Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Go Back   Dardania.de > Kultura > Poezia
User Name
Password
Poezia Emocionet qė lind kjo forcė magjike, dėshirėn pėr tė na ndryshuar ...Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 23-11-10, 13:52   #301
Shkodranja
 
Shkodranja's Avatar
 
Join Date: 20-10-09
Posts: 240
Shkodranja i pazėvėndėsueshėmShkodranja i pazėvėndėsueshėmShkodranja i pazėvėndėsueshėmShkodranja i pazėvėndėsueshėmShkodranja i pazėvėndėsueshėmShkodranja i pazėvėndėsueshėmShkodranja i pazėvėndėsueshėmShkodranja i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: POEZI DHE PROZE...VETEM PER TY....QE JE KETU...ATJE.


...
Lerme ne preher te te rri
e diellin te ta zbres,
me tendin flok me bej hije
deri sa nata pasionin ta... ndeze.
Shkodranja Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Nyje Interesante
Old 23-11-10, 13:54   #302
Shkodranja
 
Shkodranja's Avatar
 
Join Date: 20-10-09
Posts: 240
Shkodranja i pazėvėndėsueshėmShkodranja i pazėvėndėsueshėmShkodranja i pazėvėndėsueshėmShkodranja i pazėvėndėsueshėmShkodranja i pazėvėndėsueshėmShkodranja i pazėvėndėsueshėmShkodranja i pazėvėndėsueshėmShkodranja i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: POEZI DHE PROZE...VETEM PER TY....QE JE KETU...ATJE.

TI.... !

Je dielli i jetes time.
Je enderra qe enderroj.
Ti je bukuria e jetes.
Pa ty nuk mund te jetoj.
Te dua zemer♥♥♥.)))
Shkodranja Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 23-11-10, 13:57   #303
Shkodranja
 
Shkodranja's Avatar
 
Join Date: 20-10-09
Posts: 240
Shkodranja i pazėvėndėsueshėmShkodranja i pazėvėndėsueshėmShkodranja i pazėvėndėsueshėmShkodranja i pazėvėndėsueshėmShkodranja i pazėvėndėsueshėmShkodranja i pazėvėndėsueshėmShkodranja i pazėvėndėsueshėmShkodranja i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: POEZI DHE PROZE...VETEM PER TY....QE JE KETU...ATJE.

Nate me henenRrezet e saje ndricojne embel dhe paster.
Puhija e flladit te vjeshtes perkedhel flokun tim dhe mendja papritmas vete ke Ty.
Valle ka hen aty?Shijon rrezet ashtu si un?.Po perkedheljen e eres se lehte e ndjen edhe Ti?!
Apo pret te lind dielli Rreze- Arte dhe te ngroh shpirterat tane.
Po po e di,ti ate pret.Pret te shkelqej vesa e mengjesit,te shkrij dhe natyra ,te duket me e paster,me e qarte.
Ashtu si fyryra e vajzes pas puthjes se pare.Po po ashtu si natyra pas shiut.Eh gurgullimat e ujrave ne vjesht, sec renkojn
Lajmerojn dimrin dhe pranveren me pas.OOO Pranveren!Stinen e luleve.Lulezimin e dashurive
Ecejaket ne labirinthet e shpirtit, aty ku fshihen dashurit e fshehta.E cfar nuk lajmeron pranvera.
Lajmeron jet dhe Zemrat e Dashuruara gjer sa te dale hena tjeter... dhe pranvera tjeter.
E keshtu, cikli i henes vazhdo.Dhe dashuria jeton.
TE DUA .... JETA IME !
Shkodranja Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 23-11-10, 16:16   #304
iLOVEyou!!!
Banned
 
Join Date: 23-08-10
Location: n'Pushime
Posts: 382
iLOVEyou!!! i pazėvėndėsueshėmiLOVEyou!!! i pazėvėndėsueshėmiLOVEyou!!! i pazėvėndėsueshėmiLOVEyou!!! i pazėvėndėsueshėmiLOVEyou!!! i pazėvėndėsueshėmiLOVEyou!!! i pazėvėndėsueshėmiLOVEyou!!! i pazėvėndėsueshėmiLOVEyou!!! i pazėvėndėsueshėmiLOVEyou!!! i pazėvėndėsueshėmiLOVEyou!!! i pazėvėndėsueshėmiLOVEyou!!! i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: POEZI DHE PROZE...VETEM PER TY....QE JE KETU...ATJE.

sa poezi te bukura shkruaka shkodranja dhe nje prej tyre me pershtatet aq shume sikur te me ishte kushtuar mua.
iLOVEyou!!! Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 23-11-10, 19:36   #305
AKT
 
AKT's Avatar
 
Join Date: 15-06-05
Location: Ana e Malit,Komuna e Ulqinit
Posts: 152
AKT has disabled reputation
Default Titulli: POEZI DHE PROZE...VETEM PER TY....QE JE KETU...ATJE.


