Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Go Back   Dardania.de > Kultura > Poezia
User Name
Password
Poezia Emocionet qė lind kjo forcė magjike, dėshirėn pėr tė na ndryshuar ...Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 21-11-04, 22:16   #1
CICERRIMA
 
Join Date: 01-11-04
Location: ULQIN
Posts: 44
CICERRIMA has disabled reputation
Default POEZI DHE PROZE...VETEM PER TY....QE JE KETU...ATJE.

SE SHPEJTI DO FILLOJ TE SHKRUAJ PROZAT E SHKURTERA,TE SHKRUARA NE FORME BALADE APO ROMANSE DHE POEZIT TE CILAT I KAM SHKRUAR DIKUR NE BANKAT E SHKOLLES TE PERZIERA ME ATO TE KOHES SE FUNDIT..VETEM PER TY...


CICERRIMA Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Nyje Interesante
Old 21-11-04, 22:31   #2
CICERRIMA
 
Join Date: 01-11-04
Location: ULQIN
Posts: 44
CICERRIMA has disabled reputation
Default

S O N T E


SONTE...ME KUJTOHEN DITET E VERES SE KALUAR.TE PASHE PERSERI PAS SHUME KOHESH.ISHE POASHTU E RE,E BUKUR,SIMPATIKE,GJITHNJI E QESHUR DHE E DASHUR.POR....GJITHNJI E HUAJA.
TE PASHE NE PLAZHIN E ........... ME BUZEQESHE E NDROJTUR,E FRIKESUAR NGA SHIQIMET XHELOZE TE BASHKESHORTIT TEND.
I DERMUAR NGA HALLET E KOHES,ZEMRA IME ME BUTESI QIELLORE QESHI,QESHI...SHPRESOJ,U RINGJALL..DHE NE FUND PERSERI MBETI E VETMUAR SEPSE VERA KALOI SHUME SHPEJT.
NE KETE FORUM E DIJ SE TI EKZISTON DIKU DHE DO I LEXOSH VARGJET E MIJA TE SHKRUARA NE PROZE DHE NE POEZI.
E DIJ QE E DIN SE KUSH JAM,SEPSE DIKUR KAM SHKRUAR VETEM PER TY,SEPSE TI ISHE INSPIRIMI IM I VETEM NE KETE BOTE.I KE LEXUAR ATO.....
ME KANE NJOHTUAR SE KETU JE ,ATO QE NA KANE NJOHUR ,DHE DIKUR ME ZILI SHIQONIN NE DASHURIN TONE...
NUK DO IDENTIFIKOHEM ASNJEHERE,DHE..DO MUNDOHEM QE VARGJET E MIJA TE JENE DERI DIKU APSTRAKTE SA I PERKET KOHES DHE VENDGJARJES...
JAM I SIGURT.PRAP SE PRAP.SE TI DO KUJTOHEJ.
NUK DUA PERGJIGJE, E AS KOMUNIKIM, APO RINGJALLJE TE DASHURIS SE VJETER.POR VETEM TE SHPREH ME NOSTALGJI KUJTIMET E NJE DASHURIE TE SINQERTE DHE TE MADHE...
CICERRIMA Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 30-11-04, 21:52   #3
CICERRIMA
 
Join Date: 01-11-04
Location: ULQIN
Posts: 44
CICERRIMA has disabled reputation
Default

NE VITET E PJEKURIS,
NE NETET E GJATA DIMERORE,
KUJTOJ DITET E RINIS,
PUTHJET E BOTES FEMERORE.


ME ZEMER TE THYER
KUJTOJ DASHURITE E MEDHA,
NGA SHPIRTI IM E RREMBYER,
ATE.....QE NE RINI ME LA.


SOT ESHTE DIKU LARG,
ME TJETRIN DUKE JETUAR,
NE ZEMER ME MBETI VARRE,
GJITHMON E PAHARRUAR...


POR...ZEMRA IME SHPRESON,
QE NJE DITE DO SHEROHET
PER FATIN E VET LOTON
ME TY TE BASHKOHET.


TY TE DUKET E VESHTIRE,
TE AFROHEMI EDHE NJEHERE,
JO,JO...MENDO ME MIRE,
ME MALLE TE PRES NE VERE.
CICERRIMA Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 06-12-04, 19:37   #4
CICERRIMA
 
Join Date: 01-11-04
Location: ULQIN
Posts: 44
CICERRIMA has disabled reputation
Default

TI JE AJO....

