Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Go Back   Dardania.de > Shoqėria > Diskutime Shoqėrore
User Name
Password
Diskutime Shoqėrore Gjithēka dhe asgjė, ēdo problem e hall virtual.Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 23-03-08, 19:28   #106
halla e madhe
 
halla e madhe's Avatar
 
Join Date: 07-12-04
Posts: 11,632
halla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: PSE NGAJN KREJT FEMNAT NE KOSOV MAS ATYNVE QI I KAN LETRAT

Quote:
Originally Posted by rilinda
"PSE NGAJN KREJT FEMNAT NE KOSOV MAS ATYNVE QI I KAN LETRAT"

Ēka kuptoni me fjalėn "krejt"?
Fjala "krejt" shprehe panike nga friga se ndoshta te gjithe/a po behen me letra e vetem Dardan Hasanaj paska mbete pa nuse
__________________
Jetes kurr nuk i dihet.....
halla e madhe Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Nyje Interesante
Old 23-03-08, 19:35   #107
dardan100
 
Join Date: 14-11-06
Posts: 255
dardan100 i dashurdardan100 i dashurdardan100 i dashurdardan100 i dashur
Default Titulli: PSE NGAJN KREJT FEMNAT NE KOSOV MAS ATYNVE QI I KAN LETRAT

Kjo ndodh nga gjendja e mjerueshme ekonomike e jetesore. Une personalisht do te kisha frike me u martu keshtu, se kjo po dihet se eshte martese e interesit, e jo e dashnise!
dardan100 Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 23-03-08, 19:40   #108
panta_rhei
 
panta_rhei's Avatar
 
Join Date: 16-03-06
Posts: 3,146
panta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: PSE NGAJN KREJT FEMNAT NE KOSOV MAS ATYNVE QI I KAN LETRAT

pėrshėndetje,
"NGAJN" sepse u ėshtė bėrė vetvetja bajat... turpėrohen nga vetvetja dhe dėshirojnė me ikė nga vetvetja, diku ku nuk i njeh askush mė.
Burri "e din" se "e dashurojnė" pėr shkak tė letrave, femra e din se "dashuron" pėrshkak tė letrave... jeta e tė dyjve vlen sa letra (e duhanit, e hidhur). (Persona par exellance pėr emisonin "Njerėz tė humbur").
"Jeta osht qyshmas bijoo".
Ēka me ju bo atyre qė e kanė humbė vetveten moti e nuk gjejnė dot, e prej inati kthehen e u hidhen nė shpinė e i pėrgojojnė ato qė marojnė tentene. Interesant qysh po "kan vakt" me folė e me i marrė nėpėr gojė ato "tė tenteneve e tė telenovelave".
"Rujna Zot prej 1%-shit qė janė kundėr shehrit, kundėr barilevės dhe kundėr vetvetes".

"...ani ēika ani... ecni, e mos ngani..." se qafėn tuaj e theni, t'kurkujt tjetėr.
__________________
O shpirti im, mos ėndėrro pėr jetėn e pavdekshme, por shterro fushėn e sė mundshmes.

Last edited by panta_rhei; 23-03-08 at 19:44.
panta_rhei Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 23-03-08, 19:45   #109
jadore
 
jadore's Avatar
 
Join Date: 23-08-05
Location: universe
Posts: 7,225
jadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: PSE NGAJN KREJT FEMNAT NE KOSOV MAS ATYNVE QI I KAN LETRAT

