Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Go Back   Dardania.de > Bota Shpirtėrore > Feja e Shqiptarit
User Name
Password
Feja e Shqiptarit Besimi dhe njeriu! Fetė, librat e shenjtė, mėnyrat e besimit .... 
 
Thread Tools Display Modes
Old 30-09-05, 15:49   #46
Guest
 
Posts: n/a
Default

Pak me Nalt nese Lexon me ke permendur edhe Nikun tim por Ndoshta i ke ra Pishman pas nje kohe e kjo mue sme intereson ti mu ke drejtuar edhe mua atje e une jam pergjigjur edhe me ate por si doqoft prap te THEM SE GJITHKUJT E VERTETA JA PRISH SYT (Atyre qe se dojn te verteten Normal dihet kjo )
Ju pershnedes te gjithve RENTISI

Last edited by Bond; 09-04-06 at 12:24.
 
Nyje Interesante
Old 30-09-05, 20:04   #47
modestja
 
Join Date: 22-05-05
Location: planeti toke
Posts: 161
modestja has disabled reputation
Send a message via AIM to modestja Send a message via MSN to modestja Send a message via Yahoo to modestja
Default

Quote:
Originally Posted by trimi99
pershendetje,

O ku ku kushe u mete me na tregue se qka eshte HARAM e qka HALLALL!

Arapet[myslimanet] dy dite shkolle nuk i kane, ende i fshine hundet me brryle te dores, nje these ne koke, mjekrren deri te gjunjet pa la,nga shkretirat, e ata po na tregojkan se qka eshte HARAM apo HALLALL!

Disa paraqiten si mysliman gjeja se myslimanet nuk jane te paqes nuk rrejn nuk hane harram, nuk bejn keq apo harram, oooooooo qka tu vije ne kuti keta punojn, te mashtrojn, te rrejn te vrasin, mjellin drogen! Po qka jo, po sa dalin nga dera e xhamis[te xhumave pase lutjes] turre dhe bejn keq! lene e mose na tregoni pralla te hoxhes se katunit, per Haram dhe Hallall!
Hani qka te ju done qefi juaj, por mose e teproni!
Mashallah mashalla valla trim,mbare boten arabe ne gishta e paske hec ore?

Vella i mire:shiqo sa bukur e ke thene "disa"sikur te mos ishte kjo fjale e cila ka bere perjashtim nga i tere komenti juaj,as qe do te hyja te shkruaj ne lidhje me kete...

...Ne cdo vend te botes ekzistojne "disa" njerez te cilin shkaterrojne,prishin dhe shkaktojne crregullime ne toke dhe anasjelltas..
Fakti se ca arabe ashtu sic i paraqisni ju jane te tille,kjo nuk mer kuptimin se prej tyre duhet mare feja dhe se cdo arab eshte i i tille

Feja gjegjesisht Islami nuk meret nga arabet,mu per shkak se ata ishin me te devijuarit ne aspektin moral(jetesor)Krijuesi mu ate popull vecoi dhe te ai popull zbriti Kur'anin dhe mu nga ai popull zgjodhi te derguarin Muhamedin s.a.w.s.,andaj kujdes se po the skan mbet ata te na tregojne fene gjegjesisht hallallin e haramin,atehere automatikisht bie ndesh me fjalet e Krijuesit dhe te Derguarit te Tij...

Eshte thene,eshte shkruar me mijera here se Islami ka burimet e veta kryesore:Kur'anin dhe synetin,madje eshte spjeguar se pos ketyre burim i sheriatit eshte Kijasi dhe Ixhmai e keshtu me radhe..

..Andaj perfundimisht nuk mbetet koment pos qe te kuptohet njehere e pergjithmone se Islam nuk e kemi:Arabin,as hoxhen as haxhiun as,as,keto vetem nje shembelltyre dhe si predikues mund te jene e asesi HALLALLI DHE HARAMI YNE..

"Bindjet nuk edukohen lehte"

Miqesisht:Modestja
__________________
\"Duam te ngrisim boten duke braktisur fene,por as boten e ngritem e sa fene qe mbajtem\"
modestja Nuk ėshtė nė linjė  
Old 30-09-05, 21:48   #48
blero
 
Join Date: 01-09-05
Location: ILIRIDe
Posts: 100
blero has disabled reputation
Default

pershendetje
mendoj se mjafton ta lexosh kuranin kerim dhe do ta kesh te qart se cka eshte hallall e cka nuk eshte hallall d.m.th haram.
neqoftse bazohemi krejt ne librin me te persosur kuanin fisnik nuk dote kishte kaq mosmarrveshje
cdokush ne qoftse ben nje gabim ai i ka ber keq vetvetes.

