Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Go Back   Dardania.de > Shkenca > Hapėsirė filozofike-psikologjike
User Name
Password
Hapėsirė filozofike-psikologjike Praktika e jetės njerėzore, sjelljet e individėve e tė shoqerisė. Proēeset mendore etj.Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 28-05-05, 01:53   #1
modestja
 
Join Date: 22-05-05
Location: planeti toke
Posts: 161
modestja has disabled reputation
Send a message via AIM to modestja Send a message via MSN to modestja Send a message via Yahoo to modestja
Default Fobia dhe shenjat e saj

Fobia shoqerore eshte frike,shqetesim dhe veshtiresi qe epengon personin per te kryer nje veper,fjale a pune ne prani te tjereve,keshtuqe me kohe kjo frike e shtyn personin te ike nga situata shoqerore.
Shenjat e fobise:
Fshehja e te folurit dhe tharja egojes
Dhembja e barkut
Shpejtimi i rrahjeve te zemres,dhe shqetsimi i shpirtit
Dridhja e gjymtyreve dhe shtangimi i muskujve
Bredhja e mendimit dhe perqendrimi i dobet


__________________
\"Duam te ngrisim boten duke braktisur fene,por as boten e ngritem e sa fene qe mbajtem\"
modestja Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Nyje Interesante
Old 11-06-05, 10:25   #2
LABI
Alone Ranger
 
Join Date: 05-01-04
Location: Kosove
Posts: 7,498
LABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėm
Default

Ne te shumten e rasteve fobija eshte quajtur ankth , qe eshte frike e vazhdueshme irracioanle , dhe deshire per t'ju shmangur situatave , ne te cilat individi mund te ekspozohet studimit te hollesishem nga te tjeret .
Njekohesisht kjo eshte frike ndaj veprimeve tona (individeve) qe mos po sillen ne nje menyre qe mund te ndihet i poshteruar ose i shqetesuar .

Turpi eshte njera nga format e fobise . Si pasoj e ndjenjave te tilla pasojn simptome te ndryshme emocionale,fiziologjike dhe sjelljes kur takojm njerz te tjere...
LABI Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 11-07-05, 02:03   #3
Kupid
 
Join Date: 24-04-05
Posts: 541
Kupid i vlerėsuar jo keq
Default

nuk kuptoj a jeni te fol per xenofobia ose agarofobia? te dy jan te lidhur me vetebesim edhe vleresim per veten.
Kupid Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 16-10-05, 17:43   #4
Toni3
Anėtar i REVOLTUAR!
 
Toni3's Avatar
 
Join Date: 03-07-05
Location: Prishtinė
Posts: 194
Toni3 i vlerėsuar mirė
Default

Modestja, forumi nuk eshte vend ligjeratash, ke postuar nje artikull gazete qe nuk mund te postohet edhe ne forum ashtu bukfalisht dmth eshte dashur te ndryshoh nje cike por nejse...

Fobia eshte shume normale te paraqitet tek njerzit qe jane te dyshimte ne aftesite e veta psiqiko/fizike.

Fobia nuk eshte edhe dicka teper e keqe sepse kalon dhe varet kur paraqitet dhe ne c'menyre shfaqet...

Nje dite tjeter do te shkruaj me shume per kete...

Shendet


__________________
I'm not going to change who I am for other people.
Toni3 Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Reply


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

All times are GMT +1. The time now is 16:45.
Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2016, vBulletin Solutions, Inc.