Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Go Back   Dardania.de > Bota Shpirtėrore > Feja e Shqiptarit
User Name
Password
Feja e Shqiptarit Besimi dhe njeriu! Fetė, librat e shenjtė, mėnyrat e besimit .... 
 
Thread Tools Display Modes
Old 28-06-04, 20:36   #1
Engjellushja
 
Join Date: 10-06-04
Posts: 411
Engjellushja has disabled reputation
Default KUPTIMI I AGJĖRIMIT DHE RĖNDĖSIA E TIJ

Agjėrimi nė gjuhė do tė thotė, tė ndalohesh apo tė heshtėsh (largohesh) prej dickaje. Siē thotė Allahu [subuhanehu ve teala] pėr ngjarjėn e Merjemes: "Unė kam vendos qė tė agjėrojė pėr hirė tė Gjithėmėshirshmit", qė do tė thotė - do tė heshti apo nuk do flas.
Por, agjėrimi nė sheriat do tė thotė: Tė ndalosh tė gjitha ushqimet dhe pijet me qėllim tė sinqertė qė tė mos hash prej momentit qė fillon sabahu deri kur perėndon dielli.

Urtėsija me e madhe e agjėrimit ėshtė se ajo ta rrit frikėn (devotshmerinė) ndaj Allahut [subhanehu ve teala]. Allahu xhele xhelaluhu thotė: "O ju qė besuat, agjėrimi (saum ) u ėshtė bėrė obligim sikurse qė ishte obligim edhe i atyre qė ishin para jush, kėshtu qė tė bėheni tė devotshėm" (El-Bekare 183)
Devotshmeria ėshtė kėshilla e Allahut tek tė parėt tanė dhe tek pasardhėsit e tyre prej krijesave (njerzore). Ibėn Mes'udi i jep njė shpjegim devotshmerisė duke thėnė: "Ta respektosh Allahun dhe mos ti bėhėt gjunah atij, t'a pėrkujtosh dhe mos t'a harrosh atė dhe t'a falėnderosh mos t'a refuzosh atė".
Kurse Talak ibėn Habibi e ka komentuar devotshmerinė duke thėnė: "Devotshmeria ėshtė qė tė punosh duke rrespektuar Allahun nė dritėn e Allahut, dhe tė shpresosh shpėrblimin e Allahut nė dritėn e Allahut dhe qė tė frikėsohesh denimit tė Allahut [subhanehu ve teala]."
Agjėrimi ėshtė prej ibadeteve me tė mėdha qė ngjallė shpirtin dhe zemren e njeriut qė t'i frikėsohen Allahut [azze ve xhel-le], qė t'i respektojnė urdhėrat e Tij dhe qė t'ju largohėn ndalesave-harameve qė i ka ndaluar Ai. Sepse agjėrimi ėshtė i lidhur me vet agjėruesin. Ai, kur agjėron, nuk mund ta di askush pėrveē Allahut. Allahu xhel-le sha'nuhu ka thėnė pėr kėtė nė njė hadith kudsijj: "Cdo punė e birit tė Ademit ėshtė e tij, pėrveē agjėrimi. Ai ėshtė i imi dhe unė e shpėrblejė pėr atė. Agjėrimi ėshtė mburojė, nėse dikush ditėn ėshtė duke agjėruar, mos tė bėjė mėkat, e as mos t'a ngre zėrin, e nėse e fyen dikush apo mundohet t'a godas, le tė thotė: "Unė jam duke agjeruar… unė jam duke agjėruar! Pasha Atė qė shpirti i Muhamedit ėshtė nė dorėn e Tij, se erėrat qė dalin nga goja ea gjėruesve janė tek Allahu mė tė mira se sa era e miskut. Agjėruesi i ka dy gėzime qė e gėzojnė shumė, kur bėn iftar gėzohet me iftarin e tij dhe kur e takon Zotin e vet gėzohet me agjėrimin e tij."
Prej urtėsisė mė tė madhe qė ka agjėrimi ėshtė se agjėruesit e jep edukat shpirtėrore, ta edukon epshin, ushtron urtėsi dhe zellėshmėrita, tė largon nga kryelartėsia, tė bėn t'i nėnshtrohesh tė vėrtetės dhe tė jep moral shumė tė mirė.
Dhe prej urtėsisė sė agjėrimit ėshtė se ua perkujton tė pasurve, tė cilėt kėnaqėn (mburrėn) me tė mirat qė ju ka dhėnė Allahu azza ve xhel-le, se ata kanė vėllezėr qė vuajn prej urisė nė ditėt e ramazanit. E jo vetėm nė ditėt e ramazanit, por nė krejt ditėt e vitit. Ka edhe prej atyre qė vdesin nga urija. Mu pėr kėtė, lė t'i levizin zemrat ata qė i kanė ende tė gjalla dhe shpirtat e shėndoshtė duke dhėnė lėmoshė pėr vėllezrit e tij qė vuajn prej urisė…!
Gjithashtu agjėrimi ka edhe dobi shėndetsore, shėron shumė sėmundje qė deshmitarė tė kėsaj jeni edhe ju vet.


__________________
Do te fleni shum Rahat
Dhe nese jan minuta apo me sahat
Rahjen e zemrės do ta keni normale
Nėqoftėse jeni t“Sinqert dhe mbaheni pėr fjale..
Engjellushja Nuk ėshtė nė linjė  
Nyje Interesante
Old 28-06-04, 20:36   #2
Engjellushja
 
