Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Go Back   Dardania.de > Shoqėria > Dashuria
User Name
Password
Dashuria A janė kėto tema tabu tek ne?! Ejani tė bindeni...Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 18-12-05, 00:24   #1
FrEsKiA
 
Join Date: 16-12-05
Location: ne erozionin e dashurise!
Posts: 1,722
FrEsKiA VIPFrEsKiA VIPFrEsKiA VIPFrEsKiA VIPFrEsKiA VIPFrEsKiA VIPFrEsKiA VIPFrEsKiA VIP
Default AFRODITA, PERENDESHA E DASHURISE DHE BUKURISE!

Pershendetje shoqeri e nderuar!

A din dikush nga ju te na shkruaj mbi Jeten e Afrodites perendeshes se Dashurise dhe Bukurise?
Kend e ka dashuruar Afrodita?Pse ka mbetur IDoli i bukurise?Pse edhe sot mirret si shembull ne dashuri dhe bukuri?A mendoni se ende dominon forca e saj edhe sot?

Me plote kenaqesi i pres mendimet tuaja! :)


__________________
O diell, po tė mos ishin njerėzit qė i ngroh e u jep jetė, c`kuptim do tė kishte lindja jote?
FrEsKiA Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Nyje Interesante
Old 21-12-05, 15:05   #2
arben-ks
 
Join Date: 20-12-05
Location: Ne dardh
Posts: 345
arben-ks shumė i dashurarben-ks shumė i dashurarben-ks shumė i dashurarben-ks shumė i dashurarben-ks shumė i dashur
Default

a je djal a qik freski
arben-ks Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 25-12-05, 09:10   #3
FrEsKiA
 
Join Date: 16-12-05
Location: ne erozionin e dashurise!
Posts: 1,722
FrEsKiA VIPFrEsKiA VIPFrEsKiA VIPFrEsKiA VIPFrEsKiA VIPFrEsKiA VIPFrEsKiA VIPFrEsKiA VIP
Default

Femer jam :)
__________________
O diell, po tė mos ishin njerėzit qė i ngroh e u jep jetė, c`kuptim do tė kishte lindja jote?
FrEsKiA Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 27-12-05, 14:51   #4
arben-ks
 
Join Date: 20-12-05
Location: Ne dardh
Posts: 345
arben-ks shumė i dashurarben-ks shumė i dashurarben-ks shumė i dashurarben-ks shumė i dashurarben-ks shumė i dashur
Default

Aferdita

Aferdite perendesha simpatike e dashurise dhe e bukurise. Ka ne parahistori te panjohur nga shumica ,qe dha shkas dhe terren te pershtatshem te konsiderohej nje perendi e huaj,e importuar nga Lindja dhe po ashtu ne greqin klasike si perendi e formuar nga shkuma .
Le te te fillojme nga miti me variantin e tij te kundert (gabim).
Kur Kroni me nje kose te mprehte kastroi te jatin,Uranian,ai ia hodhi organet gjenitale ne det.Keto organe gjenitale te nje perendie trazuan aq shume uje saqe krijuan rreth vetes shume shkume.Keshtu ,duke lundruar,ato arrijne ne ishullin Kitere (qithira) dhe s’andejmi perfundojne ne Qipro,kur ngjizet perendesha dhe nje mengjes te bukur del ne bregun e Qipros me gjith bukurin e madheshtin e saj prej perendie.Kudo ku shkel kemba e saj e bardhe mbin lule.E vetmja veshje e saj jane floket e arte.Atje e moren Oret dhe pasi i vune nje kurore ne koke dhe i varen ne qafeb nje varese me shkelqim vetetime,e cuan te perendite e olimpit,te cilat mbeten te shtangura nga bukuria e saj.
Le te shqyrtojme me mire mitet “greke”dhe te themi mendimin e kundert.Aferdita ne fillim eshte e bija e Uranit.Eshte bashkeshortja e perendise se zjarrit Hefest.Ne krahinen e Iliades(ne Peloponez),ajo konsiderohet si bija e Uranit dhe e Dites.Ne shumicen e vendeve te Greqise kulti i saj behej ne maja te larta.Ne Akrokorinth,ne malin Erikos,ne Larisen Argolike (Lartesia eshte toponimi pellazgjik qe tregon nje vend pak te ngritur,sh,fjalen arvanitase Larteza = drejt lartesis) ne Knithos etj.
Vesa e mengjesit eshte nje nga dhuratat e saj.U dashurua dhe rrembeu per kete te birin e Diellit Fetonin,ose sipas te tjerve te birin e Kefaluse (ylli i mengjesit) dhe te Agimit.
Te gjitha keto bejne qe shume kerkues te ditur ta konsiderojne ate si personifikim te Agimit, “te panorames me te bukur te natyres” sic na trhote Max Muller. (Nouv.Lecons sur la science dy langage,V.li f.96-97,perkth ne frengjisht nga Perrot dhe Harris)