Quote:
Originally Posted by panta_rhei
pėrshėndetje,
"NGAJN" sepse u ėshtė bėrė vetvetja bajat... turpėrohen nga vetvetja dhe dėshirojnė me ikė nga vetvetja, diku ku nuk i njeh askush mė.
Burri "e din" se "e dashurojnė" pėr shkak tė letrave, femra e din se "dashuron" pėrshkak tė letrave... jeta e tė dyjve vlen sa letra (e duhanit, e hidhur). (Persona par exellance pėr emisonin "Njerėz tė humbur").
"Jeta osht qyshmas bijoo".
Ēka me ju bo atyre qė e kanė humbė vetveten moti e nuk gjejnė dot, e prej inati kthehn e u hidhen nė shpinė e i pėrgojojnė ato qė marojnė tentene. Interesant qysh po "kan vakt" me folė e me i marrė nėpėr gojė ato "tė tenteneve e tė telenovelave".
"Rujna Zot prej 1%-shit qė janė kundėr shehrit, kundėr barilevės dhe kundėr vetvetes".
pantha, te pershendes ,zgjas doren dhe te ofroj dhe nje pjes piteje me spinac bile , bile te uroj qe dhe ti te kesh nje mbremje te se dieles te disponuar..
apo bre pantha, pse gjithe ky mllef pantha, ndoshta nga ideja qe mendimi qe postove pasqyron veteveten..!!

P:S:
ka dikush ide te me preferoj qka mund te shof sonte ne tv-te tona..??
jadore Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 23-03-08, 19:46   #110
dardan100
 
Join Date: 14-11-06
Posts: 255
dardan100 i dashurdardan100 i dashurdardan100 i dashurdardan100 i dashur
Default Titulli: PSE NGAJN KREJT FEMNAT NE KOSOV MAS ATYNVE QI I KAN LETRAT

Quote:
Originally Posted by emine
Femrat:ne kohenat e vjetra kan endrru Princat(ne kuaj te bardh ne pallate me fustane te bukura
Femrat:sote enrrojne Boten shetitjet,makinat e bukura-........etj etj


dmth gjithmone ka qen e njete pos qe tani jetojme kohra tjetra dhe lakmojme dicka pak me ndryshe


ps.pse meshkujt nuk lakmojn?edhe plakat kan martu per Letra.........
Oj e nderuara Emine, eshtre ne rregull me enderru te gjitha ato gjera te bukura, por e verteta lidhur me gjendjen tone ne gurbet eshte pak ma ndryshe se sa femrat ne Kosove mendojne! Ato mendojne se kur te vine ketu ne perendim veq do te shetiten, do te udhetojne ne makina luksoze e keshtu me radhe, mirpo realiteti ketu eshte krejt ndryshe, e shume prej tyre bahen me e mbyt vehten kur mberrijne ketu dhe e shohin realitetin e veshtire, se eshte e kote me iu thane sa jane hala atje ne Kosove se nuk besojne . Ketu ne perendim duhet vetem te punohet, nate e dite, edhe nuk mjafton vetem nje vend pune, por duhet me i mbajt edhe nga dy pune per te mbijetu disi, e per kohe te lire as mos te flasim!
Prandaj besoj se eshte e domosdoshme qe te vetedijesohen femrat kosovare.
MOS-VETEDIJESIMI I FEMRAVE ESHTE PROBLEMI KRYESOR!
dardan100 Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 23-03-08, 19:58   #111
panta_rhei
 
panta_rhei's Avatar
 
Join Date: 16-03-06
Posts: 3,146
panta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: PSE NGAJN KREJT FEMNAT NE KOSOV MAS ATYNVE QI I KAN LETRAT

Quote:
Originally Posted by jadore
pantha, te pershendes ,zgjas doren dhe te ofroj dhe nje pjes piteje me spinac bile , bile te uroj qe dhe ti te kesh nje mbremje te se dieles te disponuar..
apo bre pantha, pse gjithe ky mllef pantha, ndoshta nga ideja qe mendimi qe postove pasqyron veteveten..!!

P:S:
ka dikush ide te me preferoj qka mund te shof sonte ne tv-te tona..??
Ose ka mundėsi qė nė postim ti zhade e pe vetveten... njėra duhet tė jetė...
nuk e kam aspak tė kjartė mesazhin tėnd privat qė e dėrgove (tepėr naiv, si gjithmonė tepėr nė kundėrshtim me paraqitjet e tua nė postimet "publike"), por, sa mė pėrket mua, nuk jam femėr, nuk jam i martuar as i fejuar, personalisht konceptin e lidhjeve pėr letra e shoh si skajshmėrisht tė tejkaluar dhe banal... shkurt kyēja ime nė temė ka tė bėjė me pėrkatėsinė time shoqėroro-kulturore, dhe si i tillė jam kundėr sindromit tė shndėrrimit tė personave nga kjo pėrkatėsi nė "Njerėz tė humbur".
__________________
O shpirti im, mos ėndėrro pėr jetėn e pavdekshme, por shterro fushėn e sė mundshmes.
panta_rhei Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 23-03-08, 20:15   #112
jadore
 
