Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Go Back   Dardania.de > Bota Shpirtėrore > Feja e Shqiptarit
User Name
Password
Feja e Shqiptarit Besimi dhe njeriu! Fetė, librat e shenjtė, mėnyrat e besimit .... 
 
Thread Tools Display Modes
Old 09-12-04, 23:31   #61
Al_Ghasali
 
Join Date: 12-10-04
Location: gjermani
Posts: 154
Al_Ghasali has disabled reputation
Default

por i vazhdoj citatet qe jane me lidhje politike se perendimit

Misionari Lorens Braun:
"Nese muslimanet bashkohen ne nje perandori arabe, atehere mund qe te bjere mallkimi dhe rreziku per mbare boten, ose te ndodhe e kunderta. Mirepo, nese ata ngelin te percare, atehere do te mbeten faktor pa ndonje rendesi te vecante."
me tej thote
"Arabet dhe muslimanet duhet te mbeten te percare qe keshtu te mos kene as force dhe as ndikim"

Orentialisti amerikan V.S.Smith thote:
"Nese muslimanet u jepet lirija dhe u lejohet te ndertojne sisteme shoqerore demokratike, atehere Islami do te ngadhenjeje, pra, vetem me diktature mund te pengohet ushtrimi i Fese nga popujt muslimane"

Njeri nga nepunesit e Ministrise se Puneve te Jashtme te Frances thote:
"Rreziku i vertet qe na kanoset drejtepersedrejti e ne menyre teb eger eshte rreziku nga Islami......." Me tutje thote
"Le t“i jepet botes Islame e gjitjhe ajo qe e deshiron, pervec prodhimtarise industriale e teknike. Nese nuk arrijme qe ky musliman e ky vigan te rrije lidhur me zinxhire te paditurise dhe te kompleksimit, ta dini se ateher do te pesojme deshtim fatal dhe keshtu rreziku nga bota arabe dhe nga energjite e medha Islame do t“i kanosen Perendimit dhe do t“ia marrin rolin e saj ugheheqes ne bote"


me kaqe perfundoj
Al_Ghasali-Deutschland
__________________
lirija eshte te besojsh ēka te duash por besimi ne KURAN eshte lirija shpirterore
Al_Ghasali Nuk ėshtė nė linjė  
Nyje Interesante
Old 10-12-04, 11:25   #62
Engjellushja
 
Join Date: 10-06-04
Posts: 411
Engjellushja has disabled reputation
Default

Un sjam kunder asgj, por e verteta isht c per t gjitha duhemi ta kem nj Kufi !!! Edhe per Islam vlen kjo gje, sepse esht nganjeher e tepruar, dhe ket skam pa e skam degju neper Revista por nga Muslimanet e vertet, kan humb realitetin mbas nj kohe dhe jetojn n Enderra....Dhe skam asgj kundert por m vije gjynah sepse kurr skan mujt me zhvillu truni dhe mendjen e sate, por gjithnj kan jetu me t huajen !!!

T pershendes, dhe P.S dhe une jam Muslimank bile jam lind keshtu dhe skam pas nevoj kurr ta nderroj Indititetin, sikur disa, c fillojn t behetn Fetar "Musliman" cilin skam pas kurr nevoj ta ndryshoj, sepse jam Muslimane e sinqert, por dhe Realitetin se humbi, duke i besuar disa gjerave c nuk Existojn fare !
__________________
Do te fleni shum Rahat
Dhe nese jan minuta apo me sahat
Rahjen e zemrės do ta keni normale
Nėqoftėse jeni t“Sinqert dhe mbaheni pėr fjale..
Engjellushja Nuk ėshtė nė linjė  
Old 11-12-04, 16:59   #63
Al_Ghasali
 
Join Date: 12-10-04
Location: gjermani
Posts: 154
Al_Ghasali has disabled reputation
Default

Quote:
Originally Posted by Engjellushja
Un sjam kunder asgj, por e verteta isht c per t gjitha duhemi ta kem nj Kufi !!! Edhe per Islam vlen kjo gje, sepse esht nganjeher e tepruar, dhe ket skam pa e skam degju neper Revista por nga Muslimanet e vertet, kan humb realitetin mbas nj kohe dhe jetojn n Enderra....Dhe skam asgj kundert por m vije gjynah sepse kurr skan mujt me zhvillu truni dhe mendjen e sate, por gjithnj kan jetu me t huajen !!!

T pershendes, dhe P.S dhe une jam Muslimank bile jam lind keshtu dhe skam pas nevoj kurr ta nderroj Indititetin, sikur disa, c fillojn t behetn Fetar "Musliman" cilin skam pas kurr nevoj ta ndryshoj, sepse jam Muslimane e sinqert, por dhe Realitetin se humbi, duke i besuar disa gjerave c nuk Existojn fare !
Oj moter, mos u shkruaj Talibanve qe e ndalojne gruan qe mos te shkollohet, ketu nuk ka Talibana ne kete Forum por edhe ne trojet shqipatare nuk ka, tek tuk ndoshta por ata nuk kane shance islamin ashtu si ne afganistan ta praktikojn.

Na qe themi poashtu edhe JU se jemi musliman nuk enderrojme me pralla dhe filma te ndryshme, une fort mire e dije se cka eshte Realiteti, vete punoj si Arhitekt ne Gjermani, e di cka eshte puna, por JU nuk kuptoni se cka dua te them, por edhe me dy tre fjale metevertet nuk mundet ketu te sqartohet mire, ama Islami ne pergjethesi eshte dicka qe duhet njeriu te miret me te, pse nuk e keni shikuar p.sh. ate cka une ju u propozova ta shikoni "Krijimi i njeriut" ndoshta do kuptoni se Feja nuk eshte vetem Ilozion ose Mythologie por eshte Methologie qe duhet ne praks (realitet) te realizohet. JU si mjeke pse nuk konsultoheni dicka cka thote mesimi Islam mbi medicinen dhe te shikoni edhe vete me dijenin juaj cka eshte cudi se si eshte e mundshme keta te dhenat eksakte te jene nga epocha e shekullit VII (KURAN). Edhe njeher www.harunyahya.com aty keni "Das Wunder des werdenden Menschen" Geh doch mal rein und schau Dir das mal an, es ist wirklich sehr unglaublich, wie im Kuran sehr deutlich beschrieben wird wie der Mensch im Mutterleib entsteht.
Edhe te lutem mos na shiko neve si Talibana, na jemi njerze qe duam lirin e jo dhunen, jo vetem muslimaneve por krejtve, ama ne fund prap jemi besimtare me prova shkencore.
Dhe besojm cka ekziston, pra shkencen qe e verteton Kuranin qe rezullton te besojm se Kurani eshte nje mrekulli hynore.

Al_Ghasali-Deutschland
__________________
lirija eshte te besojsh ēka te duash por besimi ne KURAN eshte lirija shpirterore
Al_Ghasali Nuk ėshtė nė linjė  
Old 31-01-05, 09:24   #64
experti_lu
 
experti_lu's Avatar
 
Join Date: 17-01-05
Location: lindur ne SHQIPERI,deshiroj te vdes ne SHQIPERI.
Posts: 678
experti_lu has disabled reputation
Default AS JEZUSI AS MUHAMTI,nuk ishin shqipetar.

pse ne shqipetrt merrem me disa gjera krejtesisht te pa rendesishme?
kombi mbi te gjitha toleranca nder fetare e qon nje popull pepara,
rromaket ne kan pushtuar,turki na ka pushtuar!!si te kishin munesi edhe italia edhe arabia do te na pushtonin perseri...
-askush ne kete bote nuk na ndihmon po si ndihmuam neve veten tone!!
as amerika as arabia nuk jan pro shqipetare vetem strategjia tre eshte
,ndoshta ndihem per neve?? neve duhet te jami aq te shkathet dhe dopllomat se per interesat e tyte i realizojme qallimet tona.
__________________
armiku me i madh i njeriut eshte njeriu.
experti_lu Nuk ėshtė nė linjė  
Old 02-02-05, 06:54   #65
Psikologu
Shpirt shyptari
 
Psikologu's Avatar
 
Join Date: 30-09-03
Posts: 7,432
Psikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėm
Default Pershendetje

Civilizimi Kristijan e tregon dhe e deshmon lirin efjales.

E vertet se besimi muslima ėshtė perhapur ne bazė te qeshtje slufterake , te cilen edhe sot ligjet islame deshmojn anembanė botes .

Shembull mund te marrim me rastin e fundit me gurzimine njė femre e cila u mbyt deri ne vdekje nga guret vetem pse kishte tradhtuar burrin.

Rast me konkret kemine shtetin islamik te Iranit ku 75 % te popullsis perbehen nga feja zampute ,kurse shteti i dhu“nes islame e shpallė atė si shtet islamik.

Dihet fort mirė se Islami te drejten familjare i jep vetem mashkullit.

Kemi te bejm me rasti e njė nga Bosnja ( Boshnjak ) i cili ishte i martuar me njė nga Anglia dhe per te rrembyer femijet nga e ėma kerkon strehim ne Iran ku aty gruja ne bazė te Kuranit nuk posedon asnjė te drejt preliminare vetem atė ne krahasim te njė shtazė e cila ėshtė e obliguar vetem te pjellė e jo te llogaritet si qenje njerzore.

Se ne Sumali ku dominant ėshtė islami eshte ligj qe kur te lind vajza ta qepin ne menyren ma barbare qe ajo derisa te martohet te mos ketė kontakt me askend deri me burrin e vete.
Kan te drejt sepse vetem lavirja mbahet nder dryjim , andej aty ku janėlaviret duhet me doemos te jetė ndoshta ligji me i fort.

Synetija tek femrat ne shtet arabe ėshtė e njohur sepse ato behen synet , keshtu qe ndjenjat i prishen pasi te ketė kontakt me burrin e parė dhe se ajo e ashtu quajtur femer urren edhe jeten e veten , sepse me zemer dashuron tjeter kend por ėshtė e synetuar dhe duhet ti nenshtrohet njė dhunimi njerezor qka eshte shkelje me e madhe e nje njeriu.

Perse shkon ne perendim te gjesh gabime ...perse.

Perendimi dhe shtete kristijane se pari respektojn njeriun si njeri , e qka dhe si vendos ai ose ajo ,prap se prap llogaritet si njeri se njeri eshte edhe hajni ,kurvar, rrenci e te gjithė Zoti si ka krijuar vetem te miret por ai thotė qe edhe te keqit ti ndihmohet sepse ai eshte krijes e shpirtit te hyut.

Andaj per tash e lem me kaq

Nderime
__________________
Njerzitė fisnikė , me ligjeraten e tyre , fitojnė mė shumė armiq, sesa njerzit e ligj me veprimet e tyre tė liga.

Zhan Pol
Psikologu Nuk ėshtė nė linjė  
Old 02-02-05, 23:35   #66
Al_Ghasali
 
Join Date: 12-10-04
Location: gjermani
Posts: 154
Al_Ghasali has disabled reputation
Default Re: Pershendetje

Quote:
Originally Posted by Psikologu
Civilizimi Kristijan e tregon dhe e deshmon lirin efjales.

E vertet se besimi muslima ėshtė perhapur ne bazė te qeshtje slufterake , te cilen edhe sot ligjet islame deshmojn anembanė botes .

Shembull mund te marrim me rastin e fundit me gurzimine njė femre e cila u mbyt deri ne vdekje nga guret vetem pse kishte tradhtuar burrin.

Rast me konkret kemine shtetin islamik te Iranit ku 75 % te popullsis perbehen nga feja zampute ,kurse shteti i dhu“nes islame e shpallė atė si shtet islamik.

Dihet fort mirė se Islami te drejten familjare i jep vetem mashkullit.

Kemi te bejm me rasti e njė nga Bosnja ( Boshnjak ) i cili ishte i martuar me njė nga Anglia dhe per te rrembyer femijet nga e ėma kerkon strehim ne Iran ku aty gruja ne bazė te Kuranit nuk posedon asnjė te drejt preliminare vetem atė ne krahasim te njė shtazė e cila ėshtė e obliguar vetem te pjellė e jo te llogaritet si qenje njerzore.

Se ne Sumali ku dominant ėshtė islami eshte ligj qe kur te lind vajza ta qepin ne menyren ma barbare qe ajo derisa te martohet te mos ketė kontakt me askend deri me burrin e vete.
Kan te drejt sepse vetem lavirja mbahet nder dryjim , andej aty ku janėlaviret duhet me doemos te jetė ndoshta ligji me i fort.

Synetija tek femrat ne shtet arabe ėshtė e njohur sepse ato behen synet , keshtu qe ndjenjat i prishen pasi te ketė kontakt me burrin e parė dhe se ajo e ashtu quajtur femer urren edhe jeten e veten , sepse me zemer dashuron tjeter kend por ėshtė e synetuar dhe duhet ti nenshtrohet njė dhunimi njerezor qka eshte shkelje me e madhe e nje njeriu.