mendohuni mir pse eshte e ndaluar nga Zoti gjithcka cka i ben keq trupit te njeriut.
__________________
o ZOT me rruaj nga miku,se nga armiku rruhem vet!!!
blero Nuk ėshtė nė linjė  
Old 30-09-05, 22:34   #49
Guest
 
Posts: n/a
Default

Quote:
Originally Posted by blero
pershendetje
mendoj se mjafton ta lexosh kuranin kerim dhe do ta kesh te qart se cka eshte hallall e cka nuk eshte hallall d.m.th haram.
neqoftse bazohemi krejt ne librin me te persosur kuanin fisnik nuk dote kishte kaq mosmarrveshje
cdokush ne qoftse ben nje gabim ai i ka ber keq vetvetes.

mendohuni mir pse eshte e ndaluar nga Zoti gjithcka cka i ben keq trupit te njeriut.
Shum mir ke then por edhe Hadithi eshte me te bashk .
por ske kujt i thua Arabet thojn "La Hajate Limen Tunadi" Skan Shpirt ata qe po i thrret. Allahu te Shperbleft ti qe ke shkru ashtu .

Ju pershendes : RENTISI
 
Old 01-10-05, 00:25   #50
dr1ta
 
dr1ta's Avatar
 
Join Date: 31-08-04
Location: Ne veri
Posts: 5,346
dr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėm
Default

Shko bre mbytu ZOMBIE

Last edited by Bond; 09-04-06 at 12:24.
dr1ta Nuk ėshtė nė linjė  
Old 01-10-05, 18:37   #51
Guest
 
Posts: n/a
Default

Jo bre Se Kam koh kur Mytem une Por ti je qe duhet te ndodhe ajo gje .
Por sidoqoft THUAJ cka te duash se Per mue Jan krejt njejt se e dij Une Kur Shkruj se Ose shperblehem e ose Denohem edhe Kur me ofendon apo levdron ndokush e njejta ndodh per ate edhe SMERZITEM me injorancen tende , injoranc ne te gjitha Askpektet e FES sdij cka te ka Munduar aq shum por E DIJ NJE SE AJO QE BESOJ eshte e Paster e Kujt i Vjen Itht skom cka i boj se skan te gjith ate Knaqsi qe e Kan Muslimanet por jo sikur ti e disaa tjer te thoni se jeni Muslimani apo pergjigjeni ne emer te fes Islame kurse feja Eshte e Paster nga ju .
Ju Pershendes : RENTISI
 
Old 01-10-05, 19:57   #52
varfnjaku
 
Join Date: 02-07-04
Posts: 424
varfnjaku has disabled reputation
Default

Njerze shka me than une ketu me duhet nje perkthyse, a eshte mallam apo llallam shka jeni tu than bre njerze, folni shqip mare hej se nuk eshte Turki ma ketu me ju vra e me ju frigu se shka eshte mir sipas Arabeve e shka eshte keq, ooo jau ka lan Librin harrova se aj i figon Kurani :( .
Dikush ankohet se ne privat disa Hogje pra fetar qe edhe libra kan shkruar per Islamin, e paskan fyr disi friguar, e masanej dersia kjo femer ankohej nje tjeter i thosht O SIALMI ESHTE I MIR A SA I MIR ESHTE ESHTE PAQE, PLOT PAQE EDHE FJALA ISLAME D.M.TH. PAQE VETEM ME MISH, PO ME QFARE MISHI SE.

Te ma duhet te zgjerohet te hapet edhe nje nen tem, a eshte e lejushme te vriten njerzit bre e jo vetem te shahen.
FEJA NE KRISHTIN JU MESON SE SHKA ESHTE E DREJT E SHKA JO, SHPIRTI SHEJT AJ NA UDHEZON, AJ NA I LARGON FYRJET E NA MBUSH ME DASHURI DHE DREJTESI TE ZOTI E ME BEKIM, AJ NA MESON SI TA DUAM ZOTIN E VELLAUN NJERI E ATEHER MUND TE THEMI SE NE JEMI NE PAQE ME ZOTIN E ME NJERIUN, NE JEMI VET PAQA SEPSE BESOJM NE PAQ E KJO ESHTE KRISHTI.
varfnjaku Nuk ėshtė nė linjė  
Old 01-10-05, 20:48   #53
blero
 
Join Date: 01-09-05
Location: ILIRIDe
Posts: 100
blero has disabled reputation
Default

