Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Go Back   Dardania.de > Politika & Shtypi > Politika
User Name
Password
Politika Diskutime tė qeta e konstruktive rreth politikės dhe politikanėve...Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 21-06-06, 15:18   #1
munti
 
munti's Avatar
 
Join Date: 18-04-05
Posts: 516
munti has disabled reputation
Send a message via AIM to munti
Default Lidhja e Prizrenit

Kuvendi i Lidhjes ėshtė mbajtur nė “Xhaminė e Flamurit”(Bajrakli)

Pėr dekada tė tėra gjatė periudhės sė monizmit ėshtė thėnė dhe shkruar se Lidhja Shqiptare e Prizrenit ėshtė mbajtur nė njė ndėrtesė tė vogėl.

Nė libra shkollorė dhe libra tė tjerė historikė ėshtė prezantuar pamja e njė godine tė
vogėl poshtė sė cilės ishte shkruar: “Ndėrtesa ku u mbajt Kuvendi i Lidhjes Shqiptare tė
Prizrenit”.

Kjo e dhėnė ishte ngulitur nė kokėn e njerėzve si njė e vėrtetė e padiskutueshme,
duke mos u vėnė nė pyetje as nga nxėnėsit dhe as nga njohės tė historisė.
Mirėpo ky ishte njė falsifikim historik. Ishte gėnjeshtėr e kulluar. Populli thotė se
rrena i ka kėmbėt e shkurta. Kėtė rrenė ndonėse disa janė munduar ta paraqesin si tė
vėrtetė, ka ardhur koha qė ajo tė braktiset dhe e vėrteta ta zėrė vendin e saj.
Ka ardhur koha qė tė braktiset njė e pavėrtetė historike. Kėto ditė feste tė Lidhjes
sė Prizrenit u theksua zėshėm dhe me theks tė veēantė se Kuvendi i Lidhjes ėshtė mbajtur nė
xhaminė e Flamurit – e cila nė popull ėshtė e njohur me emrin xhamia “Bajrakli”.
Kjo xhami qė ndodhet nė kompleksin e medresesė Gazi Mehmet Pashės, tashti i njo-
hur si kompleksi Lidhjes sė Prizrenit. Nė njė emision rreth Lidhjesh Shqiptare qė
ka realizuar njė televizion Mr. Enver Baftiu, nga instituti i Monumenteve tė Kulturės nė
Prizren, nga kursiu, nga vendi ku ligjėron imami i xhamisė Bajrakli pat thėnė sė nė kėtė
hapėsirė, duke pasur pėr qėllim brendinė e xhamisė, ėshtė mbajtur Kuvendi i Lidhjes.
Fshehja e kėtij fakti historik pėr njė kohė tė gjatė ėshtė njė shembull tipik i margjinalizim-
it dhe anashkalimit e pse jo edhe i pėrbuzjes sė faktorit islam, i cili ka luajtur njė rol vendim-
tar nė ruajtjen dhe formimin e identitetit tonė
kombėtar.
Prandaj me plotė tė drejt Rexhep Qosja kėrkon qė tė mos bėhemi tė verbėr e injorojmė
kėtė realitet.
Prof. Skender Rizaj thotė se pėr kėtė ngjarje janė bėrė falsifikime tė mėdha historike. Ai
thotė se tė vėrtetėn e mbajtjes sė Kuvendit tė Lidhjes brenda nė xhami e kishte thėnė nė
Tiranė me rastin e 100 vjetorit tė Lidhjes sė Prizrenit.
Gjithashtu theksohet edhe njė argument tjetėr shumė i rėndėsishėm, se ėshtė e
pamundur qė nė njė ndėrtesė tė vogėl prej 45 metra katrorė tė jenė tubuar 200 burra.
Shtėpia e vogėl e Lidhjes ishte mėsonjėtore - medrese, e cila nė vitin 1881 ishte pėrshtatur
qė tė shėrbente si rezidencė qeveritare e Lidhjes Shqiptare tė Prizrenit.
Fshehja e kėsaj tė vėrtete tregon njė tendencė tė hidhur, ku me ēdo kusht, disa
pseudohistorianė dhe pseudoshkencėtarė mundohen qė tė fshehin jo vetėm rolin e
xhamisė dhe tė muderrisėve gjatė Lidhjes sė Prizrenit, por edhe rolin e pazėvendėsueshėm
qė luajti Islami pėrballė asimilimit heleno- sllav.
Ėshtė nevojė imperative qė historia jonė tė rivlerėsohet. Gjatė periudhės moniste ka pasur
pėrpjekje qė tė pėrbaltet dhe injorohet roli i slamit nė formimin dhe ruajtjen e identitetit
onė kombėtar.
Jo vetėm nė kohėn e monizmit, por edhe sot e kėsaj dite disa intelektualė tė mbrapshtė me
nė krye Kadarenė mundohen qė ta injorojnė dhe ta mohojnė identitetin islam shqiptar.

