Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Go Back   Dardania.de > Kultura > Poezia
User Name
Password
Poezia Emocionet qė lind kjo forcė magjike, dėshirėn pėr tė na ndryshuar ...Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 19-09-04, 19:47   #1
XONI
 
Join Date: 19-09-04
Location: SHQIPERI
Posts: 30
XONI has disabled reputation
Send a message via AIM to XONI Send a message via MSN to XONI
Default te dua vetum ty

i ulur isha pran dritares
dhe shikoja lart ne galaksi
shikoja yjet qe ndriqojn
dhe mendja me shkon tek ti

larg larg ty te kam
dhe zemra me lot po me loton
nuk doja asgje ne kte bot
qe ne syrin tend te isha nji pik lot

te lash larg atje ne vetmi
por shikoj lart ne qjell dhe mendoj per ty
po i lutem zoti vetem per ty
po i lutem te me bashkoj me ty

ah sikur te isha zog dhe te fluturoja
dhe fluturimin tim per tek ti do ta filloja
dhe do te mirrja ne kraht e mi
te te tregoj se un te dua te dua vetum ty


__________________
Shoket me kan than ka dhe me keq mendja don me me lan???
XONI Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Nyje Interesante
Old 19-09-04, 20:05   #2
XONI
 
Join Date: 19-09-04
Location: SHQIPERI
Posts: 30
XONI has disabled reputation
Send a message via AIM to XONI Send a message via MSN to XONI
Default te lutem mos shko

nuk dija qte them
te shikoj me harmoni
te shikoj ne anderr
te lutem shum
por ti prap nuk me thua asnji gja

te lute ma jep nji puthje
perse nuk po ma jep te lutem
e di qe nuk me don
por nji gje duhet ta kuptosh
un te deshta pa hile

mos harro se te kam desht
dhe ti me kthehesh me lot ne sy
dhe me thua dhe un te dua
te lutem me thuaj
perse po me len te vuaj
por nuk dua te te lendoj
nuk dua qe te vuajsh
te lutem ma jep nji puthje
mjafton nji puthje e jotja
qe un te te mbaj ne sy nji lot

por ti po iken
por ti po me len ne vetmi
e tani po iken po me len me lot ne sy
po te lutem mos shko
po te lutem mos me harro

se shum lule per ty kam mbledhur
dhe ne zemren time i kam mbjellur
te lutem mos shko
te lutem mos me harro
mos ma len plagen ne zemer
se ti je per mua e vetmja femer

te lutem mos shko
te lutem mos me harro
__________________
Shoket me kan than ka dhe me keq mendja don me me lan???
XONI Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 19-09-04, 21:23   #3
XONI
 
Join Date: 19-09-04
Location: SHQIPERI
Posts: 30
XONI has disabled reputation
Send a message via AIM to XONI Send a message via MSN to XONI
Default zemrat e ndara

ishte nji dit me shi
kur te fola un ty
ajo dit qe kurr nuk do ta harroj
sa her qe shiu do te pikoj
un ty do te kujtoj

me fole me ngrohtesi
qe zemren time e gezove
te premtova nji lule
dhe me the flm qe ma dhurove

larg ishim ne distanc
me mira kilometra ne largesi
por diqka ne zemrat ton
ishte qe na afronte mua dhe ty

e hedh shikimin ne qljellin e kalter
dhe shikoj zogjet qe fluturon
dhe flas me veten time
se lulen po dua ta dhuroj

shikoj boren ne malet e larta
shikoj detin me valet e tij
te them nga zemra ime
se ajo te don vetum ty

do te vij nji dit
dhe ne krahte e mi ty do te mbaj
do te perqafoj do te perqafoj
dhe lulen qe te premtova
un ty ne me doren time do te dhuroj
__________________
Shoket me kan than ka dhe me keq mendja don me me lan???
XONI Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 20-09-04, 22:07   #4
XONI
 