Mendova se kohėn mund ta ndalė
e dielli mos tė zbres
vetėm sonte...
do ishim shkrirė nė dashuri
nė puthje
tė pėrqafuar
unė edhe TI...
Mendova se askush nuk do na shohė
do na lejnė rehat
thashėtheme thurėsit
ato qė nuk pėrtojnė
tė mbjellin
errėsirė
nė zemrat tona
ta shuajnė dashurinė...
Mendova se jeta zgjatje ka
dhe vdekjen e dėbon
mendova se shumė fjalė mbeten pa thėnė
qė ti mė i kujton...
Mendova se ēdo herė
vetėm ty tė desha
e as nė ėndėrr tjetėr nuk shiqova
e mund tė na ndajė
vetėm vdekja...
AKT Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 06-12-10, 17:31   #306
AKT
 
AKT's Avatar
 
Join Date: 15-06-05
Location: Ana e Malit,Komuna e Ulqinit
Posts: 152
AKT has disabled reputation
Default vė(r)sh(tr)imei vėshtroj zogjėt buzė lumit
tė tėrbuar
sillen vėrdallė dhe sikur luten
ura tė shpėtoi
e ėma tė iu kthehet
dhe thjesht tė i pėrqafoi...
e uji rrėke vjen pa ndalim
nuk ka tė sosur
tepricė e quajnė
e sytė i mbajnė nė qiell
tė gjithė...
a thua o zot ky shi
ka mbarim...

bukė lypin edhe nė ZUS
sikur 100 vjet mė parė
Luli i vocėrr
mėshirė nga lartė
e ta marrsha
se kėshtu
se kena tė gjatė...

pėrceptim i gabuar i ateizmit
trajtim i pacipė i pasurisė
vrapimit
tradhtisė
pas njė jetė mė tė mirė
dhe vetėm
pas pasurisė...


saliu fajtorė
faltore a ndigjon
bie shi
dhe pėr hatėr tė tij
nuk ndalon...


ku ėshtė fundi i sakrificės
pėrgatitjet pėr
pėrmbytjen e botės
vallė a kanė filluar...
AKT Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 28-12-10, 18:27   #307
AKT
 
AKT's Avatar
 
Join Date: 15-06-05
Location: Ana e Malit,Komuna e Ulqinit
Posts: 152
AKT has disabled reputation
Default vrapim fluturimthi...


e kthej kokėn pas dhe shoh njė horizont tė murrmė,shoh fjolla tė ngurta,hije qė vijnė pas dhe mjegull lėshojnė sikur retė e zeza tė jugut qė na lodhėn me shi...shoh or miku im i dashur e ēka nuk shoh ,kėtu nė pragun e vitit tė ri qė mė duket se po vjen jo pas 365 ditėve por mė pak se 36,5 ..vėshtroj me kureshtje dhe mundohem tė shoh muajin e parė,tė dytė,tė pestė ,tė dhjetė...mė beso anamnezė e quaj kujtesėn time,gjendjen shpirtėrore amulli tė pėrplasur me frikėn nga ajo qė vjen...e fėmijėt nė internet komentojnė vitin e ri dhe tmerri i kaplon qė ky ėshtė para atij qė nuk duan ta festojn...e kush mė thuaj e ka fajin...apo duhet tė mbes jetim pa shtėpi,pa prind...sa i pafat faji....jetimore pėr te nuk ka...kush e friksoj dhe ndali buzėqeshjen tonė,po pyet bota e re? Pėrse gjithė ato videoklipe,parashikime tė cunguara,improvizime dhe energji negative qė shtrihen kudo...pėrse kriza zgjatė dhe pėrse na kujton thėnien "paē e mos paē"...pėrse fundi i botės duket aq real sikurse shkolla qė fillon tė hėnėn dhe mbaron tė premten...pėrse duhet kėtė e pėrse atė...etej etj...humb optimizmi,motivacioni dhe pamjaftueshmėria e asaj qė jeta na dhuron e na jep me lugėn e vogėl me dorė tė dridhur...unė pėrsėri do festoj sepse jam mėsuar me kėto dhimbje qė jeta na dhuron,jam mėsuar me vesin e saj dhe zėnkat e pėrditshmėrisė sė saj,jam bėrė imun ndaj hijeve tė zeza dhe parashikimeve tė cunguara dhe informacioneve tė dėshtakėve tė botės sė pafund tė internetit...
AKT Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 31-12-10, 01:44   #308
AKT
 
