Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Go Back   Dardania.de > Shoqėria > Diskutime Shoqėrore
User Name
Password
Diskutime Shoqėrore Gjithēka dhe asgjė, ēdo problem e hall virtual.Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 03-08-05, 20:07   #1
laliloli
 
laliloli's Avatar
 
Join Date: 18-03-05
Location: Kosovė
Posts: 9,232
laliloli VIPlaliloli VIPlaliloli VIPlaliloli VIPlaliloli VIPlaliloli VIPlaliloli VIP
Send a message via ICQ to laliloli Send a message via MSN to laliloli
Default Doket,Zakonet,traditat ,kultura Shqipetare

Jemi deshmitare se ēdo dite e me shume po vie deri te unifikimi i traditave,zakoneve e kulturave ne bote,prandaj edhe ne shqipetaret sikur deshirojme tia tejkalojme shpesh edhe evropianeve e amerikaneve ne disa raste.A mendoni se duhet ruajtur dhe kultivuar edhe me tej traditat dhe zakonet tona te moqme ,apo duhet eliminuar ato dhe marre kulturen dhe traditen e evropianeve siq po ndodhe ne realitet.

Paraprakisht ju pershendes


laliloli Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Nyje Interesante
Old 04-08-05, 22:55   #2
Naki
Moderator
 
Naki's Avatar
 
Join Date: 30-09-03
Location: Nė Gjermani
Posts: 7,932
Naki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėm
Default

Kapitali mė i vlefshėm i njė shoqėrije,populli eshtė ruajtja e Traditave ,Dokeve dhe Monumenteve kulturore Historike.
Prezentimi ,shfaqja dhe Ruajtja kėrkonė entuzjazėm,Dashuri ndajė artit dhe mjete financiare.
Sa kjo po ndodhė dhe prezentohet Individualishtė tek ne eshtė ndoshta simbolike krahasim me vendet tjera.
Ne Mergimtarėt jemi nga vendi i Ngjarjeve nė Vendlindje pakė sa mė Largė rrjedhave pėr kėtė kamė edhe Rezerve tė konstatimeve.
Tė marrim psh. Plisin si simbolė i dokave ka ra numri i njėrzėve qė mbajnė ose me vdekjen e Gjyshėrve tanė shumė pakė mbahet nė pėrditėshmėri.
Kėtu do tė shihja dizajnerėt dhe modelistatė shqiptarė rolin kyq tė mendojnė se si tė integrohen symbolet tona nė njė pėrshtatje tė trendeve me ndryshime tė vogla tė bėhet njė Kreacion ku tė rinjėt nė vendė tė Kapelave dhe sheshirave tė vendev tė huaja do tė mbanin doket tona.
__________________
""""""""Nuk ka jetė pa vuajtje,
""""""""""""""nuk ka vuajtje pa shkak,
""""""""""""""""""""por nuk ka shkak qė nuk mund tė tejkalohet
Naki Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 05-08-05, 08:44   #3
laliloli
 
laliloli's Avatar
 
Join Date: 18-03-05
Location: Kosovė
Posts: 9,232
laliloli VIPlaliloli VIPlaliloli VIPlaliloli VIPlaliloli VIPlaliloli VIPlaliloli VIP
Send a message via ICQ to laliloli Send a message via MSN to laliloli
Default

Naki te falenderoj per keto fjale ,ke marre shume mire shembullin e plisit te bardhe ,me te vertet pajtohem edhe une .Une do te marr nje shembull tjeter -dasmat,ku ka ndryshuar ne tersi forma e organizimit te tyre dhe ato po organizohen si ne perendim.Me pare e dime se si jane martuar vajzat,si kane ngjitur kanen,si kane qajtur etj etj,tani po martohemoi ne restorante , ne deti, me dasem e pa dasem.Pos plisit edhe veshjes sone kombetare po i kushtohet shume pak rendesi .Nuk jame qe ajo te bartet ne perditshmeri ,po te pakten me shume ne festa te ndryshme .Ndersa eshte shqetesues fakti se monumentet kulturo-historike jane ne gjendje te mjerueshme dhe para shkaterrimit te plote.

me nderime lali
laliloli Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 07-08-05, 00:48   #4
albioni_nl
 
Join Date: 15-05-05
Location: holande
Posts: 258
albioni_nl has disabled reputation
Default