Join Date: 10-06-04
Posts: 411
Engjellushja has disabled reputation
Default

KUSHTET E AGJĖRIMIT


-Kushti i pare:
Nijeti (vendoshmerija)
Nijeti ėshtė kusht pėr ēdo ibadet dhe ėshtė njė vepėr prej veprave tė zemrės.
Alluhu [subhanehu ve teala] thotė: "Duke qėnė se ata nuk ishin tė udhėruar me tjetėr, pos tė adhuronin Allahun me njė adhurim tė sinqertė ndaj tij".
I derguari a.s. thotė nė njė hadith qė trasmeton Buhariu dhe Muslimi nga hadithi i Omerit: "Vėrtet, veprat shpėrblehėn sipas qėllimit dhe se ēdo njeri do tė shpėrblehet pėr qėllimin e tij"
Mendimi i shumicės sė dijetarėve tė Fikhut ėshtė se para se fleshė ėshtė farz tė kesh nijjet pėr me agjėruar ditėn e nesėrme tė Ramazanit, argument i sė cilės ėshtė transmetimi i autorėve tė sunenėve me zinxhirė tė vėrtetė nga Hafsa [radijallahu anha] se i Dėrguari [salallahu alejhi ve selem] ka thėnė: " Kush nuk e bėn nijetin qysh ai duke qėnė natėn, nuk ka agjėrim". Por, kjo ėshtė pėr agjerimin farz. Ndėrsa pėr agjėrimin nafile nuk obligohet qė tė bėhet nijeti qysh natėn, por lejohet qė tė bėhet nijeti ditėn ose natėn, nėse ai nuk ka ngėnė apo ka pirė.
Argument i kėsaj ėshtė hadithi qė transmeton Muslimi dhe tė tjerėt nga hadithi i Aishes [radijallahu anha] ka thėnė: "Hyri njė ditė i Dėrguari [sallallahu alejhi ve selem] tek unė dhe tha: A ka diēka pėr tė ngrėnė? Thanė: Jo! Tha: Atėherė unė po agjėroj. Mandej na erdhi njė ditė tjetėr dhe i thame o i Dėrguari i Allahut, na erdhi njė dhuratė me ushqim. Tha: Ma sillni qė ta shof se jam duke agjėruar, por do tė ha."
Kėtu ka njė pyetje: A mjafton qė tė bėhet njė nijet pėr gjithė muajin e Ramazanit apo jo? Pergjigja: Dijetarėt janė nda nė dy mendime:
1. Mendimi i parė ku konstatojnė dijetarėt e medh-hebit Maliki se njė nijet mjafton pėr tė gjithė muajin e Ramazanit.
2. Dhe mendimi i dytė dhe mė i sakti -Allahu e di mė sė miri. Ky mendimi i shumicės sė dijetarėve ku thėnė se pa tjetėr duhet tė bėhet nijeti pėr ēdo ditė. Prej rahmetit tė Allahut ėshtė se nuk na ka kushtėzuar qė tė bėjmė nijetin me zė apo me gojė. Por, mjafton qė ai t'a bėjė nijetin vetėm me zemėr. Syfyri konsiderohet si nijjet i agjėrimit -elhamdulilah- qė na ka lehtėsuar kėtė.
Kushti i dytė:
Ndėrprerja i tė gjitha llojėve tė ushqimit dhe pijeve prej para sabahut deri nė perėndim tė diellit. Pėr kėtė thotė Allahu [xhel-le shanuhu]: "Hani dhe pini derisa qartė tė dallohėt peri i bardhė nga peri i zi nė agim, e pastaj agjėrimin e plotėsoni deri nė mbrėmje".
Peni i bardhė ėshtė pėr qėllim dita kur zbardhohet. Kurse pėr perin e zi nata kur tė errėt. Pėr kėtė na transmeton Buhariu dhe Muslimi nga Adė ibni Hatimi [radij allahu anhu] ka thėnė: Kur zbriti ky ajet: "Hani dhe pini derisa…", e mora njė pe tė zi dhe njė pe tė bardhė dhe i vura ato nėn jastukun tim, dhe i shiqova ato natėn por nuk kisha mundesi t'i dalloj. Kur u ēova shkova tė i Dėrguari [salallahu alejhi ve sel-lem] dhe i tregova (pėr ngjarjen). Pejgamberi [salallahu alejhi ve sel-lem]. Tha: Jo ashtu, i yti qenka i gjėrė, por (qėllimin e ka ajeti) kur tė jetė nata e errėt dhe dita e zbardhur"
Dhe kushtet qė vijojnė:
Tė jetė musliman, i moshuar, i menēur, dhe tė ketė fuqi apo mundėsi pėr tė agjėruar.
__________________
Do te fleni shum Rahat
Dhe nese jan minuta apo me sahat
Rahjen e zemrės do ta keni normale
Nėqoftėse jeni t“Sinqert dhe mbaheni pėr fjale..
Engjellushja Nuk ėshtė nė linjė  
Old 28-06-04, 20:39   #3
Engjellushja
 
Join Date: 10-06-04
Posts: 411
Engjellushja has disabled reputation
Default

GABIMET GJATĖ AGJĖRIMIT


S'ka dyshim se agjėruesitė janė robėrit mė tė mirė tė Allahut. Por, disa nga kėta biejnė nė disa gabime, tė cilat do cekim nė vijim:

1-Ka dikush qė nė fillim starton mirė; e pret Ramazanin me njė pritje tė mirė duke adhuruar Allahun, duke i bėrė ibadet shumė, kujdeset pėr namazin me xhemat dhe mundohet sa mė shumė tė lexojė Kur'an dhe shpeshton dhikrin (permenjen e Allahut), kėrkon falje nga Ai, kujdesėt pėr namazet e taravisė. Por tė gjitha kėto janė me ditėt e para. Kur ti kalojnė ditėt e para, fillon tek ai pėrtacija dhe fillon tė angazhohet me diēka tjetēr -la havle ve la kuvete ila bil-lahil alijil-adhim. Pėrkujto o vėlla i dashur fjalėn e Pejgamberit s.a. ku tha: "Puna mė e dashur tek Allahu subhanehu ve teala ėshtė puna qė bėhet me rregull dhe e vazhdueshme, edhe nėse ėshtė e paktė.". Pėrkujtoje fjalėn ku thotė: "Punėt janė sipas pėrfundimit".

