Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Go Back   Dardania.de > Shoqėria > Gruaja dhe Familja
User Name
Password
Gruaja dhe Familja Inkuadrimi i gruas nė jeten shoqerore, jeta bashkeshortore, femijetReply
 
Thread Tools Display Modes
Old 28-09-05, 13:09   #16
Lona
 
Lona's Avatar
 
Join Date: 06-12-03
Location: tetove
Posts: 3,906
Lona i pazėvėndėsueshėmLona i pazėvėndėsueshėmLona i pazėvėndėsueshėmLona i pazėvėndėsueshėmLona i pazėvėndėsueshėmLona i pazėvėndėsueshėmLona i pazėvėndėsueshėmLona i pazėvėndėsueshėmLona i pazėvėndėsueshėmLona i pazėvėndėsueshėmLona i pazėvėndėsueshėm
Send a message via MSN to Lona
Default

Dhuna ndaj femres eshte bere modernizim burreror, ,, lavdi,, per meshkujt ,,mjerim,, per femrat.
Lona Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Nyje Interesante
Old 28-09-05, 13:12   #17
Krokodilli
 
Join Date: 04-10-04
Location: Australia-Prishtine
Posts: 3,126
Krokodilli has disabled reputation
Send a message via MSN to Krokodilli
Default

Quote:
Originally Posted by Lona
Dhuna ndaj femres eshte bere modernizim burreror, ,, lavdi,, per meshkujt ,,mjerim,, per femrat.
nuk eshte modernizim boteror dhuna ndaj femres,,,

por ky modernizim ekziston ende tek populli shqiptar,, per fat te keq
__________________
Get Rich Or Die Trying
Krokodilli Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 28-09-05, 13:17   #18
Murgesha
 
Murgesha's Avatar
 
Join Date: 24-10-03
Location: Diku nėpėr botė....
Posts: 40,989
Murgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėm
Default

Quote:
Originally Posted by Krokodilli
Quote:
Originally Posted by Lona
Dhuna ndaj femres eshte bere modernizim burreror, ,, lavdi,, per meshkujt ,,mjerim,, per femrat.
nuk eshte modernizim boteror dhuna ndaj femres,,,

por ky modernizim ekziston ende tek populli shqiptar,, per fat te keq
Nuk ėshtė e vėrtetė se egziston vetėm tek populli shqiptar.

Nėse tė them unė ty qė nė DK ka shumė qifte qė burri ėshtė burrė nė shtėpi dhe duhet ti shkojė fjala se pėrndryshe kėrcet stupci, e di se nuk do tė mund ta kuptojsh, por ky ėshtė realiteti.
__________________
Mė duaj ose mė urrej, sepse qė tė dyja janė nė favorin tim. Nėse mė do, do jem gjithnjė nė zemren tėnde, nėse mė urren do jem gjithmonė nė mendjen tėnde!
Murgesha Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 28-09-05, 13:21   #19
Krokodilli
 
Join Date: 04-10-04
Location: Australia-Prishtine
Posts: 3,126
Krokodilli has disabled reputation
Send a message via MSN to Krokodilli
Default

Quote:
Originally Posted by Murgesha
Quote:
Originally Posted by Krokodilli
Quote:
Originally Posted by Lona
Dhuna ndaj femres eshte bere modernizim burreror, ,, lavdi,, per meshkujt ,,mjerim,, per femrat.
nuk eshte modernizim boteror dhuna ndaj femres,,,

por ky modernizim ekziston ende tek populli shqiptar,, per fat te keq
Nuk ėshtė e vėrtetė se egziston vetėm tek populli shqiptar.

Nėse tė them unė ty qė nė DK ka shumė qifte qė burri ėshtė burrė nė shtėpi dhe duhet ti shkojė fjala se pėrndryshe kėrcet stupci, e di se nuk do tė mund ta kuptojsh, por ky ėshtė realiteti.
e nderuar ky realiteti yt nuk ekziston ne Australi, apo Amerike,, apo shtete te zhvilluara,, nuk di se per cilin vend flet ti,,,,, por une kam has ne kesi modernizimi ku kerset stupci vetem ne Kosove dhe Shqiperi
__________________
Get Rich Or Die Trying
Krokodilli Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 28-09-05, 13:25   #20
Murgesha
 
Murgesha's Avatar
 
Join Date: 24-10-03
Location: Diku nėpėr botė....
Posts: 40,989
Murgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėm
Default

Quote:
Originally Posted by Krokodilli

e nderuar ky realiteti yt nuk ekziston ne Australi, apo Amerike,, apo shtete te zhvilluara,, nuk di se per cilin vend flet ti,,,,, por une kam has ne kesi modernizimi ku kerset stupci vetem ne Kosove dhe Shqiperi
Egziston edhe nė Australi dhe nė Amerikė, bile me tė madhe, ashtu siē edhe egziston edhe nė shtetet tjera Evropiane.

