Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Go Back   Dardania.de > Shkenca > Hapėsirė filozofike-psikologjike
User Name
Password
Hapėsirė filozofike-psikologjike Praktika e jetės njerėzore, sjelljet e individėve e tė shoqerisė. Proēeset mendore etj.Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 05-07-10, 21:53   #76
Oqeani
 
Oqeani's Avatar
 
Join Date: 03-02-08
Location: Nėn hijen qiellore
Posts: 24,253
Oqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Ku qėndron kuptimi i jetės?

Quote:
Originally Posted by jadore
antiteza e kesaj qe thua Ana atehere do te jete ..mos ha mos pi mos vdis ..gjeje perjetesine ..sikur beduinet apo quheshine personat qe me meditim dhe jete asketi mundoheshin te gjenin kuptimin e jetes ..
megjithate une mbeshtes mendimin e Amines ..ne copezat e ketyre fagmenteve qe kalojme ne jete qenrdon kuptimi i saj ..
p.s.
te ju tegoj nje dialog me nje fqinje time dje ..ka nje vajze 5 muajshe ne jete .ne bisede e siper e pyeta ende je ne pushim te lindjes apo (sespe e shof qe kete pushim e shfytezon pe udhetime dhe vizita jashte shtetit tek familjaret e saj) ..po tha, deri sa ti bene nje vit ,ishalla po na dine kur te rritet ..mu qesh dhe pa ja kthy nuk munda ..qe do te ju dine tek kur vet te behet kjo nene aty po ju garantoj qe po, e me heret nuk e besoj ..veq edhe ti mos u arsyeto qe po e humb karrierren duke sakrifikuar per te kur te vrej qe kete pushim lehone je duke e shfrytezuarr si pushim vjetornga udhetimi ne udhetim ..
a nuk eshte ky nje proces i te kuptuait te jetes..!
Paska me i radhire ne 9 muaj me kete knaqnillek ...;
__________________
Shpresa ėshtė e vetmja gėnjeshtėr qė i besohet !!!
Oqeani Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Nyje Interesante
Old 05-07-10, 21:55   #77
Oqeani
 
Oqeani's Avatar
 
Join Date: 03-02-08
Location: Nėn hijen qiellore
Posts: 24,253
Oqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Ku qėndron kuptimi i jetės?

Quote:
Originally Posted by turisti
Kjo eshte 1 pjese e kuptimit te jetes dhe jam i mendimit se bash rreth ksaj pjese qe NUK i DIHET - qarkullojne te gjithat.........

Si te pergjigjemi ku qendron kuptimi i jetes kur ne kete drejtim as shkenca nuk din asgje.......dhe kjo eshte dhe do te jet enigme me e madhe e njerzimit..........
Shkenca boll mire e ka definuar - ka thene keshtu - Je nje - gjeje edhe nje .... jete he jete...
__________________
Shpresa ėshtė e vetmja gėnjeshtėr qė i besohet !!!
Oqeani Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 05-07-10, 22:01   #78
turisti
nė sokaqet misterioze....
 
turisti's Avatar
 
Join Date: 25-07-04
Location: Mahalla e azganave p/n
Posts: 47,640
turisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Ku qėndron kuptimi i jetės?

Quote:
Originally Posted by Oqeani
Shkenca boll mire e ka definuar - ka thene keshtu - Je nje - gjeje edhe nje .... jete he jete...
Kur eshte JETA ne pyetje,une nuk i besoj shkences vetem e vetem per nje gje : para JETES eshte e PAFUQIESHME........
__________________
Ēdo gjė ėshtė e kalueshme,a mė i kalueshmi ėshtė njeri.
turisti Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 05-07-10, 22:44   #79
shfletuesi_
Djale Drenice
 
shfletuesi_'s Avatar
 
Join Date: 21-10-08
Location: Nė vėndin e ngjarjeve
Posts: 20,904
shfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėm
Send a message via ICQ to shfletuesi_ Send a message via MSN to shfletuesi_ Send a message via Yahoo to shfletuesi_ Send a message via Skype™ to shfletuesi_
Default Titulli: Ku qėndron kuptimi i jetės?

