Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Go Back   Dardania.de > Kultura > Kultura kombėtare
User Name
Password
Kultura kombėtare Materiale tė reja, zbulime dhe ide personale per gjuhėsinė, artin, historinė ...Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 10-11-05, 16:58   #46
Krokodilli
 
Join Date: 04-10-04
Location: Australia-Prishtine
Posts: 3,126
Krokodilli has disabled reputation
Send a message via MSN to Krokodilli
Default

mirmengjesi Arb,, Bajram Curri??,, prit te gjaj se edhe aj si dreq po me hup,, spo muj me gjet,,,,, qyre qaj qaty :arrow: qe osht tu e pshtjell nje cigare,,, qaj po me doket osht Bajrami i Currve :lol: ,, nese e gjaj flas me ta e ja qoj nje pershendetje nga ti
__________________
Get Rich Or Die Trying
Krokodilli Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Nyje Interesante
Old 10-11-05, 17:03   #47
Krokodilli
 
Join Date: 04-10-04
Location: Australia-Prishtine
Posts: 3,126
Krokodilli has disabled reputation
Send a message via MSN to Krokodilli
Default

Quote:
Originally Posted by Arb
Quote:
Originally Posted by Krokodilli
Heroizmi nuk eshte vetem kur te vdek aj person

nese jeton ne amerike edhe ne anglisht e din se ,, hero nuk eshte ai/ajo vetem kur te vdek,,,,,,,,, edhe njerzit e gjall jan heroj te popullit,,,,,


mbas 1000 viteve, per ata qe e kan njoft Sami Lushtakun,,, e din se qfar lufte ka ber ne Drenice 1997-1999-
po si duket urrejtja per te gjith Drenicen te ka kaplu,, dhe qkado qe ka te bej me drenicen per ty eshte
-asgje-.........
Cilen beteje bre e bani ai ne Drenice?
cilen betej???? beteja e Drenices,, qe sesht ndal qysh kur ka fillu lufta 1997-1999,,,,, qenke mesu me beteja,, si ajo e Koshares, nje betej ka pas dhe me ate betej ka mbaru lufta, (beteja ka zgjat 1 muaj)..

Drenica gjithmon me beteja o zoteri Arb.......shihet qart se ke urrejtje per ate anen e Legjendave Kosovare..... ka shum e shum trima qe as sju ke ndegju zerin qe jan nga Drenica-sepse nuk ka nje trim po shum e shum si nje...
__________________
Get Rich Or Die Trying
Krokodilli Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 10-11-05, 18:34   #48
Arb
 
Arb's Avatar
 
Join Date: 09-10-04
Location: Little Dardania, NEW YORK
Posts: 11,552
Arb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėm
Default

Quote:
Originally Posted by Krokodilli
cilen betej???? beteja e Drenices,, qe sesht ndal qysh kur ka fillu lufta 1997-1999,,,,, qenke mesu me beteja,, si ajo e Koshares, nje betej ka pas dhe me ate betej ka mbaru lufta, (beteja ka zgjat 1 muaj)..

Drenica gjithmon me beteja o zoteri Arb.......shihet qart se ke urrejtje per ate anen e Legjendave Kosovare..... ka shum e shum trima qe as sju ke ndegju zerin qe jan nga Drenica-sepse nuk ka nje trim po shum e shum si nje...
Realisht jane dy beteja. Ajo e Loxhes dhe ajo e Koshares.
Arb Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 11-11-05, 16:37   #49
loni19
 
Join Date: 04-11-04
Location: Nė zemren e njerėzve...
Posts: 1,651
loni19 has disabled reputation
Default

http://www.agimi.com/images/articles..._ushtareve.jpg
__________________
\"Vitet kalojnė...ne si shqiptarė shpresojmė dhe vetėm shpresojmė...Zemrat rrahin mė fuqishėm, dėshira ėshtė e flaktė, nje fjalė e pėrmendim edhe ne gjumė:PAVARĖSIA..
PRESIM PAVARĖSINĖ TĖ SHĖROJĖ ZEMRAT TONA\"----
LONI19....
loni19 Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 11-11-05, 16:47   #50
loni19
 
Join Date: 04-11-04
Location: Nė zemren e njerėzve...
Posts: 1,651
loni19 has disabled reputation
Default

http://www.agimi.com/images/articles/t14/Kom_Hoxha.jpg

-“Rrugėtimi im nga Vjena, nė radhėt e Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės”

Bisedoi:Sheradin Berisha

Samidin Xhezairi, ish-komandant Hoxha, ėshtė i lindur mė 23 mars 1963 nė fshatin Bresanė tė Opojės. Nė vitin 1969 familja e tij u shpėrngul nė Prizren, ku ai e kreu : shkollėn fillore dhe atė tė mesmen (Gjimnazin) drejtimin e mjekėsisė.

Nė vitin 1982/83 e kreu shėrbimin ushtrak nė Pirot. Nė vitet 1983-88 nė Mitrovicė ka studuar nė Fakultetin e Teknologjisė. Dy vjet tė fundit 1986-88 krahas me Fakultetin e Teknologjisė studion edhe nė Shkollėn e Lartė tė Elektroteknikės nė Zveēan. Si absolvent i SHL-s dhe Fakultetit tė Teknologjisė, pa dėshirėn e tij ai emigron nė Vjenė tė Austrisė. Nė dy vitet e para (1988-1990) ka bėrė punė tė ndryshme, ndėrsa pasi e mėsoi gjuhėn gjermane pėr 8 vite rresht (1990-1998) punoi nė njė spital tė Vjenės, si teknik medicinal. Nė vitin 1993 mori shtetėsinė austriake. Krahas punės nė spital ai ka mėsuar -„gjuhėn programore vizual c++ dhe grafik animacione“. Samidini nė Vjenė do tė martohet dhe i lindėn dy fėmijė (djemė), ndėrsa pas pėrfundimit tė luftės, nė Kosovė i lind edhe njė vajzė. Me fillimin e luftės ēlirimtare nė Kosovė, ai e braktisi Vjenėn dhe i bashkohet radhėve tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės. Komandant Hoxha nė vitin 2001 do t“i bashkohet edhe radhėve tė Ushtrisė Ēlirimtare Kombėtare nė Maqedoni.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
PYETJE: Kur udhėtuat nė Shqipėri pėr t“ju bashkuar radhėve tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės?
S.XHEZAIRI: Nga Vjena pėr Tiranė udhėtova,nė qershor tė vitit 1998.Atėkohė shkova nė zyrėn e Republikės sė Kosovės,ku mendoja se ata(institucionet) qėndronin mbrapa luftės sė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės.Mirėpo aty pėrjetova ēastet mė tė hidhura!Kur ua bėra pyetjen se si mund t“i bashkangjitem radhėve tė UĒK-sė,si teknik medicinal me pėrvojė tė madhe 8 vjeēare,ku s“kisha frikė nga gjaku i pacientit...pėrgjigjja e tyre ishte:“Na vjen mirė qė interesoheni pėr t“ju bashkuar radhėve tė UĒK-sė,por ne kemi plane tjera qė nuk pėrputhen me planet e juaja“.Nė atė moment nga kjo pėrgjigjje kuptova se diēka nuk ėshtė nė rregull.“Ne,thanė ata i kemi planet tona,qė nė mars tė vitit 1999 ta fillojmė luftėn!“O vėllazėn ju thash –po... dikush po lufton atje,dikush po shkatėrrohet,dikush po vritet,dikush po masakrohet,ēka ėshtė kjo punė!“Kėto,janė planet tona mė thanė,ti i ke planet tua,nėse don t“i bashkangjitesh UĒK-sė kėtu ėshtė njė person i cili e ka vėllaun nė UĒK ,ai ndėrkohė do tė vjen kėtu dhe tė informon.Thėnė tė drejtėn u befasova shumė dhe ende nuk e dija se sa ushtri janė!

PYETJE: A s“kishit ju dijeni,se kush ishin udhėheqėsit e luftės ēlirimtare nė Kosovė,apo… ?
S.XHEZAIRI: Poo tėrė kohėn nė medijat e huaja edhe pėrmes internetit,u muarr vesh se nė Kosovė,po lufton UĒK-ja.Nė Prishtinė u mbajtėn edhe demonstrata gjithėpopullore,ku brohoritej :“Tė gjithė jemi UĒK“dhe asnjėherė s“u tha se „Tė gjithė jemi farkist“apo diē tjetėr.Me atė bindje u nisa nga Vjena dhe fillimisht u drejtova nė zyrėn e Republikės sė Kosovės,duke menduar se,meqė Qeveria i kishte paratė(fondet)natyrshėm kishte organizuar edhe luftėn.Mirėpo fatkeqėsisht nuk doli kėshtu… !!

PYETJE: Pas takimit,qė patėt me“zyrtarėt“e Bukoshit,a kontaktuat me personin qė ishte nė radhėt e UĒK-sė?
S.XHEZAIRI: Po,atė ditė personi qė pritej tė vinte aty,ndėrkohė erdhi.Ai kishte tė veshur njė maic ushtarake dhe emrin pėr fat tė keq nuk ia di,por e di qė ishte nga Drenica.Dhe me kujtohet shumė mirė,kur hyni brenda ai,personat qė ishin nė zyrė(tė veshur me teshat mė tė mira-me kravata...)thanė:“Ja na erdhi oficiri i ri“me nėnēmim e thanė kėtė.Atėherė plotėsisht e kuptova se ku jemi.Pa humbur kohė dolėm prej aty dhe shkuam nė banesėn e drenicakut,i cili ato ditė kishte ardhur nga frontet e luftės pėr t“i kryer do detyra nė Tiranė.Ai detalisht mė informoj se kush lufton nė Kosovė,kush e ka filluar luftėn,kush janė farkistat,kush ėshtė Bukoshi e kėshtu me radhė...Faktikisht pėr herė tė parė, me ardhjen time nė Tiranė e mora vesh se nuk ėshtė njė UĒK kompakte dhe se nuk ėshtė i gjithė populli UĒK,por po ekzistoka edhe FARK-u si grupacion i veēantė ushtarak.