Por le te vazhdojme me larg ne kohe ,qe te shohim se kurre dhe n;asnje rast Aferdita – as ne periudhen klasike dhe Helenistike – nuk ka qen perendesha e fekondimit,cic percaktohet gjoja ne Aferditat Fenikase ose Aziatike.Ne Azi personifikimi i fekondimit eshte femra,kurse ne Sqiperi/Greqi eshte mashkulli,penisi .(sh.nje pikpamje qe ka mbijetuar ne shprehjen shqipe/arvanitase :”Jo ara ,po fara”
Ne periudhen e Mikenes Aferdita konsiderohet si nene ose moter e Zeusitbija e Zeusit dhe e Dionis,qe sic kemi thene do te thote e Ndritshme.Simboli i Aferdites eshte emblema e flamurit gjysme – hena me nje yll perbrenda.Sigurisht gjysme hena islamike ndoshta eshte nje koincidence me ata te Aferdites,megjithate nuk perjashtohet mundesia qe frymezonjesi i tij te kete qene “admirues i Greqise ne epoken me te veshtire per boten greke,per shkak te ndjekjeve qe kishte organizuar kunder tij Kristianizmi dhe vegla e tij shteterore – Bizanti”.Te mos harrojme se kur u shfaqen per here te pare Turqit ne Azine e vogel ,Bizantet i kan quajtur “greke te rinj” nga urrejtja e tyre ndaj Kristianizmit.Duhet marre parasysh se emri “grek” ishte atehere dicka me shume se nje sharje poshteronjese..
Egziston nje numer i madh monedhash dhe unazash qe kane kete simbol te Aferdites,qe nga ishulli i Qipros e gjer ne Itali.Ne objekte te ndryshme te periudhes se Mikenes paraqitet simboli i Aferdites ne nje skene te cuditshme te lindjes se perendeshes nga koka e se jemes.Ne librin e Krisulla Kardharait me titull: “ Lakedemonet” – Athine 1979,dhe ne kapitull qe i dedikohet kultit te Aferdites ne Lakoni(peloponez) f.219 ,analizohen te gjitha keto materiale dhe mendimi i shkrimtares eshte se Aferdita adhurohej ne epoken e Mikenes si e ema e Zeusit e bile,pa pasur nje emer te perafert,quhet Diwija dhe Diuja.Ne Thesproti dhe posacerisht ne Dodone ,ajo adhurohej si Dioni (f.220).
Ne pithos( Beoti) ne nje gravure skenizohet lindja e Aferdites nga koka e Zeusit.

