Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Go Back   Dardania.de > Bota Shpirtėrore > Feja e Shqiptarit
User Name
Password
Feja e Shqiptarit Besimi dhe njeriu! Fetė, librat e shenjtė, mėnyrat e besimit .... 
 
Thread Tools Display Modes
Old 27-09-05, 10:25   #121
shqiptari_evr
 
Join Date: 24-04-05
Location: ne vendin me te bukur
Posts: 61
shqiptari_evr has disabled reputation
Send a message via Yahoo to shqiptari_evr
Default

ej ti kujdes, njehere mesohu te shkruaash e pastaj flasim...

harta a vec romaket paskan zbuluar a?
ku jane zbuluar hartat e para trego?
normalisht se romaket e kane ditur ilirine sepse jane kufizuar me iliret edhe kane pasur probleme me ta. ata romak qe ti po cmendesh pas tyre kane qene qe kane shlyre nga dheu pjesen me te madhe te nje kulture te lavdishme qe gjithe bota do te donte ta kishte

edhe te kisha lutur mos t'i keq interpretosh shkrimet e mia. ti mund ti marrish sikur qe i pranon trurthi yt, por ke te drejte t'i komentosh se je i nje niveli teper te ulet.
une nuk jam anti krishter edhe nuk e urrej askend sikur qe po ben ti....


edhe kisha lutur qe mos te dilet nga tema.
__________________
Me emrin e All-llahut, Mėshiruesit, Mėshirėbėrėsit!
Thuaj: Ai, All-llahu ėshtė Njė!
All-llahu ėshtė Ai qė ēdo krijesė i drejtohet (i mbėshtetet) pėr ēdo nevojė.
As s’ka lindur kė, as nuk ėshtė i lindur.
Dhe Atij askush nuk i ėshtė i barabartė
shqiptari_evr Nuk ėshtė nė linjė  
Nyje Interesante
Old 27-09-05, 13:29   #122
varfnjaku
 
Join Date: 02-07-04
Posts: 424
varfnjaku has disabled reputation
Default

Shqipe ti i ki shkru keto fjal drejtuar mua dhe masanej me nje propagande Islamike kuner Krishterimit.

Ja fjalet tua shka nuk guxon te me drejohesh NORMAL VETEM TA JAPESH MENDIMIN LIDHUR ME TEMEgjene qe me se shumti e urrej eshte te folurit pa vete dije.

e posacerisht ate qe e tha diskutuesi para meje.
nuk e di cka eshte problemi por po me duket se dikush eshte i varfur ne mendje.... N;

koka ju ka mbushur vec rome-vatikan-kishe-antiislam-antimusliman-antishqiptare....

Ja shka ki shkru PA KONTROLLE, ANTISHQIPETARE d.m.th une jam kunder vetevetes te jesh kunder Shqipetarve se kuptoj bre njeri shka ki fole.

Te jesh antiislame duhet te mos besosh ne kete religjion ne kete liber, une jam Katolik dhe jo Islamist apo Islamo Katolik LAIKE ti besoj te dyjat.
Ne ate moment qe une kam beso ne Krishtin jam kunder keti Libri Kuran Muhamedan e budist e krejt tjrat jan te pa pranushme per mua.
Te njeten gje e hetova edhe te ti se je Islamist dhe mundohesh me mbrojt me ato mundesit e tua dhe asnje fjal te mir nuk e shkrove per te Krishteret. E masanej kthehesh e thua se une nuk urrej pollavra ki fole, nje fjal popullore thot, ASKUSH NUK I THOT VETIT SE ESHTE BUDALLE, GJITHKUSH E LAVDERON VETEN.


KURANI ESHTE I KOPJUAR, NGA BESLIDHJA E VJETER DHE E REJA DHE NGA TYRADITAT E MENDIMET E NJERZVE TJER.

Nuk ka te bej asgje me Zotin jeta e Muhamdeit nuk perputhet me fjalet e Zotit me planet e ti, me Krishtin askund.

Pershendetje njerze BESONI NESE DONI NE GJENERALIN E JUVE GJERGJ KASTRIOTIN DHE KANUNIN E LEK DIKAGJINIT SE KETA E MUNDEN USHTRIN E MUHAMEDIT.

Kurse JEZUS KRISHTI NUK ESHTE GJENERAL, vrases luftetare, martu me shum gra e keso knaqesi..

Kurani na ka manitur me te verteten e Muhamedit se si eshte knaqe ky gjeneral.
varfnjaku Nuk ėshtė nė linjė  
Old 27-09-05, 15:05   #123
munti
 
munti's Avatar
 
Join Date: 18-04-05
Posts: 516
munti has disabled reputation
Send a message via AIM to munti
Default

Bismil-lahi-rrahmani-rrahim!
--------------------------------------------------------------------------------
O varfnjak lexo se cka thojne jomuslimanet per Muhammedin a.s.
--------------------------------------------------------------------------------
A E NJIHNI KĖTĖ NJERI?

Ju ndoshta jeni njė ateist ose njė agnosticist; ose ndoshta ju i pėrkisni ndonjė sekti fetar (ose feje tė emėruar) qė ekziston sot nė botė. Ju ndoshta jeni njė komunist ose njė besimtar i demokracisė dhe lirisė. S’ka rėndėsi ēfarė jeni ju, dhe s’ka rėndėsi se cilat janė besimet tuaja ideologjike dhe politike, dhe se ēfarė zakonesh personale dhe shoqėrore ju ndodhin.

JU DUHET TA NJIHNI KĖTĖ NJERI !