jadore's Avatar
 
Join Date: 23-08-05
Location: universe
Posts: 7,225
jadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: PSE NGAJN KREJT FEMNAT NE KOSOV MAS ATYNVE QI I KAN LETRAT

Quote:
Originally Posted by panta_rhei
Ose ka mundėsi qė nė postim ti zhade e pe vetveten... njėra duhet tė jetė...
nuk e kam aspak tė kjartė mesazhin tėnd privat qė e dėrgove (tepėr naiv, si gjithmonė tepėr nė kundėrshtim me paraqitjet e tua nė postimet "publike"), por, sa mė pėrket mua, nuk jam femėr, nuk jam i martuar as i fejuar, personalisht konceptin e lidhjeve pėr letra e shoh si skajshmėrisht tė tejkaluar dhe banal... shkurt kyēja ime nė temė ka tė bėjė me pėrkatėsinė time shoqėroro-kulturore, dhe si i tillė jam kundėr sindromit tė shndėrrimit tė personave nga kjo pėrkatėsi nė "Njerėz tė humbur".
..pse nuk e postove p'antha, ok, e sjell une
''..e ke te kote p'antha ..''( ky ishte mesazhi qe te dergova)

e ke te kote pantha , sinqerishte nuk e kuptoj se pse ju nga kompleksi i infrerioritetit gjithe ate dije dhe intelekt e drejtoni per cytje dhe nxitje provokim nick antari , merru me temen p'antha jo me personazhe , nuk me njeh nuk me je armik mendimesh as nuk te jam ,cfare kekone atehere ..!! me jep iden te ndrroj atehere botekuptimet e mija arsyetomi faktet bindem dhe ndoshta do ndrroj koncepte ,por te lutem mos luaj lojen e skrupullt degradim dhe provokim antari ,
te kote e ke p'antha.. personalisht nese e praktikon tek une, jam me e formuar se qe e parashikon ti.
nje keshill miqesore ,
gjithe ate intelekt ,praktiko ne mendimin pozitiv do jete me produktive ,dhe do i mohosh tezen Labit , qe njeriu i robotizuar i kohes teknollogjike nuk eshte i cveshur nga uni i vet ..
deshmoje p'antha , ...!!

Last edited by jadore; 26-03-08 at 16:34.
jadore Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 23-03-08, 23:49   #113
panta_rhei
 
panta_rhei's Avatar
 
Join Date: 16-03-06
Posts: 3,146
panta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: PSE NGAJN KREJT FEMNAT NE KOSOV MAS ATYNVE QI I KAN LETRAT

Quote:
Originally Posted by jadore
..pse nuk e postove p'antha, ok, e sjell une
'' te kote p'antha ..''( ky ishte mesazhi qe te dergova)

e ke te kote pantha , sinqerishte nuk e kuptoj se pse ju nga kompleksi i infrerioritetit gjithe ate dije dhe intelekt e drejtoni per cytje dhe nxitje provokim nick antari , merru me temen p'antha jo me personazhe , nuk me njeh nuk me je armik mendimesh as nuk te jam ,cfare kekone atehere ..!! me jep iden te ndrroj atehere botekuptimet e mija arsyetomi faktet bindem dhe ndoshta do ndrroj koncepte ,por te lutem mos luaj lojen e skrupullt degradim dhe provokim antari ,
te kote e ke p'antha.. personalisht nese e praktikon tek une, jam me e formuar se qe e parashikon ti.
nje keshill miqesore ,
gjithe ate intelekt ,praktiko ne mendimin pozitiv do jete me produktive ,dhe do i mohosh tezen Labit , qe njeriu i robotizuar i kohes teknollogjike eshte i cveshur nga uni i vet ..
deshmoje p'antha , ...!!
Ēka ki oj zhade, pse gjithė kjo panikė!?
Trego ku u preke ti gjatė postimit tim tė parė nė kėtė temė... ēka nuk ishte nė rregulll sipas teje.