Pėr tė thėnė se nė njė shtet nuk egzistoka atėherė duhet qė tė kesh statistikat e nevojshme.
Sigurisht se edhe nė Australi si nė ēdo vend tjetėr demokratik egzistojnė qendrat e Krizės Emergjente pėr femra.
Interesohu tė gjejsh statistikat dhe do tė mbetesh nė konfuzion tė plotė. :P
__________________
Mė duaj ose mė urrej, sepse qė tė dyja janė nė favorin tim. Nėse mė do, do jem gjithnjė nė zemren tėnde, nėse mė urren do jem gjithmonė nė mendjen tėnde!
Murgesha Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 28-09-05, 13:34   #21
Krokodilli
 
Join Date: 04-10-04
Location: Australia-Prishtine
Posts: 3,126
Krokodilli has disabled reputation
Send a message via MSN to Krokodilli
Default

Quote:
Originally Posted by Murgesha
Quote:
Originally Posted by Krokodilli

e nderuar ky realiteti yt nuk ekziston ne Australi, apo Amerike,, apo shtete te zhvilluara,, nuk di se per cilin vend flet ti,,,,, por une kam has ne kesi modernizimi ku kerset stupci vetem ne Kosove dhe Shqiperi
Egziston edhe nė Australi dhe nė Amerikė, bile me tė madhe, ashtu siē edhe egziston edhe nė shtetet tjera Evropiane.

Pėr tė thėnė se nė njė shtet nuk egzistoka atėherė duhet qė tė kesh statistikat e nevojshme.
Sigurisht se edhe nė Australi si nė ēdo vend tjetėr demokratik egzistojnė qendrat e Krizės Emergjente pėr femra.
Interesohu tė gjejsh statistikat dhe do tė mbetesh nė konfuzion tė plotė. :P
:roll: :roll: :? e pabesueshme por e vertet,, vertet paska aso organizata
per mbrojtjen e gruas edhe ne Australi :?
__________________
Get Rich Or Die Trying
Krokodilli Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 28-09-05, 18:20   #22
laliloli
 
laliloli's Avatar
 
Join Date: 18-03-05
Location: Kosovė
Posts: 9,232
laliloli VIPlaliloli VIPlaliloli VIPlaliloli VIPlaliloli VIPlaliloli VIPlaliloli VIP
Send a message via ICQ to laliloli Send a message via MSN to laliloli
Default

[quote="Murgesha

Egziston edhe nė Australi dhe nė Amerikė, bile me tė madhe, ashtu siē edhe egziston edhe nė shtetet tjera Evropiane.

Pėr tė thėnė se nė njė shtet nuk egzistoka atėherė duhet qė tė kesh statistikat e nevojshme.
Sigurisht se edhe nė Australi si nė ēdo vend tjetėr demokratik egzistojnė qendrat e Krizės Emergjente pėr femra.
Interesohu tė gjejsh statistikat dhe do tė mbetesh nė konfuzion tė plotė. :P[/quote]

Murgesha e besoj se edhe ne shtetet me zhvillim dhe demokraci me te madhe ndodhe dhuna ndaj femres ,por ne keto raste veshtir se burri apo ushtruesi i dhunes mbetet pa u denuar dhe femra per kete ka mbrojtjen nga institucionet perkatese .Ndersa ne trojet shqipetare ekziston dhuna dhe ajo mbetet gjate e heshtur nga gruaja ,sepse nuk ka kujt ti drejtohet per ndihme.
__________________
Rrespekto tė tjeret ,
ashtu siq dėshiron tė jesh i rrespektuar
laliloli Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 29-09-05, 04:38   #23
Reana
 
Join Date: 18-04-05
Location: Manhattan
Posts: 6,108
Reana has disabled reputation
Default

