Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Go Back   Dardania.de > Bota Shpirtėrore > Feja e Shqiptarit
User Name
Password
Feja e Shqiptarit Besimi dhe njeriu! Fetė, librat e shenjtė, mėnyrat e besimit .... 
 
Thread Tools Display Modes
Old 18-04-05, 15:52   #61
Psikologu
Shpirt shyptari
 
Psikologu's Avatar
 
Join Date: 30-09-03
Posts: 7,432
Psikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėm
Default

Quote:
Originally Posted by loni19
nikco thot se me kryq don te dale ne evrope dhe me shqiponje.
ne te vertete me kryq deshiron ame shqiponje jo por vetem don te shitet patriot ha ha para tjereve ne emer te krishtit.
un ja baj nje pyetje me cilin kryq te katolikeve apo ortodokseve te ruseve apo serbeve,te francezeve apo italianeve te ukraineve apo te belloruseve te maqedonasve apo te bullgareve sepse ju jeni pro me keta qe i permenda qe kan dash ne te kaluaren te na pine edhe gjakun por fale disa burrave qe kan qen anti krisht dhe anti rus e serb na e prune lirine.ama per juve me prit, ju jeni ata te cilet ne burgjet e serbise keni punu si kamariera sesa ne vend se me ngren dajak ndersa dikush e ka dasht ma shum dajakin sesa lirine e kamarierit me kryq ne gjoks.
nese dikush nuk me kupton ta dini se ata pseudo-patriotat me kryqa ne gjoks dhe me rrespija ne shtepi publike e ne kisha e dine.

O i shkreti loni 19.
Vertet je njė femij i cili mundohesh te ecesh , se per ty shifet se edhe turpin e han me bukė, ti i shkret je robru ne veten tende dhe shkruan antikomb , une se dij njė shqiptar musliman patriot qe ka luftuar si antikrisht , por ka luftuar anti turk , anti serb e anti armik , e po te ndihmoj vetem pak qe ti hapesh sytė , TI , sepse qenke kunder kombit , kunder atyre qe vdiqen e shkuan si luftetar shqiptar , per ata qe nuk u varrosen me tabut , por me arkė dhe flamur te shqipes te mbuluar permbi , pa dallim feje , si ore i shkret merrė guximin te shkruash keshtu ne emerė te trimave shqiptar , por ti ske faj sepse je vetem njė virus ne mesin e shqiptarve asgjė me teper , ti mesa duket je vetė bashkpunetor i dikuj kunder shqiptarve, ose ma keq je qerdhje e perqamjes , ore i shkret ne kemi jetuar musliman e katolik bashkė , nese ti ne rrethin se ku jeton ske ndegjuar per katolik dhe merresh me parollen e qisave qe thonin se : Shqiptarja per te mos e pa katoliku , duhet mu mshef mbas shkaut" a akoma don te tilla ti a.

Ja njė lexim per ty sa te kuptosh pak se lirija ka qenė e shtrenjt per shqiptarin , e jo per muslimanin e katolikun , por e tera eshtė berė ne emerė te kombit.Ti e din mirė shkrimin e parė shqip nese ke shkuar ne shkollė te mesme ku shkruan : Un te phagesonte , premenit , atit e birit e spirtit e senit " do te thotė Formula e pagzimit e ketė formul e kan rujtur sot e kesaj dite te gjithė shqiptaret pa dallim feje , kudo qe janė e kudo qe ndodhen.
Hajde tash lexo pak me poshtė se ky qe e ka shkruar tekstin eshtė shqiptar musliman , nuk eshtė musliman si ti...o i shkret.


Po lexo tash:

Nė pėrkujtim tė Kryengritjes Armatosur tė Malėsisė Madhe

Tė nderuar Klerikė, Zonja edhe Zotėrinj,
Motra edhe vėllezėr bashkėkombės!


Sonte kam nderin tė jem i ngarkuar tė flas para jush me rastin e organizimit nga ana e Grupimit Shqiptaro–Amerikan pėr Demokracķ, dega e Michiganit, tė pėrkujtimit tė njerės prej ngjarjeve nga mė tė shėnuarat tė historisė kombit tonė, Kryengritjes Armatosur tė Malėsisė Madhe, e cila piksynonte ta ndalonte vėrshimin sllavo-komunist nė zonėn e veriut.

Me atė rast dhanė jetėn nė luftime qindra heronj, tė cilėt ju ftoj t’ i pėrkujtojmė me respekt duke mbajtur disa ēaste heshtje pėr nder tė tyre! ... Lavdķ paēin pėrjetė!

E qė t’i nderoj plotėsisht ata heronj e gjithashtu qė edhe ata tė ndjerė tė mė kuptojnė tėrėsisht, vendosa t’ ju flas nė gjuhėn e tyre tė bukur shqipe tė dialektit gegė, ashtu siē u kėndoi luftrave edhe bėmave tė tė parėve tė tyre, korifeu i gjuhės shqipe gege, Patėr Gjergj Fishta!


E rāndė, tejet e rāndė ishte situata e Atdheut tonė n’at prag fund vjete njimij’e nāndėqind’e katėrdhet’e katėr! Kāmba e ushtarit gjerman źnde e mate t’shkelun truellin tonė Arbnuer. Kalimtįr ishin ata, āsht’e vėrtetė, por ushtri e huej ish! M’anė tjetėr, brigadat partizane tė drejtueme prej shtabit t’ tyne komunist t’ pėrbāmė prej pinjojsh tė Dushan Mugoshės e Miladin Popoviēit, hap mas hapi, kah gjermant u tėrhiqshin, po e zaptojshin tė tānė vźndin tonė! Vźndi jonė ish bash n’prag t’asaj qi pat parashikjue vjerrshtori i madh e i pashoq Patėr Gjergji:

Shka t’lājnė kta katėr ujq

Q’i kėrcnohen shoqishojt,

Thonė do t’dali nji djall’i kuq

Qi fort rrebtė do t’ia ngjisė thojt!


Po rrezikohej Bratila, Bastilla e shqyptarve, maja ku malsorėt trima t’ mbi Shkodrės, tė primun me 6 prill 1911 prej legjendarit Ded Gjo’ Lulit, e patne ēue flamurin tonė kombtar e iu kundėrvūene shkjaut, hasmit tonė t’gjithėhershėm! E tash, mbas 33 vjetesh po vite prep shkjau, por i mėrthyem kėt herė n’ lėkurė kingji, i shoqnuem prej internacionalistave partizanė me n’ krye tė brigadės majorin Gjin Marku, me kcye kollon ( vallen e tyne sllave ) tue kėndue nėpėr rrugėt e Shkodrės: Ide druzhe Tito preko Albanije … preko Albanije! Po rrugve t’ Shkodrės shkjetė kėndojshin n’ kupė t’ qiellės: Ot Bregmata do Kotora eta zemla Cernagora!

Por shka ndodhte nė Shkodėr ato dit, tue mos i pshtue synit vrojtues t’malsorėve tonė t’ mbi Shkodrės, u dėshmoi atyne se historija ish kah pėrsėritej por me ndryshimin se shkjau ish kah e merrte kalanė bash pėrmbrźnda!

U dha kushtrimi! N’ kāmbė u ēue Malėsija e Madhe. Prźkė Cali kreshnik, trimi i luftave tė fillim shekullit, u printe qinda Kelmendasve. Turr u mblodhėn edhe Shkrelsit e hije u kish se t’primun prej Luket Marash Grishajt, ( nxānsit t’ Patėr Fishtės ), Pjetėr Gjokės e Nikoll Prźkės. N’ krye t’ Hotve printe kapiten Gjelosh Luli, pinjuell i Lulve qi kjene vra e helmue shkjeshė pa ia dį! S’ mbet mbrapa as Kastrati. Besėlidhje u bā n’ konak tė Gjokė Tomė Kokajt nė Ivanaj t’ Bajzės me 27 dhetuer njimij’e nāndėqind’ e katėrdhet’ e katėr ku kryet e nderės tė burrave t’ Kastratit u betuen m’e luftuemun deri n’dekė t’ tyne kulshedrėn komuniste! U prijshin ktyne burrave Gjon Martini e Mirot Paloka.

M’anė tjetėr komandanti trim Llesh Marashi, prej Zagore e Shkreli njitet n’ Brojė e tokohet me parķn’e asaj zone me t’urtit burra Kolė Gjon Bajraktarin, Fran Gjergj Ucin, Gjergj Lulin, Gjekė Marashin, etj. Vendosėn kėtu tre bajraqet, ai i Selcės, Nikshit e Vuklit me ia prémun rrugėn Brigadės Irė.

