Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Go Back   Dardania.de > Bota Shpirtėrore > Feja e Shqiptarit
User Name
Password
Feja e Shqiptarit Besimi dhe njeriu! Fetė, librat e shenjtė, mėnyrat e besimit .... 
 
Thread Tools Display Modes
Old 24-05-04, 23:27   #1
INDRITI
 
Join Date: 27-04-04
Location: Ne republiken popullore demokratike te kongos
Posts: 118
INDRITI has disabled reputation
Send a message via MSN to INDRITI
Default Lutja, ilac per cdo semundje.

Ka thėnė i dėrguari i Allahut, Muhamedi(a.s) nė hadithin qė e transmeton nga Allahu(xh.sh): “O robėrit e mi! Sikur nga i pari deri tek i fundi prej jush, qofshin njerėz apo xhinė, do tė mblidheshin nė njė shesh tė madh dhe tė gjithė do tė mė luteshin Mua, Unė ua plotėsoj atyre gjithė lutjet. Kjo nuk do tė hiqte nga pasuria ime asgjė, ashtu sikurse gjilpėra s’mund tė pakėsojė ujin e detit kur del prej tij. . .” (Kėtė hadith e transmeton Muslimi)Pėr mirėsinė dhe dobinė e lutjes qė duhet t’i bėjmė Allahut(xh.sh) Profeti (a.s) e thekson edhe nė hadithe tė tjera si psh: “Lutja ėshtė adhurim”. Po ashtu ai ka thėnė: “Nuk mund ta ndėrrojė caktimin vetėm se lutja”. Nė njė thėnie tjetėr Profeti (a.s) thotė: “Nuk ka gjė mė tė nderuar tek Allahu(xh.sh) sesa lutja qė i drejtohet Atij”.

Allahu(xh.sh) nė shumė ajete tė Kur`anit na nxit qė ta lusim Atė pėr nevojat tona nė ēdo ēast dhe nė ēdo gjendje tė jetės sonė. Gjuha dhe zemra e besimtarit duhet tė jetė gjithmonė pėrkujtuese dhe lutėse e Allahut(xh.sh). Kjo pėrkon edhe me njė pėrgjigje tė sigurtė tek Allahu(xh.sh), pasi Ai thotė: ((Zoti juaj thotė: Lutmuni Mua dhe Unė do t’i pėrgjigjem lutjeve tuaja.)), ((Nėse robėrit e Mij tė pyesin ty(o Profet)pėr Mua, Thuaju atyre se Unė jam shumė afėr, i pėrgjigjem lutjes sė atij qė mė lut)).

Lutja ka qenė njė armė e fortė tė cilėn e kanė pėrdorur tė gjithė Profetėt e Allahut(xh.sh) duke filluar qė nga Ademi dhe deri tek Muhamedi (a.s). Ja disa nga duatė e Profetėve: ((Ejubi e luti Zotin e tij duke thėnė: O Zot! Mua mė ka gjetur kjo e keqe dhe vetėm Ti je Mėshiruesi i tė mėshirshmėve)). Dhe pėrgjigja e Zotit ishte: ((Dhe iu pėrgjigjėm atij duke ia hequr sėmundjen qė kishte dhe duke i dhuruar familjen e tij dy herė mė tė madhe si mėshirė nga Unė dhe pėrkujtim pėr adhuruesit)).

Lutje e Zekerias: ((Zekeria e luti Zotin e tij duke thėnė: Zoti im mos mė lėr tė vetėm pa pasardhės se ti je Trashgimtari mė i mirė)). Pėrgjigja ishte: ((Dhe iu pėrgjigjėm atij, duke i dhėnė si dhuratė birin e tij Jahja dhe ia kthyem shėndetin gruas sė tij, sepse ata nxitonin gjithmonė nė punė tė mira dhe gjithmonė mė lusnin Mua tėrė shpresė dhe frikė dhe ishin tė devotshėm ndaj Meje)).

Allahu(xh.sh) zemėrohet me njeriun i cili nuk e lut Atė pėr nevojat qė ka. Nė kėtė hezitim vihet re njė arrogancė dhe mospėrfillje e njeriut ndaj Zotit tė Madh. Profeti (a.s) kėtė ēėshtje na e vėrteton mė shumė kur thotė:

“Kush nuk e lut Allahun(xh.sh), Ai mėrzitet prej atij njeriu”.

( Kėtė hadith transmeton Ibn Maxheh).

Njė poet thotė:

Allahu mėrzitet

Kur Atij lutje s’i drejton

Njeriu mpikset

Kur dikush i kėrkonSe kėshtu ėshtė kjo jetė

Me kėto ligje ėshtė krijuar

Veē Zoti s`tė kthen bosh

Krijesat s`kanė gjė nė duarProfeti (a.s) gjithmonė e luste Allahun(xh.sh) dhe i mėsonte shokėt e tij gjithonė se si ta lusnin Atė pėr ēdo nevojė qė kishin.

Kur shkonte tek njė i sėmurė ia vinte dorėn e tij nė ballė dhe e luste Allahun: “O Zot! Largoje kėtė sėmundje. Ti je Zoti i njerėzve, Ti je Shėruesi, nuk ka shėrim tjetėr veēse prej Teje dhe vdekjen Ti e ke caktuar”. ( Transmeton Tirmidhiu).

