Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Go Back   Dardania.de > Shkenca > Hapėsirė filozofike-psikologjike
User Name
Password
Hapėsirė filozofike-psikologjike Praktika e jetės njerėzore, sjelljet e individėve e tė shoqerisė. Proēeset mendore etj.Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 20-10-05, 23:39   #1
Makaveli
 
Makaveli's Avatar
 
Join Date: 14-04-05
Location: Gjakovė
Posts: 96
Makaveli has disabled reputation
Default Vetėdija dhe Nėnvetėdija !

Psiqika e njeriut ndahet nė dy sfera nė atė subjektive(gjerat te cilat ne i shofim)dhe ndėrsubjektive(gjert tė cilat kan nderlidhshmėri me subjektivin pamjen e jashtme qė mund tė shikoj syri).
Pra nė kėtė rast porta e mendjes pa dyshim ėshtė Vetėdija sfera subjektive e personalitetit,ku nė rastin konkret kėndveshtrimi i individit pėrceptohet apo drejtohet direkt nė porten e mendjes nė Vetėdije.Me kėtė rast individi filteron shiqimin me Vetėdijen e tij dhe ajo nė njė procedur tė padukshme futet thellė nė Nėnvetėdijen e personalitetit,nė njė sferė tė tejdukshme ku nė thellėsi tė saj gjinden mijėra fuqi qė personalitti nuk e ka ditur qe i posedon,Pra nė atė qast kur mendimet futen nė porten e njė tejkalimit,vendin ku barten gjith ato mendime,figura,fjal nese mirren si tė vetėbesueshme psiqikisht,emocionalisht nga indiviti ato nė mėnyr tė pa shmangshme futen nė BANKJEREN tuaj,nė vendin ku mbahen mend gjithė ato gjėra tė cilat ne i kemi aceptuar si tė vėrteta ....gjatė qdo momenti jetėor...

Anėsit pozitive dhe negative tė VETĖDIJES-
Anėsit pozitive dhe negative tė NĖNVETĖDIJES

kėdo gjero do i spjegoj nese jeni tė interesuar ...

Ju faleminderit per mirkuptim me nderime :Makaveli


__________________
Njerėzit qė kafshojnė dorėn e atij qė i ushqen zakonisht lėpijnė kėpucėt e atyre qė i godasin.
Makaveli Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Nyje Interesante
Old 21-10-05, 01:04   #2
Dilaver
 
Dilaver's Avatar
 
Join Date: 29-09-03
Posts: 2,294
Dilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėm
Default

Vetėdija hė, shum e koklavitur, vėshtirė pėr t’u kapur nga shkenca dhe studjuesit e saj edhe perkunder arritjeve tė mėdha teknologjike e shkencore, pasi qė nuk ėshtė e definuar adresa e saktė e vendbanimit tė saj (nė cilėn pjesė tė trurit) me precizitet tė mjaftueshėm pėr tė pas njė definicion nė nivelin e sė vertetės.

Jam shum kureshtar tė lexoj mė tepėr pėr ketė temė qė keni inicuar i nderuar Makaveli.Me nderime Dilaver
__________________
Aj, qė shkon tuj mjellė e tuj hapė fjalė tė kqija e gergasa herė per njanin herė per tjetrin, me gojė tė kanunit thirret »Argat i keq«.
Dilaver Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 21-10-05, 01:30   #3
doGzona
 
doGzona's Avatar
 
Join Date: 23-03-05
Posts: 9,444
doGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėm
Default

Pershendetje Makaveli!

Ne boten e Vetedijes dhe Nenvetedijes jane shume gjera te cilat duhet te analizohen mire dhe kjart , por sdo te shkoja aq larg sa per fillim , vetem sa per te marrur shembull menyren e Hypnozes ne kete drejtim.
Freud i sqaron mjaft mire keto dy botera te ndryshme duke pohuar se bota e Nevetdijes ka aq shume per tu studjuar , por me vone nje studim te mirefillt e takojm tek Carl Gustav Jung ku ne boten e Nenvetedijes i perdor endrrat si nje kontakt per boten e vetedijes.
A per fillim nuk do te shkoj me gjate , por besoj se kyqem prape ne kete teme te qelluar nga ana e juaj.
doGzona Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 21-10-05, 20:05   #4
Makaveli
 
Makaveli's Avatar
 
Join Date: 14-04-05
Location: Gjakovė
Posts: 96
Makaveli has disabled reputation
Default

Anėsit pozitive dhe negative tė VETĖDIJES- vazhdim...