Quote:
Originally Posted by varfnjaku
Njerze shka me than une ketu me duhet nje perkthyse, a eshte mallam apo llallam shka jeni tu than bre njerze, folni shqip mare hej se nuk eshte Turki ma ketu me ju vra e me ju frigu se shka eshte mir sipas Arabeve e shka eshte keq, ooo jau ka lan Librin harrova se aj i figon Kurani :( .
Dikush ankohet se ne privat disa Hogje pra fetar qe edhe libra kan shkruar per Islamin, e paskan fyr disi friguar, e masanej dersia kjo femer ankohej nje tjeter i thosht O SIALMI ESHTE I MIR A SA I MIR ESHTE ESHTE PAQE, PLOT PAQE EDHE FJALA ISLAME D.M.TH. PAQE VETEM ME MISH, PO ME QFARE MISHI SE.

Te ma duhet te zgjerohet te hapet edhe nje nen tem, a eshte e lejushme te vriten njerzit bre e jo vetem te shahen.
FEJA NE KRISHTIN JU MESON SE SHKA ESHTE E DREJT E SHKA JO, SHPIRTI SHEJT AJ NA UDHEZON, AJ NA I LARGON FYRJET E NA MBUSH ME DASHURI DHE DREJTESI TE ZOTI E ME BEKIM, AJ NA MESON SI TA DUAM ZOTIN E VELLAUN NJERI E ATEHER MUND TE THEMI SE NE JEMI NE PAQE ME ZOTIN E ME NJERIUN, NE JEMI VET PAQA SEPSE BESOJM NE PAQ E KJO ESHTE KRISHTI.
pergjigje per varfnjaku-un
se pari ty askush nuk te detyroj te shkruash ne kete teme.
e per ate se nuk mer vesht nuk kemi faj.
ty askush nuk te tha pranoe me dhun islamin ajo eshte nga deshira

nje keshill per ty varfnjak (asnjeher mos sulmo ne qoft se nuk din ke e ke armik)un jam vllau yt per nga kombi por mos nderhy per besimin islam


gjitha te mirat nga MANASTIRI
__________________
o ZOT me rruaj nga miku,se nga armiku rruhem vet!!!
blero Nuk ėshtė nė linjė  
Old 01-10-05, 21:14   #54
gjini
 
gjini's Avatar
 
Join Date: 13-11-04
Location: Midis Europes
Posts: 3,091
gjini i pazėvėndėsueshėmgjini i pazėvėndėsueshėmgjini i pazėvėndėsueshėmgjini i pazėvėndėsueshėmgjini i pazėvėndėsueshėmgjini i pazėvėndėsueshėmgjini i pazėvėndėsueshėmgjini i pazėvėndėsueshėmgjini i pazėvėndėsueshėmgjini i pazėvėndėsueshėmgjini i pazėvėndėsueshėm
Default

Te ne muslimanet haram jon ato gjera qe ne fakte as qe do te duheshin te quheshin te tilla.

Gjerat qe jon haram dhe qe duhet te denohen kurani i pranon .
Si marrja per grua e qikes se mixhe dhe qikes se tezes. Kete kurani nuk e ndaloon.

Gruan e cileson si robe te zotit dhe te robit e burrit i jep te gjitha perparsite dhe i jep mundesin te kete dy tri e shtate deri edhe ne 13 gra aq sa i ka pasur muhamedi me kuror.
Kurse haram nuk e cilesojne haremin por te ligjshme dhe ja hudhin kete se kurani e lejon dhe spish pune per ate qe ka pare ai mundet edhe 67 gra ti kete dhe me pak se 145 femije.

pra keto te gjitha i lejon feja islame dhe nuk jon haram????????

Kur une keto i lexova dhe me erdhe te vjelli nga keto ligje te kuranit dhe nga ajo dite kur i kom kuptuar keto gjera nuk mundem te deklarohem si musliman se me vjen turp bile edhe emrin kam tentuar ta nderroj disa here por e kote se kishte shum telashe. por nga deshira ketu jam gjin
gjini Nuk ėshtė nė linjė  
Old 01-10-05, 22:01   #55
Guest
 
Posts: n/a
Default

Quote:
Originally Posted by gjini
Te ne muslimanet haram jon ato gjera qe ne fakte as qe do te duheshin te quheshin te tilla.

Gjerat qe jon haram dhe qe duhet te denohen kurani i pranon .
Si marrja per grua e qikes se mixhe dhe qikes se tezes. Kete kurani nuk e ndaloon.