Profeti (a.s) i nxiste gjithmonė shokėt e tij pėr tė vizituar tė sėmurėt duke u thėnė: “Kush viziton njė tė sėmurė dhe thotė shtatė herė: Lus Allahun e Madhėruar, Zotin e Arshit qė tė tė shėrojė, Allahu i Madhėruar ka pėr ta shėruar atė nga sėmundja e tij”. (Transmeton Ebu Daud).

Gjthashtu nga lutjet e Profetit (a.s) ėshtė: “O Zoti im! Ty tė lutem tė mė mbrosh nga hallet dhe pikėllimi. O Zoti im! Ty tė lutem tė mė ruash nga frika dhe kopracia. . . ”. (Transmeton Buhariu).

Ja pra miku im se si na e hap Allahu i Madhėruar njė portė tė madhe shprese pėr shėrimet e sėmundjeve tona. ثshtė pėr tė ardhur keq se shumė njerėz kėto gjėra i neglizhojnė. Portėn e shpresės Allahu i Madhėruar e hap pėr ty, pėr mua, pėr tė gjithė. Ne duhet qė tė trokasim nė tė. Ajo ėshtė me efekt tė madh pėr tė sėmurin dhe nevojtarin qė tė zgjidhė tė gjitha problemet qė ka. Njerėzit trokasin nė shumė porta pa arritur ta marrin zgjidhjen e duhur nga ato, por harrojnė se ka njė portė qė hapet pėr cilindo. Ata harrojnė se vetėm atje mund tė zgjidhin hallet e tyre. Ajo ėshtė porta e Allahut tė Madhėruar dhe trokitja nė tė ėshtė lutja jote qė i bėn Zotit tė Madhėruar.

Pra eja miku im qė tė trokasim nė kėtė portė!


__________________
Atij qe Zoti si jep drite ska drite per te.
INDRITI Nuk ėshtė nė linjė  
Nyje Interesante
Old 24-05-04, 23:30   #2
INDRITI
 
Join Date: 27-04-04
Location: Ne republiken popullore demokratike te kongos
Posts: 118
INDRITI has disabled reputation
Send a message via MSN to INDRITI
Default RREGULLAT E LUTJES

Qė lutja tė jetė e pranuar tek Zoti i Madhėruar, ka disa rregulla tė cilat njeriu duhet t`i plotėsojė. Ato janė:

· Drejtimi nga Qabeja duke ngritur duart drejt qiellit me shuplaka nga fytyra dhe pas pėrfundimit tė lutjes tė fshish fytyrėn me to. Kjo ėshtė kėshtu pasi bazohet nė fjalėn e Profetit (a.s), kur thotė: “Kur ta lutni Zoti, ktheni duart nga Ai dhe kur tė mbaroni fshini me to fytyrėn, sepse Zoti juaj ėshtė Bujar dhe i Pavdekshėm. Atij i vjen zor nga Vetja qė robi t’i drejtojė duart nga Ai dhe Ai tė mos i pėrgjigjet lutjes sė tij”. (Transmeton Ibn Maxheh).

· Lutja duhet tė bėhet me zė tė ulėt. Allahu i Madhėruar e di shumė mirė ēfarė ke nė zemėr dhe ēfarė kėrkon. Ai e di shumė mirė nevojėn tėnde edhe nėse ti nuk arrin ta shqiptosh atė. Profeti (a.s) thotė: “O njerėz! Mos e mundoni veten. Uleni zėrin kur ta lutni Allahun, sepse nuk po lusni dikė qė nuk ju dėgjon apo ndonjė tė largėt. Mos harroni se jeni duke lutur Atė qė dėgjon dhe di gjithēka qė ėshtė afėr jush dhe me ju”. ( Transmeton Muslimi).

· Lutja me shpirt dhe devotshmėri. Allahu i Madhėruar thotė nė Kur`an: ((Luteni Zotin tuaj me pėrulshmėri dhe frikė sepse Allahu i Madhėruar nuk i do mendjemėdhenjtė)).

· Zgjedhja e kohės sė volitshme. Zotit i lutemi nė ēdo moment, mirėpo janė disa raste mė tė mira si: muaji i madhėruar i Ramazanit, nata e Kadrit, dita e Arafatit, dita e Xhuma pėr tė cilėn Profeti (a.s) thotė: “ثshtė njė orė nė ditėn e Xhuma nė tė cilėn nėse njeriu falet dhe e lut Allahun e Madhėruar nė tė, Ai ka pėr t`ia plotėsuar lutjen”.

*Po ashtu edhe pjesa e tretė e natės ėshtė njė nga kohėt mė tė favorshme pėr lutje tė pranuar tek Allahu i Madhėruar, sepse nė atė kohė Ai zbret nė qiellin e dynjasė dhe thotė: “Unė jam Mbreti i mbretėrve. Kush po mė lutet Mua nė kėto momente qė t`ia plotėsoj lutjen atij? Kush po mė kėrkon ndonjė gjė qė Unė t`ia jap? Kush po mė kėrkon falje qė Unė ta fal? Dhe kjo gjė vazhdon kėshtu deri sa tė agojė mėngjesi”. ( Transmeton Muslimi).

