Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Go Back   Dardania.de > Bota Shpirtėrore > Feja e Shqiptarit
User Name
Password
Feja e Shqiptarit Besimi dhe njeriu! Fetė, librat e shenjtė, mėnyrat e besimit .... 
 
Thread Tools Display Modes
Old 30-04-05, 17:25   #1
loni19
 
Join Date: 04-11-04
Location: Nė zemren e njerėzve...
Posts: 1,651
loni19 has disabled reputation
Default Pse racizmi u manifestua vetem ne shtetet krishtere????

pershendetje te nderuar foruiste desha te ahp kete teme duke dashur te kuptoj un dhe shum forumiste se kush i nxiti njerezit ne vendet krishtere qe te jene perkrahes te racizmit si nje poshtersi per njeriun dhe si cilesi e njerezve te prishur.
pershendetje.me repsekt loni19.


__________________
\"Vitet kalojnė...ne si shqiptarė shpresojmė dhe vetėm shpresojmė...Zemrat rrahin mė fuqishėm, dėshira ėshtė e flaktė, nje fjalė e pėrmendim edhe ne gjumė:PAVARĖSIA..
PRESIM PAVARĖSINĖ TĖ SHĖROJĖ ZEMRAT TONA\"----
LONI19....
loni19 Nuk ėshtė nė linjė  
Nyje Interesante
Old 30-04-05, 17:29   #2
shqiptari_evr
 
Join Date: 24-04-05
Location: ne vendin me te bukur
Posts: 61
shqiptari_evr has disabled reputation
Send a message via Yahoo to shqiptari_evr
Default

pershendeetje loni.

nje teme interesante, mendoj se ka materijal diskutimi.

kemi mundesi te njihemi me mendimet e forumisteve ne lidhej me kete fakt.


pershendetje
evro_alb-i
__________________
Me emrin e All-llahut, Mėshiruesit, Mėshirėbėrėsit!
Thuaj: Ai, All-llahu ėshtė Njė!
All-llahu ėshtė Ai qė ēdo krijesė i drejtohet (i mbėshtetet) pėr ēdo nevojė.
As s’ka lindur kė, as nuk ėshtė i lindur.
Dhe Atij askush nuk i ėshtė i barabartė
shqiptari_evr Nuk ėshtė nė linjė  
Old 30-04-05, 17:42   #3
I krishteri
 
Join Date: 16-03-05
Location: Kosovė
Posts: 304
I krishteri has disabled reputation
Send a message via MSN to I krishteri Send a message via Yahoo to I krishteri
Default

shih VELLEZERIT E TU :shock: :shock: ne vendet arabe, sepse vriten, sakatohen, coptohen, rrihen e luftojne mes veti.. pse? sepse Amerikoni iu blen Naften!!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
I krishteri Nuk ėshtė nė linjė  
Old 30-04-05, 18:03   #4
Psikologu
Shpirt shyptari
 
Psikologu's Avatar
 
Join Date: 30-09-03
Posts: 7,432
Psikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėm
Default Re: Pse racizmi u manifestua vetem ne shtetet krishtere????

Quote:
Originally Posted by loni19
pershendetje te nderuar foruiste desha te ahp kete teme duke dashur te kuptoj un dhe shum forumiste se kush i nxiti njerezit ne vendet krishtere qe te jene perkrahes te racizmit si nje poshtersi per njeriun dhe si cilesi e njerezve te prishur.
pershendetje.me repsekt loni19.

SE pari kur te hapesh temen duhet te njofesh me shumė historin , sepse racizmin dhe ekstremizmin e ka perhap Islami si zakonish , sikur aty ne Afrikė ku u benė vrasjet me te medha ne histori ne mes te krishterve dhe muslimaneve , e kam postuar edhe atė dokument.

Por te shkojm tash tek fakti se kush e perkrahi dhe e perhapi racizmin dhe nacizmin ne Evropė ,me kend ishtė Hitleri i lidhur ngushtė gjatė luftes per shfarosjen e Judenjeve , dihet se ne shqiptaret i mbrojtem dhe i strehuam Judenjet, lexo tash me poshtė:Kryemuftiu edhe protektorati nazist, 1941-1945

Haxh Amin el Huseini mberriti ne Europe ne 1941, pas nje puci pro-nazist te pasuskseshem te organizuar ne Irak. Ai u takua me ministrin gjerman te puneve te jashteme, joachim von Ribbentrop edhe u prit zyrtarisht edhe nga Adolf Hitler ne 28 Nentor 1941 ne Berlin. Gjermania naziste i krijoi Kryemuftiut nje zyre ne Jerusalem prej ku ai do te organizonte keto: 1) Propagande me ane te radios ne emer te Gjermanise naziste; 2) Spiunazhi me aktivitetet e kolones se peste ne zonat muslimane te Europes edhe Lindjes se Mesme; 3) Formimin e Waffen SS me muslimane edhe njesite e Wehrmachtit ne Bosnie-Hercegovine edhe Kosove, Maqedonine perendimore, Afrike veriore, edhe zonat e pushtuara nga nazistet ne Bashkimin Sovietik; 4) Formimin e shkollave per trajnimin e Imameve muslimane edhe mullaheve qe do te shoqeronin nazistat muslimane edhe njesite e Wehrmachtit.