Me emrin e Allahut tė Gjithėmėshirshmit, Mėshirėplotit


Enciklopedia angleze pohon:


"... njė shumė detajesh nga burime tė hershme tregojnė se ai ishte njeri i drejtė dhe i ndershėm, i cili kish fituar respektin dhe besnikėrinė e tė tjerėve qė ishin po njerėz tė ndershėm dhe tė drejtė." (Vol. 12)Bernard Sho tha pėr atė: "Ai duhet tė quhet Shpėtimtari i Njerėzimit. Besoj se nėse njė njeri si ai do tė merrte pėrsipėr drejtimin e botės moderne, ai do t’ia dilte mbanė nė zgjidhjen e problemeve tė tij rrugės qė do tė sillte paqen dhe lumturinė e nevojshme (Islami i vėrtetė, Singapor, vol. 1, V.8.1976)

Ai predikoi njė fe, krijoi njė shtet, ndėrtoi njė komb, shtroi njė kod moral, filloi njė numėr reformash sociale e politike, vendosi njė shoqėri tė fuqishme dhe dinamike, qė tė praktikonte dhe paraqiste mėsimet e tij dhe nė mėnyrė tė plotė revolucionarizoi botėn e mendimit dhe sjelljes njerėzore pėr ēdo kohė qė vinte.

"EMRI I TIJ ĖSHTĖ MUHAMMED"

Paqja e Zotit qoftė me tė!

I lindur nė Arabi nė vitin 570, nisi misionin e tij tė predikimit tė Besimit tė Fesė islame (pėrulje vetėm ndaj njė Zoti) nė moshėn 40 vjeēare dhe u largua nga kjo botė kur ishte 63 vjeē.

Gjatė kėsaj periudhe tė shkurtėr 23 vjeēare tė pejgamberisė, ai ndryshoi Gadishullin Arab nga paganizmi dhe idhujtaria nė adhurimin e njė Zoti tė vetėm, nga grindjet dhe luftėrat fisnore nė solidarizimin (bashkimin) dhe kohezionin e kombit, nga dehja dhe shthurja nė mendjekthjelltėsi dhe mėshirė, nga paligjshmėria dhe anarkia nė njė disiplinė tė gjallė, nga falimentimi i plotė nė standardet mė tė larta tė moralit tė shkėlqyer. Historia njerėzore kurrė s’ka njohur mė parė njė transformim kaq tė plotė tė njė populli ose tė njė vendi – dhe mendoni tė gjitha kėto mrekulli tė pabesueshme (pikėrisht nė dy dhjetėvjeēarė).

Lamartini, historian i njohur, duke folur pėr mrekullitė thelbėsore tė madhėshtisė njerėzore thotė:

"Nė qoftė se madhėshtia e qėllimit, thjeshtėsia e mendimeve dhe rezultatet befasuese janė tre kriteret e gjeniut njerėzor, kush do tė mund tė guxonte tė krahasonte ēdo njeri tė madh nė historinė njerėzore me Muhammedin? Njerėzit mė tė famshėm krijuan vetėm armėt, ligjet dhe perandoritė. Ata themeluan, nėse asgjė mė tepėr, jo mė shumė se materiale tė fuqishme tė cilat shpesh u thėrrmuan pėrpara syve tė tyre. Ky njeri zhvendosi (lėvizi) jo vetėm armėt, legjislacionet perandorake, popujt dhe dinastitė, por edhe miliona njerėz me 1/3 e atyre nė botėn a pabanuar dhe mė tepėr se kjo ai ndryshoi altarėt, perėnditė, fetė, idetė, besimet dhe shpirtrat... durimi i tij nė fitoren, ambicia e tij e cila ishte plotėsisht e devotshme pėr njė ide dhe nė njėfarė mėnyre orvatje pėr njė perandori, lutjet e tij tė pafundme, bisedimet e tij mistike me Zotin, vdekja e tij dhe triumfi i tij pas vdekjes, tė gjitha kėto vėrtetojnė jo pėr njė mashtrim por pėr njė bindje tė fortė, e cila i dha atij fuqinė pėr tė rivendosur njė besim. Ky besim ishte dypalėsh, uniteti i Zotit dhe jomaterializmi i Zotit; treguesi i mėparshėm tregon se ēfarė ėshtė Zoti, treguesi i mėvonshėm se ēfarė Zoti nuk ėshtė: pėrmbysės i perėndive false me shpatė, vendosės ideje me fjalė.

Filozof, orator, apostull, ligjvėnės, luftėtar, pushtues i ideve, formulues i dogmave tė arsyeshme, i njė kulti pa imazhe, themeluesi i 20 perandorive tokėsore dhe i njė perandorie shpirtėrore, ky ėshtė MUHAMMEDI.

Nė lidhje me tė gjitha standardet me tė cilat Madhėshtia njerėzore mund tė matet, mė duhet t’ju pyes: A ka ndonjė njeri mė madhėshtor se ai? (Lamartini, "Historia e Turqisė", Paris, 1854, vol. II, faqe 276-277).

Bota ka pasur pjesėn e personaliteteve tė mėdha. Por kjo ishte njėra anė e figurave qė shquheshin vetėm nė njė ose dy fusha, nė mendimin njerėzor ose udhėheqje ushtarake. Jeta dhe mėsimet e kėtyre personaliteteve tė mėdha tė botės janė fshehur nė mjegullajėn e kohės. Ka aq shumė spekulime rreth kohės dhe vendit tė lindjes sė tyre, mėnyrės dhe stilit tė jetės sė tyre, natyrės dhe detajin e mėsimeve tė tyre dhe shkallės sė madhėsisė sė suksesit apo dėshtimit (rėnies) sė tyre, saqė ėshtė e pamundur pėr njerėzimin tė rindėrtojė nė mėnyrė tė pėrpiktė jetėn dhe mėsimet (veprat) e kėtyre njerėzve.

Muhammedi u pėrkrye nė mjaft fusha tė ndryshme tė mendimit njerėzor dhe u paraqit si njė zjarr i madh nė historinė njerėzore. Ēdo detaj i jetės sė tij private dhe deklaratat publike kanė qenė tė dokumentuara saktėsisht dhe tė ruajtura me besnikėri pėr ditėt tona. Autenticiteti i tė dhėnave kaq tė ruajtura ėshtė vėrtetuar jo vetėm nga besnikėt vijues por edhe nga kritikat e tij tė paramenduara.