Quote:
Originally Posted by teDUAty
grun duhet me rraf sa ma shpesh qe eshte e mundur se qashtu e ka parapa shkenca bashkohore
:roll: hmmmm...
Sipas traditave shqiptare, konsiderohet se mikut/mysafirit ne shtepine tende duhet ofruar nikoqirllek te rehatshem, dhe te mirret edhe nen mbrojtje ne rast nevoje!
keshtuqe kete qe e paske thene po ta le ne ndergjegjje tende; se je mysafir ne temen time!
__________________
DUHET BERE MBULIMIN E MESHKUJVE POSAQERISHT FYTYRAVE TE TYRE, MEQE PA LAKMINE E TYRE PER DCO GJE QE I RRETHON, KJO BOTE DO TE ISHTE NE PAQE PERPETUALE!!!
Reana Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 29-09-05, 05:02   #24
Reana
 
Join Date: 18-04-05
Location: Manhattan
Posts: 6,108
Reana has disabled reputation
Default

Sa i perket temes, kontributet e juaja jane me vlere, posaqerisht prej pikepamjes se vetedijesimit per ate se ajo qe nganjehere konsiderohet pune private apo ceshtje familjare e dikujt, ka nevoje per vemendjen dhe nderhyrjen e jashtme te antareve te familjes se gjere apo shokeve/shoqeve te cilet behen deshmitare te rasteve te dhunes!

Zakonisht personat qe ushtrojne dhune sistematike mbi anetaret tjere te familjes, jane persona qe kane problem me zemerimin dhe permbajtjen e shprehjes se zemerimit, dhe qe kane nevoje per ndihme profesionale-mjeksore! shumica e rasteve te tilla jane persona, ne te cilet eshte ushtruar dhune direkte apo indirekte poashtu, ne staza te hershme te femijerise dhe jane krijuar trauma te pa-tejkalueshme pa mjekim adekuat!
ne popull thuhe dora ska mase, dhe jo rralle-here ndodh qe dhuna e shprehur nga zemerimi te kaloje ne vrasje!
raste te ketilla mund te ndodhin ne secilen shoqeri, por qe e ka cekur edhe Laliloli, ne disa shoqeri egzistojne institucione te cilat merren me keto, e ne disa shoqeri, madje edhe vete tema eshte tabu dhe nuk diskutohet fare!
Aty ku njerezit nuk jane te hapur te diskujtojne per konsekuencat e kesaj dukurie shoqerore, mundesite per pasoja te ndryshme ne kuader te familjes jane me te medha. Nuk e peson vetem personi ndaj te cilit eshte ushtruar dhuna; zakonisht femijet te cilet rriten ne familje te ketilla vuajne nga vetebesimi i ulet, suksesi i dobet ne shkolle, disa kane probleme shendetsore, nuk flejne mire, urinojne ne gjume deri ne moshen e pubertit, rrahen me femije tjere ne shkolle, etj, etj...

Nuk eshte problem personal, mes gruas dhe burrit, apo mes babait dhe vajzes; ne raste te ketilla te gjithe anetaret e familjes behen viktima!
__________________
DUHET BERE MBULIMIN E MESHKUJVE POSAQERISHT FYTYRAVE TE TYRE, MEQE PA LAKMINE E TYRE PER DCO GJE QE I RRETHON, KJO BOTE DO TE ISHTE NE PAQE PERPETUALE!!!
Reana Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 29-09-05, 06:23   #25
Arb
 
Arb's Avatar
 
Join Date: 09-10-04
Location: Little Dardania, NEW YORK
Posts: 11,552
Arb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėm
Default

Ani, qysh e lame?
Arb Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 01-10-05, 14:09   #26
doGzona
 
doGzona's Avatar
 
Join Date: 23-03-05
Posts: 9,444
doGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėm
Default

Dhuna kunder grave perdoret vetem nga ata te cilet nuk kan njerezi ose nuk e dijne se cka do te thote te lendosh dikende.
Nuk eshte qudi se shume vuajne per nje dominim mbi dikende , ose ata ne keto menyra mundohen te tregojne veten se jane ata qe e kan forcen ne dore dhe se forca eshte rrugdalja e vetme dhe me e mira.
Njeriu pa marre parasysh gjinin ose moshen , nuk ka deshire te jete objekt i askuj per shfryrjen e mllefit me anen e forces , e ata te cilet nuk dijne te diskutojne ata perdorin force , ata te cilet edhe nuk dijne te kuptojne se cdo njeri e ka vleren e vete te pacenuar ata perdorin force.
Eshte e vertetuar se ata te cilet e mesojne doren nje here ta perdorin per zgjidhjen e problemeve te tyre , nuk dijne qe ta ndalin kurre ,e ne keto raste nuk ka falje dhe aspak arsye , se njeriu mundet te flase pa e perdorur dhunen , prat te mundohet te sqarohet aq sa mundet dhe sa dine.
doGzona Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 01-10-05, 14:24   #27
Tomori
 
