Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Go Back   Dardania.de > Kultura > Gjuha Shqipe
User Name
Password
Gjuha Shqipe Drejtėshkrimi i gjuhės, barbarizmat, morfologjia, gramatika, sintaksa, dialektet, historia, dhe studimet mė tė fundit nė lidhje me gjuhėsinė.Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 09-02-09, 18:16   #241
uliksi31
coaching w..
 
Join Date: 19-11-03
Location: catskills
Posts: 10,297
uliksi31 i pazėvėndėsueshėmuliksi31 i pazėvėndėsueshėmuliksi31 i pazėvėndėsueshėmuliksi31 i pazėvėndėsueshėmuliksi31 i pazėvėndėsueshėmuliksi31 i pazėvėndėsueshėmuliksi31 i pazėvėndėsueshėmuliksi31 i pazėvėndėsueshėmuliksi31 i pazėvėndėsueshėmuliksi31 i pazėvėndėsueshėmuliksi31 i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: FJALĖ TE ODAVE SHQIPTARE

Kish qen nje belaxhi i madh me nje katund, kish pas rreh njrz e bo gjithfar t'zezash katunarve. Nuk kish pas guxue kush civ me bo prej ktij far katili. Do me thane, dy gur bashk si kish pas len.
Nje dite nji plak i katundit po ju thot fshatarve: kurgjo sesht keta, cka kemi me ja pa sherrin pasi te vdes. Kalon kohe e gjat e askush as nuk ja kish vu veshin fjalve t'plakut. Dikur po vdek ai far hundleshun. Krejt katundi gezohen se shpetuan nga belaxhia.

Pas shum vitesh ne vorr te tij marojn shtratin anzat e egra ose grejzit, apo (yellow jack per me u marr vesh ma mire ).
Sa here qe kalonin gra, fmi e bageti pran vorrit te tij, ato anzat i thumbojshin edhe disave qe ma te ndieshim ju rrezikohej jeta.

Cka me bo fshataret, marrin benzin e tja fusin zjarmin atyne ferrave qe e kishin mbulue vorrin e belaxhis. Pasi kish qellue kohe veret e thatsi e madhe, zjarmi deperton prej vorrit ne vorr e kalon vorrezat e ti hi flaka krejt katundit. Gjysa e katudit ish kjen djeg. Dikur njani prej tyne e kish pas majt mend fjalen e plakut qe ju kish pas then: kurgjo spo ja shohim sherrin per se gjallit cka kemi me ja pa per se vdekurit.

Deshta me then, fjalet e pleqve duhet ndegjua, se pleqt tan odat i kane pas institucion arsimor e edukativ.
uliksi31 Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Nyje Interesante
Old 09-02-09, 20:03   #242
guriko
 
Join Date: 01-11-08
Posts: 243
guriko i vlerėsuar mirė
Default Titulli: FJALĖ TE ODAVE SHQIPTARE

e di luga qka ka vekshi.
__________________
miku i mirč ,nč ditč tč včshtira!
guriko Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 09-02-09, 20:56   #243
lyra2
 
Join Date: 28-04-07
Location: Aty ku e kam vendin...
Posts: 6,246
lyra2 i pazėvėndėsueshėmlyra2 i pazėvėndėsueshėmlyra2 i pazėvėndėsueshėmlyra2 i pazėvėndėsueshėmlyra2 i pazėvėndėsueshėmlyra2 i pazėvėndėsueshėmlyra2 i pazėvėndėsueshėmlyra2 i pazėvėndėsueshėmlyra2 i pazėvėndėsueshėmlyra2 i pazėvėndėsueshėmlyra2 i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: FJALĖ TE ODAVE SHQIPTARE

..ne vakt t'hyrjetit,ushtrija turke e rrethoi Gjakoven dhe,kush dojke me hy n'seher e tvetshin:
-A je turk a kaurr?
Kush thojke se asht katolik e rrehshi dru.Ni katolik nga Klina :P,kur erdhi ngat tyne ,e hetoitoi pse po i rrehin rrugtaret,dhe .kur e d'veten ato"
-Cfar feje je ti,ore?
ai u pergjegj pau menue gjate.
-'sha Krishtin,turk edhe i mire fort. :D

(..kto muhabete t'odave po i ngoj prej jasht se mozalla me hy na aty :P:P)
__________________
...

