Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Go Back   Dardania.de > Bota Shpirtėrore > Mėsime nga Kurani
User Name
Password
Mėsime nga Kurani Besimtarėt myslimanė mblidhen nė kėtė forum pėr tė diskutuar dhe ndarė me njėri-tjetrin mėsimet fetare dhe experiencat e tyre tė jetės.Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 07-06-05, 05:27   #1
Reana
 
Join Date: 18-04-05
Location: Manhattan
Posts: 6,108
Reana has disabled reputation
Default Hajnia dhe mashtrimi, si trajtohen ne Islam?

Me intereson te dij nese hajnia si akt i pamoralshem eshte e denueshme njejte si kur behet fjale per pronen materiale ashtu edhe per pronen intelektuale!!!
Shembull i prones intelektuale eshte autoresia, patentet e zbulimeve te ndryshme, etj!!!

A konsiderohet mashtrim dhe hajni sipas Islamit, pervetesimi i nje vepre artistike, shkencore, letrare e ideologjike te huaj, pa lejen e autorit!!!

Te gjitha legjislaturat e shteteve perendimore e kosiderojne te paligjshme dhe te denueshme pervetesimin :arrow: vjedhjen e prones INTELEKTUALE...

CKA THOTE ISLAMI PER KETE CESHTJE?????


__________________
DUHET BERE MBULIMIN E MESHKUJVE POSAQERISHT FYTYRAVE TE TYRE, MEQE PA LAKMINE E TYRE PER DCO GJE QE I RRETHON, KJO BOTE DO TE ISHTE NE PAQE PERPETUALE!!!
Reana Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Nyje Interesante
Old 07-06-05, 10:14   #2
Trimi1
 
Join Date: 01-05-05
Posts: 33
Trimi1 has disabled reputation
Default lkz

pershendetje. Reana
Une mendoj se nuk die shume mbi ligjet dhe sheriatin e Kuranit por aqe sa die dhe sa kame ndegjuar ashte se qdo send qe ty ste perket dhe qe se posedon pore ashte e tjeterkujt dhe e ke marren pa te drejt dhe pa lejen e personit qe ai send i takon njihet Hajni dhe denohet simas sheriatit simas ligjit te Islamit ligjet shkojne nga prerja e duarve e deri te prerja e Kokes se asnje Hajni dhe asnje marrezi nuke lejohet nga Kurani dhe Allahu se >Allahu ka thanen sendet qe ste takojn mos i prek se ashte (Haram) d.m.th Mekat.
Trimi1 Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 07-06-05, 10:20   #3
Reana
 
Join Date: 18-04-05
Location: Manhattan
Posts: 6,108
Reana has disabled reputation
Default Re: lkz

Quote:
Originally Posted by Trimi1
pershendetje. Reana
Une mendoj se nuk die shume mbi ligjet dhe sheriatin e Kuranit por aqe sa die dhe sa kame ndegjuar ashte se qdo send qe ty ste perket dhe qe se posedon pore ashte e tjeterkujt dhe e ke marren pa te drejt dhe pa lejen e personit qe ai send i takon njihet Hajni dhe denohet simas sheriatit simas ligjit te Islamit ligjet shkojne nga prerja e duarve e deri te prerja e Kokes se asnje Hajni dhe asnje marrezi nuke lejohet nga Kurani dhe Allahu se >Allahu ka thanen sendet qe ste takojn mos i prek se ashte (Haram) d.m.th Mekat.
Trimi falemnderit per pergjegjjen!
me intereson ta dij me saktesisht nese ka citate te caktuara ne Kuran ne lidhje me ceshtjen e prones intelektuale...
__________________
DUHET BERE MBULIMIN E MESHKUJVE POSAQERISHT FYTYRAVE TE TYRE, MEQE PA LAKMINE E TYRE PER DCO GJE QE I RRETHON, KJO BOTE DO TE ISHTE NE PAQE PERPETUALE!!!
Reana Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 07-06-05, 10:44   #4
4peace
m'su's "Pėrvoja"
 
Join Date: 01-10-03
Location: drejt dritės
Posts: 2,656
4peace has disabled reputation
Default

Pershendetje
Kush e ka lexuar dhe kuptuar (sadopak) Kur'anin Fisnik, megjithese nuk shkruan drejtepersedrejti, e perndjen per obligim shperndarjen e fjaleve te All-llahut...