Shkrimtarja e siperpermendur K.Kardhara supozon se kulti i Aferdites (Diwija) dhe i Zeusit (Divo gjin.Divei dhan, sipas shkrimit Linear B) u importua ne Greqi nga indoeuropianet qe kishin zbritur ne Gadishullin Ballkanik rreth mijevjecarit te trete.
Analiza qe u ben ketyre ceshtjeve ne librin e saj z.Kardhara eshte shume interesantedhe sigurisht nenvizon se karakteri baze i kesaj perendeshe ,ashtu si edhe i Zeusit ,fillimisht ishte qiellor.
Me fjale te tjera Dia ishte perendeshe e qiellit ,pra fillimisht perendeshe e drites se kthjellet te dites.,si dhe Zeusi (f.220)
Autorja nenvizon akoma se ekspozioni i vecante i yllit qe perfshihet midis 2 brireve te gjysme-henes ne monedhat e Pafos dhe ne shume te tjera ,tregojne se perendesha ne fjale personifikon yllin e shkelqyer te agimit,qe paralajmeron ardhjen e Dites.
E ne te vertete te gjitha te dhenat tregojne se Aferdita eshte perendeshe e lashte.,qe kulti i saj ka qen pothuajse i njekohshem me perendine me te larte pellazgjike ,Zeusin dhe se ajo eshte nje krijese e qarte iliro – pellazgjike.
Arsyeja e kthjellet ,mendimi i qarte ,kerkimi dhe verejtja e paraardhsve tane te lashte,krijuan perendite,d,m,th, ata elemente qe adhurohen sepse vlejne te adhurohen per arsye,qe i kupton cdo njeri i shendoshe dhe me mendje ne koke.
Mulleri i afrohet shume realitetit duke pohuar se Aferdita arkaike shprehte personifikimin e agimit.Kurse Kardharaja afrohet akoma dhe me shume se vertetes duke thene se Aferdita ishte personifikimi i yllit me te shkelqyer.I yllit do te shtonja une ,qe eshte me i gezuari dhe shpres dhenesi per njerezit primitive,i yllit te shkelqyer qe paralajmeron mbarimin e nates se erret e plot reziqe dhe ardhjen e dites,me lindjen e diellit te ndritshem qe perhap drite e gezim mbi toke,te atit – diell qe jep jete kudo.Ja perse konsiderohet binjake me Zeusin .
Aferditen Homeri e konsideron si bije te tij ne krijimin e epeve,por germimet tregojn se dikur ajo u konsiderua bashkeshorte ,e ne kohe me te largeta nena e tij.Dhe eshte e natyrshme.Me pare del Aferdita e me pas lind Dielli..
Le te shohim etimologjin e emrit te Perendeshes per te vertetuar ate qe thame edhe nga kjo ane.Duke shpjeguar mitin nga shkuma e dallgeve e nxjerrim gabim prejardhjen e emrit,duke pretenduar se tregon ate qe del nga shkuma.Por edhe sikur emri i saj te shkruhej me ypsilonin grek (u),perseri ai do te tregonte ate qe zhytet ne shkume dhe jo ate qe del! Kete e nenvizojne te gjith kerkuesit e kohes sone dhe asnje nuk e pranon kete variant etimologjik
AFERDITA-Nje nga dymbedhjete perendite e Olimpit

Me e bukura e perendeshave.I perket dymbedhjete perendive te Olimpit ku dhe banon.Nje mit e konsideron vajzen e Dias dhe te Dionit.
Nje tjeter mbeshtet qe ka lindur nga shkuma e detit dhe disa copeza nga lekura e Uranit,kur u plagos nga I biri I Kronos.Megjithate adhurimi I saj duket se ka prejardhjen nga lindja dhe kaloi ne Greqi nepermjet Qipros. Ishte perendi e bukurise,e dashurise dhe asaj prinderore.Perhere e ndiqnin Haritet dhe Oret.ngado qe kalonte,percillte dashurine.Perendite dhe njerezit kerkonin favorizimin e saj.Paris I dhuroi Aferdites,mollen e bukurise qe hodhi Erida.Kjo,per ta shperblyer,e drejtoi te shkonte ne Sparte.Atje njohu Helenen e bukur,e rrembeu dhe keshtu provokoi Luften e Trojes.

Burri I saj ishte perendia Ifestos,I cili calonte,por e tradhetoi me Arin.

Ifestos u informua per kete tradheti nga Ilios(Dielli),I cili I shikon te gjitha.Per t’u hakmarre,mbeshtolli krevatin me rrjete te padukshme dhe kur cifti u takua,u zune ne gracken e Ifestos.Pas kesaj,Ifestos,mblodhi te gjitha perendite per te pare kete skene.