Perse shkon ne perendim te gjesh gabime ...perse.

Perendimi dhe shtete kristijane se pari respektojn njeriun si njeri , e qka dhe si vendos ai ose ajo ,prap se prap llogaritet si njeri se njeri eshte edhe hajni ,kurvar, rrenci e te gjithė Zoti si ka krijuar vetem te miret por ai thotė qe edhe te keqit ti ndihmohet sepse ai eshte krijes e shpirtit te hyut.

Andaj per tash e lem me kaq

Nderime

te pershendes psigologu i islamit, keta te dhena nuk perputhen me islamin, por me duket se duhet dicka te ceke masepari qe te kuptoni dicka per islamin,
Duke shpresuar se do te hase ne mirekuptimin tuaj, atehere po dergoj postimin mbi kete teme...

Atehere nė pėrgjithėsi nėpėr forume, ku diskutohet midis ithtarėve tė ndryshėm tė religjioneve tė religjioneve, nė shumicėn e rasteve ithtarėt e secilit religjion janė tė “detyruar” tė diskutojnė se ēfarė nuk ėshtė religjioni i tyre dhe shumė pak u bie qė tė tregojnė se ēfarė ėshtė religjioni i tyre.
Kėshtu edhe muslimanėt janė marrė qė tė tregojmė se ēfarė nuk ėshtė Islami…
Duke dashė qė ta thyejė kėtė “zakon” qė ėshtė krijuar, unė inshallah me kėtė temė qė po hap do tė mundohem tė merrem me ēėshtjen se ēfarė ėshtė Islami???
Ēfarė “kėrkon” Islami nga ata apo ato qė e konsiderojnė veten muslimanė???
Ēfarė duhet tė besojnė muslimanėt?
Ēfarė duhet tė veprojnė muslimanėt?
Kėto dhe pyetje tė tjera, inshallah do tė mundohemi t’i sqarojmė nė tė ardhmen…

Para se tė fillojmė tė flasim pėr Islamin, sė pari duhet tė tėrheqim vėmendjen pėr disa mentalitete tė gabuara qė kanė krijuar njerėzit (dhe kjo pėr shkak se ata nuk e njohin kėtė Fe)…
Sė pari, shumica e njerėzve kanė krjuar bindjen se tė jesh njė musliman i mirė, duhet patjetėr tė jesh nė ndonjė shkollė fetare, apo duhet tė kesh babain apo gjyshin hoxhė, pėrndryshe pėr ta nuk paska kuptim qė nė tė njėjtėn kohė tė jesh edhe musliman (praktikant) edhe tė merresh me ndonjė profesion tjetėr tė kėsaj bote…

Duke hedhur poshtė mentalitete tė tilla, Ismail Faruki (njė prej mendimtarėve tė shquar islamė) thotė:

“Islami nuk e duron ndarjen e njerėzve nė klerikė dhe joklerikė (njerėz qė merren me Fenė dhe njerėz qė nuk merren me tė), ai insiston qė tė gjithė ta dinė, ta mėsojnė dhe ta vrojtojnė tė vėrtetėn…
Islami ėshtė njė Fe gjithėpėrfshirėse, vizioni i tė cilit ėshtė revelant pėr ēdo aktivitet dhe pėr ēdo pėrpjekje njerėzore, qoftė: fizike, shoqėrore, ekonomike, politike, kulturore ose shpirtėrore.
Islami nuk ėshtė njė religjion i botės tjetėr, siē janė Fetė e tjera, qė kėnaqen me ēėshtje “hyjnore” ndėrsa ēdo gjė tjetėr ia lėnė Perandorit.
Nuk ka gjė tė thėnė apo tė kryer, nė shėtitore apo nė fabrikė, nė zyrė apo nė shtėpi, nė teatėr apo nė fushė, nė shkollė apo nė laborator universitar, pėr tė cilat Islami nuk ėshtė relevant.
Vizioni i Islamit do tė ishte i mangėt, e kėshtu edhe i vdekur, nėse kultivohej vetėm nė njė degė ose vetėm nė njė fakultet.
Ai duhet tė jetė parim prijės, pėrcaktues dhe themelor i ēdo disipline, i ēdo orvatjeje dhe i ēdo veprimi njerėzor…”
(Ismail Faruki, “Islamizmi i Diturisė”)

Ndėrsa ish-presidenti i Bosnjės Alija Izetbegoviē, nė librin e tij tė famshėm “Deklerata Islame”pėr tė hedhė poshtė kėtė mentalitet qė ėshtė krijuar nė mesin e njerėzve (pėr fat tė keq edhe nė mesin e vetė muslimanėve) shkruan:

“Islami ėshtė Fe, por njėkohėsisht ėshtė edhe filozofi, njė moral, njė rregullim i gjėrave, njė stil, njė atmosferė-me njė fjalė njė mėnyrė integrale e jetės.
Edhe pse paraqet pėrsėritje dhe konfirmim tė tė vėrtetave bazamentale pėr prejardhjen dhe misionin e njeriut, hyrja e Islamit nė njė gjė ėshtė plotėsisht e re:
Nė kėrkesėn qė tė bashkohen Feja dhe Shkenca, morali dhe politika, ideali dhe interesi.
Duke pranuar ekzistencėn e dy botėve, natyrore dhe tė brendshme, Islami mėson se pikėrisht njeriu paraqet kalimin tė greminės ndėrmjet kėtyre dy botėve.
Jashtė kėtij uniteti religjioni fillon tė tėrheq nė prapambeturi, kurse shkenca nė ateizėm…
Duke e pėrkthyer kėtė kėrkesė nė gjuhėn e jetės sė pėrditshme, do tė mund tė themi:
Ai qė beson se jetėn duhet rregulluar jo vetėm me Fe, por edhe me punė dhe shkencė; fotografia e botės e tė cilit jo vetėm qė lejon, por edhe kėrkon qė njėra pranė tjetėrs tė qėndrojnė edhe xhamia edhe fabrika; kush konsideron se duhet jo vetėm tė edukohen njerėzit, por edhe tė lehtėsohet dhe tė pėrparohet jeta e tyre nė tokė dhe se nuk ekzistojnė kurrėfarė shkaqesh qė kėto dy caqe tė flijohen njėri-pas tjetrit, - ky i pėrket Islamit…
Islami i ėshtė kthyer njeriut tė mirėfilltė, botės sė jashtme, natyrės, qė tė bėhet mėsim pėr njeriun e plotė dhe jetėn totale.
Fesė i ėshtė bashkuar ligji, edukatės fuqia, Islami ėshtė bėrė rend (sistem jetese pėr njeriun)…”

Sė fundi po japim edhe njė thėnie tjetėr tė njė tjetėr mendimtari tė shquar islam, emri i tė cilit ėshtė Sejjid Kutub:

“Islami ėshtė njė sistem i pėrcaktuar nga i Gjithėfuqishmi, Sundues i mbarė njerėzimit.
(Kur Allahu e pėrcaktoi Islamin) nuk e pėrcaktoi nė interes tė Vetin personal, e as nuk i jep pėrparėsi njė grupi ndaj njė grupi tjetėr, njė populli ndaj njė populli tjetėr, e as njė race mbi njė race tjetėr.
Allahu e pėrcaktoi Islamin pėr tėrė njerėzimin nė pėrgjithėsi, sepse Ai ėshtė Krijues i qėnieve njerėzore, prandaj Ai e di se ēfarė ėshtė nė interes tė kėtyre qėnieve … (Kėshtu tėrė njerėzit duhet ta praktikojnė Islamin (dhe jo vetėm ata qė studjojnė nė Fakultete Islamike), sepse praktimi i Islamit ėshtė tėrėsisht nė dobi tė vet atyre qė e praktikojnė atė).
Kur tė nivelizohet jeta njerėzore me sistemin qė pėrcaktoi Zoti, atėherė dhe vetėm atėherė fitohet realiteti dhe drejtėsia e vėrtetė dhe gjithėpėrfshirėse, qė nuk mund tė realizohet me asnjė sistem tė themeluar nga njeriu…”
(Sejjid Kutub, “Kjo Fe”, fjalėt nė kllapa, janė tė miat)


Duke u ndalur nė fjalėt e kėtij tė fundit, bėjmė pyetjen:
A ėshtė e vėrtetė se kur njerėzit tė veprojnė sipas asaj qė thotė Islami, vetėm atėherė do tė fitohet drejtėsia e vėrtetė???
Mos vallė kėto fjalė, janė vetėm fjalė tė njė idealisti ėndėrrimtar???
Pėrgjigja ėshtė se aspak, nuk janė fjalė tė njė idealisti ėndėrrimtar, por janė fjalė tė njė mendimtari tė shquar, i cili ka thėnė kėto fjalė pas njė “vrojtimi” tė kujdeshėm qė i ka bėrė historisė njerėzore…
Pra ėshtė vetė historia dėshmitare, se kur njė pjesė e njerėzve e nivelizuan jetėn sipas rregullave tė Islamit, ata u bėnė, siē thotė Nasih Ulvan, pishtarė tė sė vėrtetės, udhėzimit dhe njohurive…sikur prej toke tė buronte vetėm mirėsi, mjalt dhe qumėsht, ata i vulosėn nė ndėrgjegjen e kohės, parimet e besimit, drejtėsisė, vėllazėrisė dhe barazisė…
Argumenti mė i qartė, pėr kėtė pretendim ėshtė historia e popullit arab…

Populli arab para se t'u vinte Islami, ka qenė nė kufirin ndarės midis njerėzve dhe kafshėve, thėnė ndryshe vetėm e folura i dallonte nga kafshėt.
Po thuaj nė ēdo fushė tė jetės arabėt e kėsaj periudhe ishin mė poshtė se ēdo popull tjetėr i asaj kohe. I ashtuquajturi civilizim ishte nėn shkallėn zero.
Padituria po thuaj sundonte kudo, vetėm njė pakicė shumė e vogėl dinte tė shkruante dhe tė lexonte.
Arabia ishte njė vend pa pushtet, ekzistonte vetėm ligji i xhunglės. Plaēkitja, djegia, vrasja e tė dobtėve dhe e tė pafajshmėve ishin praktikė e ditės.
Jeta e njeriut, prona dhe nderi gjithmonė ishin tė rezikuara. Bėnin jetė tė vėshtirė, tradita barbare, kėnaqeshin me imoralitet, bixhoz, dhe alkol.
Plaēkitja,vjedhja dhe vrasja ishin traditė e tyre.
Gratė zhvisheshin pa kurrėfarė turpi dhe shėtitnin ashtu.
Imoraliteti konsiderohej si njė gjė normale. Pėrveē kėsaj arabėve, nėse atyre u lindte vajzė, shumė prej tyre e varrosnin atė tė gjallė, sepse e konsideronin si turp rritjen e vajzave.
Kurse sa i pėrket besimit tė arabėve tė gjithė ata do t'i shihje tė gjunjėzuar para idhujve prej guri e druri.
Ja se si Giboni i pėrshkruan arabėt pėrpara Islamit, nė librin “RRĖNIMI DHE RĖNIA E PERANDORISĖ ROMAKE”:

“KAFSHA NJERĖZORE KRYESISHT PA PIKĖ SENSI, MEZI DALLOHEJ NGA PJESA TJETĖR E KRIJESAVE SHTAZORE. MEZI MUND TĖ DALLOHEJ NDONJĖ GJĖ NDĖRMJET “NJERIUT” TĖ ASAJ KOHE, ATA ISHIN KAFSHĖ NĖ FORMĖ NJERIU.”