Se sa e formuar dhe e edukuar je ti, qe:
Nė tė gjitha postimet e tua nė kėtė temė ti vazhdimisht je munduar ta ngrisėsh veten lart e mė lart, duke ofenduar, denigruar e pėrgojuar pa pikė turpi 99% tė femrave tė Kosovės, qysh po ta lejon ty bre bi edukata jote e formimi yt i lartė me u marrė me tentenet, me papuēet, filxhanat e kafet e telenovelat e tyre...qysh po ki kohė a (se ti tepėr e angazhuar)... plus: ti po thu qė qenke 1%, edhe paske t'drejtė me i denigrue e ofendu 99% pa pikė ndjesie tė humanizmit as tė rrethanave, ndėrsa nė momentetin e parė qė njė kritikė e tillė (si e jotja) u drejtua kah ti... ti menjiherė u ēarte... unė as nuk citova ndonjė shkrim tėndin as nuk ta pėrmenda nickun... ti, "araz" mua personalisht e nė privat jo kshtu jo ashtu, jo inferioriteti (qaq din ti! me i pėrsėritė tė njėjtat shprehje kur polemizon me qėllim ofendimi!)... tamam si zhade!
__________________
O shpirti im, mos ėndėrro pėr jetėn e pavdekshme, por shterro fushėn e sė mundshmes.
panta_rhei Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 24-03-08, 00:00   #114
valiii
 
Join Date: 24-12-06
Posts: 3,777
valiii has disabled reputation
Default Titulli: PSE NGAJN KREJT FEMNAT NE KOSOV MAS ATYNVE QI I KAN LETRAT

( krejt s'po theme ) Po shumica e prinderve kane faj, apo me mire te themi kane gishte apo i motivojne vajzat/djemt qe te marin nje hap te tille... Njoh shume familje qe kane ngelur me nje djale ne shtepi edhe ky i vetem sa per tu kujesur per "pleqte", dhe shumica ketyre mburren dhe rahin gjoks para tjerve sepse marin nga 5 paga t'Zvicres ( shembull veē mora zvicren )...
M'ka qite puna me kėta "tipa" shume here (dhe nuk jane numer i vogel), i'a vargisin gruas ka 5-6 femije, secili me tjetrin ndermjet max 1.5 vjet dhe qellimi po dihet 5 per "jashte" dhe njoni prej tyre mbetet per perkujdesjen e familjes, dhe interesant a... Ky "sugari" me se miri kalon i ka 2-3 hektar toke qe as nuk i shkon mendja mi punu veē e shef ty vrapu mbas western union-ve dhe bankave te ndryshme .. cka eshte me e keqja kta oslanderat /vellezerit e ketij sugarit aq shume emancipohen sa qe e kane haruar nanen e vet qe s'ka pa drite me sy. ( problem a...!)
Ehhh... se pasna dal krejt prej temes... Po, e femrat ngajne pas ketyre ( ish burrave te "big mammave"- pseudo patriotave ) ...
Quote:
Originally Posted by jadore

P:S:
ka dikush ide te me preferoj qka mund te shof sonte ne tv-te tona..??

Valla jadore t'a kisha preferu ( edhe ato gjethqysh ki me ja nis ) me shiku "spektaklin" Big Brother..... Qysh dush ...!!! veē dije se krejt qato telenovela braziliane ti shtren per toke, e per tentene mos te flasim, se edhe tentenet ti komplekson.
valiii Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 24-03-08, 01:44   #115
LABI
Alone Ranger
 
Join Date: 05-01-04
Location: Kosove
Posts: 7,498
LABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: PSE NGAJN KREJT FEMNAT NE KOSOV MAS ATYNVE QI I KAN LETRAT