Femijet e Aferdites dhe te Arit jane,Dimos(tmerri),Fovos(frika),Armonia dhe mundet Priapos.

Pervec Arit,Aferdita dashuroi edhe Aghisin,vellain e mbretit te Trojes,Priamun.Me Priamun lindi nje femije,Enia,dhe per nder te tij ndihmoi Trojanet gjate luftes se Trojes.Dashuroi gjithashtu edhe Adonin.Kur i dashuri i saj u vra nga nje derr i eger,perendesha e luti Dian per ta ringjallur cdo pranvere dhe vere per te qene bashke.Adhurimi i Aferdites ishte shume ndricuese dhe depertuese,sidomos neper porte,ku e konsideronin shpetimtarja e marinareve.Me e lashta dhe me madheshtore qendra e adhurimit te saj,ishte ne Qipro.Me pas ne Kithira,Knidos,Korinth,Tiba,Atika,Siqelia dhe shume te tjera.

Simboli i saj ishte pellumbi,mersina dhe shega.Ne veprat e artit paraqitet here lakuriq,here duke u lare.Zakonisht paraqitet perkrah saj dhe ErotasJa pak info
arben-ks Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 01-01-06, 22:07   #5
FrEsKiA
 
Join Date: 16-12-05
Location: ne erozionin e dashurise!
Posts: 1,722
FrEsKiA VIPFrEsKiA VIPFrEsKiA VIPFrEsKiA VIPFrEsKiA VIPFrEsKiA VIPFrEsKiA VIPFrEsKiA VIP
Default

Quote:
Originally Posted by arben-ks
Aferdita

Aferdite perendesha simpatike e dashurise dhe e bukurise. Ka ne parahistori te panjohur nga shumica ,qe dha shkas dhe terren te pershtatshem te konsiderohej nje perendi e huaj,e importuar nga Lindja dhe po ashtu ne greqin klasike si perendi e formuar nga shkuma .
Le te te fillojme nga miti me variantin e tij te kundert (gabim).
Kur Kroni me nje kose te mprehte kastroi te jatin,Uranian,ai ia hodhi organet gjenitale ne det.Keto organe gjenitale te nje perendie trazuan aq shume uje saqe krijuan rreth vetes shume shkume.Keshtu ,duke lundruar,ato arrijne ne ishullin Kitere (qithira) dhe s’andejmi perfundojne ne Qipro,kur ngjizet perendesha dhe nje mengjes te bukur del ne bregun e Qipros me gjith bukurin e madheshtin e saj prej perendie.Kudo ku shkel kemba e saj e bardhe mbin lule.E vetmja veshje e saj jane floket e arte.Atje e moren Oret dhe pasi i vune nje kurore ne koke dhe i varen ne qafeb nje varese me shkelqim vetetime,e cuan te perendite e olimpit,te cilat mbeten te shtangura nga bukuria e saj.
Le te shqyrtojme me mire mitet “greke”dhe te themi mendimin e kundert.Aferdita ne fillim eshte e bija e Uranit.Eshte bashkeshortja e perendise se zjarrit Hefest.Ne krahinen e Iliades(ne Peloponez),ajo konsiderohet si bija e Uranit dhe e Dites.Ne shumicen e vendeve te Greqise kulti i saj behej ne maja te larta.Ne Akrokorinth,ne malin Erikos,ne Larisen Argolike (Lartesia eshte toponimi pellazgjik qe tregon nje vend pak te ngritur,sh,fjalen arvanitase Larteza = drejt lartesis) ne Knithos etj.
Vesa e mengjesit eshte nje nga dhuratat e saj.U dashurua dhe rrembeu per kete te birin e Diellit Fetonin,ose sipas te tjerve te birin e Kefaluse (ylli i mengjesit) dhe te Agimit.
Te gjitha keto bejne qe shume kerkues te ditur ta konsiderojne ate si personifikim te Agimit, “te panorames me te bukur te natyres” sic na trhote Max Muller. (Nouv.Lecons sur la science dy langage,V.li f.96-97,perkth ne frengjisht nga Perrot dhe Harris)