Join Date: 19-09-04
Location: SHQIPERI
Posts: 30
XONI has disabled reputation
Send a message via AIM to XONI Send a message via MSN to XONI
Default amanet kush ka nji nan

ju falem shok more ju shqiptar
emri im asht mergimtar
atje larg kam lan nji gur
qe me kujton se kam flamur

ne gurbet spaska pranver
ktu slindka as han as djell
ktu as lulet spaskan er
ktu as gjumi nuk po me merr

or bilbil qe fluturon
te fala nanes asmiqon
ma pershendet dhe ate shoqni
vendin tim ku jam lind

or bilbil ne kafaz i zan
a te bejn ndermend per vatanin tan
me bjen ndermend e po me digjet zemra
po du me dal por nuk po me qilet dera

or lelek ore shpend shtegtar
po te lutem nji selam me ma marr
te ma qosh ne trojet e mija
atje ku rriten shqipet dhe shqiptaria

atje larg me pret nana e mjer
dit e nat e len deren qel
dit e nat me lot ne sy
vjet per vjet i run mollat ne gji

fati im asht mergimtar
nuk e djeg as flak as zjar
fati im asht shum i zi
nuk e lan as bor as shi

ne hall te madh un shok kam ra
ka shum koh syt atdheut nuk ja kam pa
a manet kush ka nji nan
qyqe vetun mos me lan
__________________
Shoket me kan than ka dhe me keq mendja don me me lan???
XONI Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 22-09-04, 23:06   #5
XONI
 
Join Date: 19-09-04
Location: SHQIPERI
Posts: 30
XONI has disabled reputation
Send a message via AIM to XONI Send a message via MSN to XONI
Default per ty

nuk jam poet apo shkrimtar
ne dor leter dhe laps kam marr
dhe dua te shkruaj diqka per ty
diqka qe nuk ta them dot ne sy
dhe po ta shpredi me kte poezi

nji dit zoti me veshtroj
dhe e pa qe zemres time diqka i mungonte
tegjith engjujt rreth vetes i mblodhi
dhe me ty mua me njoftoi

kur un zemren e kisha te mbushur me merzi
erdhe ti dhe trokite ne zemren time me ngrohtsi
trokitja jote me goditi si me gur
e godite zemren time ajo ste harron kurr

i lumtur jam njder ate dit
kur ti hyre ne zemren time
ti hyre soq hyn pranvera dhe largon dimrin
dhe jetes time ti ja fale gezimin

sa her qe pranvera do te vij
dhe zogu i pranveres do te kendoj
sa her qe lulet do te qelin
un ty sa her do te kujtoj
__________________
Shoket me kan than ka dhe me keq mendja don me me lan???
XONI Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 24-09-04, 21:44   #6
XONI
 
Join Date: 19-09-04
Location: SHQIPERI
Posts: 30
XONI has disabled reputation
Send a message via AIM to XONI Send a message via MSN to XONI
Default E mallkoj une gurbetin

I ulur jam mbi nji gur
dhe kujtoj dite e lumtura qe kem kalu ne bashk
kujtoj kur un ne perqafim un te mora
kujtoj puthjen qe ti ma dhurove
te pa fat paskemi qen ne kte bot
na u shendrruan kujtimet ne lot
te lutem mos me harro
ndoshta kujtimet tona
na bashkojn ne tjetren bot
e mallkoj une gurbetin
e mallkoj une diten kur u ndam
e mallkoj un ekte bot
qe lumturin na e shendrroj ne lot
tani i vetmuar jam
dhe fotografin tenede ne dor e kam
dhe jam duke mendu per ty
po mendoj lotet qe ti lash ne sy
kur te te marr malli per mua
hidhe shikimin ne qjellin e kalter
shkoji yjet qe bajn drit
aty do te takohemi un dhe ti
__________________
Shoket me kan than ka dhe me keq mendja don me me lan???
XONI Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 24-09-04, 21:58   #7
XONI
 
