Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Go Back   Dardania.de > Kultura > Letërsia
User Name
Password
Letërsia Letërsia shqiptare dhe e huaj.Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 25-06-07, 03:54   #16
Gurbardhi
 
Join Date: 29-05-06
Posts: 35
Gurbardhi i vlerësuar jo keq
Default

ERE TRENDELINE


Sesi m`ju lendon dashuria !
Sesi m`ju lendon pa pushim!
O lotet e syve te mija!
O klithmez e tingellit tim!


Ju shoqe te kohes mitare…
Mikesha… motricka…pa faj!
Ju humbte ne mjegull perfare,
Dh`u solla nder mend e po qaj!


As flak` e shkendijes q`u shua,
As syri qe nxihet e plas,
Nuk lane- o ju vasha per mua
Vurratat e errata pas :


Haj !flutur` e zeze me duar
Nje flutur secila prej jush,
Me la ne gishtrinj dyke shkuar
Pluhurin qe ndrin posi prush…


Sot cela pellemben e dores
Q`u ciku gazmore dikur –
Si pah verbimtar i debores
Se-rish po me ndrin nje pluhur…


Perse nuk m`u shojte perhere,
Te hesht te pushoj per kurdo,
Ti mall qe ner to pate lere
Dh`u rrite dh`u ndrite ner to!


Ju shoh pertej mjegulles suaj
E shpirtin prej jush e kam plot,
Pa s`mund si ta them , si ta shuaj
Ah ! kengen e mbushur me lot.


Se koti-u larguat menjane ,
Me vajtte me kot aqe larg ,
Kur sumbullat lot qe me rane
Si rruazat i shkova ne varg…


Dh`i ndrita me syrin e fshehur…
Dh`i vela me zerin mitar …
Dh`i skuqa me buzen e dehur…
Me shpuzen e flokut si ar…


Oji ! trendelin` e venitur
Ju fali gjith eren e saj…-
Pse rreh kaq me hov te cuditur,
Haj ! zemra ime ti , haj ?...


Ju lule q`u leu parevera ,
Dh`u cika me gaz nje mengjes !...
Se largu prej jush me ra era ,
E desha prej mallit te vdes !Nga Lasgush Poradeci
Gurbardhi Nuk është në linjë   Reply With Quote
Nyje Interesante
Old 29-01-08, 20:06   #17
Gurbardhi
 
Join Date: 29-05-06
Posts: 35
Gurbardhi i vlerësuar jo keq
Default Titulli: LASGUSH PORADECI

KENGA PLEQERISHTE


O kenge pleqerishte ! Ti vjersh` e Vendit tem!
Ti fjale qe me dhimsesh e qe me ben ujem!
Tani jam desheruar se largu te me vish :
Degjoju , as degjoju! moj kenge pleqerish!

…………………………………………
…………………………………………

…Ne hije te kasolles qe nxin nj`atje mi mal ,
ja nis me ze te shtruar… ja merr me dal – nga - dal… ;
Ja thua me te dhemshur… ja thua me te qare…,
Ja dredh e perveluar…ja zjen… e ja heq zvarre…;
Pastaj fillon te ngrihesh , e nis e ja therret :
Dh `aq lehte – e ngreh se poshti… aq fort e shpje perpjet…,
Aq dyke mermeruar me ze te parpalitur
Renkimi – i zemres sate ronitet me te ngjitur…,
Sa … qe nga lartesira ku vate fluturoj…,
Me sulm e ulerime keputet si perroj…
E rrjedh per tatepjete prej kulmit qielluar
Si bresher i therrmuar… si lot i perveluar…; -
Pastaj te shuhet zeri…e rrihesh…edhe vdes ;
Mjerimi i vetevetes te thjevi mes – per – mes :
Se felli - e pa meshire te thjevi dhembja jote ,
Deshir` e varferuar e kenges magjiplote !
……………………………………….
……………………………………….

O kenge pleqerishte ! O vjersh `e vendit tem !
O fjale qe me dhimsesh , e qe me ben ujem !
O mall ! O psheretime ! O vaje ! - O lot i zi !
O shpirt i perveluar qe qan ner syt ` e mi !
Si ngrihet qe nga deti nje vale – e deshiruar :
Nga fund ` i zemres sate ti ngrihesh dyke vuar ;
E prape posi vala , qe bie serish ne det :
Ti bje ne fellesiren e zemeres se vet .
Gurbardhi Nuk është në linjë   Reply With Quote
Old 14-04-09, 16:43   #18
eni
 
Join Date: 17-01-04
Location: ferizaj
Posts: 3
eni has disabled reputation
Send a message via AIM to eni Send a message via MSN to eni Send a message via Yahoo to eni
Default Titulli: LASGUSH PORADECI

Quote:
Originally Posted by Gurbardhi
GJENIU I ANIJES


Veshtroni si shket siper valash
E tundet anija me nge? –
…Me krisme-e me prush prej sterkalash
Mi te shkrepetiu nje rrufe!...


Ti det, brohori fshehtesire!
Kuptim i potershem, ti det!
…Po heshtje: ndaj vales se nxire
Gjeniu i anijes po flet:


Prej zallit qe sot po largohem,
Fillova mergimin e ri;
Hepohem…anohem…humbohem…
Po sulmin s`e ndal kurrsesi.


Dh`aspak nuk me tremb zhurmeria,
Ndaj turret me hov e vertik
Mi balle-e mi korje te mia
Ndersimi-i tallazit armik.


Perpara kur shoh gjeratore,
Dh`ato me gremisin ne fund-
Mi kulmin e vales malore
Un` heq te shpetoj sa me mund.


E morti fatkeq ne me ciku,
N`u desh tmerresisht te fundas-
Aspak nuk me thyen rreziku,
Po nis e permbysem me gas:


Se prapa le vazhden e ndritur-
Q`e hapa me shpirtin fatos:
Fistonin gazmor ku pat shkitur
Valim-i anijes q`u sos.


…………………………..
…………………………..
…………………………...
……………………………


Valim-i anijes se lete
Qetohet,ndalohet,mbaron
Njeriu i anijes perjete
Hepohet…anohet…valon…
shume e bukur po doja te dija per analezen e poezise
__________________
i preshendes te gjith ne dardania net dhe qellimi im ta zgjeroj shoqerin
eni Nuk është në linjë   Reply With Quote
Old 14-04-09, 16:47   #19
eni
 
Join Date: 17-01-04
Location: ferizaj
Posts: 3
eni has disabled reputation
Send a message via AIM to eni Send a message via MSN to eni Send a message via Yahoo to eni
Default Titulli: LASGUSH PORADECI

shume e bukur poezija po doja te dija per analizen e poezise


__________________
i preshendes te gjith ne dardania net dhe qellimi im ta zgjeroj shoqerin
eni Nuk është në linjë   Reply With Quote
Reply


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

All times are GMT +1. The time now is 09:25.
Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2016, vBulletin Solutions, Inc.