2-Prej gabimėve mė tė mėdha qė bijnė disa agjėrues ėshtė: Ashpėrsia, grindja , hidhėrimi, sjellja e keqe me punėtorėt dhe tė tjerėt, vetem se ata janė agjėrueshėm. A thua vallė se agjėrimi tė urdhėron qė tė sillėsh ashtu keq, ose tė urdhėron qė tė pėrdorėsh fjalė tė ndyta qė si takojnė njė besimtari. Athua agjėrimi tė urdhėron kėshtu tė jeshė i ashpėr, i hidhėruar apo i vėshtirė. I mjeri ti… i mjeri o ti besimtar! Agjerimi ėshtė njė shkollė e edukimit dhe e moralit qė i posedon tė gjitha sjelljet e mira dhe moralin e lartė. Perkujto gjithherė kėshillėn e Pejgamberit s.a.v.s. qė ėshtė nė Buhariun dhe Muslimin ku thotė: "Agjėrimi ėshtė mburojė, nėse dikush agjėron mos tė fyej dhe mos t'a ngritė zėrin, por nėse e ofendon atė dikush apo merr qė t'a godasė, lė tė thotė: "Unė jam agjėrushem… unė jam agjėrushem) .

3-Prej gabimėve qė i bėjnė disa agjėrues ėshtė shfrytėzimi i agjėrimit pėr gjumė, pėr pėrtaci dhe bėhėt shumė i ngadaltė. Sheh ndonjerin prej tyre, flen tėrė ditėn dhe ndodhė qė ti humbin tė gjitha namazet, rujna Zot prej tyre. Pastaj rrijnė tėrė natėn te zgjuar. Madja mundohen dhe tė argumentohėn edhe me hadithin ku thotė: "Gjumi nė ramazan ėshtė adhurim". Por, ky hadith ėshtė i dobėt dhe nuk ka bazė .

4 -Dhe prej gabimėve qė bėhėn tė disa agjėrues ėshtė se kujdesen pėr barkun e tyre shumė saqė kur vjen iftari, hanė pamasė, pinė pa masė. Aqė shumė hanė derisa nuk mundet tė leviz dhe harxhojnė shumė nė kėtė muaj. Kjo vėlla i dashur ėshtė teprim qė nuk lejohet dhe kjo me tė vėrtetė e kundėrshton urtėsinė e agjėrimit sepse agjėrimi ėshtė bėrė obligim qė mos tė hajmė shumė dhe mos t'a teprojmė.
Njėri prej tė parėve tonė -Allahu e meshirofte- ka thėnė: "Hani gjithėēka pa ndalur, pini sikurse grykėlumi, fleni natėn edhe nėse eshte e gjatė dhe mendoni se jeni trima." Qėllimi i jonė ėshtė tė jemi tė drejtė, tė matur nė ushqim dhe shpenzime, e jo ti bejmė haram tė mirat qė Allahu ju ka dhuruar. E lusim Allahun e Madhėrrear, Zotin e Arshit tė Madhėruar, qė tė na pranojė agjėrimin, namazin, namazin e natės dhe lemoshat tona. Ai ka mundėsi qė tė na shpėrblejė pėr kėtė…
Vel-hamdu lilahi rabil alemin!

Muhammed Hassan
__________________
Do te fleni shum Rahat
Dhe nese jan minuta apo me sahat
Rahjen e zemrės do ta keni normale
Nėqoftėse jeni t“Sinqert dhe mbaheni pėr fjale..
Engjellushja Nuk ėshtė nė linjė  
Old 28-06-04, 20:41   #4
Engjellushja
 
Join Date: 10-06-04
Posts: 411
Engjellushja has disabled reputation
Default

Ē'KA E PRISHĖ AGJĖRIMIN?


Do te fillojmė nga gjunahi mė i madh qė ėshtė nė agjėrim e ai ėshtė:

1. Mardhėnijet intime:
Nėse agjėruesi bėn mardhenije nė ditėn e agjėrimit, ai e prish agjėrimin dhe atij i obligohet qė tė ta kompenzojė atė pėr ta larė kėtė borxh tė madh. Kompenzimi i kėsaj dite bėhėt nė kėto forma:
Tė lirosh njė rob musliman. Nėse nuk gjėnė ateherė duhet tė agjėrohet muaj pandėrprerė dhe gjatė kėtyre dy muajve mos tė ndėrpritet agjėrimi, pėrveē se me arsye tė lejuar. Pėrshembull sikurse ditet e bajrameve, apo donjė arsye qe ėshtė prekse, sikurse sėmundja. Por, nėse e prish pa arsye edhe nėse ėshtė nje ditė, detyrohet tė fillojė t'i pėrseris pėrseri ditėt e kompenzimit (dy muaj) pandėrprerė. E nėse nuk mundėt tė agjėrojė dy muaj pandėrprerė, atėherė duhet tė ushqejė gjashtėdhjetė tė varfėr.
Dijetarėt e Fikhut kanė rėnė nė polemikė se a duhet te jetė larja e borxhit sikur se ėshtė radhitur nė hadith me rend: E lėshojė njė rob, nėse nuk gjėnė, tė agjėrojė dy muaj, nese nuk mundet, t'i ushqejė gjashtėdhjetė tė varfėr. Pra, do me thėnė, tė bėhėt kompenzimi duke vepruar njėrėn nga ato me rregull apo me zgjedhje nė mes kėtyre tė trijave? Mė i saktė ėshtė mendimi i parė. Pra, fillon me rėnd dhe me rradhė. Kėtij mendimi i janė qasur shumica e dijetarėve, dhe argumentohen me hadithin qė transmeton Buhariu dhe Muslimi nga hadithi i Ebu hurejrės [radijallahu anhu] ka thėnė: "Njėherė ishim tė ulur tek Pejgamberi [salallahu alejhi ve sel-lem] dhe ndėrkohė erdhi njė njėri dhe tha: "O i Dėrguari i Allahut, jam shkatrruar (nė njė transmetim tjetėr: ) O i Dėrguari i Allahut, jam djegur. Tha Pejgamberi [salallahu alejhi ve sel-lem]: Cka tė ka ndodhur? Kam ra me gruan time dhe unė duke qėnė agjėrues. Tha i Dėrguari [salallahu alejhi ve sel-lem]: A ke mundėsi qė tė lirosh njė rob? Tha: Jo. Tha: Po a ke mundėsi qė tė agjėrosh dy muaj pandėrprerė? Tha: jo. Tha Pejgamberi a.s.: Po a ke mundėsi qė tė ushqesh gjashtėdhjetė tė varfėr? Tha: jo. U ngrit Pejgamberi [salallahu alejhi ve sel-lem] dhe deri sa ne ishim ashtu me njė shportė, kishte nė tė hurma. Tha Pejgamberi [salAllahu alejhi ve sel-lem]: Ku ėshtė pyetsi? (nė njė transmetim tjetėr nga Aishja [radijallahu anha se ka thėnė: ) Ku ėshtė ai qė ėshtė djegur? Tha ai: Ja o i Dėrguari i Allahut, unė jam. I tha merre kėtė dhe jepe sadakė. Ai tha: "A ka mė tė varfėr se sa unė o i Dėrguari i Allahut? Vallahi nuk ka ndonjė shtepi prej shtėpive (tė Medinės) mė tė varfėr se familja ime. Qeshi i Dėrguari [salallahu alejhi ve sel-lem] dhe pastaj tha: Usheqeje familjėn tėnde!"
Gjithashtu, dijetarėt nuk janė tė njėzėshėm pėr gjykimin ndaj gruas, e cila ėshtė detyruar nga baskėshorti qė tė bėjė mardhėnie nė ditėt e agjėrimit tė Ramazanit. Mendimi mė i saktė ėshtė - e Allahu e di mė sė miri - duhet qė ajo grua ta kompenzojė me njė ditė tjetėr, pa bėrė kefaret sepse nuk ka argumente tė qarta qė tė bėjė kefaret, Allahu e di mė sė miri. Kjo vetėm nėse e detyron bashkėshorti.