*Ndėr kohėt e pėrshtatėshme pėr lutje ėshtė edhe pas mbarimit tė ēdo namazi. Po ashtu edhe nė kohėn kur je nė sexhde me ballin nė tokė pėrpara Allahut tė Madhėruar, sepse aty njeriu ėshtė mė pranė dhe mė i pėrulur ndaj Zotit tė tij.

*Edhe ndėrmjet ezanit dhe ikametit ėshtė po ashtu kohė pėr lutje tė pranuar tek Allahu i Madhėruar, pasi Profeti (a.s) thotė pėr kėtė: “Ndėrmjet ezanit dhe ikametit lutja nuk kthehet mbrapsht”.

*Kur bie shi, kur je i sėmurė e tė tjera kohė janė shanse tė pėrkryera qė na jepen nė jetėn tonė qė ne ta lusim Allahun dhe Ai tė na e pranojė lutjen.

Duhet tė jemi tė bindur se Allahu i Madhėruar do tė na e pranojė lutjen duke mos e hequr shpresėn nė pėrgjigjen e Tij.

· Kur tė lutesh duhet tė fillosh me falenderimin e Allahut tė Madhėruar, tė lutesh pėr Profetin (a.s) dhe mė pas tė fillosh nga lutja jote. Kėto janė disa nga udhėzimet qė na jep Profeti (a.s) kur duhet tė lusim Allahun.

· Kur ta lusim Allahun, ėshtė mė e pėlqyeshme qė tė ndjekim po ato lutje me tė cilat ėshtė lutur Profeti (a.s). Emri i Allahut tė Madhėruar ėshtė njė nga pėrmendjet kryesore tė Profetit (a.s), i cili na lajmėron se emri mė i Madh i Allahut gjendet nė kėto dy ajete: ((Dhe Zoti juaj ėshtė Njė i Vetėm. S’ka zot tjetėr veē Tij. AI ėshtė Mėshiruesi dhe Mėshirėploti)).

(( Nuk ka zot tjetėr veē Allahut. Ai ėshtė i Gjallė dhe i Plotfuqishėm)). ( Transmeton Tirmidhiu).

Transmetohet gjithashtu nga Tirmidhiu se njė herė Profeti (a.s) kishte dėgjuar njė nga shokėt e tij ta luste Allahun me kėtė lutje: “O Zoti im! Unė tė lutem Ty sepse Ti je Allahu veē tė Cilit nuk ka zot tjetėr. Je i Vetėm dhe pėr Ty kanė nevojė tėrė krijesat. Ti je Ai i Cili nuk ka lindur askėnd dhe as nuk ėshtė i lindur dhe askush nuk tė pėrngjan Ty”.

Kur e dėgjoi atė tė lutej ashtu, Profeti (a.s) tha: “Pasha Allahun! Ky e ka lutur Allahun me emrin e Tij tė Madh, tė cilin nėse dikush e pėrmend nė lutjen e tij, Ai i pėrgjigjet asaj”. ( Transmeton Tirmidhiu).

Sigurimi i ushqimit, pijes dhe veshjes gjithmonė vetėm me hallall dhe asnjėherė me haram. Profeti (a.s) na jep pėr kėtė njė shembull tė njė njeriu i cili udhėtonte nė rrugė tė largėt dhe ashtu siē ishte i pakrehur dhe tėrė pluhur e lut Allahun pėr nevojat e tij, mirėpo ushqimi qė ai hante ishte haram, po ashtu edhe veshja qė ai mbante. E si do t’i pranohej lutja e tij?!”. ( Transmeton Muslimi).

· Kur tė lutemi nuk duhet tė nxitohemi nė heqjen e shpresės pėr pėrgjigjet e lutjeve tona. Allahu i Madhėruar e di shumė mirė se pėr ēfarė ke mė shumė nevojė ti dhe ēka ėshtė mė parėsore pėr ty. Prandaj nėse nuk tė ėshtė pranuar ndonjė lutje, mos u nxito t’i heqėsh shpresat sepse ndoshta Allahu i Madhėruar tė ka shmangur me tė nga ndonjė e keqe qė tė kanosej. Profeti (a.s) thotė: “Lutjet tuaja pranohen sikur ju tė mos nxitoheni dhe nxitimi ėshtė kur thoni, Unė e luta Zotin dhe Ai nuk mu pėrgjigj”.

Nxitja pėr punė tė mira dhe ndalesa nga punėt e kėqija. ثshtė kjo njė tjetėr rregull qė duhet ta kemi parasysh pasi pėr kėtė Profeti (a.s) na thotė : “Duhet tė nxisni pėr nė mirėsi dhe tė ndaloni nga e keqja, e nėse nuk e bėni kėtė atėherė Allahu i Madhėruar do tė zbresė mbi ju njė dėnim nga i cili edhe sikur tė luteni nuk ka pėr t`ju pranuar lutja juaj”. ( Transmeton Tirmidhiu).

