Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Go Back   Dardania.de > Shoqėria > Gruaja dhe Familja
User Name
Password
Gruaja dhe Familja Inkuadrimi i gruas nė jeten shoqerore, jeta bashkeshortore, femijetReply
 
Thread Tools Display Modes
Old 03-06-06, 00:18   #31
Angel_of_love
Angel_of_love
 
Join Date: 19-06-04
Posts: 5
Angel_of_love i vlerėsuar jo keq
Send a message via MSN to Angel_of_love
Default Tungjatjeta

Ju pėrshėndes.

Une mendoj se ėsht njė gjėr shumė e keqe nese lendon nje femen pa marr parasyesh se per ēfare.
Une mendoj se jemi njerz dhe kemi koken te cillen Zoti nė ka dhan pėr ti zgjedhur problemet pa Conflicte.
E nese nuk ndodh kjo, atėhere nuk ėsht forca ne rendin e par, por ta kuptosh se perse s'po bėhet siq deshironi.
Nese prap nuk realizohet njė gjėr qe deshironi, atėhere kerkoni ndihm nga ndoj kush.

Aj qe ben dhunė ndaj femrav ėsht mashkull pa zemer dhe meriton njė =====>PLUMB<===== nė Kok.

Kalofshi mirė
__________________
Love is All what we need!
Angel_of_love Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Nyje Interesante
Old 26-11-06, 23:34   #32
Paradox_13
 
Paradox_13's Avatar
 
Join Date: 06-02-06
Posts: 13,720
Paradox_13 i pazėvėndėsueshėmParadox_13 i pazėvėndėsueshėmParadox_13 i pazėvėndėsueshėmParadox_13 i pazėvėndėsueshėmParadox_13 i pazėvėndėsueshėmParadox_13 i pazėvėndėsueshėmParadox_13 i pazėvėndėsueshėmParadox_13 i pazėvėndėsueshėmParadox_13 i pazėvėndėsueshėmParadox_13 i pazėvėndėsueshėmParadox_13 i pazėvėndėsueshėm
Default Dhuna nė familjet Kosovare...

Quote:
Originally Posted by Reana
Ne jeten e perditshme, ne diskutime ne rrethin familjar, ne shoqeri, ne media, na bie rasti te degjojme per raste te dhunes direkte te formave te ndryshme apo in-direkte, (respektivisht te imponimit te sjelleve, botekuptimeve, vlerave te caktuara) kunder gjinise femrore nga ana e meshkujve!
Cka mendoni per kete??? Sa jemi te vetedijshem per ate se cka ndodh brenda kater mureve ne familjet tona shqiptare?
-Pėrkufizimi i dhunės nė familje.
Dhuna nė familje ėshtė raport i abuzimit dhe i kontrollit i ushtruar nga njė person nė njė mardhėnje ndaj tjetrit.
Fjala abuzim i referohet dhunės fizike,seksuale,kėrcnimeve psikologjike,fyerjeve,izolimit,
sulmeve verbale dhe atyre ndaj pronės.Dhuna familjare munė tė ndodhė nė qdo mardhėnje,viktima mundė tė
jetė si grua poashtu edhe burrė,por nė pjesėn mė tė madhe viktima tė dhunės familjare janė gratė.
Si pasoj e mungesės sė dijenis mbi natyrėn e vėrrtėt tė dhunės familjare dhe shfaqjeve tė ndryshme tė saj,
mitet e mėposhtme ekzistojn nė pėrgjithsi nė Kosov.
* Dhuna familjare nuk ėshtė njė problem serioz social.
* Probleme tė tilla ndodhin vetėm ne shtresėn e ulėt sociale-ekonomike.
* Gratė kan bėr ndonjė gabim dhe kjo ėshtė arsyeja e ushtrimit tė dhunės ndaj tyre.
* Nėse gratė jan nė njė mardhėnje tė tillė tė dhunshme,nuk duhet tė jet e vėshtirė pėr tu larguar.
* Pendesa e keqardhja nga ana e burrit tregon se ai ka ndryshuar.
* Degradimi nė dhunė fizike ėshtė vetėm njė humbje durimi e momentit..........
Paradox_13 Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 27-11-06, 09:41   #33
Paradox_13
 