Mendoj qe tek femrat shqiptare , pamarre paraysh statusin e tyre social-ekonomik . Ndryshimet nuk ekzistojne ne PERMBAJTJE , por vetem ne FORME


FEMRA e angazhuar ne JETEN PUBLIKE ( e angazhuar me pune jashta shtepie)

JETA E SAJ SOCIALE :

a) e Angazhuar ne nje pune jashta shtepie (perdallim nga ato tjerat qe jane te angazhuara me pune vetem ne sfren private/rreth shtepise)

b) Padyshim qe ka nje pasion , hobi ( meret me ndonje aktivitet kulturore-sportiv, muzike, film, hyne ne forum ne internet... ) ... Perdallim nga ato te sfres private - qe pasionet, hobet i kane te ndryshme (perdallim nga ato te emancipuarat!! ) , me bo/qite ojna, me thurre , me tjerree etjjj.

c) Pa dyshim qe ka shoqeri... Perdallim nga ato me papuqe nekrah (qe ja nxajne njera tjetres deren me pi kafe a qaje ) ... Keto te emancipuarat ne nderveprime shoqerore ... perdallim nga ato me larte "te pa emancipuarat" nuk pyesin hej a u martu more Hajrija ...

Por hej cka boni ajo Tipka me ate tipin , qysh po ju shkojne punet .
d) Ato ndoshta s'i perzijne qajat e rusit ne shtepi , apo si kthejne kafet e filgjanit ne shtepii.. POr dalin e qojne naj qaje , naj expresso, makiato ne ndonje lokale me shoqeri dhe ne vend fallit lexojne horoskopin ne gazeta (per me u doke me intelektuale qe po lexojne shtypin ) ...

Nuk shoh ndonje dallim te madhe ne esence (permbajtje) ...
__________________
Ai e shikonte.... ajo JO.... Ai e adhuronte.... ajo JO... Ai e donte.... Ajo JO.. Erdhi nje ēast dhe ai e harroi.. Ajo JO !
----------------------------------------------------
Femra ideale eshte ajo femer , qe eshte e vetedijshme qe mashkulli ideal s'ekziston dhe anasjelltas....
----------------------------------
Njerzit e rendomte mendojne me mendime te gatshme , madje edhe ndjejne me ndjenja te gatshme !

Be yourself, everyone else is taken.

Last edited by LABI; 24-03-08 at 01:50.
LABI Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 24-03-08, 01:56   #116
uck_aksh
Lavdi Dėshmorve
 
uck_aksh's Avatar
 
Join Date: 02-10-04
Location: Vevey-Suisse
Posts: 5,189
uck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: PSE NGAJN KREJT FEMNAT NE KOSOV MAS ATYNVE QI I KAN LETRAT

Quote:
Originally Posted by uck_aksh
egi nese je ne ch mos u trishto prej ksaj foto se krejt mundi qka punojm shkon qetu qe edhe vet me dot tone duhet me mush hahahha

ky far libri i ka 123 faqe e ne qdo faqe i zen 5 faktura e ne vit shkoj ja 2 qesi libra a ma shum ndoshta


dihet gati e gjith mundi yt shkon ne qet far libri te mbetet vetem ti blesh edhe disa makarona shpageta edhe nje pako me uj mineral se coca cola nuk te dalin paret me ble, nese don me ble coca cola e sende tjera duhesh me punu extra d.m.th te shtunen edhe te dielen

SHEMBULL:
uck_aksh ne kosov shkon me BMW prodhim 2006 shumica ne Kosov thon se shiko qfar kerri dhe disa pyesin se sa para e ke marr pergjegja esht 37000 CHF te gjith shikojn me habi
Por ata nuk e din se ket kerr un e kam marr me kredit ata nuk e din se per ket kerr un kam paguar vetem 3000 CHF pare kash
po shtrohet pytja pse e morre ket kerr?
sepse kur te vie fundi i vitit shteti zvicrran ta ben hyrjen e parave qka ke marr per nje vit dhe ti dergon disa formular per ti plotsuar te tregosh shpenzimet e tua mbas gjith kesaj ne fund te vitit bash per festen e vitit te ri shteti zvicrran ta dergon fakturen qe duhesh tja pagun shtetit 14000 CHF (AMPOAT) e nese un kam marr kredit kerrin ateher keto nuk i paguj qe pse marrim kerr te mir, jo prej deshire po nga zori:


si fitojm ne shum te holla ne zvicerr
nese ne zvicerr ke 1 vit pun me kontrat mbas nje viti ke drejt te hysh ne SHUMAZH pjesa ku flitet frangjishtja i thon keshtu ti rrin ne banes e rroga te vje iq pa punu e ne shqiptaret rrezikojm dhe gjejm me punu nzezen pa u deklaruar d.m.th. rroga qe vje nga komuna psh
4200 chf + 4000chf qe punojm nzezen e kjo po bahet gjithsej 8200 chf keshtu fitojm ne po nese kemi fatin dhe percillemi nga policet civil ateher denimi esht diku prej 20,000 e perpjet

kur te shkojm ne vendlindje kemi para!!!!!!!!!!!
nje muaj para se me shku ne pushime nuk e bajm pagesen e fakturav e kur te kthemi ne zvicerr ne der na kan lan letren e prosuitit ( qe nuk ke drejt te merr asgje edhe te mjeku duhesh te shkosh me pare ne dor edhe barrnat duhesh me pare ne dor )

ne si shqiptar qe jemi ne CH vetem sigurimin e automjetit e kem 500 CHF me shum se te tjeret

nuk po shkruj ma shum se mos u feju ndokush me letra e po ndahet ma she sherrin
__________________
Ne shqiptaret e kemi tradit
Qe t'a duam njeriun me zemer e me shpirt
Jemi xheloze por kemi te drejt
Se dashuria e shqiptarve eshte shume shtrenjt
uck_aksh Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 24-03-08, 02:38   #117
LaCoStA
Rяėmbyeя
 
LaCoStA's Avatar
 
Join Date: 28-12-07
Location: N'katun t'moēėm :P
Posts: 14,081
LaCoStA i pazėvėndėsueshėmLaCoStA i pazėvėndėsueshėmLaCoStA i pazėvėndėsueshėmLaCoStA i pazėvėndėsueshėmLaCoStA i pazėvėndėsueshėmLaCoStA i pazėvėndėsueshėmLaCoStA i pazėvėndėsueshėmLaCoStA i pazėvėndėsueshėmLaCoStA i pazėvėndėsueshėmLaCoStA i pazėvėndėsueshėmLaCoStA i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: PSE NGAJN KREJT FEMNAT NE KOSOV MAS ATYNVE QI I KAN LETRAT

Quote:
Originally Posted by uck_aksh
dihet gati e gjith mundi yt shkon ne qet far libri te mbetet vetem ti blesh edhe disa makarona shpageta edhe nje pako me uj mineral se coca cola nuk te dalin paret me ble, nese don me ble coca cola e sende tjera duhesh me punu extra d.m.th te shtunen edhe te dielen

SHEMBULL:
uck_aksh ne kosov shkon me BMW prodhim 2006 shumica ne Kosov thon se shiko qfar kerri dhe disa pyesin se sa para e ke marr pergjegja esht 37000 CHF te gjith shikojn me habi
Por ata nuk e din se ket kerr un e kam marr me kredit ata nuk e din se per ket kerr un kam paguar vetem 3000 CHF pare kash
po shtrohet pytja pse e morre ket kerr?
sepse kur te vie fundi i vitit shteti zvicrran ta ben hyrjen e parave qka ke marr per nje vit dhe ti dergon disa formular per ti plotsuar te tregosh shpenzimet e tua mbas gjith kesaj ne fund te vitit bash per festen e vitit te ri shteti zvicrran ta dergon fakturen qe duhesh tja pagun shtetit 14000 CHF (AMPOAT) e nese un kam marr kredit kerrin ateher keto nuk i paguj qe pse marrim kerr te mir, jo prej deshire po nga zori:


si fitojm ne shum te holla ne zvicerr
nese ne zvicerr ke 1 vit pun me kontrat mbas nje viti ke drejt te hysh ne SHUMAZH pjesa ku flitet frangjishtja i thon keshtu ti rrin ne banes e rroga te vje iq pa punu e ne shqiptaret rrezikojm dhe gjejm me punu nzezen pa u deklaruar d.m.th. rroga qe vje nga komuna psh
4200 chf + 4000chf qe punojm nzezen e kjo po bahet gjithsej 8200 chf keshtu fitojm ne po nese kemi fatin dhe percillemi nga policet civil ateher denimi esht diku prej 20,000 e perpjet

kur te shkojm ne vendlindje kemi para!!!!!!!!!!!
nje muaj para se me shku ne pushime nuk e bajm pagesen e fakturav e kur te kthemi ne zvicerr ne der na kan lan letren e prosuitit ( qe nuk ke drejt te merr asgje edhe te mjeku duhesh te shkosh me pare ne dor edhe barrnat duhesh me pare ne dor )

ne si shqiptar qe jemi ne CH vetem sigurimin e automjetit e kem 500 CHF me shum se te tjeret

nuk po shkruj ma shum se mos u feju ndokush me letra e po ndahet ma she sherrin
I nderuar.

Te them te drejte, me ke pelqyer shume qe e ke fole realitetin.

Pershendetje per ty !
__________________
Nėse e sheh dike pa buzėqeshje, jepja njė tėnden!
LaCoStA Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 24-03-08, 14:39   #118
Naki
Moderator
 
Naki's Avatar
 
Join Date: 30-09-03
Location: Nė Gjermani
Posts: 7,932
Naki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: PSE NGAJN KREJT FEMNAT NE KOSOV MAS ATYNVE QI I KAN LETRAT

Interesimi pėr te zgjedhur fatin e jetės,ėshtė diqka Personale dhe shumė subjektive.
Dashuria nuk ka Kufi.Interesi individual anashkallon folklorizmat .
Pse Vrapojnė femrat apo mashkujt pėr zgjedhjen e fatit tė tyre me status tė rregulluar Social parimishtė ēdo njeri Lakmonė,ka dėshirė tė ketė njė jetė tė qetė,tė ketė njė sistem social qė i ofronė perspektivė.
Jeta e shumė tė rinjėve tanė nė Kosovė nė ēdo segmente te jetės ka qenė e varfur nė skajshmėri tė mbijetesese.Mungesa e perspektives ka shtyrė tė anashkalojnė shumė Parashikime-ėndrra emocionale,dhe rrugė te reja alternative duke kėrkuar.
Migrimi i tė rinjėve tanė nė kėto dy decenjet e fundit,nė kater anėt e botės ka sjellur zbrazje masive sidomos tė gjinis mashkullore.Sfidat e jetės tė pa parashikuar nė kohė kanė sjellur edhe njė mori probleme Sociale,sidomos shkatrrime idividuale emocionale.
Kėto letra shumė kanė sjellur kokėqarje,luftė pėr tė qendruar nė mergim -Martesat e te rinjėve tanė me tė huaj.
Ndarjet nga letrat me shumė energji tė shpenzuar materiale dhe shpirtėrore.
Njė gjeneratė e shpenzuar materialishtė dhe shpirtėrishtė kėrkonė Rehabilitim,nė njė trenė tė humbur pėr te siguruar mirėqenjen familjare. idividuale.
Le tė mbizotronė dashuria reciproke,lumturia ,letrat le tė mbesin mundėsia pėr tu bashkuar.

Naki
__________________
""""""""Nuk ka jetė pa vuajtje,
""""""""""""""nuk ka vuajtje pa shkak,
""""""""""""""""""""por nuk ka shkak qė nuk mund tė tejkalohet

Last edited by Naki; 24-03-08 at 14:42.
Naki Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 24-03-08, 15:40   #119
e_martumja
Merita
 
e_martumja's Avatar
 
Join Date: 13-04-05
Location: ne dhome me 4 qyshe qe gjindet ne katund
Posts: 19,509
e_martumja i pazėvėndėsueshėme_martumja i pazėvėndėsueshėme_martumja i pazėvėndėsueshėme_martumja i pazėvėndėsueshėme_martumja i pazėvėndėsueshėme_martumja i pazėvėndėsueshėme_martumja i pazėvėndėsueshėme_martumja i pazėvėndėsueshėme_martumja i pazėvėndėsueshėme_martumja i pazėvėndėsueshėme_martumja i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: PSE NGAJN KREJT FEMNAT NE KOSOV MAS ATYNVE QI I KAN LETRAT

Quote:
Originally Posted by LaCoStA
I nderuar.