Por edhe forcat e ndjekjes tė postkomandės Bajzės, nuk āsht se ishin pa hafije ( spiunė ). Ata e ndiqshin situatėn e prandej edhe gjuejtne e gjuejtne ashpėr: Arrestuen e pa asfarė gjygji pushkatuene Tomė Lekė Dakėn, Mark Gjonin, Gjokė Nikollėn, Luigj Kastratin, Mark Nikoll Malajn, Kolė Llesh Malajn, Shtjefėn Gjokė Lulatin, Luc Gjeto Lakajn si edhe Gjokė Tomė Kokajn! E gjā e dyt’e pa pame as e ndjeme n’ato troje, atyne trimave qi asgjā mā shum s’dojshin veē mos t’u dhunoheshin trojet e t’parve, u dogjne kullat e robt’e tyne t’pėrndjekun morrne arratinė pyjeve e shpellave t’dhunuem prej shqyptarve, miqve t’shkjaut mizuer!

Ku e kur ish ndie nji gjāmė ksisoji? Po kush ish trūni i ktyne krimeve? Ēun Januzi e kish źmnin aj i mallkuem qi ndėr 200 komunistat e parė t’ Shqypnisė ish nė listė. Nj’ atij Ēuni, qi t’ helmuem duket se e kish pasė gjķn’ e s’āmės, tue lexue t’ Leninit vepra, desh me shkjaun kufijt m’ i hjekė e shi pėr ktź edhe Malsinė m’ e pėrzhitė!

Atėherė mā Kelmendasit s’ pritne e me 1 t’ kallnorit t’ vjetit nāndqind’e katėrdhet’e pźsė, kur forcat komuniste msyene, nisi beteja e Urės Tamarės. Ish i fortė dimni edhe acari. Po si u bashkuen prej Vukli, Nikshi edhe Broje kund 200 burra, luftuen me t’ madhe trimnķ pėr nji muej rresht ata. Nė dokumenta arkivale tė ish pjesmarrėsve nė betejė e mandej tė dėnuem burgjeve si Fran Zef Pėllumi, Kolė Zhuka, Fran Gjergj Uci e tė tjerė, ata kanė pasė pohue se jo vetėm qi ishte brigada komuniste qi i sulmoi, por me urdhnin e Prźnk Calit robve t’ xānun ua merrshin armėt, u diftojshin se sa keq ishte me luftue vllau me vllį shqyptar edhe i lirojshin t’ ikshin e t’ ktheheshin nė shpit’ e tyne! Historia e shkrueme prej lakejve te diktaturės as Betejėn e Tamarės s’e xźn n‘goje edhe tė tānė kryengritjen e quejnė shkurt Inkursioni Brigadės Irė nė veri. Por Kelmendi s’ ka si m’e harrue e as dishmitarėt e saj hala t’ gjallė. E bashkė me ta nuk e harron as rapsodi popullor me lahutė t’ tijėn e ka m’ e pėrēue heroizmin e saj e t’ Kelmendasve brźz mbas brźzi, sa kohė qi n’ ato troje t’ flitet kjo gjūhė qi po flasim sonde na s’ bashkut n’ kėt mbrāmje! E n’ kāngė t’ vetėn lahutari ka m’ u diftue brźzave veē trimnisė Kelmendasve e t’ prijsve t’ tyne, edhe faktin se s’ kjene ata qi sulmuene, ata veē trojet s’ deshtne t’ u shkeleshin, por brigadat partizane kjene ato qi zjerm e gjak deshtne n’ ato vźnde!

Mbas betejės Tamarės forcat Kelmendase u grumbulluen n’ Brojė. Atje folne trimi i mźnēėm Prźkė Cali edhe Gjok Marashi si me e forcue rezistencėn por hafijet i kishin hetue e brigada me mortaja i sulmoi prej Rapshet. S’ patne ēajre e u detyruene m’u shpėrnda pėr m’u mbledhė mandej nė Kozhnje. Atje, gjithmonė simbas dokumentave t’ arkivave por edhe dėshmive tė njerzve t’ pranishėm, del se Prźkė Cali u ka thānė: Na kem me luftue kundra partizanve veē n’paēin n’flamur shźjat e Rusis. Ndryshe na nuk kem si gjuejm n’vllazėn tonė, n’shqyptarė.

E njofton Prźnkėn po at ditė Fran Palė Leka qi kish ra prej Vermoshi, se prej krahut tė Jugosllavisė po vijshin forcat e Brigadės 23tė me i futė ndėrmjet dy zjermesh. Trimi i ēartun qi kurr syni nuk i ishte pasė trźmė, se dekėn pėr vźnd t’ tijin aj e quete si me lé, u gjet ngusht. A kish se si me pranue ai me u bā masakėr tue luftue shqyptari me vllan’e vet shqyptar? Jo. Kurr s’muejte aj m’e pranue kėt gjā.

Ktź s’muejt m’e pranue as Safet Butka, nji vjetė mā parė, kah thote pėr komunistėt: T’i vrasėsh, janė shqiptarė, por t’i lesh tė lirė, e vrasin Shqipėrinė! Ata do tė sjellin diktaturėn si edhe krimin. Do tė marrin pronat e do sjellin varfėrimin. Do t’i pėrēajnė njerėzit e do tė sjellin vėllavrasjen. Do tė sjellin shėnjat ruse nė flamurin tonė: drapėrin me ēekan si edhe yllin e kuq. Kjo e shtyni Safet Butkėn qi nė Melēan tė Korēės, me 19 shtatuer 1943, me iu shmangė vėllavrasjes … vret vedin!

Para kėsaj dileme u gjind nji vjetė mbas tij edhe kreshniku Prźnk Cali! Ai urdhnoi mos me gjuejtė n’ vllazėn shqyptarė pėr m’ e shmangė kasaphanen e m’ i braktisė llogoret. Vetė Prźnk Cali, s’bashkut me 15 burra edhe nji murgeshė konakut, u ngujuene n’ shpellė t’ famshmen pėrmbi Vukėl. Aj e dite se s’ mund rezistojshin n’ shpellė gjatė por e bāni me fitue kohė qi forcat e tija t’ u shpėrdajshin e n’ ānė tjetėr t’ vźte si kusht dorzimi t’ vetin n’ besė, pshtimin e shokve t’ ngujuem. Por aj nuk e dite se rrethuesit, ishin bāmė mish e thue me sllavt’ e druzhe Titos qi bash nj’ ato virtyte t’ Kanūs po dojshin m’ i pėrdhosė! I ngujuemi Mark Luka, mbas dorzimit, pat diftue se tė tetėn ditė Prźka kėrkoi t’ vijshin qi t’ u dorzoheshin n’ besė e mos t’ i dhunojshin, Frati i Vuklit si edhe Kryetari i Kėshillit.

Nė dokumenta arkivi figuron replika n’ Rrapsh t’ Hotit n’ mjes t’ lidhunit Prźnk Calit edhe Mehmet Shehit, po ajo kurr nuk u ka ardhė pėr marė historianve lakej t’ diktaturės t’ a pėrmźndshin. I tha Mehmeti: E more Prenk Cali, tė pat ardhur dita t’a mbyllje historinė tėnde me shkronja ari po t’ishe bėrė me ne! Pse bėre kėshtu?

Zotni, faji bjen mbi ju se ju u bātė aleatė me anmikun tonė shekullor, me Serbin, iu pėrgjigj burrnisht Prźnk Cali!

Ky qėndrim e ndezi edhe mā keq komandantin partizan qi veē me plumb e me zjerm e dhunoi Malėsinė. Raportin ndėshkimuer e harton nji tjetėr kriminel i pėrbindshėm, Zoj Themeli qi gjakftoftė pėrshkruen se si n’ Kelmend u vrane 44 malsorė e mandej shton se nė mėnyrė konspirative u vran’edhe tre tė tjerė, u dogjėn si ndeshkim 44 kulla n’ Kelmend ku n’ zjerm u dogjne Vukli, Nikēi e Selca! Dedė Gjon Bajraktarin e prūene t’ varruem n’ kullė tė Gjonit ku e āma po ia mjekote plagėt. Me ta marrė vesh komunistėt e rrethuene kullėn, e xorrne zharg t’ āmėn e Dedės e n’ sy t’ saj e dogjne kullėn me gjithė Dedėn e Luc Tomėn mbrźndė! A ka kob mā t’ madh se sa aj i pinjojve t’ kullės Rapukajve n’ Vukėl? E pat djegė s’ parit turku e mandej shkjau qi vrane njźna palė Pjetrin e tjetra Lulin. Po u desht t’ vite Brigada e Mehmet Shehit qi t’ a digjte s’ tretit me 10 fruer 1945 e t’ i vrit’ te Nduen, Lucin, Zefin edhe mā t’ voglin Rrokun!

