Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Go Back   Dardania.de > Kultura > Kuzhina & Gatimi
User Name
Password
Kuzhina & Gatimi Receta nga kuzhina shqiptare dhe nga mbarė bota.Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 15-05-04, 14:55   #16
Vera
 
Join Date: 24-03-04
Location: gjermani
Posts: 2,171
Vera has disabled reputation
Send a message via ICQ to Vera
Default

pershendetje Kaltrina

Diet te besh nuk eshte edhe aq e mir per shendetin por duhet disa gjera qe te mos i perdoresh nese je e trash qe te dobsohesh si p.sh qokoladat dhe embelsirat ne pergjithsi mundesh nje her ne jav me honger por mos me tepru dhe kripen mos me e perdor shum ne specalitete, dhe pas dietes sa ju e planifikoni te mbani mos hani shum pasta se vini pėrsėri ne at nivelin e me parshem keshtuqe nuk duhet shum mjeshtri te boni diet.
Vera Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Nyje Interesante
Old 17-06-04, 14:23   #17
Cool_Boy
 
Join Date: 30-09-03
Location: UK
Posts: 1,760
Cool_Boy has disabled reputation
Default

Quote:
Originally Posted by Vera
pershendetje Kaltrina

Diet te besh nuk eshte edhe aq e mir per shendetin por duhet disa gjera qe te mos i perdoresh nese je e trash qe te dobsohesh si p.sh qokoladat dhe embelsirat ne pergjithsi mundesh nje her ne jav me honger por mos me tepru dhe kripen mos me e perdor shum ne specalitete, dhe pas dietes sa ju e planifikoni te mbani mos hani shum pasta se vini pėrsėri ne at nivelin e me parshem keshtuqe nuk duhet shum mjeshtri te boni diet.
Vera qokolatat gjithashtu domtojn dhemebet tregoj kaltrines se jet shterbavic tani ok ahahahh.........

kaltrina a i humbe qato killa a jo ???ahaha hej beni ushtime e tani largohen killat,por jo shume ushtime se beni skelet tani ahhahhahah...

tung,Cool_Boy
Cool_Boy Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 18-06-04, 10:34   #18
Kaltrina
 
Join Date: 12-01-04
Location: Prishtinė
Posts: 753
Kaltrina i pazėvėndėsueshėmKaltrina i pazėvėndėsueshėmKaltrina i pazėvėndėsueshėmKaltrina i pazėvėndėsueshėmKaltrina i pazėvėndėsueshėmKaltrina i pazėvėndėsueshėmKaltrina i pazėvėndėsueshėmKaltrina i pazėvėndėsueshėmKaltrina i pazėvėndėsueshėmKaltrina i pazėvėndėsueshėmKaltrina i pazėvėndėsueshėm
Default

Quote:
Originally Posted by Cool_Boy
Quote:
Originally Posted by Vera
pershendetje Kaltrina

Diet te besh nuk eshte edhe aq e mir per shendetin por duhet disa gjera qe te mos i perdoresh nese je e trash qe te dobsohesh si p.sh qokoladat dhe embelsirat ne pergjithsi mundesh nje her ne jav me honger por mos me tepru dhe kripen mos me e perdor shum ne specalitete, dhe pas dietes sa ju e planifikoni te mbani mos hani shum pasta se vini pėrsėri ne at nivelin e me parshem keshtuqe nuk duhet shum mjeshtri te boni diet.
Vera qokolatat gjithashtu domtojn dhemebet tregoj kaltrines se jet shterbavic tani ok ahahahh.........

kaltrina a i humbe qato killa a jo ???ahaha hej beni ushtime e tani largohen killat,por jo shume ushtime se beni skelet tani ahhahhahah...

cilat killa more, qka jane ato killa :shock: hihihihi

pershendetje

tung,Cool_Boy
__________________
Nuk eshte e bukur, ajo qe eshte e bukur, por ajo qe ju pelqen !!!
Kaltrina Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 15-10-04, 23:45   #19
dr1ta
 
dr1ta's Avatar
 
Join Date: 31-08-04
Location: Ne veri
Posts: 5,346
dr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėm
Default

Dieta:)
Diet te mbajsh nuk esht gjith e shendetshme,vec nese perdor ushqim (kvalitet edhe ndihesh mire edhe humb kilo.
Un e kam nje recept per ushqim me pak kalori dhe yndyr.
1. 5 her ne dit duhet me ngren (trupi punon tan kohen per djegjen e yndyres ne trup dhe e ndin veten plot energji.

2. Buk te zez,pasuli esht shum i mire(pak yndyr).mish te pules (i bardh)qumsht te let max 1%yndyr,zarzavate sa mundesh, gjithashtu perime.