2. Dalja e spermės me vetėdeshirė
Qoftė kjo nepėrmjet prekjės, apo puthjės apo nepėrmjet mastrubimit apo nė ndonjė tjetėr menyrė. Sepse kėto janė tė gjitha prej epshtit, dhe sė nuk ėshtė agjerimi nė rregull derisa nuk i largohet epshtit. Sikur qė ėshtė ne hadithin kudsijj qė transmeton Buhariu, thotė: "E lė ushqimin e tij dhe pijen e tij dhe epshin e tij pėr hir tim".
Kush bėn tė dal spermėn me epsht nė ditėn e Ramazanit, i prishet agjėrimi i tij, dhe obligim e ka ta kompezojė me njė ditė tjetėr tė vetme. Sepse nuk ka kefaret pėrveē nė mardhėnije intime. Pėr ata qė thojnė se duhet edhe kifaret per kėtė nuk ka argument, e Allahu e di mė sė miri. Kurse nėse del sperma duke qėne nė gjum (ėndėrr) nuk prishet agjėrimi, sepse ėndrra ėshtė pa dėshirėn e agjėruesit.
Nėse fle agjėrusi nė ditėn e Ramazanit dhe pastaj ēohet dhe e shef vetēn se ka pa ėnderr dhe ka dalė spermė, ateherė ai vetėm duhet tė pastrohet dhe le tė vazhdojė agjėrimin e tij. Agjėrimi i tij ėshtė nė rregull, nuk ka as njė gjė pėr atė. Kurse nėse e puthė agjėruesi gruan e vet apo e prek pa shkaktuar daljėn e spermės edhe per atė nuk ka as njė penges, dhe agjėrimi i tij ėshtė tamam. Argument pėr kėtė ėshtė hadithi qe na erdhi nė dy sahihat nga hadithi i Aishės [radijallahu anha] qė ka thėnė: "Pejgamberi salallahu alejhi ve sel-lem i puthte gratė e veta e ai duke qėnė agjėrues, por ai ka qėnė mė i sigurtė pėr epshtin e vet se sa ju." Njė pyetje me rėndėsi duhet ta dijmė, e ajo ėshtė: Si ėshtė gjykimi i atij qė bėn mardhėnie me gruan e vet nė natėn e Ramazanit, fle dhe nuk pasrohet derisa tė thėrret ezani i sabahut? Pėrgjigja ėshtė se agjėrimi i tij ėshtė nė rregull. Pėr kėtė na transmeton Buhariu dhe Muslimi nga Aishja dhe Ummu seleme [radijallahu anhuma] kanė thėnė se tė Dėrguarin [salallahu alejhi ve sel-lem e zinte mėngjesi e ai duke qėnė xhunub prej familjes se vet, dhe pastaj u pasronte dhe agjeronte.

3. Ngrėnia dhe pirja me qėllim
Ka thėnė Allahu subhanehu ve teala: "Hani dhe pini derisa qartė tė dallaohet peri i bardhė nga peri i zi nė agim, dhe pastaj agjėrimin vazhdone deri nė mbrėmje."
Por, kush han dhe pi nė ditėn e ramazanit me harresė, pėr atė nuk ka asgjė (nuk e prish agjėrimin), agjėrimi i tij ėshtė tamam. Argumentohet kjo me hadithin qė transmeton Buhariu dhe Muslimi nga hadithi i Ebu hurejrės r.a. se Pejgamberi a.s. ka thėnė: "Kush me harresė han dhe pi e ai ėshtė duke agjėruar, le ta vazhdojė agjerimin e tij, sepse Allahu e ka ushqyer dhe i ka dhėnė tė pijė."

4. Tė vjellėsh me qėllim
Mė kėtė kuptojmė qė agjėruesi ta nxjerrė ēka ka nė lukthin e tij dhe kėtė e bėn me qėllim e qė agjėrimi i tij prishet, dhe patjetėr duhet t'a kompenzojė me njė ditė tjetėr. E nėse i vjen pėr tė vjellė prej vetvetės pa qėllim dhe vjellė, atėherė pėr atp s'ka asnjė send dhe le ta vazhdojė agjėrimin e tij, dhe se agjėrimi i tij ėshtė i saktė. Pėr kėtė ka ardhė njė hadith nga Tirmidhiu dhe Ebu Davudi dhe e bėri tė vėrtetė Hakimi nė mustedrekun e tij, e poashtu Ibėn Tejmijje e bėri tė vėrtetė nė librin e tij "E vėrteta e agjėrimit" se i Dėrguari a.s. ka thėnė: "Kujt i vjen pėr tė vjellė dhe ai ėshtė duke agjėruar, pėr tė nuk ka kompenzim. Kompenzim ka pėr atė qė vjellė me qėllim"