AKT's Avatar
 
Join Date: 15-06-05
Location: Ana e Malit,Komuna e Ulqinit
Posts: 152
AKT has disabled reputation
Default Shpresa e fundit...vjen ti perseri andej nga nuk te pres...afrohesh dhe me puth ne faqe,me shterngon me duart te gjata...parfumi yt kundermon arome te paperseritur...thua se je ne kalim e siper dhe nuk do qendrosh gjate.kujton ate cka kemi folur ne takimin e fundit dhe ringjalle shpresen e fundit ...perseri dimrin e ben te ngroht,thepat e maleve i ngrin sikur akullnajat e veriut polar,ashtu i shendrron gjithnje...dhe perseri me puth ne faqe,thua se jemi miq te vjeter dhe miqt keshtu e kan ves pershendetjen...mua nuk me pelqen,te marr hopa dhe mundohem nga dheu te te ngris por nuk mundem...a thua pesha yte ndryshoi apo me rroku pleqeria e flamosur...dhe dua te te puth njeher me gjithe mend ashtu sic e kemi bere dikur dhe gjaku perseri ngazellon shpirtin,kendell shpresen e fundit dhe casti mallengjyes me ben prap per vehte...ah sikur edhe pak koha te premtonte,vetem edhe pak minuta ne oret e numruara nga akrepi super i shpejt...qendro sonte te thashe me ze te ngrire dhe buzet e ngjitura nga epshi i dashurise qe ndjeva perseri per ty e bukura e dheut te huaj dhe kujtimi i vyshkur i tokes sime, te vendlindjes...sapo dua te te puth perseri ti me largohesh dhe me pershendet nga se largu,largohesh dhe zvarre mbjell renkimin e pafund,shuan shpresen e fundit...deri kur ???
AKT Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 31-12-10, 01:58   #309
AKT
 
AKT's Avatar
 
Join Date: 15-06-05
Location: Ana e Malit,Komuna e Ulqinit
Posts: 152
AKT has disabled reputation
Default Thane...

Thane ...
Qe dimri do zgjase,
e pranvera,
perseri do vonohet
thane..
Edhe ca te tjera fjale
qe mua,
shume pak me kujtohen...
Thane ...
Ne jemi nje,
dhe jeta do na bashkoi
e kur e dashur
se une nuk po duroj...
Thane...
Qe yjet do zbresin nje dite
e ti,
do kerkosh meshire
thane qe ta pranosh
e ke te veshtire...
Thane ..
Qe s e bashku do perfundojm
une, ti dhe dashuria jone...
AKT Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 24-03-11, 23:17   #310
AKT
 
AKT's Avatar
 
Join Date: 15-06-05
Location: Ana e Malit,Komuna e Ulqinit
Posts: 152
AKT has disabled reputation
Default Mos u largo...


mos u largo me vesen e mengjezit
sepse eshte perseri Pranvere...
e ti me kthehesh perseri
ne endrrat e mia
e bukur si perhere...


mos u largo pa e thene
edhe nje te vetem Lamtumire
sepse une ende te dua
e ti....
ate e dine mire..

mos u largo pa nje perqafim
e pres ate ,eh qe kur as vet se dij
eja behu shoqja ime kesaj nate
vtem me nuk mund te rrij...
AKT Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 24-03-11, 23:18   #311
AKT
 
AKT's Avatar
 
Join Date: 15-06-05
Location: Ana e Malit,Komuna e Ulqinit
Posts: 152
AKT has disabled reputation
Default Mos u largo...


mos u largo me vesen e mengjezit
sepse eshte perseri Pranvere...
e ti me kthehesh perseri
ne endrrat e mia
e bukur si perhere...


mos u largo pa e thene
edhe nje te vetem Lamtumire
sepse une ende te dua
e ti....
ate e dine mire..

mos u largo pa nje perqafim
e pres ate ,
eh qe kur as vet se dij
eja behu shoqja ime kesaj nate
vetem me, nuk mund te rrij...
AKT Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 28-03-11, 02:20   #312
Shkodranja
 
Shkodranja's Avatar
 
Join Date: 20-10-09
Posts: 240
Shkodranja i pazėvėndėsueshėmShkodranja i pazėvėndėsueshėmShkodranja i pazėvėndėsueshėmShkodranja i pazėvėndėsueshėmShkodranja i pazėvėndėsueshėmShkodranja i pazėvėndėsueshėmShkodranja i pazėvėndėsueshėmShkodranja i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: POEZI DHE PROZE...VETEM PER TY....QE JE KETU...ATJE.