Paradox_13's Avatar
 
Join Date: 06-02-06
Posts: 13,720
Paradox_13 i pazėvėndėsueshėmParadox_13 i pazėvėndėsueshėmParadox_13 i pazėvėndėsueshėmParadox_13 i pazėvėndėsueshėmParadox_13 i pazėvėndėsueshėmParadox_13 i pazėvėndėsueshėmParadox_13 i pazėvėndėsueshėmParadox_13 i pazėvėndėsueshėmParadox_13 i pazėvėndėsueshėmParadox_13 i pazėvėndėsueshėmParadox_13 i pazėvėndėsueshėm
Default -Llojet e dhunės familjare.dhe cikli neper te cilat kalon ajo..

-Llojet e dhunės familjare.Nė njė kuptim mė tė gjėr dhuna familjare nuk ėshtė kufizuar vetėm nė rrahjen e bashkshortes siq mendohet zakonisht.
Ajo mundė tė marrė trajt dhe forma tė ndryshme siq janė :
-Dhuna fizike.Abuzimi fizik mundė tė jet shuplaka,rrahja,pėrdredhja e krahut,gjuajtja,shtėrgimi nė fyt,djegija,goditja,kėrcnimi me objekt,me armė,apo kėrcimi pėr vrasje.Pėrfshin gjithashtu mohimin e nevojave bazė pėr ekzistencė siq jan :ushqimi,gjumi,ndihma mjeksore,si dhe qdo lloj akti dhune tė krijuara pėr tė kontrolluar,bėr keq,dėmtuar apo sulmuar fizikisht partnerin.
-Dhuna psikologjike.Abuzimi psikologjik pėrfshin sjellje qė synojn frikėsimin dhe persekutimin dhe merr formėn e kėrcnimeve,braktisjes
apo ubuzimit mbylljes nė shtėpi,mbajtjes nėn kontroll,kėrcnime pėr ti marrė fėmijėt,shkatrrim tė pronės,izolim,privim,
agresion verbal dhe poshtrime tė vazhdueshme.Kjo dhunė ka pėr synim tė degradoj,poshtėroj dhe tė pėrul nė publik apoprivatisht viktimėn.
Dhuna ekonomike.
Abuzimi ekonomik qė pėrfshin veprime tė tilla ,si kontroll me anėn e tė ardhurave qė sigurohen nė familje,refuzim pėr tė kontribuar financiarisht ,mohim tė nevojave pėr ushqim dhe nevojave tjera bazė ,kontroll i punėsimit,etj.
Viktima ka liri tė kufizuar ose nuk ka fare ,nuk ka kontroll mbi tė ardhurat familjare,duke e detyru ate tė jet e mvarunprej abuzuesit pėr para dhe mbijetes.
Dhuna sesuale.Abuzimi seksual qfaqet si seks me dhune pėrmes kėrcnimit,frksimit apo forcės fizike,kryejes sė maedhėnjeve seksuale me forcė,detyrimit pėr tė kryer mardhėnje seksuale pa dėshirė,apo detyrimit pėr tė kryer mardhėnje seksuale me tjerė,sulmifizik ndaj pjesėve seksuale tė trupit tė gruas,ose bėrja e komenteve seksuale pėrulėse dhe poshtruse.
Kjo pėrfshin edhe qdo tentativ pėr tė detyru me forcė bashkėshorten pėr tė kryer akte seksuale kundėr dėshirės sė saj.
Dhuna shoqėrore.Izolimi shoqėror i forcuar ose kontrolli shoqėror,ku abuzuesi ndalon gruan e ti tė ket kontakte shoqėrore,ose nė mėnyrstrikte kontrollon qdo kontakt me miqė ose me familjarė,kufizon ate qka bėn gruja,me ke takohet,qka lexon,ku shkon etj.
Cikli i dhunės familjare.
Edhepse nė mėnyrė tė dukshme dhuna familjare ndodhė papritur me ose pa provokim,ajo nuk ėshtė njė veprim i izoluar dhe
i pa zakont nga ana e abuzuesit apo ekzekutorit tė dhunės.
Ajo manifestohet me sjellje para dhe pas incidentit siq vijon :
Faza pėrgaditore.Tensioni pėrgaditet brenda ekzekutorit pėr arsye tė ndryshme siq janė ;
(presionet familjare,streset e punės apo vet rrjedha e mendimeve tė tij).Sjellja e tijė bėhet gjithnjė e mė agresive
dhe mė e ashpėr,pamvarėsisht sa fortė viktima pėrpiqet qė ta qetsoj ate.Nė disa raste disa individė kan njė seri sjelljeshtė ndryshme ndaj kėti tensioni i cili mundė tė mos pėrfshijė pėrdorimin e dhunės por nė mardhėnje abuzuese i len vendfazės nė pritje.