info:gazeta Besa


__________________
--------------------------------------------
\"I sinqerte eshte ai i cili i fsheh veprat e veta te mira ashtu siē i fsheh veprat e veta tė keqija\"
Jakup a.s.
---------------------------------------------
munti Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Nyje Interesante
Old 21-06-06, 17:58   #2
King_Gentius
 
King_Gentius's Avatar
 
Join Date: 22-03-05
Location: Boston
Posts: 1,248
King_Gentius has disabled reputation
Default

Personalisht nuk do me shqetesonte nje gje e tille. Nuk ndryshon ndjenjat e mia per luftetaret anti-sllav/anti-turk te Lidhjes se Prizrenit. Me sa e di historin islami ka pas rolin e tij pozitiv por edhe ate negativ ne trevat tona.
King_Gentius Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 21-06-06, 19:34   #3
Espresso
 
Espresso's Avatar
 
Join Date: 09-11-05
Location: Aty ku sduhet
Posts: 733
Espresso
Default

Ndryshuar
Bond

Last edited by Bond; 21-06-06 at 19:40.
Espresso Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 22-06-06, 00:57   #4
munti
 
munti's Avatar
 
Join Date: 18-04-05
Posts: 516
munti has disabled reputation
Send a message via AIM to munti
Default

SEKRETI I LIDHJES

Mbi karakterin e Lidhjes Shqiptare tė Prizrenit flet edhe historiani britanik, Noel Malkolm, i cili
nė librin e tij, "Kosovo a short history" (Harper Collins, 1999) kujton citimet e njė zyrtari britanik
nė Kosovė mė 1878: "Lėvizja (LSHP)ėshtė mė shumė njė lėvizje fetare sesa sekulare, dhe udhėhiqet nga myftilerėt, ulematė dhe kadijtė… Jam i mendimit se tashmė ėshtė mase e qartė se Porta e Lartė dhe
Lidhja janė nė njė mendje, dhe po punojnė pėr tė arritur njė qėllim tė pėrbashkėt -mbrojtjen e
provincės." (fq 222)Qė nė vitin 1978 saktėsisht nė 100-Vjetorin e LSHP-sė kishte zėra historianėsh se kjo Lidhje nuk ėshtė mbajtur nė shtėpinė qė pėr dekada tė tėra ėshtė identifikuar si Shtėpia e Lidhjes Shqiptare e
Prizrenit. Mirėpo, duke ditur faktin se ato vite ishin shumė tė egra dhe tė rėnda, sidomos pėr popullin shqiptar, prandaj qė atėherė jo pak historianė kanė hulumtuar dhe kanė konstatuar faktin e tani mė
edhe logjikėn se nė atė shtėpi me aq pak metra katrorė assesi nuk ka pasur mundėsi tė organizohet Lidhja Shqiptare e Prizrenit. Kurse kur kėsaj i shtohet edhe fakti se Kongresi i Berlinit ka zgjatur
mė gjatė se njė muaj ka sjellė disa vendime nė dėm tė shqiptarėve, atėherė vetvetiu besohet edhe deklarata e dhėnė ekskluzivisht “Besės” prof dr Skėnder Rizaj,se nuk ėshtė ajo shtėpi, vendi i mbledhjes dhe nuk ėshtė data 10 qershor, por, ėshtė 17 qershor dhe kjo ka vazhduar pėr njė muaj rresht si tubim
kundėrshtues kundėr vendimeve tė Kongresit tė Berlinit. Prof dr Riza faktin e parė e shpjegon “ėshtė
abstrakte tė mendohet se nė atė shtėpi, e cila nuk mund tė i zė as 25 burra tė mbahet Lidhja Shqiptare e Prizrenit,sepse nė atė tubim dihet mirėfilli kanė marrė pjesė qindra burra.” Pastaj ai ka vazhduar se Mbledhja e LSHP-sė ėshtė mbajtur pėr njė muaj rresht, sepse ata kishin njerėzit e vetė nė Kongresin e Berlinit dhe nga atje u dėrgohej telegram pėr ato vendime. Kėshtu krerėt e LSHP-sė kanė kundėrshtuar
