Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Go Back   Dardania.de > Zona e Argėtimit > Lojra zbavitėse
User Name
Password
Lojra zbavitėse Lojra elektronike, Lojra tė ndryshme pa kufi.Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 11-11-05, 18:26   #1
laliloli
 
laliloli's Avatar
 
Join Date: 18-03-05
Location: Kosovė
Posts: 9,232
laliloli VIPlaliloli VIPlaliloli VIPlaliloli VIPlaliloli VIPlaliloli VIPlaliloli VIP
Send a message via ICQ to laliloli Send a message via MSN to laliloli
Default Loje me llogaritje matematikore

Te provojme se sa e njohim matematiken dhe si po na shkon kjo loje

Duke llogaritur me numrat(kater duhet te jen) 7,4,1dhe 3 fitoni numrin 6

Po e zgjidh kete:

7+1=8x3=24:4= 6


Zgjidhne pra kete : me numrat 9,5,2dhe 7 fitoni numrin 14


PS.Nuk duhet te perseritni dy here nje veprim matematikor (mbledhje ,zbritje,shumezim ose piestim}

Me qe aty per aty me lindi kjo ide ,i mirepres sygjerimet dhe keshillat e juaja dhe pse jo te behen edhe ndryshime


Sinqerisht Lali


__________________
Rrespekto tė tjeret ,
ashtu siq dėshiron tė jesh i rrespektuar
laliloli Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Nyje Interesante
Old 11-11-05, 20:22   #2
Barbaroza
Miss Dardania 2004
 
Barbaroza's Avatar
 
Join Date: 09-01-04
Location: Nė zemėr tė Kosovės!
Posts: 12,880
Barbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėm
Default Re: Loje me llogaritje matematikore

Quote:
Originally Posted by laliloli
Te provojme se sa e njohim matematiken dhe si po na shkon kjo loje

Duke llogaritur me numrat(kater duhet te jen) 7,4,1dhe 3 fitoni numrin 6

Po e zgjidh kete:

7+1=8x3=24:4= 6


Zgjidhne pra kete : me numrat 9,5,2dhe 7 fitoni numrin 14


PS.Nuk duhet te perseritni dy here nje veprim matematikor (mbledhje ,zbritje,shumezim ose piestim}

Me qe aty per aty me lindi kjo ide ,i mirepres sygjerimet dhe keshillat e juaja dhe pse jo te behen edhe ndryshime


Sinqerisht Lali
9-5=4x7=28:2=14


A osht mire bre?
__________________
"Do all the good you can,
by all the means you can,
in all the ways you can,
in all the places you can
at all the times you can,
to all the people you can,
as long as ever you can".
Barbaroza Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 11-11-05, 21:12   #3
laliloli
 
laliloli's Avatar
 
Join Date: 18-03-05
Location: Kosovė
Posts: 9,232
laliloli VIPlaliloli VIPlaliloli VIPlaliloli VIPlaliloli VIPlaliloli VIPlaliloli VIP
Send a message via ICQ to laliloli Send a message via MSN to laliloli
Default Re: Loje me llogaritje matematikore

Quote:
Originally Posted by Barbaroza

9-5=4x7=28:2=14


A osht mire bre?
Mire eshte Barbaroza ,te lumte .

Nuk e parashtrove nje detyre tjeter
__________________
Rrespekto tė tjeret ,
ashtu siq dėshiron tė jesh i rrespektuar
laliloli Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 11-11-05, 21:24   #4
Barbaroza
Miss Dardania 2004
 
Barbaroza's Avatar
 
Join Date: 09-01-04
Location: Nė zemėr tė Kosovės!
Posts: 12,880
Barbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėm
Default