Gruan e cileson si robe te zotit dhe te robit e burrit i jep te gjitha perparsite dhe i jep mundesin te kete dy tri e shtate deri edhe ne 13 gra aq sa i ka pasur muhamedi me kuror.
Kurse haram nuk e cilesojne haremin por te ligjshme dhe ja hudhin kete se kurani e lejon dhe spish pune per ate qe ka pare ai mundet edhe 67 gra ti kete dhe me pak se 145 femije.

pra keto te gjitha i lejon feja islame dhe nuk jon haram????????

Kur une keto i lexova dhe me erdhe te vjelli nga keto ligje te kuranit dhe nga ajo dite kur i kom kuptuar keto gjera nuk mundem te deklarohem si musliman se me vjen turp bile edhe emrin kam tentuar ta nderroj disa here por e kote se kishte shum telashe. por nga deshira ketu jam gjin
Pershendetje
Mesa doket edhe ti je sikur disa qe ishin ketu me par Ne Fen Islame Jan te lejuara disa prej tyre qe ke permendur por jo te gjithat ate te Grat k uke then nje Muslimani i LEJOHEN 4 Gra Asnje me shum nese e ban niqa te Pesten koka e tij behet hallall ateher per Kputje.
Por ti dhe disa te shkret qe ende skeni Mundur te e Kuptoni Fen Islame sikur qe duhet ateher ne su kemi faj sepse ju ju keni dhen EPSHEVE perparsi e te feja asqe te shkojn ndonjeher mendja por sikur ke then se tash kur i ke Kuptu kto ligje qe ke rrejt ne realitet se sjan ligje islame ata por ti kemendu ashtu dhe per aft te keq qe ende mendon se je Musliman jo jo ti edhe ata qe Folni apo shkurani Ksi Fjal mos keni frig se vec se keni Dalur Nga Besimi ose ju jeni Sikur ata qe i ka Ciluar Allahu ne Kuran : [b]Beduinėt thanė: ģNe kemi besuar!ī Thuaj: ģJu nuk keni besuar ende, por thuani: ne jemi dorėzuar, e ende nuk po hyn besimi nė zemrat tuaja. E nėse e respektoni All-llahun dhe tė dėrguarin e Tij, Ai nuk ju pakėson asgjė nga veprat tuaja, se All-llahu ėshtė shumė mėkatfalės, shumė mėshiruesī. [b]

Dhe ty dhe ata qe Shkruani kunder fes islame e thoni se jeni Musliman nuk hyni ketu jo Citat ;[b] Besimtarė janė vetėm ata qė besuan All-llahut, tė dėrguarit tė Tij, e mandej nuk dyshuan dhe pėr hirė tė All-llahut luftuan me pasurinė dhe me jetėn e tyre. Tė tillė janė ata tė vėrtetit. (Huxhurat )
Por gjeja me e madhe qe mundemi me be per ju eshet te themi Allahu ju Drejtoft ne rrugen e tij te drejt ...
ju Pershendes : RENTISI

[b]
 
Old 01-10-05, 22:06   #56
gjini
 
gjini's Avatar
 
Join Date: 13-11-04
Location: Midis Europes
Posts: 3,091
gjini i pazėvėndėsueshėmgjini i pazėvėndėsueshėmgjini i pazėvėndėsueshėmgjini i pazėvėndėsueshėmgjini i pazėvėndėsueshėmgjini i pazėvėndėsueshėmgjini i pazėvėndėsueshėmgjini i pazėvėndėsueshėmgjini i pazėvėndėsueshėmgjini i pazėvėndėsueshėmgjini i pazėvėndėsueshėm
Default

Rentisi, me trego se sda gra i ka pasur profeti me kuror dhe sa pa kuror dhe se njera ka qene hiq ma pak se 12 vjeqare
gjini Nuk ėshtė nė linjė  
Old 01-10-05, 22:18   #57
Guest
 
Posts: n/a
Default

Quote:
Originally Posted by varfnjaku
Njerze shka me than une ketu me duhet nje perkthyse, a eshte mallam apo llallam shka jeni tu than bre njerze, folni shqip mare hej se nuk eshte Turki ma ketu me ju vra e me ju frigu se shka eshte mir sipas Arabeve e shka eshte keq, ooo jau ka lan Librin harrova se aj i figon Kurani :( .
Dikush ankohet se ne privat disa Hogje pra fetar qe edhe libra kan shkruar per Islamin, e paskan fyr disi friguar, e masanej dersia kjo femer ankohej nje tjeter i thosht O SIALMI ESHTE I MIR A SA I MIR ESHTE ESHTE PAQE, PLOT PAQE EDHE FJALA ISLAME D.M.TH. PAQE VETEM ME MISH, PO ME QFARE MISHI SE.

