Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Go Back   Dardania.de > Kultura > Gjuha Shqipe
User Name
Password
Gjuha Shqipe Drejtėshkrimi i gjuhės, barbarizmat, morfologjia, gramatika, sintaksa, dialektet, historia, dhe studimet mė tė fundit nė lidhje me gjuhėsinė.Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 23-04-06, 10:44   #1
Kaci
 
Join Date: 07-12-04
Posts: 83
Kaci has disabled reputation
Send a message via MSN to Kaci
Default Shkolla e parė shqipe nė Kosovė

“Qysh mė 1584, nė Letnicė tė Shkupit , mė pas edhe nė Shtumbulla tė Gjilanit, dy fshatra shqiptare, kanė funksionuar kolegje fetare. Kolegjet e kohės ishin shkolla tė larta. Aty pėrveē teologjisė, mėsohej filoozofia dhe studijoheshin klasikėt“ (Dhimitėr S. Shuteriqi, Marin Beēikeni dhe shkrimet tė tjera, Tiranė 1987, fq, 92.).


Nuk janė tė rastit takimet e Dom Mikel Tarabullizit, sepse Stublla ėshtė vend i cili ka traditė tė lashtė tė SHKOLLĖS (shqipe). Pra, shkolla e Stubllės ėshtė e para e legalizuar (1905) nė Kosovė nė gjuhėn shqipe. Takimet e Dom Mikelit janė kremtimi dhe kujtimi i mėsuesit tė kėsaj shkolle Dom Mikel Tarabulluzit dhe martirėve tė kėsaj ane. Takimet kanė filluar mė 1990 dhe janė bėrė tradicionale. Mbahen njė herė nė vit nė lokalet dhe oborrin shkollės sė parė shqipe, (tash kishė dhe muzeum), qė zgjasin dy ditė dhe atė javėn e fundit apo tė parafundit tė shtatorit, pėrkatėsisht tė premtėn dhe tė shtunėn. Organizatorėt: famullia (kisha) e Stubllės, shkolla e Stubllės, Akademia e Kosovės.


__________________
Njė po e theme vetem:

DUANE NJERI-TJETRIN
Kaci Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Nyje Interesante
Reply


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

All times are GMT +1. The time now is 16:27.
Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2016, vBulletin Solutions, Inc.