Talenti/dhuntia eshte dhurate e Zotit te Madherishem. Prandaj, talenti/dhuntia qe i eshte dhene nje dijetari nuk mund, te mos them nuk guxon, te konsiderohet prone e tij. Dhe, si e tille puna e nje dijetari (mendimtari, shkencetari...) duhet t'u behet me dije (shperndahet) te gjithe njerezve.

Me fjale tjera, ajo qe sot njihet si e drejte autoriale, e njohur si copyright, eshte dhe duhet te jete e ndaluar...Ajo qe sot njihet si plagjiat, gjegjesisht vjedhje (mashtrim s'mund ta quaj), se paku nga pikepamja islame, eshte obligim. 100% e kunderta e plagjiatit.


Cdo te mire!
__________________
!!! E vetmja shkėndijė shprese nė Kosovė: Lėvizja VETĖVENDOSJE!!!
4peace Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 07-06-05, 10:59   #5
Reana
 
Join Date: 18-04-05
Location: Manhattan
Posts: 6,108
Reana has disabled reputation
Default

Quote:
Originally Posted by 4peace
Pershendetje
Kush e ka lexuar dhe kuptuar (sadopak) Kur'anin Fisnik, megjithese nuk shkruan drejtepersedrejti, e perndjen per obligim shperndarjen e fjaleve te All-llahut...

Talenti/dhuntia eshte dhurate e Zotit te Madherishem. Prandaj, talenti/dhuntia qe i eshte dhene nje dijetari nuk mund, te mos them nuk guxon, te konsiderohet prone e tij. Dhe, si e tille puna e nje dijetari (mendimtari, shkencetari...) duhet t'u behet me dije (shperndahet) te gjithe njerezve.

Me fjale tjera, ajo qe sot njihet si e drejte autoriale, e njohur si copyright, eshte dhe duhet te jete e ndaluar...Ajo qe sot njihet si plagjiat, gjegjesisht vjedhje (mashtrim s'mund ta quaj), se paku nga pikepamja islame, eshte obligim. 100% e kunderta e plagjiatit.


Cdo te mire!
I ke ngaterruar gjerat!!!
Njohuria, pasuria intelektuale eshte per te gjithe, dhe duhet te shperndahet por te marresh vepren e dikujt tjeter dhe ta prezantosh ne emrin tend eshte mashtrim dhe hajni!!!
LEXO me vemendje formulimin e pyetjes sime, se shqip jam duke pyetur jo kot e kam permendur mashtrimin e nuk jam duke pyetur per "copyrights" ketu!!!!!
dhe thuhet te drejta autoresie e jo "copyright" ne gjuhen shqipe!!!
__________________
DUHET BERE MBULIMIN E MESHKUJVE POSAQERISHT FYTYRAVE TE TYRE, MEQE PA LAKMINE E TYRE PER DCO GJE QE I RRETHON, KJO BOTE DO TE ISHTE NE PAQE PERPETUALE!!!
Reana Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 07-06-05, 11:23   #6
4peace
m'su's "Pėrvoja"
 
Join Date: 01-10-03
Location: drejt dritės
Posts: 2,656
4peace has disabled reputation
Default

I ke ngaterruar gjerat!!!
Njohuria, pasuria intelektuale eshte per te gjithe, dhe duhet te shperndahet por te marresh vepren e dikujt tjeter dhe ta prezantosh ne emrin tend eshte mashtrim dhe hajni!!!
LEXO me vemendje formulimin e pyetjes sime, se shqip jam duke pyetur jo kot e kam permendur mashtrimin e nuk jam duke pyetur per "copyrights" ketu!!!!!
dhe thuhet te drejta autoresie e jo "copyright" ne gjuhen shqipe!!![/quote]