ato vendime, pėr copėtimin e tokave shqiptare. Padyshim prof Rizaj, lavdėron qėndrimin e Pashko Vasės, pasiqė ai ka ndihmuar shumė kėtė Lidhje duke shfrytėzuar lidhjet qė kishte sidomos me
Ambasadėn Angleze dhe pėr ketė fakt u mbajt Lidhja nė Prizren. Ėshtė befasuese se unė, qė nė 100-Vjetorin e LSHP-sė kam sjellė dokumente angleze me tė cilat saktėsohet data dhe vendi i mbajtjes sė
LSHP-sė . Besoni ato janė nė Prizren dhe vazhdojnė tė fshihen nė arkiv, kurse improvizimi i datės sė Lidhjes qė ishte kundėr Lidhjes reale tė tė madhit Ymer Prizreni, Abdyl Frashėri dhe tė tjerėve rrinė e
varur nė mur. “Pėr kėto falsifikime tė historisė paguan Beogradi, Athina dhe Moska” pohon plot mllef dr Rizaj. Tė kėtij mendimi tani e njė kohė tė gjatė ėshtė edhe mr Enver Batiu. ‘Foltorja e Lidhjes ėshtė ende nė xhaminė e Flamurit” tani siē e quajnė “Bajrakli xhami” ajo dhe disa qindra fakte tė tjera
bindin secilin se Mbledhje e LSHP ėshtė mbajtur nė kėtė xhami. Njėsoj mendojnė tė dy historianėt se shtėpia nė kėtė kompleks ka shėrbyer vetėm si pallati i qeverisė i LSHP-sė. Pokėshtu pėr kėtė ēėshtje
ndajnė mendimet e tyre edhe shumica e atyre qė e kanė mėtuar nėpėr libra tė historisė sė asaj kohe. Pėrgjegjėsi i kompleksit tė LSHP-sė Parim Kosova, pohon se tani 128 vjet pas asaj Lidhje ėshtė
njė pikėpyetje e madhe, dhe kjo ngjarje madhore nuk ėshtė mbajtur nė atė shtėpi.
Ai bazuar nė disa shėnime tė lexuara nga publicistė e historianė thotė se Shtėpia e Lidhjes ka shėrby-
er si mėsonjėtore nė vitin 1881, por pėr nevoja emergjente tė Lidhjes ishte adoptuar dhe ka shėrbyer si rezidencė qeveritare e Lidhjes Shqiptare. Ai si pėrgjegjės i kompleksit, dhe nė anėn tjetėr edhe
si njėri ndėr hulumtuesit e mirėfilltė tė kėsaj ngjarje madhore. Madje mund tė thuhet edhe militant i frymės, idesė dhe figurės madhore apo siē e quan ai Kryetarit tė parė tė Qeverisė shqiptare Ymer
Prizreni, mendon se hapėsira aktuale e kompleksit duke pėrfshirė xhaminė “Bajrakli”, ėshtė logjike se xhamia ėshtė vendi ku edhe ėshtė mbajtur Mbledhja e Lidhjes.

Info:Gazeta Besa
__________________
--------------------------------------------
\"I sinqerte eshte ai i cili i fsheh veprat e veta te mira ashtu siē i fsheh veprat e veta tė keqija\"
Jakup a.s.
---------------------------------------------
munti Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 22-06-06, 17:08   #5
Drinni
Anėtar nderi/ Nėndor 2006
 
Drinni's Avatar
 
Join Date: 04-03-06
Posts: 1,616
Drinni has disabled reputation
Default

Nuk e di saktėsisht ne jetė ashtu si thot Munti, edhe po te jet ashtu edhe mua sdo te me shqetsonte aspak kjo punė.

POR.......!

Njė analiz logjike tek te gjitha keto te dhena te lėjn te kuptojn nje hamendėsi pse gjithēka KOMBETARE mundohet te lidhet me Xhamia, me okupuesin shekullor, si ay otoman, dhe si ay sllaven.