PYETJE: A qėndruat gjatė nė Tiranė dhe kur do tė hynit nė Kosovė?
S.XHAZAIRI: Jo,kah mesi i qershorit 1998 nga Tirana sė bashku me dy shokė(drenicakun dhe njė tjetėr),vazhduam rrugėn pėr Bajram Curr dhė mėpastaj shkuam nė Tropojė.Aty e mora armėn e parė,njė dhjetėshe.Me kėtė armė u futa edhe nė Kosovė.Gjatė rrugėtimit u konfrontuam me forcat serbe nė kufi dhe dashti zoti aty dolėm fitues.I patėm edhe dy konfrontime tjera deri sa depėrtuam nė malet e Junikut.Pėrfundimisht,pas disa ditėsh tė qėndrimit nė malet e Junikut dhe tė fshatrave tjerė pėrreth kufirit,mė 27 korrik 1998 arritėm nė Junik.Nė Junik shpinėn e kishim paksa me tė sigurt ngase malet ishin tė shpeshta,ndėrsa nė anėn tjetėr-nga ana fushore ishin tė pozicionuara forcat e shkaut.Morėm vesh se me 2 qershor kishte filluar granatimi i parė i Junikut,i cili vazhdoi deri nė natėn e 13/14 gushtit 1998 kur edhe u larguam nga ky fshat.

PYETJE: A qėndruat deri nė fund,nė Junik?
S.XHEZAIRI: Po,aty isha deri nė mbrėmjen e 13 gushtit.Ne edhe pse u tėrhoqėm,forcat e shkaut pas katėr ditėsh patėn guximin tė futen nė Junik.Ata luftuan me fantazmėn e UĒK-sė edhe tri ditė radhazi,duke mos e ditur se ishin tėrhequr forcat e UĒK-sė.Shkiet,tek nė ditėn e katėrt futen nė Junik,pasi janė informuar nga njė gazetar i huaj,se aty nuk rezistonė askush.Pra nga fantazma e UĒK-sė,Juniku tri ditė e ka mbrojtur vetėveten.


PYETJE: Dihet mirėfilli se nė Junik ka luftuar edhe Bekim Berisha(ABE-ja) derisa ra heroikisht dėshmor.A keni pas rast ta takonit atė?
S.XHEZAIRI: Me Bekim Berishėn kemi pas rast sė bashku ta sulmojmė armikun.Ai ishte njė luftėtar i madh me pėrvojė,si legjionar francez(ashtu pata dėgjuar)si luftėtar i dalluar nė Kroaci,njė person me trup mesatar,jo tė plotė,por shumė i guximshėm.Bekimi u vra po tė njejtėn ditė me shokun e tij Bedri Shalėn(vėllai i Shaban Shalės).
Ata nė atė kohė ishin tė pozicionuar nė lagjen e gacaferrėve,sė bashku me shtabin e Rekės sė Keqe.Me kujtohet kur Bedri Shala u plagos rėndė nė tė dy veshkėt dhe gjasat pėr jetė ishin shumė tė vogla,Bekimi i mllefosur nga ky rast merr njė aksion tė furishėm me disa bashkėluftėtarė nga Gjakova,ndėrkohė qė unė isha i pozicionuar nė lagjen e berishėve me disa ushtarė tjerė.
Bekimi sypatrembur,pas sulmit tė kryer ndaj forcave tė shkaut,kur e sheh qė ata tėrhiqen,humb pak nga syqeltėsia dhe siē tegojnė ushtarėt qė ishin aty pranė tij,ai nė njė shtėpi do tė plagoset rėndė nga plumbat e kalibrit 12.7 mm,qė depėrtojnė nėpėr tullat e murit.Nga gjakderdhja e madhe,pėrkundėr ndihmės sė dhėnė nga shokėt,Bekimi vdes diku nė orėn 19 pasdite.Pra,paradite vdes Bedri Shala,ndėrsa pasdite Bekimi.Ushtarėt qė ishin nė lagjen e gacaferrėve u dėshpruan shumė pas vrasjes sė Bekim Berishės-ABE-s ė ,mirėpo me kėmbėngultėsinė time ne do tė rezistojmė edhe pėr gati dy javė nė Junik edhe pse te njė pjesė e ushtarėve nuk ekzistonte kjo gadishmėri,madje njė numėr ushtarėsh do t“i lėshojnė edhe pozicionet...

PYETJE: Nė betejėn e pėrgjakshme tė Junikut ishte edhe Naim Maloku, Lum Haxhiu ...e shumė oficerė tė tjerė?
S.XHEZAIRI: Po,aty ishte edhe Naimi ,por sa e di unė ai ėshtė plagosur me herėt(me 25 korrik 1998,gjatė njė pėrpjekje pėr ta zhbllokuar njė pjesė tė rrugės sė Junikut nga forcat e armikut –SH.B)dhe operacionet tona u zhvilluan nėn komandėn e komandant Aziz Hysenit nga Podujeva.Edhe Lum Haxhiu ishte me ne dhe qėndroi deri nė momentin e tėrheqjes sonė nga Juniku.T“ju pėrkujtoj se gjatė betejės pėr jetė a vdekje nė Junik, luftime tė pėrgjakshme janė zhvilluar edhe nė : Botush,Koshare,Gjocaj,Jasiq,po edhe nė pjesėn tjetėr tė Dukagjinit,nė Gllogjan e rrethinė nga komandanti i Zonės Operative tė Dukagjinit Ramush Haradinaj.

PYETJE: Mė lartė pohuat se pas njė lufte tė pėrgjakshme u tėrhoqėt nga Juniku, nė ē“drejtim u tėrhoqėt?
S.XHEZAIRI: Tėrheqjen e bėmė,siē thash edhe mė parė natėn e 13/14 gushtit 1998,nėpėr malet e Junikut nė drejtim tė Shqipėrisė.Tėrheqja u bė nė mėnyrė tė organizuar.Sė pari janė larguar tė plagosurit me ndihmėn e njė grupi tė ushtarėve,pastaj popullata dhe nė fund ushtarėt qė ishin nė vijat e para tė frontit.Ata u tėrhoqėn me armatimin e lehtė personal,ndėrsa armatimi i rėndė ėshtė groposur.Gjatė rrugės ne takojmė grupe tė civilėve tė cilėt ende nuk kishin arritur ta kalojnė kufirin.Unė u ndava me dy shokė me Sabit Gashin(kryetarin e LKCK-sė)dhe njė tjetėr,emrin pėr fat tė keq nuk ja di,dhe vazhduam bartjen e civilve me metodėn mė tė thjesht-nė shpinė,ku janė falenderues edhe sot banorėt e Gjocajve dhe tė Jasiqit.Unė ndihmova disa pleqė kurse njė grua tė moshuar rreth 60 vjeē me pesh mbi 80 kg e cila kishte njė kėmbė dy herė tė thyer,e barta nė shpinė afėr 4 orė,deri nė kufi,meqė ajo e kishte tė vėshtirė tė qėndronte mbi kal.Mė kujtohet koha kur erdhėm nė kufi pranė karaullės sė shkaut(nė mesditė) ishim tė lodhur e tė rraskapitur nga rruga e gjatė dhe nė ato momente ishim vėrejtur nga shkiet.Dhe nėn breshėritė e plumbave ne ia dolėm tė kalojmė nė Shqipėri.

PYETJE: Cili ishte aktiviteti juaj pas kalimit nė Shqipėri?
S.XHEZAIRI: Me tė kaluar nė Shqipėri sė bashku me Sabit Gashin dhe ushtarėt tjerė,pėrmes lidhjeve qė kishim nė Gjermani porositėm armatim.Dhe ky armatim do tė arrijė nė Shqipėri pas dhjetė ditėsh.Brenda kėtyre ditėve,unė shfrytėzova rastin pėr tė udhėtuar deri nė Vijenė qė ta vizitoj familjen time dhe pas dhjetė ditėsh sėrish u ktheva nė Tiranė.Nė Durrės morėm njė grupė mėrgimtarėsh qė kishin ardhur nga perėndimi pėr t“u radhitur nė UCK dhe pa humbur kohė u nisėm pėr nė kufi dhe u stacionuam nė fshatin Vlan-rrėzė Pashtrikut.Aty e gjetėm njė ndėrtes tė adaptume si kazermė,e cila i shėrbente UCK-sė.Ushtarėt tanė ishin tė vendosur edhe nė fshatin Cahan pak me lartė nga Vlana,poashtu edhe nė Kukės ishte njė grupė tjetėr dhe tė gjithė pėrgaditeshim pėr t“u futur nė Kosovė.Atėkohė ishte fillimi i shtatorit 1998 dhe meqė mbetėm aty pėr disa ditė rresht,sė bashku me 4 ushtarė shfrytėzova kohėn pėr tė udhėtuar deri nė kufi pėr tė kontrolluar terenin.Mbrenda dy javėsh me ra qė tė shkojė 3 herė nė maje tė Pashtrikut pėr kėtė qėllim dhe gjatė vėzhgimit herėn e dytė ne patėm njė konfrontim afėr karakollit me ushtarėt e shkaut dhe aty dolėm fitues, pa u dėmtuar fare,kurse shkau i di pasojat e veta.