5. Menstracionet, hajzi dhe nifasi tek gruaja
Kur tė shohė gruaja hajzin apo nifasin, i prishet agjėrimi qoftė ajo nė fillim tė ditės apo nė fund saj, edhe me qėnė para perėndimit tė diellit pėr njė kohė shumė tė shkurtė, i obligohet asaj qė pasi tė pastrohet, tė kompenzojė ato ditė qė i kanė kaluar pa agjėruar. Transmetohet nė Sahihul-Muslim nga hadithi i Aishės r.a. kur e pyeten se pėrse gruaja me menstruacione e kompenzon agjėrimin e jo namazin? Ajo tha: "Neve na ndodhte ashtu dhe urdheroheshim tė kompenzojmė agjėrimin kurse nuk urdhėroheshim qė tė kompenzojmė namazin." Kėto ishin disa veēuri mė tė njohura qė e prishin agjėrimin.
__________________
Do te fleni shum Rahat
Dhe nese jan minuta apo me sahat
Rahjen e zemrės do ta keni normale
Nėqoftėse jeni t“Sinqert dhe mbaheni pėr fjale..
Engjellushja Nuk ėshtė nė linjė  
Old 28-06-04, 20:43   #5
Engjellushja
 
Join Date: 10-06-04
Posts: 411
Engjellushja has disabled reputation
Default

Denimi i atij qė nuk agjėron
pa arsye
O lėnėsi i agjėrimit, vėrtetė denimet pėr mėkatet nė Dunja dhe Ahiret janė tė mėdha dhe tė largojnė nga xhenneti. Dhe ti o lėnėsi i agjėrimit, veē ke lėnė njė shtyllė prej shtylave tė Islamit dhe e ke luftuar Allahun nė muajin e Tij me plot begati. Dhe pas gjitha kėtyre, ē'ka mendon si do tė jetė denimi yt te Allahu, nėse nuk kthehesh te Ai dhe tė agjėrosh me agjėruesit?! Pasha Allahun vėrtetė denimi i atij qė nuk agjėron paarsye ėshtė denim i dhebmshėm dhe i fortė! O ti i cili han nė muajin e Ramazanit pa arsye. A pėlqen qė tė gėzohen besimtarėt e sinqertė me Ramazanin, kur ata i kenė dy gėzime, dhe ti pėrēdo ditė po e shton largimin prej Allahut dhe po afrohesh kah zjarri dhe shejtani?! Pėr ē'ka po e shet vetėn me ēmimin mė tė ulėt, dhe po e ndalon atė (shpirtin) nga mėshira e Allahut. A dėshiron qė tė jesh i hudhur nė zjarr, e tė zvarritesh pėr fytyre nė dyert e tij, e tė jesh i nėnēmuar nė momentin kur thirren agjėruesit prej derės Err-Rrejjan? Pėr ē'arsye e gjithė kjo humbje?! E cili epsh kalimtar apo cili shok arrogant tė thėrret ty qė tė mos agjėrosh?! Si i tillė, pasha Allahun, nuk tė bėjnė dobi nė Ditėn e Gjykimit, por ai do tė dėshirojė qė ti tė hysh nė zjarr nė vendin e tij, e ai tė shpėtojė prej tij. Thotė Allahu xh.sh.:
"11. Edhe pse ata shihen ndėrmjet vete (edhe njihen, por ikin prej njėri-tjetrit). Krimineli dėshiron sikur tė kishte paguar dėnimin e asaj dite me bijtė e vet. 12. Dhe me gruan e vet dhe me vėllain e vet. 13. Edhe me tė afėrmit e tij qė ai te ata mbėshtetej. 14. Edhe me krejt ēka ka nė tokė, e vetėm tė kishte shpėtuar! 15. Jo, kurrsesi, ajo (para) ėshtė Ledhdha - flaka (emėr i Xhehennemit). 16. Eshtė qė heq kapakėt e kokės. 17. Qė e thėrret (tėrheq prej vetes) atė qė ėshtė zbbrapsur e larguar (prej besimit). 18. Dhe qė ka tubuar (pasuri) dhe e ka ruajtur (fshehur)." (El-Mearixh)
Pastaj:
"Atė ditė shokėt e ngushtė do tė jenė armiq tė njeri-tjetrit, pėrveē atyre qė ishin tė sinqertė nė miqėsi." (Ez-Zuhruf 67)
O lėnėsi i agjėrimit, a e pėlqen-dėshiron qė njerėzit ta lusin Zotin e tyre: O Zot, na bėnė tė mundshėm arritjen e Ramazanit… o Zot na bėnė tė mundshėm arritjen e Ramazanit, e ti dėshiron qė tė anulohet muaji i Ranmazanit prej kohės, ose dėshiron qė tė eksistojė Ramazani por tė jesh gjat tij vėlla me shejtanin?!
O lėnėsi i agjėrimit, a dėshiron qė t'i shikosh agjėruesit e sinqertė tė lumtur nė ditėn e bėgatshme tė Bajramit - Dita e Pushimit. Tė gjithė tė gėzuar dhe falenderuesė ndaj Allahut qė ua mundėsoi arritjen e Ramazanit, dhe i ndihmoi nė kryerjen e kėtij obligimi. "(tė agjėroni ditėt e lėshuara mė vonė) Qė tė plotėsoni numrin, tė madhėroni All-llahun pėr atė se u udhėzoi dhe qė tė falenderoni." (El- Bekare 185) Kur nė ato momente tė gjithė njėzėshėm thojnė: Tė falenderojmė Ty o Zoti Ynė se vetėm Ti e meriton falenderimin, pasha Zotin, nuk dėshirojmė tė na privosh nga kjo e mirė edhe pėr ne tė mbetet kjo botė dhe ēka nė te?!
A dėshiron qė ata tė jenė kėshtu kurse ti tė jeshė i humbur dhe i shkatėrruar. Sikur duket nė buzėt tuaja njė buzėqeshje e ēuditshme. Vallė, a mos do tė gėzohesh me ata sikur ti tė jesh prej tyre.
Pastaj ēudi me ty o i uruar, si ke mundėsi t'ia kthesh shpinden thirrjes sė Pejgamberit a.s., tė vdesėsh dhe tė hysh nė zjarr. A nuk e din kur i erdhe Xhibrili a.s. Pejgamberit a.s. dhe i tha: "O Muhammed, kush e zėn muajin e Ramazanit, vdes e nuk i janė falė mėkatet shtihet nė zjarr dhe e largon Allahu (nga mėshira e Tij), tha (Xhibrili a.s.) thuaj: Amin, e Pejgamberi a.s. tha: Amin.
(Sahihu i El-Xhamiu).
__________________
Do te fleni shum Rahat
Dhe nese jan minuta apo me sahat
Rahjen e zemrės do ta keni normale
Nėqoftėse jeni t“Sinqert dhe mbaheni pėr fjale..
Engjellushja Nuk ėshtė nė linjė  
Old 28-06-04, 20:44   #6
Engjellushja
 