Sa po mberriti ne Europe, ai krijoi lidhjet me drejtuesat muslimane ne bosnje edhe Kosove. Keshtu ai do ta kalonte kohen qe i mbeti ne organizmin e raprezaljeve muslimane ne mbeshtetje te Gjermanise naziste.


Haxh Muhamed Efendi Amin el Huseini lindi ne 1893 ne Jerusalem, atehere Kryeqyteti i Palestines, qe ishte pjese e perandorise Turke. I gjyshi i tij, Mustafai edhe gjyse-vellai i tij Qemali, kane qene muftij te Jerusalemit ne 1890. Huseini ndoqi universitetin e Al Ahzarit ne Kairo, ku studioi filozofi islamike, por nuk i perfundoi dot studimet edhe keshtu u largua pas nje viti. Ne 1914 ai morri graden e oficerit te artilerise prej ushtrise turko-otomane, te vendosur ne Smirna.

Ne 2 Nentor 1917, Sekretari i puneve te jashteme te Britanise, Arthur James Balfour deklaroi se Britania kishte marre vendimin per krijimin e atdheut Hebre ne Palestine, ne te ashtequajturen Deklarata e Balfourit te 1917.

Muftiu e kundershtoi kete politike edhe krijoi shoqerine e te rinjve palestineze. Ne 4 Prill 1920 ai u akuzua per perdorim dhune nder Judenje, edhe u gjykua nga nje trupe ushtarake per iniciatim dhune. Si perfundim, meqe u largua, u denua ne mungese me 10 vjete burgim.

Huseini per ate kohe, do te mund te krahasohej me Ajatollah Khomeinin, sheikun egjiptian Abdel Rahmanin, kryesori i atentatit te vitit 1993 ne World Trade Center. Huseini me te drejte do te shihet si vizionari i zjarrit islamik edhe nje nga krijuesat e rezistences kundra forcave brito-franceze, e me vone te USA, ne politiken e tyre te quajtur kolonialiste e imperialiste ndaj botes arabe.


Ne librin e tij "Deklarata islame" te vitit 1970, Alija Izetbegovic do te refuzonte konceptin laik te nje shteti islamik, i dhene prej Qemal Ata Turkut. Izetbegovici kerkonte te krijonte nje shtet te bazuar ne Sheria, nje shtet ku religjioni do te ish i pandare nga shteti, dmth nje shtet autokratik islamik.

Izetbegovici krijoi lidhje te aferta me Osama Bin Laden edhe Al-Kaeden, duke ftuar Muxhahedinet qe te luftonin ne Bosnje, edhe me vone ai do ta paiste Bin Ladenin me nje pasaporte false Bosnjake, ndersa luftetaret muxhahedine do tu jepeshin nenshtetesi edhe pasaporta.


Lexo edhe pak loni19 , me vjen keq , por pres tash pergjegjje nga ju.
__________________
Njerzitė fisnikė , me ligjeraten e tyre , fitojnė mė shumė armiq, sesa njerzit e ligj me veprimet e tyre tė liga.

Zhan Pol
Psikologu Nuk ėshtė nė linjė  
Old 30-04-05, 18:20   #5
4peace
m'su's "Pėrvoja"
 
Join Date: 01-10-03
Location: drejt dritės
Posts: 2,656
4peace has disabled reputation
Default