Muhammedi ishte njė mėsues fetar, njė reformator shoqėror, njė udhėheqės moral, njė kolos administrativ, njė mik besnik, njė shok i mrekullueshėm, njė burrė i devotshėm (bashkėshort), njė baba i dashur – gjithēka ishte ai. Asnjė njeri tjetėr nė histori s’e kaloi ose s’u barazua me tė nė ēdo aspekt tė ndryshėm tė jetės, pasi ishte vetėm qėndresa e personalitetit tė Muhammedit qė arriti kaq pėrkryerje tė pabesueshme.

Mahatma Gandi, duke folur pėr karakterin e Muhammedit, thotė tek "Young India" (India e Re):

"Do tė dėshiroja tė njihja nga mė tė mirėt e atyre qė mbajnė sot pushtet tė padiskutueshėm mbi miliona zemrash tė njerėzimit... Unė u binda se nuk ishte shpata ajo qė fitoi njė vend pėr Islamin nė kėto ditė intriga tė jetės. Ishte thjeshtėsia e plotė e Tė Dėrguarit, devocioni i fortė i tij pėr miqtė e vet dhe ithtarėt, guximi i tij, besimi i tij absolut tek Zoti dhe me misionin e tij. Kjo dhe shpata mbajtėn ēdo gjė lart pėrpara tyre dhe kapėrcyen ēdo pengesė.

Kur unė mbarova vėllimin e 2-tė (tė jetėshkrimit tė Pejgamberit), mė erdhi keq se pėr mua nuk kishte mė asgjė pėr tė treguar pėr jetėn e madhe.

Tomas Karlail tek vepra e tij "Heronjtė dhe tė admiruarit", u habit mjaft se "si njė njeri i mbajtur thjesht, mundi tė bashkonte me kujdes fiset dhe beduinėt endacakė nė njė komb mjaft tė fuqishėm e tė civilizuar pėr mė se dy dhjetėvjeēarė."

Divėn Ēend Sharmė shkruan: "Muhammedi ishte shpirti i mirėsisė dhe ndikimi i tij u ndie dhe kurrė nuk do tė harrohet nga njerėzit pėrreth tij." (D.C. Sherma, The prophets of the East", Arlicuto, 1935, fq. 12).

Eduart Gibėn dhe Simon Oklei duke folur pėr shfaqjen e Islamit, shkruajnė se: "Unė besoj tek njė Zot dhe Muhammedi, I Dėrguari i Tij", ėshtė shfaqja e thjeshtė dhe e pandryshueshme e Islamit.

Imazhet intelektuale tė Parisit s’kanė qenė degraduar nga ēfarėdo idhull i dukshėm; nderimi i Tė Dėrguarit kurrė s’e ka shkelur madhėshtinė e virtyteve njerėzore; dhe porositė e tij kanė penguar (kontrolluar) mirėnjohjen e dishepujve tė tij brenda kufijve tė arsyes dhe fesė." (Historia e Perandorisė Saraēene, Lander 1870, f. 54).

Muhammedi nuk ishte aspak mė tepėr ose mė pak se njė qenie njerėzore. Pra, ai ishte njė njeri me njė mision fisnik, i cili ishte pėr bashkimin e njerėzimit nė adhurimin e Njė dhe vetėm tė njė Zoti dhe t’ua mėsonte atyre rrugėn e jetės sė ndershme e tė drejtė sipas porosive tė Zotit. Gjithmonė e paraqiste veten si "njė shėrbyes dhe emisar i Zotit" dhe me tė vėrtetė, ēdo veprim i tij shpallet i faktuar.

Duke folur pėr aspektin e barazisė pėrpara Zotit nė Islam, poetja e famshme indiane, Sarajini Naidu, thotė: "Ėshtė feja e parė qė predikoi dhe praktikoi demokracinė, sepse nė xhami kur dėgjohej thirrja pėr t’u lutur dhe adhuruesit grumbulloheshin, demokracia e Islamit mishėrohej pesė herė nė ditė, kur fshatarėt dhe mbreti gjunjėzoheshin pranė-pranė dhe proklamonin: "Vetėm Zoti ėshtė mė i Madh."

"Kam qenė e befasuar sa herė e mė tepėr nga ky bashkim i padukshėm i Islamit qė e bėn njeriun instinktivisht njė vėlla." (S. Naidu, "Idealet e Islamit").

Nė fjalėt e profesor Hurgronje: "Lidhja e kombeve themeluar nga I Dėrguari i Islamit, vendosi parimet e unitetit ndėrkombėtar dhe vėllazėrimin njerėzor me themele kaq universale saqė u tregon dritėn (qiriun) kombeve tė tjera."

Ai vazhdon: "Ėshtė e vėrtetė se asnjė komb nė botė nuk mund tė shfaqė njė krahasim me atė ēfarė Islami ka bėrė pėrpara realizimit tė idesė sė Lidhjes sė Kombeve."

Bota nuk ka hezituar sė ngrituri lart hyjnitė, individėt qė jeta dhe misioni i tė cilėve ka humbur nėpėr legjenda.

Ēdo pėrpjekje e tij ishte pėr qėllimin e vetėm tė bashkimit tė njerėzimit pėr adhurimin tek njė Zot i vetėm, vendosur kjo sipas kodit moral. Muhammedi ose pasuesit e tij, nė ēdo kohė, kurrė s’kanė pretenduar se ai ka qenė pasardhėsi i Zotit ose mishėruesi i Zotit ose njeri hyjnor – por pėrherė ka qenė dhe ėshtė konsideruar edhe sot vetėm si njė emisar i zgjedhur nga Zoti.

Michael M. Hart nė veprėn e tij pėr njerėzit e famshėm qė kontribuan nė dobi dhe ngritjen morale tė njerėzimit, shkran: "Zgjedhja ime pėr Muhammedin si kryesor i listės sė personave mė me ndikim nė botė, do tė habisė ndoshta disa lexues dhe do tė pyetem nga tė tjerė, por ai ishte i vetmi njeri nė histori qė ishte nė mėnyrė madhėshtore i suksesshėm njėkohėsisht nė besimet fetare dhe nivelet shekullore (M.H. Hart, "100: Lista e personave mė me ndikim nė histori." New York, 1978, f. 35).