3.levizje dhe ushtrime

4.pini uj 2 litra ne dit (truppi pastrohet)

5.Vitamina komplex

Ju pershendes:)
dr1ta Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 20-10-04, 16:22   #20
Kaltrushi
 
Join Date: 07-10-04
Location: germany
Posts: 2,327
Kaltrushi VIPKaltrushi VIPKaltrushi VIPKaltrushi VIPKaltrushi VIPKaltrushi VIPKaltrushi VIPKaltrushi VIP
Default


Po hiqnu dietave po beni sport. Levzni sa ma shum quhet motoja ime.


Edhe dy gota uje para se tillosh me ngren. Ndihmon besom se nuk te fryet barku. heheh

pershendetje
Kaltrushi Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 25-10-04, 13:41   #21
mentor morina
 
Join Date: 24-02-04
Posts: 6
mentor morina has disabled reputation
Default Dieta jo shum e mir

Sa i perket dietes eshte mir ,por duke u bazuar ne hulumtimet e shum doktoreve nga mbar bota mund te themi se per shendetin eshte shum e demshme.Kjo vije sidomos per ato vajza qe vendosin te mbajn dijet ,sugjerimet e mija primare jan se ne moshen e re ato vajza qe perdorin dijet ,me von ajo do ti kthehet ne rritjen e peshes ne nje shpejtesi shum te madhe dhe jetgjatesija do te jet shum me e vogel, dhe mund te ket perkeqesim te shendetit sidomos me lukthin she tretjen e ushqimit .
mentor morina Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 31-10-04, 01:32   #22
livoreka bicio
 
Join Date: 23-07-04
Location: (itali)
Posts: 2,099
livoreka bicio has disabled reputation
Send a message via MSN to livoreka bicio
Default

DIETA, DUHESH TE HASH PAK, DHE SHPESH HER NE DITE NGA PAK, DHE JO PERMENJEHER SHUM.
__________________
Njč fjal čshtč shumč, njčqind janč pak.....!
livoreka bicio Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 31-10-04, 10:50   #23
qeqa&zana
 
Join Date: 24-10-04
Location: kosov
Posts: 88
qeqa&zana has disabled reputation
Send a message via ICQ to qeqa&zana Send a message via AIM to qeqa&zana Send a message via MSN to qeqa&zana Send a message via Yahoo to qeqa&zana
Default

thx drita per dieten tende do ta mbaj por pas ramazanit sepse tani jam me ramazan dhe nuk mundem me perballu ashtu mos me honger deri pasdite dhe pastaj uj e disa gjera tjera (perveq bukes)haha oki
po drita uj te thjesht 2 litra ???
pas ca javeve dallohet kjo ????

te pershendes
__________________
cant bACk the paSt
qeqa&zana Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 24-03-05, 20:03   #24
NobodysFool
 
Join Date: 09-01-05
Posts: 77
NobodysFool has disabled reputation
Default

Ma vjen mir ka tema per shendeti edhe deshte me tregu ju do senet per diet, po jo krejt pse duhet me pagu eksperti. :)

1. Nuk mundesh me hup ma shum se 1-2 kilo per jov. Me hup ma shum je tu dobeson muskulit edhe je tu hup ujen e trupit. Duhet me pas shpresa real edhe meno sa kila don me hup edhe llogorit sa jov ki per me hup.

2. Diet pa fiskultur nuk bon. Kur humbesh muskulit, je tu dobeson zemeren, pse zemer esht muskuli.

3. Ha ni salat madhe zhdo dit.

4. Mos meno ki me bo si model, harro fantaziat.

5. Kur s'esht teper von me ndreq shendeti me diet edhe me fiskultur.
NobodysFool Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 25-03-05, 18:25   #25
NobodysFool
 
Join Date: 09-01-05
Posts: 77
NobodysFool has disabled reputation
Default ok enough

kam haru me thon mos hup teper pse...
NobodysFool Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 30-03-05, 15:25   #26
NobodysFool
 
Join Date: 09-01-05
Posts: 77
NobodysFool has disabled reputation
Default

http://xtramsn.co.nz/health/0,,8234-1809642,00.html
NobodysFool Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 18-05-05, 17:38   #27
Ex_Burri
 
Join Date: 15-05-05
Location: pune per mu
Posts: 13
Ex_Burri has disabled reputation
Send a message via ICQ to Ex_Burri Send a message via AIM to Ex_Burri Send a message via MSN to Ex_Burri Send a message via Yahoo to Ex_Burri
Default