Jo! S'i kam ngaterruar gjerat fare. Po te ishte ashtu, numri i konsiderueshem i postimeve te mia do te konsiderohej vjedhje, hajni, mashtrim. E njejta vlen edhe per shkrimet e te tjereve. Ne kete menyre, te gjithe muslimanet e ketij forumi do te dilnin hajna.

Hajni, me kete rast, eshte nese nga keto postime bej perfitime materiale, cka s'eshte e vertete.***
__________________
!!! E vetmja shkėndijė shprese nė Kosovė: Lėvizja VETĖVENDOSJE!!!
4peace Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 07-06-05, 11:50   #7
Reana
 
Join Date: 18-04-05
Location: Manhattan
Posts: 6,108
Reana has disabled reputation
Default

Quote:
Originally Posted by 4peace
Jo! S'i kam ngaterruar gjerat fare. Po te ishte ashtu, numri i konsiderueshem i postimeve te mia do te konsiderohej vjedhje, hajni, mashtrim. E njejta vlen edhe per shkrimet e te tjereve. Ne kete menyre, te gjithe muslimanet e ketij forumi do te dilnin hajna.

Hajni, me kete rast, eshte nese nga keto postime bej perfitime materiale, cka s'eshte e vertete.***
Po e devijon temen!!!
perfitimi nuk eshte vetem material!!!!
Perfitimi ka mijera forma!!!! Dhe ti si Musliman i mire qe pretendon te jeshe duhet ta keshe shume te qarte aspketin jo-material te perfitimit!!!

Perfitim jo-material pershembull eshte krijimi i autoritetit (ne kete rast te rrejshem), perfitim eshte ngritja (pra e rrejshme) ne nje mjedis duke iu falenderuar vepres se dikujt tjeter, etj...

Te perhapesh, te shperndash, te marresh dijen e nje libre mjekesore te anatomise eshte gje shume e mire, por ta paraqesesh ne emrin tend nje pune te dikujt tjeter eshte HAJNI dhe MASHTRIM!!!!
kur iu referohesh sureve ne Kuran a i citon me numer apo i prezenton sikur ti kishe shkruar ti :roll:
Pra megjithate je duke i ngaterruar dy gjera te ndryshme!!!!

Por siduket ti merresh me kete lloj veprimtarie prandaj edhe nuk te konvenon te pergjegjjesh ne menyre korrekte!!!

Dhe mos thuaj se "te gjithe muslimanet ne kete forum do te dilnin hajna" sepse kjo nuk eshte e sakte :arrow: mund te flasesh vetem per veten tende!!!!
Perndryshe, te kisha keshilluar ne te ardhmen ti permbahesh asaj qe e ligjeron per te tjeret
__________________
DUHET BERE MBULIMIN E MESHKUJVE POSAQERISHT FYTYRAVE TE TYRE, MEQE PA LAKMINE E TYRE PER DCO GJE QE I RRETHON, KJO BOTE DO TE ISHTE NE PAQE PERPETUALE!!!
Reana Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 07-06-05, 14:53   #8
4peace
m'su's "Pėrvoja"
 
Join Date: 01-10-03
Location: drejt dritės
Posts: 2,656
4peace has disabled reputation
Default

Quote:
Po e devijon temen!!!
perfitimi nuk eshte vetem material!!!!
Perfitimi ka mijera forma!!!! Dhe ti si Musliman i mire qe pretendon te jeshe duhet ta keshe shume te qarte aspketin jo-material te perfitimit!!!

Perfitim jo-material pershembull eshte krijimi i autoritetit (ne kete rast te rrejshem), perfitim eshte ngritja (pra e rrejshme) ne nje mjedis duke iu falenderuar vepres se dikujt tjeter, etj...