Join Date: 10-06-04
Posts: 411
Engjellushja has disabled reputation
Default

Mos agjėrimi ėshtė prej
mėkatėve tė mėdha
Thotė Imam Dhehebiu -Allahu e mėshiroftė- nė librin e tij tė njohur "El-Kebair": "Mėkati i dhjetė ėshtė mosagjėrimi paarsye dhe pa leje, kėtu ka cekur dhe hadithin e shtyllave tė Islamit qė njėra prej tyre ėshtė Agjėrimi i Ramazanit. (transmeton Buhariu dhe Muslimi).
Gjithashtu ka pėrmendur fjalėn i Ibėn Abbasit r.a.: "Shtyllat-kushtet e Islamit janė tri: Dėshmia se nuk ka Zot tjetėr pos Allahut, falja e namazit dhe agjėrimi i Ramazanit, e kush e lė njėrėn prej tyre ėshtė pabesimitar." (Thotė Dhehebiu kjo ėshtė e vėrtetė). Thotė Pejgamberi a.s.: "Allahu xh.sh. e ka nėēmuar njė person qė ka hyrė dhe ka kaluar muaji i Ramazanit para se t'i falen mėkatet e tija." (Sahihu-El-Xhamiu).
Transmetohet nga Ibėn Mesudi dhe nga disa sahabe tjerė: "Kush nuk agjėron njė ditė paarsye, nuk e zėvendėson atė ditė agjėrimi i tėrė kohės".
Qėllimi me kėto fjalė ėshtė ashpėrsia pėr atė qė nuk agjėron me qėllim pa arsye.Kurse nuk ėshtė qėllimi se ai nuk e kompenzon kėtė ditė,sepse kazaja e kėsaj dite ėshtė vaxhib.
Lėnėsi i agjėrimit ėshtė mė i dėmshėm se zinaqari (amoralisti) dhe konsumuesi i alkoolit.
Thotė Dhehebiu-Allahu e mėshiroftė: Te muslimanėt ėshtė e njohur se kush e lė agjėrimin e muajit tė Ramazanit paarsye ėshtė mė i dėmshėm se zinaqari, se ai qė i merr tatimet me padrejtėsi, dhe se konsumuesi i alkoolit, bile dyshojnė nė islamin e tij dhe mendojnė pėr tė se ai ėshtė prej Zindikėve (fraksion qė e mohon Allahun me zemėr, janė tė afėrt me dyfytyrėshat-hipokritat), dhe prej Inhilalėve(ata qė i lejojnė ato qė i ka ndaluer Allahu).
__________________
Do te fleni shum Rahat
Dhe nese jan minuta apo me sahat
Rahjen e zemrės do ta keni normale
Nėqoftėse jeni t“Sinqert dhe mbaheni pėr fjale..
Engjellushja Nuk ėshtė nė linjė  
Old 28-06-04, 20:46   #7
Engjellushja
 
