Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Go Back   Dardania.de > Kultura > Gjuha Shqipe
User Name
Password
Gjuha Shqipe Drejtėshkrimi i gjuhės, barbarizmat, morfologjia, gramatika, sintaksa, dialektet, historia, dhe studimet mė tė fundit nė lidhje me gjuhėsinė.Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 23-06-07, 16:25   #121
arton bala
 
Join Date: 24-12-06
Posts: 1,014
arton bala i pazėvėndėsueshėmarton bala i pazėvėndėsueshėmarton bala i pazėvėndėsueshėmarton bala i pazėvėndėsueshėmarton bala i pazėvėndėsueshėmarton bala i pazėvėndėsueshėmarton bala i pazėvėndėsueshėmarton bala i pazėvėndėsueshėmarton bala i pazėvėndėsueshėm
Default

Quote:
Originally Posted by rilinda

Jo, nuk ėshtė gabim, madje rekomandohet tė shqipėrohen.


P.S.: Por kur ėshtė fjala pėr popujt nė luftė pėr ēlirim nga kolonizimi, ėshtė mirė (pėrkėdhelėse, shpreh dashuri a ėmbėlsi ledhatuese), tė shkruhen nė origjinal. Mbaj mend, nga bisedat e tė rriturve, se kur ishim nė luftė me Serbinė fashiste okupuese, e kroatėt na pėrkrahnin "pėrkrahje" e konsideronim dhe fluturonim nga gėzimi kur emrat tanė personalė ose toponimet na i shkruanin shqip: Shqipėria, Shkėndija, Shotė Galica...!!!
Ok, dtth shqiperimi rekomandohet, por ndonje rregull obliguese nuk ekziston.

Nga kjo del, se te dy menyrat mund te perdoren, keshtu qe kaosi ka rrenje te denjura, dhe qe secili duhet te vendos per veten, simbas rezonit te tij.

Une kisha rekomanduar qe te mos shqiperohen emrat, toponimet si dhe shprehjet tjera. Sepse rritet mundesia e barbarizimit (te metejshem) te Shqipes, apo te asimilimit ireverzibil te fjaleve te huaja ne Shqip.

P.sh. sot ende mesoj per fjale qe perdoren ne shqip, per te cilat as qe me kishte shkuar ndonjehere mendja qe mund te jene te huazuara nga gjuhet e huaja, por te cilat (simbas vleresimit tim) kane prejardhje nga gjuhe te huaja. Jo vetem nga Turqishtja, Arabishtja, Latinishtja e Greqishtja, por edhe nga gjuhe te tjera, te cilat as qe i kisha enderruar si gjuhe “frytdhenese” per Shqipen, p.sh. Frangjishtja, Gjermanishtja.

Ai i cili nuk e njeh Frangjishten, nuk do ta dij se p.sh. fjala “rezon” nuk eshte fjale shqipe, por vjen nga Frangjishtja “raison”, qe dtth “arsye”. Ai qe nuk e njeh Gjermanishten, nuk do ta dij qe fjala "shofershajbe" ka prejardhje nga Gjermanishtja ("Chauffeur" dhe "Scheibe", qe dtth "ngasźsi" dhe "xhami"). Shembuj te tille mund te ndertohen edhe me gjuhet tjera te lartpermenduara..

Kurse, nese “importuesi” i fjales se huaj, qe nga fillimi e shkruan fjalen e huaj ne menyren se siq shkruhet ne gjuhen e origjines se fjales, pra nese nuk shqiperohen fjalet ne te ardhmen, lexuesi shqiptar do ta kete nje signal optik se fjalen qe ai momentalisht po lexon eshte nje huazim. Pra lexuesi do te jete i “alarmuar”. Dhe ne kete menyre fjala e huaj, sado gjate apo shpesh qe ajo te perdoret ne Shqip, ne syte e secilit do te mbetet e huaj, deri kur nje dite ajo do te te zevendesohet me nje fjale perkatese shqipe, e cila do te krijohet (nese s“ka ekzistuar) apo te gjindet (nese ka ekzistuar).