Faleminderi Lali.Nga numrat 8,6,3,2 fitoni numrin 28
__________________
"Do all the good you can,
by all the means you can,
in all the ways you can,
in all the places you can
at all the times you can,
to all the people you can,
as long as ever you can".
Barbaroza Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 11-11-05, 21:31   #5
laliloli
 
laliloli's Avatar
 
Join Date: 18-03-05
Location: Kosovė
Posts: 9,232
laliloli VIPlaliloli VIPlaliloli VIPlaliloli VIPlaliloli VIPlaliloli VIPlaliloli VIP
Send a message via ICQ to laliloli Send a message via MSN to laliloli
Default

Quote:
Originally Posted by Barbaroza
Faleminderi Lali.Nga numrat 8,6,3,2 fitoni numrin 28

8x3=24+6=30-2=28 --a eshte mire Barbaroza?


Vazhdojme

me numrat 9,3,5,6 fitoni numrin 21
__________________
Rrespekto tė tjeret ,
ashtu siq dėshiron tė jesh i rrespektuar
laliloli Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 11-11-05, 21:56   #6
Barbaroza
Miss Dardania 2004
 
Barbaroza's Avatar
 
Join Date: 09-01-04
Location: Nė zemėr tė Kosovės!
Posts: 12,880
Barbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėm
Default

Quote:
Originally Posted by laliloli
Quote:
Originally Posted by Barbaroza
Faleminderi Lali.Nga numrat 8,6,3,2 fitoni numrin 28

8x3=24+6=30-2=28 --a eshte mire Barbaroza?


Vazhdojme

me numrat 9,3,5,6 fitoni numrin 21
laliloli,kaq pata mundesi! :?

3x6=18+9=27-5=22
__________________
"Do all the good you can,
by all the means you can,
in all the ways you can,
in all the places you can
at all the times you can,
to all the people you can,
as long as ever you can".
Barbaroza Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 11-11-05, 21:56   #7
Murgesha
 
Murgesha's Avatar
 
Join Date: 24-10-03
Location: Diku nėpėr botė....
Posts: 40,989
Murgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėm
Default

Quote:
Originally Posted by laliloli
Quote:
Originally Posted by Barbaroza
Faleminderi Lali.Nga numrat 8,6,3,2 fitoni numrin 28

8x3=24+6=30-2=28 --a eshte mire Barbaroza?


Vazhdojme

me numrat 9,3,5,6 fitoni numrin 21

9:3=3x5=15+6=21
__________________
Mė duaj ose mė urrej, sepse qė tė dyja janė nė favorin tim. Nėse mė do, do jem gjithnjė nė zemren tėnde, nėse mė urren do jem gjithmonė nė mendjen tėnde!
Murgesha Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 11-11-05, 22:02   #8
Murgesha
 
Murgesha's Avatar
 
Join Date: 24-10-03
Location: Diku nėpėr botė....
Posts: 40,989
Murgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėm
Default

Mė falni se harrova tė parashtroj njė problem matematikor.
Nga numrat 7,6,5,3 fitoni numrin 20?
__________________
Mė duaj ose mė urrej, sepse qė tė dyja janė nė favorin tim. Nėse mė do, do jem gjithnjė nė zemren tėnde, nėse mė urren do jem gjithmonė nė mendjen tėnde!
Murgesha Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 11-11-05, 22:02   #9
laliloli
 
laliloli's Avatar
 
Join Date: 18-03-05
Location: Kosovė
Posts: 9,232
laliloli VIPlaliloli VIPlaliloli VIPlaliloli VIPlaliloli VIPlaliloli VIPlaliloli VIP
Send a message via ICQ to laliloli Send a message via MSN to laliloli
Default

Quote:
Originally Posted by Murgesha

me numrat 9,3,5,6 fitoni numrin 21

9:3=3x5=15+6=21[/quote]

Te lumte Murgesha ,Barbaroza afer qenke afru edhe ti

Vazhdojme :

Me numrat 8,1,4,7 fitoni numrin 11
__________________
Rrespekto tė tjeret ,
ashtu siq dėshiron tė jesh i rrespektuar
laliloli Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 11-11-05, 22:14   #10
Murgesha
 