Sot, pas njė intervali prej 14 shekujsh, jeta dhe mėsimet e Muhammedit kanė mbijetuar pa humbjet mė tė vogla, pa ndryshime ose interpohime. Ato afrojnė tė njėjtėn shpresė tė pavdekshme pėr trajtimin e mbarė njerėzimit tė sėmurė (qė ishte kur ai ishte gjallė). Kjo nuk ėshtė njė kėrkesė e pasuesve tė Muhammedit, por konkluzioni i pashkėputur theksuar nga njė histori kritike dhe e paanshme.

Sė fundi, ju do tė mund tė ndaleni njė ēast sė menduari pėr qenien njerėzore dhe t’i thoni vetvetes:

"A munden kėto pohime tė tingėllojnė nė mėnyrė kaq tė jashtėzakonshme dhe tė jenė tė vėrteta? Dhe mendoni, nėse ato tė jenė tė vėrteta dhe ju nuk e njihni MUHAMMEDIN ose nuk keni dėgjuar pėr atė, a nuk ėshtė koha qė ju t’i pėrgjigjeni kėsaj sfide tė tmerrshme dhe tė bėni pėrpjekje pėr ta njohur atė?

Nuk do t’ju kushtojė asgjė, por duhet tė provoni qė tė jeni nė fillim tė njė epoke tė re nė jetėn tuaj.

Ne ju ftojmė qė tė bėni njė njohje ndaj kėtij njeriu tė mrekullueshėm, Muhammedit (paqja qoftė mbi tė), ngjashmėria e tė cilit kurrė s’ka ekzistuar dhe nuk do tė jetė nė periudhat e zhvillimit tė kėsaj bote.


Mendoj se ky postim mjafton per ata qe jane te kuptueshem dhe e dojne te verteten.

pershendetje te gjithve nga:munti
__________________
--------------------------------------------
\"I sinqerte eshte ai i cili i fsheh veprat e veta te mira ashtu siē i fsheh veprat e veta tė keqija\"
Jakup a.s.
---------------------------------------------
munti Nuk ėshtė nė linjė  
Old 30-09-05, 14:12   #124
shqiptari_evr
 
Join Date: 24-04-05
Location: ne vendin me te bukur
Posts: 61
shqiptari_evr has disabled reputation
Send a message via Yahoo to shqiptari_evr
Default

Quote:
Originally Posted by varfnjaku
Shqipe ti i ki shkru keto fjal drejtuar mua dhe masanej me nje propagande Islamike kuner Krishterimit.

Ja fjalet tua shka nuk guxon te me drejohesh NORMAL VETEM TA JAPESH MENDIMIN LIDHUR ME TEMEgjene qe me se shumti e urrej eshte te folurit pa vete dije.

e posacerisht ate qe e tha diskutuesi para meje.
nuk e di cka eshte problemi por po me duket se dikush eshte i varfur ne mendje.... N;

koka ju ka mbushur vec rome-vatikan-kishe-antiislam-antimusliman-antishqiptare....

Ja shka ki shkru PA KONTROLLE, ANTISHQIPETARE d.m.th une jam kunder vetevetes te jesh kunder Shqipetarve se kuptoj bre njeri shka ki fole.

Te jesh antiislame duhet te mos besosh ne kete religjion ne kete liber, une jam Katolik dhe jo Islamist apo Islamo Katolik LAIKE ti besoj te dyjat.
Ne ate moment qe une kam beso ne Krishtin jam kunder keti Libri Kuran Muhamedan e budist e krejt tjrat jan te pa pranushme per mua.
Te njeten gje e hetova edhe te ti se je Islamist dhe mundohesh me mbrojt me ato mundesit e tua dhe asnje fjal te mir nuk e shkrove per te Krishteret. E masanej kthehesh e thua se une nuk urrej pollavra ki fole, nje fjal popullore thot, ASKUSH NUK I THOT VETIT SE ESHTE BUDALLE, GJITHKUSH E LAVDERON VETEN.


KURANI ESHTE I KOPJUAR, NGA BESLIDHJA E VJETER DHE E REJA DHE NGA TYRADITAT E MENDIMET E NJERZVE TJER.

Nuk ka te bej asgje me Zotin jeta e Muhamdeit nuk perputhet me fjalet e Zotit me planet e ti, me Krishtin askund.

Pershendetje njerze BESONI NESE DONI NE GJENERALIN E JUVE GJERGJ KASTRIOTIN DHE KANUNIN E LEK DIKAGJINIT SE KETA E MUNDEN USHTRIN E MUHAMEDIT.

Kurse JEZUS KRISHTI NUK ESHTE GJENERAL, vrases luftetare, martu me shum gra e keso knaqesi..

Kurani na ka manitur me te verteten e Muhamedit se si eshte knaqe ky gjeneral.

o ti far krijese.
kush te tha ty se une jam antikrishter? nese mendon ashut e ke gabim tere diten. une ne se jam islamist nuk dmth automatikisht te jem antikrishter. une jam musliman apo islamist sic po thu ti, por nuk jam antikrishter, sikur qe t'i je anti islamist.
kur te thash se je antishqiptare ate e vertetove edhe ti kur the se je antiislamist, sepse shumica e shqiptareve jane musliman, apo islamista e ti ne menyre direkte vet po deklarohesh se je antishqiptare...
ti e ke shpirtin vec rome edhe krishterizem...une nuk kam lidhej as me arabi as me palestine. une jam shqiptare me gjak edhe e dua edhe e mbroj vendin tim kur paraqitet nevoja dhe sido qe duhet.

me trego se ku eshte i kopjuar kurani.cila pjese prej ciles eshte nxjerre? si eshte ne Beslidhejn e vjeter.
cka thote Kurani per Jezusin dhe nene e tij te virgjert. a permendet ne beslidhjen e vjeter Jezusi pasi Kur'ani qenka i kopjuar prej saj.
pse po fol palidhje kur asnjeher enuk e ke lexuar Kur'anin?