“Shqiperimi” nuk praktikohet edhe ne disa gjuhe te huaja, qe i njoh une. P.sh. ne Gjermanishte kur flitet per “besen (shqiptare)”, nuk shkruhet “Beßa” (per te ruajtur kumbimin e fjales shqipe dhe perdorur shkronja gjermane), por thjeshte mirret ashtu sic shkruhet ne shqip, pra "Besa". E njejta vlen per fjalet e gjuheve tjera, p.sh. nuk shkruhet “Räneßanߔ (cka do i pershtatej shqiptimit francez dhe shkrimit gjerman), por “Renaissance” (pra sipermirret detajisht shkrimi francez). Pra “shqiperimet” apo “gjermanizimet” shihen thjeshte si gabime ortografike. Ma merr mendja arsyeja (kryesore) per kete duhet te jete ajo cka e ceka une me larte..

arton bala Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Nyje Interesante
Old 23-06-07, 16:38   #122
rilinda
 
rilinda's Avatar
 
Join Date: 29-06-04
Posts: 15,657
rilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėm
Default

Pajtohem me mendimin tėnd.
Thash dhe unė: "fluturonim nga gėzimi kur emrat tanė personalė ose toponimet na i shkruanin shqip: Shqipėria, Shkėndija, Shotė Galica...!!!"
Mirėpo jemi nė fazėn e "modernizimit", e do Zoti qė albanologėt tė marrin vendim qė emrat personal apo toponimet tė shkruhet nė origjinal.


Shėndet!
__________________
Guximi, kurreshtja,forca, vullneti dhe dėshira janė armėt kryesore dhe triumfuese nė duart e atij qė dėshiron ta braktis duhanin.

Last edited by rilinda; 23-06-07 at 16:39.
rilinda Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 24-06-07, 00:24   #123
eRta
 
Join Date: 14-06-07
Location: universss
Posts: 61
eRta me shokė shumeeRta me shokė shume
Default

Tė nderuar forumista kam njė pyetje dhe do tu falėnderohesha po tė mė jepnit pėrgjigjje:Si i bie nė shqip fjala PERMANENT(a.i perhershėm apo b.i pėrkohshėm)

Ėshtė fjalė qė e kam dėgjuar shumė shpesh dhe nuk e kam tė qartė kuptimin e saj(ndoshta nė shumicėn e rasteve keqpėrdoret)

Me respekt eRta.....................
eRta Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 24-06-07, 00:59   #124
Artisti
 
Artisti's Avatar
 
Join Date: 16-05-05
Posts: 6,527
Artisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėm
Default

Quote:
Originally Posted by eRta
Tė nderuar forumista kam njė pyetje dhe do tu falėnderohesha po tė mė jepnit pėrgjigjje:Si i bie nė shqip fjala PERMANENT(a.i perhershėm apo b.i pėrkohshėm)

Ėshtė fjalė qė e kam dėgjuar shumė shpesh dhe nuk e kam tė qartė kuptimin e saj(ndoshta nė shumicėn e rasteve keqpėrdoret)

Me respekt eRta.....................

Pasi qe Lojetari eshte i zene "permanent" ( perhere, i perhershem, gjithmone, panderpre), po e jap une pergjigjen :

Pergjigjja eshte ne tekstin e shkruar

Kam fillu, kam fillu me msu

hhahahahahahhahhahaaa


Artisti

__________________
Te jesh i Sinqert,do te thote:
Edhe shokun me te ngusht,
duhet ta kritikosh
---kur e ka keq----
Artisti Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 24-06-07, 14:51   #125
eRta
 
Join Date: 14-06-07
Location: universss
Posts: 61
eRta me shokė shumeeRta me shokė shume
Default

Faleminderit shumė Artist,shpresoj qė pėrgjigjja tė jetė e saktė.qė tani e tutje do tė filloj tė mėsoj edhe unė.
eRta Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 24-06-07, 15:44   #126
Artisti
 
Artisti's Avatar
 
Join Date: 16-05-05
Posts: 6,527
Artisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėm
Default

Quote:
Originally Posted by eRta
Faleminderit shumė Artist,shpresoj qė pėrgjigjja tė jetė e saktė.qė tani e tutje do tė filloj tė mėsoj edhe unė.