Murgesha's Avatar
 
Join Date: 24-10-03
Location: Diku nėpėr botė....
Posts: 40,989
Murgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėm
Default

Quote:
Originally Posted by laliloli

Te lumte Murgesha ,Barbaroza afer qenke afru edhe ti

Vazhdojme :

Me numrat 8,1,4,7 fitoni numrin 11
8x1=8+7=15-4=11

Dhe mos ma baj me hile:
Nga numrat 7,6,5,3 fitoni numrin 20? :P
__________________
Mė duaj ose mė urrej, sepse qė tė dyja janė nė favorin tim. Nėse mė do, do jem gjithnjė nė zemren tėnde, nėse mė urren do jem gjithmonė nė mendjen tėnde!
Murgesha Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 11-11-05, 22:22   #11
Kalt
 
Join Date: 02-11-05
Posts: 1,466
Kalt i njohur pėr tė gjithėKalt i njohur pėr tė gjithėKalt i njohur pėr tė gjithėKalt i njohur pėr tė gjithėKalt i njohur pėr tė gjithėKalt i njohur pėr tė gjithė
Default

(6x5) - (7+3) = 20
Kalt Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 11-11-05, 22:25   #12
Kalt
 
Join Date: 02-11-05
Posts: 1,466
Kalt i njohur pėr tė gjithėKalt i njohur pėr tė gjithėKalt i njohur pėr tė gjithėKalt i njohur pėr tė gjithėKalt i njohur pėr tė gjithėKalt i njohur pėr tė gjithė
Default

Me numrat 2,3,5,6 te dale numri -3.
Kalt Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 11-11-05, 22:41   #13
Murgesha
 
Murgesha's Avatar
 
Join Date: 24-10-03
Location: Diku nėpėr botė....
Posts: 40,989
Murgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėm
Default

Quote:
Originally Posted by Kalt
Me numrat 2,3,5,6 te dale numri -3.
(2x6)+(-3x5) = -3

Nuk jam e sigurtė nėse kėshtu shtrohet ky problem, edhe ku me qenė se kam harruarr si ka qenė matematika dikur.
__________________
Mė duaj ose mė urrej, sepse qė tė dyja janė nė favorin tim. Nėse mė do, do jem gjithnjė nė zemren tėnde, nėse mė urren do jem gjithmonė nė mendjen tėnde!
Murgesha Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 11-11-05, 22:42   #14
Kalt
 
Join Date: 02-11-05
Posts: 1,466
Kalt i njohur pėr tė gjithėKalt i njohur pėr tė gjithėKalt i njohur pėr tė gjithėKalt i njohur pėr tė gjithėKalt i njohur pėr tė gjithėKalt i njohur pėr tė gjithė
Default

Quote:
Originally Posted by Murgesha
Quote:
Originally Posted by Kalt
Me numrat 2,3,5,6 te dale numri -3.
(2x6)+(-3x5) = -3

Nuk jam e sigurtė nėse kėshtu shtrohet ky problem, edhe ku me qenė se kam harruarr si ka qenė matematika dikur.
Mire eshte vecse duhet nje ndryshim i vogel: (2x6) - (3x5) = -3
Kalt Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 12-11-05, 15:39   #15
Barbaroza
Miss Dardania 2004
 
Barbaroza's Avatar
 
Join Date: 09-01-04
Location: Nė zemėr tė Kosovės!
Posts: 12,880
Barbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėm
Default

Po vazhdoj une pasi s'ka te parashtruar detyre!

Nga numrat 5,5,7 dhe 2 te fitohet numri 14

E lehte fare! :lol:


__________________
"Do all the good you can,
by all the means you can,
in all the ways you can,
in all the places you can
at all the times you can,
to all the people you can,
as long as ever you can".
Barbaroza Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Reply


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

All times are GMT +1. The time now is 17:44.
Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2016, vBulletin Solutions, Inc.