PYETJE: Kur u futėt sėrish nė Kosovė?
S.XHEZAIRI: Nė Kosovė do tė futemi kah fundi i shtatorit 1998.Nė grupin tim qė u nisėm nga Vlana, ishim 35 ushtarė dhe kishim 28 kuaj tė ngarkuar pėrplotė me armatim dhe synimi ynė ishte Shala e Bajgorės.Ndėrkohė edhe nga Cahani ka depėrtuar nė Kosovė njė grupė prej 30 luftėtarėsh(tė Komandant Ēelikut-Fatmir Limajt) me njė numėr tė madhė tė armatimit,tė cilėt udhėtonin pėr nė Drenicė.Pra,nė shtator ishin kėto dy grupe prej 65 ushtarėsh qė hynė nė Kosovė,ndėrkohė qė qindra tė tjerė(pas ofenzivave nė shumė zona)fatkeqėsisht e lėshonin atė.Pas 18 orė udhėtimi tė mundimshėm,depėrtuam deri nė fshatin Kushni tė Hasit.Nėpėr kėtė fshat,ndonėse parakalonin pareshtur kamionėt dhe tanksat e shkaut nė drejtim tė kufirit,ne ishim tė vendosur qė tė vazhdojmė rrugėtimin po qe nevoja edhe do tė luftonim.Nė ato momente pėrmes telefonit satelitor kontaktuam me Osman Qerretin-Qunin nga Landovica,i cili morri guximin qė nė pikė tė ditės t“i organizoj dy kamionė pėr tė na tėrhequr nga Hasi.Ai atėkohė kreu punėt mė tė mėdha,qė ėshtė pėr ēdo lavdat.Nė njėrin kamion(tė mbuluar ) ishim ne ushtarėt,ndėrsa kamionin tjetėr e mbushėm me armė e municion.Gjatė rrugėtimit tė gjithė ushtarėt ishim nė gjendje gadishmėrie,mirėpo fatmirsisht rrugėn e kaluam pa u ndeshur me forcat serbe.Mė pastaj ne ushtarėt u ndalėm nė njė fshat,qė pėr fat tė keq emrin nuk ia di,pėr tė pritur kamionin tjetėr me armatim dhe pastaj shkuam nė Pagarush.Nė Pagarush tani mė ishim tė dy grupet qė kishim ardhur nga Shqipėria.Nė Pagarush e takova pėr herė tė parė Hashim Thaēin,Fatmir Limėn-komandant Celikun dhe njė tjetėr emri i tė cilit nuk mė kujtohet.Pasi i siguruam dy traktorė,ushtarėt e komandant Celikut u nisėn pėr Drenicė,ndėrsa ne(grupi ynė) shkuam pėr Shalė tė Bajgorės,ku njė pjesė tė rrugės do ta bėjmė edhe nėpėr Drenicė.

PYETJE: Nė ēfarė gjendje organizative e gjetėt Shalėn e Bajgorės ?
S.XHEZAIRI: Po Shalėn e Bajgorės thėnė tė drejtėn e gjetėm nė gjendje tė mjerueshme,kur u futėm nė kėtė zonė ende shtėpive tė shkatėrruara u dilte tymi e flaka…Aty fillimisht takuam 9 ushtarė tė Bataljonit tė I-rė tė Brigadės 142 nė krye me Aziz Bicin,njė luftėtar tė hatashėm;6 ushtarė tė Bataljonit tė II-tė tė Brigadės 142 dhe disa..,nuk e di sakt 10 apo 15 ushtarė tė Brigadės 141”Mehė Uka”,qė operonin nė pjesėn tjetėr tė Shalės afėr Mitrovicės.U njoftuam se Zona Operative e Shalės atėkohė kishte kontakte tė mira me Zonėn Operative tė Llapit,tė cilėn e drejtonte Rustem Mustafa-komandant Remi, aty ishte edhe komandant Daja.Nė fillim tė tetorit 1998,numri i ushtarėve tė UĒK-sė qė ishin nėn komand tė organizuar, ishte relativisht i vogėl,mirėpo pėr njė kohė shumė tė shkurtėr(gjatė ristrukturimit tė pėrgjithshėm tė UĒK-sė),brenda 2-3 javėsh numri i ushtarėve nė tėrė Kosovėn do tė rritet nė qindra mijėra sish. Kėshtuqė nė fillim tė nėntorit do tė kemi rreth 10 000 ushtarė tė UĒKsė.Kjo ndodhi pėr faktin se shumė ushtarė,pas operacioneve tė forta tė armikut,kishin gjetur strehim nė vende tė ndryshme mė tė sigurta,nėpėr male tek tė afėrmit e tyre apo edhe nėpėr vende tjera ku s“pati luftime,tė cilėt pa hezitim do tė rikthehen nė njėsitė e veta UĒK-sė.

PYETJE: Sa kohė qėndruat nė Shalė tė Bajgorės dhe nė ēfarė situate e latė organizimin e UĒK-sė atje?
S.XHEZAIRI: Nė Shalė tė Bajgorės qėndrova tre muaj e 20 ditė,por t“ju themė edhe kėtė, se brenda kėsaj periudhe,pėr tri javė rresht qėndrova edhe nė Zonėn Operative tė Llapit nė shtabin e saj,e cila atėkohė ishte e vendosur nė Llapashticė.Komandant Remi nė kėtė zonė kishte organizuar mirė ushtrinė falė ndihmės sė dhėnė nga popullata e Llapit.Me kėtė rast do tė doja ta veēoj njė detaj(qė mė la shumė pėrshtypje) nga takimet qė pata me Remin.Njė ditė duke qėndruar nė zyrėn e tij mė hapi njė fiok(sirtar) e nxori njė grusht me lira tė arit dhe mė thotė”shiko hoxhė,ato familje tė cilat nuk patėn para pėr ta ndihmur UCK-nė kanė dhėnė ari”dhe kjo ishte hera e parė qė pash diēka tė tillė.
Gjatė qėndrimit tim atje vizitova edhe njėsinė speciale tė ZOP-it,e cila ishte e pėrgaditur mjaftė mirė dhe meqė nuk kishte punė pėr mua atje,u ktheva sėrish nė Shalė tė Bajgorės dhe atje vazhdova aktivitetin tim ushtarak,deri mė 21 janar 1999.Shalėn e Bajgorės e lash me 850 ushtarė nė Bataljonin e I-rė,mbi 700 ushtarė nė Bataljonin e II-tė tė Brigadės 142 dhe me mbi 1000 ushtarė tė Brigadės 141 “Mehė Uka”Me kėtė datė do tė largohem nga Shala e Bajgorės dhe do tė kaloj nė Zonėn Operative tė Pashtrikut,duke ju premtuar shokėve se nėse Zonėn e Pashtrikut do ta gjej tė organizuar mirė do tė rikthehem sėrish,brenda njė jave.

PYETJE: Dhe mė 21 janar 1999,kaluat nė Zonėn Operative tė Pashtrikut…?
S:XHEZAIRI: Mė 21 janar 1999 shkova nė fshatin Reti ku ishte i vendosur shtabi i Zonės Operative tė Pashtriku.Fillimisht aty e takova oficerin Nehat Basha, komandantin e Brigadės 125,e tė nesėrmen u takova edhe me Komandant Drinin,cili atėkohė ishte komandant i shtabit tė Zonės Operative tė Pashtrikut.

PYETJE: A ishte komandant Tahir Sinani asokohe nė shtabin e Zonės Operative tė Pashtrikut?
S.XHEZAIRI: Jo Tahir Sinani nuk kishte ardhur ende aty,ai pėr mua atėkohė ishte njė emėr i panjohur.Ai do vij aty pak mė vonė .Siē thash takova Drinin,Bashėn,pastaj Sylė Kollēakun zv.komandant i ZOP-it,Nexhmidin Kastratin e ndonjė tjetėr,pastaj kontaktova edhe me komandantėt e Brigadės 123 dhe 124.
Nė Reti i gjeta vetėm 28 ushtarė tė brigadės 125,ku shumica prej tyre ishin shumė tė rinjė e tė papėrvojė.Drini dhe Basha meqė kishin dėgjuar pėr mua,kėrkuan qė tė qėndrojė pėrgjithmonė nė ZOP dhe pasi u takorduam pėr operacionalizimin e veprimeve sipas pėrvojės sime qė kisha fitue nė luftė me shkaun,vendosa tė qėndroj deri nė pėrfundim tė luftės.Nga komandant N.Basha kėrkova qė tė mos pranoj ushtarė tė moshės shumė tė re ,por vetėm ushtarė tė moshės madhore dhe dashti zoti numri tyre pėr ēdo ditė e mė tepėr u shtua.Ndėrkohė filluam stėrvitjet intenzive pėr operacionet tona tė ardhshme.

PYETJE: z.Samidin, nė mars 1999, pas konsolidimit tė radhėve tė UĒK-sė, me vendim tė shtabit tė ZOP-it, njėsia speciale e Brigadės 125, do tė kaloi nė zonėn e Vėrrinit. A mund tė na pasqyroni kėtė ngjarjeje tė rėndėsishme historike?
S.XHEZAIRI: Po,mė 3 mars 1999 njėsia speciale,e cila ishte pėrgaditur mirė fizikisht dhe psiēikisht,kaloi nė fshatin Jeshkovė(tani Gjeq)tė Vėrrinit,ku deri nė shtator tė vitit 1998 ishte shtabi i Brigadės 125.T“ju pėrkujtoj se Komandant i njėsisė speciale atėkohė ishte Hysen Rexhepi,ndėrsa zv.komandant Iliri nga Hatmaxha.Atė ditė grupi prej 24 ushtarėsh nga Retia njė pjesė tė rrugės e kaloi nė kėmbė,e pjesėn tjetėr deri nė Landovic udhėtuam me njė kamion,tė cilin e siguroi Osman Qerreti-Quni.Nė Mbrėmje nga Landovica kaluam rrugėn pranė forcave tė shkaut e mandej depėrtuam afėr fshatit Hatmaxh nėpėr Kobaj-Vlashnje-rrugėn Prizren-Zhur-Hoq-Jeshkovė(Gjeq).Kamionit tonė deri nė Jeshkovė(Gjeq) i printe njė makinė dhe zhurma e madhe qė sillte ajo natė,tė lente me kuptue sikur andej po kalonte njė kolonė e gjatė e automjeteve tė ushtrisė sonė.
Tė nesėrmen(mė 4 mars)kur banorėt e Hoqės morėn vesh se nė Jeshkovė ishte rikthyer UCK-ja,u larguan nga fshati nė drejtim tė Prizrenit,nga friga se forcat e armikut do tė hakmirren mbi ta.Me largimin e popullatės sė Hoqės nė drejtim tė qytetit dhe tė fshatrave tjerė pėrreth,po atė ditė nė Jeshkovė erdhėn menjėherė pėrfaqėsuesit e OSBE-sė dhe kontaktuan me ne pėr t“u informuar lidhur me gjendjen e krijuar.Nė pyetjen e tyre se ēka mund tė bėjnė ata nė kėtė situatė,ne ju thamė se:ju nuk mund tė na ndihmoni neve asgjė,por ju mund ta ndihmoni popullatėn e fshatrave Hoq,Poslisht(Gurrė),Billushė(Kushtrim),Lybeēevė(Ma lėsi e Vėrrinit),Leskovec(Arbėri)…,nga sulmet e mundshme serbe. Ndonėse kėrkesėn tonė e morėn seriozisht,ata(OSBE-ja)njė pėrfaqėsi tė tyre e vendosėn nė Hoq.Kontaktet tona pastaj kanė qenė pothuaj se tė pėrditshme me OSBE-nė…