Te ma duhet te zgjerohet te hapet edhe nje nen tem, a eshte e lejushme te vriten njerzit bre e jo vetem te shahen.
FEJA NE KRISHTIN JU MESON SE SHKA ESHTE E DREJT E SHKA JO, SHPIRTI SHEJT AJ NA UDHEZON, AJ NA I LARGON FYRJET E NA MBUSH ME DASHURI DHE DREJTESI TE ZOTI E ME BEKIM, AJ NA MESON SI TA DUAM ZOTIN E VELLAUN NJERI E ATEHER MUND TE THEMI SE NE JEMI NE PAQE ME ZOTIN E ME NJERIUN, NE JEMI VET PAQA SEPSE BESOJM NE PAQ E KJO ESHTE KRISHTI.
Me gjith se Ska Lidhje Kjo qe ke Shkruar me Temen Prap te them se te tregon niku yt se sa Vlen ti sikur niku je edhe ti .
Se Fe me te Paster se Feja Islame Nuk ka edhe Nuk dot ket .
Dhe se fe e Pranuar te Zoti eshet Vetem Feja Islame Prej qe eshet Derguar Muhamedi Alejhi selam e deri sa te Egzistoj Kjo Bot .
Ja Argument per Ket qe te them : Citat nga Kur-Ani Nga Sureja Ali Imran : 19. Pa dyshim feja te All-llahu ėshtė Islami. U kundėrshtuan ata qė u ėshtė dhėnė libri, pasi qė u erdhi e vėrteta, nga zilia mes vete. E kush mohon argumentet e All-llahut, (le ta dijė se) All-llahu (ia) llogaritė shpejtė.
Edhe nese don em Hap tem Hap se ka kush te Pergjigjet Besoj
 
Old 02-10-05, 07:55   #58
trimi99
 
Join Date: 29-09-05
Location: Australi
Posts: 225
trimi99 has disabled reputation
Default

Pershendetje,

Rentist, ti thua se feja e pranuar te zoti eshte feja myslimane, se ne kuran shkruan......!

Po qe sa biljon vite ekziston qenja njerzore dhe rruzulli toksor por edhe gjitjesija!

A mose i paska dale gjumi ati Allahut tuaj paskez se vone, qe e paska pranuar, kete fe myslimane si te vertet!
trimi99 Nuk ėshtė nė linjė  
Old 02-10-05, 14:47   #59
Guest
 
Posts: n/a
Default

Quote:
Originally Posted by trimi99
Pershendetje,

Rentist, ti thua se feja e pranuar te zoti eshte feja myslimane, se ne kuran shkruan......!

Po qe sa biljon vite ekziston qenja njerzore dhe rruzulli toksor por edhe gjitjesija!

A mose i paska dale gjumi ati Allahut tuaj paskez se vone, qe e paska pranuar, kete fe myslimane si te vertet!
Nese e ek Lexu me Vemendje texit e me siper qe e kam shkruar ke mundur te kuptosh por ti aq qe nuk merr vesh cka lexon i ngatrron punt e tua edhe me shum .
Se une kam then Prej Dergimit te Muhamedit Alejhi selam Dmth pasi qe eshet Shpallur Muhamedi si i Derguar ska me tjerter fe te Pranuar me par kan qen tjerat por me ardhjen e ketij eshet Ber Vula e Pejgambereve dhe te gjith Duhet Besuar ne ket deshe apo sdeshe se edhe neper Librat e Krishtereve dhe te Jehudive ka Shkruajtur per ket para se te vjen se dot vjen nje njeri me emrin AHMED(emri i Muhamedit Alejhi selam pra ka qen edhe ki e qe eshet permendur ne librat e tyre )
Por perfat te keq sje ne gjengje te kuptosh cka lexon e te pshtjellen gjerat inshalla Nuk ndodh prap .
Ju pershendes RENTISI
 
Old 02-10-05, 14:52   #60
Psikologu
Shpirt shyptari
 
Psikologu's Avatar
 
Join Date: 30-09-03
Posts: 7,432
Psikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėm
Default

Vetem deshirova tė dij se a eshtė haram pėr disa besimtarė "tė fortė " nė ketė forum , qė cdo sekondė rrinė vetem tek pa cenzura , duke u shprehur nė menyra mė banale atje edhe pse ėshtė pa cenzurė.


__________________
Njerzitė fisnikė , me ligjeraten e tyre , fitojnė mė shumė armiq, sesa njerzit e ligj me veprimet e tyre tė liga.

Zhan Pol
Psikologu Nuk ėshtė nė linjė  
 


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

All times are GMT +1. The time now is 05:34.
Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2015, vBulletin Solutions, Inc.