Prap gabim ( i qėllimshėm, nga motive tashmė tė njohura)

Ēfarė qenka autoriteti im qė unė e paskam fituar nė kėtė mėnyrė? Apo ndonjė nga pėrfitimet tjera?
Ja po tė pėrgjigjem. Pėrfitimet e mia, sė pak ashtu siē pretendon tė nėnkuptosh ti, janė kurrfare.
Unė shkruaj me pseudonimin “4 peace”. Si “4peace”, nė jetėn reale (me emėr, mbiemėr, adresė e si person) mė njohin tre-katėr vetė. Sikur synim kryesor im tė kishte qenė ndonjė pėrfitim personal, nga tė gjitha llojet qė mund t’i paramendosh, atėherė do tė kisha vepruar ndryshe.

Shumica e shkrimeve tė postuara nga unė kėtu njihen si “paste/copy”. Pėr kėtė kam qenė shpesh i akuzuar. T’i marrim si shembull veprat e autorit Harun Yahya. Unė posedoj lejen e autorit, kėshtuqe kėtė autor kam tė drejtė ta citoj (pa ia pėrmendur emrin apo titullin e veprės), kam tė drejtė t’i pėrkthej veprat e tij etj. etj. Pėrkthimet kam tė drejtė t’i botoj (shtyp) dhe t’i shes nė treg. Krejt me lejen e tij (me shkrim e nėnshkrim). Megjithatė, deri mė sot, nuk e kam bėrė kėtė gjė. Ajo qė kam bėrė ėshtė pėrkthimi i plotė (megjithėse jo i pėrpunuar deri nė fund) i veprės sė tij “Jesus will return”(Jezusi (Isa a.s.) do tė kthehet). Kjo vepėr ka qenė e postuar edhe nė kėtė forum gjat pėrkthimit tė saj. Njėsoj ėshtė edhe me titullin “VDEKJA”(nga vepra e H.Hahyasė “Vdekja, Ringjallja, Ferri”), tė pėrkthyer gjithashtu nga unė sikurse edhe shumė tema tė hapura nga unė me parathėnie “sipas Biblės”, qė janė artikuj tė tipit “lexo-shpėrndaj”.

Jasi shembull disa nga “copy/paste”-t e mia. Momentalisht (nėse nuk janė kopjuar nga dikush) kėto shkrime qėndrojnė vetėmve nė “Dardania.de”
http://www.dardania.de/v2/board/viewtopic.php?t=53
http://www.dardania.de/v2/board/viewtopic.php?t=2785
http://www.dardania.de/v2/board/viewtopic.php?t=457
http://www.dardania.de/v2/board/viewtopic.php?t=4069
http://www.dardania.de/v2/board/viewtopic.php?t=4084
(Pyeteni shefin e Dardanisė sa mė kanė paguar pėr kėto? )

Kėshtu ėshtė e vėrteta. Dhe kėtė nuk e kam pėrmendur asnjėherė qė prej se jam anėtar nė kėtė forum. Nuk e kam pėrmendur as gjetiu.


Prandaj dhe ndjehem mirė, me ndėrgjegje tė pastėr...

Prandaj, cucė e mirė, po tė kishte qenė qėllim imi pėrfitimi personal, cilidoqoftė kam pasur dhe kam me ēka tė rrahi gjoks.

Mirėmbetsh!