... historia na jep detaje esulluese mbi atė se ē’kishte ndodhur kur Papati kishte qenė nė krye tė Europės, e cila ishte e bashkuar nėn religjionin romo-katolik. Konvertimi e bashkimi shumė shpesh ishin inponuar me dhunė armėsh. Judenjtė ishin pėrzenė nga vendet (shtetet) romo-katolike ose ishin sjellur me dhunė pėr tė jetuar nė geto, me ē’rast ishin tė detyraur tė vishnin petka tė caktuara (me qėllim qė tė dalloheshin nga tė tjerėt). E gjithė kjo ka ndodhur shekuj mė parė, para se ta kishin bėrė tė njėjtėn gjė edhe nacistėt gjermanė (krahaso „The Unholy War: The Vatican’s Role in the Rise of Modern Anti-Semitism [Lufta jo e shenjtė: Roli i Vatikanit nė ngritjen e antisemitizmit], Kertzer). Muslimanėt ishin syrgjynosur nga Europa dhe ishin ndėrmarrė Kryeqėzata kundėr mosbesimtarėve – madje edhe kundėr atyre tė krishterėve qė besonin ndryshe nga ata
(krahaso The Cathars [Katarėt], Barber). Kush vihej kundėr atij sistemi digjej, futej nė burg apo dėrgohej nė galerė – me dekret dhe bekimin e papėve tė mesjetės! Historia e kėsaj periudhe, pėrgjat sė cilės ka sunduar katolicizmi romak ėshtė tmerr pėr ta lexuar (krahaso The Inquisition [Inkuizicioni], Baigent & Leigh). E kaluara e mbytur nė gjak do tė duhej t’i frikėsonte europianėt pėr t’u vėnė sėrish nėn bajrakun e Papės sė Romės!
__________________
!!! E vetmja shkėndijė shprese nė Kosovė: Lėvizja VETĖVENDOSJE!!!
4peace Nuk ėshtė nė linjė  
Old 30-04-05, 18:32   #6
4peace
m'su's "Pėrvoja"
 
Join Date: 01-10-03
Location: drejt dritės
Posts: 2,656
4peace has disabled reputation
Default

...

Pas shkatėrrimit tė perandorisė sė Napoleonit Gjermania e Italia, pėr gjysmė shekulli mė vonė, mbetėn tė ndara e tė papushtet. Tė dyjat ishin tė ēara nė shtete tė vogla e provinca, kėshtuqė kishin shumė probleme tė mbrendshme. Me 1971 Bismarck-ut i shkoi pėrdore t’i bashkojė tė gjitha pjesėt johabsburge tė Gjermanisė nėn mbretin e Prusisė, pėrderisa nė Itali Garibaldit i shkoi pėrdore pėr ta bashkuar Italinė qė nga Sardinia e deri nė Piemont. Pesėdhjetė vite pas pas bashkimit tė Italisė pėrmjet Garibaldit, pushtetin nė Itali e mori njė burrė karizmatik, vizioni i tė cilit ishte ringjallja (rimėkėmbja) e madhėshtisė e namit tė Romės sė lashtė. Emri i tij ishte Benito Mussolini. Mė 1922 e solli partinė fashiste nė pushtet…Mė nė fund, nė vitin 1929, Mussolini nėnshkroi marrėveshje laterale me papėn Piu i XI-tė. Me kėtė marrėveshje njihej suvereniteti i shtetit tė Vatikanit kurse regjimin e Mussolinit pėr herė tė parė nė historinė e re e bėnė nga tė parėt regjime tė njohura zyrtarisht nga papa.

Konkordati (marrėveshja) i nėnshkruar ndėrmjet papatit dhe regjimit fashist tė Italisė ishte pararendės i Konkordatit tė nėnshkruar katėr vite mė vonė ndėrmjet papatit dhe regjimit nacional-socialist tė Gjermanisė. Roli i papatit nė ngritjen e regjimit tė Mussolinit dhe Hitlerit ėshtė e shkruar mė detajisht nė librin e posadalur nga botimi, me titull „Hitler’s Pope, the Secret History of Pius XII“[Papa i Hitlerit, historia sekrete e Piut tė XII-tė], John Cornwell, Viking, 1999).

I shtyrė nga ajo qė ta rikthejė „namin“ e Italisė Mussolini kėrkonte regjione qė do tė mund t’i pushtonte. Etiopia, armata e sė cilės i kishte dėbuar Italianėt nga Afrika lindore mė 1896, iu duk njė cak i qėlluar. Nė kėtė mėnyrė trupat italiane marshuan nė Etiopi e Somali. Mė 1936 nga ballkoni i tij nė Venedik, Mussolini, plot pompozitet deklaron pėr atė qė kanė parė italianėt (marshimin e tyre) ėshtė „riparaqitja e imperisė nga kodrat pėrplot fate tė Romės pas pesėmbėdhjetė shekujsh“. Mė vonė Mussolini bėri pakt (aleancė) me Adolf Hitlerin, prijėsin (Führerin) gjerman qė nga viti 1933). Nga kjo doli konstelacioni i fuqive tė boshtit nė luftėn e dytė botėrore. Kjo pėrpjekje e gjashtė pėr tė ngritur njė Europė tė bashkuar pėrmjet rimėkėmbjes sė imperatorisė romake pėrfundoi nė zjarr mė 1945.