Me kenaqesi te veqant jam pergjigjur

Artisti
__________________
Te jesh i Sinqert,do te thote:
Edhe shokun me te ngusht,
duhet ta kritikosh
---kur e ka keq----
Artisti Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 08-08-08, 15:47   #127
egi
B€QARU§ POW€RU§
 
egi's Avatar
 
Join Date: 21-05-07
Location: ne boten belly dance
Posts: 7,832
egi i pazėvėndėsueshėmegi i pazėvėndėsueshėmegi i pazėvėndėsueshėmegi i pazėvėndėsueshėmegi i pazėvėndėsueshėmegi i pazėvėndėsueshėmegi i pazėvėndėsueshėmegi i pazėvėndėsueshėmegi i pazėvėndėsueshėmegi i pazėvėndėsueshėmegi i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Pyetje,Pėrgjigje rreth Gjuhės Letrare,Foljet ETJ.

Qysh me dallu ne gjuhen shqipe Indijanin e Amerikes dhe Indijanin e Indis?
Sivjet kur kesh ne Kosove e verrejta se shumica as nuk e ka ditur per Indijanet e Amerikes dhe te dy kombeve te ndryshem ju thojne njesoj. Sllovenet i dallojn e mua po me intereson a ka far dallimi edhe ne gjuhen shqipe apo eshte korrekt te dy kombet me pas nje fjal (Indijant)?
__________________
Jeta e zemrės
ėshtė njohuria.
Ruaje,
mirėmbaje.

Vdekja e zemrės
ėshtė padituria.
Gjuaje,
largoje …
egi Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 08-08-08, 15:56   #128
Oqeani
 
Oqeani's Avatar
 
Join Date: 03-02-08
Location: Nėn hijen qiellore
Posts: 24,260
Oqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Pyetje,Pėrgjigje rreth Gjuhės Letrare,Foljet ETJ.

Pershendetje Egi

Ne gjuhen shqipe nuk ka ndryshim nga ajo qe thoni:

[COLOR="DarkOrange"]- Indianėt e Indisė[/COLOR
__________________
Shpresa ėshtė e vetmja gėnjeshtėr qė i besohet !!!
Oqeani Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 08-08-08, 15:58   #129
Oqeani
 
Oqeani's Avatar
 
Join Date: 03-02-08
Location: Nėn hijen qiellore
Posts: 24,260
Oqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Pyetje,Pėrgjigje rreth Gjuhės Letrare,Foljet ETJ.

-Indianėt e Indisė
- Indianėt e Amerikės
__________________
Shpresa ėshtė e vetmja gėnjeshtėr qė i besohet !!!
Oqeani Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 08-08-08, 15:58   #130
Tinky-Winky
V€JANU§ DUPLLO POW€RU§
 
Tinky-Winky's Avatar
 
Join Date: 17-07-08
Location: Ne Teletabiese
Posts: 668
Tinky-Winky VIPTinky-Winky VIPTinky-Winky VIPTinky-Winky VIPTinky-Winky VIPTinky-Winky VIPTinky-Winky VIPTinky-Winky VIP
Default Titulli: Pyetje,Pėrgjigje rreth Gjuhės Letrare,Foljet ETJ.

Quote:
Originally Posted by egi
Qysh me dallu ne gjuhen shqipe Indijanin e Amerikes dhe Indijanin e Indis?
Sivjet kur kesh ne Kosove e verrejta se shumica as nuk e ka ditur per Indijanet e Amerikes dhe te dy kombeve te ndryshem ju thojne njesoj. Sllovenet i dallojn e mua po me intereson a ka far dallimi edhe ne gjuhen shqipe apo eshte korrekt te dy kombet me pas nje fjal (Indijant)?
masi veq ma kishe pa ofendu intelegjence nat postimin e djeshit tash une tye po du me t karxue se shuptari i ka njoften indiant para sllovenit se kristofor kollombo e ka paten vjehrren e ballduskes shuptare e shuptari atyne pogllavicav qe kan luftue me kavboj ju thot indian e atyne qi le e rit tu India ju thot Indus . Shnetje
__________________
ngjyres zeze sun i thom qe osht e bardhe, spo muj para syve, veten me bo budalle.
Tinky-Winky Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 08-08-08, 18:27   #131
egi
B€QARU§ POW€RU§
 