***
__________________
!!! E vetmja shkėndijė shprese nė Kosovė: Lėvizja VETĖVENDOSJE!!!
4peace Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 11-06-05, 10:04   #9
Reana
 
Join Date: 18-04-05
Location: Manhattan
Posts: 6,108
Reana has disabled reputation
Default

Quote:
Originally Posted by 4peace

Ēfarė qenka autoriteti im qė unė e paskam fituar nė kėtė mėnyrė? Apo ndonjė nga pėrfitimet tjera?
Ja po tė pėrgjigjem. Pėrfitimet e mia, sė pak ashtu siē pretendon tė nėnkuptosh ti, janė kurrfare.
Unė shkruaj me pseudonimin “4 peace”. Si “4peace”, nė jetėn reale (me emėr, mbiemėr, adresė e si person) mė njohin tre-katėr vetė. Sikur synim kryesor im tė kishte qenė ndonjė pėrfitim personal, nga tė gjitha llojet qė mund t’i paramendosh, atėherė do tė kisha vepruar ndryshe.

Shumica e shkrimeve tė postuara nga unė kėtu njihen si “paste/copy”. Pėr kėtė kam qenė shpesh i akuzuar. T’i marrim si shembull veprat e autorit Harun Yahya. Unė posedoj lejen e autorit, kėshtuqe kėtė autor kam tė drejtė ta citoj (pa ia pėrmendur emrin apo titullin e veprės), kam tė drejtė t’i pėrkthej veprat e tij etj. etj. Pėrkthimet kam tė drejtė t’i botoj (shtyp) dhe t’i shes nė treg. Krejt me lejen e tij (me shkrim e nėnshkrim). Megjithatė, deri mė sot, nuk e kam bėrė kėtė gjė. Ajo qė kam bėrė ėshtė pėrkthimi i plotė (megjithėse jo i pėrpunuar deri nė fund) i veprės sė tij “Jesus will return”(Jezusi (Isa a.s.) do tė kthehet). Kjo vepėr ka qenė e postuar edhe nė kėtė forum gjat pėrkthimit tė saj. Njėsoj ėshtė edhe me titullin “VDEKJA”(nga vepra e H.Hahyasė “Vdekja, Ringjallja, Ferri”), tė pėrkthyer gjithashtu nga unė sikurse edhe shumė tema tė hapura nga unė me parathėnie “sipas Biblės”, qė janė artikuj tė tipit “lexo-shpėrndaj”.

Jasi shembull disa nga “copy/paste”-t e mia. Momentalisht (nėse nuk janė kopjuar nga dikush) kėto shkrime qėndrojnė vetėmve nė “Dardania.de”
http://www.dardania.de/v2/board/viewtopic.php?t=53
http://www.dardania.de/v2/board/viewtopic.php?t=2785
http://www.dardania.de/v2/board/viewtopic.php?t=457
http://www.dardania.de/v2/board/viewtopic.php?t=4069
http://www.dardania.de/v2/board/viewtopic.php?t=4084
(Pyeteni shefin e Dardanisė sa mė kanė paguar pėr kėto? )

Kėshtu ėshtė e vėrteta. Dhe kėtė nuk e kam pėrmendur asnjėherė qė prej se jam anėtar nė kėtė forum. Nuk e kam pėrmendur as gjetiu.


Prandaj dhe ndjehem mirė, me ndėrgjegje tė pastėr...

Prandaj, cucė e mirė, po tė kishte qenė qėllim imi pėrfitimi personal, cilidoqoftė kam pasur dhe kam me ēka tė rrahi gjoks.

Mirėmbetsh!

***
:roll: :roll: :roll:

He??? a u shprallose mire :?:
Po kush te tha TY personalisht se ke fituar autoritet ore :roll: :roll: :roll:
Poashtu,
kurkush nuk po pret prej teje apo askujt tjeter per te RI-ZBULUAR RROTEN, secilen here qe flet dicka....
Te GJITHE ne i referohemi dijeve te njerezve qe kane jetuar e vepruar para nesh!!!!
Po megjithate pyetja ime ka te beje me dicka tjeter e ti je duke folur per dicka tjeter!!!