Pershendetje!
Ne kete rast do ta citojsha nje fjale te urte""Koha e ban te veten".Personalisht nuk kam asgje kunder qe disa "doke"apo tradita tona po kalohen,apo po zhduken e kur e them kete mendoj ne fejesat ne djep qe ishin prezente te ne si popull,apo hakmarrjen e cila edhe sot eshte nje tradite qe mjerisht ende praktikohet.Mendoj se edhe ne si popull duhet ti pershtatemi rrjedhave te kohes,edhe kjo po ndodh deshem ne apo jo,shqiptaret sot jetojne neper vende te ndryshme te botes edhe kjo e ben te veten.
Sa i perket plisit qe ishte cekur me larte,si simbol kombetar edhepse nuk mbahet si ne kohen e baballarve tane jam i bindur se nuk do te zhduket kurre edhepse ndoshta do te jete me teper prezente neper muzeume!Sa per dasmat qe sot organizohen neper hotele une nuk shof gje te keqe aty perkundrazi, tek e fundit po jetojme ne shek.XXI
__________________
Nese rrezikon mund te deshtosh,por nese nuk rrezikon ke deshtuar gjithsesi!
albioni_nl Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 07-08-05, 18:49   #5
GURI SYLAJ
Moderator
 
GURI SYLAJ's Avatar
 
Join Date: 21-03-05
Location: Gjermani
Posts: 10,696
GURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėm
Default

Tradita, doket , zakonet- kuptohet ato qe jan autoktone dhe qe ju kan qendru shekujve - nuk eshte mire te lihen anash e edhe te zhduken.
Une po sjelli nje shembull nga Bavaria . K etu eshte nje feste tradicionale ne fund te shtatorit dhe ne fillim te tetorit, zgjat afer nje muaj . Gjate ketyre diteve bavarezet me krenarine me te madhe mbajn kostumet e tyre kombetare . M e ka rastise qe edhe fytyrat ma eminente te Bajernit , gjate kesaj feste t'i shoh veshur me veshjen e tyre kombetare. Eshte nje shembull i mire dhe ia vlene per ruajtjen dhe kultivimin e tradites, rrespektivisht per ruajtjen e veshjeve kombetare.
Kur eshte fjala te PLISI duhet kriju nje shprehi qe pervec festave , te bahet edhe ne moshen e caktuar. Nje dite te gjithe do te jemi pleq dhe ate qe mund t'a bejme kerkon vetem pak dashuri dhe rrespekt per kete simbol te mirefillt kombetare.Une nuk i kuptoj njerezit qe me lehte e bajn nje berete franceze , nje ruse apo edhe tjera para se t'a bajne plisin.

Me nderime Guri Sylaj
__________________
Shqiptaret,nese deshirojn qe te tjeret ti njohin, ata, duhet t'a njohin ,realisht,veteveten.
GURI SYLAJ Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 09-08-05, 18:25   #6
laliloli
 
laliloli's Avatar
 
Join Date: 18-03-05
Location: Kosovė
Posts: 9,232
laliloli VIPlaliloli VIPlaliloli VIPlaliloli VIPlaliloli VIPlaliloli VIPlaliloli VIP
Send a message via ICQ to laliloli Send a message via MSN to laliloli
Default

Quote:
Originally Posted by albioni_nl
Pershendetje!
Ne kete rast do ta citojsha nje fjale te urte""Koha e ban te veten".Personalisht nuk kam asgje kunder qe disa "doke"apo tradita tona po kalohen,apo po zhduken e kur e them kete mendoj ne fejesat ne djep qe ishin prezente te ne si popull,apo hakmarrjen e cila edhe sot eshte nje tradite qe mjerisht ende praktikohet.Mendoj se edhe ne si popull duhet ti pershtatemi rrjedhave te kohes,edhe kjo po ndodh deshem ne apo jo,shqiptaret sot jetojne neper vende te ndryshme te botes edhe kjo e ben te veten.
Sa i perket plisit qe ishte cekur me larte,si simbol kombetar edhepse nuk mbahet si ne kohen e baballarve tane jam i bindur se nuk do te zhduket kurre edhepse ndoshta do te jete me teper prezente neper muzeume!Sa per dasmat qe sot organizohen neper hotele une nuk shof gje te keqe aty perkundrazi, tek e fundit po jetojme ne shek.XXI
Te persdhendes Albioni,normalisht se askush nuk eshte per ruajtjen e disa traditave qe na kane lene mbrapa dhe nga te cilat kemi pasur vetem dem.Por eshte fjala per traditat qe na identifikojne si popull i lashte ,qe identifikojne kulturen tone te begatshme .Perse festat tona kombetare nuk festohen ne menyre madheshtore ,sikurse bie fjala ato fetare e disa tjera ,Perse te mos mbahet plisi dhe veshja tradicionale shembull ne festa kombetare .Pajtohem qe populli yne krahas ruajtjes se dokeve,traditave tona dhe kultures sone ,te ece drejt qyteterimit evropian .

me nderime lali
laliloli Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 11-08-05, 00:56   #7
albioni_nl
 
Join Date: 15-05-05
Location: holande
Posts: 258
albioni_nl has disabled reputation
Default