***
__________________
!!! E vetmja shkėndijė shprese nė Kosovė: Lėvizja VETĖVENDOSJE!!!
4peace Nuk ėshtė nė linjė  
Old 30-04-05, 20:24   #7
Reana
 
Join Date: 18-04-05
Location: Manhattan
Posts: 6,108
Reana has disabled reputation
Default

Quote:
Originally Posted by 4peace
...

Pas shkatėrrimit tė perandorisė sė Napoleonit Gjermania e Italia, pėr gjysmė shekulli mė vonė, mbetėn tė ndara e tė papushtet. Tė dyjat ishin tė ēara nė shtete tė vogla e provinca, kėshtuqė kishin shumė probleme tė mbrendshme. Me 1971 Bismarck-ut i shkoi pėrdore t’i bashkojė tė gjitha pjesėt johabsburge tė Gjermanisė nėn mbretin e Prusisė, pėrderisa nė Itali Garibaldit i shkoi pėrdore pėr ta bashkuar Italinė qė nga Sardinia e deri nė Piemont. Pesėdhjetė vite pas pas bashkimit tė Italisė pėrmjet Garibaldit, pushtetin nė Itali e mori njė burrė karizmatik, vizioni i tė cilit ishte ringjallja (rimėkėmbja) e madhėshtisė e namit tė Romės sė lashtė. Emri i tij ishte Benito Mussolini. Mė 1922 e solli partinė fashiste nė pushtet…Mė nė fund, nė vitin 1929, Mussolini nėnshkroi marrėveshje laterale me papėn Piu i XI-tė. Me kėtė marrėveshje njihej suvereniteti i shtetit tė Vatikanit kurse regjimin e Mussolinit pėr herė tė parė nė historinė e re e bėnė nga tė parėt regjime tė njohura zyrtarisht nga papa.

Konkordati (marrėveshja) i nėnshkruar ndėrmjet papatit dhe regjimit fashist tė Italisė ishte pararendės i Konkordatit tė nėnshkruar katėr vite mė vonė ndėrmjet papatit dhe regjimit nacional-socialist tė Gjermanisė. Roli i papatit nė ngritjen e regjimit tė Mussolinit dhe Hitlerit ėshtė e shkruar mė detajisht nė librin e posadalur nga botimi, me titull „Hitler’s Pope, the Secret History of Pius XII“[Papa i Hitlerit, historia sekrete e Piut tė XII-tė], John Cornwell, Viking, 1999).

I shtyrė nga ajo qė ta rikthejė „namin“ e Italisė Mussolini kėrkonte regjione qė do tė mund t’i pushtonte. Etiopia, armata e sė cilės i kishte dėbuar Italianėt nga Afrika lindore mė 1896, iu duk njė cak i qėlluar. Nė kėtė mėnyrė trupat italiane marshuan nė Etiopi e Somali. Mė 1936 nga ballkoni i tij nė Venedik, Mussolini, plot pompozitet deklaron pėr atė qė kanė parė italianėt (marshimin e tyre) ėshtė „riparaqitja e imperisė nga kodrat pėrplot fate tė Romės pas pesėmbėdhjetė shekujsh“. Mė vonė Mussolini bėri pakt (aleancė) me Adolf Hitlerin, prijėsin (Führerin) gjerman qė nga viti 1933). Nga kjo doli konstelacioni i fuqive tė boshtit nė luftėn e dytė botėrore. Kjo pėrpjekje e gjashtė pėr tė ngritur njė Europė tė bashkuar pėrmjet rimėkėmbjes sė imperatorisė romake pėrfundoi nė zjarr mė 1945.

***

SHUME BUKUR!

VETEM KE HARRUAR TE SHTOSH SE GJATE PERIUDHES FASHISTE/NAZISTE, DHE PREZENCES SE TYRE NE BALLKAN,
TROJET SHQIPETARE U CLIRUAN NGA MBRETERIA E JUGOSLAVISE, SERBET U NDOQEN PERTEJ NISHIT,
E NE KOSOVE, U HAPEN SHKOLLAT E PARA SHQIPE, ME MESUES NGA SHQIPERIA TE CILET I SOLLEN FASHISTET E BENITO MUSOLINIT!!!!!