Ja kėtij populli iu soll Islami.
Nė njė mjedis tė kėtillė vjen Muhammedi me dėshminė:
"LA ILAHE ILA-LLAH"
"Nuk ka tė adhuruar tjetėr pėrveē Allahut"
Me vendosmėri nga dita nė ditė nga muaji nė muaj, profeti i tėrė njerėzimit pėrhapte besimin nė njė Zot.
Pėr ēdo ditė rritej fuqia e muslimanėve, si pėr nga numri ashtu edhe nga bindja.
Nė kėtė periudhė u vėrejtėn shembuj tė shumtė tė ndryshimeve rrėnjėsore nė karakterin e njerėzve.
Laviri u bė burrė i moralshėm, vrasėsi i foshnjės femėr me gėzim e priste lindjen e saj.
Kopraci jepte shumė tė mėdha pėr qėllime fisnike, nė njė kohė kur tė tjerėt grumbullonin pasurinė nė mėnyrė jo njerėzore.
Pronari dhe torturuesi i rrobėrve i lironte ata dhe i shpallte vėllezėr.
Imoraliteti u zhduk qė nė embrion e po ashtu edhe idhujtaria.Bixhozi dhe alkoli deri dje praktikė e secilit u bėnė nga gjėrat mė tė urrejtura.
Ata qė deri dje ishin tė zhytur nė errėsirė u bėnė pishtarė ndriēues tė sė vėrtetės, udhėzimit dhe njohurive...
Njerėzit qė kėnaqeshin me epshet e jetės flijonin jetėn e vet pėr idealet e larta…

Ja, pra se si Islami pati fuqinė qė njė popull barbar ta ngrinte sipas fjalėve tė Tomas Karlislit ‘NĖ PISHTAR MBAJTĖS TĖ DRITĖS DHE TĖ MĖSUARIT’.
“PĖR KOMBIN ARAB AJO ISHTE SI NJĖ LINDJE NGA ERRĖSIRA NĖ DRITĖ. ARABIA, SĖ PARI ERDHI NĖ JETĖ ME ANĖ TĖ MJETEVE TĖ SAJ. NJĖ POPULL I VARFĖR, QĖ ENDEJ I PANJOHUR NĖ SHKRETĖTIRAT E TIJ, QĖKUR U KRIJUA BOTA. SHIKONI, I PANJOHURI BĖHET I NJOHUR BOTĖROR, I VOGLI ĖSHTĖ BĖRĖ NJĖ I MADH BOTĖROR. BRENDA NJĖ SHEKULLI MĖ PAS, ARABIA KRAHASOHEJ ME GRANADAN NĖ NJĖ KRAH DHE DELHIN NĖ KRAHUN TJETĖR. DUKE VEZULLUAR NĖ GUXIM DHE MADHĖSHTI, DHE DRITA E GJENIUT, ARABIA SHKĖLQEN MBI NJĖ PJESĖ TĖ BOTĖS…”

Tė nderuar anėtarė tė kėtij forumi, nėse kėto fakte nuk ju duken tė mjaftueshme, pėr t’u bindur, pėr atė qė ne muslimanėt pretendojmė, atėherė lexoni pak thėniet e njerėzve qė merren me studimin e historisė dhe shikoni se ēfarė mendimi kanė ata pėr Islamin…

“…Islami ėshtė mendim politik mė i sinqertė, mė i gjallė dhe mė i shėndoshė, i cili ėshtė zbatuar nė botė. I ka ofruar njerėzimit kushte shumė mė tė mira pėr jetė se ēdo rend tjetėr shoqėror... “
(H. G. WELS nė librin "Historia Botrore" nė faqen 346)

Sot e gjithė bota, krenohet me civilizimin perėndimor, por nėse shihet me objektivitet, se kush ishte ai qė dha kontributin kryesor pėr zhvillimin e kėtij civilizmi me tė cilin krenohet e gjithė bota, atėherė do tė gjejmė se ai qė mbolli farėn pėr zhvillimin e kėtij civilizimi ėshtė pikėrisht Civilizimi i shquar Islam, dhe po tė mos ishte pikėrisht Civilizimi Islam, ndoshta…
Ja lexoni se ēfarė thotė Robert Brifolt nė librin "Fromimi i Njerezimit":


"Ka shumė mundėsi qė pa muslimanėt, civilizimi modern evropian nuk do tė kishte lindur ndonjėherė…
Ėshtė absolutisht e vėrtetė qė pa ata, ky civilizim nuk do tė kishte marrė kėto karakteristika tė cilat i dhanė mundėsinė te kalonte te gjitha fazat e mėparshme tė evolucionit…"

Lexojeni, lexojeni se sa i revoltuar ėshtė Friedrich Nietzsche (Niēja) pėr shkak se Europa nuk arriti ta shijojė ashtu siē duhet frytin e civilizimit Islam…
Vini re se sa i pezmatuar qe eshte, per shkak se Europa nuk arriti qė tė shijonte tere frytin e civilizimit Islam…

“…na kane zhvatur frytin e civilizimit Islam.
Bota e mrekullueshme e qytetėrimit arab tė Spanjės qė ėshtė pėr ne nė thelb mė e afėrt, mė elokuente pėrsa i pėrket kuptimit dhe gustos sesa Roma dhe Greqia, u shkel me kėmbė…
Mė vonė kalorėsit kryqėtarė luftuan diēka para sė cilės mė mirė do t’u kishte ardhur pėr shtat tė pėrkuleshin nė pluhur, njė CIVILIZIM (gjithmonė bėhet fjalė pėr civilizimin Islam) pėrballė tė cilit dhe shekulli ynė do tė dukej mjaft i varfėr, mjaft i vonuar…”

Al_Ghasali-Deutschland
__________________
lirija eshte te besojsh ēka te duash por besimi ne KURAN eshte lirija shpirterore
Al_Ghasali Nuk ėshtė nė linjė  
Old 03-02-05, 04:19   #67
Psikologu
Shpirt shyptari
 
Psikologu's Avatar
 
Join Date: 30-09-03
Posts: 7,432
Psikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėm
Default Re: Pershendetje

Quote:
Originally Posted by Al_Ghasali
Quote:
Originally Posted by Psikologu
Civilizimi Kristijan e tregon dhe e deshmon lirin efjales.

E vertet se besimi muslima ėshtė perhapur ne bazė te qeshtje slufterake , te cilen edhe sot ligjet islame deshmojn anembanė botes .

Shembull mund te marrim me rastin e fundit me gurzimine njė femre e cila u mbyt deri ne vdekje nga guret vetem pse kishte tradhtuar burrin.

Rast me konkret kemine shtetin islamik te Iranit ku 75 % te popullsis perbehen nga feja zampute ,kurse shteti i dhu“nes islame e shpallė atė si shtet islamik.

Dihet fort mirė se Islami te drejten familjare i jep vetem mashkullit.

Kemi te bejm me rasti e njė nga Bosnja ( Boshnjak ) i cili ishte i martuar me njė nga Anglia dhe per te rrembyer femijet nga e ėma kerkon strehim ne Iran ku aty gruja ne bazė te Kuranit nuk posedon asnjė te drejt preliminare vetem atė ne krahasim te njė shtazė e cila ėshtė e obliguar vetem te pjellė e jo te llogaritet si qenje njerzore.

Se ne Sumali ku dominant ėshtė islami eshte ligj qe kur te lind vajza ta qepin ne menyren ma barbare qe ajo derisa te martohet te mos ketė kontakt me askend deri me burrin e vete.
Kan te drejt sepse vetem lavirja mbahet nder dryjim , andej aty ku janėlaviret duhet me doemos te jetė ndoshta ligji me i fort.

Synetija tek femrat ne shtet arabe ėshtė e njohur sepse ato behen synet , keshtu qe ndjenjat i prishen pasi te ketė kontakt me burrin e parė dhe se ajo e ashtu quajtur femer urren edhe jeten e veten , sepse me zemer dashuron tjeter kend por ėshtė e synetuar dhe duhet ti nenshtrohet njė dhunimi njerezor qka eshte shkelje me e madhe e nje njeriu.

Perse shkon ne perendim te gjesh gabime ...perse.

Perendimi dhe shtete kristijane se pari respektojn njeriun si njeri , e qka dhe si vendos ai ose ajo ,prap se prap llogaritet si njeri se njeri eshte edhe hajni ,kurvar, rrenci e te gjithė Zoti si ka krijuar vetem te miret por ai thotė qe edhe te keqit ti ndihmohet sepse ai eshte krijes e shpirtit te hyut.

Andaj per tash e lem me kaq

Nderime

te pershendes psigologu i islamit, keta te dhena nuk perputhen me islamin, por me duket se duhet dicka te ceke masepari qe te kuptoni dicka per islamin,
Duke shpresuar se do te hase ne mirekuptimin tuaj, atehere po dergoj postimin mbi kete teme...

Atehere nė pėrgjithėsi nėpėr forume, ku diskutohet midis ithtarėve tė ndryshėm tė religjioneve tė religjioneve, nė shumicėn e rasteve ithtarėt e secilit religjion janė tė “detyruar” tė diskutojnė se ēfarė nuk ėshtė religjioni i tyre dhe shumė pak u bie qė tė tregojnė se ēfarė ėshtė religjioni i tyre.
Kėshtu edhe muslimanėt janė marrė qė tė tregojmė se ēfarė nuk ėshtė Islami…
Duke dashė qė ta thyejė kėtė “zakon” qė ėshtė krijuar, unė inshallah me kėtė temė qė po hap do tė mundohem tė merrem me ēėshtjen se ēfarė ėshtė Islami???
Ēfarė “kėrkon” Islami nga ata apo ato qė e konsiderojnė veten muslimanė???
Ēfarė duhet tė besojnė muslimanėt?
Ēfarė duhet tė veprojnė muslimanėt?
Kėto dhe pyetje tė tjera, inshallah do tė mundohemi t’i sqarojmė nė tė ardhmen…

Para se tė fillojmė tė flasim pėr Islamin, sė pari duhet tė tėrheqim vėmendjen pėr disa mentalitete tė gabuara qė kanė krijuar njerėzit (dhe kjo pėr shkak se ata nuk e njohin kėtė Fe)…
Sė pari, shumica e njerėzve kanė krjuar bindjen se tė jesh njė musliman i mirė, duhet patjetėr tė jesh nė ndonjė shkollė fetare, apo duhet tė kesh babain apo gjyshin hoxhė, pėrndryshe pėr ta nuk paska kuptim qė nė tė njėjtėn kohė tė jesh edhe musliman (praktikant) edhe tė merresh me ndonjė profesion tjetėr tė kėsaj bote…

Duke hedhur poshtė mentalitete tė tilla, Ismail Faruki (njė prej mendimtarėve tė shquar islamė) thotė:

“Islami nuk e duron ndarjen e njerėzve nė klerikė dhe joklerikė (njerėz qė merren me Fenė dhe njerėz qė nuk merren me tė), ai insiston qė tė gjithė ta dinė, ta mėsojnė dhe ta vrojtojnė tė vėrtetėn…
Islami ėshtė njė Fe gjithėpėrfshirėse, vizioni i tė cilit ėshtė revelant pėr ēdo aktivitet dhe pėr ēdo pėrpjekje njerėzore, qoftė: fizike, shoqėrore, ekonomike, politike, kulturore ose shpirtėrore.
Islami nuk ėshtė njė religjion i botės tjetėr, siē janė Fetė e tjera, qė kėnaqen me ēėshtje “hyjnore” ndėrsa ēdo gjė tjetėr ia lėnė Perandorit.
Nuk ka gjė tė thėnė apo tė kryer, nė shėtitore apo nė fabrikė, nė zyrė apo nė shtėpi, nė teatėr apo nė fushė, nė shkollė apo nė laborator universitar, pėr tė cilat Islami nuk ėshtė relevant.
Vizioni i Islamit do tė ishte i mangėt, e kėshtu edhe i vdekur, nėse kultivohej vetėm nė njė degė ose vetėm nė njė fakultet.
Ai duhet tė jetė parim prijės, pėrcaktues dhe themelor i ēdo disipline, i ēdo orvatjeje dhe i ēdo veprimi njerėzor…”
(Ismail Faruki, “Islamizmi i Diturisė”)

Ndėrsa ish-presidenti i Bosnjės Alija Izetbegoviē, nė librin e tij tė famshėm “Deklerata Islame”pėr tė hedhė poshtė kėtė mentalitet qė ėshtė krijuar nė mesin e njerėzve (pėr fat tė keq edhe nė mesin e vetė muslimanėve) shkruan:

“Islami ėshtė Fe, por njėkohėsisht ėshtė edhe filozofi, njė moral, njė rregullim i gjėrave, njė stil, njė atmosferė-me njė fjalė njė mėnyrė integrale e jetės.
Edhe pse paraqet pėrsėritje dhe konfirmim tė tė vėrtetave bazamentale pėr prejardhjen dhe misionin e njeriut, hyrja e Islamit nė njė gjė ėshtė plotėsisht e re:
Nė kėrkesėn qė tė bashkohen Feja dhe Shkenca, morali dhe politika, ideali dhe interesi.
Duke pranuar ekzistencėn e dy botėve, natyrore dhe tė brendshme, Islami mėson se pikėrisht njeriu paraqet kalimin tė greminės ndėrmjet kėtyre dy botėve.
Jashtė kėtij uniteti religjioni fillon tė tėrheq nė prapambeturi, kurse shkenca nė ateizėm…
Duke e pėrkthyer kėtė kėrkesė nė gjuhėn e jetės sė pėrditshme, do tė mund tė themi:
Ai qė beson se jetėn duhet rregulluar jo vetėm me Fe, por edhe me punė dhe shkencė; fotografia e botės e tė cilit jo vetėm qė lejon, por edhe kėrkon qė njėra pranė tjetėrs tė qėndrojnė edhe xhamia edhe fabrika; kush konsideron se duhet jo vetėm tė edukohen njerėzit, por edhe tė lehtėsohet dhe tė pėrparohet jeta e tyre nė tokė dhe se nuk ekzistojnė kurrėfarė shkaqesh qė kėto dy caqe tė flijohen njėri-pas tjetrit, - ky i pėrket Islamit…
Islami i ėshtė kthyer njeriut tė mirėfilltė, botės sė jashtme, natyrės, qė tė bėhet mėsim pėr njeriun e plotė dhe jetėn totale.
Fesė i ėshtė bashkuar ligji, edukatės fuqia, Islami ėshtė bėrė rend (sistem jetese pėr njeriun)…”