Pra siq e ceka edhe nė fillim Vetėdija ėshtė njė portė,ta marrim njė shembull konkret....Ne tė gjithė e dim se dy shtete tė pėraferta i ndan njė kufi i cili tė dėrgon deri tek kufitari,kufitari ka pėr detyrė tė kontrolloj sasin e futur tė njerėzve, mallit apo gjė sendeve tė ndryshme brenda kufirit dhe tė parandaloj dukurit negative tė depėrtojnė brenda kufirit.
Tė njejtin rol tė rėndėsishem nė psiqik e luan edhe VETĖDIJA,ajo nė mendjen e personalitetit luan rolin e njė kufitari .
Nėpėrmjet subjektivit pra gjerave tė cilat ne i shofim gjith ato mendime qė mund ti kapi truri yne drejtohen direkt nė vetėdijen tone.Aty ndalon qdo mendim i vetėdijėshem dhe mendimi pėrceptohet si negativ ose si pozitiv nga vetė pėsonaliteti.
Pra si anėsi negative e VETĖDIJES sė njeriut ėshtė negativiteti i mendimeve si shprehi,njeriu nėse lejon vehtvetėn qė gradualisht tė zhvilloj mendime negative pėr gjėrat e pėrditshmėris ato gradualisht nė mėnyr tė besueshme barten deri tek NĖNVETĖDIJA,nė bazėn e psiqikes,nė bankieren e gjithė pėrjetimeve jetėsore.Pra duke mos e mohuar fatin se njeriu nė njė qast tė vetėm mendon vetėm pėr nje mendim dhe jo dy nė tė njetėn kohė atėher tė mundohemi qė ne nė tė ardhmen ti mbjellim NĖNVETDIJES sonė mendime positive qė nė fund tė korrim rrezultate positive pėr vehten dhe er tė ardhmen tonė.
__________________
Njerėzit qė kafshojnė dorėn e atij qė i ushqen zakonisht lėpijnė kėpucėt e atyre qė i godasin.
Makaveli Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 21-10-05, 20:13   #5
Makaveli
 
Makaveli's Avatar
 
Join Date: 14-04-05
Location: Gjakovė
Posts: 96
Makaveli has disabled reputation
Default

Nėse keni ndonjė pyetje atėher bėjeni para se t'ja filloj me NĖNVETDIJEN

Me nderime:Makaveli
__________________
Njerėzit qė kafshojnė dorėn e atij qė i ushqen zakonisht lėpijnė kėpucėt e atyre qė i godasin.
Makaveli Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 21-10-05, 22:51   #6
turisti
nė sokaqet misterioze....
 
turisti's Avatar
 
Join Date: 25-07-04
Location: Mahalla e azganave p/n
Posts: 47,640
turisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėm
Default

Une kam nje pyetje.

Pse vetedia nuk mundet me caktue fillimin e menstracioneve pa thene nendia?

Faleminderit,
TURISTI. :P
__________________
Ēdo gjė ėshtė e kalueshme,a mė i kalueshmi ėshtė njeri.
turisti Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 22-10-05, 13:51   #7
Makaveli
 
Makaveli's Avatar
 
Join Date: 14-04-05
Location: Gjakovė
Posts: 96
Makaveli has disabled reputation
Default

O turisti se kam ditur qe ke probleme me lengjet trupore :lol: :lol:
e sa i perket menstracioneve ato tek femrat jan procese tė natyrshme,ose thene me ndryshe kete periudh mund ta spjegoj ndonje
gjinekolog i rastit ....hahaa... :lol:
__________________
Njerėzit qė kafshojnė dorėn e atij qė i ushqen zakonisht lėpijnė kėpucėt e atyre qė i godasin.
Makaveli Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 22-10-05, 14:32   #8
turisti
nė sokaqet misterioze....
 
turisti's Avatar
 
Join Date: 25-07-04
Location: Mahalla e azganave p/n
Posts: 47,640
turisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėm
Default

Quote:
Originally Posted by Makaveli
O turisti se kam ditur qe ke probleme me lengjet trupore :lol: :lol:
e sa i perket menstracioneve ato tek femrat jan procese tė natyrshme,ose thene me ndryshe kete periudh mund ta spjegoj ndonje
gjinekolog i rastit ....hahaa... :lol:
Po,por edhe gjinekologet ( "e rastit")duhen me e dite kete,e paramendo se sa dijne -gjinekologet te RENDOMTE,pra,nese shkruan per vetedijen dhe nendijen,une dua pergjegjje,hahahahahahaahahahaahahahaahahahaahahahaahahahaha ahahahahaahahahaha,per ndryshe do ta kuptoj si pergjegjjen tende qe menstracionet nuk jane te rendesishmet dhe blehen ne trafike.