NDERI DHE PAQJA QOFTE GJITHMONE MBI KETO KOMBE, MIQ TE VJETER TE KOMBIT TIM SHQIPETAR!!!!!
Reana Nuk ėshtė nė linjė  
Old 30-04-05, 21:00   #8
puqi
 
Join Date: 22-04-05
Location: drenas
Posts: 166
puqi has disabled reputation
Default 000

OPA APET JA NISEN :!: :cry: :lol: :o :oops: 8) :P :x
puqi Nuk ėshtė nė linjė  
Old 30-04-05, 21:13   #9
4peace
m'su's "Pėrvoja"
 
Join Date: 01-10-03
Location: drejt dritės
Posts: 2,656
4peace has disabled reputation
Default

Code:
"Reana"

SHUME BUKUR!

VETEM KE HARRUAR TE SHTOSH SE GJATE PERIUDHES FASHISTE/NAZISTE, DHE PREZENCES SE TYRE NE BALLKAN, 
TROJET SHQIPETARE U CLIRUAN NGA MBRETERIA E JUGOSLAVISE, SERBET U NDOQEN PERTEJ NISHIT,
E NE KOSOVE, U HAPEN SHKOLLAT E PARA SHQIPE, ME MESUES NGA SHQIPERIA TE CILET I SOLLEN FASHISTET E BENITO MUSOLINIT!!!!!


NDERI DHE PAQJA QOFTE GJITHMONE MBI KETO KOMBE, MIQ TE VJETER TE KOMBIT TIM SHQIPETAR!!!!!

E vertete. Kam "harruar" shume. P.sh. Axhen tim kur "ka sherbyer" ne kampet e perqendrimit "VULLNETARISHT"!!!
__________________
!!! E vetmja shkėndijė shprese nė Kosovė: Lėvizja VETĖVENDOSJE!!!
4peace Nuk ėshtė nė linjė  
Old 30-04-05, 22:11   #10
Reana
 
Join Date: 18-04-05
Location: Manhattan
Posts: 6,108
Reana has disabled reputation
Default

Edhe une gjyshin tim dhe vellezerit e tij (tanime te ndjere) pjesemarres te Aradhes Balliste "SCANDERBEG"
Reana Nuk ėshtė nė linjė  
Old 30-04-05, 23:33   #11
Arb
 
Arb's Avatar
 
Join Date: 09-10-04
Location: Little Dardania, NEW YORK
Posts: 11,552
Arb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėm
Default

After Nazi Germany defeated Greece and Yugoslavia in 1941, the regions of Kosova and Cameria were joined to Albania, thus creating an ethnically united Albanian state. The new state lasted until November 1944, when the Germans--who had replaced the Italian occupation forces following Italy's surrender in 1943--withdrew from Albania.

Kosova was then reincorporated into the Serbian part of Yugoslavia, and Cameria into Greece. Meanwhile, the various communist groups that had germinated in Zog's Albania merged in November 1941 to form the Albanian Communist Party and began to fight the occupiers as a unified resistance force.

After a successful struggle against the fascists and two other resistance groups--the National Front (Balli Kombtar) and the pro-Zog Legality Party(Legaliteti)--which contended for power with them, the communists seized control of the country on Nov. 29, 1944.

Enver Hoxha, a college instructor who had led the resistance struggle of communist forces, became the leader of Albania by virtue of his post as secretary-general of the party.

Albania, which before the war had been under the personal dictatorship of King Zog, now fell under the collective dictatorship of the Albanian Communist Party. The country became officially the People's Republic of Albania in 1946 and, in 1976, the People's Socialist Republic of Albania.
Arb Nuk ėshtė nė linjė  
Old 01-05-05, 04:22   #12
Psikologu
Shpirt shyptari
 
Psikologu's Avatar
 
Join Date: 30-09-03
Posts: 7,432
Psikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėm
Default

Kur lexova emrin e brigades SCANERBEG te shkruar nga e nderuara Reana, me shtyri pa tjeter qe te bejė njė shkrim mbi ketė Brigadė te madhe te burrave shqiptar. Jo per te kundershtuar aspak askend por vetem per te ndritur me shumė ne rruget e historis sonė te lavdisheme kombtare shqiptare. Andej e nderuara Rena paq nderin dhe lavdin per punen tende dhe dashurin tende kombtare. Se shqiptaret si ka nda feja kurrė , kuptohet ata qe kan dashur kombin.
Ne shkrimet per Ymer Berishen , At Anton Harapin , Gjon Serreqin ,Gjon Marka Gjonin , Xhafer Deven ,Kadri Prishtinen ,Ramė Sadikun , Ramadan Shabanin , Zef Gjidoden etj hasim ne emrin e brigades se shquar kombetare.POr sdo te flasim tash per veprimtarin dhe trimerin e ketyre burrave por vetem per brigaden shqiptare SKENDERBEU

Ne 3 shtator te vitit 1943,Italia kapitulloi.Gjermania u detyrua te pushtonte Shqiperine.Gjermanet derguan nga Greqia divizionin 100 Jaeger dhe divizionin 297 te kembesorise nga Serbia si dhe divisionin e I-re Gjerman .Keto trupa u organizuan nen -XXI trupat alpine me nen komanden e Gjeneralit Paul Bader.