Join Date: 19-09-04
Location: SHQIPERI
Posts: 30
XONI has disabled reputation
Send a message via AIM to XONI Send a message via MSN to XONI
Default Lotet qe kam derdh per ty

Nji er e leht po frynte
dhe me mori nga kto ane
po lotet e mi
jo nuk po mi than

un sot po qaj me lot
un po qaj per ty
se ti me braktise
e ma le lotin ne sy

po te lutem per te fundit her
nese beson ne perendi
mos me ler mos me ler
mos me ler lotin ne sy

por do te vij nji dit
dhe do te me kerkosh
dhe lotet qe kam derdh per ty
te lutem te mos i mohosh

do te bahem si zog mali
do te fluturoj ne lartesi
tegjitha ret e zeza do ti mbledhi
dhe do te te qoj nji stuhi me shi

dhe kur pika e shiut ftyren do ta lag
por ti mos mendo se po bjen shi
ato do te jen lotet e mi
lotet qe kam derdhur per ty
__________________
Shoket me kan than ka dhe me keq mendja don me me lan???
XONI Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 25-09-04, 17:04   #8
Engjellushja
 
Join Date: 10-06-04
Posts: 411
Engjellushja has disabled reputation
Default

Pse...

Kur mendon se jeta ti tregon rugėt
atėher sheh se ke gabuar
e mallkon fatin dhe dėshirėn pėr jet
pse ke lind pse e don jetėn me e shijua.

A thua vall i vetėm jam qė besoj
a thua vetėm un duhet tė jem i sinqert
nė cdo rugė dhe cdo hap qė e bėj
e shoh se ata cka kam afėr po mė mashtrojn.

Si do qė tė jet un me sinqeritet dot jetoj
se nisem nga vehtja pėr cdo veprim qė e bėj
saher qė un mendoj se jam i lėnduar
pėr veprime pa hile jeta mė ka mėsuar.

Por bota e cuditur qenka bashk me rethin qė mė rethon
jepu bes tė gjithve por askend mos e beso
se njė dit ndjehesh shum i dėshpruar
e sheh se koha qė ke kaluar tė paska mashtruar.

Un jam ai qė jam dhe dua tė jem
i respektuar nė mesin ku jetoj
asnji dėshirė nga kjo rugė e jetės
nuk mund tė ma kėthen mendjen e tjerėt ti tradhėtoj.
__________________
Do te fleni shum Rahat
Dhe nese jan minuta apo me sahat
Rahjen e zemrės do ta keni normale
Nėqoftėse jeni t“Sinqert dhe mbaheni pėr fjale..
Engjellushja Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 25-09-04, 18:03   #9
XONI
 
Join Date: 19-09-04
Location: SHQIPERI
Posts: 30
XONI has disabled reputation
Send a message via AIM to XONI Send a message via MSN to XONI
Default si u shua lumturia

i lumtur isha un dikur
me shkonjte jeta si uji ner gur
te kisha pran dhe shum te doja
trathti nga ti jo jo kur nuk e mendoja

te dyja duart i kisha futur ne zjarr
per ty do te isha hy edhe ne varr
por kurr se kisha mendu
si ti mua ke per te me trathtu

un ty ta fala jeten dhe rini
te fala gjen ma te shtretj dashurin
ti fala gjith qka kisha
sepse me ty i lumtur doja te isha

por erdh nji dit dhe ti nuk mendove
ne pasuri ti u mashtrove
mua me le dhe tjetrin ne e perqafove
tegjitha nga un i harrove

mbse nji dit do te kujtohen kto kujtime
dhe di te trokasesh ne porten time
por ndoshta do te jet shum von
folen e vjter ndoshta e kerkon
por trathtia ah trathtia
trathtia ma shum se plumbi te lendon :?:
__________________
Shoket me kan than ka dhe me keq mendja don me me lan???
XONI Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 25-09-04, 18:39   #10
XONI
 