Faza nė pritje.
Gjat kėsaj faze gruaja ndjen se ėshtė nėn kontrollin e burrit tė saj,si rrjedhojė e fuqisė sė tij fizike dhe kėrcnimevetė tij reale pėr ti bėr keq asaj.sulmet e tij gojore do ta dobėsojnė gruan mė tepėr.
Faza shpėrthyese.
Nė kėt fazė,njė shpėrthim dhune ndodhė nga ana e ekzekutorit e cila bėhet zakonisht si njė furi nė vetvete e drejt.
Kėto shpėrthime kanė tendencė tė shpeshtohen nė kohė.
Faza e pendimit.Pas sulmit bashkėshorti hyn nė fazėn e pendimit.Ai mundė tė ndihet i turpėruar,fajtor,ose edhe i friksuar pėr pasojat.
Megjithat ai do tė mohoj ose nėnvlersojė dhunėn dhe do tė refuzoj tė marrė pėrgjegjsi pėr vėprimet e tija.
Ai mundė tė thot se ajo ėshtė pėrgjegjse pėr dhunėn pasi e provokoi atė,se ajo e meriton atė ose ai qe jashte kontrollitdhe nuk po kuptonte se qfar po bėnte.Pėr fat tė keq,gruaja shpesh ka tendenc tė besoj kėtė "arsyetim",pėr te ruajtur mardhėnjen.
Faza e ndjekjes.
Nėse viktima largohet pas veprimit tė dhunshėm ,ai zakonisht do tė pėrpiqet ti kthej mendjen.Kjo ėshtė gjithashtu e njohursi faza e blerjes mrapsht ,sepse ai do tė pėrpiqet tė kthej pas partneren e ti duke e mbushur me dhurata luksoze ,duke u trguari dashur dhe i vėmendshėm ,dhe duke i premtuar se nuk do ta lėndoj pėrsėri.Ajo mundė tė kthehet duke besuar se ai ka ndryshuar
Nėse ajo vazhdon tė refuzoj kthimin mbrapsht ,ai mundė tė pėrdor kėrcnime dhe mė shumė dhunė.Ai mundė tė kėrcnoj se do tė ia
bėj jetėn tepėr tė vėshtir,pamvarsisht nga varfėria e tyre,gjendja financiare,fėmijėt,tė afėrmit e tė tjera.
Kjo ėshtė periudha nė tė cilin ndodhė numri mė i madhė i vrasjeve familjare.Nga ana tjeteėrai mundė tė bėhet si i pashpresėse nuk mundė tė ia dal pa te dhe kėrcnon me vetėvrasje,nėse ajo nuk kthehet.
Shumė gra kthehen duke u ndjer tė kėrkuara ,ose ngaqe ato ndjejn se duhet tė mbrojn ate qė tė mos i bėj keq vetes.
Qifti kalon nė fazėn e muajit tė mjaltit.
Faza e muajit tė mjaltit.
Nėse pajtimi ndodhė,(duke qen kaq pranėndarjes e shkatrrimit),qifti mundė tė pėrjetoj njė eksperiencė tepėr tė fuqishme,mardhėnje intime ku asnjėri nuk do tė kujtoj dhimbjen e dhunės.Vėshtėrsit e mėparshme mohoen.Ai mundė tė jėt i komunikushėmdhe i hapur ndaj nevojave tė sajė dhe ajo shpreson ose beson,se ai ka ndryshuar.Pėr fat tė keq nė mardhėnjet e dhnshme ,ciklivazhdon nė mėnyrė tė pa evitueshme,pasi qėshtja e kontrollit rishfaqet dhe mardhėnja dobėsohet akoma nėn peshėn rritėse tė
tensioneve.
Burrat e dhunshėm zakonisht ndihen plotė pendesė pas shpėrthimit nė dhinė,me qėllim qė tė arrijn synimet e tyre.
Megjithatė pendesa dhe keqardhja nuk jan tregues tė ndryshimit as nuk nėnkuptojnė se ai ėshtė i gatshėm tė heq dorė nga fuqia qė ka mbrenda mardhėnjes.
Ai mundė tė pėrpiqet qė tė blej mbrapsht partneren e tij pas njė incidenti tė dhunshėm,duke u treguar i dashur,i ndjeshėm,i komunikushėm dhe lozonjar ndojherė.Kjo nuk do tė thotė se ai ka ndryshuar.
Cikli i dhunės shpjegon se perse gratė shpesh bashkohen me burrat e tyre,edhepse kan pėrjetuar dhunė nga duart e tyre.
Gjat fazave tė Pendimit,Ndjekjes dhe Muajit tė Mjaltit,disa burra jan tė suksesėshėm pėrtė bindur viktimat e tyre se ata kan ndryshuar tashmė dhe grat kan tendenca ti besojnė ata.....
Paradox_13 Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 27-04-07, 17:03   #34
LABI
Alone Ranger
 