Shembull:
Kur engjujt thanė: „Oj Merjeme! All-llahu po ta lajmėson njė lajm tė gėzuar (sihariq) pėrmes fjalės sė Tij: (njė djalė), emri i tij ėshtė Mesia, Jezusi, i biri i Merjemes, njėra nga ata qė janė pranė Tij (Sure Al `Imran:45)

E mora kete citat nga "linku" yt i pare qe ke prezentu ketu :arrow: KJO nuk eshte MASHTRIM e as HAJNI...sepse ti e ke cituar se prej ku del ky citat (sure al imran: 45)

POR pyetja ime eshte, shembull ta marresh kete citat:
„Oj Merjeme! All-llahu po ta lajmėson njė lajm tė gėzuar (sihariq) pėrmes fjalės sė Tij: (njė djalė), emri i tij ėshtė Mesia, Jezusi, i biri i Merjemes, njėra nga ata qė janė pranė Tij (4peace)

dhe ta vendosh emrin tend pra si autor...cka thote islami per kete????

Apo ta marresh nje pikture te Renoar-it dhe te thuash, "une e kam pikturuar"..
A eshte e qarte tash??? nuk po flas per kopjime e shperndarje pa autorizime, po flas per hajni te prones intelektuale

Te lutem nese nuk din, me mire mos u pergjegjj :arrow: po me intereson fjala e Islamit per kete ceshtje, e jo krekosjet e individeve me ndergjegjje te papastert!!!!
__________________
DUHET BERE MBULIMIN E MESHKUJVE POSAQERISHT FYTYRAVE TE TYRE, MEQE PA LAKMINE E TYRE PER DCO GJE QE I RRETHON, KJO BOTE DO TE ISHTE NE PAQE PERPETUALE!!!
Reana Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 11-06-05, 12:25   #10
4peace
m'su's "Pėrvoja"
 
Join Date: 01-10-03
Location: drejt dritės
Posts: 2,656
4peace has disabled reputation
Default

Nc Nc Nc
Cfare penetrantash mban kjo toke. Gojen perplot ferkalije!


Zoti na ruajte!!!
__________________
!!! E vetmja shkėndijė shprese nė Kosovė: Lėvizja VETĖVENDOSJE!!!
4peace Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 13-06-05, 17:44   #11
Reana
 
Join Date: 18-04-05
Location: Manhattan
Posts: 6,108
Reana has disabled reputation
Default

Quote:
Originally Posted by 4peace
Nc Nc Nc
Cfare penetrantash mban kjo toke. Gojen perplot ferkalije!


Zoti na ruajte!!!

hemmm...me fal qe paskam harruar ti aplaudoj faktit se ne vend ti pergjegjjes pyetjes se temes, "veq" 4 here je pergjegjjur duke u marre me veteveten!!!
Nuk e di shkurt a e ben nga injoranca apo e ke egon me te madhe se trupin fizik!!!!

Pyetja eshte shume e qarte, si trajtohet vjedhja e prones intelektuale ne kuran!!!
__________________
DUHET BERE MBULIMIN E MESHKUJVE POSAQERISHT FYTYRAVE TE TYRE, MEQE PA LAKMINE E TYRE PER DCO GJE QE I RRETHON, KJO BOTE DO TE ISHTE NE PAQE PERPETUALE!!!
Reana Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 13-06-05, 23:31   #12
PersonX
 
Join Date: 23-05-05
Posts: 71
PersonX has disabled reputation
Send a message via MSN to PersonX
Default

Selam alejkum wr wb vllezer musliman. Kisha pas vetem nje deshir deri te vellezerit musliman qe ta len anash kete Munafike Reanen dhe mos ti pergjigjet askush dhe as qe tja lexoni shkrimet, per arsye se kjo nuk eshte e interesume qe ta gjeje hakun ,kjo eshte vetem per ta njollos Islamin.Allahu i shkattroft ket lloj njerz dhe na ruajt prej sherrit te tyre. Oj qafirk reana dije se Allahut ske ku i hik dhe dije mire se Allahu e din se cka mbajn njerzit ne gjoksat e tyre,edhe dije nje se nese tenton dhe mundohesh ti shqetesojsh Rob e Allahut azzeuexhel, ta dish se je ne luft me ATE.E kush mund te qendron ne luft me ALlahun??!!
PersonX Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 13-06-05, 23:46   #13
Kastri
 