Forca te tjera duheshin perseri dhe si rrjedhoje u muar vendimi per te krijuar nje division SS(schutzstaffeln),divizion malor.Ne prill te vitit 1944 filluan rekrutimet per ne SS-ne shqiptare te drejtuara nga Partia Naziste e Shqiperise.Duke vepruar sipas urdherave te Reichsfuehrer SS Henrich Himmler filloi ndertimi i nje divizioni SS alpin me vullnetare Shqipetar me date 17 prill 1944.Ne krye te kesaj detyre u vu Josef Fitzhum.

Komanda e larte e SS-ve planifikonte te krijonte nje divizion alpin me 10.000 ushtar, SS-ja dhe komanda e larte e shqiperise kishte regjistruar 11.398 vullnetar te cilet deshironin te benin pjese ne kete divizion.Shumica e ketyre vullnetareve ishin nga Kosova nga veriu i Shqiperise dhe nga Maqedonia.Gjermanet sponzorizuan Xhandarmerin Shqiptare,policine speciale dhe trupat paraluftarake.Te gjithe keta ishin nen kontrollin e drejtperdrejte te ministrit te brendshem Shqiptar Xhaferr Deva.

Divizioni i Skenderbeut u formua dhe u stervit nė Kosove.Nga 11.398 vullnetar qe deshironin te hynin ne divizion, 9.275 plotesonin kushtet per te hyre ne Waffen SS dhe filluan stervitjen.Si perfundim 6.491 Shqipetar vullnetare te zgjedhur u bene pjese e Divizionit te Skenderbeut.Ketyre trupave Shqiptare ju bashkangjiten trupa Gjermane nga Gjermani dhe nga Austria,te cilat kishin sherbyer me pare ne divizionin e 7 alpin "prinz Eugen"i cili ishte vendosur ne Bosnje.
Divizioni 21 Alpin i Waffen SS "Skenderbeu" kishte gjithsej 9000-9500 trupa.

Emri origjinal i divizionit:21 Waffen Gebirds Division der SS"Skanderbeg"(Albanische Nr.1).Zyra qendrore e SS-se vizatoi nje simbol te veqante per divizionin qe ishte simboli i Shqiperise shqiponja me dy koka,dhe fjala "Skanderbeg" e shkruar me te bardhe ishte siper Shqiponjes.Ky simbol mbahej ne krahun e majte.Kurse ne jakat e xhaketave vendosej nje helmete qe permbante perkrenaren e Skenderbeut.Dhe ne koke ne pergjithsi Shqiptaret mbanin plisin e bardhe tradicionale shqiptare dhe refuzuan te mbanin beretat qe sollen Gjermanet dhe qe kishin simbolet naziste te Totenkopf(Koka e vdekjes)
dhe shqiponjen e bardhe siper swastikes.


Shumica e Shqiptareve ne divizion ishin Shqiptar Musliman nga sekti Bektashi dhe Suni.Por gjithashtu divizioni kishte edhe qindra Shqipetar te fese katolike.Ishte qellimi kombetar si gjothmon qe shqiptaret i gjenė te bashkuar pa dallim feje dhe sekti.

Divizioni SS Skenderbeg luftoi kundra serbeve te cilet kishin pushtuar Kosoven deri atehere kur Gjermania kapitulloi.Pas shkrirjes me 1945 se divizionit shume Shqipetare ju bashkuan divizionin te 32-te Panzergrenadier.
__________________
Njerzitė fisnikė , me ligjeraten e tyre , fitojnė mė shumė armiq, sesa njerzit e ligj me veprimet e tyre tė liga.

Zhan Pol
Psikologu Nuk ėshtė nė linjė  
Old 01-05-05, 11:56   #13
shqiptari_evr
 
Join Date: 24-04-05
Location: ne vendin me te bukur
Posts: 61
shqiptari_evr has disabled reputation
Send a message via Yahoo to shqiptari_evr
Default

pershendetje

ju kisha lutur te mos dilni prej teme?

psiko, pse kisha e frymezoi racizmin. pse ne amerike sektet krishtere te njohura nepermjet te "JERY SPRINGER SHOW" akoma jane te fuqishem e edhe me tej ju bejne probleme popullates afroamerikane.