Join Date: 23-06-04
Posts: 11,890
Tomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėm
Default

Dhuna ndaj nje gruas eshte Akti me i shemtuar...
....imagjinoni nje bure qe dhunon gruan e torturone...
...qfare fotografije e shemtuar...
...po ajo grua eshte nena e djalit te keti buri...
- Une per veti nuk do ta kisha dhene epitetin Burre..
...ketyre qyqarve qe torturojne grate....

......qfar bura leshi na qenkan kta...se per treh nje grua e naj femi nuk eshte problem....
...........por ku ngele Burrerija....
Tomori Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 11-12-05, 23:52   #28
dr1ta
 
dr1ta's Avatar
 
Join Date: 31-08-04
Location: Ne veri
Posts: 5,346
dr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėm
Default

Quote:
Originally Posted by Tomori
Dhuna ndaj nje gruas eshte Akti me i shemtuar...
....imagjinoni nje bure qe dhunon gruan e torturone...
...qfare fotografije e shemtuar...
...po ajo grua eshte nena e djalit te keti buri...
- Une per veti nuk do ta kisha dhene epitetin Burre..
...ketyre qyqarve qe torturojne grate....

......qfar bura leshi na qenkan kta...se per treh nje grua e naj femi nuk eshte problem...............por ku ngele Burrerija....
Jo ce esht vshtire , por mashkullit/burrit me vend as mendja nuk i shkon te dhunon familjen/gruan .
dr1ta Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 30-03-06, 22:10   #29
Reana
 
Join Date: 18-04-05
Location: Manhattan
Posts: 6,108
Reana has disabled reputation
Default

Amnesty International: Qeveria shqiptare e ka neglizhuar dhunėn ndaj gruas nė familje

Amnesty International thotė se ėshtė detyrė e qeverisė qė tė marrė masa pėr zgjidhjen e kėtij problemi. Megjithėse nuk ka statistika zyrtare, sipas studimeve tė kryera 10 vjetėt e fundit njė e treta a grave nė Shqipėri i nėnshtrohet dhunės nė familje.
Sian Jones eksperte pėr Shqipėrinė nė organizatėn Amnesty International tha nė njė intervistė pėr Zėrin e Amerikės se janė autoritetet zyrtare dhe figurat me peshė tė shoqėrisė qė duhet tė pėrmbysin mentalitetin qė ushqen kėtė dukuri.
Zėri i Amerikės: Zonja Jones, a mund tė na njihni ju lutem me pėrfundimet kryesore tė raportit tė organizatės suaj pėr dhunėn nė familje nė Shqipėri?
Sian Jones: Pėrfundimi kryesor i studimit tonė ėshtė qė qeveria shqiptare nuk e ka marrė seriozisht pėrgjegjėsinė e saj pėr tė mbrojtur gratė nga dhuna nė familje dhe ka dėshtuar nė ndjekjen penale dhe ndėshkimin e shkaktarėve tė kėsaj dhune. Marrja e kėtyre e masave mbrojtėse ishte rekomanduar nga Komiteti pėr eliminimin e diskriminimit ndaj grave nė vitin 2003, si edhe nga komisioneri i posaēėm pėr ēėshtjet e dhunės kundėr grave nė fund tė viteve 1990. Ne themi nė raport se ka ardhur koha qė kjo qeveri t’i rikthehet kėsaj ēėshtjeje dhe tė marrė masa. Nė njė farė mase meqenėse dhuna nė familje nuk parashikohet si krim nė legjislacion, mungojnė statistikat. Kėshtuqė qeveria shqiptare nė tė vėrtetė nuk e ka idenė se nė ēfarė pėrmasash ėshtė kjo shkelje e tė drejtave tė njeriut, apo sesa e pėrhapur ėshtė ajo. Ne shpresojmė qė me raportin tonė ta bindim qeverinė se ky ėshtė njė problem shumė serioz dhe qė ajo duhet ta luftojė atė me disa mėnyra. Njė nga pėrpjekjet qė po bėhen ėshtė ajo pėr njė ligj pėr dhunėn nė familje qė po hartohet nga njė numėr organizatash joqeveritare dhe qė iu paraqit parlamentit pėrmes njė peticioni tė rreth 20 mijė qytetarėve nė janar tė kėtij viti.