Join Date: 04-05-05
Posts: 541
Kastri i dashurKastri i dashurKastri i dashur
Default

Quote:
Originally Posted by PersonX
Selam alejkum wr wb vllezer musliman. Kisha pas vetem nje deshir deri te vellezerit musliman qe ta len anash kete Munafike Reanen dhe mos ti pergjigjet askush dhe as qe tja lexoni shkrimet, per arsye se kjo nuk eshte e interesume qe ta gjeje hakun ,kjo eshte vetem per ta njollos Islamin.Allahu i shkattroft ket lloj njerz dhe na ruajt prej sherrit te tyre. Oj qafirk reana dije se Allahut ske ku i hik dhe dije mire se Allahu e din se cka mbajn njerzit ne gjoksat e tyre,edhe dije nje se nese tenton dhe mundohesh ti shqetesojsh Rob e Allahut azzeuexhel, ta dish se je ne luft me ATE.E kush mund te qendron ne luft me ALlahun??!!
.................................................. ..
.................................................. ..

Pershendetje

O i nderuare me sa po shofe une ketu se qka paske postuare,mos valle ju jeni i derguare qe te gjykoni se qka edhe kujt duhet ti pergjigjene,
edhe kur thoni se ai e di se qka ke ne gjokse ,valle mos per ju nuk di ai se qka ke ti ne gjokse.

Mos ju do te vendosni si i "mrrime" se kushe duhet te shfaroset nga Allahu xh.h.
A ju do percaktoni se kushhe eshte rob i Allahut.

O djale ju vetem me kete postime qe keni be jeni zhyture ne gjynahe deri ne fyte,edhe ate vetem sipase ligjeve tuaje.
__________________
Feja e shqiptarit eshte SHQIPTARIA
Kastri Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 14-06-05, 19:53   #14
PersonX
 
Join Date: 23-05-05
Posts: 71
PersonX has disabled reputation
Send a message via MSN to PersonX
Default

O Kastri ateisti,pom intereson nje tek ty, kur ti thu se feja e shqiptarit eshte shqiptaria ,cka perzihesh ne fet bre o armik i Allahut?
PersonX Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 15-06-05, 15:38   #15
Reana
 
Join Date: 18-04-05
Location: Manhattan
Posts: 6,108
Reana has disabled reputation
Default

Anėtarėsuar: 23 May 2005
Nr. total i mesazheve: 5
[0.00% i totalit / 0.22 mesazhe nė ditė]
Gjej gjithė mesazhet nga PersonX

Vendodhja:
Websit:
Profesioni:
Interesat:

****************Ndryshuar bga Uliksi31*****************

Kthehu ne cerdhe te lutem dhe atje trego HORROR peralla :lol: , shpresoj se vogelushet tjere te besojne

KETU ne forum, nese din per temen ne fjale, urdhero, nese NUK DIN, dhe je injorant te cilin e ka mbuluar fanatizmi dhe nuk ke njohuri per ceshtjet e shtruara te Islamit, te kisha preferuar te HESHTESH :!:
HESHTJA ESHTE URTI, kur nuk din

Pyetja ngel e hapur edhe me tutje:
Vjedhja e prones intelektuale ne Islam, dhe si trajtohet ajo?


__________________
DUHET BERE MBULIMIN E MESHKUJVE POSAQERISHT FYTYRAVE TE TYRE, MEQE PA LAKMINE E TYRE PER DCO GJE QE I RRETHON, KJO BOTE DO TE ISHTE NE PAQE PERPETUALE!!!
Reana Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Reply


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

All times are GMT +1. The time now is 17:43.
Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2016, vBulletin Solutions, Inc.