Po dorzimit n’ besė t’ Prźnk Calit si iu gjegjėn komunistat? Simbas raportit Zoj Themelit fill’ e vrane Ded Lulash Smajlin qi ra tue thirrė Rrnoftė Shqypnija si edhe Ded Gjon Dedėn qi ia kishin coptue mishin n’ spata para se m’ e vra! Kah e shifte kullėn e vet tue u djegė, i a xorrne sytė me bajonetė edhe e vorrosne t’ gjallė Fran Zef Bajraktarin, kurse Luc Gjon Bajraktarin e ēane n’ bajoneta edhe e hodhne n’ humnérė! Me mjellė tmerr’ edhe kob n’ popull t’ mbledhun t’ Vermoshit, e pushkatuen n’ mjedis tij Marash Vat Lumajn! Mjedis Kelmendasve e pushkatuen veē me bā terror Dedė Prenk Nikėn e po njashtu e pushkatuen mjedis Brojės Uk Mark Bikun! Tri jav’ e mbajtne vjerrun n’ Koplik Nik Mark Rezajn e mandej pa gjygjė e pushkatuene edhe até! Edhe nė Niksh shtat kulla dogjne veē me pėrhapė tmerr. Fran Zefit t’ parit ia dogjne se strehue kish Prźnk Calin e mandej edhe tė tjert’ n’ plumb i kaluen e tė tānve u morrne bagtit’ e bletėt m’ i dergjė pėr kashatė t’ gojės! N’ Koplik pa gjygj u pushkatuene edhe Gjergj Lul Toma me gjith Gjek Selcėn. E pse? Me futė veē tmerr n’ popull.

Si sot e kam parasysh kur e prūene duer lidhė n’ shehėr tė Shkodrės kreshnikun Prźkė Cali! Ecte kryenaltė me mjekėr t’ dźndun aj, si me kźnė fitues. Por shkjau, brateja i partizanve ngadhnjyes, ia kish n’ vesh t’ vjerrun trimit inadin. E ndalne mjedis Fushės Ēelė, e ulne n’ gjūj e nji partizane e egzaltueme ia rroi mjekrrėn pa lagė atij. Mjes gishtave t’ duerve t’ mija me t’cillat kishem mlue ftyrėn, kureshtja m’ bāte me pa si i shkojshin lotėt kreshnikut qi zā nuk xirrte dhimbet! Kjo pamja e mbrāme qi kam e prijsit maleve q’ i pat thye shkjetė n’ luftimet e 1911ės e tė 1913ės. Mbas kėsaj veē kur ndjeva se e kishin dėnue me vdekje dhe me 25 mars njimij’ e nāndėqind’ e katėrdhet’ e pźsė e kishin pushkatue Prźnk Calin. Kėsisoji komunistat shqyptarė e vrane anmikun e betuem tė shkjaut dhe e hapne rrugėn m’ u shkue uji n’ mulli t’ tyne!

Mirėpo Malėsia Madhe nuk thyhej kollaj. Me 18 kallnuer 1945 nė Poķcė u mblodhne burrat trima prej Hotit, Kastratit, Shkrelit e Lohjes. E quejtne Kuvźndi i Maleve at kuvźnd t’ Poķcės. Ktyne burrave trima tė maleve iu bashkue edhe dijetari Dom Nikoll Gazulli. E kish n’ gjak patriotizmin Dom Nikolli se i vllau i Dom Gjonit ish ai, i atij trimi shok i Luigj Gurakuqit e Fan Nolit, qi me 5 t’ marsit 1927 e varne n’ konop. Bashkė me tź ish n’ Kuvźnd edhe Nikoll Dedaj, Kryetari i Komunės Dedaj-Shkrelit qi bash miq ishin me trimin e urtė e t’ mźēėm Luket Marashin e Grishajve qi n’ krah t’ Ded Gjolulit e pat ēue flamurin n’ Deēiq. N’ Kuvźnd i drejtohet Bajraktari Pjetėr Gjoka trimit t’ Hotit Gjelosh Lulit Fol o trim i Hotit se tė takon fjala edhe primja e Kuvźndit sepse t’ kem prej derės Ded Gjolulit! Dhe Gjeloshi trim e i mźēėm si ishte, qi nderėn e derės nuk e korit’ te, foli e tha Burra, erdh koha ta lidhim besėn, t’ rrokim armėt e lirisė e ta bājmė dekėn si me lé! Vendimi u muer: Me 28 kallnuer 1945 t’ fillote kryengritja!

Trimi Llesh Marashi kish xānė vźnd n’ konak t’ Luket Marash Grishajt prej kah prit’te t’ vite dita e msymjes. E kish zgjedh’ at konak se ēerdhe burrnije e beset ish aj me zā n’ Malsi t’ Madhe! Po dita s’ priti me ardhė se Bataljoni Ndjekjes, informue prej hafijeve t’ Ēun Januzit e zagarve t’ tij pėr datė t’ vźndueme me fillue Kryengritja, e msyene Kullėn e besės e t’ burrnisė Luket Grishajt, me t’ pabesė n’ ag t’ ditės 24 kallnorit. Grishajt i ēartne t’ pabesėt e i thyene me t’ madh vėrtik e u bashkuene me 400 burrat e Shkrelit t’ primė prej Pjetėr Gjokės qi kishin pushtue postkomandėn e Dedajt e n’ tperźndueme t’ diellit e pushtuen postkomandėn e Bajzės. N’ ato pėrpjekje rane n’ fushė t’ betejave prijsat Pjetėr Gjoka, oficeri Zef Toma si edhe Lulash Cuku. Me t’ zaptue Bajzėn, n’ kishė t’ saj frati Ciril Cani u ra kumonave m’ e pėrhapė kushtrimin prej Bajze! T’ primė prej Llesh Marashit, me trimnķ t’ pashoqe n’ luftime t’ ashpra, kryengritsit e zaptuene edhe krejt qytetin e Koplikut. Karakteristik e shum kuptimplotė āsht fakti se Komandant Llesh Marashi urdhnote qi tė tānė ushtarėt e ndjekjes tė xānun rob, t’u merreshin armėt e tė liroheshin me shkue ndėr shpija tė tyne se n’ fund t’ fundit ishin vllazėn shqyptarė!

Te ura e Rrjollit Mirot Paloka e Gjon Martini me forcat e tyne, s’ bashkut me dukagjinasit Kapiten Palė Thanin e tė vllanė Dedėn, i pari mbi urė e i dyti poshtė saj, fillimisht i gozhduen e mandej i thyen forcat e ndjekjes. Mirpo prej jugut erdhne pėrforcime t’ mdhį se e kuptuen komunistat se mbas Koplikut i pat ardhė rradha Shkodrės me u dalė doret, kurse forcave t’ Mirot Palokės e Gjon Martinit kėrkush s’ muejt m’ u ardhė nė pėrforcim se kta metėn t’ izoluem ato katėr dit qi u detyruene m’ e fillue para kohe betejėn e krahinat e tjera s’ muejtne m’ u ardhė nė ndihmė. Tue luftue n’ kāmbė u vrane trimat Mirot Paloka edhe Gjon Martini, ashtu si ua lypte ndera e konaqeve t’ tyne. Kurse Rrok Kanti mos me ra i gjallė n’ dorė, nagant i bje vetė zźmrės po i Madhi Zot nuk ia kish pré ditėn e dekės me at rrfé. N’ mal e bāni dekėn edhe trimi Luket Grishaj qi i varruem u tėrhoq zharg n’ pyllė veē mos t’ a xźjshin t’ gjallė komunistat qi mandej me tradhtķ e vrane n’ pėrpjekje! Te Kisha ra trimnisht n’ luftim me forcat e ndjekjes edhe Marash Tom Gjeloshi e n’ muzg t’ mbrāmjes u vrane edhe Luigj Kol Shetaj s’ bashkut me sokolat Mirash Gjoni e Pjetėr Kola. Tue pa se nuk kish mā rrugėdalje, dorzohet Llesh Marashi me kusht bese n’ fé t’ mos ia ēartshin trimat e tij. Mirpo s’ kishin besė e as fé komunistat e prangat ia vūene Lleshit e namin bāne n’ ata qi xūene t’ gjallė. Tamam mjer aj qi ra n’ dorė t’ tyne!