Join Date: 10-06-04
Posts: 411
Engjellushja has disabled reputation
Default

Vlera e agjėrimit


183. O ju qė besuat, agjėrimi (saum ) u ėshtė bėrė obligim sikurse qė ishte obligim edhe i atyre qė ishin para jush, kėshtu qė tė bėheni tė devotshėm.
184. (jeni tė obliguar pėr) Ditė tė caktuara, e kush ėshtė i sėmurė prej jush ose ėshtė nė udhėtim (e nuk agjėroi), atėherė ai (le tė agjėrojė) mė vonė aq ditė. E ata qė i rėndon ai (nuk mund tė agjėrojnė), janė tė obliguar pėr kompenzim, ushqim (ditor), i njė tė varfėri ai qė nga vullneti jep mė tepėr, ajo ėshtė aqė mė mirė pėr te. Mirėpo, po qė se dini, agjėrimi ėshtė mė i mirė pėr ju.
185. (ato ditė tė numėruara janė) Muaji i Ramadanit qė nė te (filloi tė) shpallet Kur'ani, qė ėshtė udhėrėfyes pėr njerėz dhe sqaruesi i rrugės sė drejtė dhe dallues (i tė vėrtetės nga gėnjeshtra). E kush e pėrjeton prej jush kėtė muaj, le tė agjėrojė, ndėrsa kush ėshtė i sėmurė ose nė udhėtim, le tė agjėrojė aqė ditė nga ditėt e mėvonshme. All-llahu me kėtė dėshiron lehtėsim pėr ju, e nuk dėshiron vėshtėrsim pėr ju. (tė agjėroni ditėt e lėshuara mė vonė) Qė tė plotėsoni numrin, tė madhėroni All-llahun pėr atė se u udhėzoi dhe qė tė falenderoni.
Vlera e agjėrimit ėshtė e madhe, dhe nė atė qė ėshtė vrejtė nė hadithet e vėrteta se: Agjėrimin e ka zgjedhur Allahu xh.sh. pėr vete dhe mė ėt vėrtetė, Ai e shpėrblen pėr tė, dhe ia dyfishon shpėrblimin agjėruesit pallogari, siē ka ardhur nė hadithin Kudsijj: "…Pėrveē agjėrimit se ai ėshtė i Imi, dhe vetėm Unė shpėrblej pėr tė…". (transmeton Buhariu).
"Agjėrimi, nuk tė ngjajshėm si ai" (transmeton Nesaiu) dhe se: "Lutja e agjėruaesit nuk kthehet." (transmeton Bejhekiu)
Gjuthashtu Pejgamberi a.s. thotė: "Pėr agjėruesin ka dy gėzime; kur bėn iftar gėzohet me iftarin e tij dhe kur e takon Zotin e tij gėzohet me agjėrimin e tij." (transmeton Muslimi)
Pejgamberi a.s. thotė: "Agjerimi ndėrmjetson pėr robin nė Ditėn e Gjykimit dhe thotė: O Zot, ai ėshtė ndaluar praj ushqimit dhe kėnaqėsive gjatė ditės andaj unė ndėrmjetsoj pėr tė" (transmeton Ahmedi)
Gjithashtu ėshtė transmetuar nė hadith se Pejgamberi a.s. ka thėnė: " Era e keqe e gojės sė agjėruesit ėshtė mė e mirė tė Allahu se aroma e miskut." (transmeton Muslimi)
"Kush agjėron njė ditė pėr hirė tė Allahut e ka larguar Allahu mė kėtė ditė (agjėrim) fytyrėn e tij nga zjarri shtatdhjetė vite."
"Kush agjeron njė ditė pėr hirė tė Allahut xh.sh. ėshtė vulosur hyrja e tij nė Xhennet." (transmeton Ahmedi)
"Vėrtet, nė Xhennet ėshtė njė derė i thuhet Err-rrejjan, hynė nė tė agjėruesit dhe nuk hyn nė tė askush pėrpos tyre. E kur tė mbaron hyrja e tyre mbyllet ajo derė dhe nuk hyn askush tjeter." (transmeton Buhariu)
Sa i pėrket agjėrimit, ai ėshtė shtyllė e Islamit, nė kėtė muaj ka zbritur Kur'ani dhe poashtu nė kėtė muaj ėshtė njė natė mė e vleshme se 1000 muaj (qėllimi ėshtė pėr natėn a Kadrit).
Muhamedi a.s. thotė: "Kur tė vjen muaji i ramazanit, hapėn dyert e Xhennetit, mbyllėn dyert e Xhehennemit dhe lidhėn shejtanėt." (transmeton Buhariu)
"Agjėrimi i kėtij muaji ka vlerėn e dhjetė muajve tė tjerė." (Musnedi i Ahmedit).
"Kush e agjėron muajin e ramazanit duke qenė i bindur nė besimin islam dhe duke i kryer obligimet islame i falėn gabimet e tij tė mėparshme." (transmeton Buhariu)
__________________
Do te fleni shum Rahat
Dhe nese jan minuta apo me sahat
Rahjen e zemrės do ta keni normale
Nėqoftėse jeni t“Sinqert dhe mbaheni pėr fjale..
Engjellushja Nuk ėshtė nė linjė  
Old 28-06-04, 20:48   #8
Engjellushja
 
Join Date: 10-06-04
Posts: 411
Engjellushja has disabled reputation
Default

Pėrse po e humbim agjėrimin?