Por le te vazhdojme me larg ne kohe ,qe te shohim se kurre dhe n;asnje rast Aferdita – as ne periudhen klasike dhe Helenistike – nuk ka qen perendesha e fekondimit,cic percaktohet gjoja ne Aferditat Fenikase ose Aziatike.Ne Azi personifikimi i fekondimit eshte femra,kurse ne Sqiperi/Greqi eshte mashkulli,penisi .(sh.nje pikpamje qe ka mbijetuar ne shprehjen shqipe/arvanitase :”Jo ara ,po fara”
Ne periudhen e Mikenes Aferdita konsiderohet si nene ose moter e Zeusitbija e Zeusit dhe e Dionis,qe sic kemi thene do te thote e Ndritshme.Simboli i Aferdites eshte emblema e flamurit gjysme – hena me nje yll perbrenda.Sigurisht gjysme hena islamike ndoshta eshte nje koincidence me ata te Aferdites,megjithate nuk perjashtohet mundesia qe frymezonjesi i tij te kete qene “admirues i Greqise ne epoken me te veshtire per boten greke,per shkak te ndjekjeve qe kishte organizuar kunder tij Kristianizmi dhe vegla e tij shteterore – Bizanti”.Te mos harrojme se kur u shfaqen per here te pare Turqit ne Azine e vogel ,Bizantet i kan quajtur “greke te rinj” nga urrejtja e tyre ndaj Kristianizmit.Duhet marre parasysh se emri “grek” ishte atehere dicka me shume se nje sharje poshteronjese..
Egziston nje numer i madh monedhash dhe unazash qe kane kete simbol te Aferdites,qe nga ishulli i Qipros e gjer ne Itali.Ne objekte te ndryshme te periudhes se Mikenes paraqitet simboli i Aferdites ne nje skene te cuditshme te lindjes se perendeshes nga koka e se jemes.Ne librin e Krisulla Kardharait me titull: “ Lakedemonet” – Athine 1979,dhe ne kapitull qe i dedikohet kultit te Aferdites ne Lakoni(peloponez) f.219 ,analizohen te gjitha keto materiale dhe mendimi i shkrimtares eshte se Aferdita adhurohej ne epoken e Mikenes si e ema e Zeusit e bile,pa pasur nje emer te perafert,quhet Diwija dhe Diuja.Ne Thesproti dhe posacerisht ne Dodone ,ajo adhurohej si Dioni (f.220).
Ne pithos( Beoti) ne nje gravure skenizohet lindja e Aferdites nga koka e Zeusit.