Tek dashuria !? Po tham a din se qekjo po na trullav pak si ma shume. :D :)
__________________
Jeta eshte realitet jo virtualitet.

The End.
shfletuesi_ Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 06-07-10, 00:32   #80
elvio
 
elvio's Avatar
 
Join Date: 21-01-10
Posts: 6,338
elvio has disabled reputation
Default Titulli: Ku qėndron kuptimi i jetės?

aty ku dikush ka aftesine t'ia kuptoje kuptimin e saj,edhe te ndieje qe ajo s'ngel ne vend,por rrjedh si uje i kristalte,edhe pse ka momente te turbullta
elvio Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 06-07-10, 00:38   #81
Idila
Larguar
 
Join Date: 10-11-08
Location: Iliridė!
Posts: 11,047
Idila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Ku qėndron kuptimi i jetės?

Jeta pėrbėhet vetėm prej provimeve. Do tė ishim fatlum nėse do t`i jepnim provimet mė tė rėnda qė jeta na i ofron, nė kėtė rast do t`ia jepnim dhe kuptimin jetės.
__________________
Pėr tė arritur gjer te Caku,
duhen;
Urtėsia e tė gjithė dijetarėve,
Mundi i tė gjithė tė palodhurve,
Durimi i tė gjithė tė pėrvuajturve,
Besimi i tė gjithė tė pathyerve,
Syēeltėsia e tė gjithė tė zgjuarve,
Begatia e tė gjithė tė pasurve,
Trimėria e tė gjithė kreshnikėve,
Madhėshtia e tė gjithė ngadhėnjimtarėve.
Idila Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 06-07-10, 00:51   #82
shfletuesi_
Djale Drenice
 
shfletuesi_'s Avatar
 
Join Date: 21-10-08
Location: Nė vėndin e ngjarjeve
Posts: 20,904
shfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėm
Send a message via ICQ to shfletuesi_ Send a message via MSN to shfletuesi_ Send a message via Yahoo to shfletuesi_ Send a message via Skype™ to shfletuesi_
Default Titulli: Ku qėndron kuptimi i jetės?

N'tyten e revoles te dajes polic qe e ka hap kete tem e na lodh me mendime te thella filozofike.
__________________
Jeta eshte realitet jo virtualitet.

The End.
shfletuesi_ Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 06-07-10, 10:35   #83
Oltiana1
Larg FD-sė .
 
Join Date: 26-11-09
Posts: 5,082
Oltiana1 i pazėvėndėsueshėmOltiana1 i pazėvėndėsueshėmOltiana1 i pazėvėndėsueshėmOltiana1 i pazėvėndėsueshėmOltiana1 i pazėvėndėsueshėmOltiana1 i pazėvėndėsueshėmOltiana1 i pazėvėndėsueshėmOltiana1 i pazėvėndėsueshėmOltiana1 i pazėvėndėsueshėmOltiana1 i pazėvėndėsueshėmOltiana1 i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Ku qėndron kuptimi i jetės?

Shumė studiues tė ndryshėm janė munduar pėr t`i dhėnė njė pėrgjigje pyetjes qė ke shtruar te kjo temė .

Ka pėrgjigje tė mundėshme tė panumėrta mbi pyetjen se ku qėndron kuptimi i jetės , madje janė dhėnė shumė pėrgjigje tė ndryshme qė rrjedhin nga teoritė shkencore , folozofike , por pėrgjigje pėrfundimtare e tė pajtueshme dhe tė pranishme nuk ka ende .

Shumė persona janė tė lidhur ngushtė me pyetjet se ku qėndron kuptimi i jetės " Cili ėshtė qėllimi i jetės ?" . " Ēfarė ėshtė e ēmueshme nė jetė ?" dhe "Ē`domethėnje ka jeta ?" .