Join Date: 05-01-04
Location: Kosove
Posts: 7,498
LABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėm
Default

Quote:
Originally Posted by Reana
Sa i perket temes, kontributet e juaja jane me vlere, posaqerisht prej pikepamjes se vetedijesimit per ate se ajo qe nganjehere konsiderohet pune private apo ceshtje familjare e dikujt, ka nevoje per vemendjen dhe nderhyrjen e jashtme te antareve te familjes se gjere apo shokeve/shoqeve te cilet behen deshmitare te rasteve te dhunes!

!
Rastet e dhunes ne familje jo rralle here e sjellin ne s'prove ate qe thuhet se : Shtepia eshte vendstrehim , mburoje sigurie e anetareve te saj .

Edhe sot ekziston nje vetedije nder njerez qe mardheniet familjare , mardheniet bashkeshortore, mardheniet prind- femije jane mardhenie te ngritura - mbi ate qe quhet intimitet ne mes cifteve, e drjete (prinderore) e patjetersueshme per te vendos mbi dhe per femijet e tyre!!!

Mardhenjet familjare qe krijohen ne mes bashkeshorteve, prinderve me femije, ne te kaluaren , por edhe tani kur ekziston nje infrastrukture ligjore ... qe i rregullon, i normon mardhenjet bashkeshortore, mardheniet ne mes prinderve dhe femijeve ; perkatesisht te drejtat dhe detyrimet qe dalin nga krijimi i bashkesive familjare... perseri cenohen dhe keqperdoren ...

Mirepo , per dallim nga e kaluara , ku keto mardhenie qe jane konsideruare si mardhenie te rregullara ne mes anetareve te familjes ... per te cilat nuk eshte perziere dhe perkujdesur shoqeira (shteti) ... Tani keto mardhenie jane te rregulluara , normuara , me dispozita ligjore, ligje , kode....
Nga keto mardhenie te normuara nga shoqeria dalin te drejta dhe detyrime( obligime) , qe lindine me rastin e themelimit te bashkesive martesore dhe familjare me rastin e lindjes se femijeve - ne te gjitha rrafshet e jeteses se perbashket ne familje ... Duke pasure perhere parasyshe parimet themelore qe i percakton (normone) shoqeria laike (shteti):

Parimin e barabaresise ndermjet anetareve te familjes
Parimin e barabaresise ne mbrojtje shoqerore dhe ligjore
...
...

Tani ne te drejten laike per dallim nga e drejta zakonore -> mardheniet bashkeshortore dhe familjare nuk trajtohen si mardhenie te rregulluara brenda per brenda kulmit te shtepise ( ndermjet paleve) .... Tani drejta- prinderore nuk eshte ceshtje private dhe e patjetersuar e prinderve mbi femijet... Tani keto mardhenie mbikqyren , mbrohen dhe tjeteresohen ne raste dhe me procedura te percaktuara me ligjet perkatese ne fuqi .