PYETJE: A kėrkoi OSBE-ja largimin tuaj nga zona e Vėrrini, apo... ?
S.XHEZAIRI: Jo jo,ata nga ne vetėm morėn informacione,nuk kėrkuan largimin tonė.
Prandaj ne kėrkuam(prej ditės sė parė) qė ata tė kujdesen pėr popullatėn qė tė mos dėmtohet nga forcat e shkaut.Dashti zoti dhe nė ofenzivėn(qė do tė zhvillohet) mė 11 marsi 1999 ,prezenca e pėrfaqėsuesve tė OSBE-sė nė Hoq dhe kontrollet e tyre tė vazhdueshme nė fshatrat tjera nė rajon,bėri qė tė mos dėmtohet popullata civile.

PYETJE: A ishte e banueshme Jeshkova (Gjeqi) atėkohė,dhe pse pikėrisht e zgjodhėt kėtė fshat pėr rikthimin e UĒK-sė nė Vėrri?
S:XHEZAIRI: Kėtė fshat e gjetėm tė shkatėrruar plotėsisht.Fillimish u vendosėm nė shtėpinė e Fetah Shalės,e pas 2-3 ditėsh edhe nė shtėpitė tjera,nė atė tė Bajram Shalės,tė Iftiman Shalės etj.Jeshkova(Gjeqi) edhe pse ishte shndėrruar nė gėrmadhė,aty i gjetėm 4 familje,tė cilat kishin krijuar kushte minimale pėr jetė,mirėpo me kėrkesėn tonė ato u larguan nga fshati dhe u strehuan diku tjetėr.Kėtė e bėmė sepse Jeshkovėn(Gjeqin) e shpallėm kazermė ushtarake dhe ndėrkohė i bėnim pėrgaditjet pėr ardhjen edhe tė dy grupeve tjera prej 30-40 ushtarėsh nga Retia. Arsyeja pse Jeshkova(Gjeqi) u muar si vend pėr rikthimin e UĒK-sė ishte se,ky fshat ishte i shkatėrruar pothuajse plotėsisht nga ofenziva e shtatorit 1998,
kėshtu qė nėse do tė zhvillohet njė ofenzivė e re,mendonim se s“do tė ketė se ēka tė shkatėrrohet mė tepėr.Mandej Jeshkova(Gjeqi) ėshtė fshat i vogėl,ka dy hyrje-dalje dhe ishte lehtė pėr t“u kontrolluar.Ne menjėherė filluam patrullimin nėpėr rrugėt e fshatit,si dhe sanuam gjendjen pėr fjetje,ushqim etj.Gjithashtu kontrollonim hyrje-daljet e fshatit dhe banorėt qė shkonin nga Hoqa pėr Lybeēevė(Malėsi tė Vėrrinit) sugjeroheshin tė mos kalonin nėpėr Jeshkovė(Gjeq),por tė pėrdorin rrugėn tjetėr poshtė fshatit.
Pra popullatės ua ndaluam hyrjen nėpėr zonėn ushtarake,sepse tentonim qė nė asnjė mėnyrė tė mos pėrzihet popullata civile nė ndonjė konflikt tė eventual me forcat serbe..

PYETJE: A ju ndihmuan banorėt e Vėrrinit?
S.XHEZAIRI: Pyetje shumė vend.I pari qė u lajmėrua pėr tė na ndihmuar ishte Feridin Berisha nga Billushės(Kushtrimit),sė bashku me Haxhiun,Setkiun e disa tė tjerė,emrat e tyre nuk mė kujtohen.Ata na sollėn gjėra tė shumta ushqimore.Mė vonė ndihma morėm edhe nga Hoqa pėrmes Ridvanit(Krasniqi),pastaj nga Kobaja ka ardhur njė traktor me ndihma,ndėrsa fshatarėve tė Poslishtit(Gurrės),pėr shkak tė sigurisė iu sugjeruam qė ndihmat t“i sillnin nėpėrmes Billushės(Kushtrimit).Pėrveē kėtyre ndihmave,ne njė javė para se tė vinim nė Jeshkovė,nga Retia e kishim dėrguar nė Vėrri Elbasan Shoshajn pėr tė siguruar miellin, tela xhembor e gjesende tjera tjera tė nevojshme pėr ushtrinė,dhe njė pjesė tė tyre ėshtė siguruar prej tij,mirėpo jo tė gjitha… Ndihmat e siguruara i deponuam nė shtėpinė e Fetahut. Nė atė kohė pata pranuar edhe disa ushtarė vullnetarė nga Vėrrini,tė cilėt posedonin armė,jo shumė, sepse ne pėrgadisnim terenin pėr ushtarėt qė do tė vinin nga Retia.Nga Jeshkova(Gjeqi) ishte Ymer Shala(Ymer Kaēaku) ,Nuridin Shala…nga Zhuri ishte Feriz Susuri i cili mė 11 mars bie dėshmorė,nė fazėn e dytė(prill-qershor 1999) ka qenė Hajri Kurtaj,nga Lybeēeva nė fazėn e dytė ka qenė Astriti dhe njė tjetėr-Milaim e kishte emrin nė mos gabofsha, ka pas nga Struzha(Sharri)nga Billusha(Kushtrimi),Hoqa,pastaj nga Anadrini,nga Opoja ishte Alejdin Xhezairi djali i axhės tim dhe gjyshi i tij Ymridin Qengaj(qė tė dy bien dėshmorė nė betejen e 11 marsit)e shumė tė tjerė.

PYETJE: Pasi u vendosėt nė Jeshkovė(Gjeq),si i mbanit lidhjet me Retinė?
S.XHEZAIRI :Kontaktet me shtabin nė Reti i mbanim me njė radio-lidhje.Flisnim prej malit qė shtrihej pėrmbi fshat.Lidhjet tona i kemi mbajtur edhe nėpėrmjet kuririt.Ne pas 3-4 ditėsh,pasi rregulluam strehimin dhe siguruam rezerva ushqimore pėr ushtarėt e rinjė,dėrguam nė Reti:Sait Berishėn(Pehlivanin)dhe Gjylbeharin nga Kobaja, pėr t“ia pėrcjellur porosinė komandant Nehat Bashės se mund ta nis grupin e dytė prej 30 ushtarėsh.Mirėpo ky grup i ushtarėve nuk erdhi nė Jeshkovė(Gjeq).Pėrgjegjėsinė pėr mos ardhjen e ushtarėve,tė cilėve ua kishim pėrgaditur terenin,gjithsesi e mbanė shtabi i ZOP-it.Kur jemi tek lidhjet Jeshkovė-Reti ėshtė me rėndėsi tė theksohet angazhimi maksimal i ushtarėve tė palodhur:Besnik Abdullah Berisha(Tusus),Haki Thaēi(Kushni) dhe Arsim Pulaj(Vėrmicė).
Ky tresh i famshėm,nė ato ditė tė vėshtira me plotė rreziqe,udhėtoi pa u lodhur nga Prizreni nė Reti dhe anasjelltas Reti-Prizren-Jeshkovė.Morėn disa herė pėr detyrė qė tė na furnizonin me veshmbathje e gjėra tjera tė nevojshme edhe pse kėtė detyrė e kishte pasur Elbasan Shoshaj,i cili pasi ka kaluar njėsiti special i Brigadės 125 nė Vėrri nuk ėshtė lajmėruar fare mė nė Jeshkovė.Kur shkruhet pėr luftėn e organizuar nė Prizren ėshtė e pamundur tė mos pėrmendet kontributi,veēanėrisht i Besnik Berishės,sepse shumė ngjarje lidhen me kėtė luftėtarė shembullor.Ai ishte ndėrlidhės i shumė aktiviteteve luftarake tė UĒK-sė nė Prizren e mė gjerė.