Me pushkatimin e Prźnk Calit si edhe me varjen n’ konop tė Llesh Marashit, ktyne dy sokolave e trimave t’ pa shoq, vėrtet mori fund dhe u shtyp me zjerm e me gjak Kryengritja e Malsisė Madhe, por nuk u shue lėvizja pėr pėrmbysjen e zgjedhės komuniste e cila vazhdoi ku e organizueme e ku sporadike pėrgjatė dhetė vjetėsh t’ ardhshėm! Pra, Kryengritja e Malsisė madhe kje prologu i nji rezistence aktive tė popullit shqyptar i cili nuk pranote me iu nenshtrue dhunės komuniste. Nga kjo pikpamje ajo merr rāndėsi tė madhe ndėr tė gjitha vźndet e ish kampit socialist sepse s’ parit edhe mā kuptimploti, āsht fakti se kjo kryengritje āsht e para edhe e vetmja ndėr tė gjitha kėto vźnde qi iu kundėrvūene me armė nė dorė kulshedrės komuniste n’ hapa t’ parė tė sajat! S’ dytit, Kryengritja e Malsisė Madhe āsht fillimi i asaj lufte t’ organizueme tė rezistencės kundra komunizmit qi vetėm nė Shqypni muejti me zgjatė jo pak por dhjetė vjete!

Revolucioni Hungarez i 1956-ės vėrtet duhet admirue se rinia studentore qi e filloi e mbas saj e gjithė katundarķja, iu kundėrvūene sistemit komunist e luftuene edhe e ndaluene luftimin vetėm kur u zhbine me temel prej tankeve ruse tė Hrushovit, por e gjitha kjo nuk zgjati as dy vjet e megjithatź njifet si Revolucioni Hungarez i 1956-ės! Kurse rezistenca e armatosun antikomuniste shqyptare qi zgjati dhjetė vjete as ka źmėn edhe e keqja mā e madhe āsht se u punue prej komunistave tue e shtremnue historinė m’ e lānė n’ harresė vetė atź, pa le mbasandej martirt’ e saj!

E tash, mbasi i pėrkujtueme fluturimthi ndollķtė si edhe nji pjesė t’ martirve, e tue u pėrulė me respekt ndaj idealit tė tyne kombtar e antikomunist, e quej me vźnd m’ u ndalė e me hjedhė sadopak dritė e bashkė me tź me vūe n’ dukje se si dita qi kalon e ndėr shqyptarė t’ ndershėm sa vjen e po rritet:

Pezmi pėr si po shkruhet historia!

Ē’ lindė prej micet gjuen mķj, kanė pas thānė t’ parėt tonė! Edhe n’ fushė t’ historisė e njajta gjā po ndollė si n’ politikė. Ndėrruene źmnin ish komunistat e rane me fjetė tė tillė e n’ agim na u njallne socialista. E desh bota frazeologjin’ e ré e ata vrik flasin e shprehen me brķma n’ kupė t’ qiellit se sa e duen demokracinė, Amerikėn, integrimin europian e mė the e tė thashė. Po vźndit e popullit pėrdit’ e mā zi po ia marrin frymėn!

Edhe historiant t’ njajtėn maskė paraqesin! Shprehet drejtoresha e Institutit tė Historisė zonja Ana Lalaj nė intervistė t’ sajėn nė New York nė gusht t’ vjetit 2002: “Nuk ka shoqėri tė hapur pa arkiva tė hapura … Nė kohėn kur vetėm shteti komunist kishte kompetencėn pėr t’ u siguruar shkollėn, punėn, shtėpinė, ashtu si tė gjithė nėpunėsit e tjerė shtetėrorė, edhe historianėt ishin tė komanduar nė veprimtarinė e tyre krijuese … dhe PPSh vendosi monopolin e saj edhe mbi historiografinė shqiptare … Teksti i parė i rishkruar i Historisė sė Popullit Shqiptar ishte ai pėr shkollat e mesme, qė doli nga botimi nė vitin 1994 …”

Kah e lexon kėt intervistė tė kėsaj zoje t’ nderueme edhe gjuja t’ reformueme, tė bāhet zźmra mal e kujton se fjalt’ e saja janė t’ sinqerta. Tash ju ftoj t’ a lexojmė anėn e mbrapshtė tė fjalve e deklaratave t’ saja. Nė tekstin e Historisė t’ botuem nė vjetin 1994, (tekst i rishikuem me frymėn e re tė s’ vėrtetės simbas asaj drejtoreshe), nė faqet 217-218 autori Dilaver Sadikaj e paraqet Kryengritjen e Malsisė Madhe si nji lėvizje antikomuniste, por pėr pa i xānė n’ goje udhėheqsat e kėsaj lėvizje. Kurse nė botimin e vjetit 1999, po autori Dilaver Sadikaj, (tashmā i dekun), pra i njajti autor i tekstit pėr kėt pjesė e pėr mā tepėr tue kźnė vetė zoja Ana Lalaj, drejtoresha e Institutit tė Historisė kryeredaktore, dalin me studim mā t’ thelluem e nė faqen 285 shkruejnė pėr Kryengritjen e Malsisė Madhe: …lėvizje qė u zhvillua nė forma tė dhunshme kundėrligjore e kundėrkushtetuese dhe mā vonė vazhdojnė u dėnuan shumė persona si bashkėpunėtorė tė fashizmit dhe kriminelė lufte. Edhe kėtu nuk pėrmźnden źmna udhėheqsash. Edhe nė vjetin 2000 po me kėt kāndshiqim trajtohet kjo e quejtun lėvizje antikomuniste.

Shtroj tash pvetjen e natyrshme: A ka se si shprehjet e bukra tė kėsaj shkenctareje t’ reformueme, (simbas sajė), tė krahasueme me veprat n’ fakt qi ajo kryen, tė mos bāhen pėr mue si edhe pėr ju tė gjith pézmi jonė se si po shkruhet historia?

Zoja Lalaj pranon tė pohohet se lėvizja u zhvillua nė forma tė dhunshme kundėrligjore e kundėrkushtetuese. Marr pėrvūjtsisht lźje e ta pves shkenctaren tonė t’ nderueme: A din ajo me m’ diftue nji shźmbull kryengritjeje revolucionare n’ botė, e cilla t’ jenė zhvillue pa dhunė e konform ligjeve si edhe kushtetutave?

Gjithashtu ajo zoja pohon se u dėnuan shumė persona si bashkėpunėtorė tė fashizmit dhe kriminelė lufte. S’ parit, kjo frazeologji e pėrdorun m’ ēon me kujtesė 57 vjete t’ shkueme e mė duket se shprehen Zoi Themeli apo Naun Bezhani me shokė e pezmi nuk ka se si mos me m’ a kapėrthye zźmrėn e me m’ a dridhė mishin!

Po marr tash si shźmbull mā tipikun prej fashistave, t’ dėnuemin mā rāndė e t’ vjerrun n’ konop, Llesh Marashin.

Ē’ prej ditės qi shkeli kāmba e ushtarit fashist nė Shqypni, Llesh Marashi duel n’ mal kundra fashizmit. Strehė pat konaqet e Luket Marash Grishajt me shokė. Mbas kapitullimit tė Italisė fashiste, kund kah mueji mars a prill i vjetės 1944, t’ dėrguem tė Frontit Nacional Ēlirimtar Riza Dani si edhe profesor Mark Prela, organizuen nji takim me Llesh Marashin nė Barbullush te mullini i Dan Hasanit, (vllau i Riza Danit). T’ dėrguemt e Frontit e ftuene Llesh Marashin si antifashist me u bashkue me Lėvizjen. Lleshi ua priti shkurt e u tha … kjo āsht punė qi s’ bāhet more burra. Po ju a nuk i keni sytė n’ ballė e s’ e shifni se si komunistat janė tue luejtė teatėr me ju? Nuk e shifni ju se ata udhėhiqen prej serbve? Mlidheni mźnden e kthejuni n’ rrugė t’ komtarisė se internacionalistat juve kanė me ua pré krenat! Ju asgjā s’ ju lidhė me ta. Rizaja i kish thānė … mirė qi ti e luftove fashizmin, po prej gjermanve ē’ pret? Pse s’i lufton? E Lleshi ish gjegjė … ushtria gjermane āsht kalimtare e ne s’ na hinė gjźm n’ kāmbė prej saj. Po sllavin kjo ushtri po e lufton e na prej saj kem se shka me pėrfitue … Kėt bisedė m’ a ka pasė diftue vjete mā vonė, mbas pushkatimit Rizasė, e shoqja e Riza Danit (tezja źme) e cila i nepte tė drejtė gjykimit tė situatės prej Llesh Marashit. Pra e ftoj profesoreshėn e nderueme Ana Lalaj t’ i studjojnė dosjet e arkivave jo me slogane po nė fakt e me thellim e tė mos xjerrin pėrfundime shabllone prej atyne qi pėrdorshin Zoj Themelėt me shokė!