Sė fundi po japim edhe njė thėnie tjetėr tė njė tjetėr mendimtari tė shquar islam, emri i tė cilit ėshtė Sejjid Kutub:

“Islami ėshtė njė sistem i pėrcaktuar nga i Gjithėfuqishmi, Sundues i mbarė njerėzimit.
(Kur Allahu e pėrcaktoi Islamin) nuk e pėrcaktoi nė interes tė Vetin personal, e as nuk i jep pėrparėsi njė grupi ndaj njė grupi tjetėr, njė populli ndaj njė populli tjetėr, e as njė race mbi njė race tjetėr.
Allahu e pėrcaktoi Islamin pėr tėrė njerėzimin nė pėrgjithėsi, sepse Ai ėshtė Krijues i qėnieve njerėzore, prandaj Ai e di se ēfarė ėshtė nė interes tė kėtyre qėnieve … (Kėshtu tėrė njerėzit duhet ta praktikojnė Islamin (dhe jo vetėm ata qė studjojnė nė Fakultete Islamike), sepse praktimi i Islamit ėshtė tėrėsisht nė dobi tė vet atyre qė e praktikojnė atė).
Kur tė nivelizohet jeta njerėzore me sistemin qė pėrcaktoi Zoti, atėherė dhe vetėm atėherė fitohet realiteti dhe drejtėsia e vėrtetė dhe gjithėpėrfshirėse, qė nuk mund tė realizohet me asnjė sistem tė themeluar nga njeriu…”
(Sejjid Kutub, “Kjo Fe”, fjalėt nė kllapa, janė tė miat)


Duke u ndalur nė fjalėt e kėtij tė fundit, bėjmė pyetjen:
A ėshtė e vėrtetė se kur njerėzit tė veprojnė sipas asaj qė thotė Islami, vetėm atėherė do tė fitohet drejtėsia e vėrtetė???
Mos vallė kėto fjalė, janė vetėm fjalė tė njė idealisti ėndėrrimtar???
Pėrgjigja ėshtė se aspak, nuk janė fjalė tė njė idealisti ėndėrrimtar, por janė fjalė tė njė mendimtari tė shquar, i cili ka thėnė kėto fjalė pas njė “vrojtimi” tė kujdeshėm qė i ka bėrė historisė njerėzore…
Pra ėshtė vetė historia dėshmitare, se kur njė pjesė e njerėzve e nivelizuan jetėn sipas rregullave tė Islamit, ata u bėnė, siē thotė Nasih Ulvan, pishtarė tė sė vėrtetės, udhėzimit dhe njohurive…sikur prej toke tė buronte vetėm mirėsi, mjalt dhe qumėsht, ata i vulosėn nė ndėrgjegjen e kohės, parimet e besimit, drejtėsisė, vėllazėrisė dhe barazisė…
Argumenti mė i qartė, pėr kėtė pretendim ėshtė historia e popullit arab…

Populli arab para se t'u vinte Islami, ka qenė nė kufirin ndarės midis njerėzve dhe kafshėve, thėnė ndryshe vetėm e folura i dallonte nga kafshėt.
Po thuaj nė ēdo fushė tė jetės arabėt e kėsaj periudhe ishin mė poshtė se ēdo popull tjetėr i asaj kohe. I ashtuquajturi civilizim ishte nėn shkallėn zero.
Padituria po thuaj sundonte kudo, vetėm njė pakicė shumė e vogėl dinte tė shkruante dhe tė lexonte.
Arabia ishte njė vend pa pushtet, ekzistonte vetėm ligji i xhunglės. Plaēkitja, djegia, vrasja e tė dobtėve dhe e tė pafajshmėve ishin praktikė e ditės.
Jeta e njeriut, prona dhe nderi gjithmonė ishin tė rezikuara. Bėnin jetė tė vėshtirė, tradita barbare, kėnaqeshin me imoralitet, bixhoz, dhe alkol.
Plaēkitja,vjedhja dhe vrasja ishin traditė e tyre.
Gratė zhvisheshin pa kurrėfarė turpi dhe shėtitnin ashtu.
Imoraliteti konsiderohej si njė gjė normale. Pėrveē kėsaj arabėve, nėse atyre u lindte vajzė, shumė prej tyre e varrosnin atė tė gjallė, sepse e konsideronin si turp rritjen e vajzave.
Kurse sa i pėrket besimit tė arabėve tė gjithė ata do t'i shihje tė gjunjėzuar para idhujve prej guri e druri.
Ja se si Giboni i pėrshkruan arabėt pėrpara Islamit, nė librin “RRĖNIMI DHE RĖNIA E PERANDORISĖ ROMAKE”:

“KAFSHA NJERĖZORE KRYESISHT PA PIKĖ SENSI, MEZI DALLOHEJ NGA PJESA TJETĖR E KRIJESAVE SHTAZORE. MEZI MUND TĖ DALLOHEJ NDONJĖ GJĖ NDĖRMJET “NJERIUT” TĖ ASAJ KOHE, ATA ISHIN KAFSHĖ NĖ FORMĖ NJERIU.”

Ja kėtij populli iu soll Islami.
Nė njė mjedis tė kėtillė vjen Muhammedi me dėshminė:
"LA ILAHE ILA-LLAH"
"Nuk ka tė adhuruar tjetėr pėrveē Allahut"
Me vendosmėri nga dita nė ditė nga muaji nė muaj, profeti i tėrė njerėzimit pėrhapte besimin nė njė Zot.
Pėr ēdo ditė rritej fuqia e muslimanėve, si pėr nga numri ashtu edhe nga bindja.
Nė kėtė periudhė u vėrejtėn shembuj tė shumtė tė ndryshimeve rrėnjėsore nė karakterin e njerėzve.
Laviri u bė burrė i moralshėm, vrasėsi i foshnjės femėr me gėzim e priste lindjen e saj.
Kopraci jepte shumė tė mėdha pėr qėllime fisnike, nė njė kohė kur tė tjerėt grumbullonin pasurinė nė mėnyrė jo njerėzore.
Pronari dhe torturuesi i rrobėrve i lironte ata dhe i shpallte vėllezėr.
Imoraliteti u zhduk qė nė embrion e po ashtu edhe idhujtaria.Bixhozi dhe alkoli deri dje praktikė e secilit u bėnė nga gjėrat mė tė urrejtura.
Ata qė deri dje ishin tė zhytur nė errėsirė u bėnė pishtarė ndriēues tė sė vėrtetės, udhėzimit dhe njohurive...
Njerėzit qė kėnaqeshin me epshet e jetės flijonin jetėn e vet pėr idealet e larta…

Ja, pra se si Islami pati fuqinė qė njė popull barbar ta ngrinte sipas fjalėve tė Tomas Karlislit ‘NĖ PISHTAR MBAJTĖS TĖ DRITĖS DHE TĖ MĖSUARIT’.
“PĖR KOMBIN ARAB AJO ISHTE SI NJĖ LINDJE NGA ERRĖSIRA NĖ DRITĖ. ARABIA, SĖ PARI ERDHI NĖ JETĖ ME ANĖ TĖ MJETEVE TĖ SAJ. NJĖ POPULL I VARFĖR, QĖ ENDEJ I PANJOHUR NĖ SHKRETĖTIRAT E TIJ, QĖKUR U KRIJUA BOTA. SHIKONI, I PANJOHURI BĖHET I NJOHUR BOTĖROR, I VOGLI ĖSHTĖ BĖRĖ NJĖ I MADH BOTĖROR. BRENDA NJĖ SHEKULLI MĖ PAS, ARABIA KRAHASOHEJ ME GRANADAN NĖ NJĖ KRAH DHE DELHIN NĖ KRAHUN TJETĖR. DUKE VEZULLUAR NĖ GUXIM DHE MADHĖSHTI, DHE DRITA E GJENIUT, ARABIA SHKĖLQEN MBI NJĖ PJESĖ TĖ BOTĖS…”

Tė nderuar anėtarė tė kėtij forumi, nėse kėto fakte nuk ju duken tė mjaftueshme, pėr t’u bindur, pėr atė qė ne muslimanėt pretendojmė, atėherė lexoni pak thėniet e njerėzve qė merren me studimin e historisė dhe shikoni se ēfarė mendimi kanė ata pėr Islamin…

“…Islami ėshtė mendim politik mė i sinqertė, mė i gjallė dhe mė i shėndoshė, i cili ėshtė zbatuar nė botė. I ka ofruar njerėzimit kushte shumė mė tė mira pėr jetė se ēdo rend tjetėr shoqėror... “
(H. G. WELS nė librin "Historia Botrore" nė faqen 346)

Sot e gjithė bota, krenohet me civilizimin perėndimor, por nėse shihet me objektivitet, se kush ishte ai qė dha kontributin kryesor pėr zhvillimin e kėtij civilizmi me tė cilin krenohet e gjithė bota, atėherė do tė gjejmė se ai qė mbolli farėn pėr zhvillimin e kėtij civilizimi ėshtė pikėrisht Civilizimi i shquar Islam, dhe po tė mos ishte pikėrisht Civilizimi Islam, ndoshta…
Ja lexoni se ēfarė thotė Robert Brifolt nė librin "Fromimi i Njerezimit":


"Ka shumė mundėsi qė pa muslimanėt, civilizimi modern evropian nuk do tė kishte lindur ndonjėherė…
Ėshtė absolutisht e vėrtetė qė pa ata, ky civilizim nuk do tė kishte marrė kėto karakteristika tė cilat i dhanė mundėsinė te kalonte te gjitha fazat e mėparshme tė evolucionit…"

Lexojeni, lexojeni se sa i revoltuar ėshtė Friedrich Nietzsche (Niēja) pėr shkak se Europa nuk arriti ta shijojė ashtu siē duhet frytin e civilizimit Islam…
Vini re se sa i pezmatuar qe eshte, per shkak se Europa nuk arriti qė tė shijonte tere frytin e civilizimit Islam…

“…na kane zhvatur frytin e civilizimit Islam.
Bota e mrekullueshme e qytetėrimit arab tė Spanjės qė ėshtė pėr ne nė thelb mė e afėrt, mė elokuente pėrsa i pėrket kuptimit dhe gustos sesa Roma dhe Greqia, u shkel me kėmbė…
Mė vonė kalorėsit kryqėtarė luftuan diēka para sė cilės mė mirė do t’u kishte ardhur pėr shtat tė pėrkuleshin nė pluhur, njė CIVILIZIM (gjithmonė bėhet fjalė pėr civilizimin Islam) pėrballė tė cilit dhe shekulli ynė do tė dukej mjaft i varfėr, mjaft i vonuar…”

Al_Ghasali-Deutschland

Al_Ghasali!

Ashtu siq shkruan ti nuk be ne shenj asnjė fjalė qka studijuesit e tjerė kan shkruar kunder islamit si fe.
Ne pah tiparaqet vetem fakte te mira qka kan thenė ata kurse sa per nder te anetareve ti ofroj vetem disa shkrime se qka kan thenė kunder islamit , por sa per dijeni te froj disa citate te shkurtera:

Thomas Hobs ( 1588-1679) nga libri Laviathan

"Meqe fuqia per te shfaqur mrekullit ėshtė njė nder shenjat e njė profeti te vertet dhe ditet e shfaqjes se mrekullive kan kaluar , ska mundesi qe njeriu te ketė udhezim nga ndonjė profet apo nepermjet inspiracionit hyjnor.Ai vetė kishte fuqi te bejė ligj (Muhamedi) , sepse kush ka fuqi ligjore ndaj qdo shkrimi per tė berė ligj , ka edhe fuqi ta miratojė apo te mos e miratoj interpretimin e atij ligji"

pastaj me tutje.....