PYETJE: Pas 8 ditėsh tė qėndrimit nė Jeshkovė (Gjeq), pikėrisht mė 11 mars 1999 forcat serbe do tė ndėrmarrin njė ofenzivė ndaj UĒK-sė. Si e pritėt kėtė operacion tė forcave armike?
S.XHEZAIRI: Ne ishim tė vetėdijshėm se njė ditė forcat serbe do tė nisen drejt Jeshkovės.Dhe kjo ndodhi mė 11 mars 1999,ku ne i pritėm,nuk u larguam.Nė mėngjesin e asaj dite rojet tona vėrejtėn lėvizjet e njė grupi tė usharėve serb pėrmbi fshatin Hoq(si duket ishin vėzhgues)qė vinin nė drejtim tė Jeshkovės(Gjeqit).Nė mes tė ushtarėve ishte edhe njė civil i cili meqė nuk ecte nė fillim tė kolonės,konsideruam se ishte njė fshatarė i marrė me dhunė pėr t“ua treguar atyre terenin.Si ēdo ditė, pas ngrėnjes sė mėngjesit nė shtėpinė e Iftiman Shalės i rreshtova ushtarėt pėr herė tė fundit,ua kontrollova armėt dhe dolėm nėpėr pozicionet e pėrcaktuara mė herėt.
1.Grupi i parė u pozicionua nė dalje tė fshatit”lagjja e xhamis”-drejtimi Lybeēevės(Malėsi e Vėrrinit);
2.Grupi i dytė pėrmbi Jeshkovė(Gjeq)-drejtimi”shtavat e Opojės” dhe
3.Grupi i tretė nė hyrje tė fshatit”te shkolla”-drejtimi:Billushė(Kushtrim)-Hoq.
Nė orėn 7 tė mėngjesit nga Hoqa pati guximin tė vij Valbone Qazim Shala,e cila na informoi se atje ka depėrtuar njėsia tankiste serbe,dhe ishte pozicionuar me tyta tė kthyer nė drejtim tė Jeshkovės(Gjeqit).Valbona,siē mė informoi ushtari Bashkim Suka,kishte dhėnė kontribut tė madh qysh nė ofenzivėn e shtatorit 1998,duke i ndihmuar ushtarėt e plagosur.Andaj edhe atė ditė tek ajo pash guxim,trimni dhe njėkohsisht-gėzim tė madh,qė ishte nė mesin e ushtarėve tė UCK-sė.Ajo nuk u kthye prap nė Hoq,jo…qėndroj me ne,edhe pse nuk kishim pushk rezervė pėr t“i dhėnė asaj.
Rreth orės 9 e 30 minuta mora njė ushtarė nga Pirana dhe shkuam nė drejtim tė Hoqės,pėr ta sulmuar grupin e forcave serbe qė i pamė nė fillim,por nuk patėm sukses.Nėn breshėritė e plumbave tė forcave serbe,por pa u dėmtuar,ne u kthyem sėrish nė fshat.Tanimė secili grup siē thash edhe mė lartė,i morėm pozitat e pėrshtatshme pėr tė luftuar me shkaun.

PYETJE: Dhe si u zhvilluan ngjarjet…?
S.XHEZAIRI: Siē thash tanksat serbe ishin pozicionuar nė Hoq,pastaj njėsia e minahedhėsve ishte pėrqėndruar nė Lybeēevė(Malėsi e Vėrrinit) dhe nė pjesėt tjera deri nė shtava tė Opojės,ndėrsa pėrgjat shtavave ishin pragat dhe nga tė katėr anėt ishte pėrqėndruar kėmbėsoria dhe priste marshimin drejt Jeshkovės(Gjeqit).Pra atė ditė Jeshkova(Gjeqi) ishte nė rrethim tė hekurt dhe sipas informacioneve qė kishim, armata serbe nė kėtė operacion kishte angazhuar rreth 270 automjete tė motorizuara dhe mbi 3000 ushtarė,karshi 30-35 ushtarėve tė UCK-sė sa ishim.Kėto ishin pėrmasat e forcave serbe kundrejt atyre tė UĒK-sė.
Nė orėn 11:30 minuta kanė filluar granatimet e shkaut dhe ato kanė zgjatur deri nė orėn 12:05 minuta.Pragat dhe minahedhėsit 80 e 120 mm granatonin pa ndėrpre,ngjashėm ashtu sikurse nė luftėn e pėrgjakshme tė Junikut.Thėnė tė drejtėn ne ishim tė pėrgaditur pėr njė luftė tė tillė.Granatimi pėr ushtarėt ka qenė pjesa mė e parrezikshme e luftės,sepse ilaēi kundėr tij ishte strehimi nė katin pėrdhes ose nėpėr podrume.Nė anėn tjetėr, gjatė granatimit isha i vetėdijshėm(kėtė e kisha pėrjetuar nėpėr trevat e ndryshme tė Kosovės) se kėmbėsoria serbe pėrparonte nė drejtim tė pozicioneve tona.Andaj e shikoja orėn nė ēdo 2 minuta,nė mėnyrė qė tė dija pėrafėrsisht se ku mund tė jenė kėmbėsoria e shkaut.Gjatė granatimeve duke i vėzhguar lėvizjet e forcave tė shkaut qė vinin nga shtavat e Opojės,u plagos ushtari Ymridin Qengaj.Ai fillimisht mori plagė tė lehta nė fytyr(nga copat e tjegullės)kurse gjatė tėrheqjes nga shtėpia ku ishte i pozicionuar e lėndoi(theu)rėndė edhe kėmbėn.Pėr Ymridinin gjatė tėrė kohės do tė kujdeset Alejdin Xhezairi dhe Valbone Shala.Krahas granatimeve me praga dhe minahedhės nga shtavat e Opojės,Lybeēeva(Malėsia e Vėrrinit)… pa ndėrpre gjuanin edhe tanksat nga Hoqa,mirėpo nuk lėviznin nė drejtim tė Jeshkovės(Gjeqit) edhe pse e kishin njė mundėsi tė tillė,ndoshta nuk lėvizėn pėr faktin se nė hyrje tė Jeshkovės,nė Shkollė dhe nė disa objekte tjera pėrreth,kishim vendosur disa gypa(qynga)tė oxhakut dhe shkiet sigurisht kanė menduar se ato janė topa pa dridhje,kėshtu qė nė drejtim tė Jeshkovės ka lėvizur vetėm kėmbėsoria.
Nė orėn 12:05(pra pas 35 minutash)u ndalėn granatimet.Tani mbretėronte qetėsia,kjo pėr mua tregonte se kėmbėsoria e shkaut kishte arritur afėr fshatit.Ndėrkohė komandanti i njėsisė speciale Hysen Rexhepi qė ishte i pozicionuar me Ilirin dhe disa ushtarė tjerė nė lagjen e xhamisė sė fshatit,erdhi dhe mė informoi se forcat e shkaut(qė kishin lėvizur nga shtavat)veē janė afruar afėr xhamis.Atėherė bėra njė ripozicionim tė forcave tona nė 4 grupime.Tanimė lufta nuk bėhej nga distanca,por nė afėrsi andej murin-kėndej murin,ne nė shtėpi ata nė murin e avlisė ose anasjelltas.Pėr t“ju dhėnė zemėr ushtarėve kėndonim parreshtur kėngėn “Besa besė, besėn ta kam dhanė pėr Kosovė jetėn du me dhanė…”.
Rreth orės 14 unė me dy ushtarė:Besnik Kastratin snajperist dhe Nuredin Shalėn,kalova matan rrugės nga shtėpia ku e lash Ymridin Qengajn,Ymer Shalėn,Bashkim Sukėn,Alejdin Xhezairin,Valbone Shalėn e shumė tė tjerė dhe i zumė nė befasi ushtarėt e shkaut qė ishin futur nė fshat nga pjesa e Xhamisė,pikėrisht nė shtėpinė e dėshmorit Besim Ryshen Shala.Unė me njė bomb dore,Besniku me snajperk dhe Nuridini me kallashnikov, i dėmtuam rėndė forcat e shkaut,tė cilėt u detyruan tė kthehen andej nga kishin ardhur.Ndėrkohė pason njė pauz dhe ne shfrytėzojmė rastin tė pozicionohemi mė mirė.Nuridini u pozicionua nė njė pullaz ,Besniku diku aty afėr tij nė shtėpi,ndėrsa unė mora njė pozitė tė pėrshtashnme mė lartė prej tyre,duke shfrytėzuar pėr mbrojtje njė mur tė avlisė.Ndėrkohė forcat e shkaut filluan tė depėrtojnė nė shtėpitė e para tė Jeshkovės(Gjeqit)edhe nga drejtimi i Billushės
(Kushtrimit).Aty u zhvilluan luftime tė ashpra.Nė ato momente disa herė patėm rastin t“i qėllojmė shkiet prapa shpinės,tė cilėt ishin tė koncentruar nė drejtim tė shokėve tanė qė ishin nė anėn tjetėr tė rrugės.Mundėsia e vetme pėr t“i asgjėsuar shkiet ishte pjesa e qafes,fytyra-mjekrra,posht pjesėt gjenitale dhe kembėt,sepse ata ishin tė veshur me jelek antiplumb.
Edhe nė kėto rrethana kėndonim kėngėn”Besa besė…”dhe pėr t“ju dhėnė vullnet ushtarėve gjithnjė thėrrisja:mbanu trima,luftoni trima e kėshtu me radhė.Kėtė e bėja edhe me qėllim,pėr t“ju treguar ushtarėve se jemi gjallė dhe tė fort.Pas njė pauze tė vogėl(prej 2 min.) qė bėra unė,pra nuk ju flisja me zė ushtarėve ,Besnik Kastrati u largua nga pozicioni ku ishte dhe shkoi nė drejtim tė objektit tek ushtarėt tjerė matan rugės.Nuk vonoi shumė kur edhe Nuridini shkoi pas Besnikut.Pėr fat tė keq ata,mbasi nuk ma ndėgjuan zėrin pėr njė kohė tė shkurt,kanė menduar se unė kish shkuar para tyre tek objekti ku ishin ushtarėt tjerė tė pozicionuar.Tani unė mbeta vetėm kėndej rrugėn(majtas),ndėrsa ushtarėt tjerė andej rrugėn(djathtas).
Megjithatė kontakti vazhdoi,por tashmė vetėm me krisma armėsh tė furishme.Lufta ka vazhduar deri nė orėt e vona tė pasdites.
Gjatė kėtyre luftimeve do tė bien dėshmorė 9 ushtarė:Hysen Rexhepi,Alejdin Xhezairi,Feriz Susuri,Ymridin Qengaj,Bashkim Suka,Skėnder Latifi,Tahir Thaēi,Hamit Thaēi dhe Hajdar Shala,ndėrsa 9 tė tjerė konsiderohen tė humbur/zhdukur/.Por humbje ka pas edhe pala serbe.Pa modesti mund t“ju them se ata qė i kam parė vet me sy,janė vrarė 24 shkie plus pėr 3 nuk jam i sigurt a kanė mbetur tė vrarė apo kanė shpėtuar.Kėtė ua kam thėnė gazetarėve por edhe familjarėve tė ushtarėve.Numri i shkive tė vrarė jam i sigurt se ka qenė edhe mė i madh,sepse luftimet janė zhvillue nė largėsi prej shokėve tjerė dhe nuk dija pėr numrin e vrarė tė shkive prej atyre.Sipas dėshmitarėve nga Hoqa thuhet se nė kamiona shkiet kanė ngarkuar mbi 80 kufoma tė ushtarėve tė vet.
Nė orėt e vona tė pasdites kanė pushuar luftimet.Atėkohė unė mbeta vetėm dhe nuk dija mė pėr fatin e ushtarėve tjerė.Pas njė pushimi tė gjatė,diku rreth orės 20 tė mbrėmjes,nė Jeshkovė
(Gjeq) kanė hyrė shumė automjete pėrveē tanksave dhe rruga kryesore prej shkollės-deri te xhamia u bllokua plotėsisht.Forcat serbe kishin menduar sa kan vu kontrollė tė plotė nė Jeshkovė.
Pas orės 20 pėr mua pason faza e dytė e luftės-pėrdorimi i armėve tė ftohta si:thika e gjatė 40 cm,(tė cilėn e kisha siguruar kur isha nė Shalė tė Bajgorės)dhe teli i hollė.Nė orėn 20 e 10 minuta,duke tentuar qė tė kaloi nė njė objekt tjetėr pak sa mė tė sigurt,nė oborr futet njė kamion i mbushur pėrplotė me ushtarė serbė,pėr t“u kthyer aty ngase rruga ishte shumė e ngusht dhe unė nė atė moment isha i mbėshtetur pėr muri nė fund tė oborrit.Pėr fat tė mirė,mbrapa meje i shkonte flaka njė shtėpie dhe ushtarėt qė veē kishin zbritur nga kamioni, tė verbuar prej dritės sė flakės nuk mė panė.Unė i shihja ata shumė mirė dhe tani po i pres kur tė vijnė nė drejtim timin pėr tė pirė ujė nė qeshme qė rridhte nonstop afėr meje.Dashti zoti asnjė ushtarė nuk erdhi pėr tė pirė ujė,kamioni doli nga oborri dhe u parkua nė rrugė.Nė shpejtėsi e ndėrrova objektin dhe tani pasi shkiet u rahatuan,i hoqėn jelekėt antiplumb dhe u liruan edhe unė isha mė i lirė dhe veproja si tė doja.I shfrytėzova ngushticat ndėrmjet shtėpiave dhe i ndėrroja pozicionet duke u futur nėn kamiona -herė nėn rrugė herė mbi rrugė.Me kėtė rast i shfrytėzova mjetet e ftohta thikėn dhe telin sipas nevojės.I sulmoja shkiet nė befasi…Kėshtu e vazhdova punėn deri nė orėt e vona tė natės.Pasi qė isha i lodhur e i rraskapitur aty rreth orės 1 pas mesit tė natės me shumė vėshtėrsi kam kaluar nė mal pėrmbi fshat.Jam ndalur te bazeni ujit,kam pushuar mirė dhe pas orės 5 tė mėngjesit kam kaluar nė pjesėn tjetėr mbi fshat,nga ana e Lybeēevės(Malėsia e Vėrrinit).Deri nė orėn 6 e 30 minuta tė gjitha automjetet e shkive e lėshuan Jeshkovėn(Gjeqin) dhe shkuan pėr Prizren nė drejtim tė Hoqės.Ndėrkohė nė Jeshkovė(Gjeq) fillimisht janė futur 2 makina tė policisė serbe dhe pas gjysėm ore edhe 2 xhipa tė OSBE-sė ,tė cilėt pasi e kanė kontrolluar terenin…kanė shkuar pėr Prizren.
Dikur nė orėt e mesditės sė datės 12 mars i kam gjuajtur 3 plumba me pauz,nė mėnyrė simbolike pėr t“ua bėra me dije shkive se lufta kėtu ende vazhdon…Nė orėn 6 pasdite u nisa nė drejtim tė Lybeēevės(Malėsis sė Vėrrinit) dhe diku pak para orės 21 tė mbrėmjes arrita nė lagjen Tusus nė shtėpinė e gjyshit tim.