Sa i takon pohimit nė tekst t’ zojės Lalaj se ata qi morrne pjesė n’ Kryengritje tė Malsisė ishin kriminelė lufte, marr prep lźje t’ sajėn me i a skjarue pak idetė kėsaj shkenctareje e m’ e ulė prej rźshė e n’ realitet. Pėrgjatė ksaj kumtese kam pėrmźndė se si Prźnk Cali e gjithashtu edhe Llesh Marashi, asnji ushtar tė forcave tė ndjekjes t’ kapun gjallė ose tė vetdorzuem nuk e ēartne. Veē i ē’ armatosne e i lāne tė lirė m’ u largue. E kto pohime janė tė tāna n’ dokumenta arkivi shtetnuer tė pohueme prej njerzve n’ hetuesķna. Mjafton veē me pasė vullnet t’ mirė, m’ i studjue kto dokumenta e m’ i gjykue gjānat drejtė.

Kriminel e quejnė edhe trimin Mark Gjomarkajn. Po kur duel prej Malsisė Madhe me forcat e tija nepėr Dukagjin, Nikaj Merturė, Qafė Kolshi e shkon nė Has, cilido prej forcash t’ ndjekjes qi dorzohej aj ia merrte armėt edhe e lźnte t’ lirė. Me 11 dhetuer 1944, nė Tregtan t’ Hasit, bijnė n’ pėrpjekje me forcat partizane me komisar Ismail Pogėn, i thejnė e mjedis t’ xānunve rob ishte edhe komisari partizan. Mark Gjomarkaj jo qi nuk e pushkatoi, po si atij edhe partizanve tjerė u spjegoi se ata i kishin mashtrue e n’ fakt luftojshin pėr pansllavizėm, kurse forcat e Kapidanit tė Mirditės luftojshin pėr shqyptarizėm edhe i lėshoi.

E pėr m’ e mbyllė edhe me kėt pikė me shkenctaren tonė zojėn Lalaj, nuk kam se si m’ e kalue n’ heshtje edhe nji fakt t’ fundit.

Le tė kontrollojnė zoja e nderueme n’ dokumenta Arkivi tė Rźndit e ka m’ e gjetė nji telegram tepėr urgjent qi i ka drejtue Mehmet Shehu me datėn 9 fruer 1945 Komandantit tė Pėrgjithshėm, Gjeneral Kolonel Enver Hoxhės, ku i propozon qi prej atyne qi sulmuene Koplikun tė pushkatohen si fillim 12 vetė e mandej mund t’ u pushkatojshin edhe 20 kryengritės tė tjerė. Mbrźnda ditės E.Hoxha ia kthen pėrgjegjen:

Gjegje radiogramit Nr.Extra datė 9 fruer 1945

Aprovohen ndėshkimet me vdekje tė 12 vetėve dhe ndėshkimi i tė tjerėve me dėnime tė ndryshėme propozue me tė sipėrmin. Na njoftoni datėn e ekzekutimit.
Enver Hoxha
Firma


Tre rreshta t’ akullt e pėrbājnė kėt radiogram, po 12 jetė morrne ata rreshta! Secilli rresht nė t’ thźllė vaj e kob futi katėr familje! Kishem me dashtė m’ e pvetė shkenctaren tonė historiane se kta dėnime edhe aprovime dėnimesh nė ē’ farė formash ligjore edhe kushtetuese kishin m’ u katalogue simbas saj?

I mźndėshmi edhe i dijtuni Patėr Gjon Shllaku pat thānė:

Nji komb qi lindet ka nevojė pėr fatosa qi t’ desin, por fatosat qi desin nuk kanė se shka bājnė nė nji komb qi i pėrbuz’e i harron! N’ shtete tjera njerzt’ e idealit ne u mbytshin pėr s’ gjalli nderohen pėr s’ dekuni, ndėr ne ata mbyten dy herė–edhe harrohen!

E un, skājshmėnisht i dispruem se si Instituti i Historisė e ka trajtue e interpretue ndėr tekste shkollore Kryengritjen e Malsisė Madhe e doemosdo edhe tė gjitha zhvillimet e shekullit t’ kaluem t’ vźndit tonė, i bāj thirrje drejtoreshės atij Instituti zojės Ana Lalaj tue i kujtue asaj se si sejcillin qi e ka prūe n’ jetė, Zoti i ka caktue nji detyrė. T’ a kryejnė ajo detyrėn qi ka me dije e ndershmėnķ. N’ mos dijtė ajo si m’ e krye kėsisoji, tė napin dorėhjekjen. Po kurrsesi mos tė vazhdojnė ajo e t’ i bājnė hyzmet postit, pamvarsisht se brźzave tė tānė njerzish tė ndershėm kėsisoji u cakton fatin pėr t’ cillin flet Patėr Gjon Shllaku, kurse t’ padźjve ajo krijon mundėsi t’ u nepen tituj Nderi i Kombit!


Mėrgim Korēa
(Detroit–Michigan)
__________________
Njerzitė fisnikė , me ligjeraten e tyre , fitojnė mė shumė armiq, sesa njerzit e ligj me veprimet e tyre tė liga.

Zhan Pol
Psikologu Nuk ėshtė nė linjė  
Nyje Interesante
Old 19-04-05, 01:30   #62
OROSHI
 
Join Date: 12-07-04
Location: Kine
Posts: 266
OROSHI has disabled reputation
Default

Quote:
Originally Posted by loni19
Sheriati eshte ligj i Zotit e jo i arabeve.
oroshi i ndruar te kuptoj plotesisht por te them se nikco provokoi se pari here.
nuk don te thote se me praktikimin e Islamit traditat tona bien posht.
ju lutem, tash qe mendoni se do te cizilizoheni me vese negative e te prishura te evropes a nuk eshte lenie definitivisht anash te vlerave kombetare.
Loni,e mirpres "zbutjen" tande kundrejt te tjereve(te cilet jane vellaznit tuj).
Na nuk kena nevoj me marr as veset e kqija te Evropes dhe as ato te Arabeve,as nuk mund te bahemi Evropiane(ne fakt jena sepse kemi ken me mijra shekuj ne Evrope) dhe as nuk mund te bahemi Arabe,se perndryshe dalim vecse kopila.

Kujt nuk i pelqen me ken shqiptar udha e mbar i kjoft,se nuk ja kena nevojen.
Kush don me qendru shqiptar le te qendroje duke rujt traditat dhe vlerat shqiptare,sepse te paret tane rujten edhe fene edhe kombin.
Ata shqiptar qe u deklarun Italian/Turq/grek/Sllav i ka mbulu hija e harreses tash sa shekuj dhe permenden vetem si tradhtar!
__________________
SHQIPTARET E MOREN ME DHUNE ISLAMIZMIN!!!
OROSHI Nuk ėshtė nė linjė  
Old 19-04-05, 10:47   #63
loni19
 
Join Date: 04-11-04
Location: Nė zemren e njerėzve...
Posts: 1,651
loni19 has disabled reputation
Default

Quote:
Originally Posted by OROSHI
Quote:
Originally Posted by loni19
Sheriati eshte ligj i Zotit e jo i arabeve.
oroshi i ndruar te kuptoj plotesisht por te them se nikco provokoi se pari here.
nuk don te thote se me praktikimin e Islamit traditat tona bien posht.
ju lutem, tash qe mendoni se do te cizilizoheni me vese negative e te prishura te evropes a nuk eshte lenie definitivisht anash te vlerave kombetare.
Loni,e mirpres "zbutjen" tande kundrejt te tjereve(te cilet jane vellaznit tuj).
Na nuk kena nevoj me marr as veset e kqija te Evropes dhe as ato te Arabeve,as nuk mund te bahemi Evropiane(ne fakt jena sepse kemi ken me mijra shekuj ne Evrope) dhe as nuk mund te bahemi Arabe,se perndryshe dalim vecse kopila.

Kujt nuk i pelqen me ken shqiptar udha e mbar i kjoft,se nuk ja kena nevojen.
Kush don me qendru shqiptar le te qendroje duke rujt traditat dhe vlerat shqiptare,sepse te paret tane rujten edhe fene edhe kombin.
Ata shqiptar qe u deklarun Italian/Turq/grek/Sllav i ka mbulu hija e harreses tash sa shekuj dhe permenden vetem si tradhtar!


shiko i nderuar nje po ta them askush nuk tha se po te behesh musliman duhet lene anash traditat kombetare.
ligjet Islame ne shum shum raste jan te ngjashme me traditat tona por ja qe disa qe jan krenar me traditat tona kombetare kinse, pse marrin kulturen e huaj franceze apo angleze apo gjermane?kjo sdon te thote civilizim po lenie anash traditave tona.ndersa ta praktikosh Islamin nuk don te thote lenie anash.
shumica e muslimaneve jane krenar per Fene dhe Kombin shum kristian jan se respektojne aspak religjionin e tyre pervec se kur vjen ne pyetje me i kundershtu muslimanet bile ata as per komb nuk jan por vetem shiten ashtu.
__________________
\"Vitet kalojnė...ne si shqiptarė shpresojmė dhe vetėm shpresojmė...Zemrat rrahin mė fuqishėm, dėshira ėshtė e flaktė, nje fjalė e pėrmendim edhe ne gjumė:PAVARĖSIA..
PRESIM PAVARĖSINĖ TĖ SHĖROJĖ ZEMRAT TONA\"----
LONI19....
loni19 Nuk ėshtė nė linjė  
Old 19-04-05, 15:20   #64
OROSHI
 
Join Date: 12-07-04
Location: Kine
Posts: 266
OROSHI has disabled reputation
Default

Loni,une te konsideroj si vellai jem jo nga ana fetare por nga gjaku,pra le te flasim si vellazen te nje gjaku.
Traditat fetare nuk kane asnji lidhje me traditat tona kombetare,kete ngulite ne tru!!