^Kaltrina ahaaaaa per diet ahhh qe ku e ki ex burrin tende ketu ahah,, shiqo per diet skish sane me mire si mi shti gishtate en goje dhe me kthy ha ha haaaaa te persh dhe te uroje diete same te shpejt ej maje veten me BOMCIPSA e keshtu me rralle hi-hii :)
__________________
Ahhh jet o jet a,bone me dite bre vlla ka jame se mu kane perzi kabllat total..ev_ev
Ex_Burri Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 18-05-05, 17:38   #28
Ex_Burri
 
Join Date: 15-05-05
Location: pune per mu
Posts: 13
Ex_Burri has disabled reputation
Send a message via ICQ to Ex_Burri Send a message via AIM to Ex_Burri Send a message via MSN to Ex_Burri Send a message via Yahoo to Ex_Burri
Default

^Kaltrina ahaaaaa per diet ahhh qe ku e ki ex burrin tende ketu ahah,, shiqo per diet skish sane me mire si mi shti gishtate en goje dhe me kthy ha ha haaaaa te persh dhe te uroje diete same te shpejt ej maje veten me BOMCIPSA e keshtu me rralle hi-hii :)
__________________
Ahhh jet o jet a,bone me dite bre vlla ka jame se mu kane perzi kabllat total..ev_ev
Ex_Burri Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 07-10-05, 18:41   #29
zana e maleve
 
Join Date: 07-10-05
Posts: 1,273
zana e maleve has disabled reputation
Default

8)
kush eshte i interesuar te hump peshe kam nje ditete qe me te vertet do te funksionon shume mire nese ju qe keni nevoje do te ju permbaheni rregullave siq vijon :
dita e pare:perime
dite e dyte:mish te zier
dita e trete:oriz te zier
dita e katert:ve te ziera
dita e peste:prodhime te qumeshtit
dita e gjashte:te gjitha pemet perveq bananeve
dita e shtate:mish.
qaj dhe kafe sa te doni vetem pa sheqer
kjo duhet te mbahet pergjat nje jave,pastaj ndreprehet e tri javet e ardhshme nuk ke drejt me majt,mirepo kujdes pergjate tri javeve mundeni te hani qka te doni perveq bukes.ok per qdo pyetje mos hezitoni te me pyetni
__________________
qka nuk ke deshire askush qe ta beje ty mos ja be ti askujt
zana e maleve Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 17-10-05, 01:12   #30
dr1ta
 
dr1ta's Avatar
 
Join Date: 31-08-04
Location: Ne veri
Posts: 5,346
dr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėm
Default

Quote:
Originally Posted by zana e maleve
8)
kush eshte i interesuar te hump peshe kam nje ditete qe me te vertet do te funksionon shume mire nese ju qe keni nevoje do te ju permbaheni rregullave siq vijon :
dita e pare:perime
dite e dyte:mish te zier
dita e trete:oriz te zier
dita e katert:ve te ziera
dita e peste:prodhime te qumeshtit
dita e gjashte:te gjitha pemet perveq bananeve
dita e shtate:mish.
qaj dhe kafe sa te doni vetem pa sheqer
kjo duhet te mbahet pergjat nje jave,pastaj ndreprehet e tri javet e ardhshme nuk ke drejt me majt,mirepo kujdes pergjate tri javeve mundeni te hani qka te doni perveq bukes.ok per qdo pyetje mos hezitoni te me pyetni
Zana shume diet e keqe :? trupi lodhet nese perdor ket ushqim per nje jave duhet te gjitha keto ushqime kombinuar per gjdo dite , pervec prodhimet e qumshtit (mundet vetem qumsht te leht prej 0,1-1% yndyr) dhe kos nuk esht i ndaluar kur mban njeriu diet. po ato trej jav ce mundesh me ngren gjithcka? :roll: dmth te gjitha kalorit ce i ke humb javen e par tani i bjen ne vend :P po ma mire esht me ngren pak buk se sa ni snikers kur te kap urija , mos thuaj mundeni me ngren gjithcka pervec bukes, tani banan esht shume e shendetshme kur te kap urija nje banan: pak yndyr , kalori te mira per trurin dhe vit B , poashtu ka enzyme te mira per barkun. Kafja dhe caji nuk preferohet kur esht njeriu ne diet sepse nje nuk esht mire per shtypjen ,nuk pastrohet trupi nga kafaj dhe caji , pervec cajit kamomille . Pii uje shume 2-3 l ne dit harro kafen. Me ne fund kisha then ce aktivitet te ndryshme fizike kombinim me ushqim t shendetshem dhe me kvalitet esht metoda me e mire per humbjen e kilove , poashtu energjia e njeriut arit ne nje nivel shume te lart ce shkakton gezim mental te perditshem. :)

Ps: duhet me ngren ushqim shpesh dhe ngapak (4-5 her ne dit) :P


dr1ta Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Reply


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

All times are GMT +1. The time now is 04:19.
Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2015, vBulletin Solutions, Inc.