Dikur,kur fillonin shirat e vjeshtes,ne udhetonim per ne gjimnaz me autobus.A t e kujtohet,e dashur?
Kalonim kilometra e kilometra bashke.te ulur prane njeri tjetrit.Memzi prisja te zbardhnin mengjezet e ftohta e me shi ,vetem per vetem qe te kaloja 20 min kohe me ty.Uikendi me dukej i gjate pa te pare.
Ah, e hena. E hena me ringjallte,sepse na mungonte celulari,kurse telefona ne shtepi ende nuk kishim.Nuk ishim ne gjendje te flisnim me telefon,sepse do i rendonim lidhjet e postes.Erdhen te gjitha pas nesh...telefoni ,por edhe celulari.Lindem heret ne,apo jo?
TI JE AJO...qe ende nuk me lene te qete.Kujtimi ne ty ,mi ngrin buzet ,akoma sot.Perse valle u largove aq shpejt.Nuk dita te te dashuroj apo u bera i merzitshem me pyetjet e pafunda.. A ME DO, A ME DO, A M E DO, A ME DO, A ME DO ??????
Ti kurr nuk pergjigjeshe,sepse ishe e mitur ende per dashuri,dhe me at fytyre engjulli dhe ze te holle,turperoheshe dhe uleshe koken,a te kujtohet,apo don qe te te perkujtoj?
Sot,pas shume vitesh,me kujtohen ato dite dhe ajo atmosfere qe ne zemrat tona nxiste ngasherim dhe disponim ,sidomos ne kete periudhe parafestive,ne pragun e vitit te ri.Po...ishte dhjetor i vitit 19...dhe ne ishim afer njeri-tjetrit.Ndoshta nuk te kujtohen te gjitha keto ty e dashur,.apo te gjitha keto kujtime jane kafshate e pakapercyeshme per ty,por mos harro qe kujtimet e embla nuk harrohen edhe pse mundohemi te paraqitemi me serioz,familjar dhe se gjoja i kemi harruar plaget e vjetra.Ah,sa do paguaja qe vetem nje here..vetem nje here te te kisha pran si dikur..sepse TI JE AJO ...QE ME BENE TE LUMTUR. A don qe te te perkujtoj,apo me tash u kujtove edhe vet.Te puth me mall dhe te them me ze deri ne qiell TE DUA GJITHNJI ,SEPSE ... TI JE AJO.
CICERRIMA Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 07-12-04, 13:07   #5
CICERRIMA
 
Join Date: 01-11-04
Location: ULQIN
Posts: 44
CICERRIMA has disabled reputation
Default D I J A N A

Fluturuan shume dite nga takimi yne,kurse kujtimet jane te fresketa. Te dy,shpresoj se edhe ti e ndien trishtimin.
Kemi bere ndryshime dhe ajo eshte e vetmja gje,sepse u ndava nga jeta e nates dhe bredhjeve.Tash iu ktheva obligimeve,ndersa ti bredh si qenie pa obligime.Bredh e shoqeuar me ata qe isha edhe une dikur dhe qe kishin domethenie per mua.Mesiguri me ke harruar,sepse ke thurur pervoj te re jetesore.Por,nje gje....edhe pas tere nderrimeve te mia them se ishin caste te bukura,na bashkonte kenga,vera ishte percelluese por e dashur dhe e embel.
Ti me ke kenduar, kenget me te mira,zeri yt melodik me mahniste.Kishte ton bukurie dhe dashurie.Mengjeset e para i prita me ty DIJANA dhe gezonim une e ti dhe qyteti i ULQINIT,edhe pse ishin mengjeze dimerore kur u takuam.Ti i ngrohe,i bere te dashura dhe te paharruara per mua.
Tash shkuam larg njeri-tjetrit,lunderuam ne ditet e qeta jetesore bashke me pjekurin tone.Ne mua mbeti enderralla rinore,kujtimi i cili e trazon shpirtin e thyer dhe se le te qete.
Dijana, ti shkove, por jo edhe kujtimet e neteve tona.Ato mbesin te pavdekshme dhe mbesin fanar i gjeneratave tona.Do te mbesin kenget e shpitit tone, si refren.
Dhe c fare te dhuroj tjeter Dijane,pervec kenges sime?
Shpresoj se ajo,s do te jete gje tjeter,pervec se kujtimi qe mos te futet ne librin e harreses ,se gjenerates sone.
CICERRIMA Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 07-12-04, 13:14   #6
CICERRIMA
 
Join Date: 01-11-04
Location: ULQIN
Posts: 44
CICERRIMA has disabled reputation
Default

P R I T M E

kUR DIMRI HERET VJEN,
DHE PRANVERA VONOHET,
RUAJ KUJTIMET DHE ME DUAJ
UNE DO TE VIJ....PRITME.