Last edited by lyra2; 09-02-09 at 21:05.
lyra2 Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 09-02-09, 20:59   #244
luckyman
 
Join Date: 18-03-07
Posts: 3,371
luckyman i pazėvėndėsueshėmluckyman i pazėvėndėsueshėmluckyman i pazėvėndėsueshėmluckyman i pazėvėndėsueshėmluckyman i pazėvėndėsueshėmluckyman i pazėvėndėsueshėmluckyman i pazėvėndėsueshėmluckyman i pazėvėndėsueshėmluckyman i pazėvėndėsueshėmluckyman i pazėvėndėsueshėmluckyman i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: FJALĖ TE ODAVE SHQIPTARE

E kish pas qit Nasradini Kaun e vet me nga me Kual!!..vjen ni dashamir e ja bon : a je nveti ti ,qysh po don Kaun me qit me nga me Kual?!! Nasradini ja bon: me ngah Kau qysh ka ngah kur osht kon viq tonve jau kalon?!

se ju lodha edhe une tu fol,..........
luckyman Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 10-02-09, 14:15   #245
vjeshta
Thjeshtė ,njė zė!
 
vjeshta's Avatar
 
Join Date: 01-05-05
Location: neutrale
Posts: 24,925
vjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: FJALĖ TE ODAVE SHQIPTARE

Ma kujtoj nje me kali Luckmani.

Ish kan njani me kerr e kali duke shkuar rruges dhe kali i merr kry dhe del ner rruge dhe ky rrezohet.E qohet ky e rreh kalin dhe aty pari kalon njani dhe e pyet se pse po e rreh kalin ?
Ky i thote qe i ka dal ner rruge .

E ky tjetri ja kthen po ku e din kali rrugen ?

Paj si po e din ner rrugen pra,ja ktheu ? !
__________________
Faleminderit qe ekziston !
vjeshta Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 10-02-09, 22:11   #246
GURI SYLAJ
Moderator
 
GURI SYLAJ's Avatar
 
Join Date: 21-03-05
Location: Gjermani
Posts: 10,696
GURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: FJALĖ TE ODAVE SHQIPTARE

Allahile qysh po din me e ba murin me gure kaq drejt e kaq mire- po i thone nje muratorit!??
Po nuk po e beje une vet -tha ai!Tre jemi!

Ku tre ,ne veq ty po te shohim ?
Jo tre jemi .Une ,peni e cekiqi!!
Qysh ashtu ?
Po .Une i gjeje guret qe me duhen “,peni e ban murin drejt ... e ckiqi !???
Cekiqi me ndihmon me i pru ne veti ata gure qe nuk bin ne ven e qe dalin pej penit, tha mjeshtri!
__________________
Shqiptaret,nese deshirojn qe te tjeret ti njohin, ata, duhet t'a njohin ,realisht,veteveten.
GURI SYLAJ Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 15-02-09, 15:15   #247
uliksi31
coaching w..
 
Join Date: 19-11-03
Location: catskills
Posts: 10,297
uliksi31 i pazėvėndėsueshėmuliksi31 i pazėvėndėsueshėmuliksi31 i pazėvėndėsueshėmuliksi31 i pazėvėndėsueshėmuliksi31 i pazėvėndėsueshėmuliksi31 i pazėvėndėsueshėmuliksi31 i pazėvėndėsueshėmuliksi31 i pazėvėndėsueshėmuliksi31 i pazėvėndėsueshėmuliksi31 i pazėvėndėsueshėmuliksi31 i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: FJALĖ TE ODAVE SHQIPTARE

Njifar Rexha, kengetar dhe hokatar, kendonte neper dasma kenge trimnie, si per Azem Bejten, Qorr Ilazin, Bec Sinanin, por ne mbyllje e kendonte edhe kengen;
"Marshall Tita n'kali te bardhe". Ne menyre qe ta kishte si mbules, nese ndonje hafi e denonconte te hyqymeti i Serbise.

Nje dite e therrasin ne stacion te milicis dhe i thone: Rexhe, ti po kendon do kenge jo te mira. Per kete duhet te paguani tatim (porez). Ky edhe u habit. Si more me pague, per gojen teme? Po me dasht ja fus gishtat dhe e shkyej!
Njeri nga inspektoret e humbi durimin dhe i tha: Rexhe ti po ha m... e po kendon per dasma kenge per; Azem Bejten Qorr Ilazi e Bec Sinanin. Pra kenge kunder Serbise.