Shkrimtarja e siperpermendur K.Kardhara supozon se kulti i Aferdites (Diwija) dhe i Zeusit (Divo gjin.Divei dhan, sipas shkrimit Linear B) u importua ne Greqi nga indoeuropianet qe kishin zbritur ne Gadishullin Ballkanik rreth mijevjecarit te trete.
Analiza qe u ben ketyre ceshtjeve ne librin e saj z.Kardhara eshte shume interesantedhe sigurisht nenvizon se karakteri baze i kesaj perendeshe ,ashtu si edhe i Zeusit ,fillimisht ishte qiellor.
Me fjale te tjera Dia ishte perendeshe e qiellit ,pra fillimisht perendeshe e drites se kthjellet te dites.,si dhe Zeusi (f.220)
Autorja nenvizon akoma se ekspozioni i vecante i yllit qe perfshihet midis 2 brireve te gjysme-henes ne monedhat e Pafos dhe ne shume te tjera ,tregojne se perendesha ne fjale personifikon yllin e shkelqyer te agimit,qe paralajmeron ardhjen e Dites.
E ne te vertete te gjitha te dhenat tregojne se Aferdita eshte perendeshe e lashte.,qe kulti i saj ka qen pothuajse i njekohshem me perendine me te larte pellazgjike ,Zeusin dhe se ajo eshte nje krijese e qarte iliro – pellazgjike.
Arsyeja e kthjellet ,mendimi i qarte ,kerkimi dhe verejtja e paraardhsve tane te lashte,krijuan perendite,d,m,th, ata elemente qe adhurohen sepse vlejne te adhurohen per arsye,qe i kupton cdo njeri i shendoshe dhe me mendje ne koke.
Mulleri i afrohet shume realitetit duke pohuar se Aferdita arkaike shprehte personifikimin e agimit.Kurse Kardharaja afrohet akoma dhe me shume se vertetes duke thene se Aferdita ishte personifikimi i yllit me te shkelqyer.I yllit do te shtonja une ,qe eshte me i gezuari dhe shpres dhenesi per njerezit primitive,i yllit te shkelqyer qe paralajmeron mbarimin e nates se erret e plot reziqe dhe ardhjen e dites,me lindjen e diellit te ndritshem qe perhap drite e gezim mbi toke,te atit – diell qe jep jete kudo.Ja perse konsiderohet binjake me Zeusin .
Aferditen Homeri e konsideron si bije te tij ne krijimin e epeve,por germimet tregojn se dikur ajo u konsiderua bashkeshorte ,e ne kohe me te largeta nena e tij.Dhe eshte e natyrshme.Me pare del Aferdita e me pas lind Dielli..
Le te shohim etimologjin e emrit te Perendeshes per te vertetuar ate qe thame edhe nga kjo ane.Duke shpjeguar mitin nga shkuma e dallgeve e nxjerrim gabim prejardhjen e emrit,duke pretenduar se tregon ate qe del nga shkuma.Por edhe sikur emri i saj te shkruhej me ypsilonin grek (u),perseri ai do te tregonte ate qe zhytet ne shkume dhe jo ate qe del! Kete e nenvizojne te gjith kerkuesit e kohes sone dhe asnje nuk e pranon kete variant etimologjik
AFERDITA-Nje nga dymbedhjete perendite e Olimpit

Me e bukura e perendeshave.I perket dymbedhjete perendive te Olimpit ku dhe banon.Nje mit e konsideron vajzen e Dias dhe te Dionit.
Nje tjeter mbeshtet qe ka lindur nga shkuma e detit dhe disa copeza nga lekura e Uranit,kur u plagos nga I biri I Kronos.Megjithate adhurimi I saj duket se ka prejardhjen nga lindja dhe kaloi ne Greqi nepermjet Qipros. Ishte perendi e bukurise,e dashurise dhe asaj prinderore.Perhere e ndiqnin Haritet dhe Oret.ngado qe kalonte,percillte dashurine.Perendite dhe njerezit kerkonin favorizimin e saj.Paris I dhuroi Aferdites,mollen e bukurise qe hodhi Erida.Kjo,per ta shperblyer,e drejtoi te shkonte ne Sparte.Atje njohu Helenen e bukur,e rrembeu dhe keshtu provokoi Luften e Trojes.

Burri I saj ishte perendia Ifestos,I cili calonte,por e tradhetoi me Arin.

Ifestos u informua per kete tradheti nga Ilios(Dielli),I cili I shikon te gjitha.Per t’u hakmarre,mbeshtolli krevatin me rrjete te padukshme dhe kur cifti u takua,u zune ne gracken e Ifestos.Pas kesaj,Ifestos,mblodhi te gjitha perendite per te pare kete skene.

Femijet e Aferdites dhe te Arit jane,Dimos(tmerri),Fovos(frika),Armonia dhe mundet Priapos.