KUT TE GJITHE TE TE BRAKTISIN,
TE TE LEJNE NE VETMI ,
EJA TEK UNE , RUAJME
JETES GEZOHU, PRITME.


PRITME MENGJESEVE TE REJA,
NESER ME PRIT.
HARROJI TE GJITHA HALLET,
MOS U PIKELLO,PRITME.


KUR JETA TE FSHIJE GJURMET
TE TE NGUSHTOHEN RRUGET,
BEHU E LUMTUR,GEZOHU
DO TE KTHEHEM,PRITME.


PRITME..VOGELUSHJA IME E VETME,
KUJTIMI I DASHUR, I MIRE....
BEHU GEZIM DHE DRITE
PRITME.DUAJE ARDHMERINE.
CICERRIMA Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 09-12-04, 21:00   #7
CICERRIMA
 
Join Date: 01-11-04
Location: ULQIN
Posts: 44
CICERRIMA has disabled reputation
Default

nga kalaja,prej n dritare
bashke me kengen e kesaj gitare
numroj ciftat e perqafuar...
se besoj qe je e huaj.

tash sa muaj e tashsa vjete
zemra ime s eshte e qete,
vec per ty moj ulqinake,
me dogji malli i ksaj nate.
CICERRIMA Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 17-12-04, 21:52   #8
CICERRIMA
 
Join Date: 01-11-04
Location: ULQIN
Posts: 44
CICERRIMA has disabled reputation
Default NE NATEN E DHJETORIT

Ne naten e gjate te dhjetorit ,
degjoj hapat e lehte
parafytyroj shikimet e mprehta,
prek floket e mpleksura
kujtoj rrefimet magjepese.


Ne naten e shurdher te dhjetorit,
degjoj fjalet e embla
fytyren,zerin tend
ndiej qeshjen tende te zhurmshme.


Edhe kur agon,per ty mendoj
pres qe te ngryset,qe prap te te shoh
ne endrrat e gjata,ne netet e zbrazta
ne kenget pikelluese,ne yjet e verdha.
CICERRIMA Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 20-12-04, 18:33   #9
CICERRIMA
 
Join Date: 01-11-04
Location: ULQIN
Posts: 44
CICERRIMA has disabled reputation
Default S I K U R....

Sikur natyra ne gjelberim,
sikur fresku ne agim,
sikur natyra ne parqe,
bukuria jote
eshte melodi me harqe.
CICERRIMA Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 22-12-04, 13:56   #10
CICERRIMA
 
Join Date: 01-11-04
Location: ULQIN
Posts: 44
CICERRIMA has disabled reputation
Default K E S A J N A T E .....