Quote:
Originally Posted by laliloli
Quote:
Originally Posted by albioni_nl
Pershendetje!
Ne kete rast do ta citojsha nje fjale te urte""Koha e ban te veten".Personalisht nuk kam asgje kunder qe disa "doke"apo tradita tona po kalohen,apo po zhduken e kur e them kete mendoj ne fejesat ne djep qe ishin prezente te ne si popull,apo hakmarrjen e cila edhe sot eshte nje tradite qe mjerisht ende praktikohet.Mendoj se edhe ne si popull duhet ti pershtatemi rrjedhave te kohes,edhe kjo po ndodh deshem ne apo jo,shqiptaret sot jetojne neper vende te ndryshme te botes edhe kjo e ben te veten.
Sa i perket plisit qe ishte cekur me larte,si simbol kombetar edhepse nuk mbahet si ne kohen e baballarve tane jam i bindur se nuk do te zhduket kurre edhepse ndoshta do te jete me teper prezente neper muzeume!Sa per dasmat qe sot organizohen neper hotele une nuk shof gje te keqe aty perkundrazi, tek e fundit po jetojme ne shek.XXI
Te persdhendes Albioni,normalisht se askush nuk eshte per ruajtjen e disa traditave qe na kane lene mbrapa dhe nga te cilat kemi pasur vetem dem.Por eshte fjala per traditat qe na identifikojne si popull i lashte ,qe identifikojne kulturen tone te begatshme .Perse festat tona kombetare nuk festohen ne menyre madheshtore ,sikurse bie fjala ato fetare e disa tjera ,Perse te mos mbahet plisi dhe veshja tradicionale shembull ne festa kombetare .Pajtohem qe populli yne krahas ruajtjes se dokeve,traditave tona dhe kultures sone ,te ece drejt qyteterimit evropian .

me nderime lali
Pershendetje edhe nga ana ime i nderuar lali
Une nje gje kam dashur ta ceki ne shkrimin tim lidhur me kete teme:jam per ruajtjen e traditave tona te mirefillta,apo simboleve tona kombetare por njekohesisht jam per zhdukjen e disa zakoneve apo dokeve te cilat vetem dem na kane sjellur edhe sa i perket imixhit tone si popull.Sa i perket pyetjes tende se pse nuk mbahet plisi apo veshja jone tradicionale neper festat kombetare une nuk kam ndonje pergjegjje te prere por me rendesi eshte qe festat kombetare festohen ēdo vit edhe aty marrin pjese me mijra shqipetare,si ne Kosove ashtu edhe jashte saj,diku me pak e diku me shume por ēka eshte me kryesorja kudo qe ato festa mbahen aty valon flamuri jone kuq e zi.Me nderime e shprese qe ne te ardhmen te jete edhe me mire, Albioni.
__________________
Nese rrezikon mund te deshtosh,por nese nuk rrezikon ke deshtuar gjithsesi!
albioni_nl Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 22-08-05, 02:03   #8
Sy_kaltra
 
Sy_kaltra's Avatar
 
Join Date: 21-08-05
Posts: 23,790
Sy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėm
Default Re: Doket,Zakonet,traditat ,kultura Shqipetare

Quote:
Originally Posted by laliloli
Jemi deshmitare se ēdo dite e me shume po vie deri te unifikimi i traditave,zakoneve e kulturave ne bote,prandaj edhe ne shqipetaret sikur deshirojme tia tejkalojme shpesh edhe evropianeve e amerikaneve ne disa raste.A mendoni se duhet ruajtur dhe kultivuar edhe me tej traditat dhe zakonet tona te moqme ,apo duhet eliminuar ato dhe marre kulturen dhe traditen e evropianeve siq po ndodhe ne realitet.

Paraprakisht ju pershendes
Pershendetje laliloli.

Un mendoj se apsolutikisht duhet riuajtur traditat aq te mira e te embla qe i kemi.
Edhe pse ndoshta un mendoj kshtu pa dashje vertet traditat tona po shuhen pak nga pak,,edhe pse ndoshta pa dashje po ja dikush pe ndron je tjeter kush nje dhe thuaja se te gjitha po treten :?
Mirpo te ecim me kohen nuk asht gje e keqe te vropianizohem te amerikanizohem etj etj Por traditat ti mbaj ashtu siq i kemi .
Un kam frig se me humbjen e tradites kemi humb sado pak respektin ndaj njeri tjetrit sepse : ne kemi pas shum tradita e zakon qe ne baz te asaj tradite ne edhe kemi respektu dike dhmth kur ne fillojm te humbim traditen( zakonin ) ne pak a shum edhe humbin respektin ndaj te tjerve .
Por megjith ate un kam nje lutje qe mos ti humbin zakonet traditen qe e kemi pas sepse kemi disa tradita qe shum kush do na ket lakmi.