ti beso ke te duash... eshte e drejta yte.
ta dish se Skenderbeu kurr nuk ka thene besomeni mua. sikur qe Jezusi porosite qe thirrja e tij eshte vec per "delet e izraelit" qe dmth se ndjekja mesimet e tij nuk eshte e obliguar per popujt tjere...

por edhe une me ke jam duke folur......
po me vjen keq se ndoshta nuk ke kuptuar asgje, por hajt se ty te dalin ne ndihme kompania yte besnike, ata qe islamistat shqiptare i quajne armiq.
une askend nuk e kam armik deri se nuk deklarohet haptazi se me ka shpallur si te tille
__________________
Me emrin e All-llahut, Mėshiruesit, Mėshirėbėrėsit!
Thuaj: Ai, All-llahu ėshtė Njė!
All-llahu ėshtė Ai qė ēdo krijesė i drejtohet (i mbėshtetet) pėr ēdo nevojė.
As s’ka lindur kė, as nuk ėshtė i lindur.
Dhe Atij askush nuk i ėshtė i barabartė
shqiptari_evr Nuk ėshtė nė linjė  
Old 30-09-05, 15:15   #125
varfnjaku
 
Join Date: 02-07-04
Posts: 424
varfnjaku has disabled reputation
Default

Mua me duket se ata qe besojn ne kete Liber, KURAN jan te semur bukur shum, BESONI KETE. Sa her qe une tham ne kete LIBER mendoj se e kuptoni kete shum mir, ESHTE NJE LIBER E KURGJA TJETER NJERZE.
Ka shum gjera te perbashketa me beslidhjen e vjeter [ me Judeizmin] dhe beslidhjen e re Krishterimin, ka edhe tradtia te njerzve, Politke, dhe gjera tjera te kohes qe i perket ky liber.
Jerusalemi eshte Meka e juve, leshurja e flokeve [Te atyre frizurave qesharake] i kishin dhe i kan Judenjet edhe mjekrrat edhe rrethprerja, edhe mos me hanger mishin e derrit, alkoholit, me luftu per Zotin nese dikush nuk i mban ligjet e Zotit, E SE FUNDI I DERGUAR ESHTE DEGJUAR PREJ KRISHTIT.
Gjdo gje qe e kan Islamistet e kemi edhe ne por me disa ndryshime POLITIKE.
Ardhja e DEFTUSIT TE ZOTIT, KRISHTIT kemi nje shfaqje te Zotit ne njeriun, se shka kerkon Zoti kush eshte Zoti etj.Zoti nuk kerkon te patsrohet gota perjasht por brenda, nuk vlen asgje as rrethprerja e as pa rrethpreja, as floket e gjata e as mjekrrat, as nuk kerkon qe te vriten njerzit ne asnje menyre, e as te luftohet per Zotin [ per ligjet e ti] per fen e ti kur ajo sulmohet. Pra te gjitha ato qe njerzit i dinin ne Judeizem ka marre fund ESHTE SHFOGJIZUAR NGA KRISHTI, NUK VLEN MA, E KEMI NJE VER TE RE DHE RRESHIQ TE RI, POR SHUM NJERZVE JU PELQEN VERA E VJETER, E JU JENI KETA.

Eshte e pakuptushme qe mbase shfogjizimit te ligjeve te vjetra nga nje i derguar [ sipas jush] te kerkohet mbas 600 vjetesh prap ato ligje e ato gjera. Pra Krishti na e deftoj Zotin veteveten fuqin e ti, se aj as nuk han e as nuk pin e as qe ka nevoj per neve njerzve, VETEM I PELQEUY TE NA JEP MBRETERIN E TI FUQIN E TI, POR TE DUHET TE JEMI TE PERSOSUR NE DASHURI E JO DUKE VRAR NJERZE, QOFT EDHE NESE AJ NJERI DESHIRON TE TE VRASE, PRA AS NE VETMBROTJE.
Ka shum gjera per ti than se eshte Kurani i kopjuar dhe i paqart eshte Potik e asgje tjeter dhe nuk ka asgje te bej me AS EDHE NJE PROFET ME TE VOGLIN, SEPSE EDHE KY ME I VOGLI KA BER MREKULLIRA.

Ta kundershtosh kete liber nuk dote thot se je kuner njerzve qe i besojn keti libri, te thuash se ky liber i cenon te drejtat e njezve nuk dote thot se edhe ti je kunder njerzve. A jan shumica ne Kosove e Shqipetarve Islame kete tha ti, se shumica jan ATEIST dhe Shqipetaret ne pergjithesi nuk jan te ndara ne minoritetet dhe duhet qe njeri ti respektoj tjeret. Ti per mua mundesh me ba shka te duash, ne ketu po diskutojm dhe po te them me plot pergjithesi se tae besosh ne kete liber Kurane duhet te jesh ose i pashkoll ose te jesh me te meta.
varfnjaku Nuk ėshtė nė linjė  
Old 05-10-05, 10:27   #126
shqiptari_evr
 
Join Date: 24-04-05
Location: ne vendin me te bukur
Posts: 61
shqiptari_evr has disabled reputation
Send a message via Yahoo to shqiptari_evr
Default

varfnjaku:27.09.2005
Quote:
Te jesh antiislame duhet te mos besosh ne kete religjion ne kete liber
ne kete rast ky zotria aludon ne Kur'anin dhe thote se une jam katolik dhe anti islam.
varfnjaku:30.09.2005
Quote:
Ta kundershtosh kete liber nuk dote thot se je kuner njerzve qe i besojn keti libri, te thuash se ky liber i cenon te drejtat e njezve nuk dote thot se edhe ti je kunder njerzve
nejse nuk ka problem, une gezohem ne raste te tilla kur njeriu perparon qe dmth se kam ndikuar pak. dhe po permiresohesh. do te vazhdojme ne terapine edhe me tej.