Kesaj nate te ftohte,derisa era fishkellon mu te dritarja e dhomes,mora te shkruaj nje leter dhe njeherit uroj festen e Vitit te ri.
Bora e bardhe eshte ulur afer shtepis sime,ne bregun me te afert te qytetit.Ndoshta edhe per kete arsye gjithmon me pelqente te jetoja ne periferi,larg zhurmes dhe tollovis urbane.Qetesin e kesaj nate te shurdhet,perpos eres jashte dhe tik-takut te ores ne mur, e prish edhe shpirti im i trazuar si dallget e detit.E kane trazuar kujtimet rinore,albumet dhe ditaret,leksikonet e femijeris dhe kujtimet e vjetra dhe te embela qe s harrohen kurr.
E kane trazuar dhe se lejne te qete. Rrugedaljen e vetme e shoh qe te i rrefehem dikujt.E kujt tjeter pervec mikut tim akoma besnik,kompjuterit.
Ti... vazhdon te jesh ketu...atje,por gjithnji shume afer zemres sime.Ne kete moment ndoshta je e ulur ne prehrin e bashkeshortit tend dhe ai me dashuri dhe endje te i perdhel floket,fytyren e njome dhe te bukur,duke perfunduar me puthje dhe atehere zakonisht epshet e dashuris perfundojne ne krevatin martesor.
Abazhuri me driten e vet te nemitur,qendron gjithnji ne skajin e dhomes sime dhe me perkujton castet romantike qe dikur i perjetuam se bashku.Enderroj qe ata te perseriten.
Nuk te kam folur ngahera.Nuk kemi komunikuar kohe bukur te gjate.Por....zemra ime e ndjen qe edhe ajo e jotja eshte e luhatur...e trazuar, jo e qete.Ndoshta edhe gabohem,por per kete te kerkoj ndjese..e nese nuk gabohem,prap kerkoj ndjese sepse realiteti nuk nderron,ate e dij mire.
Jam i sinqerte sonte sepse disa gjera nuk mundem te ia mohoj as vetvehtes.Pas shume viteve,une perseri te uroj vitin e ri,ketu..ne kete forum ringjalles per mua,sepse e ndjej thelle qe je e rregullte ne kete adrese. Nuk e dij a do i lexosh,por nuk do ndryshoj gje edhe sikur te mos i vesh re,sepse fati me ka larguar nga ti,kur te kisha shume prane.Do me pyesje ,ndoshta...cdo te thote kjo?Perse nuk me le te qete...largohu nga jeta ime,sepse jam e huaja.Ate ti mire e din,apo jo?Kur u deshem,ti ishe i pavendosur.Tani vuaj, vet je fajtor.
Pergjigjen as nuk mundohem ta kerkoj,sepse ate e din ti...e ke lexuar ne syte e mi,veren e kaluar.
Si thua ,kam te drejt te te uroj vitin e ri?Si thua, a munden valle,buzet tona te bashkohen edhe njehere,...te rreshqasin duart ne shpinen e zhveshur dhe trupi te arrij kulminacionin e temperatures pa rroba dhe jorgan? Une them qe po.
Mos ia ve fajin dhe mos paragjyko ne shovinizem mashkullor.Mos aludo ne synime avanturiste dhe grabitqare apo opsesioneve shfrenuese te nje burri te martuar.Fajtore eshte zemra ime
Do kalojne edhe shume vite por festat e Vitit te ri do te te i uroj gjithnji.Do uroj qe ato gjithnji te te gjejne shendosh e mire dhe te lumtur.
Do uroj nga zemra qe ne nje VIT TE RI, te mbushet mendja dhe perseri te jemi bashke.Une dhe ti....dhe dashuria e jone.
Une e pyeta vehten mire.Pyete edhe ti....te lutem.
CICERRIMA Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 26-12-04, 17:51   #11
CICERRIMA
 
Join Date: 01-11-04
Location: ULQIN
Posts: 44
CICERRIMA has disabled reputation
Default V E T E M P E R TY

Kur udhetoj dhe tretem ne mendime,
kur ndjej te rrahurat e zemres sime,
kur te shoh dhe veshtroj ne sy,
mendoj vetem, per ty.

Ne mengjeset e pranveres.
ne flladin e diteve te veres,
kut te shiqoj me lote ne sy.
Mendoj,vetem per ty.


Kur i gezohem dashuris sone
dhe kur merzia mbizoteron,
kur te kujtoj me lote ne sy,
e ndjej se te dua vetem ty.

Kur shfletoj te kaluaren time,
atehere zgjoj shume kujtime
por,ne mes qendron nje yll
qe avanturat pergjithmon i mbyll.

Ne emer te jetes, DASHURISE,
kur te kalojne ditet e rinise,
do ndalem...dhe prap do te te veshtroj ne sy
sepse....TE DUA VETEM TY.
CICERRIMA Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 26-12-04, 18:04   #12
CICERRIMA
 
Join Date: 01-11-04
Location: ULQIN
Posts: 44
CICERRIMA has disabled reputation
Default P E R S E

Perse nuk shkruan,pergjigje nuk kthen,
per ke thua vuan,apo s me mban ne mend?
Perse lapsi yt heshti,zeri yt u shua?
Perse telefoni s deshi,te flas pakez me mua?
Kurse une te prita...prisja pergjigjen tende.
Pakez dhe u rrita,flas me me vemendje.
Perse nuk pranove,injorante u bere.
DASHURI..per mua s tregove
Perse me pare sbezere?
CICERRIMA Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 27-12-04, 18:24   #13
CICERRIMA
 
Join Date: 01-11-04
Location: ULQIN
Posts: 44
CICERRIMA has disabled reputation
Default k e r k o v a d o r e n t e n d e

Kaluam vite,se bashku,un dhe ti.
Dashuronim me endje plot,
thurnim endrra me zili,
ishim se bashku dje,por jo sot.