Sipas meje kuptimi i jetės , qėndron tek aftėsia e njeriut pėr t`i krijuar kushte tė pėrshtatshme vetės pėr tė mbijetuar nė kėtė botė .
Edukimi dhe besimi tek Zoti janė dy prej kushteve themelore pėr t`i dhėnė kuptim jetės .
Oltiana1 Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 06-07-10, 11:04   #84
shfletuesi_
Djale Drenice
 
shfletuesi_'s Avatar
 
Join Date: 21-10-08
Location: Nė vėndin e ngjarjeve
Posts: 20,904
shfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėm
Send a message via ICQ to shfletuesi_ Send a message via MSN to shfletuesi_ Send a message via Yahoo to shfletuesi_ Send a message via Skype™ to shfletuesi_
Default Titulli: Ku qėndron kuptimi i jetės?

Edhe diqka.


Nese ndaleni e mendoni mire. Pse, per qfar, e perseri pse. Jetes do i humbet kuptimi. :) Shyteni edhe me thell ne mendime si qurat n'mjegull kur te humbasin e nuk do e gjeni ate qe kerkoni , menyra me e mire per ti gjetur kuptimin saj eshte besimi ne Zot. Per deri sa nuk besoni ne Zotin 1 nuk do e gjeni kurr kuptimin e jetes. :) Shnetje nuk ju fola si hoxh po si vllai i hoxhes :D
__________________
Jeta eshte realitet jo virtualitet.

The End.
shfletuesi_ Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 06-07-10, 11:19   #85
Antika
 
Antika's Avatar
 
Join Date: 05-03-09
Location: ..n'kryeveni.
Posts: 1,907
Antika i pazėvėndėsueshėmAntika i pazėvėndėsueshėmAntika i pazėvėndėsueshėmAntika i pazėvėndėsueshėmAntika i pazėvėndėsueshėmAntika i pazėvėndėsueshėmAntika i pazėvėndėsueshėmAntika i pazėvėndėsueshėmAntika i pazėvėndėsueshėmAntika i pazėvėndėsueshėmAntika i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Ku qėndron kuptimi i jetės?

Ende nuk e di mire kuptimin e jetes!!
Jetojme per te ngrene apo hame per te jetuar!?
__________________
Mendjet e mėdha diskutojne idetė,
Mendjet mesatare diskutojnė ngjarjet,
dhe Mendjet e vogla diskutojnė Njerėzit!!

..sidoqoftė,mirėdita jetė!
Antika Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 06-07-10, 17:49   #86
Gentiani
...
 
Gentiani's Avatar
 
Join Date: 27-06-04
Location: Luginen e dashurise !
Posts: 4,053
Gentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėm
Default AW: Titulli: Ku qėndron kuptimi i jetės?

Ne "kuptimin" e kuptimit te saj, o do mbeteni duke shikur sikur rrjedhen e lumit, qe rrjedhe vazhdimisht... rrjedhe, po pra rrjedhe e rrjedhe e nuk ndalet. Paramendoni anijen ne detin e hapur dhe nuk dine nga te ja mesyje ?! Perkufizimi i kuptimit te saj, ku dua te shkoj dhe ēfare duhet te beje hap pas hapi ... gati, gati ne rruge per ti mesuar kuptimin !
__________________
Unė nuk jam i pari, por jam Nr.1 !kėte qė po e shkruaj e din edhe ti !!!

...sikur une te isha ti, me miliona here do i lutesha Zotit te jam une !!!

http://www.youtube.com/watch?v=HV5GQkDbKpM
Gentiani Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 06-07-10, 18:10   #87
LOJETARI
Administratorėt
 
Join Date: 12-10-05
Posts: 3,409
LOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: AW: Titulli: Ku qėndron kuptimi i jetės?