Pervec Arit,Aferdita dashuroi edhe Aghisin,vellain e mbretit te Trojes,Priamun.Me Priamun lindi nje femije,Enia,dhe per nder te tij ndihmoi Trojanet gjate luftes se Trojes.Dashuroi gjithashtu edhe Adonin.Kur i dashuri i saj u vra nga nje derr i eger,perendesha e luti Dian per ta ringjallur cdo pranvere dhe vere per te qene bashke.Adhurimi i Aferdites ishte shume ndricuese dhe depertuese,sidomos neper porte,ku e konsideronin shpetimtarja e marinareve.Me e lashta dhe me madheshtore qendra e adhurimit te saj,ishte ne Qipro.Me pas ne Kithira,Knidos,Korinth,Tiba,Atika,Siqelia dhe shume te tjera.

Simboli i saj ishte pellumbi,mersina dhe shega.Ne veprat e artit paraqitet here lakuriq,here duke u lare.Zakonisht paraqitet perkrah saj dhe ErotasJa pak info
I nderuari arben_ks, ju falemnderit per pjesemarrjen tuaj ne kete teme!
Ju pershendes!
__________________
O diell, po tė mos ishin njerėzit qė i ngroh e u jep jetė, c`kuptim do tė kishte lindja jote?
FrEsKiA Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 03-01-06, 22:36   #6
arben-ks
 
Join Date: 20-12-05
Location: Ne dardh
Posts: 345
arben-ks shumė i dashurarben-ks shumė i dashurarben-ks shumė i dashurarben-ks shumė i dashurarben-ks shumė i dashur
Default

Freskia te pershendes
Sa i perket aferdites aferdita ka marr emrin sipas disa thenjeve se ajo ka qen vajza e par ne ket bot pas haves dhe ademit
fjala aferdit do te thot afer-dites ather kur dita me nat ka fillu me u dallu adit kur ka dal dita ka lind aderdita kjo ma shum esht histori se sa teori.
arben-ks Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 03-01-06, 22:42   #7
FrEsKiA
 
Join Date: 16-12-05
Location: ne erozionin e dashurise!
Posts: 1,722
FrEsKiA VIPFrEsKiA VIPFrEsKiA VIPFrEsKiA VIPFrEsKiA VIPFrEsKiA VIPFrEsKiA VIPFrEsKiA VIP
Default

Pershendetje arben-ks!
Ju falemnderit edhe per kete te dhene rreth Aferdites-Perendeshes se Dashurise!

Me respekt FrEsKiA
__________________
O diell, po tė mos ishin njerėzit qė i ngroh e u jep jetė, c`kuptim do tė kishte lindja jote?
FrEsKiA Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 04-01-06, 14:31   #8
Gentiani
...
 
Gentiani's Avatar
 
Join Date: 27-06-04
Location: Luginen e dashurise !
Posts: 4,053
Gentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėm
Default Re: AFRODITA, PERENDESHA E DASHURISE DHE BUKURISE!

Kisha pasur dėshirė ta njihja edhe unė kėtė Afroditėn, por nuk e kam arritur. E bukur thonin ka qenė dreqja, por pasi nuk e kam parė, ec e besoju gojėdhėnave :lol: :lol: :lol:
Gentiani Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 04-01-06, 14:38   #9
FrEsKiA
 
Join Date: 16-12-05
Location: ne erozionin e dashurise!
Posts: 1,722
FrEsKiA VIPFrEsKiA VIPFrEsKiA VIPFrEsKiA VIPFrEsKiA VIPFrEsKiA VIPFrEsKiA VIPFrEsKiA VIP
Default***************AFRODITA********************
__________________
O diell, po tė mos ishin njerėzit qė i ngroh e u jep jetė, c`kuptim do tė kishte lindja jote?
FrEsKiA Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 04-01-06, 14:48   #10
Gentiani
...
 
Gentiani's Avatar
 
Join Date: 27-06-04
Location: Luginen e dashurise !
Posts: 4,053
Gentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėm
Default

Quote:
Originally Posted by FrEsKiA


***************AFRODITA********************

shij, shuj FrEsKiA, i kisha shitur gjitha postimet e anėtarėve tė Dardanisė, e ta kisha kthyer kohėn mbrapa te Afrodita :lol: :lol: :lol:Gentiani Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Reply


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

All times are GMT +1. The time now is 18:46.
Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2015, vBulletin Solutions, Inc.