Dashuria rritej nga dita ne dite
ti ishe e bukur,sikur nure,
shoqeria me thoshte MOS PRIT,
erdhe koha te behesh burre.

E une me zemer te ndezur,
te u afrova me dashuri te dlirte...
e une...me zemer te djegur,
te kerkova doren...shpirte.

Por...ti dashurin e harrove,
u largove pa lamtumire,
more tjetrin, s u turperove,
me le ne gjendje te veshtir.

Kerkova doren tende....
kerkova te jetonim te bashkuar,
te dashurova me endje,
por...zemer te mashtruar.

Ti u mashtrove,per cudi,
kurse un u befasova shume,
ti u solle sikur femij,
...sikur endrrove ne gjume.


Tani jeton me tjeter kend,
me ate qe dikur e urreje
apo ndoshta se mban ne mend,
sepse ahere ishe pran meje.

Do takohemi si kalimtar
me bashkeudhetar te perqafuar,
do bindet shoqeria mbare,
si se bashku,nuk jemi martuar ?


Kendojne zemrat me gezim,
edhe pse donin te qajne,
ndoshta mallengjehen ne agim,
por kurorat s mund ti ndajne.

Kerkova doren tende....
qe dashurin ta kurorezojme,
por ti vendose me pak vemendje,
dhe te ndare...duhet te jetojme ???
CICERRIMA Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 27-12-04, 18:37   #14
CICERRIMA
 
Join Date: 01-11-04
Location: ULQIN
Posts: 44
CICERRIMA has disabled reputation
Default

AFROHEM BUZE PLAZHIT,PORSA PERENDOI...MUZGU RA.
VUAJ DHE I KENDOJ FATIT,
TE DASHURES QE SAPO ME LA.
BUZE PLAZHIT HECI DHE DALLGET NE MUA PERPLASEN,
NE LOTE E SHIQOJ DETIN...LOTET ME NGJYROSIN FAQET.

DUA TE QAJ,DUA TE VUAJ
DESHMI UJI I NJELME,LE TE JETE
TE U LUTA ME SHKRUAJ....POR TI NUK I BESON ..
DASHURIS SE VERTET.

PER TY MENDOJ DITE E NATE
O SHPIRT I DASHUR MALLENGJYES
PER TY QENDROJ GJERE NE MESNATE
KUJTOJ VESHTRIMIN TEND SHKELQYES.

YJET E VERES GAZMORE...NE DRITAREN TIME NUK ULEN.
VUAJ PER TY...BUKURI VAJZERORE.
GISHT NE KOKE PER MUA S VURE.
OH...TANI BUZE PLAZHIT ERDHA.
PAMJE PIKTORESKE,POR S MJAFTON
E DERI KUR EKZISTON SHPRESA,
KUSH TASH ME TREGON???

DUA QE KETU BUZE PLAZHIT...
ME SHPRESA TE REJA TE ARMATOSEM.....JOOOOO....DUA KETU TE KEM VARRIN,
DUA KETU NE DET TE FUNDOSEM.
CICERRIMA Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 27-12-04, 18:48   #15
CICERRIMA
 
Join Date: 01-11-04
Location: ULQIN
Posts: 44
CICERRIMA has disabled reputation
Default

VETEM PER TY
ENDRROJ ENDRRAT,
ME TE BUKURA.
VETEM PER ,TY
THURI ARDHMERIN
E DITEVE TE LUMTURA.

VETEM PER TY
MENDOJ NE VETMI
VETEM PER TY
E DASHURA IME,
E BUKURA BUKURI.


NE YJET E NATES
VESHTROJ
ME VEMENDJE..
NE NETET E GJATA
TE LEDHATOJ ME KENDJE.


NE DITET ME SHIRA
KERKOJ DIE LLIN E
ARTE.
PER TE TE PERQAFUAR,
DESHIROJ DITE E NATE.

VETEM PER TY,
SHKRUAJ KENGE,
PA MBARIM,
VETEM PER TY
BESO SHPIRTI IM.


CICERRIMA Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Reply


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

All times are GMT +1. The time now is 14:23.
Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2016, vBulletin Solutions, Inc.