Un nuk po hy me shkru tash se sa shum ndryshojne ligjet e Islamit me ligjet tona shqiptare,duhet t'i dish vete.

Kur them qe nuk duhet te imitojme Evropen,mos kujto qe une po i bi mohit fese kristiane,por feja ka vendin e vet e kombi te vetin.
Ne jetojme ne Evrope,pra si ka mundesi qe ti mendon qe ligjet e Islamit jane shum afer ligjeve tona shqiptare??Apo e thu kete vetem sa per kundershtim.

Le te bajme nje krahasim ordiner:sikur ti te ishe ne probleme me nje Ebvropian dhe une te isha aty,do hidhesha pa asnje ngurrim ne krahun tand dhe do t'i thyenim dhambet atij Evropiani.A do e baje edhe ti nji gja te tille sikur une te kisha probleme me nji Arab/Turk ???

Gjith te mirat!!
__________________
SHQIPTARET E MOREN ME DHUNE ISLAMIZMIN!!!
OROSHI Nuk ėshtė nė linjė  
Old 20-04-05, 12:32   #65
loni19
 
Join Date: 04-11-04
Location: Nė zemren e njerėzve...
Posts: 1,651
loni19 has disabled reputation
Default

oroshi nese aj person eshte musliman i devotshem qofte arab dhe turk aj nuk do te kacafytet se pari me ty vetem nese eshte ne te drejte.
e dyta nese eshte person i rendomte dhe ti ke te drejte do ti sellja atij dhe e treta nese ai eshte musliman i devotshem dhe ka plotesisht te drejta, e ti nuk ke te drejte dhe je fajtor do te kisha derrmu ti ne boksa.


dmth oroshi mos u prek pe jap mendimin tim. nuk po ta baj qefin po po flas realisht nga zemra.
ndersa nese te takoj me nje jo musliman duke u rre do ti sellja sa do te muja atij qe te kundershton edhe pse ti je krishter e un musliman por e kam parasysh se nese ne rsatin konkret sna lidh Feja eshte se jemi shqiptar.
__________________
\"Vitet kalojnė...ne si shqiptarė shpresojmė dhe vetėm shpresojmė...Zemrat rrahin mė fuqishėm, dėshira ėshtė e flaktė, nje fjalė e pėrmendim edhe ne gjumė:PAVARĖSIA..
PRESIM PAVARĖSINĖ TĖ SHĖROJĖ ZEMRAT TONA\"----
LONI19....
loni19 Nuk ėshtė nė linjė  
Old 20-04-05, 12:40   #66
ANDROMEDA
 
Join Date: 24-03-05
Location: New York
Posts: 45
ANDROMEDA has disabled reputation
Default

Ndryshuar

Bond
__________________
Shiqoje te verteten ne sy
ANDROMEDA Nuk ėshtė nė linjė  
Old 20-04-05, 18:44   #67
Besiana
 
Join Date: 06-01-04
Posts: 67
Besiana has disabled reputation
Default As me kryq e as me Han ne Evrop

O thoni se qka te doni se skemi me shkue ne Evrop as me kryq e as Me Han ne Evrop pore kemi me shkue vetem me nja me Shqiponjen Dy krenare apo merreni vesh ju o fanatikat Fetar si ju Musliman e siju Katolik se njerezit si ju se meritojne me kanen te perfaqesuar nga Flamuri i yne mos na e perzini as Kryqin e As Hanen me flamur se ndryshe keni me kanen te mallkuar nga Shpirti i Skenderbeut ju po qeshni me Enver Hoxhen qe ja vnoi Yllin Flamurit e tashe doni me e bastardu Shqiponjen me Kryqa e Hana o ju jeni te mallkuar mjaft mos llomotitni ma se kjo ashte pune qe nuke bahet as kryqi e as hana jo kurre skane me kanen asnjana ne Flamur dhe pik.
Besiana Nuk ėshtė nė linjė  
Old 20-04-05, 21:36   #68
OROSHI
 
Join Date: 12-07-04
Location: Kine
Posts: 266
OROSHI has disabled reputation
Default

Quote:
Originally Posted by loni19
oroshi nese aj person eshte musliman i devotshem qofte arab dhe turk aj nuk do te kacafytet se pari me ty vetem nese eshte ne te drejte.
e dyta nese eshte person i rendomte dhe ti ke te drejte do ti sellja atij dhe e treta nese ai eshte musliman i devotshem dhe ka plotesisht te drejta, e ti nuk ke te drejte dhe je fajtor do te kisha derrmu ti ne boksa.


dmth oroshi mos u prek pe jap mendimin tim. nuk po ta baj qefin po po flas realisht nga zemra.
ndersa nese te takoj me nje jo musliman duke u rre do ti sellja sa do te muja atij qe te kundershton edhe pse ti je krishter e un musliman por e kam parasysh se nese ne rsatin konkret sna lidh Feja eshte se jemi shqiptar.

Hahahahahahahaha,don me thane:po u ngaterrova me nji te krishtere,ti do me ndihmoje edhe sikur une te kisha faj,kurse me nji musliman do ndihmoje muslimanin edhe sikur une te kisha te drejte??Ndoshta e kam kuptu gabim.
__________________
SHQIPTARET E MOREN ME DHUNE ISLAMIZMIN!!!
OROSHI Nuk ėshtė nė linjė  
Old 21-04-05, 13:16   #69
loni19
 
Join Date: 04-11-04
Location: Nė zemren e njerėzve...
Posts: 1,651
loni19 has disabled reputation
Default

Quote:
Originally Posted by OROSHI
Quote:
Originally Posted by loni19
oroshi nese aj person eshte musliman i devotshem qofte arab dhe turk aj nuk do te kacafytet se pari me ty vetem nese eshte ne te drejte.
e dyta nese eshte person i rendomte dhe ti ke te drejte do ti sellja atij dhe e treta nese ai eshte musliman i devotshem dhe ka plotesisht te drejta, e ti nuk ke te drejte dhe je fajtor do te kisha derrmu ti ne boksa.


dmth oroshi mos u prek pe jap mendimin tim. nuk po ta baj qefin po po flas realisht nga zemra.
ndersa nese te takoj me nje jo musliman duke u rre do ti sellja sa do te muja atij qe te kundershton edhe pse ti je krishter e un musliman por e kam parasysh se nese ne rsatin konkret sna lidh Feja eshte se jemi shqiptar.

Hahahahahahahaha,don me thane:po u ngaterrova me nji te krishtere,ti do me ndihmoje edhe sikur une te kisha faj,kurse me nji musliman do ndihmoje muslimanin edhe sikur une te kisha te drejte??Ndoshta e kam kuptu gabim.


ej oroshi i nderuar e i respektuar lexoje me kujdes edhe njehere ok a ban shoki jem edhe pastaj jep pergjigje.
me respekt loni19
__________________
\"Vitet kalojnė...ne si shqiptarė shpresojmė dhe vetėm shpresojmė...Zemrat rrahin mė fuqishėm, dėshira ėshtė e flaktė, nje fjalė e pėrmendim edhe ne gjumė:PAVARĖSIA..
PRESIM PAVARĖSINĖ TĖ SHĖROJĖ ZEMRAT TONA\"----
LONI19....
loni19 Nuk ėshtė nė linjė  
Old 21-04-05, 15:57   #70
Tomori
 
Join Date: 23-06-04
Posts: 11,890
Tomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėm
Default

[quote="Psikologu"]
Quote:
Originally Posted by Tomori
[b]-He mor djali i mire?!!! 4peace,,, nese Evropa kushtezon ce me qene ne Komunitetin Evropjan por gjemati me qene Kryqali,,,,shum gabim e ka,
-Nuk kemi nevoje per Evrope te tille,,rrot te sames e pasha ket Evrope se (ska qka na vyen kjo kurve plake Evrop) nese ben krahasime ne bindjet fetare te komunitetevet qe i perkasin po ksaj Evrope!!!
[/b]

Pershendetje

Reagimet e nxehta dhe te ngutesheme nuk dergojn askund vetem ne thellimin e urrejtjes njerzore , fetare ose te pergjitheshme.