Nė natėn e kaluar tė afėrt nga sytė e tė mirėve kanė rrjedhė lotėt e hidhėrimit pėr ndarjen nga Ramazani, kurse kjo ėshtė dita qė duhet ta pritėsh me lotėt e gėzimit. Andaj, e lusim Allahun qė tė jemi prej pjasmarrėsve tė Ramazanit, dhe prej atyre qė Allahu ua ka pėrkujtuar namazin e natės, dhe agjėrim e kėtij muaji tė madh. E gjithė kjo dashuri, e zellshmėri pėr kėtė muaj tė vlefshėm, prap se prap ka disa njerėz qė e humbin Ramazanin, vlerėn e tij dhe shpėrblimin qė pėrfiton nga ai. Allahu na ruajt prej tyre. Apo, ndoshta ky i humbur nuk e ndien shijen e agjėrimit e as namazit tė natės, e nuk din diē tjetėr nga agjėrimi i tij pėrveē uri dhe etje, e ēfarė ndalese tjetėr ka pas kėsaj, e sa humbje e madhe qė ėshtė kjo.
Pėrse po e humbim Ramazanin? Pyetje e cila ka nevojė pėr pėrgjegje.A nuk thotė Allahu: "Po tė mos ishte mirėsia dhe mėshira e Allahut ndaj jush, ju do tė ishit prej tė humburve (nė tė dy jetėrat).
Atėherė, unė tė pėrkujtoj ty diēka dhe ta tėrhjeq vėrejtjen pėr disa ēėshtje qė ndoshta janė shkak nė humjen e Ramazanit, e ti nuk i ndien ato. Pra, tė porosis qė mos tė bish nė to dhe ta humbėsh Ramazanin. E Allahu e din mė sė miri ē'ka dėshirojė me kėto, pra dėshiroj pėrmirėsim dhe largim prej tyre, e ndoshta kėto porosi apo qortime janė tullat e para pėr secilin qė e lexon kėtė temė, e ndoshta e kthen ndėrtimin nė veten e tij.
Haram ėshtė pėr ne qė Allahu tė na begatojė me kėtė vlerė, pra vlera e Ramazanit, e ne t'i mohojmė e t'i prishim kėto vlera me shpenzim tė tepėrt gjatė netėve tė tij. Kėtu ėshtė njė ndalje pėr disa tė mira qė na ka pėrgėzuar i Dashuri ynė Muhamedi a.s. ku thotė: "Kush e agjėron muajin e Ramazanit, duke qenė i bindur nė besimin Islam dhe duke i kryer detyrat fetare, i janė falur gabimet e mėparshme. Kush falė namaz nė natėn e Kadrit duke qenė i bindur nė bsimin islam dhe duke i kryer obligimet fetare, i janė falė gabimet e mėparshme". Melekėt bėjnė bėjnė dua pėr agjėruesit deri sa tė bėjnė iftar, muaji i Ramazanit ėshtė muaj i shpėtimit nga zjarri i Xhehennemit, atėherė pėr ē'ka po i humb gjithė kėto tė mira?
Cilat janė shkaqet e humbjes sė Ramazanit? Sė pari po i pėrmendi njėzet shkaqe qė kanė tė bėjnė me gruan, mirėpo ndoshta edhe burri merr pjesė nė disa prej tyre.
1. Harresa e bėrjes nijet (vendosshmėrisė) ku njėherit shkakton humjen e shpėrblimit, ku pėr atė qėllim e ke lėnė ngrėnien, pijen dhe je larguar nga kėnaqėsitė vetėm pėr hir tė allahut, siē ka ardhur nė hadithin Kudėsij: "Agjėrimi ėshtė i Imi dhe vetėm unė shpėrblejė pėr te".
2. Pakujdesia ndaj namazeve, vonimi i kohės sė tyre dhe kryerja me pėrtaci.
3. Pagjumėsia, ku njėherit ėshtė prej shkaqeve mė tė mėdha qė shkakton humbjen e Ramazanit, ku disa gra rrinė me motrat e tyre duke u marrė me thash e theme, e ndoshta kjo bisedė zgjatė deri nė kohen e syfyrit, pesė orė a mė tepėr duke bėrė biseda tė kota.
4. Shumimi i plogėshtisė- harresės, gjumit, dhe pėrtacisė. Psh: Nėse flen natėn orė tė tėra, pastaj ulet pas namazit tė sabahut nė xhami duke e pėrmendur Allahun, kinse ėshtė bėrė shpirtėmire dhe e zellshme.
5. Humbja e kohės duke pėrgatitur ushqimin. Gruaja ėshtė e falenderuar dhe e shpėrblyer pėr atė qė ua pėrgatitė agjėruesve, mirėpo mundet ta shkurton kohėn e saj ne kuzhinė gjatė pėrgatitjes sė ushqimit.
6. Ndėgjimi i muzikės duke agjėruar. Si ka mundesi qė t'a ndiejė shijen e dėgjimit tė Kur'anit kur dėgjon muzikėn e shjtanit.
7. Shikimi i televizorit dhe filmave serik, sa qė ka harruar netėt e vlefshme tė Ramazanit pėr te.
8. Leximi i gazetave apo revistave tė ndryshme, kur dihet se Selefėt (tė parėt tanė) e kanė lėnė shkencėn e hadithit dhe kėrkimin e diturisė nė muajin e Ramazanit.
9. Vonimi i punėve dhe lėnja e tyre pas dore. Veē na i ka kėputur jetėrat kjo sėmundje edhe nė muajin mė tė vlefshėm, pėrderisa edhe nė natėn e Kadrit nuk shėrohemi nag kjo sėmundje. Psh: Dėshiron gruaja qė tė lexon Kur'an pas namazit tė sabahut mirėpo ajo ėshtė e lodhur gjatė ndejtjes natėn, gjithashtu edhe pas drekės e lodhur, e pas ikindisė e zėnur nė kuzhinė duke pėrgatitur ushqimin, e pėrseri natėn ulet me tė afėrmet e saja nė bisedat e "domosdoshme"
10. Dalja nė tregje ku nė to ka provokime tė epshit, dhe me atė rast i humb tė mirat tė cilat i ka tubuar dhe vepruar gjatė ditėve tė Ramazanit.
11. Zbulesa, kozmetika, veshja e mantilit tė hollė e tė qėndisur me fije ari ose argjendi, perēėja e gjėrė ku sytė janė tė zbuluar, dhe poashtu aromat e ndryshme tė parfumit. Atėherė ē'ka mendon nė pranimin e agjėrimit tė saj?
12. Telefoni. I sheh disa motra qė humbin kohė tė gjatė duke biseduar biseda tė kota.
13. Pėrgojimi dhe thash e thėnjet, ruaje gjuhėn motėr dhe mos e prish agjėrimin tėnd. E a agjėron ajo e cila ka ngrėnė mishin e njerėzve (me pėrgojim) dhe ka marrė nepėr kėmbė nderin e tyre.
14. Plogėshtia nė punė duke u argumentuar se jam e lodhur.
15. Mos edukimi i fėmijve, ku tėrė natėn luajnė e ditėn flejnė dhe ju humb namazi.
16. Sjellja jo e mirė e disa prj motrave, e sheh tek ato hidhėrimin e shpejtė dhe fyerjen, e me kėto vepra e humbė agjėrimin e saj dhe shpėrblimin e tij.
17. Lakmia dhe koprracia e tepėrt, dhe mos dhėnja lėmoshė nė Ramazan, ku veēimi i tyre ėshtė vlera e kohės, dhe u ndihmon agjėruesėve nė rrespektim mė tė mirė ndaj Allahut, sepse bashkimi i agjėrimit dhe lėmoshės janė dy cilėsi qė nėse i punon ato e meriton Xhennetin.
18. Namazi i taravive. Pra, mos u ēudit qė ky namaz mund tė jetė shkak nė humbjen e Ramazanit, atėherė po i pėrmendi shkaqet:
- Dalja e disa grave tė zbuluara.
- Hypja nė veturė (taksi) dhe vetmia e saj me shoferin, i cili e ka sjellur deri nė xhami.
- Shoqėrimi i fėmijės, i cili ėshtė nė gji, gjė qė u shkakton zhurmė tė pranishmėve qė janė duke u falur.
- Ulja pas faljes sė dy rekateve, pėr biseda tė ndryshme tė dunjas derisa ėshtė ofru rukuja, atėherė ngrihet dhe e bėnė rukunė me xhemat.
- Rreshtimi i safit tė grave dhe mos drejtimi i tij.
- Pėrzierja e burrave dhe grave gjatė daljes nga xhamia.
19. Menstruacionet, ku nuk ka dyshim se gruaja lirohet nga namazi, mirėpo jo edhe nga pėrmendja e Allahut, madhėrimi i tij, dhe shėrbimi ndaj agjėruesėve.
20. Pėlqimi i vetvetės se ajo ėshtė mė e bukur dhe mė e vlefshmja ndėr grat e tjera


__________________
Do te fleni shum Rahat
Dhe nese jan minuta apo me sahat
Rahjen e zemrės do ta keni normale
Nėqoftėse jeni t“Sinqert dhe mbaheni pėr fjale..
Engjellushja Nuk ėshtė nė linjė  
 


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

All times are GMT +1. The time now is 05:03.
Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2015, vBulletin Solutions, Inc.