Lidhja e Prizrenit Ishte nje grusht i madhė si per (Xhonturqit)Perandorin osmane qe po qalonte dhe perpiqej gjith at tmerr te ber me par disi ta zbusje me ndonje grusht krip e asgje me teper,si dhe padrejtesit e Europes se vjeter per shkaqe miqesie me sllavet e ballkanit.

Lidhja e Prizrenit mund te jete mbajtur ne Xhami shqiptare ne kishen shqiptare, e po pati edhe sinagoge shqiptare mund te jet mbajtur lirisht!!!!

Qellimi i saj ishte dhe sado pak u arrit qe mos te coptohej Shqiptaria !

Me nderime.
Drinni Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 23-06-06, 01:15   #6
munti
 
munti's Avatar
 
Join Date: 18-04-05
Posts: 516
munti has disabled reputation
Send a message via AIM to munti
Default

"Sipas logjikės sė kėtyre pseudo historianėve,nėse pranon se Kuvendi i Lidhjes u mbajt nė
xhami,atėherė humbet karakteri i pastėr patriotik i ngjarjes.D.m.th.gjithēka qė ėshtė fetare,
apo islame,nuk ėshtė kombėtare dhe duhet tė hidhet.Prandaj tė pranosh faktin se Kuvendi u
mbajt nė xhami nuk do tė thotė qė kjo ngjarje tė cilėsohet si islamiste,as nuk i zbehet imazhi
ngjarjes si kulmi i vetėdijesimit kombėtar tė shqiptarėve”(Dr.Milazim Krasniqi)-----------------------
-----------------------Po ėshtė e saktė: Lidhja Shqiptare u mbajt nė Xhami Pėrgjegjėsi i kompleksit tė Lidhjes Shqiptare tė Prizrenit z.Parim Kosova i cili ėshtė edhe autor i librit pėr Lidhjen e Prizrenit thotė se "ėshtė e saktė qe kuvendi i Lidhjes u mbajt nė Bajrakli Xhami (Xhamia e Flamurit) ndėrsa shtėpia e lidhjes ka shėrbyer si
seli e qeverisė sė atėhershme,kurse ambientet e medresesė kanė shėrbyer pėr ministritė e
Lidhjes Shqiptare."Parim Kosova


----------------------
----------------------


Mr.Enver Batiu
Absurde - kanė mashtruar popullin


Mr Enver Batiu nga Enti pėr Mbrojtjen e Monumenteve pėr tė gjitha kėto e quan mashtrim nė mėnyrė profesionale,sepse ai pėrveē tė tjerash thotė se "tė mbahet njė kuvend me 200 e kusur burra nė njė ambient prej 45 metra katror pėr njė muaj rresht ėshtė njė gjė absurde" dhe shpreh shqetėsimet se
edhe pas hulumtimeve tė bėra nga ai dhe nga koleget e tij historian akoma nuk ka ndonjė pėrmirėsim as nė tekstet shkollore e as librat e tjera tė historisė qė flasin pėr ketė ngjarje shumė tė rėndėsishme e cila quhet edhe si ngjarja mė kryesore pėr Kombin Shqiptar.


-----------------------
-----------------------


Arben Ēeku, pėrfaqėsues i Ministrisė sė Kulturės - Shqipėri Historia duhet tė rishikohet.
Pėrfaqėsuesi i Ministrisė sė Kulturės nga Shqipėria Arben Ceku i cili mori pjesė nė promovimin e librit pėr Kompleksin Monumental tė Lidhjes Shqiptare tė Prizrenit tha;"i kuptoj shqetėsimet e prof.Rizajt dhe tė pėrgjegjėsit tė Lidhjes Shqiptare tė Prizrenit z.Parim Kosova tė cilėt me fakte argumentojnė pėr ēėshtjen e Lidhjes sė Prizrenit dhe ju jap fjalėn se duhet tė rishikohet historia dhe gjerat duhet ti tregohen haptas popullit si nė Kosove ashtu edhe nė Shqipėri."-----------------------
-----------------------