egi's Avatar
 
Join Date: 21-05-07
Location: ne boten belly dance
Posts: 7,832
egi i pazėvėndėsueshėmegi i pazėvėndėsueshėmegi i pazėvėndėsueshėmegi i pazėvėndėsueshėmegi i pazėvėndėsueshėmegi i pazėvėndėsueshėmegi i pazėvėndėsueshėmegi i pazėvėndėsueshėmegi i pazėvėndėsueshėmegi i pazėvėndėsueshėmegi i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Pyetje,Pėrgjigje rreth Gjuhės Letrare,Foljet ETJ.

Quote:
Originally Posted by Tinky-Winky
masi veq ma kishe pa ofendu intelegjence nat postimin e djeshit tash une tye po du me t karxue se shuptari i ka njoften indiant para sllovenit se kristofor kollombo e ka paten vjehrren e ballduskes shuptare e shuptari atyne pogllavicav qe kan luftue me kavboj ju thot indian e atyne qi le e rit tu India ju thot Indus . Shnetje
Dmth Indian edhe Indus..ky eshte dallimi ..mire te faleminderit per pergjigje....

P.S. Nuk ta kom ofendu inteligjencen me qellim..ishte hajgare, por ndoshta e teprume masi e paske mar ti si ofendim..ne kete rast te kerkoj falje
__________________
Jeta e zemrės
ėshtė njohuria.
Ruaje,
mirėmbaje.

Vdekja e zemrės
ėshtė padituria.
Gjuaje,
largoje …
egi Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 14-03-10, 15:55   #132
4peace
m'su's "Pėrvoja"
 
Join Date: 01-10-03
Location: drejt dritės
Posts: 2,656
4peace has disabled reputation
Default Titulli: Pyetje,Pėrgjigje rreth Gjuhės Letrare,Foljet ETJ.

Quote:
Originally Posted by egi
Qysh me dallu ne gjuhen shqipe Indijanin e Amerikes dhe Indijanin e Indis?
Sivjet kur kesh ne Kosove e verrejta se shumica as nuk e ka ditur per Indijanet e Amerikes dhe te dy kombeve te ndryshem ju thojne njesoj. Sllovenet i dallojn e mua po me intereson a ka far dallimi edhe ne gjuhen shqipe apo eshte korrekt te dy kombet me pas nje fjal (Indijant)?
Kur kam mėsuar unė nė shkollė, kjo s'ka qenė kėshtu.

Emėrtimi indian, si pėr shtetasin e Indisė, ashtu edhe banorin e Amerikės (dyja Amerikat), ka ardhur (vėrshuar), pėr fat tė keq, nga Shqipėria. Sot i kemi tė gjitha mediet tė mbushura me indinanė.

Indian ėshtė banor i lashtė, vendas, i Amerikės
Indas ėshtė banor/shtetas i Indisė.
Indus/Hindus ėshtė njeriu qė i pėrket besimit (religjionit) Hindu - Hinduizmit.***
__________________
!!! E vetmja shkėndijė shprese nė Kosovė: Lėvizja VETĖVENDOSJE!!!
4peace Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 15-03-10, 22:45   #133
4peace
m'su's "Pėrvoja"
 
Join Date: 01-10-03
Location: drejt dritės
Posts: 2,656
4peace has disabled reputation
Default Titulli: Pyetje,Pėrgjigje rreth Gjuhės Letrare,Foljet ETJ.

***
Pyetja:


Quote:
Originally Posted by Artisti
.

A eshte e drejte me thane:

Tungjatjeta ?.

Pėrgjigjet e komplikuara:
Quote:
Originally Posted by Kodra
**********
**********
**********


I nderuari Artisti,unė mendoj se nuk ėshtė e drejtė tė thuhet Tungjatjeta,kjo formė e shkruar,nuk ekziston nė gjuhėn shqipe,me sa e di unė.