Se dij se qka ka ketu kunder Evropes , apo thenė me shkurt a jemi ne ata qe e kerkojm Evropen dhe ndihmen e saj apo ajo kerkon nga ne.
Ajo s“kerkon qe ne ti behemi anetar te saj aspak.

[size=18]
Quote:
[Nderime
I nderuari "psikologu"
-Gaboheni sa i perket Reagimit tim te nxehte siq thuani ju!!!!!
Sa per dijeni un nuk Urreje,,,,,,por problemi qendron se EVROPA urren komunitetin Musliman?!!!....
-Sa i perket antarsimit edhe na nuk kerkojme te behemi antare aspak,,,po qe se Evropa na kushtezone qe te Antarsohemi dhe te na trajtoje si te Krishtere,,,,
Nuk kemi aspak nevoj per EVROPE diskriminuese,,,
nuk jemi na ata qe kerkojme Evrop krishtere,,,,,,,,,

-Por jemi per nje Evrope qe te gjithe komunitetet, dhe konfisionet fetare dot trajtohen njesoj pa asnje dallim,,,,,,
Tomori Nuk ėshtė nė linjė  
Old 21-04-05, 22:35   #71
OROSHI
 
Join Date: 12-07-04
Location: Kine
Posts: 266
OROSHI has disabled reputation
Default

Loni,e paskam kuptu gabim vllai jem,oke.

Tomorri,a thu po ta ha mendja qe mundesh me i vu kushte Evropes se si duhet me na pranu ajo ne??
Besoj e din qe Evropa po i ve kushte Turqis qe te respektoje te drejtat e njeriout dhe te drejtat e pakicave fetare(dhe jo te nderroje religjion).
Besoj do te ishte nji katastrof per ne nqs Serbia hyn ne Evrope perpara nesh!!
Perderisa ne e pelqejme Evropen per te emigru atje,e pse te mos e pelqejme per te qene brenda Evropes??
Evropes nuk i intereson se cfar feje ke ti,asaj i intereson qe nje popull te jete tolerant/i civilizuar dhe i perparuar ne mentalitet,gjithashtu edhe ekonomine ta kete te zhvilluar,kur ne te plotsojme keto kushte atehere do hyjme ne Evrope,perndryshe bye bye.
__________________
SHQIPTARET E MOREN ME DHUNE ISLAMIZMIN!!!
OROSHI Nuk ėshtė nė linjė  
Old 22-04-05, 11:21   #72
loni19
 
Join Date: 04-11-04
Location: Nė zemren e njerėzve...
Posts: 1,651
loni19 has disabled reputation
Default

Quote:
Originally Posted by OROSHI
Loni,e paskam kuptu gabim vllai jem,oke.

Tomorri,a thu po ta ha mendja qe mundesh me i vu kushte Evropes se si duhet me na pranu ajo ne??
Besoj e din qe Evropa po i ve kushte Turqis qe te respektoje te drejtat e njeriout dhe te drejtat e pakicave fetare(dhe jo te nderroje religjion).
Besoj do te ishte nji katastrof per ne nqs Serbia hyn ne Evrope perpara nesh!!
Perderisa ne e pelqejme Evropen per te emigru atje,e pse te mos e pelqejme per te qene brenda Evropes??
Evropes nuk i intereson se cfar feje ke ti,asaj i intereson qe nje popull te jete tolerant/i civilizuar dhe i perparuar ne mentalitet,gjithashtu edhe ekonomine ta kete te zhvilluar,kur ne te plotsojme keto kushte atehere do hyjme ne Evrope,perndryshe bye bye.pershendetje Oroshi e pash se ke keqkuptu po nuk eshte tragjike nuk prish pune.
sa i perket asaj se ti thua se Evropa se shikon religjionin por ajo shikon tolerancen e gjera tjera ketu shihet mos pajtimi me shokun tend Nikco i cili si duket ka ra me fjete dhe nuk eshte ketu pari se ska argumente.
shiko i ndreruari Oroshi mos e merr kete pergjigje sikur un dua te te kundershtoj mos e merr ashtu por dua me te vertete ta shprehi mendimin tim dhe te te tregoj analiza te shum mendimtareve te sotem edhe prej muslimaneve edhe prej kristianeve.

1.qellimi i Evropes eshte ta krishterizoje popullin shqiptar ose me nje fjale te themi synimi universal eshte De-Islamizimi d.m.th humbja e kultures dhe dijes Islame nder shqiptare dhe kultures shqiptare e ajo don te thot se ajo te thot ja Urdhero merre krishterimin si te dush ose merr pa marr parasysh dicka devijante dhe merre kulturen time te flliqur.
p.sh te rinjte tone mendojne se civilizim eshte tere naten te rish ne party,te vesh vath ne vesh edhe ate ne te dy veshet vajza te cullakoset(me falni ne shprehje ju lutem), te vendos vath ne kerthize te laverdiset si e humbur rrugeve, te pine alkool te lutem Oroshi pergjigjmu sinqerisht a mendon ti se kjo eshte civilizim dhe keshtu duhet hyre ne Evrope.
2.Ajo qe argumenton se Evropa ka kokedhembje kur ndegjon per avancimin e shteteve Islame e sidomos ne Evrope eshte me se e vertete!Pse procesi me Turqine shkon zhag shkon duke u shtyre e duke u terhequr pse?
Oroshi i nderuar ti thave se Evropa shikon tolerancen tolerance eshte kjo qe pse Turqia eshte shtet musliman te mos pranohet, e kjo eshte padrejtesi.
3.disa arsyetohen me ate se Turqia nuk mund te hyje aq shpejt ne Evrope dua te them ne UE-Unionin Evropian nga shkaku se vetm 8% e territorit te Turqise eshte ne Evrope e tjetra ne Azi.
por kjo nuk pin uje!!Pse?
sepse kur ka filluar procesi i anetaresimit te Turqise ka qen e ditur kjo informate dhe po te ishte kjo problem sdo te kishin fillaur aspak sepse edhe kur Turqia do te inkuadrohet ne UE prap perqindja e saj ne territorin Evropian do te jete 8% apo jo.me rastin konkret Izraeli terrorist eshte komplet me territor ne Azi ajo smund te hyje ne Evrope se eshte vend destabilizues per Evropen po bile as nuk deshirojne te kyqen ne UE se nuk kan interes sepse e vjedhin boten ata.
ekipet e tyre sportive Makabi Tel Aviv ne futboll marrin pjese ne Ligen e Kampioneve Evropian dhe ne Basketboll por edhe ne kualifikimet per Kampionatin Evropian e perqindja e tyre me teritorin qe e kan vjedh ne Evrope eshte 0%.
4.po te inkuadrohej Turqia ne UE kjo do te ishte deshperuese per shtetet disa shtete ne UE.
ai shtet qe eshte me kunder kesaj eshte Franca!Pse?
Parlamenti Evropian eshte njeri nder 6 institucionet ligjdhenese dhe me me rendesi ne UE.
aty ka parlamentare nga gjithe shtetet anetare te Evropes.
me se shumti parlamentare ka ai vend i cili ka me shum banore pra Gjermania me gati 90 milion banore eshte i pari e Franca e dyta.
Nese Turqia do te inkuadrohej ne UE do te ishte vendi me me shum parlamentare menjehere pas Gjermanise dhe direkt do ja zinte vendin Frances edhe sidomos e dime fare mire qendrimin sekularist te Frances.
ne ketre rast ju bej be se Ekonomia Evropiane do te behet edhe me e forte ndersa Turqia me kete rast do ti kaloje edhe shtetet me te medha me ekonomi dhe do te behet shteti numer nje ne Evrope.
5.ae din cka don te thote kjo per Evropen per ata don te thote tragjedi si nje shtet musliamn do te na kaloje per ate mundohen ti japin disa kushte plangprishese Turqise p.sh lenien anash te disave rregullave fetare kinse kjo eshte jo demokratike.