Quote:
Pra te gjitha ato qe njerzit i dinin ne Judeizem ka marre fund ESHTE SHFOGJIZUAR NGA KRISHTI, NUK VLEN MA, E KEMI NJE VER TE RE DHE RRESHIQ TE RI, POR SHUM NJERZVE JU PELQEN VERA E VJETER, E JU JENI KETA.
shume mire e the kete. dmth ajo qe vlente per judenjet ishte e plotesuar me mesimet e Jezusit qe me vone u quajt krishterizem dhe se Jezusi ishte i ardhur t'i plotesoje mesimet e Mojseut dhe te dhjates se vjeter.

kjo eshte keshtu edhe ne islam. islami u vuri kapak te gjitha shpalljeve tjera. edhe per ate se me ardhjen e islamit u cfuqizuan apo u plotesuan te gjitha shpalljet e meparshme qe ishin me karakter kohor te kufizuar dhe per teritor dhe popull gjithashtu te kufizuar. (pse t'i e beson Jezusin kur ai ka ardhur vec per popullin e izraelit?)

Kur'ani
Ai ta zbret ty (Muhammed) librin me argument qė ėshtė vėrtetues i librave tė mėparshėm. Ai e zbriti mė parė Tevratin dhe Inxhilin.
Udhėrrėfim pėr njerėz, e zbriti edhe Furkanin (dalluesin e sė vėrtetės nga gėnjeshtra). S’ka dyshim se ata qė mohojnė argumentet e All-llahut i pret ndėshkimi i rreptė. All-llahut ėshtė ngadhėnjyes, shpagimtar.(3:3 dhe 4)
islami eshte fe globale pa vend dhe kohe te kufizuar. ne islam nuk ka dallim i bardhi nga i ziu, arabi nga joarabi, i pasuri nga i varferi e keshtu me radhe.
kjo eshte feja e vetme e pranuar te Allahu qe do te jete si e tille deri sa te ekzistoje kjo bote. se nuk ka me te derguar pas Muhamedit a.s. qe ishte vula e pejgamberise.

ja se cka thuhet ne Kur'an:
Ky ėshtė libri qė nuk ka dyshim nė te (sepse ėshtė prej All-llahut) ėshtė udhėzues pėr ata qė janė tė devotshėm. (2:2)


pershendetje per forumiste e tjere....
__________________
Me emrin e All-llahut, Mėshiruesit, Mėshirėbėrėsit!
Thuaj: Ai, All-llahu ėshtė Njė!
All-llahu ėshtė Ai qė ēdo krijesė i drejtohet (i mbėshtetet) pėr ēdo nevojė.
As s’ka lindur kė, as nuk ėshtė i lindur.
Dhe Atij askush nuk i ėshtė i barabartė
shqiptari_evr Nuk ėshtė nė linjė  
Old 05-10-05, 22:02   #127
gjini
 
gjini's Avatar
 
Join Date: 13-11-04
Location: Midis Europes
Posts: 3,091
gjini i pazėvėndėsueshėmgjini i pazėvėndėsueshėmgjini i pazėvėndėsueshėmgjini i pazėvėndėsueshėmgjini i pazėvėndėsueshėmgjini i pazėvėndėsueshėmgjini i pazėvėndėsueshėmgjini i pazėvėndėsueshėmgjini i pazėvėndėsueshėmgjini i pazėvėndėsueshėmgjini i pazėvėndėsueshėm
Default

Kur e lexova kete titul qe i eshte vua ketij diskutimi me erdhe me qesh por edhe thash sa duhet te jene keta njerz naive e te besojne ne keto thenje qe iju thote hoxha neper te pame apo ne megjelise para gjamive.
gjini Nuk ėshtė nė linjė  
Old 06-10-05, 16:14   #128
Guest
 
Posts: n/a
Default

Po pse more ti nga Kush e ke diturin tende A?
Apo ndoshta per ate ke mbet kshtu Injorant dhe inatcor qe spranon te verteten .
 
Old 06-10-05, 19:26   #129
varfnjaku
 
Join Date: 02-07-04
Posts: 424
varfnjaku has disabled reputation
Default

Shqiptari sipas Arabeve i ki shtremberuar fjalet e mia.....
Ju that;shume mire e the kete. dmth ajo qe vlente per judenjet ishte e plotesuar me mesimet e Jezusit qe me vone u quajt krishterizem dhe se Jezusi ishte i ardhur t'i plotesoje mesimet e Mojseut dhe te dhjates se vjeter.

VERA E RE NUK QITET NE RRESHIQA TE VJETER, SEPSE VERA E RE I THEN RRESHIQAT E VJETER DHE VERA DERDHET E RRESHIQAT PRISHEN. VERA E RE QITET NE RRESHIQA TE RI E KESHTU RUHEN TE DYJAT.

Ne keto fjal simbolike te Krishtit e qe ka shum d.m.th. VERA E RE jan LIGJET E REJA, kurse rreshiqat e vjeter [ rreshiqat jan ku ruhet vera jan prej drurrit] jan Judenjet pra ligjet e vjetra dhe NUK QITET VERA E RE NE RRESHIQA TE VJETER... SE SHKATERROHEN TE DYJAT... por futet ne nje popull tjeter ne rreshiqa te ri E KESHTU RUHEN TE DYJAT,POPR TE NDARA sepse tha nese futet vera e re ne rreshiqa te vjeter vera e re i shkaterron rreshiqat e vjeter dhe, shkaterrohen te dyjat.

JEZUSI I I KA SHFOGJIZUAR LIGJET E VJETRA DHE ESHTE E PAKUPTUSHME AJO QE KURANI NUK KA KURRFAR KUPTIMI TE KERKOHEN LIGJET E VJETRA PRAP.