Kadal tha Rexha, ne cdo fund dasme e ha edhe nga nje m... te madh duke kenduar kengen Marshall Tites. Kete po e harron z. inspektor, deshi te arsyetohej Rexha, por krisi dajaku.
uliksi31 Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 15-02-09, 15:50   #248
vjeshta
Thjeshtė ,njė zė!
 
vjeshta's Avatar
 
Join Date: 01-05-05
Location: neutrale
Posts: 24,925
vjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: FJALĖ TE ODAVE SHQIPTARE

E kish pa nxon njanin nata larg shpije edhe e merr nje taxi .Duke shkuar rruges qe ja tepron rrugen nje mac e zeze dhe taxisti ndalet dhe i thote ;une nuk mundem me vazhdu rrugen se ma trupoi nje mac e zeze ! Ky udhtari nuk po fol hiq dhe ja gjuajti disa te holla extra se qe kishin bo pazarin .Taxisti i mori the i tha ; mu paska doke qe maca ishte e zeze se e bardhe paska qėnė ...
__________________
Faleminderit qe ekziston !
vjeshta Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 15-02-09, 16:00   #249
uliksi31
coaching w..
 
Join Date: 19-11-03
Location: catskills
Posts: 10,297
uliksi31 i pazėvėndėsueshėmuliksi31 i pazėvėndėsueshėmuliksi31 i pazėvėndėsueshėmuliksi31 i pazėvėndėsueshėmuliksi31 i pazėvėndėsueshėmuliksi31 i pazėvėndėsueshėmuliksi31 i pazėvėndėsueshėmuliksi31 i pazėvėndėsueshėmuliksi31 i pazėvėndėsueshėmuliksi31 i pazėvėndėsueshėmuliksi31 i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: FJALĖ TE ODAVE SHQIPTARE

Njefar Hashimit iu kishin pas ndar tre djemte dhe dy prej tyne shkojn ne qytet me jetue e i treti ne fshat. Ky edhe nuk u percaktue se me cilin do te shkoj, por here rrinte te njani e here te tjetri. Nje dite po e pyet nje bashkmoshatar i tij: Hashim, me cilin djale shkove?

Qe besa jame azil, here te njani e here te tjetri. Letra te perhershme, spo me japin as njeni.
uliksi31 Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 16-02-09, 10:16   #250
GURI SYLAJ
Moderator
 
GURI SYLAJ's Avatar
 
Join Date: 21-03-05
Location: Gjermani
Posts: 10,696
GURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: FJALĖ TE ODAVE SHQIPTARE

Ne nje dasem e pyt nje shahir (kangetare )hoxhen se ku e kan venin shahirat ne ate dynjane tjeter !
Hoxha pak si per hajgare e pak si perime i thot:
Ju shahirat qaty te dera e Xhenetit si rojtar hesapi!
Po a? Demek si qene te Xhenetit?
Qashtu dicka i thot Hoxha!
E ngo pra i thot shahiri !
Nu bafsha une qen i xhenetit ,ju do mos ja msyni hiq ne ate dere se tybe nuk ju la me hi veq kam me kallxu krejt cka kini ba ne kete dyja ...shkoni kah te doni po qaty jo!
__________________
Shqiptaret,nese deshirojn qe te tjeret ti njohin, ata, duhet t'a njohin ,realisht,veteveten.
GURI SYLAJ Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 16-02-09, 14:27   #251
krijuesiii
 
krijuesiii's Avatar
 
Join Date: 20-11-05
Location: ne bote gjitheandej
Posts: 1,045
krijuesiii has disabled reputation
Default Titulli: FJALĖ TE ODAVE SHQIPTARE

...ndahen vllaznillaku dhe njani qe ishte si ma i urtit ja lane nje are te keq edhe nje grebuj, ai po shkone menjeher me grebuj me mbledhe barin, kur po i afrohet gruaj ngate pi thote o ti njeri a me te ndihmue najsen ai po thote qa edhe ti hise me ke ra? e la grebujen menjeher tha une kame menu qe veq grebuja edhe ara me ka ra hise...tungiii
__________________
I kam mbytur zhgenjimet.
I kam harruar vuatjet, mjerimet, dhimbjet.
SHQIPETARE dua tju shoh te bashkuar...
SHQIPERI A ALBANI emer qe me knaqe shpirtin
krijuesiii Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 16-02-09, 14:58   #252
GURI SYLAJ
Moderator
 
GURI SYLAJ's Avatar
 
Join Date: 21-03-05
Location: Gjermani
Posts: 10,696
GURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: FJALĖ TE ODAVE SHQIPTARE

Po hane darke e kur e kryn po i thot i zoti shpise mysafirit!
Qysh bre as nuk bane Bismilah kur ia nisem e as kur e krytem nuk thae Elhamdulilah!??
Jo kam than, bilahin ,tha musafiri edhe sikur u nxu ngusht pak !
Jo valla nuk the se une nuk te kam nie ,po ithot i zoti i konakut!
Kur e pa musafiri "sa eshte sahati" po i thot:
O mik, ishalla nuk asht Zoti shurdhan si ti, se krej lutjet me paskan shku posh !!
__________________
Shqiptaret,nese deshirojn qe te tjeret ti njohin, ata, duhet t'a njohin ,realisht,veteveten.