Zėri i Amerikės: Ēfarė mendoni ju se mund tė bėhet pėr t’i bindur kėto gra qė ky ėshtė njė problem social dhe jo personal?
Sian Jones: Ideja pėr tė raportuar diēka kaq personale tek policia, tek autoritetet, pėr tė shkuar nė gjyq ėshtė diēka qė gratė e kanė tė vėshtirė ta bėjnė nė shumė vende. Ajo qė na shqetėson veēanėrisht nė Shqipėri ėshtė ndjenja e fajit tek gruaja qė rrihet dhe jo tek burri qė e rreh. Dhe ne mendojmė se njė nga masat qė mund tė marrė qeveria shqiptare, nė bashkėpunim me organizatat e grave qė po merren me kėtė ēėshtje, do tė ishte njė fushatė pėr t’u thėnė grave qė ato kanė tė drejtėn tė mos keqtrajtohen. Dhuna kundėr grave ėshtė shkelje e shumė prej tė drejtave tė njeriut, mes sė cilave e drejta pėr tė mos u keqtrajtuar. Disa nė disa raste qė ne kemi hasur bėhet fjalė deri pėr torturė. Qeveria shqiptare duhet t’ua bėjė tė qartė grave qė ato nuk kanė pse t’i nėnshtrohen njė trajtimi tė tillė dhe se ky ėshtė njė problem pėr gjithė shoqėrinė, pėr qeverinė dhe jo vetėm njė ēėshtje personale qė ato duhet ta pėrballojnė tė vetme pėr gjithė jetėn.

Zėri i Amerikės: A shqyrtohet nė raportin tuaj dhuna psikologjike dhe fakti qė ėshtė gruaja ajo qė paragjykohet moralisht edhe nė rastet kur ēėshtjet qė kanė tė bėjnė me dhunėn nė familje, apo probleme familjare shkojnė para organeve tė rendit, apo drejtėsisė?
Sian Jones: Ne folėm me shumė gra nė Shqipėri qė kishin vuajtur nga forma tė ndryshme dhune, pėrfshirė atė psikologjike. Disa herė ajo ishte e kombinuar me dhunė fizike, ose nė disa raste kėrcėnimi pėr dhunė mjaftonte pėr tė frikėsuar gratė aq sa tė mos shkonin nė punė, tė mos takonin miq, tė mos takonin askėnd tjetėr pėrveē bashkėshortėve tė tyre. Kufizimet qė u ishin vendosur grave thjesht me kėrcėnime dhe me sjelljen e partnerėve tė tyre, ishin me tė vėrtetė tė frikshme. Dhe mendoj se ėshtė vėrtet e vėshtirė pėr njerėzit qė tė arrijnė ta kuptojnė qė ky ėshtė nė fakt njė nga mekanizmat e dhunės nė familje. Nė disa raste vendimet e gjykatės e pranonin qė bėhej fjalė pėr dhunė psikologjike, por ato nė fakt ishin shumė tė pakta dhe mendoj se ėshtė diēka shumė e vėshtirė pėr t’u konceptuar nga njerėzit. Ėshtė shumė e thjeshtė qė ta kuptosh se ai ka rrahur, apo vrarė dikė duhet tė ndiqet penalisht. Nė Shqipėri ekziston neni 84 qė ka tė bėjė me rastet kur kėrcėnohet dikush pėr t’u vrarė me thikė, apo armė zjarri dhe nė fakt bėhet fjalė pėr shumė psikologjike, kėshtuqė edhe kuadri ligjor ekziston nė Shqipėri, vetėm se duhet zgjeruar pėrdorimi i tij dhe prokuroria dhe gjykatat duhet tė bėjnė pėrpjekje nė kėtė drejtim, se dėmi nga dhuna psikologjike ėshtė po aq i madh. Kemi patur rast ta shohim njė gjė tė tillė me gratė qė shtrohen nė pavionet psikiatrike, pasi i janė nėnshtruar me vite me radhė dhunės psikologjike.