Join Date: 19-09-04
Location: SHQIPERI
Posts: 30
XONI has disabled reputation
Send a message via AIM to XONI Send a message via MSN to XONI
Default Re: zemrat e ndara

Quote:
Originally Posted by XONI
ishte nji dit me shi
kur te fola un ty
ajo dit qe kurr nuk do ta harroj
sa her qe shiu do te pikoj
un ty do te kujtoj

me fole me ngrohtesi
qe zemren time e gezove
te premtova nji lule
dhe me the flm qe ma dhurove

larg ishim ne distanc
me mira kilometra ne largesi
por diqka ne zemrat ton
ishte qe na afronte mua dhe ty

e hedh shikimin ne qljellin e kalter
dhe shikoj zogjet qe fluturon
dhe flas me veten time
se lulen po dua ta dhuroj

shikoj boren ne malet e larta
shikoj detin me valet e tij
te them nga zemra ime
se ajo te don vetum ty

do te vij nji dit
dhe ne krahte e mi ty do te mbaj
do te perqafoj do te perqafoj
dhe lulen qe te premtova
un ty ne me doren time do te dhuroj
:lol: qjan kto dasmoe ne plisa te bardh

qjan kto dasmon ne plisa te bardh
qe ne kosov sot na paskan ardh

kto jan vllaznit nga shqiperia
qe sot i fton mor dardania

seq po me vjen nji za prej llapit
kush po zbret moj bjeshkeve te sharrit

kto jan vllaznit nga tetova,ori struga kumanova
djemt e dibres si sokola na ka thirr mor sot kosoava

kush po vjen si dhanderri me nuse
kush po vjen mor prej molles kuqe

po vjen bujanofci e medvegja
po u prika me flamur te kuq mor motra jon presheva

kanga e vallja nuk asht nis
se po presim djem e malsis

vllaznit e ulqinit ,plaves, e gucis
fjal i kem que motres janin e qameris

tja qojm ne vend amanetin skenderbeut
tja bashkojm trojet e atdheut :?:
__________________
Shoket me kan than ka dhe me keq mendja don me me lan???
XONI Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 25-09-04, 19:25   #11
Engjellushja
 
Join Date: 10-06-04
Posts: 411
Engjellushja has disabled reputation
Default

Kėta vargje pėr shokin timė i shkruaj
Se kam njė shokė tė nderuar
Kėta fjal qė moti kam deshtė me i thėnė
Tė faleminderit shokė qė tė kam pran
Je aty kurrė mė nevojitėn fjal tė urta
Je aty kurrė veprimet e mija jan tė gabuara
K“ta fjalė miradije pėr ty i shkruaj
Je shokė imi i paharuar
Nė cdo cast i gatshėm je pėr ndihm
Nė cdo moment mė kėshillon pa kufi
Kam nderin qė ty tė kam shokė
Kam lavdata pėr ty nė cdo kohė
Kurrė tė mė vesin njerzit kan e don
Do tė them shokun qė gjith trėndafila mė dėrgon
Kurrė tė mė vesin njerzit kan e ke afėr zemrės
Do tė them vec njė shok qė buzėqeshje mė dhuron
__________________
Do te fleni shum Rahat
Dhe nese jan minuta apo me sahat
Rahjen e zemrės do ta keni normale
Nėqoftėse jeni t“Sinqert dhe mbaheni pėr fjale..
Engjellushja Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 25-09-04, 20:34   #12
XONI
 
Join Date: 19-09-04
Location: SHQIPERI
Posts: 30
XONI has disabled reputation
Send a message via AIM to XONI Send a message via MSN to XONI
Default po te pres