· Lutja nuk duhet tė jetė pėr diēka tė keqe si: pėrēarje, mallkim, qoftė ky pėr veten, fėmijėt apo njerėzit e tjerė. Pėr kėtė Profeti (a.s) thotė: “اdo lutje i pranohet njeriut netėm nėse nuk ka nė tė mėkat ose pėrēarje”. . . . “Nuk duhet ta mallkoni veten pas ndonjė fatkeqėsie qė ju ka rėnė por duhet tė thoni: O Zot! Mė jep jetė nėse ajo pėr mua ėshtė e dobishme dhe ma merr atė nėse vdekja ka mė tepėr dobi pėr mua”. (Sigurisht kjo bėhet vetėm nė rast sėmundjesh tė kėqija apo sprovash tė mėdha nė besim ndaj tė cilave besimtari duhet tė jetė shumė i durueshėm) SH. P.

Nga lutjet mė tė pranueshme tė njeriut ėshtė kur ai lutet pėr vėllain e tij kur ky i fundit nuk ėshtė prezent, sepse kėshtu Allahu i Madhėruar kėnaqet me ne dhe na i plotėson ato kėrkesa qė kemi kėrkuar pėr vėllezėrit tanė. Profeti (a.s) thotė: ((Lutja e myslimanit pėr vėllain e tij ėshtė e pranueshme tek Allahu i Madhėruar. Aty nė atė moment ndodhet njė engjėll, i cili pas ēdo lutje tė besimtarit pėr vėllain e tij thotė: “ Amin! Dhe ty ta plotėsoftė Allahu i Madhėruar pėr veten tėnde si pėr vėllain tėnd” ). ( Transmeton Muslimi).

· Njė tjetėr rregull pėr njė lutje tė suksesshme qė Allahu i Madhėruar nuk e lė pa i`u pėrgjigjur ėshtė afrimiteti yt me Allahun e Madhėruar duke bėrė punė tė mira. Pėr kėtė ju kujtojmė rastin e tre besimtarėve tė cilėt u bllokuan nė shpellė nga njė gur i madh qė kishte zėnė hyrjen e saj dhe arritėn tė dilnin prej saj vetėm duke iu lutur Zotit me paraqitjen e punėve qė kishin kryer.

· Largimi nga gjynahet dhe shmangja e ēdo vepre tė papėlqyeshme. Rregull ky shumė i domosdoshėm pėr njė lutje tė pranuar. Dijetari i madh Ibrahim Ibn Ed`hem u pyet njė ditė nga dikush pėr shkakun e mospėrgjigjes sė lutjeve dhe ai i tha: “Ju e njohėt Allahun dhe nuk i bindeni Atij. E njohėt Profetin (a.s) dhe nuk ecni me mėsimet e tij. E njohėt Kur`anin dhe nuk punoni me tė. Hani nga mirėsitė e Allahut tė Madhėruar dhe nuk e falėnderoni Atė pėr to. E besuat xhenetin dhe nuk punoni pėr ta fituar atė. I varrosni tė vdekurit dhe harroni se edhe ju njė ditė do tė ktheheni aty. I latė pas dore tė metat tuaja dhe u morėt me tė metat e tė tjerėve”.

· Lutja juaj duhet tė jetė kėmbėngulėse dhe me shumė vendosmėri. Profeti (a.s) thotė: “Kur tė luteni mos thoni : O Zot mė fal po deshe, por shprehe dėshirėn e zemrės dhe me gjithė afsh kėrkoje lutjen tėnde, se Allahu i Madhėruar nuk e ka tė vėshtirė pėrgjigjen e saj”. (Transmeton Muslimi).

· Lutja edhe kur je nė rehati e me shėndet tė plotė pėr vėshtirėsitė qė do tė vijnė mė pas. Profeti (a.s) thotė: “Kujtoje Allahun nė rehati qė tė tė kujtojė nė vėshtirėsi”.(Transmeton Ahmedi).
__________________
Atij qe Zoti si jep drite ska drite per te.
INDRITI Nuk ėshtė nė linjė  
Old 24-05-04, 23:35   #3
INDRITI
 
Join Date: 27-04-04
Location: Ne republiken popullore demokratike te kongos
Posts: 118
INDRITI has disabled reputation
Send a message via MSN to INDRITI
Default

DISA LUTJE TE ZGJEDHURA
v Frika nga sprovat: ((O Zoti im! Mė ruaj nga mundimet e sprovave, nga humnerat e devijimit, nga fatkeqėsitė dhe poshtėrimet e armiqve!)).

v Frika nga sėmundjet: ((O zot! Ma ruaj shėndetin tim nė trup! O Zot! Ma ruaj dėgjimin dhe shikimin tim! Ti je i Vetėm dhe i Pashoq)).