[b]" Nuk ėshtė gabim i vertet i gjykimit qe herezinė e benė tė denueshme , por rebelizmi privat kunder autoritetit.Per tė qenė besnik ndaj urdherave te vetdijes duhet qe principi sundues te sanksionoj qe tė gjithė njerezit privat tu mos binden pricipeve te tyre ne mirnjohjen e religjionit islam te tyre , te vertet apo jo te vertet "


Prof: Wilfred Cantwell Smith shkruan :


[i] Muhamedi predikoi islamin duke e mbajtur shpaten ne njė dorė kurse Kuranin ne doren tjeter"

Per te vertetuar ketė fakt dhe duke e analizuar ketė hasim edhe ne leximin e rreshtin e fundit te Sures 109 te Kuranit ,ku edhe me parė Zoti i drejtohet Profetit duke i thėnė :

"Edhe sikur tė kish zbatuar Zoti i yt deshiren e Tij , vertet tė gjithė njerezit qe ekzistojn neper tokė do te kishin pranuar besimin .Atehere pra , a ti do ti detyrosh me dhunė te behen besimtar" ( 10:100)

Ja qka shkruan njė dijetar musliman i cili veten e konsideron (mizash shanas resul)

Ketu mesa shifet Zoti i terhjek verejtjen Muhamedit qe te mos i detyroj njerezit me dhunė te behen besimtar te tij se siq dihet se profeti Muhamet per 13 vjet me rradhė i ftoi arabet qe te pranojn islamin . Per ketė qellim ai e shfrytezoi qdo mjet te mundeshem te bindjes u paraqiti argumente dhe prova te ndryshme por kur qdo metod deshtoj profeti kapi shpaten .
[i][b]
Gjeorgje Sale shkruan :

" Kur ndjekesit e Profetit u shtuan per kah numri , atehere ai deklaroi se Zoti e ka lejuar atė qe ti sulmoj mosbesimtaret me qellim qe te zhduket idhujtaria dhe te stabilizohet religjioni i vertet "

Kurse Dr C.G. Fanderi i cili gjatė gjithė pjese se fundit te shek.XIX ishte i angazhuar aktivisht nė punė misionare ne mesin e muslimaneve shkroi " Profeti fals i Islamit" e nder te tjerat vazhdon:

1.Gjatė 13 viteve Muhamedi e perhapi dhe e predikoi fenė e tij te re ne bazė te kushteve te pajtushmeris dhe me durim te madhė.

2.Tani ne Medinė ai ( Muhamedi ) u bė Al-Nabio Bis sejf ( profeti i shpates)

3.Nese ne i studijojm sjelljet e idhtareve te Muhamedit ne shofin se ata ishin te mendimit se nuk ėshtė e domosdoshme per ta qe tė ndjekin ndonjė kod religjioz dhe moral.Zoti nga ata kerkoi vetem njė gjė :- se ata duhet te luftojn per hir te Zotit me shpata , shigjeta dhe kama per te vazhduar vrasjen"Se qka shkruajn studijuesit islam per ketė qeshtje kemi shkrimin e nenvizuar:

Mulana Abdul Ala Mududiu shkruan:

"Duke i emruar muslimanet si parti politike ( umet) pas kesaj profeti u dergoi thirrje shtetve fqinje dhe ai s priti se a e pranuan ata ketė thirrje apo jo , dhe fill pas arritjes sė fuqis ai filloi konfliktin me Perandorin Romake"
me tutje ai shkruan :

" Populli i quajtur musliman ėshtė i perber prej mbeturinave te tė gjitha llojeve.Tė gjitha tipet e karaktereve qe ekzistojn tek mosbesimtaret gjenden edhe tek ky popull.Numri i deshmitareve te genjeshtrer qe paraqiten ne gjyqe , nuk ėshtė me i vogel se ai qe paraqitet ne gjyqet e popujve te tjerė. Ryshfeti , vjedhja , genjimi, kurveria , ska asnjė form te korrupcionit moral ku muslimanet janė mbrapa nga mosbesimtaret tjerė"


Por njė shenim i im me afron aty afer se me te vertet islami ėshtė perhapur me anen e luftes dhe mbrojtur me anen e luftes.
Ne lexim e siper hasi edhe ne keto rreshta ku shkruhet:


Me pak se dy vjet pas Hixhres ( emigrimi i Profetit nga Mekka ne Medinė ) es-habet e tij u konfrontuan me mija Mekas te vendosur per te fshirė e per ta zhdukur islamin , Profetin e tij dhe idhtaret e tij.Ishte agimi i sė premtes me 17 Mars te vitit 623 (17 Ramazan te vitit 2 pas Hixhres) kur mekasit me 700 deve dhe me njė kalorsi prej 100 kuajsh filluan te zbresin kah lugina e Bedrit nga shpati Alkankalit -20 mila ne jug te Medines.E nga ana tjeter ishin vetem 313 musliman ne mbrojtjen e Islamit.Ata kishin vetem dy kuaj dhe ishin aq te pa armatosur sa qe kur gjatė luftes iu thye shpata Ukkashahut , Profeti mundi vetem ta zavendesoj atė me njė dajak , te cilin ai e perdori nė vend te shpates . Shpata e tyre ishte berė aq e veshtirė dhe deshpruse sa qe Profeti duke derdhur lot e luti Zotin " O Allah nese ky grup i vogel muslimanesh do te zhduket e asgjesohet sot , Askush nuk do te mbetet per adhurimin tėnd"

Sikur qe profeti te kishte prirje paqe nuk do te kishte nevoje te luftoj as me shpatė e as me stupc , sepse njerezit e paqes nuk perdorin dhunė ne asnjė menyreØ.

Qeshtja se si u be triumfi i Mekes dhe Medines dihet mjaft mirė, andej mbetet per tu cekur vetem se :

Si ėshtė e mundur qe profeti te jetė luftetar e feja e tij te jetØPaqsore.

Sigurisht ketu ėshtė hasur edhe vetė Profeti ne mospajtim me atė qka ka diktuar.


Nderime
__________________
Njerzitė fisnikė , me ligjeraten e tyre , fitojnė mė shumė armiq, sesa njerzit e ligj me veprimet e tyre tė liga.

Zhan Pol
Psikologu Nuk ėshtė nė linjė  
Old 03-02-05, 09:50   #68
Al_Ghasali
 
Join Date: 12-10-04
Location: gjermani
Posts: 154
Al_Ghasali has disabled reputation
Default

drego psikokolog se ku shkrua per femren qe behet sipas kuran_it dhe hadithe_ve syneti, dhe dregom me prova Kuranore se femra nuk i ka te drejtat, edhe te drejtat per vetevendosjen e nje martese gjithashtu femra gezon lirin e vete per martese.

Por na mundemi te flasim me argumente te ndryshme, por provat te mrekullushme i gjejme sote ne shkence, ku mundet te vertetohet se Kurani eshte dhe vjen nga Zoti, me ate kuptim qe shkrimet (Ungjilli, Teuvrati dhe Kurani ne baze te shkences nuk jane ekvivalente)

Pra ketu duhet te kuptohet, provat jane ata argumente ku kemi mundesi ne mesejeten tone ti analizojme, pra ne shkence.

Historija eshte dicka qu shume njerze e refuzojne, sepse mungon aty arsimi por nese e keni lexuar mire Historin se Musa .a.s, te Isa a.s. dhe te Muhamed a.s. keni mundesi me ndihmen se bibles dhe te kuranit te gjeni fakte se ku eshte pozicioni reale.

Ju i ceket do argumente qe nuk munden te jen ne perputhje me fjalet te Zotit, por nese keni interes te bindeni ne baze shkencore jeni ne karriken stabile, mendoj ju si person me ekperience materialiste ndoshta ne baze te shkences ju hapet periferia reale qe eshte per ju konstruktive.

me nderime

>Al_Ghasali-Deutschland
__________________
lirija eshte te besojsh ēka te duash por besimi ne KURAN eshte lirija shpirterore
Al_Ghasali Nuk ėshtė nė linjė  
Old 03-02-05, 20:38   #69
the godfather
 
Join Date: 03-02-05
Location: underground
Posts: 471
the godfather has disabled reputation
Default

duhet te flasim me dor ne zemer pse thuhet qe muslimanet kan mbetur mprapa faktikisht komuniteti i krishter ka perparuar ne shkenc e teknologji qe nje dit nuk e di te afert apo te larget nuk do te vlejn por duhet te flasim se une per veti jam musliman dhe dua te them se kemi ngecur mbrapa nga perendimi PSE?
as Steri Sasse nuk ia ka gjetu fundin kejas pyetje por duhet te kemi pergjigje kesaj pyetje?
pse kan ngecur mbrapa muslimanet
sepse e lan KURA'NIN FISNIK dhe nuk iu perfillen mesimeve te ti dhe te PROFETIT MUHAMMED ket e kan pranuar edhe teloget musliman por duhet qe prap tiu rokemi fjaleve te KURA'NIT dhe mesimeve te MUHAMMEDIT a.s prandaj nese duhet qe edhe ne te shkojm perpara duhet qe ta mesojm sa ma shum KURA'NIN e ta praktikoj e jo vetem ta lexojm por ne muslimanet duhet te dim se ne jemi per ta armiku i tyre dmth per te krishtert te cileve iu pengon e verteta
dhe pse te krishtert kan shkuar perpara ne shkenc e ne teknologji shum thjesht shum qart e lan BIBLEN dhe perparuan ndersa ne muslimanet e lam KURA'NIN dhe jemi aty ku jemi.
the godfather Nuk ėshtė nė linjė  
Old 03-02-05, 22:25   #70
uliksi31
coaching w..
 
Join Date: 19-11-03
Location: catskills
Posts: 10,297
uliksi31 i pazėvėndėsueshėmuliksi31 i pazėvėndėsueshėmuliksi31 i pazėvėndėsueshėmuliksi31 i pazėvėndėsueshėmuliksi31 i pazėvėndėsueshėmuliksi31 i pazėvėndėsueshėmuliksi31 i pazėvėndėsueshėmuliksi31 i pazėvėndėsueshėmuliksi31 i pazėvėndėsueshėmuliksi31 i pazėvėndėsueshėmuliksi31 i pazėvėndėsueshėm
Default

Pershendetje,

Revollucioni Industrial ne Europe ka zgjatur me teper se 200 vjet.Vatikani
ishte ne luft te hapte me dijetaret e asaj kohe,e pengonte cdo perparim njerzore,i prosekutonte te gjith dijetaret,qe mendonin ndryshe nga kisha.
Dijetaret Europian te asaj kohe (koha e Humanizmit dhe Renesances) ishin plotsisht te frymzuar nga dijketaret dhe mesimet Islame.Vetem ne Spanje Perandoria Islame zgjati rreth 800 vjet.
Pra ju lutem kush i ka meritat ketu ne perparimin njerzore.Historia nuk ka filluar dje,as qe 10 ose 50 vjete.
Kur te flasim te flasim ne baza te shendosha,nga burime te sigurta e jo me emocione.
Nuk mjafton qe vec te lexohet nje liber per Islamin e hajt kishe po shkruaj edhe une dicka.
Ndoshta psikolloget jan mesuar me pacienta te cilet jane MENTALLY DISTURBED.
uliksi31 Nuk ėshtė nė linjė  
Old 03-02-05, 22:43   #71
Al_Ghasali
 