Sinqerisht,
TURISTI.
__________________
Ēdo gjė ėshtė e kalueshme,a mė i kalueshmi ėshtė njeri.
turisti Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 23-10-05, 17:33   #9
Makaveli
 
Makaveli's Avatar
 
Join Date: 14-04-05
Location: Gjakovė
Posts: 96
Makaveli has disabled reputation
Default

Turisti:nese qfardo subjekcion i te pamurit(Vetedije)percillet direkt nė bazen e e Nenvetedijes ateher nenvetėdija jep urdhera....
Siq jep urdhera mosha,apo trakti i kohes se fillimit tė menstracionit tek gjinia femėrore.Ajo ka gjithashtu lidhje edhe me periudhen e zhvillimit sipas struktures mendore tek mosha perkatese.....

me nderime tė thella:Makaveli
__________________
Njerėzit qė kafshojnė dorėn e atij qė i ushqen zakonisht lėpijnė kėpucėt e atyre qė i godasin.
Makaveli Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 23-10-05, 19:28   #10
GURI SYLAJ
Moderator
 
GURI SYLAJ's Avatar
 
Join Date: 21-03-05
Location: Gjermani
Posts: 10,696
GURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėm
Default

Eshte me se e vertete se proqeset fiziologjike dhe ato psikologjike nderlidhen ne mes vete por une dyshoj ne te drejten per t'i identifiku me njera tjetren. D.m.th egziston nje vije ndarese . Se paku ne baze te njohurise qe ne kemi per veten dhe boten qe n'a rrethon.
__________________
Shqiptaret,nese deshirojn qe te tjeret ti njohin, ata, duhet t'a njohin ,realisht,veteveten.
GURI SYLAJ Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 24-10-05, 01:00   #11
turisti
nė sokaqet misterioze....
 
turisti's Avatar
 
Join Date: 25-07-04
Location: Mahalla e azganave p/n
Posts: 47,640
turisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėm
Default

Quote:
Originally Posted by Makaveli
Turisti:nese qfardo subjekcion i te pamurit(Vetedije)percillet direkt nė bazen e e Nenvetedijes ateher nenvetėdija jep urdhera....
Siq jep urdhera mosha,apo trakti i kohes se fillimit tė menstracionit tek gjinia femėrore.Ajo ka gjithashtu lidhje edhe me periudhen e zhvillimit sipas struktures mendore tek mosha perkatese.....

me nderime tė thella:Makaveli
Hahahahahaahahahahaahahahahaahahahaahahahahaahahah ahaahahahahahaahahahahahahaha,ashtu shoki i nderuar,shkurt,nendia( nese krejt eshte ne rregull) jep shenjat per fillimin e menstracioneve,e dyta: ka raste ( psh ) qe te vijsh prej Gjakoves me veture ne Prizren,mirepo pastaj e kupton qe asgje nuk te eshte kujtuar se qka ka ndodhe gjate udhetimit por prap ke mbri shendosh e mire,ajo tregon se te gjitha punet i ka kryer nendia.

Te pershendes shume dhe mundin per temen e hapur.Shpresoj se do ta vazhdojsh. :P

Sinqerisht,
TURISTI. :P
__________________
Ēdo gjė ėshtė e kalueshme,a mė i kalueshmi ėshtė njeri.
turisti Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 24-10-05, 17:05   #12
Makaveli
 
Makaveli's Avatar
 
Join Date: 14-04-05
Location: Gjakovė
Posts: 96
Makaveli has disabled reputation
Default

I nderuari turisti,perveq ketyre gjerave qe cekem per nenvetedijen,ka edhe shum gjera tjera tė cilat ty edhe shum tjereve besoj qe ju interedojne ti dini ...

flm per bashkpunimin .. :lol:
__________________
Njerėzit qė kafshojnė dorėn e atij qė i ushqen zakonisht lėpijnė kėpucėt e atyre qė i godasin.
Makaveli Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 24-10-05, 22:56   #13
Gentiani
...
 
Gentiani's Avatar
 
Join Date: 27-06-04
Location: Luginen e dashurise !
Posts: 4,053
Gentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėm
Default

po, po ishin duke u sjellur nė forum dyjat bashkė vetėdija e nėndija nė kėrkim tė spjegimit tė tyre cila ėshtė cila :lol: :lol: :lol:
Gentiani Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 25-10-05, 00:21   #14
turisti
nė sokaqet misterioze....
 
turisti's Avatar
 
Join Date: 25-07-04
Location: Mahalla e azganave p/n
Posts: 47,640
turisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėm
Default

Quote:
Originally Posted by Makaveli
I nderuari turisti,perveq ketyre gjerave qe cekem per nenvetedijen,ka edhe shum gjera tjera tė cilat ty edhe shum tjereve besoj qe ju interedojne ti dini ...

flm per bashkpunimin .. :lol:
Po,Makaveli i nderuar.Bash po me intereson,sepse libra per vetedijen dhe nendije e nje autoarit Amerikan me ka mbet ne Kosove,ashtu qe me intereson seriozisht.