PYETJE: A kontaktuat me ushtarėt,tė cilėt i kishin shpėtuar luftės sė pėrgjakshme nė Jeshkovė(Gjeq)?
S.XHEZAIRI: Po,Besnik Berisha mė vuni nė kontakt me Valbone Shalėn,e cila e traumatizuar nga lufta nuk besonte se kam shpėtuar gjallė.Ajo mė tregoi se kishte shpėtuar duke u fshehur nė fund tė Jeshkovės,nė njė pėrrua(nėn rrėnjė tė lisit)ku pėr fat nuk kishin kaluar andej forcat serbe.Mandej u informova se tė gjithė ushtarėt qė kanė qenė tė pozicionuar nė krahėt anėsorė tė fshatit kanė shpėtuar.Mė 11 mars 2000 mora vesh se edhe Shaban Gashi nga Hoqa,kishte qenė atė ditė nė Jeshkovė(Gjeq).Nė luftėn e pabarabart tė Jeshkovės(Gjeqit) pra ranė dėshmorė 9 ushtarė,tė cilėt nga kapella e spitalit tė Prizrenit u nxorėn me ndihmėn e OSBE-sė dhe u varrosėn me nderimet mė tė larta ushtarake nė Pagarush.


PYETJE: Cilat ishin veprimet e ardhshme tė komandant Hoxhės?
S:XHEZAIRI: Mė 17 mars 1999 udhėtova pėr nė shtabin e ZOP-it.Nė shtab mėsova,se gjatė kohės sa ne ishim nė Jeshkovė,ishin bėrė ndėrrime nė komandėn e Brigadės 125 nga komandanti i zonės.Mė kujtohet dokumenti qė ishte shkruar pėr kėtė qėllim,aty thuhej se:”Pėr arsye tė profesionalizmit tė radhėve tė UCK-sė Selim Krasniqi emrohet komandant i Brigadės 125,kurse Nehat Basha zv.komandant…”Ndėrrimet kadrovike komanduese natyrisht se ishin tė domosdoshme,por vetėm sipas kritereve profesionale.Nė rastin konkret ndėrrimi ishte i padrejt sepse Nehat Basha ishte oficer me akademi ushtarake,ndėrsa Selim Krasniqi nuk kishte njė pėrgaditje tė tillė.Kėtė emrim sa mė kujtohet nuk e kishte pranuar as SHP i UCK-sė.Kėto lojna mua nuk mė kanė pėlqyer fare,e sidomos nė kohėn kur ne bėmė njė luftė tė pėrgjakshme me forcat e shkaut nė Jeshkovė(Gjeq).
Tė nesėrmen(mė 18 mars) mora pjesė nė njė betejė tė zhvilluar nė Studenqan tė Therandės/ Suharekės/,pas 2 dite pason njė konfliktė tjetėr nė Randobravė edhe njė tjetėr nė Piranė…
Mė 23 mars 1999 sė bashku mė ushtarėt:Ylber Dėrvarin,Milaim Ponikun,Isa Gashin,Sadik Gashin dhe Qerkin Krasniqin nga Buēja e Opojės,u riktheva sėrish nė Prizren dhe fillimisht u strehuam nė kolyben e Milaim Ponikut nė Tusuz.Si gjithnjė Besnik Berisha ishte nė lėvizje,ai mė 24 mars,nė mbrėmje ma mundėsoi takimin e parė me Zafir Berishėn nga fshati Kushtrim(ish-Billush ė ).
U takuam nė njė shtėpi tė pabanuar(afėr kolybes sė Milaimit)te pėrroi i parė nė pėrfundim tė lagjes Tusuz.Zafiri ishte me Florim Islamajn,Ryfet Krasniqin,Rrystem Krasniqin,Mirsad Berishėn,Setki Berishėn…Aty u njohėm pėr herė tė parė njėri me tjetrin edhe pse kisha dėgjuar nga ushtarėt,pėr veprimtarinė atdhetare tė Zafirit.Ai,ditė mė parė me disa ushtarė ishte futur nga shqipėria nė Kosovė,nėpėr borė(qė pak kush e kishte bėrė atė kohė),pra pėr ta bėrė kėtė marshim duhet tė kishe guxim tė madh.Nė kėtė takim biseduam rreth betejės sė pėrgjakshme tė Jeshkovės(Gjeqit),rreth ofenzivės sė shtatorit tė vitit 1998 nė Vėrri dhe rreth organizimit tė luftės sonė nė tė ardhmen.Kah fundi i marsit 1999,prej Tusuzit,kemi kaluar tė gjithė ushtarėt nė Vėrri dhe jemi vendosur nė fshatin Kushtrim(ish-Billushė).