Join Date: 12-10-04
Location: gjermani
Posts: 154
Al_Ghasali has disabled reputation
Default

po e vazhdoj uliksi31-jr. qe ka te drejte me dysa fakte historike mbi islamin qe kontriboj per nje prosperitet per shoqerine evropiane si ashtu per krejt njerzin boterore, e luse psikologun dhe te tjere qe e refuzojne realitetin se keta jane fakte te verteta dhe me mirekuptim te konsultohen me historine.
Kultura islame ishte nje kulture librash teper e larte. Ne shekullin e 9te, biblioteka e manastirit te Shen Gallit ishte me e madhja ne Evrope. Kjo biblioteke permbante 36 volume. Ne te njejten kohe, biblioteka e Kordoves kishte 500,000 libra. Duhej dicka me teper se sa thjesht letra per te krijuar nje kulture intelektuale dhe shkencore si ajo e Spanjes Islamike. Islami, me tolerancen e tij dhe inkurajimin e mesimeve si fetare ashtu edhe sekulare, krijoi mjedisin e nevojshem per shkembimin e ideve. Eshte llogaritur qe ne kohet tona gjenden 250,000 doreshkrime arabe ne bibliotekat Perendimore dhe Lindore, duke perfshire ketu edhe koleksionet private. Bibliotekat ekzistonin edhe ne shekullin e 10te dhe permbanin pothuajse 500,000 libra. Miliona libra jane zhdukur, duke zhdukur keshtu edhe arritjet e shume dijetareve dhe shkencetareve te medhenj, librat e te cileve ne qofte se do te kishin mbijetuar mund te kishin ndryshuar rrjedhen e historise. Edhe sot e kesaj dite vetem nje pjese e vogel teksteve shkencore arabe jane studiuar, dhe do te duhen vite per te krijuar nje ide me te sakte rreth kontibutit qe i kane dhene historise se ideve, shkencetaret muslimane.
Kristianet e Spanjes mesjetare kishin nje legjende ne te cilen thuhej se Rodriku, mbreti i fundit i vizigoteve, ishte pergjegjes per lenien e pushtimit arab ndaj gadishullit Iberik, sepse ne kundershtim me fjalen e dhene, ai hapi portat e pallatit mahnites per te cilin ai ishte betuar qe te mos perzihej.
Per sa i perket Perendimit, ishte pushtimi arab ai qe hapi nje pallat te magjepsur. Duke ndjekur renien e Perandorise Romake, vandalet, hunset dhe vizigotet kishin plackitur dhe djegur pergjate rruges se tyre per ne gadishullin Iberik, duke vendosur keshtu nje mbreteri jeteshkurter e cila zgjati per aq kohe sa preja e luftes u fut ne vend. Pastaj, pa u lajmeruar, ne vitin 711, erdhen arabet, te cilet u vendosen, rane ne dashuri me token dhe krijuan civilizimin e pare qe Evropa njihte qe nga kohet kur legjionet romake ishin dorezuar ndaj luftimeve te pabarabarta kunder hordhive barbare.
Spanja ne fillim u zhvillua nen udheheqjen e Umajjadeve, te cilet vendosen nje dinasti aty pasi kishin humbur kalifatin ne lindje kunder Abasiteve. Ne fillim, kultura e oborrit Umajjad ne Kordove ishte plotesisht e imituar. Moda, si ne letersi ashtu edhe ne veshje, ishte imitim i modes se kryeqytetit te ri te Abasiteve, Bagdatit. Dijetare nga tokat me te zhvilluara te lindjes gjithmone priteshin me shume ngrohtesi ne oborrin e Kordoves, ne te cilin koleget e tyre do t’i degjonin me lakmi rreth lajmeve te reja qe diskutoheshin ne kryeqytet, cfare vishnin njerezit, cfare kengesh kendoheshin, dhe mbi te gjitha cfare librash lexoheshin.
Kultura islame ishte nje kulture librash teper e larte. Hyrja e letres nga Kina ne vitin 751 dha nje shtytje per mesimin e ideve te reja qe bota nuk i kishte njohur kurre me pare. Librat ishin me ne dispozicion se sa kishin qene edhe vete ne Rome dhe shume me te lire se sa ishin ne Perendimin Latin, ku vazhdohej te shkruheshin ne pergamene te shtrenjte. Ne shekullin e 12te nje njeri shiti 120 hektare toke ne menyre qe te blente vetem nje Liber Orash. Ne shekullin e 9te biblioteka e manastirit te Shen Gallit ishte me e madhja ne Evrope. Ajo permbante 36 volume. Ne te njejten kohe, biblioteka e Kordoves kishte 500,000. Prapambetja kulturore midis Lindjes dhe Perendimit ne Mesjete mund t’i atribuohet pjeserisht faktit qe arabet kishin letren, kurse perendimi latin jo.
Duhej dicka me teper se sa thjesht letra qe te krijohej nje kulture shkencore dhe intelektuale si ajo e Spanjes Islamike. Islami, me tolerancen e tij dhe inkurajimin e mesimeve fetare ashtu edhe sekulare, krijoi mjedisin e nevojshem per nje shkembim idesh. Oborri i Kordoves, ashtu si ai i Bagdatit, ishte i hapur per muslimanet, cifutet dhe kristianet ne te njeten kohe, dhe nje peshkop i dalluar u ankua se kristianet e rinj po jepeshin shume me teper pas studimit te gjuhes arabe se sa asaj latine. Kjo tregon qe gjuha arabe, ne nje kohe fare te shkurter, ishte bere gjuha internacionale e shkences, ashtu sic eshte anglishtja ne ditet tona.
Kultura Islamike ne Spanje filloi te lulezonte seriozisht gjate mbreterise se Abd el-Rahmanit te 2te te Kordoves. Ne nje shoqeri oborritare shijet e udheheqesit ndiqeshin edhe nga shoqeria, dhe Abd el-Rahmani ishte i pasionuar si ne shkencat sekulare ashtu edhe ne ato fetare dhe ishte i vendosur t’i tregonte botes qe oborri i tij nuk kishte ndryshim me ate te oborrit te kalifit ne Bagdat. Per kete arsye ai punesoi dijetare duke u dhene atyre shtytje per te kapercyer mospatjen e deshires per te jetuar ne toka qe shume nga ata qe jetonin ne Lindje i konsideronin si provinca. Si rezultat shume dijetare, filozofe, historiane, muzikante emigruan ne Andaluzi dhe vendosen bazat e tradites intelektuale dhe sistemin e edukimit te cilat e bene Spanjen me te vertete nje vend te shquar per 400 vjetet e ardhshem.
Nje rezultat tjeter ishte qe nje infrastrukture e bibliotekave, si shteterore ashtu edhe private, xhamive, spitaleve, dhe qendrave kerkimore u rrit me shpejtesi dhe dijetare te famshem ne Lindje duke degjuar per keto miresi u grumbulluan ne Perendim. Me vone ata terhoqen edhe studentet e tyre; ne boten Islame ishte shume normale qe nje student te udhetonte me mijera milje per te studjuar me nje profesor te famshem.
Nje nga dijetaret me te hershem ishte Abaz ibn Firnas i cili vdiq ne vitin 888 e.r. dhe ne qofte se do te kishte jetuar ne Firence do te kishte qene “Njeriu i Rilindjes”. Ai erdhi ne Kordove te mesonte muzike (atehere nje dege e teorise matematikore) por duke mos qene nje njeri qe e kufizonte veten duke studjuar vetem nje fushe studimesh, ai u interesua edhe ne mekanizmat e fluturimit. Ai ndertoi nje pale krahe prej pendesh te vendosura ne nje kornize prej druri, dhe u perpoq te fluturonte, duke parashikuar Leonardo Da Vincin qe prej 600 vjetesh.
Fatmiresisht Abasi mbijetoi, dhe i ēkurajuar iu kthye ndertimit te nje planetariumi ne te cilin planetet leviznin. Kjo gjithashtu stimuloi edhe fenomene te tilla si gjemimet dhe rrufete dhe ishte pa dyshim nje sukses i vertete. Me vone Abasi iu kthye problemeve matematikore te perfshira ne rregullsine e faqeve te shumta te disa kristaleve dhe zhvilloi nje formule per prodhimin e kristaleve artificiale.
Duhet te permendet qe nje dituri e arritjeve te njerezve si Abasi ka arritur deri ne ditet tona krejt rastesisht. Eshte llogaritur qe sot gjenden 250,000 doreshkrime arabe ne bibliotekat Perendimore dhe Lindore, duke perfshire ketu edhe koleksionet private. Ne shekullin e 10te bibliotekat ekzistonin akoma dhe permbanin pothuajse 500,000 libra. Miliona libra jane zhdukur dhe bashke me ta jane zhdukur edhe shume arritje te dijetareve te medhenj, librat e te cileve ne qofte se do te kishin mbijetuar mund te kishin ndryshuar rrjedhen e historise. Ne vitin 1500 me shume se sa nje milion libra duke perfshire edhe vepra unike te kultures Maure u dogjen ne Granade. Dihet qe vetem nje pjese shume e vogel e teksteve shkencore arabe jane studjuar dhe do te duhet te kalojne vite qe te formohet nje ide me e sakte e kontributit qe shkencetaret muslimane i kane dhene historise se ideve.
Nje nga fushat e kultivuara me me zell ne Spanje ishte ajo e shkencave natyrore. Megjithese dijetaret e Andaluzise nuk dhane ndonje ndihmese aq thelbesore sa koleget e tyre ne Lindje, ajo qe ata bene pati me teper efekt ne zhvillimin e mevonshem te shkences dhe teknologjise sepse ishte nepermjet Spanjes dhe dijetareve te Andaluzise qe keto ide arriten ne Perendim. Asnje shkolle perkthyesish e krahasuar me Shtepine e Diturise te el-Mamun nuk ekzistonte ne Spanje, dhe dijetaret andaluziane duket se nuk kane qene te interesuar ne shkencat natyrore derisa perkthimet e Shtepise se Diturise u rane ne dore.
Interesi per matematiken, astronomine, dhe mjekesine ishin gjithmone te gjalla per vete faktin se keto shkenca ishin te perdorshme – matematika per qellime tregtie, llogaritjes se ligjeve te komplikuara te Islamit rreth trashegimise dhe nje baze per matjen e distancave. Astronomia ishte e dobishme per percaktimin e kohes se namazeve dhe rregullimit te kalendarit. Prezantimi i ideve te reja Aristoteliane, edhe pse te maskuara prej arabeve ngriten nje fare dyshimi ne Perendimin konservativ, dhe ishte vetem disa kohe me pare qe opinioni publik do te pranonte qe llogjika Aristoteliane nuk ishte ne konflikt me Shpalljen.
Nje pjese e dyshimit me te cilin shiheshin disa prej ideve qe rridhnin prej dijetareve te oborrit abasit ishte si pasoje e nje dallimi te pamjaftueshem midis shkencave dhe pseudo-shkencave. Ky ishte nje dallim te cilin muslimanet e bene shume me heret se sa dijetaret perendimore te cilet, edhe gjate periudhes se Rilindjes, kishin prirje per te ngaterruar astronomine me astrologjine, kimine me alkimine. Ibn Hazm, nje dijetar andaluzian i shekullit te 11te ishte shume i perfolur ne kete pike. Njerezit qe mbronin efikasitetin e talismaneve, magjise, alkimise, dhe astrologjise ai i quante genjeshtare te paturpshem. Ky afrim i arsyeshem ndihmoi shume ne berjen e Islamit te shquar ne shkencat natyrore.
Studimi i matematikes dhe astronomise kaloi dore pas dore. Libri i famshem i El-Huarizmit i titulluar “ Llogaritja e Integrimit dhe Ekuacionit” arriti ne Andaluzi shume heret, dhe u be themeluesi i nje spekullimi te mevonshem. Ne kete liber, El-Huarizmi trajtoi ekuacionet algjebrike, shumezimin dhe pjesetimin, matjen e siperfaqeve, dhe pyetje te tjera. El-Huarizmi ishte i pari qe prezantoi perdorimin e asaj qe ai e quajti “Indiane” por qe ne sot e quajme sistemi numerik “Arab”. Metoda e sakte e transmetimit te ketij sistemi numerik nuk njihet, por simbolet e perdorura per te perfaqesuar numrat kane vetem nje ndryshim te vogel ne Islamin Lindor dhe Perendimor, dhe format e numrave tane e kane prejardhjen prej atyre qe jane perdorur ne Andaluzi. Vepra e El-Huarizmit, e cila tani ekziston vetem ne nje perkthim latinisht te shekullit te 12te, bashke me nje perkthim te Elementeve te Euklidit, u bene dy themelet e zhvillimeve te mevonshme matematikore ne Andaluzi.
Matematicieni dhe astronomi i pare i Andaluzise ishte Maslama el-Maxhriti i shekullit te 10te. Ai ishte pasardhes i shkencetareve te medhenj si Ibn Ebi`Ubeida i Valencias, i cili ne shekullin e 9te ishte i pari ne astronomi - dhe emigranti nga Bagdati, Ibn Teimija, i cili ishte nje fizikant dhe astronom i njohur. Ai shkruajti nje sere veprash rreth matematikes dhe astronomise, studjoi dhe perpunoi me kujdes perkthimin ne arabisht te Almagestit te Ptolemit. Ai gjithashtu zmadhoi dhe korrigjoi tabelat astronomike te vete el-Huarizmit. Ai perpiloi tabelat e shnderrimit ne te cilat datat e kalendarit persian ishin te lidhura me ate te hixhras. Keshtu per here te pare ngjarjet e se kalures se Persise mund te percaktoheshin me saktesi.
El-Zarkali, i njohur ne Perendim me emrin Arzakel, ishte nje tjeter matematicien dhe astronom i cili lindi ne Kordove ne shekullin e 11te. Ai kombinoi njohurite teorike me aftesite teknike, dhe shkelqeu ne ndertimin e instrumentave precize te cilat perdoreshin ne astronomi. Ai ndertoi nje ore uji e cila ishte e afte te percaktonte oret e dites dhe nates duke treguar ditet e muajit henor. Ai ndihmoi ne perpilimin e te famshmit “Tabelat Tolediane” nje perpilim shume i sakte i datave astronomike. Libri i tij “Libri i Tabelave” i shkruar ne formen e nje almanaku (almanak eshte fjale qe vjen nga arabishtja dhe do te thote klime, duke treguar stacionet e henes), i cili permban tabela qe mundesojne percaktimin e fillimit te muajve koptike, romake, henore dhe persiane; disa tabela te tjera japin poziten e disa planeteve te ndryshme; dhe disa te tjera mundesojne percaktimin e eklipseve te henes dhe diellit. Ai gjithashtu perpiloi tabela te lartesise dhe gjatesise; shume prej veprave te tij u perkthyen si ne spanjisht ashtu edhe ne latinisht.
Nje tjeter dijetar i atyre koherave ishte el-Bitruxhi (dijetaret latine te asaj e kohe e therrisnin Alpetragius), i cili zhvilloi nje teori te levizjes se yjeve dhe shkruajti librin “Libri i Formave” ne te cilin kjo teori shpjegohet me ne detaje.
Influenca e ketyre veprave astronomike ishte e pamase. Sot per shembull, emertimet e sistemeve te yjeve mbajne emrat e dhene prej astronomeve muslimane - Akrab( nga ‘Akrab’ “akrep”; Altair (nga el-ta’ir, “pilot”); Deneb (nga dhanb, “bisht”); Ferkard (nga farkad, “vic”); dhe fjale si zenit, nadir dhe azimuth, te gjitha ne perdorim edhe sot e kesaj dite, deshmojne per veprat e dijetareve te Andaluzise.
Por shkenca muslimane me e shkelqyer ishte studimi i mjekesise. Interesimi rreth kesaj shkence mund te gjendet qe ne kohet me te hershme. Profeti Muhamed (s) ka thene qe ēdo semundje e ka nje kure, dhe ishte i vetedijshem qe disa semundje ishin ngjitese.
Kontributi i madh i arabeve ishte ne vendosjen e studimit te mjekesise si nje shkence baze, dhe eliminimin e supersticioneve dhe praktikave popullore te demshme. Mjekesia konsiderohej si nje thirrje e teknologjise, dhe nje shkence qe kerkonte shume studim dhe praktike. Kode te perpunuara me kujdes u folmuluan per te rregulluar sjelljen profesionale te doktoreve. Nuk ishte e mjaftueshme te zoteroje mjeshterine ne menyre qe te praktikoje mjekesine. Disa cilesi morale ishin te urdheruara. Ibn Hazm ka thene qe nje doktor duhet te jete i sjellshem, i kuptueshem, miqesor, i mire, i afte te duroje ofendime dhe kritika; ai duhet t’i mbaje floket e tij shkurt, kjo vlen edhe per thonjte: duhet te veshe rroba te pastra, rroba te bardha, dhe te sillet me dinjitet.
Perpara se sa doktoret te fillonin praktikimin e zanatit te tyre, ata duhej te kalonin nje provim, dhe ne qofte se kalonin ata duhet te benin betimin hipokratik dhe ne qofte se nuk pranonin kjo mund te conte edhe ne perjashtim.