Me respekt Sy_Kaltra.
Sy_kaltra Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 22-08-05, 09:50   #9
laliloli
 
laliloli's Avatar
 
Join Date: 18-03-05
Location: Kosovė
Posts: 9,232
laliloli VIPlaliloli VIPlaliloli VIPlaliloli VIPlaliloli VIPlaliloli VIPlaliloli VIP
Send a message via ICQ to laliloli Send a message via MSN to laliloli
Default Re: Doket,Zakonet,traditat ,kultura Shqipetare

Quote:
Originally Posted by Sy_kaltra
[
Pershendetje laliloli.

Un mendoj se apsolutikisht duhet riuajtur traditat aq te mira e te embla qe i kemi.
Edhe pse ndoshta un mendoj kshtu pa dashje vertet traditat tona po shuhen pak nga pak,,edhe pse ndoshta pa dashje po ja dikush pe ndron je tjeter kush nje dhe thuaja se te gjitha po treten :?
Mirpo te ecim me kohen nuk asht gje e keqe te vropianizohem te amerikanizohem etj etj Por traditat ti mbaj ashtu siq i kemi .
Un kam frig se me humbjen e tradites kemi humb sado pak respektin ndaj njeri tjetrit sepse : ne kemi pas shum tradita e zakon qe ne baz te asaj tradite ne edhe kemi respektu dike dhmth kur ne fillojm te humbim traditen( zakonin ) ne pak a shum edhe humbin respektin ndaj te tjerve .
Por megjith ate un kam nje lutje qe mos ti humbin zakonet traditen qe e kemi pas sepse kemi disa tradita qe shum kush do na ket lakmi.

Me respekt Sy_Kaltra.
Pajtohem me mendimin tuaj ,dhe ky shkrim me pelqeu shume .
Lutjes suaj qe te ruhen zakonet dhe traditat tona iu bashkangjitem edhe une
te uroj gjithe te mirat Sy_ Kalterta

Ju do Lali
laliloli Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 22-08-05, 19:20   #10
Vetima
 
Join Date: 21-08-05
Posts: 923
Vetima i vlerėsuar jo keq
Default

E mira e mires eshte qe te ruhen traditat tona ,me qenese skemi edhe qfare do tradita,por fatekeqesisht traditat tona me duket se dita dites jane duke shkuar ne perfundimm e siper ,qofshim jashte vendi apo edhe vete mbrenda ne vendin tone.
Fakt se duhet hecur drejt Europes, qe te perparojme ,qe te zhvillohemi ,per nje te ardhme te mire. dhe siduket kete jemi duke e bere por jo ashtu siq na ka hije si nje populle qe dikur kemi qene per lakmi ne qdo aspekt duke perfshire ketu edhe traditat ,ku sot jemi duke huazuar apo uzurpuar tradita te huja dhe jo te dobishmet ndersa traditat tona dhe ato me vlere te madhe jemi duke i lene anash.
Ishte mendim i imi.

Vetima!
Vetima Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 24-08-05, 21:40   #11
Sy_kaltra
 
Sy_kaltra's Avatar
 
Join Date: 21-08-05
Posts: 23,790
Sy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėm
Default Re: Doket,Zakonet,traditat ,kultura Shqipetare

Quote:
Originally Posted by laliloli
Quote:
Originally Posted by Sy_kaltra
[
Pershendetje laliloli.

Un mendoj se apsolutikisht duhet riuajtur traditat aq te mira e te embla qe i kemi.
Edhe pse ndoshta un mendoj kshtu pa dashje vertet traditat tona po shuhen pak nga pak,,edhe pse ndoshta pa dashje po ja dikush pe ndron je tjeter kush nje dhe thuaja se te gjitha po treten :?
Mirpo te ecim me kohen nuk asht gje e keqe te vropianizohem te amerikanizohem etj etj Por traditat ti mbaj ashtu siq i kemi .
Un kam frig se me humbjen e tradites kemi humb sado pak respektin ndaj njeri tjetrit sepse : ne kemi pas shum tradita e zakon qe ne baz te asaj tradite ne edhe kemi respektu dike dhmth kur ne fillojm te humbim traditen( zakonin ) ne pak a shum edhe humbin respektin ndaj te tjerve .
Por megjith ate un kam nje lutje qe mos ti humbin zakonet traditen qe e kemi pas sepse kemi disa tradita qe shum kush do na ket lakmi.

Me respekt Sy_Kaltra.
Pajtohem me mendimin tuaj ,dhe ky shkrim me pelqeu shume .
Lutjes suaj qe te ruhen zakonet dhe traditat tona iu bashkangjitem edhe une
te uroj gjithe te mirat Sy_ Kalterta

Ju do Lali
Flm... i nderuar Mbeteni i pershendetur.
Me respekt Sy_Kaltra.


__________________
Ik MoS u DaShUrO
Sy_kaltra Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Reply


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

All times are GMT +1. The time now is 02:12.
Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2016, vBulletin Solutions, Inc.