Oroshi besoj se je i kenaqur prej ketyre informatave se tash nuk kam kohe do te shkruaj prap ne lidhje me inkuadrimin e Shqiperise dhe Kosoves ne UE.
Me respkt loni19.
__________________
\"Vitet kalojnė...ne si shqiptarė shpresojmė dhe vetėm shpresojmė...Zemrat rrahin mė fuqishėm, dėshira ėshtė e flaktė, nje fjalė e pėrmendim edhe ne gjumė:PAVARĖSIA..
PRESIM PAVARĖSINĖ TĖ SHĖROJĖ ZEMRAT TONA\"----
LONI19....
loni19 Nuk ėshtė nė linjė  
Old 22-04-05, 16:19   #73
Psikologu
Shpirt shyptari
 
Psikologu's Avatar
 
Join Date: 30-09-03
Posts: 7,432
Psikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėm
Default

[quote="Tomori"]
Quote:
Originally Posted by Psikologu
Quote:
Originally Posted by Tomori
[b]-He mor djali i mire?!!! 4peace,,, nese Evropa kushtezon ce me qene ne Komunitetin Evropjan por gjemati me qene Kryqali,,,,shum gabim e ka,
-Nuk kemi nevoje per Evrope te tille,,rrot te sames e pasha ket Evrope se (ska qka na vyen kjo kurve plake Evrop) nese ben krahasime ne bindjet fetare te komunitetevet qe i perkasin po ksaj Evrope!!!
[/b]

Pershendetje

Reagimet e nxehta dhe te ngutesheme nuk dergojn askund vetem ne thellimin e urrejtjes njerzore , fetare ose te pergjitheshme.

Se dij se qka ka ketu kunder Evropes , apo thenė me shkurt a jemi ne ata qe e kerkojm Evropen dhe ndihmen e saj apo ajo kerkon nga ne.
Ajo s“kerkon qe ne ti behemi anetar te saj aspak.

[size=18]
Quote:
[Nderime
I nderuari "psikologu"
-Gaboheni sa i perket Reagimit tim te nxehte siq thuani ju!!!!!
Sa per dijeni un nuk Urreje,,,,,,por problemi qendron se EVROPA urren komunitetin Musliman?!!!....
-Sa i perket antarsimit edhe na nuk kerkojme te behemi antare aspak,,,po qe se Evropa na kushtezone qe te Antarsohemi dhe te na trajtoje si te Krishtere,,,,
Nuk kemi aspak nevoj per EVROPE diskriminuese,,,
nuk jemi na ata qe kerkojme Evrop krishtere,,,,,,,,,

-Por jemi per nje Evrope qe te gjithe komunitetet, dhe konfisionet fetare dot trajtohen njesoj pa asnje dallim,,,,,,

I nderuari Tomori.

Si mundeni te thoni se Evropa urren komunitetin muslian , ne qka bazoheni ju, ne cilat fakte ose te dhena.
Ne Evropė lejohet perdorimi i lirė i qdo besimi fetar dhe mbrohet me kushtetut te qdo shteti demokratik, mirpo ligjet e sheriatit, vrasjet e femrave , dryjimi etj etj nuk lejohen ne Evropė per ata qe bazohen ne ligjet e tilla.
Ketu qdo njeri ka vleren e vetė dhe ajo i respektohet si qenje njerzore.
E din ndoshta mirė se muslimanet ne Evropė kan ikur me shumė nga shtypja diktatore sheriate , duke kerkuar lirin e tyre ne Evropė dhe vendet demokratike, por pas kohe keta kan ra ne ndesh me demokracin , arsye kjo se dora duhet mesuar te mos rref askend te gjinis tjeter , e kjo eshtė aryseja qe muslimanet se pranojn Evropen edhe pse askush nuk iki nga ketu te kthehet nga ka ardhė.
Sa ju perket shqiptarve , bile ne disa shkrimet tuaja hasim ne atė kunder lirisė se gruas , kunder identitetit femror , e kjo per ty eshtė penges qe ty ta paraqet Evropa per ta dashur sepse edhe gruja eshtė njeri , dhe se dalja e saj ne dritė ndoshta per dikend quhet edhe katastrof , ose siq shifet nga te edukuarit ketu , qe femren ne qdo tem si tek feja si kudo te jetØe quajn kurvė e lavire , duke harruar se morali gjonorė nuk cenohet aspak pa maØrrė parasysh menyren e nervozes , por ja qe "dijetaret" dhe njeresit e " paqes" dhe besimit te vertet e bejnė ketė.
__________________
Njerzitė fisnikė , me ligjeraten e tyre , fitojnė mė shumė armiq, sesa njerzit e ligj me veprimet e tyre tė liga.

Zhan Pol
Psikologu Nuk ėshtė nė linjė  
Old 22-04-05, 18:17   #74
OROSHI
 
Join Date: 12-07-04
Location: Kine
Posts: 266
OROSHI has disabled reputation
Default

Pergjigje Lonit!!
Vlla Loni,ne Evrope nuk ka asnje shtet Islamik!!
Turqia nuk asht Islamike qysh kur Qemal Ataturku e bani nji shtet laik dhe modern Turqine!
Si Israeli ashtu edhe Turqia marrin pjese ne kampionatet e futbollit Evropian!
Perderisa ishte vete Evropa e cila e propozoi Turqine per t'u fut ne Evope besoj e kupton demokracine Evropiane,normalisht qe do te kete edhe kundershtare per futjen e Turqise ne Be,deri dje Turqia ishte nje perandori e cila donte te pushtonte Evropen,s'diskutohet qe edhe feja luan nje rol te randesishem,por ekonomia eshte ajo qe i jep doren e fundit futjes ne Be.
Ne Evrope jane mbi 15 milione emigrante nga vendet Islamike/arabe,ky faktor (emigrantet) kane lujt nje rol shum te randesishem ne ekonomine e vendeve te tyne,mbi te gjitha kane mbajt gjalle familjet e tyne!

Megjithate trojet shqiptare nuk kane te bajne aspak me problemet e te tjereve,feja nuk asht aspak nje kusht per futjen e shqiptareve ne Be!
Shqiptaret nuk etiketohen si muslimane,por si shqiptare.

Sikur Evropa te kishte pas interes qe shqiptaret te ruanin fene kristiane atehere Evropa do i mbronte shqiptaret prej asimilimit Osman atehere dhe jo tash!
__________________
SHQIPTARET E MOREN ME DHUNE ISLAMIZMIN!!!
OROSHI Nuk ėshtė nė linjė  
Old 23-04-05, 15:21   #75
loni19
 
Join Date: 04-11-04
Location: Nė zemren e njerėzve...
Posts: 1,651
loni19 has disabled reputation
Default

Quote:
Originally Posted by OROSHI
Pergjigje Lonit!!
Vlla Loni,ne Evrope nuk ka asnje shtet Islamik!!
Turqia nuk asht Islamike qysh kur Qemal Ataturku e bani nji shtet laik dhe modern Turqine!
Si Israeli ashtu edhe Turqia marrin pjese ne kampionatet e futbollit Evropian!
Perderisa ishte vete Evropa e cila e propozoi Turqine per t'u fut ne Evope besoj e kupton demokracine Evropiane,normalisht qe do te kete edhe kundershtare per futjen e Turqise ne Be,deri dje Turqia ishte nje perandori e cila donte te pushtonte Evropen,s'diskutohet qe edhe feja luan nje rol te randesishem,por ekonomia eshte ajo qe i jep doren e fundit futjes ne Be.
Ne Evrope jane mbi 15 milione emigrante nga vendet Islamike/arabe,ky faktor (emigrantet) kane lujt nje rol shum te randesishem ne ekonomine e vendeve te tyne,mbi te gjitha kane mbajt gjalle familjet e tyne!

Megjithate trojet shqiptare nuk kane te bajne aspak me problemet e te tjereve,feja nuk asht aspak nje kusht per futjen e shqiptareve ne Be!
Shqiptaret nuk etiketohen si muslimane,por si shqiptare.

Sikur Evropa te kishte pas interes qe shqiptaret te ruanin fene kristiane atehere Evropa do i mbronte shqiptaret prej asimilimit Osman atehere dhe jo tash!


se pari i nderuar po te pyes se a mendon ti se Turqia ka ekonomi te dobet???
Kemal Ataturku ka pru ne Turqi ligje laike por ata me von kan vdekur sepse ne udhheqjen e kan marr partit Islame qe jan identifikuar si parti demokratike ose ndryshe.
pastaj qellimi i evropes eshte kristijanizimi i shqiptareve pse?
cka eshte ajo katedrale ne prishtine per ke per muslimaet nuk eshte ajo e perqindja e krishterev eshte 5 %.
kjo eshte synim i flliqte politik i Evropes.
Evropa ska mund ti mbron shqiptaret nga asimilimi sepse ska pas mundesi se shqiptaret kan qen te vetedijshem sepse ska pas torturime dhe Islami eshte marre pa dhun me deshire.


__________________
\"Vitet kalojnė...ne si shqiptarė shpresojmė dhe vetėm shpresojmė...Zemrat rrahin mė fuqishėm, dėshira ėshtė e flaktė, nje fjalė e pėrmendim edhe ne gjumė:PAVARĖSIA..
PRESIM PAVARĖSINĖ TĖ SHĖROJĖ ZEMRAT TONA\"----
LONI19....
loni19 Nuk ėshtė nė linjė  
 


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

All times are GMT +1. The time now is 08:27.
Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2015, vBulletin Solutions, Inc.