-tre herė-

v Kur shikojmė njė njeri nė vuajtje: -nėn zė- (( Tė falėnderoj Ty o Allah qė nuk mė ke bėrė edhe mua si ky njeri dhe mė ke ruajtur nga ajo qė e kanė shumė njerėz)). -sėmundjet-

v Nė vėshtirėsi: ((O Zot! Na e pėrmirėso fundin e gjithė kėsaj sprove, na ēliro nga vuajtjet e kėsaj bote dhe na ruaj nga dėnimi i ditės sė gjykimit!)).

v Kur na ka rėnė ndonjė fatkeqėsi: ((O Zot! Ty tė falėnderoj nė ēdo gjendje qofsha. Kėrkoj tė mė ruash nga gjendja e banorėve tė zjarrit!)). ((Ne jemi tė Allahut tė Madhėruar dhe vetėm tek Ai do tė kthehemi. O Zot! Ma kthe kėtė sprovė me diēka mė tė mirė)) -sipas njė hadithi Profetik atij njeriu i cili e bėn kėtė lutje, Zoti do t`ia plotėsojė atij kėrkesėn.

v Nė sėmundje ose kur ke dhimbje: ((O Zot! Tė kėrkoj mbrojtje nga tė kėqijat qė ndjej!)) ((O Zot! Kėrkoj tė mė ruash nga ēdo shejtan, nga ēdo mundim dhe nga ēdo sy lakmitar!)). vendosim dorėn e djathtė nė vendin e dhimbjes dhe themi: ((O Zot i njerėzve! Ma hiq kėtė mundim dhe mė shėro, se vetėm Ti je Shėruesi, s`ka shėrim tjetėr veē shėrimit Tėnd !)).

v Kur kemi plagė nė trup: ((O Allah! Ti qė zvogėlon tė madhen dhe zmadhon tė voglėn, ma zvogėlo kėtė mundim qė kam!)).

v Kur kemi ndonjė sėmundje ngjitėse: ((O Zot! Tė kėrkoj mbrojtje nga zgjeba, ēmenduria dhe lebroza)).

v Frika nga pasuria : ((O Zot! Mė ruaj nga dėnimi i zjarrit dhe nga sprovat e tij, tė kėrkoj mbrojtje nga sprova e varrit dhe dėnimi nė tė, tė kėrkoj mbrojtje ty nga sprovat e dexhalit , nga sprovat e pasurisė dhe nga sprovat e varfėrisė. . .! )).

v Frika nga varfėria: ((O Zot! Tė lutem mos ma largo mirėsinė Tėnde, as shėndetin qė mė dhe, mos mė jep fatkeqėsi tė papritura dhe mos u zemėro me mua!)). ((O Zot! Tė lutem mė mbro nga varfėria dhe pėshtėrimi, mė mbro qė tė mos bėj padrejtėsi dhe as tė mė bėjnė!)).

v Borxhet: ((O Zot! Tė lutem tė mė lehtėsosh nga hallet dhe dėshpėrimi! Vetėm ty tė lutem tė mė ruash nga pamundėsia dhe pėrtimi! Mė ruaj nga frika dhe kopracia! Mė ruaj o Allah nga zhytja nė borxhe dhe poshtėrimi!)).

v Uria dhe tradhėtia: ((O Zot! Tė lutem mė ruaj nga uria sepse ajo ėshtė gėrryerja mė e keqe dhe mė ruaj nga tradhėtia sepse ajo ėshtė fshehtėsia mė e ligė)).

v Hallet dhe dėshpėrimi: ((O Allah! Ti je Madhėshtori dhe Durimtari. Nuk ka zot tjetėr veē Teje. I Vetėm je O Allah dhe je Zot i Arshit tė madh. I Vetėm je o Allah, je Zot i qiejve dhe i tokės dhe Zot i fronit Tėnd tė ndershėm)). ((O Zoti im! Unė jam robi Yt, biri i robit dhe i robėreshės tėnde. Jeta ime ėshtė nė dorėn Tėnde. Unė jetoj vetėm sipas caktimit Tėnd. Caktimi Yt ndaj meje ėshtė i drejtė. Tė lutem Ty me ēdo emėr qė ke, me tė cilin ke emėrtuar Veten Tėnde ose na e ke prezantuar nė librin Tėnd, apo ia ke mėsuar ndonjėrės prej krijesave tė Tua, apo e ke tė fshehur nė dijen Tėnde. Bėje Kur`anin pranverė tė zemrės time, dritė tė syve tė mi, shėrim tė vuajtjeve tė mia dhe largim tė dėshpėrimeve qė kam)).

v Trishtimi: ((O Allah! Ti je Madhėshtori dhe Durimtari. Nuk ka zot tjetėr veē Teje. I Vetėm je O Allah dhe je Zot i Arshit tė madhėruar. I Vetėm je o Allah, Zot i qiejve, tokės dhe Zot i fronit Tėnd tė ndershėm)).

v Pushtimi nga djersėt: ((O Zoti im i Madhėruar! Zot i shtatė qiejve dhe ē’ka ata pėrfshijnė, Zot i tokave dhe ē’ka ato pėrmbajnė, Nėnshtrues i djajve dhe ushtrive tė tyre. Ji Ndihmėsi im ndaj tė gjitha tė kėqijave qė bėjnė krijesat e tua. Ti je Ndihmues, Madhėshtor dhe emri Yt ėshtė i Shenjtėruar)).

v Zemėrimi: Pasi marrim abdes, ndryshojmė pozicionin e qėndrimit. Nėse jemi nė kėmbė ulemi e nėse jemi ulur shtrihemi e mė pas themi: (( O Allah! Tė kėrkoj mbrojtje nga shejtani i mallkuar)).