Kjo Tungjatjeta vjen nga T`u zgjat jeta !!!!!!

Pra ėshtė dėshirė e atij i cili pėrshėndet,pėr tė ju zgjatur jeta tė tė pėrshėndeturit.

Ta shkruajmė Tuzgjatjeta , nuk e di sa do tė pranonin gjuhėtarėt tanė.


Kodra
Quote:
Originally Posted by Dilaver
Pasthirrma tungjatjeta ėshtė e shkruar drejtė dhe nuk ka formė tjetėr nė gjuhėn e sotme shqipe.
Si e ka thėnė z. Kodra ka kuptimin "t'u zgjattė jeta!" = e qė shkruhet tungjatjeta
Quote:
Originally Posted by Kodra
**********
**********
**********

Tė nderuarė,
sė pari dua tė them se , ndjehem shumė i gėzuar ,qė Nėnforumi Gjuha Shqipe ka filluar tė vizitohet dhe ndjehem edhe mė i gėzuar,qė tė gjithė sė bashku paraqesim mendimet tona,pa u ,,kacafytur,,.
Gėzohem ,qė asnjė deri mė tash duke e pėrmendur edhe veten time,nuk jemi ,,fanatikė,, nė mendimet tona,por nė tė kundėrtėn respektojmė edhe mendimin e tjetrit,pa thėnė ,qė vetėm mendimi im ėshtė i drejt.
Askush nuk ėshtė i pėrkryer,tė gjithė mėsojmė ēdo minutė dhe ēdo sekond nga tė tjerėt,pėr kėtė edhe dua ta shpreh Respektin tim ndaj tė gjithė juve.Artisti i nderuar,
mendimi im ėshtė se, shkruhet si Tungjatjeta, sepse ai i cili pėrshėndet dėshiron ti thotė tė tė pėrshėndeturit Tung jat ( zgjatė) jeta .
Edhe pse pėr mendimin tim,kjo Tungjatjeta , nuk ėshtė e drejtė.
Ndoshta ndonjė forumist tjetėr mund tė jap njė spjegim tjetėr,por unė nuk kam spjegim tjetėr !!.

Me nderime dhe Respekt

Kodra
Gjithė ai pluhur pėr asgjė, kur zgjidhja ėshtė fare e thjeshtė.

Ngjatje dhe zgjatje ėshtė e njėjta, megjithėse ngjatja nuk pėrdoret shpesh apo fare. Prapseprap s’ėshtė gabim tė thohet tungjatjeta.

Tungjatjeta - t’u ngjattė jeta, tuzgjatjeta – t’u zgjattė jeta.

Ku ėshtė problemi?
***
__________________
!!! E vetmja shkėndijė shprese nė Kosovė: Lėvizja VETĖVENDOSJE!!!
4peace Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 20-03-10, 21:34   #134
Oqeani
 
Oqeani's Avatar
 
Join Date: 03-02-08
Location: Nėn hijen qiellore
Posts: 24,260
Oqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Pyetje,Pėrgjigje rreth Gjuhės Letrare,Foljet ETJ.

Ne kisha nje pyetje - dhe nuk e dija se nga kush vinte !

Ēka do te thote pispillosje ?

Pispillosje - krehje, veshje, stolisje ne me menyre te tepruar !
__________________
Shpresa ėshtė e vetmja gėnjeshtėr qė i besohet !!!
Oqeani Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 20-05-10, 00:07   #135
panta_rhei
 
panta_rhei's Avatar
 
Join Date: 16-03-06
Posts: 3,146
panta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Pyetje,Pėrgjigje rreth Gjuhės Letrare,Foljet ETJ.

Tė mbathurat, janė kėpucė apo brekė???


__________________
O shpirti im, mos ėndėrro pėr jetėn e pavdekshme, por shterro fushėn e sė mundshmes.
panta_rhei Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Reply


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

All times are GMT +1. The time now is 15:14.
Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2016, vBulletin Solutions, Inc.