pse kaloresia amerikane e frymezuar nga krishterizmi i masakroi popullaten vendase amerikane (indianet) ne menyren me jo njerezore, duke iau mbytur grate e duke i lan vec burat qe mos te shtohen.

sa njerez te zi u mbyten ne Republiken Jugafrikane nga misionaret krishter?

edhe nacizmi si forme e racizmit ishte i shtyre nga krishterizmi. ke rasti ta lexosh nje shrim timin ne nje teme tjeter.
hitleri ishte i frymezuar nga bibla fund e krye.

edhe nuk kam asgje kunder ballisteve shqiptar. perkundrazi jam perkrahes i tyre. por bashkepunimi i Ballit kombetar me fashistet asgje nuk ia ka hubur vleren kesaj levizje te shenjte qe qellimin kryesor e ka pas bashkimin e trojeve shqiptare e jo urrejtjen racore apo fetare.

ne krishterizmen edhe pjesetaret e te njejtes feje jane luftuar ndermjet veti si shkak nga dallimi i races.

ne islam asgje nuk ka perparsi i bardhi nga i ziu apo e kunderta.te gjithe besimtaret jane te barabarte para Zotit.

edhe psiko deshiroj argumente nga ti.
jo vec copy-paste edhe me mbush forumin me tekste qe nuk i lexon askush.

te kontribojme per te mire. te mesojme dic me teper.

pershendetje
evro_alb-i
__________________
Me emrin e All-llahut, Mėshiruesit, Mėshirėbėrėsit!
Thuaj: Ai, All-llahu ėshtė Njė!
All-llahu ėshtė Ai qė ēdo krijesė i drejtohet (i mbėshtetet) pėr ēdo nevojė.
As s’ka lindur kė, as nuk ėshtė i lindur.
Dhe Atij askush nuk i ėshtė i barabartė
shqiptari_evr Nuk ėshtė nė linjė  
Old 02-05-05, 00:46   #14
Trimi1
 
Join Date: 01-05-05
Posts: 33
Trimi1 has disabled reputation
Default Pershendetje

Pershendetjet e mija jame i ri ne kete forun diskutimesh por me sa po e shoh une ketu paska njerez nga te dyja palet shume jo toleranta e sidomos me ka ra ne sy shkerimi i ketij me pseudonimin Katoliku ku ne qdo bised fillon me ofendime ketu bahet fjal mbi Racizmin perendimor kurese katoliku thote se edhe Arabet jane Racista po normal qe jane more i nderuar se ne vendin e tyre jane te okupuar nga Anglo-Amerikanet dhe me dije se ata kane me e que koken me luftue ashtu siq dine dhe siqe munden njejt siqe beme edhe ne Shqipetaret kunder dhunes Serbe ne Kosove pore ja kame disa tema interesante per Katolikin e mos te bahet injorant pore le ti lexon me kujdes dhe le te pergjigjet pa injoranc.

Deja Vu te imperializmit Anglo Amerikan
www.geocities.com/olsi.rm/dejavu.htm

pra lexoje mire dhe ma kthe pergjigjejen se kushe jane racista dhe Kolonizator por ama pa inati dhe injorancat e tua i Krishteri.
Trimi1 Nuk ėshtė nė linjė  
Old 02-05-05, 03:26   #15
Psikologu
Shpirt shyptari
 
Psikologu's Avatar
 
Join Date: 30-09-03
Posts: 7,432
Psikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėm
Default

Quote:
Originally Posted by shqiptari_evr
pershendetje

ju kisha lutur te mos dilni prej teme?

psiko, pse kisha e frymezoi racizmin. pse ne amerike sektet krishtere te njohura nepermjet te "JERY SPRINGER SHOW" akoma jane te fuqishem e edhe me tej ju bejne probleme popullates afroamerikane.

pse kaloresia amerikane e frymezuar nga krishterizmi i masakroi popullaten vendase amerikane (indianet) ne menyren me jo njerezore, duke iau mbytur grate e duke i lan vec burat qe mos te shtohen.

sa njerez te zi u mbyten ne Republiken Jugafrikane nga misionaret krishter?

edhe nacizmi si forme e racizmit ishte i shtyre nga krishterizmi. ke rasti ta lexosh nje shrim timin ne nje teme tjeter.
hitleri ishte i frymezuar nga bibla fund e krye.

edhe nuk kam asgje kunder ballisteve shqiptar. perkundrazi jam perkrahes i tyre. por bashkepunimi i Ballit kombetar me fashistet asgje nuk ia ka hubur vleren kesaj levizje te shenjte qe qellimin kryesor e ka pas bashkimin e trojeve shqiptare e jo urrejtjen racore apo fetare.