Dhuna ne familje, kunder gruas , femijeve , te moshuarave.... nuk mund te parandalohet duke normuar, sanksionuar sjelljet dhe veprimet e anetareve te saj.
Shoqeria duhet me shume te investoj ne edukimin ,vetedijesimin, sensibilizimin afategjate, se dhuna ne familje, dhuna ndaj gruas, femijeve, nuk eshte ceshtje private e nje bashkesie familjare .... por eshte, ceshtje, problem serioze shoqerore- qe transmetohet dhe reflektohet edhe ne segmentet, institucionet tjera te jetes shoqerore.
__________________
Ai e shikonte.... ajo JO.... Ai e adhuronte.... ajo JO... Ai e donte.... Ajo JO.. Erdhi nje ēast dhe ai e harroi.. Ajo JO !
----------------------------------------------------
Femra ideale eshte ajo femer , qe eshte e vetedijshme qe mashkulli ideal s'ekziston dhe anasjelltas....
----------------------------------
Njerzit e rendomte mendojne me mendime te gatshme , madje edhe ndjejne me ndjenja te gatshme !

Be yourself, everyone else is taken.
LABI Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 11-11-09, 10:07   #35
teutaA
Born To Be Wild !!!
 
Join Date: 06-01-08
Location: Aty ku vlersohet njeriu ,,,
Posts: 11,665
teutaA i pazėvėndėsueshėmteutaA i pazėvėndėsueshėmteutaA i pazėvėndėsueshėmteutaA i pazėvėndėsueshėmteutaA i pazėvėndėsueshėmteutaA i pazėvėndėsueshėmteutaA i pazėvėndėsueshėmteutaA i pazėvėndėsueshėmteutaA i pazėvėndėsueshėmteutaA i pazėvėndėsueshėmteutaA i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Dhuna kundėr grave- vepėr penale

ne kosov jo
__________________
Santa,,,,I'have Been Good ! :P
teutaA Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 11-11-09, 10:11   #36
roadrunner
Shote Galica
 
roadrunner's Avatar
 
Join Date: 07-09-09
Location: N'dor t'dades tem
Posts: 9,742
roadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Dhuna kundėr grave- vepėr penale

Une kam pa raste ku gruaja dhunon burrin, psiqikisht, emocionalisht, bile bile me mujt edhe fizikisht e kish rjep (po veq me papuqe me gjujt boll)
__________________
Nuk kam firme, jam fukara

Kosova, vendi me romantik ne bote. Te gjithe ta mbajn qirin :D.
roadrunner Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 11-11-09, 10:17   #37
emine
 
emine's Avatar
 
Join Date: 11-10-07
Posts: 37,400
emine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Dhuna kundėr grave- vepėr penale

Quote:
Originally Posted by roadrunner
Une kam pa raste ku gruaja dhunon burrin, psiqikisht, emocionalisht, bile bile me mujt edhe fizikisht e kish rjep (po veq me papuqe me gjujt boll)
ke pa a,,,,,,,,une skam pa hiq,po kam dhunu sa kam mujte ne vend papuqje fertre
__________________
"Nuk ėshtė koha qė ka rėndėsi, por vetvetja".
emine Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 11-11-09, 10:20   #38
pirro
FUND!
 
pirro's Avatar
 
Join Date: 17-12-05
Posts: 4,455
pirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėm
Send a message via ICQ to pirro
Default Titulli: Dhuna kundėr grave- vepėr penale

Ne Kosove nuk mungon asgje ne kete drejtim, po mendoj sa i perket bazes ligjore. Mirepo problemi eshte se sa lajmrohen keto raste ne Polici. Mirepoe dhe nje sen se krahasuar me para lufte ketu kemi nje permirsim shume te madh te kesaj gjendje.
Problemi qe nuk lajrmohen keto raste eshte se ato e kane shume te veshtire te jetojne si te pavaruara ne kushtet e gjendjes ekonomike te kosoves, mirepo me nje permirsim te kushteve edhe kjo do kalohet.
__________________
ka me u bo mire..!!