Te them te drejte, me ke pelqyer shume qe e ke fole realitetin.

Pershendetje per ty !
Realitet por gabime plot. Uqk mos i ftohf njerz aq shume se sinqerisht mundem te them se zvicra eshte e bukur gjitheashtu edhe tjera shtete evropian, nvaret nga organizimi i njerzve, nuk eshte ne pyetje paraja ka njerz me pak e qe jane shume te lumtur sepse jeta i ofrron te gjithat elementet jetesore qe i nevoitet kurse ne Kosove shume mbrapa jane gjitheashtu edhe atje nvaret. Ne Kosove smujen njerz psiqikisht apo pa elementet ushqimore.
Une mendoj se vertet nese nje person dashurohet ne dikend qe jeton jasht ka mundsi me pas nje jete shume ma te mire se ne Kosove por kur behet pyetja veq per interes nuk ja sheh hajrin, tani hyn edhe integrimi ne shtet, nuk eshte aq leht per ata.
Merrne me mend pa uje dhe pa rryme, dy elementet ma kryesore e atje nuk i kan, Nuk mundem me paramendu njerz qe kan sendet ne friz, shkihet ngrihet, shkrihet, ngrihet...
Nje tmerr qe mka mbet ne zemer keto dite kur kam shiku lajmet dhe flitet per spitalet e Kosoves, ata njerz qe i kan mbush parat e buqetit per kete lami, mos ja pafshin kurre hajrin dhe keto sende nuk ndodhin ne zvicer apo tjera venda te Evropes.
Pra per mendimin time Vajzat nga Kosova interesohen ma shume te largohen nga Kosova sepse eshte nje jete shume e ult ne te gjithat anat,


ps: Uqk me at kredit qe thu ti nuk zbriten aspak les impōts nese ne leasing kurse nese vertet ke marr kredit ne at kohe qe e perfundon pagun at si pasuri, tani nuk fola hiq per les intźrets...C'est mieux de payer cash.
Hej mos i le fakturat pa pagu e me shku ne KS me njek ahahahahaha


Kur del dielli ka Vevey tregom dal ta pi at kafen e premtimit
__________________
Ka shume gjera qe i harrojme, por nje dite do te pendohem secili apo secila por do te jete pak vone.Sepse koha ec edhe ne me kohen duhet me ec, se berem at kot te jetojme.
e_martumja Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 24-03-08, 15:55   #120
Lona
 
Lona's Avatar
 
Join Date: 06-12-03
Location: tetove
Posts: 3,906
Lona i pazėvėndėsueshėmLona i pazėvėndėsueshėmLona i pazėvėndėsueshėmLona i pazėvėndėsueshėmLona i pazėvėndėsueshėmLona i pazėvėndėsueshėmLona i pazėvėndėsueshėmLona i pazėvėndėsueshėmLona i pazėvėndėsueshėmLona i pazėvėndėsueshėmLona i pazėvėndėsueshėm
Send a message via MSN to Lona
Default Titulli: PSE NGAJN KREJT FEMNAT NE KOSOV MAS ATYNVE QI I KAN LETRAT

Duke ua parashtruar juve meshkujve pyetjen PSE? jeni ne mergim, ndoshta do e gjeni pergjigjen edhe per femrat pse i duan meshkujt me letra.


__________________
Kur me dhe dashurin zbulova jeten, kur te dhashe veten time zbulova lumturin..Uppsss
Lona Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Reply


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

All times are GMT +1. The time now is 06:36.
Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2016, vBulletin Solutions, Inc.