Spitalet ishin te organizuara ne menyre te ngjashme. Spitali i madh i ndertuar ne Kordove kishte uje te rrjedhshem dhe WC, kishte reparte te ndryshme per kurimin e shume semundjeve, dhe cdo repart drejtohej nga nje specialist. Spitalet duhej te qendronin hapur 24 ore qe te merreshin edhe me rastet urgjente dhe nuk mund te kthenin mbrapa asnje pacient.
Fizikantet muslimane i dhane nje ndihmese te madhe njohurise se mjeksise te cilen ata e trasheguan nga greket. Ibn el-Nafis per shembull, zbuloi qarkullimin e vogel te gjakut shume kohe perpara se sa ta zbulonte Harvei.
Nje tjeter shembull eshte Ibn Xhulxhul i cili lindi ne Kordova ne vitin 943, dhe u be nje fizikant i famshem qe ne moshen 24 vjecare (ai filloi studimet e tij kur ishte akoma 14 vjec) dhe perpiloi nje komentim rreth “Lenda Mjekesore” te Dioskorodit. Ne librin e tij me titull “Kategorite e Fizikanteve”, i shkruajtur me kerkese te nje prej princave Umajade, ai prezanton nje histori te profesionit te mjekesise qe nga kohet e Aeskulapiusit deri ne kohet e veta.
Gjate shekullit te 10te Andaluzia prodhoi nje numer te madh fizikantesh. Disa prej tyre shkuan ne Bagdat, ku studiuan vepra te mjekesise greke te perkthyera nga dijetare te medhenj si Thabit ibn Kurra dhe Thabit ibn Sinan. Nje prej ketyre, Ahmed ibn Haran, u ngarkua me detyren e farmacistit dhe shperndante ilace dhe ushqim per pacientet e varfer.
Ibn Shuheid, i njohur edhe si mjek popullor, shkruajti nje veper shume te rendesishme rreth perdorimit te ilaceve. Ai, si shume bashkekohes te tij, rekomandonte ilacet vetem kur pacienti nuk i pergjigjej dietes, dhe thoshte qe ne qofte se ato duhet te perdoren, ilace te thjeshta duhet te perdoren ne te gjitha rastet pervec atyre me serioze.
El-Zahravi, i njohur ne Perendim me emrin Albukasis, i cili vdiq ne vitin 1013, ishte nje kirurg i famshem i mesjetes. Ai ishte fizikant i oborrit te El-Hakamit te 2te dhe vepra e tij e famshme “Tasrif” u perkthye ne Latinisht prej Gerardit te Kremones dhe u be nje tekst mjekesie i rendesishem ne universitet e Evropes gjate mesjetes. Pjesa rreth kirurgjise permban nje sere ilustrimesh rreth instrumenteve kirurgjikale. Gjithashtu kjo pjese pershkruan operacione dentare, kurimin e plageve dhe frakturave.
Ibn Zuhr, i njohur me emrin Avenzoar (vdiq ne vitin 1162), lindi ne Sevilje dhe fitoi nje reputacion te madh neper te gjithe Afriken e Veriut dhe Spanje. Nje nga veprat e tij u perkthye ne latinisht ne vitin 1280.
Nje shtim i interesit ne mjekesi ishte studimi i botanikes. Botanisti me i famshem i Andaluzise ishte Ibn Beitar, i cili shkruajti nje liber te famshem me titullin “Permbledhje e Ushqimeve dhe Ilaceve te Thjeshta”. Eshte nje permbledhje e rregulluar ne menyre alfabetikore e bimeve mjekesore te te gjitha llojeve, shume prej te cilave e kishin origjinen nga Spanja dhe Afrika e Veriut. Aty ku ka mundesi ai jep emrat berber, arabe dhe disa here romake te bimeve, keshtu qe per gjuhetaret kjo veper eshte me shume interes. Ne cdo artikull, ai jep informacion rreth perdorimit te ilaceve, qellimit dhe dozes se keshilluar.
Fizikanti i fundit i Andaluzise ishte Ibn el-Hatib, i cili ishte nje historian i madh, poet dhe qeveritar. Midis veprave te tjera ai shkruajti nje veper te famshme rreth teorise se semundjeve ngjitese: “Fakti i infeksionit behet i qarte per vrojtuesin i cili ve re se si ai qe kontakton me te infektuarin merr semundjen, kurse ai qe nuk eshte ne kontakt shpeton, dhe se si infektimi transmetohet nepermjet rrobave, vatheve, dhe eneve.
Ibn el-Hatib ishte perfaqesuesi i fundit i tradites mjekesore ne Andaluzi. Pak kohe pas vdekjes se tij, energjite e muslimaneve te Andaluzise u perpine ne perpjekjet e gjata kunder rimarrjes kristiane.
Nje fushe tjeter me interes per dijetaret e Andaluzise ishte studimi i gjeografise dhe shume prej veprave me te mira muslimane u prodhuan ne kete fushe. Ngjarjet ekonomike dhe politike paten nje rol ne zhvillimin e studimit te gjeografise, por mbi te gjitha ishte kurioziteti i tyre rreth botes dhe banoreve te saj qe motivuan dijetaret te cilet ia kushtuan veten e tyre pershkrimit te tokes dhe banoreve te saj. Hapi i pare u ndermor ne lindje, kur “Librat e Rrugeve”’ sic e quajten ata, u perpiluan per perdorim nga mjeshtrat e mevonshem te kalifatit Abasit. Shume shpejt, raporte rreth tokave te largeta, prodhimeve te tyre dhe karakteristikat fizike te njerezve qe jetonin aty u perpiluan per informacion te kalifit dhe ministrave te tij. Perparimet ne astronomi dhe matematike e bene me te lehte hedhjen e ketyre informacioneve neper harta ne forme diagramesh, dhe shume shpejt kartografia u be nje shkence me vete.
El-Huarizmi, i cili beri kaq shume per perparimin e shkencave matematikore, ishte nje nga gjeografet shkencetare me te hershem. Duke e bazuar vepren e tij ne informacionin e marre nga perkthimi ne arabisht i Ptolemit, el-Huarizmi shkruajti nje liber me titullin “Forma e Tokes”, i cili perfshinte harta te qiellit dhe te tokes. Ne Andaluzi, kjo veper u vazhdua nga ibn Muhamed el-Razi i cili vdiq ne vitin 963, dhe shkruajti nje gjeografi baze te Andaluzise per qellime administrimi. Muhamed ibn Jusuf el-Uarrak, nje bashkekohes i el-Razit, shkruajti nje veper te ngjashme ne te cilen pershkruante topografine e Afrikes se Veriut. Lidhjet e medha tregtare te Andaluzise i dhane mundesi ketij koleksioni, nepermjet tregtareve qe ktheheshin, qe te merrte nje numer te madh informacionesh rreth viseve te largeta si Balltiku. Ibrahim ibn Jakubi per shembull, i cili udhetoi shume neper Evrope dhe Ballkan gjate shekullit te 9te, duhet te kete qene nje njeri shume trim, i cili la itinerare te udhetimeve te tij.
Dy njerez te cilet shkruajten gjate shekullit te 11te mblodhen shume prej informacioneve te grumbulluara prej paraardhesve te tyre dhe i vendosen ne nje forme te volitshme. Njeri prej tyre, el-Bekri, eshte vecanerisht interesant. I lindur ne Saltes ne vitin 1041, el-Bekri ishte djali i nje governatori te provinces se Huelvas dhe Saltes. El-Bekri vete ishte nje minister i rendesishem ne oborrin e Seviljes, dhe ndermori nje sere misionesh diplomatike. Ai shkruajti vepra rreth historise, botanikes, dhe gjeografise dhe gjithashtu ai shkruajti edhe poezi dhe ese letrare. Nje prej veprave te tij gjeografike me te rendesishme i eshte kushtuar gadishullit te Arabise me nje interesim te vecante ne sqarimin e emrave te vendeve. Kjo veper eshte rregulluar ne renditje alfabetikore, dhe permban emrat e fshatrave, qyteteve, dhe monumenteve te cilat ai i merrte nga hadithet dhe historite e ndryshme. Vepra tjeter e tij nuk mund te mbijetonte e plote, por dihet qe ka qene nje trajtim i enciklopedise se gjithe botes.
Ndoshta gjeografi me i famshem i te gjitha koherave ka qene el-Idrizi. I lindur ne vitin 1100 dhe i edukuar ne Kordove, el-Idrizi udhetoi shume duke vizituar Spanjen, Afriken e Veriut, dhe Anatolian derisa perfundimisht ai u vendos ne Sicili ku edhe u punesua prej Mbretit Norman, Roxheri i 2te, qe te shkruante nje gjeografi sistematike te botes, e cila edhe ekziston edhe sot e kesaj dite, dhe zakonisht njihet me titullin “Libri i Roxherit”.
Ne kete liber el-Idrizi perkshruan boten ne menyre sistematike duke ndjekur ndarjen e saj ne shtate “klima” sipas grekeve dhe cdonjera prej tyre e ndare ne 10 pjese. Cdonjera prej klimave eshte e hartuar - dhe hartat jane shume te perpikta per kohen ne te cilen ato jane perpiluar. Ai jep largesite midis qyteteve te medha, pershkruan zakonet, njerezit, prodhimet dhe klimat e gjithe botes se njohur. Ai gjithashtu regjistron udhetimin e nje detari marokien i cili kishte dale jashte kursit ne Atlantik, kishte lundruar per 30 dite, dhe ishte kthyer per te treguar per nje toke pjellore e banuar prej njerezve te eger. Amerika?
Informacioni qe ndodhet ne “Libri i Roxherit” u gdhend ne nje planisfere prej argjendi e cila ishte edhe nje nga mrekullite e asaj kohe.
Andaluzia gjithashtu prodhoi autoret e dy librave te udhetimit me me interes qe jane shkruar ndonjehere. Te dy keta libra ekzistojne te perkthyer ne nje anglishte shume te mire. Libri i pare eshte shkruar nga Ibn Xhubair, sekretar i Governatorit te Granades i cili vdiq ne vitin 1183, pasi kreu haxhin, dhe shkruajti nje liber rreth udhetimit te tij te quajtur “Udhetimet.” Libri eshte ne formen e nje ditari dhe jep nje pershkrim te hollesishem te botes mesdhetare lindore gjate kohes se kryqezatave. Eshte shkruajtur ne nje stil elegant, dhe eshte i mbushur me komentet e nje njeriu tolerant dhe disa here tekanjoz.
Udhetari me i famshem ne te gjithe Andaluzine ishte Ibn Batuta - turisti me i madh i kohes se tij - dhe ndoshta i cdo kohe tjeter. Ai udhetoi ne Afriken e Veriut, Siri, Meke, Median, dhe Irak. Ai udhetoi edhe ne Jemen, lundroi pergjate Nilit, ne Detin e Kuq, Azine e Vogel dhe Detin e Zi. Ai shkoi ne Krimea dhe Kostandinopoje. Ai shkoi ne Afganistan, Indi dhe Kine. Vdiq ne Granada ne moshen 73 vjecare.
Eshte e pamundur te vesh drejtesi mbi te gjithe dijetaret e Andaluzise te cilet ia kushtuan veten studimit te shkencave historike dhe gjuhesore. Te dyja ishin shkencat shoqerore primare te kultivuara nga arabet dhe te dyja keto shkenca u ngriten ne nje nivel me te larte te artit ne Andaluzi. Per shembull, Ibn al-Hatibi, teoria e te cilit rreth semundjeve ngjitese u diskutua me siper, ishte autori i historise me te perpikte te Granades qe ka mbijetuar ne ditet tona.
Ibn el-Hatib lindi ne vitin 1313, afer Granades, dhe vazhdoi menyren e edukimit tradicional te kohes se tij – ai studjoi gramatike, poezi, shkenca natyrore, dhe ligjin Islamik, si dhe Kur’anin. Babai, nje zyrtar i rendesishem, u vra prej kristianeve ne vitin 1340. Udheheqesi i Granades e ftoi djalin e tij te zinte postin e sekretarit ne Departamentin e Korrespondences. Shpejt ai u be njeriu me i besueshem i udheheqesit te Granades dhe fitoi nje pozite me fuqi te madhe.
Pa marre parasysh karrieren e tij te zene politike, Ibn el-Hatib gjeti kohen per te shkruar me teper se 50 libra rreth udhetimeve, mjekesise, poezise, historise, politikes dhe teologjise.
Arritjet e tij u rivalizuan vetem prej atyre qe ishin bashkekohes te Ibn Haldunit, historiani i pare qe kerkoi te zhvillonte dhe shpjegonte ligjet e pergjithshme te cilat kane te bejne me ngritjen dhe renien e civilizimeve. Historia e tij prej shtate volumesh me titullin “Libri i Shembujve dhe Permbledhjeve nga Informacioni i Hershem dhe ai i Mevonshem persa i perket diteve te Arabeve, jo-Arabeve dhe Berbereve”. Volumi i pare, i titulluar “Hyrje,” jep nje analize te thelle dhe te detajuar te shoqerise islamike dhe ne fakt, te shoqerise njerezore ne pergjithesi, sepse ai gjithmone i referohet kulturave te tjera per qellime krahasimi. Ai jep nje analize te sofistikuar se si shoqeria njerezore eshte zhvilluar nga nomadet deri tek qendrat e civilizuara dhe se si keto qendra u shkaterruan dhe iu dorezuan pushtuesve me pak te zhvilluar. Shume prej pyetjeve shqetesuese te ngrituar nga Ibn Halduni akoma nuk e kane marre kujdesin e duhur. Sigurisht kushdo i interesuar rreth problemeve te ngritjes dhe renies se civilizimeve, shkaterrimit te qyteteve, lidhjes midis shoqerive te perparuara teknologjikisht dhe atyre tradicionale duhet te lexoje librin e Ibn Haldunit “Hyrje ne Histori”.
Nje tjeter fushe e aktivitetit intelektual andaluzian ishte filozofia, por eshte e pamundur te besh me teper se sa te hedhesh vetem nje veshtrim mbi kete studim te veshtire dhe te specializuar. Qe nga shekulli i 9te dijetaret e Andaluzise si ata te Bagdatit, duhej te merreshin me probleme teologjike qe lindnin nga hyrja e filozofise greke ne kontekstin e Islamit. Si mund te pajtohej arsyeja me Shpalljen? Kjo ishte pyetja kryesore.
Ibn Hazm ishte nje nga te paret qe u mor me kete problem. Ai mbeshteti disa koncepte Aritoteliane me entuziazem dhe mohoi disa te tjera. Per shembull, ai shkruajti nje komentim te madh dhe te detajuar mbi nje liber te Aristotelit, qe pakuptimshmeria punon mbi logjiken. Ibn Hazm duket se nuk ka patur shqetesime ne lidhjen e arsyes me Islamin – ne fakt, ai jep shembuj ilustrative se si mund te perdoret ne zgjidhjen e problemeve ligjore te sheriatit. Asgje nuk e pershkruan aftesine e Islamit per te asimiluar ide te huaja dhe t’i aklimatizoje ato, me mire se sa fjalet e Ibn Hazmit ne hyrje te vepres se tij: “Le te behet e ditur qe ai qe lexon librin tone do te gjeje qe dobia e nje vepre te tille nuk eshte e perkufizuar me nje disipline te vetme por perfshin Kur’anin, hadithet, dhe vendimet ligjore qe i perkasin asaj cfare eshte e lejueshme dhe cfare nuk eshte, dhe cfare eshte e detyrueshme dhe e ligjshme.”
Ibn Hazm e konsideronte logjiken si nje mjet te dobishem, dhe filozofine te ishte ne harmoni ose se paku jo ne konflikt, me Shpalljen. Ai eshte pershkruar si “Nje nga gjigandet e historise intelektuale te Islamit,” por eshte e veshtire te formohet nje gjykim rreth nje njeriu qe shkruajti me teper se sa 400 libra, shume prej te cileve jane zhdukur ose akoma qendrojne ne doreshkrime.
Ibn Baxhah, te cilin dijetaret teologe te perendimit e therrisnin Avempace, ishte nje tjeter filozof i madh i Andaluzise. Por ishte Averos - Ibn Rushdiu - i cili fitoi reputacionin me te madh. Ai ishte nje Aristotelian i flakte, dhe veprat e tij kishin nje efekt te qendrueshem, ne perkthimin e tyre latinisht, mbi zhvillimin e filozofise evropiane.
Inovacionet teknologjike islamike gjithashtu luajten nje rol te rendesishem ne trashegimin e Andaluzise te Evropa mesjetare. Letra ishte permendur, por kishte te tjera me nje rendesi te madhe: mulliu, teknika te reja per punimin e metalit, berja e qeramikes, ndertimi, endja dhe agrikultura. Njerezit e Andaluzise kishin nje pasion per kopshtet, duke kombinuar dashurine e tyre per te bukuren me interesin rreth bimeve mjekesore. Dy traktate te rendesishme mbi agrikulturen – nje prej te cilave ishte pjeserisht e perkthyer ne gjuhen romake ne mesjete u shkruan ne Andaluzi. Ibn el-Avvam, autori i nje prej ketyre traktateve, ben nje liste prej 584 lloje bimesh dhe jep udhezime te sakta per sa i perket kultivimit dhe perdorimit te tyre. Ai shkruan per shembull, se si te shartohen pemet, berjen e hibrideve, ndalimin e insekteve parazitare te bimeve dhe se si behen aromat dhe parfumet prej luleve.
Kjo fushe e arritjeve tekonologjike nuk eshte pare akoma ne detaje, por ka patur nje influence aq te madhe ne kulturen materiale te Evropes mesjetare sa edhe komentuesit muslimane rreth Aristotelit kishin mbi intelektualet e Evropes mesjetare. Keto ishin artet e civilizimit, artet qe e bene jeten me teper nje kenaqesi se sa nje barre.