Nuk vlen ma.............
varfnjaku Nuk ėshtė nė linjė  
Old 06-10-05, 21:27   #130
Guest
 
Posts: n/a
Default

Quote:
Originally Posted by varfnjaku
Ajo tha ATA QE BESOJN NE ZOTIN E JO NE KURAN, qfar pytje ki ba bre njeri palidhje, asnje fjal nuk e tha as per te Krishteret e as per Islamistet.
ATA QE BESON NE ZOTIN THA....
Et i mos u ndale duke lexu ate liber por mos harro se ka shum libra tjera qe edhe ti duhesh ti lexosh, por me te mirat libra jan NJERZIT, VEPRAT E TYRE.
Psh PAP GJON PALI DY DHE NENA TREZE, BILL KLINTON E SHUM E SHUM NJERZE TJER NEPER BOTE QE NDIMOJN NEPER VENDET KU E LEXOJ DISAHER KETE LIBER KURAN E BESOJN NE TE.
Pra sikur bota te mos kishte njerze qe kan lexuar libra tjer dote kishin vdekur ata njerzit tu--vllezrit [ sipas kuranit].
HAHAHAHAHAHAHHAHA
Bill Klintonin Une me Lexu per te a ?
a e din me cka eshet AKUZU ai ? qasi njerz sikur ai sum vyn mue o njeri se qato njerz qe i ke shembuj ti per mue nuk vljen asnjani 1% e jo me shum oki .
KURANI eshte Liber i Zotit i Zbritur tek Muhamedi alejhi selam nepermjet Xhibrilit alejhi selam dHE ESHET lIBER I PA gabueshem dhe i drejt per gjith njerzin .
Por Sidoqoft ajo ka folur se Zoti ska then ashtu e nese Allahu thot dicka ajo ather shkrun ne Kuran se cka ka then Allahu ok .
Ti mos i perzi Pastaj Librat Islamike me tuat se sja Vlen qe ti bahskosh ato ashtu oki .
 
Old 06-10-05, 21:36   #131
Guest
 
Posts: n/a
Default

Gabim eshet i Postum ki Texti Mbi ket ju Lutem te e fshini se tjeter kund e ka Vendin Ju Pershendes
Me Respekt : RENTISI
 
Old 09-10-05, 15:08   #132
shqiptari_evr
 
Join Date: 24-04-05
Location: ne vendin me te bukur
Posts: 61
shqiptari_evr has disabled reputation
Send a message via Yahoo to shqiptari_evr
Default

Quote:
Originally Posted by varfnjaku
Shqiptari sipas Arabeve i ki shtremberuar fjalet e mia.....
Ju that;shume mire e the kete. dmth ajo qe vlente per judenjet ishte e plotesuar me mesimet e Jezusit qe me vone u quajt krishterizem dhe se Jezusi ishte i ardhur t'i plotesoje mesimet e Mojseut dhe te dhjates se vjeter.

VERA E RE NUK QITET NE RRESHIQA TE VJETER, SEPSE VERA E RE I THEN RRESHIQAT E VJETER DHE VERA DERDHET E RRESHIQAT PRISHEN. VERA E RE QITET NE RRESHIQA TE RI E KESHTU RUHEN TE DYJAT.

Ne keto fjal simbolike te Krishtit e qe ka shum d.m.th. VERA E RE jan LIGJET E REJA, kurse rreshiqat e vjeter [ rreshiqat jan ku ruhet vera jan prej drurrit] jan Judenjet pra ligjet e vjetra dhe NUK QITET VERA E RE NE RRESHIQA TE VJETER... SE SHKATERROHEN TE DYJAT... por futet ne nje popull tjeter ne rreshiqa te ri E KESHTU RUHEN TE DYJAT,POPR TE NDARA sepse tha nese futet vera e re ne rreshiqa te vjeter vera e re i shkaterron rreshiqat e vjeter dhe, shkaterrohen te dyjat.

JEZUSI I I KA SHFOGJIZUAR LIGJET E VJETRA DHE ESHTE E PAKUPTUSHME AJO QE KURANI NUK KA KURRFAR KUPTIMI TE KERKOHEN LIGJET E VJETRA PRAP.

Nuk vlen ma.............

te kisha lutur t'a lexosh edhe njehere kete shkrim edhe shikoje se cka ke shkru..
te kisha lutur te jesh me serioz, edhe mos me gjera palidhje.

nese ke dicka ne lidhej me temen urdhero nese jo hastalavista
__________________
Me emrin e All-llahut, Mėshiruesit, Mėshirėbėrėsit!
Thuaj: Ai, All-llahu ėshtė Njė!
All-llahu ėshtė Ai qė ēdo krijesė i drejtohet (i mbėshtetet) pėr ēdo nevojė.
As s’ka lindur kė, as nuk ėshtė i lindur.
Dhe Atij askush nuk i ėshtė i barabartė
shqiptari_evr Nuk ėshtė nė linjė  
Old 10-10-05, 03:43   #133
Psikologu
Shpirt shyptari
 
Psikologu's Avatar
 
Join Date: 30-09-03
Posts: 7,432
Psikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėm
Default

Shumica kan shkruar dhe cekur se Kurani kurrė nuØk ėshtė ndryshuar dhe se ai ka ardhur nga Zoti dhe ėshtė i paprekur , por kur lexoj edhe ketė teks ( qe edhe mė para kam postuar tė ngjajshme) atehere me tė vertet me duhet tė ju drejtohetm "dijetarve " tė islamit nė ketė forum tė me tregojnė mė gjersishtė ne lidhje me ketė shkrim , pra i shkruar nga dijetaret islam dhe jo nga orjentalistet.