Zėri i Amerikės: Le tė flasim pak pėr faktorin ekonomik. Sa mendoni ju se ndikon varėsia ekonomike e kėtyre grave dhe pamundėsia pėr tė pėrballuar jetėn tė vetme tek dhuna nė familje?
Sian Jones: Mendoj se ndikimi ėshtė i jashtėzakonshėm dhe njė nga dukuritė qė ėshtė vėnė re nė periudhėn e tranzicionit ėshtė se numri i grave qė punojnė ėshtė ulur dhe vendet e punės ku ato mund tė fitojnė tė ardhura nė mėnyrė tė pavarur janė tė pakta. Megjithėse Kodi i Familjes i vitit 2003 parashikon qė gratė tė kenė mbėshtetje pas divorcit, ose qė tė paktėn duhet tė kenė mbėshetje pėr fėmijėt e tyre dhe qė i lejon gruas kur fėmijėt janė nėn kujdestarinė e saj tė jetojė nė banesėn e familjes pas divorcit, kėto klauzola nuk po zbatohen. Kėshtuqė masat qė do tė garantonin punėsimin e grave, strehimin e tyre dhe njė formė pavarėsie ekonomike, janė absolutisht thelbėsore qė gratė tė mund tė braktisin martesa tė dhunshme.

Zėri i Amerikės: Ju pėrmendėt nevojėn pėr ndryshime nė legjislacion dhe pėr marrjen e masave nga ana e institucioneve, por a mendoni ju se ka mekanizma qė do tė shėrbenin pėr ndryshimin e mentalitetit lidhur me dhunėn nė familje?
Sian Jones: Mendoj se ēdo shoqėri mendon qė pengesa mė e madhe ėshtė mentaliteti dhe shumė nga ata qė ne intervistuam thanė se gjendja nuk do tė mund tė ndryshojė kurrė pėr shkak tė mentalitetit shqiptar. Unė mendoj se ndryshimi duhet tė vijė nga qeveria, autoritetet, tė moshuarit e komunitetit, udhėheqėsit e komunitetit, drejtues tė partive politike dhe figura fetare, si edhe profesionistė tė fushės sė shėndetėsisė. Organizatat e grave dhe ata qė e mbėshtesin kėtė projekt-ligj e kanė ndėrmarrė tashmė kėtė rol. Mendoj se do tė jetė njė proces i ngadaltė, por mendoj se tani ėshtė momenti i duhur qė gratė tė dalin nga ajo gjendje ku kanė qenė, tė kuptojnė qė ėshtė e drejta e tyre qė tė mos rrihen nė marrėdhėniet e tyre martesore dhe nėse rrihen kanė tė drejtėn qė tė heqin dorė nga kėto martesa.

Zeri i Amerikes
__________________
DUHET BERE MBULIMIN E MESHKUJVE POSAQERISHT FYTYRAVE TE TYRE, MEQE PA LAKMINE E TYRE PER DCO GJE QE I RRETHON, KJO BOTE DO TE ISHTE NE PAQE PERPETUALE!!!
Reana Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 22-04-06, 20:36   #30
vendasi
 
vendasi's Avatar
 
Join Date: 11-09-05
Location: Canada
Posts: 3,536
vendasi i pazėvėndėsueshėmvendasi i pazėvėndėsueshėmvendasi i pazėvėndėsueshėmvendasi i pazėvėndėsueshėmvendasi i pazėvėndėsueshėmvendasi i pazėvėndėsueshėmvendasi i pazėvėndėsueshėmvendasi i pazėvėndėsueshėmvendasi i pazėvėndėsueshėmvendasi i pazėvėndėsueshėmvendasi i pazėvėndėsueshėm
Default

Eshte detyre e burrit qe ta mbroje gruen ne cdo aspekt ,kurse asesi nuk pajtohem qe nje grue/femer te rrihet.....Gruaja afer burrit duhet te ndihet e mbrojtur dhe kjo eshte gje natyrore......Ata te cilet perdorin dhunen ndaj femnise jane te smure dhe kan nevoje per ndihme psikologjike,kurse ne qoftese edhe ajo gje nuk ndihmon me shpejtsi te mjaftueshme atehere ata persona duhet te cilsohen si te rrezikshem per shoqrine femrore dhe per ta vendi eshte permbrapa grillave.......
Keto gjera ndodhin kudo ne bote.....fatekeqsishte ne shoqrine shqiptare ky lloje dukurie eshte i dendsuar me shume.....por shpresoje forte se kjo dukuri e shemtuar do ta merre hovin e zbritjes ne shoqrine tone ku femra te kete te drejta sikurse gjinia mashkullore dhe te jete vetevendosese e ardhmerise se vete.........
Vendasi


__________________
Lumturine e sjelle vendosmeria...
vendasi Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Reply


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

All times are GMT +1. The time now is 17:37.
Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2016, vBulletin Solutions, Inc.