FUND!
pirro Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 11-11-09, 10:27   #39
roadrunner
Shote Galica
 
roadrunner's Avatar
 
Join Date: 07-09-09
Location: N'dor t'dades tem
Posts: 9,742
roadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Dhuna kundėr grave- vepėr penale

Une temit kaniher naten kishe po flej po tja futi her shkelem her brryl, kishe anderr, se kshtu spo guzoj se mi nuk flokt ahahhah

Quote:
Originally Posted by emine
ke pa a,,,,,,,,une skam pa hiq,po kam dhunu sa kam mujte ne vend papuqje fertre
__________________
Nuk kam firme, jam fukara

Kosova, vendi me romantik ne bote. Te gjithe ta mbajn qirin :D.
roadrunner Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 11-11-09, 10:28   #40
pirro
FUND!
 
pirro's Avatar
 
Join Date: 17-12-05
Posts: 4,455
pirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėm
Send a message via ICQ to pirro
Default Titulli: Dhuna kundėr grave- vepėr penale

Quote:
Originally Posted by roadrunner
Une temit kaniher naten kishe po flej po tja futi her shkelem her brryl, kishe anderr, se kshtu spo guzoj se mi nuk flokt ahahhah
Po veq ne mengjes qohi mire ??
__________________
ka me u bo mire..!!

FUND!
pirro Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 11-11-09, 10:33   #41
emine
 
emine's Avatar
 
Join Date: 11-10-07
Posts: 37,400
emine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Dhuna kundėr grave- vepėr penale

Quote:
Originally Posted by roadrunner
Une temit kaniher naten kishe po flej po tja futi her shkelem her brryl, kishe anderr, se kshtu spo guzoj se mi nuk flokt ahahhah
qajo dhuna psiqike ne krahasim em ferteren a shume ma e ronde,e mdoket se ja shkul edhe trunin ,ma zi se me ja msu bisht tarrakopi
__________________
"Nuk ėshtė koha qė ka rėndėsi, por vetvetja".
emine Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 11-11-09, 10:36   #42
roadrunner
Shote Galica
 
roadrunner's Avatar
 
Join Date: 07-09-09
Location: N'dor t'dades tem
Posts: 9,742
roadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Dhuna kundėr grave- vepėr penale

Hahaha po muj me tpa tu e maru omletin ne mengjes, i then vetė me fertere, qkllap niher, trap vetė ne fertere, hahahhaaaaaaaa :P

Quote:
Originally Posted by emine
qajo dhuna psiqike ne krahasim em ferteren a shume ma e ronde,e mdoket se ja shkul edhe trunin ,ma zi se me ja msu bisht tarrakopi
__________________
Nuk kam firme, jam fukara

Kosova, vendi me romantik ne bote. Te gjithe ta mbajn qirin :D.
roadrunner Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 11-11-09, 10:37   #43
roadrunner
Shote Galica
 
roadrunner's Avatar
 
Join Date: 07-09-09
Location: N'dor t'dades tem
Posts: 9,742
roadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Dhuna kundėr grave- vepėr penale

Te knaqt po eeee tjerat shnosh hahahahah

Quote:
Originally Posted by pirro
Po veq ne mengjes qohi mire ??
__________________
Nuk kam firme, jam fukara

Kosova, vendi me romantik ne bote. Te gjithe ta mbajn qirin :D.
roadrunner Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 11-11-09, 10:51   #44
pirro
FUND!
 
pirro's Avatar
 
Join Date: 17-12-05
Posts: 4,455
pirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėm
Send a message via ICQ to pirro
Default Titulli: Dhuna kundėr grave- vepėr penale

Quote:
Originally Posted by roadrunner
Te knaqt po eeee tjerat shnosh hahahahah
Me rendesi te knaqt, per ndonje shej ne ftyre ska gajle
__________________
ka me u bo mire..!!

FUND!
pirro Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 22-11-09, 13:40   #45
wiktor
 
Join Date: 22-11-09
Posts: 33
wiktor
Default AW: Dhuna kundėr grave- vepėr penale

Quote:
Originally Posted by Lona
Dhuna ndaj femres eshte bere modernizim burreror, ,, lavdi,, per meshkujt ,,mjerim,, per femrat.
unė mendoj se esht turpi i eburrave t e mjert ata per vete se nuk jan njerz fare


wiktor Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Reply


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

All times are GMT +1. The time now is 01:16.
Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2015, vBulletin Solutions, Inc.