PYETJE: Cilat ishin aktivitetet ushtarake tė UĒK-sė, nė fazėn e dytė:prill-qershor 1999?
S.XHEZAIRI: Po,nė fazėn e dytė njėsitė tona tė UĒK-sė kanė zhvilluar njė luftė guerile,ndaj forcave armike.Ishim gjithsej 54 ushtarė qė kemi operuar deri nė pėrfundim tė luftės nė treven e Vėrrinit dhe nėTusuz.Gjatė muajve prill-qershor 1999,kur UĒK-ja luftonte kundėr shkaut krahas me aleaten me tė fuqishme nė botė NATO-n,ne ndėrmorrėm njė varg aksionesh luftarake,nė zonėn tonė tė veprimit.Unė me kėtė rast krejt shkurt do t“i pėrmendi disa aksione(jo tė gjitha)qė i kemi kryer nė kėtė periudhė kohore.
-Mė 7 prill 1999 nė Billushė(Kushtrim)-te shkolla, prej orės 7 e 30 tė mėngjesit,deri nė orėn 10,kemi zhvilluar njė betejė tė pėrgjakshme me forcat serbe.Me kėtė rast e asgjėsuam njė kombi-bus dhe njė xhip ushtarak me 20 ushtarė e oficerė serb.Njė numėr prej tyre u goditėn(pasi ishin futur brenda nė shkollė)edhe me mortajėn e dorės 500 nga Ylber Dėrvari.Aty pėr herė tė parė pėrdora edhe topin me mbushje tė heliumit.Njė pjesė e ushtarėve morėn pjesė nė kėtė aksion,ndėrsa njėsitė tjera ishin tė pozicionuar,nė prapavijė.Me pozicionimin e njėsive ėshtė marrė Zafiri.Pas kėtij aksioni u tėrhoqėm nėpėr njė luginė qė tė qonte nė mal.Nė orėn 20 nė malet e Billushės(Kushtrimit) kryem edhe njė aksion tjetėr.Aty asgjėsova edhe 3 militarė serb.Nė malet e Billushės(Kushtrimit) kemi qėndruar tėrė natėn dhe mandej kemi vazhduar rrugėn pėr nė bazėn tonė qė e kishim nė Tusuz.Ne kishim disa baza tjera rezervė nė malet e Prizrenit ku prej aty do t“i organizojmė edhe njė varg aksionesh luftarake,kundėr forcave okupatore tė shkaut.
-Mė 20 prill 1999,nė orėt e paradites nė Tusuz kemi asgjėsuar njė kamion tė mbushur pėrplotė ushtarė tė armikut.
-Mė 22 prill 1999,nė orėt e pasdites njėsiti ynė ka kryer njė aksion,mbi fshatin Leskovec
(tani Arbėri)-rrėzė Cvilenit te vendi i quajtur” kroji that”.
-Mė 29 prill 1999 zhvillojmė njė luftė tė ashpėr pėr marrjen e pozicioneve nė Leskovec
(Arbėri).
-Mė 1,2 dhe 3 maj 1999 njėsitė tona guerile kanė kryer katėr aksione tė furishme nė Leskovec(Arbėri) dhe rrėzė majes sė Cvilenit,ku i kishin bazat e tyre shkiet.
-Mė 7 maj 1999 u ndėrmorrė njė aksion nė lagjen e Prizrenit-Terzi Mahall te Konvikti i vjetėr.
-Mė 9 maj 1999 nė Prizren”Te Kroji i Pashės”u sulmuan forcat e shkaut,ku me kėtė rast kapėm njė arsenal luftarak tė armikut.
-Mė 11 maj 1999 nė orėt e pasdites(16-24) zhvilluam luftime tė ashpra rrėzė Cvilenit dhe dėmtuam paisjet teknike tė RTV-s serbe dhe paisje tjera tė ndėrlidhjes.
-Mė 15 maj 1999,pasdite nė vendin e quajtur”Pousk”zumė njė pritė forcave tė shkaut.
-Mė 16 e 17 maj 1999,forcat e shkaut ndėrmorrėn njė ofenzivė nė shkallė tė gjerė mbi njėsitė tona ,nė Tusuz,Te kroji Pashės,Te Pishat,Te Bllatat…mirėpo ofenzivėn e armikut e shndėrruam nė kundėrofenzivė.Gjatė kėtyre luftimeve tė pėrgjakshme armiku ka pėsuar humbje tė madhe nė ushtarė dhe teknik luftarake,ndėrsa nė anėn tonė janė plagosur dy ushtarė.Ditėn e parė ėshtė plagosur rėndė nė qaf ushtari Sadik Gashi nga Hatmaxha,kurse ditėn e dytė Arben Kryeziu nga Prizreni,plagoset nga copat e granatės.Mė 18 maj gjatė kontrollimit tė fushėbetejave do tė mbledhim njė numėr tė konsiderueshėm tė armėve,qė i kishte lėnė armiku.
-Mė 19 maj 1999 nga Kalaja e Prizrenit,nė Hotel”Theranda”godasim pėr vdekje(me snajperk)dy oficerė serbė,ndėrsa nė Kala njė epror tė policisė.
-Mė 26 maj 1999,nė rrugėn”Ramiz Sadiku”nė Tusuz,sulmohet njė patrullė e policisė.
-Mė 28 maj 1999 sulmohet post-blloku i policisė,afėr spitalit tė Prizrenit.
-Mė 31 maj,nė orėt e pasdites sėrish nė Tusuz kryhet njė aksion ndaj njė patrulle tė policisė.
-Mė 3 qershor 1999 nė rrugėt e Tusuzit sulmojmė dhe e shkatėrrojmė plotėsisht njė kombi tė ushtrisė serbe mė 11 usharė(prej tyre 3 eprorė).Me kėtė rast u plagosa nė anėn e majtė tė kokės dhe nė pjesėn e sipėrme tė veshit.
-Mė 5 qershor 1999,prej orės 15-17 nė Cvilen njėsitė tona u konfrontuan me forcat e shkaut dhe pas tėrheqjes sė tyre,grupi ynė i deminimit bėri ēmontimin e minave kundėr kėmbėsorisė.

PYETJE: Mė 12 qershor 1999 tė gjitha njėsitė e Brigadės 125 futen-triumfues nė Prizren.Cili ishte roli juaj nė ato ditė tė para tė ēlirimit tė Kosovės?
S.XHEZAIRI: Po, unė pas ēlirimit, rreth 5 javė e ushtrova detyrėn e shefit tė Brigadės 125 dhe ato ditė isha mjaftė aktivė nė kontaktet qė i zhvillonim me KFOR-in gjerman. Ndėrkaq nė fazėn e demobilizimit tė UĒK-sė dhe tė transformimit tė saj nė Trupat Mbrojtėse tė Kosovės,unė u demobilizova dhe mė pastaj shkova pėr ta vizituar familjen time tė ngushtė ,qė e kisha nė Austri.Pas dy muajve u ktheva nė Prizren dhe vazhdova jetėn time si qytetar i lirė.
__________________
\"Vitet kalojnė...ne si shqiptarė shpresojmė dhe vetėm shpresojmė...Zemrat rrahin mė fuqishėm, dėshira ėshtė e flaktė, nje fjalė e pėrmendim edhe ne gjumė:PAVARĖSIA..
PRESIM PAVARĖSINĖ TĖ SHĖROJĖ ZEMRAT TONA\"----
LONI19....
loni19 Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 12-11-05, 04:33   #51
Krokodilli
 
Join Date: 04-10-04
Location: Australia-Prishtine
Posts: 3,126
Krokodilli has disabled reputation
Send a message via MSN to Krokodilli
Default

Quote:
Originally Posted by Arb
Quote:
Originally Posted by Krokodilli
cilen betej???? beteja e Drenices,, qe sesht ndal qysh kur ka fillu lufta 1997-1999,,,,, qenke mesu me beteja,, si ajo e Koshares, nje betej ka pas dhe me ate betej ka mbaru lufta, (beteja ka zgjat 1 muaj)..

Drenica gjithmon me beteja o zoteri Arb.......shihet qart se ke urrejtje per ate anen e Legjendave Kosovare..... ka shum e shum trima qe as sju ke ndegju zerin qe jan nga Drenica-sepse nuk ka nje trim po shum e shum si nje...
Realisht jane dy beteja. Ajo e Loxhes dhe ajo e Koshares.

hahaha Kosova vetem ne keto dy beteja paska luftu,,,,, gjat 3 viteve lufte keto dy beteja na qenkan

e more Arb sa fushebeteja eshte ne Kosove,, sta merr menja,,,,,

E tere Drenica ka qen betej Lufte, a Koshare nje vend qaty edhe ti qata e permend,, siq kam then ne Koshare u zhvillu 2 muaj luft

ne Drenice prej qe e mban mend Historia
__________________
Get Rich Or Die Trying
Krokodilli Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 03-12-05, 11:09   #52
Fshatari
 
Join Date: 12-07-05
Posts: 7,962
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Default

Quote:
Originally Posted by Arb
Quote:
Originally Posted by Krokodilli
Arb per komente hape temer e re

ketu ka foto
pershendetje
Ne rregull, po si mund te jete Taci Hero?
Taci nuk ėshtė as hero as jo-hero! Taci nuk ekziston. THACI, po.
Fshatari Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 01-01-06, 20:55   #53
Barbaroza
Miss Dardania 2004
 
Barbaroza's Avatar
 
Join Date: 09-01-04
Location: Nė zemėr tė Kosovės!
Posts: 12,880
Barbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėm
Default

Xhemail Mustafa__________________
"Do all the good you can,
by all the means you can,
in all the ways you can,
in all the places you can
at all the times you can,
to all the people you can,
as long as ever you can".
Barbaroza Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 15-02-06, 22:51   #54
krijuesiii
 
krijuesiii's Avatar
 
Join Date: 20-11-05
Location: ne bote gjitheandej
Posts: 1,045
krijuesiii has disabled reputation
Default

[img] http://home.datacomm.ch/infokosova/l...ashar%20S..htm [/img]


Kosova e lirėNė njėvjetorin e ndarjes fizike prej nesh

Jashar Salihu, luftėtari dhe diplomati i pėrkushtuar pėr lirinė e Kosovės

Nga Lulėzim Etemaj

Prishtinė, dhjetor 2001(Kosovapress)Qė nė fillim tė Aksionit pėr Pajtimin e Gjaqeve nė Kosovė, nė vitin 1990, ndėr personat e parė, ish-tė burgosur politikė, ku do tė drejtoheshim pėr ndihmė, do tė ishte Jashar Salihu. Ashtu siē kishim pritur, ai nuk do tė ngurronte aspak pėr tė na ndihmuar, dhe, nė kėtė mėnyrė edhe pėr tė na dhėnė forcė qė ta tejkalonim shijen e hidhur qė na e kishte shkaktuar refuzimi “diplomatic” qė kishim marrė nga radha e disa ish-tė burgosurve tjerė, mė tė moshuar, tė trevės sė Dukagjinit.Anėtari i Lėvizjes Nacional-Ēlirimtare tė Kosovės dhe Viseve Shqiptare nė Jugosllavi (LNĒKVSHJ), i angazhuar nė Komitetin e Deēanit, kėshtu, pas 4 vitesh tė kaluara nė burgjet serbe, po ridėshmonte bindjen e tij se rruga e ēlirimit tė Kosovės dhe viseve tė saj, nė radhė tė parė duhet tė kalojė pėrmes pajtimit dhe bashkimit tė
shqiptarėve, se ēlirimi, nė mos i pamundur, do tė jetė njė proces tejet i vėshtirė po qe se do t'i gjente shqiptarėt nė hasmėri me njėri-tjetrin. Dhe, kėshtu, po e nderonte edhe drejtuesin dhe bashkėveprimtarin Jusuf Gėrvalla; zgjedhja qė i kishte bėrė pėr bashkėpunėtor sėrish po ridėshmohej e qėlluar.
Prandaj, duke e pėrvetėsuar si moto jetėsore thėnien e Jusufit: "Nė ballė tė kėtij populli dhe te kėmbėt e kėtij populli", Jashar Salihu do tė jetė i pandalshėm. Ai do tė troket nė sa e sa dyer tė odave tė shqiptarėve dhe do t'i lus ata me tėrė qenien e tij qė tė mbyllnin hasmėritė, tė falnin njėri-tjetrin, ta shtrinin dorėn e pajtimit-tė bashkoheshin.Faktikisht kjo lutje dhe lutjet tjera tė natyrės sė tillė, ishte lutja e vetme qė njihte nė tėrė jetėn e tij. Dhe, ai dinte se kur duhej edhe tė dilte nė ballė. Jo rastėsisht, mė 1 maj tė vitit 1990, do ta drejtojė tubimin te Verrat e Llukės, ku kishte mė se 500 mijė tė pranishėm nga tė gjitha trevat shqiptare, ku do tė arriheshin 106 pajtime; 62 gjaqe, 25 plagė dhe 19 ngatėrresa.