Te gjata jan oret kur un nuk te kam pran
e gjat asht kjo nat pa ty
dua te te kem pran
dy fjal te ngrohta me mi than

do te doja qe floket e tua te jen ne jastekun tim
do te doja qe sonte te te mirrja ne perqafim
do te doja qe kjo nat te na takoj vetum mua dhe ty
do te doja seq do te doja syt e ty sonte doja tishikoja

po te pres si zog i humbur ne fluturim
ashtu siq dallendyshaj del ne shtegtim
po te pres po te pres por ti nuk po kthehesh
por ne zemren time do te mbetesh

do te doja seq do te doja do te doja qe sonte ty te perqfoja
do te doja qe sonte buzet e tua ti ledhatoja
do te doja qe sonte ty te dashuroja
do te doja qe kte nat sebashku me ty ta kaloja

po pse per ty prap po mednoj
po pse prap per ty po anderroj
pse spo mundem te te harroj
po pse pa ty smundem te jetoj
__________________
Shoket me kan than ka dhe me keq mendja don me me lan???
XONI Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 25-09-04, 21:15   #13
XONI
 
Join Date: 19-09-04
Location: SHQIPERI
Posts: 30
XONI has disabled reputation
Send a message via AIM to XONI Send a message via MSN to XONI
Default Moj e mira

Moj e mira ne majet te kepit
kush na ndan ne ne mes vetit
ne kte ver e mbuloft gazepi
kur mos ja paft hajrin vetit
kush te fol keq ty per mua
ne mes te dimnit mbet pa dru
mbet beqar e mbet pa u martue
po te lutem mos me i besue
nese me don per arshik ti mue
kur ktyre mos me ju dorzue
ai qe keq te fol per mue si qdo hera
300 copash ju baft zgjedha
300 copash ju baft zgjedha
ver e dimen i shkoft vera
kur pranvera do te lulzoj
100 krush te dera do ti qoj
100 krush kam me ti nis
ishalla prinderit te japin qik
se mos te dhanshin pun me kan qit
ta jap besen qik se kam me te grabit
se me kan nana djal dai
sme len me dal ne sokak pa dy allti :lol:
__________________
Shoket me kan than ka dhe me keq mendja don me me lan???
XONI Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 26-09-04, 10:57   #14
XONI
 
Join Date: 19-09-04
Location: SHQIPERI
Posts: 30
XONI has disabled reputation
Send a message via AIM to XONI Send a message via MSN to XONI
Default Te dua te pres

Te dua te pres
nuk dua te vdes
me yjet e nates
ty te pershendes

kujto eren e malit
kujto eren e leh
kujto zemren time
qe te don per jet

ah sa nat e lumtur
ah sa nat e qet
gjithmon me kjtohet
kur bashk kemi qen

te dua pa mas
te dua pa mbarim
te dua me shum
te dua te dua sa shpirtit im

te dua , te dua
per ty do te vdese
por ti a me don mua
pergjigje po pres :shock:
__________________
Shoket me kan than ka dhe me keq mendja don me me lan???
XONI Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 26-09-04, 11:11   #15
XONI
 
Join Date: 19-09-04
Location: SHQIPERI
Posts: 30
XONI has disabled reputation
Send a message via AIM to XONI Send a message via MSN to XONI
Default S mund te mendoj

Smund te mendoj diqka me te mir ne jet
se te dashuroj te te kem afer e te ledhatoj
te ndiej puthjet e tua e ngrohtesin tende


smund te mendoj diqka ma te mir ne jet
qe ti te jesh e imja dit dhe net
per mira vjet per dit e net
per gjithmon e imja te jesh

smund te mendoj diqka ma te mir ne jet
qe te vdes per ty e dashur
sepse jeta ime pa ty nuk ka kuptim
eja eja shpirti im te te mbaj ne perqafim


__________________
Shoket me kan than ka dhe me keq mendja don me me lan???
XONI Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Reply


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

All times are GMT +1. The time now is 05:36.
Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2016, vBulletin Solutions, Inc.