vkopracia: ((O Zoti im! Tė kėrkoj mbrojtje ndaj kopracisė, frikės dhe ndaj pleqėrisė sė thyer! Tė kėrkoj mbrojtje nga sprovat e kėsaj bote dhe dėnimi i varrit!)).
vHipokrizia, humbja dhe morali i keq: ((O Allah! Tė kėrkoj mbrojtje nga humbja e rrugės sė drejtė, nga hipokrizia dhe morali i keq!)).
vPėrtesa: ((O Allah! Tė kėrkoj mbrojtje nga pėrtacia, pleqėria e thyer, frika, kopracia, sprovat e dexhalit dhe torturat e varrit!)).
vPuna e keqe: ((O Allah! Tė kėrkoj mbrojtje nga punėt e kėqia qė kam punuar dhe ato qė nuk i kam punuar!)).
vDija qė nuk ėshtė e dobishme: ((O Allah! Tė kėrkoj mbrojtje nga dija e padobishme, nga zemra e padevotshme, nga lutja e papranuar dhe nga shpirti i pangopur! O Zot! Tė lutem mė ruaj nga kėto katėr gjėra!)).
vKur na ka humbur diēka: Marrim abdes, falim dy rekatė namaz e pastaj themi: ((O Allah! Ti qė kthen tė humburėn, Ti qė drejton nė tė mirė, Ti qė udhėzon nė tė vėrtetė. Ma bėj tė mundur me fuqinė Tėnde ta gjej atė qė mė ka humbur sepse ajo ėshtė dhuratė nga mirėsitė e Tua!)).
vPėrballimi i armikut: ((O Allah! Na jep nder dhe trimėri!)).
vLargimi i shejtanit nga shtėpia: Kur hyjmė nė shtėpi, kur fillojmė tė hamė dhe kur flejmė duhet tė themi: ((Me emrin e Allahut, Mėshiruesit, Mėshirėbėrėsit)). Atėherė shejtani thotė: “Nuk paska vend pėr mua kėtu”. Nė tė kundėrt ai futet dhe prish harmoninė nė familje.
vNgacmimet e shejtanit: Profeti (a.s) thotė: “Kur tė shikoni gjelin qė kėndon, luteni Allahun, sepse ata shikojnė engjėj tė cilėt bėjnė “Amin” nė lutjen tuaj. Ndėrsa po tė shikoni ndonjė gomar qė pellet, atėherė kėrkoni mbrojtje nga Allahu i Madhėruar qė t`ju ruajė nga shejtani i mallkuar”.
vKur hyjmė nė Banjo: -Para se tė hyjmė duhet tė themi: ((O Allah! Kėrkoj mbrojtje nga Ti qė tė mė ruash nga tė kėqiat dhe shejtanėt!)). Kur dalim themi: ((Mėshirėn tėnde (kėrkojmė) o Allah!)).
vVeshja e rrobave: (( O Allah! Tė falenderoj Ty qė mė mundėsove ta vesh kėtė rrobė! Mė jep dobi prej saj dhe mė ruaj nga dėmet qė mund tė mė shkaktohen nga ajo!)).
vMendjemadhėsia: Kur tė shihemi nė pasqyrė, qė tė mos marrosemi pas vetes tonė themi: (( O Allah! Tė falenderoj Ty qė mė bėre tė bukur fizikisht. Bėje tė bukur moralin tim ashtu si dhe trupin tim!)).
vPas diskutimeve: ((I madhėruar dhe i falenderuar je o Zot. Nuk ka zot tjetėr veē Teje. Ty tė kėrkoj falje dhe tek Ti pendohem)).
vRruga e keqe: ((Me emrin e Allahut, Atij i mbėshtetem pasi nuk ka fuqi dhe forcė veē prej Tij. O Allah! Tė kėrkoj mbrojtje qė tė mos ngatėrrohem nga rruga e drejtė dhe tė mos bėj padrejtėsi e as tė mos mė bėhet padrejtėsi. Tė mos sillem nė mėnyrė tė ulėt dhe as tė mos sillen tė tjerėt ashtu ndaj meje)).
vUdhėtimi: ((O Allah! Tė lutem qė tė mė dhurosh mua nė kėtė udhėtim, respect, devotshmėri dhe vepra qė Ty tė pėlqejnė! O Allah! Bėje kėtė udhėtim tė lehtė dhe na e shkurto gjatėsinė e tij! O Allah! Na ndihmo nė udhėtimin tonė dhe kujdesu pėr familjet tona qė kemi lėnė pas! O Allah! Mė ruaj nga vėshtirėsitė qė mund tė has nė kėtė udhėtim dhe nga sytė lakmiqarė!)).
vVendet e kėqia dhe tė rrėzikshme: ((Tė lutem, o Allah, qė me fjalėt e Tua tė shenjta tė mė ruash nga tė kėqijat e krijesave Tua!)).
vHyrja nė qytete apo fshatra: ((O Zoti im i Madh! Zot i shtatė qiejve dhe ē’ka ata pėrfshijnė, Zot i shtatė tokave dhe ē’ka ato pėrmbajnė, Nėnshtrues i djajve dhe ushtrive tė tyre, Zot i erėrave dhe ēfarė ato mbartin. Tė lutem mė dhuro mirėsi nga ky vend, nga banorėt e tij dhe mė ruaj nga tė kėqiat qė sjell ky vend dhe banorėt e tij!)).
vViti i ri: Kur hyn viti i ri themi: (( O Zoti im i Madhėruar! Sille atė me mbarėsi dhe besim, me paqe dhe me fe, kėnaqėsi prej Teje dhe largim nga shejtan!)).
vMuaji i ri : ((Hėnė e re dhe e begatė dashtė Allahu i Madhėruar! O Zot! Mė jep nė kėtė muaj mirėsi dhe mė ruaj nga rreziqet!)).