Quote:
Originally Posted by Gentiani
Ne "kuptimin" e kuptimit te saj, o do mbeteni duke shikur sikur rrjedhen e lumit, qe rrjedhe vazhdimisht... rrjedhe, po pra rrjedhe e rrjedhe e nuk ndalet. Paramendoni anijen ne detin e hapur dhe nuk dine nga te ja mesyje ?! Perkufizimi i kuptimit te saj, ku dua te shkoj dhe ēfare duhet te beje hap pas hapi ... gati, gati ne rruge per ti mesuar kuptimin !
Dmth, jeta mundė tė ndodhė qė s'ka kuptim , por s'do tė thotė qė ėshtė e pakuptimt !
__________________
Perfekte Frauen gibt es in jeder Ecke , so sprach der Gott und schuf die Erde , rund.

Femra perfekte ka nė ēdo qyshe ,kėshtu tha zoti dhe krijoi tokėn e rrumbullakėt .
LOJETARI Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 06-07-10, 18:15   #88
Oqeani
 
Oqeani's Avatar
 
Join Date: 03-02-08
Location: Nėn hijen qiellore
Posts: 24,253
Oqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Ku qėndron kuptimi i jetės?

Quote:
Originally Posted by Idila
Jeta pėrbėhet vetėm prej provimeve. Do tė ishim fatlum nėse do t`i jepnim provimet mė tė rėnda qė jeta na i ofron, nė kėtė rast do t`ia jepnim dhe kuptimin jetės.
Vetem edhe nje me ka mbetur
__________________
Shpresa ėshtė e vetmja gėnjeshtėr qė i besohet !!!
Oqeani Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 06-07-10, 18:20   #89
Idila
Larguar
 
Join Date: 10-11-08
Location: Iliridė!
Posts: 11,047
Idila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Ku qėndron kuptimi i jetės?

Quote:
Originally Posted by Oqeani
Vetem edhe nje me ka mbetur
Pėr ta kompenzuar (plotėsuar) kuptimin e jetės? lol
__________________
Pėr tė arritur gjer te Caku,
duhen;
Urtėsia e tė gjithė dijetarėve,
Mundi i tė gjithė tė palodhurve,
Durimi i tė gjithė tė pėrvuajturve,
Besimi i tė gjithė tė pathyerve,
Syēeltėsia e tė gjithė tė zgjuarve,
Begatia e tė gjithė tė pasurve,
Trimėria e tė gjithė kreshnikėve,
Madhėshtia e tė gjithė ngadhėnjimtarėve.
Idila Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 06-07-10, 18:36   #90
Gentiani
...
 
Gentiani's Avatar
 
Join Date: 27-06-04
Location: Luginen e dashurise !
Posts: 4,053
Gentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėm
Default AW: Titulli: AW: Titulli: Ku qėndron kuptimi i jetės?

Quote:
Originally Posted by LOJETARI
Dmth, jeta mundė tė ndodhė qė s'ka kuptim , por s'do tė thotė qė ėshtė e pakuptimt !
Nein, Lojetare, e mendova ne kuptimin e definimit te saj, o do mbetet Galaktike, pa ditur cila mbeti e Toka e cili Marsi, Jupiteri... ?

Ose tjetra: Jeta eshte e mire! po jeta eshte e mire !!! ja und ?!... ama pas shtrohet pyetja pse eshte e mire jeta?, e kur ti kthesh pergjigjen se qishtu, e qishtu e qishtu...A...Aha, eh tani e di pse eshte jeta e mire.


__________________
Unė nuk jam i pari, por jam Nr.1 !kėte qė po e shkruaj e din edhe ti !!!

...sikur une te isha ti, me miliona here do i lutesha Zotit te jam une !!!

http://www.youtube.com/watch?v=HV5GQkDbKpM
Gentiani Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Reply


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

All times are GMT +1. The time now is 00:43.
Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2015, vBulletin Solutions, Inc.