KODIFIKIMI I DYTĖ I KUR'ANIT (a.sh.)
Edhe gjatė sundimit tė Othmanit r.a. ėshtė bėrė kodifikimi i Kur'anit a.sh.
Kur Hudhejfeja ibėn Jemani ishte nė Persi nė vitin 651, vėrejti njė mosmarrėveshje midis tė Irakut dhe tė Sirisė rreth leximit tė Kur'amt. Nė mesin e ushtarėve, Hudhejfja i dėgjoi kėto fjalė: „Leximi im ėshtė mė i drejtė se i yti".
Siē dihet, Kur'am ėshtė shpallur nė dialektin e gjuhės arabe tė fisit kurejsh, por vetė Muhammedi a.s. dha leje qė tė lexohet edhe nė gjashtė dialektet tjera tė gjuhės arabe.
Hafizat dhe shokėt e Muhammedit a.s. tė cilėt u shpėrndanė nėpėr qytetet e Sirisė dhe tė Persisė, u takonin fiseve tė ndryshme arabe, andaj edhe Kur'anin qė e kishin marrė me vete, e lexonin sipas dialektit tė fisit tė vet.
Hudhejfja kur u kthye nė Medine, i propozoi halifit Othman qė fletėt - suhufet e Kur'anit tė cilat gjenden te disa hafizė dhe te shokėt e Muhammedit a.s. t'i tubojė dhe t'i krahasojė me fletėt e Kur'anit tė cilat gjenden nė Revda el Mutaherre; nga frika qė tė mos ndodh sikur me librat tjerė tė shenjtė.
Othmani r.a. nė marrėveshje me shokėt mė tė vjetėr tė Muhammedit a.s., pasi qė i tuboi tė gjitha fletėt qė gjindeshin te disa hafiza dhe te disa besimtarė tjerė, formoi komisionin nė tė cilin ishte edhe Zejd ibėn Thabiti. Komisionit i jep pėr detyrė qė pėrsėri ta kontrollojė Kur'anin, gjegjėsisht, tė gjitha suhufet dhe t'i krahasojė me tekstin origjinal i cili gjendej nė Revda el Mutahere.
Othmani r.a., komisionin e urdhėroi duke thėnė „Nėse hasni nė ēfarėdo variante ose dallimi (ndryshimi) gjuhėsor, atėherė tė shkruhet sipas dialektit tė kurejshėve, sepse nė atė dialekt ėshtė shpallur Kur'ani; pėmdryshe kryekėput pėrmbahuni kodifikimit tė parė". Pastaj i lutet Hafsės, bashkėshortes sė Muhammedit a.s. qė origjnalin e Kur'anit t'ia dorėzojė komisionit, duke i premtuar asaj se do t'ia kthejė pėrsėri fletėt, qė t'i varros nė vendin ku kishin qenė mė parė. Kur e pėrfundoi komisioni punėn e vet, ia dorėzoi halifit gjashtė kopjet e Kur'anit, plotėsisht tė pėrputhura me origjinalin.
Pas kėtyre gjashtė kopjeve, Othmani r.a. nga njė kopje prej tyre dėrgoi nė Kufe, Basra, Damask dhe Mekkė. Kopjen e pestė e la nė xhaminė e Medines pėr nevojat e pėrgjithshme, ndėrsa pėr vete e ndali kopjen e gjashtė dhe me te nė dorė ndėroi jetė.
Tė gjitha fletėt dhe kopjet tjera, halifi dha urdhėr qė tė digjen, kurse origjnalin ia ktheu Hafsės.
Pas kodifikimit tė dytė tė Kur'anit, u shumėzuan kopjet e Kur'ani e kjo mė sė miri shihet kur nė luftėn nė Sifin, pesėqind ushtarėt e Muavijut i ngrenin Kur'anat nė majet e shigjetave tė tyre dhe me ta agjitonin kundėr Aliut r.a.
__________________
Njerzitė fisnikė , me ligjeraten e tyre , fitojnė mė shumė armiq, sesa njerzit e ligj me veprimet e tyre tė liga.

Zhan Pol
Psikologu Nuk ėshtė nė linjė  
Old 10-10-05, 11:29   #134
Krokodilli
 
Join Date: 04-10-04
Location: Australia-Prishtine
Posts: 3,126
Krokodilli has disabled reputation
Send a message via MSN to Krokodilli
Default

Kurani libri i shejt i zotit, te derguarit Muhammad s.a.s nuk i eshte ndryshu asnje fjale,, asnje pike, asnje presje
ne ditet tona Arabet qe mesojn ne Shkolla nuk flasin te njejtin dialekt qe ka Kurani,,,, do te thot ata mesojn perveq gjuhes se tyre per studime,, kan edhe nje detyr,, per te mesuar dialektin e gjuhes se vjeter,, me te cilen u shkru libri i shenjt Kurani
liberi i vetem origjinal i shenjt qe ende ruhet dhe mesohet neper bot..

Studiues te njohur te shekullit 15 deri ne ditet e sodit,, pa marr parasysh qfar feje i perkasin kan ber studime lidhur me kete,, dhe perfundimi ishte se as nje pike apo presje nuk mungonte prej Librit me te lasht deri ne ditet tona
:arrow: http://www.islamfortoday.com/beliefs.htm


per ate shkrim tendind zoteri Prikologu nuk jam i sigurt kush e ka shkru,, nga rrjedh,, por nuk eshte i vertet......

siq dihet kan dal edhe disa libra Kinse Liber i shenjt Kurani,,, i cili edhe pse nuk ka ndryshime ne sura,,, ka shum ndryshime sa i perket fes,, kur u perhap, si u perhap, qfar ka si qellim etj etj.... qe nuk jan te verteta..

pershendetje per te gjith
__________________
Get Rich Or Die Trying
Krokodilli Nuk ėshtė nė linjė  
Old 10-10-05, 17:11   #135
Psikologu
Shpirt shyptari
 
Psikologu's Avatar
 
Join Date: 30-09-03
Posts: 7,432
Psikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėm
Default

Krokodilli;

Per cilat kopje ėshtė fjala ketu , cilat duheshin te digjen?!

Quote:
Pas kėtyre gjashtė kopjeve, Othmani r.a. nga njė kopje prej tyre dėrgoi nė Kufe, Basra, Damask dhe Mekkė. Kopjen e pestė e la nė xhaminė e Medines pėr nevojat e pėrgjithshme, ndėrsa pėr vete e ndali kopjen e gjashtė dhe me te nė dorė ndėroi jetė.
Tė gjitha fletėt dhe kopjet tjera, halifi dha urdhėr qė tė digjen, kurse origjnalin ia ktheu Hafsės.


__________________
Njerzitė fisnikė , me ligjeraten e tyre , fitojnė mė shumė armiq, sesa njerzit e ligj me veprimet e tyre tė liga.

Zhan Pol
Psikologu Nuk ėshtė nė linjė  
 


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

All times are GMT +1. The time now is 02:13.
Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2016, vBulletin Solutions, Inc.