vLutja pėr shi: Sė pari pajtohemi me njėri-tjetrin, pendohemi e pastaj themi: ((Falenderimi i takon Allahut, Zotit tė botėrave, Mėshiruesit, Mėshirėplotit. Sunduesit tė ditės sė gjykimit. Nuk ka zot tjetėr veē Allahut i Cili bėn ēfarė tė dėshirojė. O Zoti ynė! Ti je i Pasuri dhe ne jemi tė varfėrit. Zbrit mbi ne shi dhe bėje pėr ne fuqi dhe jetė!)).
vErėrat e forta: ((O Allah! Tė lutem qė tė na dhurosh dobitė e saj dhe tė na ruash nga tė kėqiat qė kjo erė mbart!)).
vTėrmetet: ((O Zoti im! Tė lutem tė mė ruash qė tė mos shkatėrrohem nga dėmet qė vijnė nga poshtė!)).
vKur e ndjejmė veten tė lėkundur: ((O Allah qė forcon zemrat! Forcoje zemrėn time me fenė Islame!)).
vRuajtja nga mohimi i Zotit: ((O Zoti im! Tė kėrkoj mbrojtje tė mė ruash nga mohimi Yt, nga varfėria dhe nga dėnimi i varrit!)).
vMėkatet e shumta: ((O Zoti im! Mi fal mua gjynahet dhe injorancėn time! O Zot! Mė fal pėr neglizhencėn nė jetėn time, ato tė cilat Ti i di mė mirė se unė! O Zoti im! Mė fal tėrė gabimet e mia tė bėra me dashje apo pa dashje! O Zot! Mė fal mua tė gjitha gabimet e dukshme dhe tė padukshme, tė cilat Ti i di mė mirė se unė dhe kushdo tjetėr. Ti je i Pari dhe i Fundit. Ti je Caktues pėr ēdo gjė)). Pėr kėtė gjė shėrben edhe numėrimi i tesbihėve pas ēdo namazi dhe nė fund themi: “Nuk ka zot tjetėr veē Teje o Allah! Je i Vetėm dhe i Pashoq. Ty tė takon tėrė pushteti dhe falenderimi. Ti je Caktues pėr ēdo gjė” (( Nuk ka zot tjetėr veē Teje o Allah! Je i Vetėm dhe i Pashoq. Ti mė ke krijuar dhe unė jam robi Yt e do tė qėndroj pėrherė me sa tė mundem me besimin tek Ty dhe besėn qė tė kam dhėnė. Ty tė jam mirnjohės pėr ēdo tė mirė qė e kam dhe i pranoj gabimet e mia. Tė lutem mė fal sepse askush nuk i fal gjynahet veē teje! Tė kėrkoj mbrojtje nga punėt e kėqia qė mund tė bėj!)).
vLutje pėr tė na u pranuar Duaja: ((O Allah! Tė lutem mos i kthe mbrapsht lutjet e mia! Mos ma mbyll zemrėn dhe mė ruaj nga lakmia!)).
vAshpėrsia dhe neglizhenca: ((O Zoti im! Tė lutem tė mė ruash nga pamundėsia dhe nga pėrtesa, nga ashpėrsia e zemrės dhe nga neglizhenca! Mė ruaj o Zoti im nga varfėria dhe poshtėrimi! Mė ruaj o Allah nga poshtėrsitė, nga rruga e gabuar, nga hipokrizia, nga mendjemadhėsia, nga humbja e dėgjimit dhe e tė folurit, nga ēmenduritė dhe sėmundjet ngjitėse dhe nga ēdo sėmundje tjetėr e keqe!)).
vTė kėqiat e vetes dhe tė shejtanit: ((O Allah! O Krijues i qiejve dhe i tokės! Ti qė di tė fshehtat dhe dukshmet. Zot i ēdo gjėje dhe Sunduesi i tyre. Dėshmoj se nuk ka zot tjetėr veē Teje. Tė lutem tė mė ruash nga tė kėqiat e vetes sime dhe ato qė mė vijnė nga shejtani! Mė ruaj o Allah qė tė mos i bėj padrejtėsi askujt dhe as tė mė bėjė dikush!)).
vVdekja: ((O Allah! Tė lutem tė mė ruash nga vdekja e keqe dhe nga shkatėrrimet e tėrmeteve! Mė ruaj nga mbytja dhe nga zjarri! Mė ruaj nga shejtani qė ai tė mos mė ngatėrrojė nė momentin e fundit kur tė shpreh dėshminė e besimit! Nuk dua tė vdes si tradhėtar i fesė Tėnde dhe as qė dikush tė mė presė nė besė)).
vVarri: ((O Allah! Tė lutem tė mė ruash nga dėnimi i zjarrit tė xhehenemit, dėnimet e varrit, sprovat e jetės dhe momenteve tė vdekjes! Mė ruaj o Allah nga sprovat e dexhalit!)).
vSprovat: ((O Allah! Tė kėrkoj mbrojtje nga pėrtacia, pleqėria e thyer, frika, kopracia, torturat e zjarrit, sprovat e dexhalit, torturat e varrit, sprovat e pasurisė dhe nga sprovat e varfėrisė! O Allah! Mė pastro nga tė gjitha gjynahet dhe mė fresko me besimin tek Ti ashtu siē pastrohet rroba e bardhė nga zhuli dhe mė largo nga gjynahet sa largėsia e lindjes nga perėndimi!)).
__________________
Atij qe Zoti si jep drite ska drite per te.
INDRITI Nuk ėshtė nė linjė  
Old 24-05-04, 23:42   #4
INDRITI
 