Sinqerisht,
TURISTI. :P
__________________
Ēdo gjė ėshtė e kalueshme,a mė i kalueshmi ėshtė njeri.
turisti Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 26-10-05, 01:29   #15
doGzona
 
doGzona's Avatar
 
Join Date: 23-03-05
Posts: 9,444
doGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėm
Default

Cdo dite Nenvetdija e jone ndikon ne ate qe te bejme gjera te ndryshme .

Kur e lexojm Freudin , kuptojm fare mire se si Nenvetdija e jone e udhezon Vetdijen tone dhe menyrat e saj ne sjellje.Nenvetdija e jone ndikon cdo dite ne ate se cfare vendimi ne marrim, cka na shtyen ne ndonje veprim per shkak te arsyes se pa pare dhe diqka qe na motivon , na shqeteson dhe na qeteson.
Metodat e reja te neuroshkences mundohen te gjejne binaret nervore qe jane aktive ne ndjenja te ndryshme dhe keto hulumtime ne kete dejtim na fashinojne nga nje gazetar i quajtur Malcom Gladwel me librin e tij ”Blink” per kete pune dhe kete studim, duhet edhe te ceket se ky liber ishte ne vendin e pare te shitjes ne USA, dhe ju preferoj qe ta lexoni.
Ne kete liber Gladwell shkruan fare mre se mbrenda disa sekondave njeriu mundet te marre shkathtesin e vendimit , shembull kur njeriu dashurohet, por ne kete lloje menyre te shpejte te mendimeve ,nje vendim i tille ndoshta do ta ushtronte trurin dhe vleren e njeriut qe te mirret pas shume muajsh , por ja qe ne sekonda te shpejt mirret nje vendim , pra nje gje e tille vjen nga Nenvetdija e jone qe na shtrengon aq shume dhe ne dergon ne mendime te cilat me vone behen edhe Vetdije , por cka e shtyn dhe e ngacmon truirn tone ne keto momente .
Ne baze te neurostudjuesve ne jemi te vetdijshem vetem per 5% te aktiviteteve tona kognitive (mendimet) dhe kjo do te thote se majoriteti i vendimeve tona , ndjenjat, sjelljet te gjitha keto ngacmohen dhe jane nen ndikimin e Nevetdijes.
Si e ngacmon nuhatja zemren tone?
Po , kete gje studjuesit e ndryshem e parashofin vetem si”mit” dhe keta mendojnė se truri i jonė zhvillohet ne nje gjithesi e cila bene qe njeriu nuk mundet ti ndaje keto aktivitete ne dy pjese , nje ne Vetdijen dhe nje ne Nenvetdijen .
Gerald Zaltman eshte profesor ne Harvard Business School i cili perpiqet qe te zbuloje se cka gjindet pas vendimit te konsumuesve kur bejne blerjen e mallit.
Ky profesor e ka krijuar nje metode qe quhet ZMET, Zaltman Metaphor Elicitation Technique, dhe ky u angazhua shume qe te krijoj edhe nje disajne per spitalet e femijve ne menyre qe perjetimet e femijeve te jene sa me pak traumatike, dhe pas shume intervistave dhe testimeve te femijve , prinderve dhe personeleve te spitalit nxorri ne perfundim disa tema univerzale si kontrolla , bashkpunimi dhe energjia.
Ky shkruan se :”Kur te ndertohet nje spital femijet do te takohen me flutura dhe me simbole te deshiruara
Dhoma e femijeve do ti perngjaj natyres se tyre shtepiake dhe ata do te ken nje kontrolle mbi sferen e tyre personale.Nje bashqe e madhe qe simbolizon ndryshimin , bashkveprimin dhe energin,do te shifet nga te gjitha dhomat dhe duhet te jete e pershtateshme per shetitje, kur femijet e semure , prinderit e brengosur ose mjeket e shqetesuar ose motrat gjinden rrethe spitalit , dhe krejt kohen keta ne kete vend do te rrethohen nga perjetimet dhe qetesimet harmonike shpirterore.


doGzona Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Reply


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

All times are GMT +1. The time now is 05:24.
Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2015, vBulletin Solutions, Inc.