LAMTUMIRĖ HARRIMI
.
Prania e rrezeve diellore nė pranverė
Dhe pėrshėdetja e yjeve nga lartėsi qiellore,
Buzėqeshje hėne me praninė e saj.
.
Tashmė e kuptuar pėr vetminė time
Hėna mė shoqėron me shkėlqimin e saj,
Dhe vėshtron qetsinė time pa zė.
.
Druan mos heshtjen do ma tremb,
Por asnjėherė nuk mė zmbraps se jam vetja,
Derisa nė duar mbaj njė ditar duke lexuar.
.
Histori tė vjetėr qė dikur do ta kem shkruar
Kapitull vuajtjesh tė ikura dhe sikur e pėrshėndes:
-Lamtumirė pėr jetė harrim i kohės sė ikur!
Shkodranja Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 28-03-11, 02:22   #313
Shkodranja
 
Shkodranja's Avatar
 
Join Date: 20-10-09
Posts: 240
Shkodranja i pazėvėndėsueshėmShkodranja i pazėvėndėsueshėmShkodranja i pazėvėndėsueshėmShkodranja i pazėvėndėsueshėmShkodranja i pazėvėndėsueshėmShkodranja i pazėvėndėsueshėmShkodranja i pazėvėndėsueshėmShkodranja i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: POEZI DHE PROZE...VETEM PER TY....QE JE KETU...ATJE.

Zeri i Dashuris

Nates plot yje
degjova nje zé,
I fliste dashurise
shume embel....
Fjale qe vec zemra
mund t'i degjoje.
Fjale jane , apo enderra ?!
Apo muzike djepi,
qiellit pa fund
ku bera prove...
Brenda ketij zeri
brenda kesaj muzike
te rigjeta ...
Shkodranja Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 28-03-11, 02:23   #314
Shkodranja
 
Shkodranja's Avatar
 
Join Date: 20-10-09
Posts: 240
Shkodranja i pazėvėndėsueshėmShkodranja i pazėvėndėsueshėmShkodranja i pazėvėndėsueshėmShkodranja i pazėvėndėsueshėmShkodranja i pazėvėndėsueshėmShkodranja i pazėvėndėsueshėmShkodranja i pazėvėndėsueshėmShkodranja i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: POEZI DHE PROZE...VETEM PER TY....QE JE KETU...ATJE.

Me shiko !


Me shiko kur me flet.
e veshtro si dritherohem,si syte me vezullojne kur ti largohesh.
Me shiko ne sy nese je i sincerte,
e mos u tremb kur syte e mi vezullojne akoma kur te shikoj.
e pas kesaj .....
mos me mendo me me sy hapur,
aty duke rijetu dritherimat.
Jam larg tashme,kam vetem nje kujtim nga Ti.
kujtimin e buzeve qe leviznin,e fjaleve pa ze per mua.
e mos kerko te falur.
Jam ne terrin e syve te mi,
mezi pres te shoh driten tende.
sepse tani,jemi me larg se kurre.........
Te dua dhe per Ty po vuaj.
Shkodranja Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 28-03-11, 02:24   #315
Shkodranja
 
Shkodranja's Avatar
 
Join Date: 20-10-09
Posts: 240
Shkodranja i pazėvėndėsueshėmShkodranja i pazėvėndėsueshėmShkodranja i pazėvėndėsueshėmShkodranja i pazėvėndėsueshėmShkodranja i pazėvėndėsueshėmShkodranja i pazėvėndėsueshėmShkodranja i pazėvėndėsueshėmShkodranja i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: POEZI DHE PROZE...VETEM PER TY....QE JE KETU...ATJE.

Shpirti im nuk gjen qetesi!Cdo dite i numeroj ditet
Iku dhe nje dite
E une e lodhur rri
Per Ty i hap syte

Nga malli per Ty
Buzet me jane care
Fytyra me eshte djegur
Syte me jane thare

E shpirti i vrerosur
robtuar per ty
Rri ne pritje rri
E nuk gjene qetesi.


Shkodranja Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Reply


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

All times are GMT +1. The time now is 03:35.
Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2016, vBulletin Solutions, Inc.