Join Date: 27-04-04
Location: Ne republiken popullore demokratike te kongos
Posts: 118
INDRITI has disabled reputation
Send a message via MSN to INDRITI
Default Perfundimisht!

Te dashur vellezer ti lutemi Allahut te medheruar per cdo problem dhe te shpresojme se ai do te na pergjigjet,po ashtu perfitoj nga rasti ti lutem Atij per vete dhe per ju, dhe ju keshilloj edhe ju te beni te njenjten gje sepse me te vertetr Allahu eshte meshirues i madh.

O Zot ne i kemi bere padrejtesi veteve tona, dhe nesi ti nuk me fal dhe meshiron nuk ka dyshim se do te jemi prej te humburve.
o Zot kerkojme dashurine tende. Dashurine e atyre te kerkojne dashurine tende, dhe dashurine por cdo pune qe na afron tek dashuria jote.
Fjalet me te mira jane per Allahun dhe te derguarin e tij.
__________________
Atij qe Zoti si jep drite ska drite per te.
INDRITI Nuk ėshtė nė linjė  
Old 13-06-04, 12:08   #5
Engjellushja
 
Join Date: 10-06-04
Posts: 411
Engjellushja has disabled reputation
Default

T pershendes................
Pyetje shum e mir, un mendoj c c lutja sesht vetem ilaq per gjdo smundje, por dhe ruajtje nga t kqija, pastrim t syve dhe t Shpirtit.....

keshtu shkruan N Kur“an: Ka shpetuar aj c pastrohet. le permend emrin e Zotit t vet dhe c falet. Por i jepni perparesi jetes s kesaj Bote, ndersa jeta tjeter esht me e mira dhe e perhershme (xhenneti)

Ishalla m kuptove t pakte se cfar dua t them.....? Tung
Engjellushja Nuk ėshtė nė linjė  
Old 13-06-04, 20:04   #6
INDRITI
 
Join Date: 27-04-04
Location: Ne republiken popullore demokratike te kongos
Posts: 118
INDRITI has disabled reputation
Send a message via MSN to INDRITI
Default Pershendetje!

E nderuar ju kuptoj mjaft drejt ku doni te dilni me kete fraze te shkurter qe keni shkruar.

Jam plotesisht dakort me ju qe lutja nuk eshte vetem ilac por ede nje mburoje e forte kundrejt cdo goditje , kundrejt cdo te keqje kunder cdo sporove.

Ju permendni qe xhenneti eshte me shume vlere dhe ne duhet te anojme me shume drejt botes tjeter.
Keni shume te drejte duhet te mendojme me shume per boten e amshueshme por ama pa harruar te marrim cna takon nga kjo bote e perkoheshme.
Profeti Muhammed as thote:"Puno ne kete bote sikur sdo vdesesh kurre dhe puno per boten tjeter sikur do vdesesh neser'

Po ashtu ne nje varg kuranor thuhet:"...Dhe mos e harro pjesen tende ne kete bote"

Pra muslimani i mire duhet te ruaje barazpeshen midis dy boterave ti jape seciles prej tyre ate qe i takon, duke u bazuar ne fjalen e pejgamberi as:"Jepi cdokujt hakun qe i takon"

Pra dakort qe bota tjeter eshte shume me me vlere se kjo por ama xhenneti nuki mund te fitohet pervecse duke punuar ne kete bote, duka zbatuar urdherat e Allahut e duke u ndaluar nga ndalesat e Tij.
Nuk po Zgjatem me por e Lus allahutn e MAdheruar te jem shprehur sa me qarte qwe te me kuptosh dhe po ashtu i lutem Atij qe te ofroje ndihmen e Tij kudo qe te kesh nevoje.
Me respekt Indriti.


__________________
Atij qe Zoti si jep drite ska drite per te.
INDRITI Nuk ėshtė nė linjė  
 


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

All times are GMT +1. The time now is 02:32.
Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2015, vBulletin Solutions, Inc.