ne krishterizmen edhe pjesetaret e te njejtes feje jane luftuar ndermjet veti si shkak nga dallimi i races.

ne islam asgje nuk ka perparsi i bardhi nga i ziu apo e kunderta.te gjithe besimtaret jane te barabarte para Zotit.

edhe psiko deshiroj argumente nga ti.
jo vec copy-paste edhe me mbush forumin me tekste qe nuk i lexon askush.

te kontribojme per te mire. te mesojme dic me teper.

pershendetje
evro_alb-i

Ani se qka shkruan duke harruar shumė
Ne fletet e para te kurani shkruan luftoni mos besimtaret , jahudinjet dhe ata qe janė kunder Islamit , si e quan ti ketė , racizem, nacizem ( sepse Islami eshtė me shumė nacion ( fundamentalizem apo qka e quan ti.
Si flet keshtu duke harruar keto te dhena.
Lexo qka thotė suretja per ketė:

3.Al Imran:

141. Dhe qė All-llahu t’i pastrojė besimtarėt, ndėrsa gradualisht t’i shkatėrrojė mosbesimtarėt.
142. A mos menduat ju se do tė hyni nė Xhennet e All-llahu pa i ditur (pa u vėrtetua nė praktikėse prej jush kanė luftuar, dhe pa u ditur cilėt prej jush ishin tė durueshėm.
143. Ju ishit ata qė dėshironit vdekjen para se tė ballafaqoheshit me te. Ja pra, atė e patė dhe e shikuat me sytė tuaj.
144. Muhammedi nuk ėshtė tjetėr vetėm se i dėrguar. Edhe pėrpara tij pati tė dėrguar (qė vdiqėn ose u vranė). E nėse ai vdes ose mbytet, a do tė ktheheshit ju prapa (nga feja ose lufta)?E kushdo qė kthehet prapa, ai nuk i bėn dėm All-llahut aspak, kurse All-llahu Ne do t’i shpėrblejė mirėnjohėsit.
145. Askuh nuk vdes pa vullnetin dhe lejen e All-llahut. Ai ėshtė shėnim i afatit tė caktuar. E kush e dėshiron shpėrblimin e kėsaj bote, Ne atij ia japim, e kush e dėshiron shpėrblimin e botes tjetėr, edhe atij do t’ia japim atė, kurse mirėnjohėsit Ne do t’i shpėrblejmė.

146. E sa pejgamberė pati qėsė bashku me tė luftuan turma tė mėdha besimtarėsh dhe pėr atė qė i goditi nė rrugėn e All-llahut, ata nuk u dobėsuan dhe nuk u pėrulėn. All-llahu i do durimtarėt.

ose


151. Ne do tė mbjellim frikėn nė zemrat e atyre qė nuk besuan sepse ata All-llahut i trillojnė e imveshin zota tė tjerė, duke mos pasur pėr tė kurrėfar fakti, ndaj vendbanimi i tyre do tė jetė xhehnemi. Sa i shėmtuar ėshtė vendi i mizorėve.
152. All-llahu pėrmbushi premtimin e vet ndaj jush, ngase me vullnetin e Tij i korrėt ata (me shpata) deri kur u dobėsuat dhe u pėrēatė ndėrmjet vete, nė ēėshtjen e vendit (qė u pat caktuar Pejgamberi) dhe pasi vrejtėt atė qė e dėshironit (prenė e luftės ), e atėherė kundėrshtuat (urdhėrin e Pejgamberit). Pati prej jush qė e deshėn kėtė jetė (ata qė u ngutėn pas presė) e pati prej jush qė e deshtėn botėn tjetėr. Pastaj, pėr t’ju sprovur u zmbrapi juve nga ata. Po All-llahu u fali juve; All-llahu ėshtė dhurues i madh ndaj besimtarėve.A je i pajtuar tash me ketė, ndersa te Afrika qe flet ti , te kam derguar perqamjet ne mes te krishterve dhe muslimaneve qe moren fuqi pas perhapjes se Fundamentalizmit Islam ne ato troje , kishe edhe me aprė Islam nder ata por ketu doli fundamentalizmi ( Lexo postimin tim tek Papa i ri)

Ketu pra shrohet pyetja se perse njė fe urren aq shumė si Islami ne qka bazohet dhe si.


__________________
Njerzitė fisnikė , me ligjeraten e tyre , fitojnė mė shumė armiq, sesa njerzit e ligj me veprimet e tyre tė liga.

Zhan Pol
Psikologu Nuk ėshtė nė linjė  
 


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

All times are GMT +1. The time now is 08:56.
Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2016, vBulletin Solutions, Inc.