Last edited by GURI SYLAJ; 16-02-09 at 14:59.
GURI SYLAJ Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 16-02-09, 15:02   #253
e_martumja
Merita
 
e_martumja's Avatar
 
Join Date: 13-04-05
Location: ne dhome me 4 qyshe qe gjindet ne katund
Posts: 19,509
e_martumja i pazėvėndėsueshėme_martumja i pazėvėndėsueshėme_martumja i pazėvėndėsueshėme_martumja i pazėvėndėsueshėme_martumja i pazėvėndėsueshėme_martumja i pazėvėndėsueshėme_martumja i pazėvėndėsueshėme_martumja i pazėvėndėsueshėme_martumja i pazėvėndėsueshėme_martumja i pazėvėndėsueshėme_martumja i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: FJALĖ TE ODAVE SHQIPTARE

Ja do fjal ne oden shqiptare si ktyniher qe kalojshin burrat me tymin e duhanit dhe qiftelin e sharkia....

http://www.youtube.com/watch?v=Q4ojCGK9iOY
__________________
Ka shume gjera qe i harrojme, por nje dite do te pendohem secili apo secila por do te jete pak vone.Sepse koha ec edhe ne me kohen duhet me ec, se berem at kot te jetojme.
e_martumja Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 16-02-09, 20:55   #254
luckyman
 
Join Date: 18-03-07
Posts: 3,371
luckyman i pazėvėndėsueshėmluckyman i pazėvėndėsueshėmluckyman i pazėvėndėsueshėmluckyman i pazėvėndėsueshėmluckyman i pazėvėndėsueshėmluckyman i pazėvėndėsueshėmluckyman i pazėvėndėsueshėmluckyman i pazėvėndėsueshėmluckyman i pazėvėndėsueshėmluckyman i pazėvėndėsueshėmluckyman i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: FJALĖ TE ODAVE SHQIPTARE

Ish kon rrxu Nasrtadini prej dardhe (e lendu kogja rrast),
nin kojshillaku e dojn me shku me e pa Nasradinin(me ni sahon me petlla,qysh osht kon adet )!!

Nasradini merr vesh se ka vin dashamirt me e pa , ; i thot djalit vet :
djal del e rri te dera , e veti musafirt -kush osht rrxu prej dardhe le mrena (me ardh mem pa)!!

djali quditet ,e vet PSE babe?!
Nasradini i thot:veq ata se jan rrxu vet prej dardhe ma din mu se qfar dhimtsh kome un,?! se ata tjert nuk em besojn?!

hajde more gzuar.
luckyman Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 16-02-09, 21:48   #255
Pupi
 
Join Date: 11-02-07
Posts: 2,517
Pupi has disabled reputation
Default Titulli: FJALĖ TE ODAVE SHQIPTARE

Quote:
Originally Posted by uliksi31-jr.
Njifar Rexha, kengetar dhe hokatar, kendonte neper dasma kenge trimnie, si per Azem Bejten, Qorr Ilazin, Bec Sinanin, por ne mbyllje e kendonte edhe kengen;
"Marshall Tita n'kali te bardhe". Ne menyre qe ta kishte si mbules, nese ndonje hafi e denonconte te hyqymeti i Serbise.

Nje dite e therrasin ne stacion te milicis dhe i thone: Rexhe, ti po kendon do kenge jo te mira. Per kete duhet te paguani tatim (porez). Ky edhe u habit. Si more me pague, per gojen teme? Po me dasht ja fus gishtat dhe e shkyej!
Njeri nga inspektoret e humbi durimin dhe i tha: Rexhe ti po ha m... e po kendon per dasma kenge per; Azem Bejten Qorr Ilazi e Bec Sinanin. Pra kenge kunder Serbise.

Kadal tha Rexha, ne cdo fund dasme e ha edhe nga nje m... te madh duke kenduar kengen Marshall Tites. Kete po e harron z. inspektor, deshi te arsyetohej Rexha, por krisi dajaku.

hahahahahahahahaha......
Kjo ka qen e fort !


__________________
Miqėsi por edhe Armiqėsi tė pėrhershme nuk ka !
Pupi Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Reply


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

All times are GMT +1. The time now is 19:42.
Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2016, vBulletin Solutions, Inc.