Njeriu qė nė ēantė kishte milionat, bukėn e hante me domate

Njė fakt qė s'duhet harruar me kėtė rast: tubimi, fillim e mbarim ishte vrojtuar nga policia serbe, e cila pėr tė demonstruar forcėn e vet kishte ardhur edhe me njė mori autoblindash. Prandaj, pėr t'ia kujtuar se nuk e kishin harruar "fajin" qė kishte bėrė Jashari, nė fund tė kėtij viti e arrestojnė dhe e torturojnė tmerrėsisht, barbarisht. Por, asgjė nuk pėrfundon me kaq; ndjekja e tij do tė vazhdojė edhe mė tutje, nė ēdo hap, gjer aty sa ta detyrojnė tė marrė rrugėn e mėrgimit. Mirėpo, Jashari nuk ishte nga ata djem tė Kosovės qė largėsia nga atdheu do t'ia zbehte apo
shuante dashurinė dhe pėrkushtimin pėr lirinė e tij.Pėrkundrazi, veprimtaria e tij politike, nė kuadėr tė ish-LPK-sė, vetėm se do tė shėnojė ngritje dhe do tė marrė dimensione tė reja, tė shumanshme; duke qenė paraprakisht nė hierarkinė mė tė lartė drejtuese tė saj, me nismėn e tij nė vitin 1993, do tė formohet Fondi "Vendlindja thėrret", fond i cili fillim e mbarimin ka qenė nė funksion tė formimit tė vetėfinancimit tė luftės ēlirimtare tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės.
Qė nga ky vit, pra qė nga koha e themelimit, Jashar Salihu ka qenė kryetar i Kėshillit pėr Administrimin e Fondit "Vendlindja thėrret". Porse, ai nuk ishte njeri i zyrės, nuk dinte dhe nuk ia ka lejuar kurrė vetes qė ta kalojė kohėn vetėm nė tė; nė kontakte tė vazhdueshme me bashkatdhetarė ka derdhur tė gjithė energjinė tij, nė mėnyrė qė fondi tė fuqizohej me mjete; qė, kėshtu, pėr ushtarėt e UĒK-sė tė siguroheshin sa mė shumė armė dhe pajime tė luftės. Dhe, fjala e tij, dhe shembulli i tij, kanė gjetur gjithnjė pėrkrahje. Ndryshe nuk mund tė mendohet tė ndodhte me njė njeri tė devotshėm gjer nė vetėmohim, siē ishte Jashar Salihu, i cili me ditė dhe net tė tėra, pėr shkak tė aktivitetit nė shėrbim tė luftės nė Kosovė, nuk mund tė kthehej dhe tė shijonte ngrohtėsinė familjare, ta pushonte qoftė vetėm pėr pak ēaste trupin e dėrrmuar nga torturat nėpėr burgje.Ai as nuk kishte makinė e as nuk dinte si ishte tė ulej nė restorante a hotele, pėr ta ngritur njė gotė apo pėr ta ngrėnė njė kafshatė bukė. Janė tė panumėrta netėt kur Jashari kthehej tejet vonė nga tubimet me bashkatdhetarėt, nga takimet me diplomatė perėndimorė apo pėrfaqėsues tė mediave, dhe nė Redaksinė e "Zėrit tė Kosovės", ku ishte edhe zyra e Fondit, merrte pėr tė ngrėnė njė kafshatė bukė, shpeshherė tė sa e sa ditėve mė parė, me njė domate a me peshk tė konzervave (ushqimi mė i lirė nė Zvicėr) dhe pinte ndonjė gotė ujė nga uji natyral apo, po tė ndodhej, i gazuar, ndėrkaq qė ēantėn e kishte pėrplot me para. Thjesht, ishte e paparamendueshme qė nė radhė tė parė tė mos ndodhte pėr tė na u afruar dhe pyetur se si na shkojnė punėt me gazetėn, a kemi informata nga fronti i luftės nė Kosovė, dhe, duke qenė edhe nė kontakt tė vazhdueshėm me luftėtarėt e lirisė, tė na sillte informata tė dorės sė parė.

Para opinionit ndėrkombėtar i thoshte troē aspiratat e Kosovės

Kėtė privilegj nuk e ka gėzuar vetėm "Zėri i Kosovės". Janė tė panumėrta mediat perėndimore, tė cilat duke qenė nė kontakt tė drejtpėrdrejtė me tė, pėr lexuesit e tyre plasonin top informata nga lufta nė Kosovė, duke pėrhapur kėshtu edhe tė vėrtetėn e kėsaj lufte, ashtu siē janė tė shumtė gazetarėt dhe reporterėt qė kanė hyrė nė Kosovė pėrmes tij, pėr tė raportuar prej andej.
”Shqiptarėt e Kosovės janė evropianė dhe nuk kanė lidhje me vendet islamike. Ata janė tė vendosur tė luftojnė deri nė fund”, i ka deklaruar Jashar Salihu gazetės amerikane "The Christian Science Monitor" tė datės 16 prill 1998, duke mbrojtur kėshtu dhe pėrhapur tė vėrtetėn pėr shqiptarėt dhe vlerat civilizuese perėndimore, tė luftės sė UĒK-sė, njėkohėsisht duke demantuar propagandėn antishqiptare tė regjimit kriminal tė Milosheviqit dhe satelitėve tė tij.Prandaj, nė sensibilizimin e opinionit perėndimor me tė vėrtetėn pėr luftėn e drejtė tė Kosovės kundėr forcave kriminale tė Milosheviqit, roli i Jasharit ėshtė i pazėvendėsueshėm, dhe, rrjedhimisht, po dėshmohej se jorastėsisht nė kuadėr tė Drejtorisė Politike tė UĒK- sė, ishte anėtar i Grupit pėr Marrėdhėnie me Jashtė, ndėrkaq qė mė vonė do tė jetė pėrfaqėsuesi i parė diplomatik i Qeverisė sė Pėrkohshme tė Kosovės, nė Zvicėr. Ana tjetėr qė e shquan atė, qė nuk do duhej harruar pėr asnjė ēast,
ėshtė ajo se Jashar Salihu, ishte, siē thotė njė fjalė, edhe i gishtit: kėtė e ka dėshmuar sa e sa herė duke qenė krah pėr krah luftėtarėve tė lirisė edhe nė frontin e luftės, nė detyra tė karakterit tė veēantė.Jashari nuk dinte tė moralizonte nė raport me bashkatdhetarėt. Gjithnjė printe me shembullin personal, dhe, me tė drejtė, gjėrat I thoshte troē: kėrkonte prej tyre tė pėrmbushnin gjithanshėm obligimin ndaj UĒK-sė dhe lirisė sė Kosovės, dhe e quante pėr fyerje qė ky tė degradohej duke u cilėsuar si ndihmė.
”Kosova nuk ka nevojė pėr lėmoshė”,- thoshte ai, ndaj saj kemi obligime, vetėm borxhe. Troē i thoshte edhe para opinionit ndėrkombėtar aspiratat e Kosovės, dhe tregonte rrugėn qė do tė ēonte nė zgjidhjen e ēėshtjes sė saj: "Tė vetmet bisedime tė pranueshme midis shqiptarėve dhe Beogradit janė ato qė do tė pėrcaktonin kufijtė midis Serbisė dhe Kosovės", do tė shprehej pėr tė njėjtin numėr tė gazetės "The Christian Science Monitor".
Prandaj, o njerėz tė mirė, duke qenė i brumosur me pikėpamje tė tilla progresiste - duke e konsideruar borxhin ndaj Kosovės si diēka qė kurrė s'mund tė thuhet se tani ėshtė pėrmbushur, Jashari s'kishte se si tė vdiste ndryshe, vetėm se me sy ēelė. Ajo qė ngjau me tė mė 17 dhjetor tė vitit tė shkuar, nė spitalin kantonal tė Araut tė Zvicrės, e ka fillesėn qė nė pranverėn e vitit 1981. Qė nga burgu i Pejės, pastaj ai i Foēės. Mos e kėrkoni askund tjetėr shkakun. Mos tė humbet kot kohė nė kėtė drejtim. Nė vend tė kėsaj tė vazhdohet dhe tė ēohet pėrpara ideali i tij dhe i brezave tė tėra me radhė. Dhe, tė mos harrohet ai dhe bashkėluftėtarėt e tij dėshmorė, pėrkujdesi dhe nderimi i familjeve tė tyre.


[/img]


__________________
I kam mbytur zhgenjimet.
I kam harruar vuatjet, mjerimet, dhimbjet.
SHQIPETARE dua tju shoh te bashkuar...
SHQIPERI A ALBANI emer qe me knaqe shpirtin
krijuesiii Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Reply


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

All times are GMT +1. The time now is 07:18.
Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2015, vBulletin Solutions, Inc.