Al_Ghasali-Deutschland

selam dhe mire mbeēim te gjithave qe besojn dhe kuptojn
__________________
lirija eshte te besojsh ēka te duash por besimi ne KURAN eshte lirija shpirterore
Al_Ghasali Nuk ėshtė nė linjė  
Old 04-02-05, 12:19   #72
Psikologu
Shpirt shyptari
 
Psikologu's Avatar
 
Join Date: 30-09-03
Posts: 7,432
Psikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėm
Default Pershendetj

Po sikur te ishte islami aq i mirė per civilizim, shkenc e kultur , perse Spanja nuk mbeti si e atillė por u mbajt ne rrugen e Krishterizmit qe sot e vazhdon me tutje.

Perse vetem 18% e shteteve arabe jan musliman dhe janė te pa bendosur edhe ne ketė qeshtje: Te jem apo te mos jem.

Irani ben shkeljen me te madhe njerzore ne bazė te Kuranit , nga disa prej jush shkruani se ajo nuk i takon islamit , mirpo se di se kuj ti besohet i nderuar aty se ku nuron Islami apo aty ku eshte i sjellur e i percjellur.

Mos vallė behet ashtu sikur qe serbet thon qe Kosova ėshtė dhe ishte e tyre.

Ku ndryshojn faktet pra ne qeshtjen e kesaj lemije Islamike.

Mendoj se kur njė i familjes nuk te don , te keqtrajton atehere as i juaji nuk te dhuron dashuri me teper.

Nderime
__________________
Njerzitė fisnikė , me ligjeraten e tyre , fitojnė mė shumė armiq, sesa njerzit e ligj me veprimet e tyre tė liga.

Zhan Pol
Psikologu Nuk ėshtė nė linjė  
Old 04-02-05, 12:32   #73
Al_Ghasali
 
Join Date: 12-10-04
Location: gjermani
Posts: 154
Al_Ghasali has disabled reputation
Default

une fole per kalin dhe ti fol per magarin,

perserite edhe njehere shkrimin dhe shkruj dicka qe perputhet me realitetin, teoria dhe praktika jane dy gjera,Al_Ghasali-Deutschland
__________________
lirija eshte te besojsh ēka te duash por besimi ne KURAN eshte lirija shpirterore
Al_Ghasali Nuk ėshtė nė linjė  
Old 05-02-05, 07:06   #74
Psikologu
Shpirt shyptari
 
Psikologu's Avatar
 
Join Date: 30-09-03
Posts: 7,432
Psikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėm
Default

Pershendetje:
Ke te drejt se teoria e praktika janė dy gjana:

Qka sjellė ne civilizim mesimi i KUranit.

Degjo ose e lexojn Sumalezet Kuranin dhe Irani ose ska njerez ne botė qe e lexojn , atehere pse su ba progresi tek ata.
Me te vertet teoria biblike ka sjellė edhe praktiken e perparimit , por jo per te anuar por te ben te pysesh se qka sjelli teoria Kuranore ne jeten praktike.
Cilat shtete perparuan qe te jenė te para ne zhvillim e siper.

Nderime
__________________
Njerzitė fisnikė , me ligjeraten e tyre , fitojnė mė shumė armiq, sesa njerzit e ligj me veprimet e tyre tė liga.

Zhan Pol
Psikologu Nuk ėshtė nė linjė  
Old 05-02-05, 19:28   #75
alipasha
 
Join Date: 08-04-04
Posts: 300
alipasha has disabled reputation
Default

Quote:
Originally Posted by Psikologu
Pershendetje:
Ke te drejt se teoria e praktika janė dy gjana:

Qka sjellė ne civilizim mesimi i KUranit.

Degjo ose e lexojn Sumalezet Kuranin dhe Irani ose ska njerez ne botė qe e lexojn , atehere pse su ba progresi tek ata.
Me te vertet teoria biblike ka sjellė edhe praktiken e perparimit , por jo per te anuar por te ben te pysesh se qka sjelli teoria Kuranore ne jeten praktike.
Cilat shtete perparuan qe te jenė te para ne zhvillim e siper.

Nderime

Po, perendimi eshte pjelle e teorise biblike e themeluar ne vargjet :


“Mos mendoni se erdha ta bie paqen mbi tokė. Nuk erdha ta bie paqen, por shpatėn. Sepse erdha tė ndaj djalin prej babait, vajzėn prej nenes, tė renė prej sė vjehrrės. Njeriu do t’i ketė armiq shtėpiakėt e vet”. [Mateu. 10/34-36]-Dhjata e re


Perendimi pruri teorine,masakrat,luftra,bombat dhe helmet shkatruese ,holokaustin,pederllukun,droge....nga se ashtu i meson bibla e cila thot :....."Nuk erdha ta bie paqen, por shpatėn. Sepse erdha tė ndaj djalin prej babait, vajzėn prej nenes...


alipasha Nuk ėshtė nė linjė  
 


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

All times are GMT +1. The time now is 04:54.
Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2016, vBulletin Solutions, Inc.