Skender Rizaj

“Falsifikatorėt e historisė kane marrė para nga Beogradi, Moska dhe Athina!”
Nė pyetjen e gazetarit tonė se pse edhe pas hulumtimit tė historianėve akoma nuk pranohet e vėrteta pėr vendin dhe datėn e mbajtjes se Lidhjes prof.dr Skender Rizaj shprehet "Kanė marrė para nga Beogradi, Moska dhe Athina disa historian si nga Kosova ashtu edhe nga Shqipėria pėr tė fshehur faktet historike rreth mbajtjes sė Lidhjes Shqiptare tė Prizrenit" - thotė ai duke aluduar nė organet
pėrkatėse qė tė mos fshehin dokumentet e konsullatės angleze tė asaj kohe tė cilat i ka dorėzuar Entit tė Arkivave tė Kosovės qysh pas mbajtjes sė 100 vjetorit tė Lidhjes Shqiptare tė Prizrenit nė Tiranė
ku pjesėmarrės ka qenė edhe ai. "Unė kėto fakte i kam sjellė qysh para 28 viteve nė Tiranė dhe
askush nuk ka pasur asnjė argument qė ti kundėrpėrgjigjet argumenteve tė mia, por ėshtė realitet i hidhur pėr neve qė edhe pas rrėzimit tė sistemit monist nuk pranohet se Kuvenndi i Lidhjes Shqiptare tė
Prizrenit ėshtė mbajtur nė Xhaminė e Bajraklisė (Gazi Mehmed Pashės) dhe ka zgjatur njė muaj rresht duke u pėrgjigjur ēdo ditė kundėr Kongresit tė Berlinit e cila synonte copėtimin e tokave etnike Shqiptare nga ana e Serbisė, Malit tė Zi dhe Greqisė.


Info:Gazeta Besa
__________________
--------------------------------------------
\"I sinqerte eshte ai i cili i fsheh veprat e veta te mira ashtu siē i fsheh veprat e veta tė keqija\"
Jakup a.s.
---------------------------------------------

Last edited by Bond; 23-06-06 at 10:18.
munti Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 26-06-06, 05:52   #7
Arjanit Thopia
 
Join Date: 04-06-06
Posts: 23
Arjanit Thopia me shokė shumeArjanit Thopia me shokė shume
Default Shume e sakte

Me vjen shume mire per temen qe keni hapur,
Duke pasur lidhje shume te aferta familjare me Prizrenin, une shume shpesh edhe e vizitoj ate qytet. Atje, te gjithe e dijne qe Lidhja e Prizrenit eshte mbajtur ne Bajrakli Xhami. Cdo njeri me logjike te shendosh do ta dinte kete: 200 pjesemarres nuk mund te hyjne ne Shtepine e Lidhjes se Prizrenit sepse ajo eshte shume, shume e vogel. Kete e pohon edhe historiani i madh Dr. Skender Rizaj. Edhe dicka: Prizreni eshte nje qytet shume tradicional dhe ngjarjet qe kane ndodhur ne te jane percjellur brez pas brezi: Shkoni neper familjet e vjetra qytetare dhe te gjithe kane per ta pohuar informaten qe ju sollet ne kete forum.
Arjanit Thopia Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 28-06-06, 14:43   #8
munti
 
munti's Avatar
 
Join Date: 18-04-05
Posts: 516
munti has disabled reputation
Send a message via AIM to munti
Default

Nė xhami u bashkuan - pėr vatan luftuan...

Mexhid Yvejsi

«Besimtarė janė vetėm ata qė i besuan All-llahut, tė dėrguarit tė Tij, e mandej nuk dyshuan dhe pėr hir
tė All-llahut luftuan me pasurinė dhe me jetėn e tyre. Tė tillėt janė ata tė vėrtetėt».(Kur’an, 49:15)


Myderriz haxhi Ymer Prizreni dhe myderriz mulla Haxhi Zeka kanė qenė besimtarė tė vėrtetė, dy hoxhallarė, dy udhėheqės kombėtarė, dy haxhinj, dy atdhetarė qė e bashkuan popullin nė xhami
dhe pėr hir tė Zotit luftuan pėr atdhe...
Lidhja e Prizrenit (1878-1881) dhe Lidhja e Pejės «Besa-Besėn» (1899) janė dy nga ngjarjet mė tė rėndėsishme, mė tė lavdishme tė historisė sė popullit shqiptar. Ato na afirmuan si komb dhe ngritėn ēėshtjen shqiptare nė arenėn ndėrkombėtare si asnjėherė mė parė.
Kėto Besėlidhje Shqiptare,qė themeluan organizata tė fuqishme poltiko-ushtarake,me njė shtrirje tė madhe nė mbarė Kosovėn e pėrtej,nxorėn nė skenė dy personalitete, qė u shquan pėr urtėsinė, guximin, organizimin dhe gatishmėrinė, qė me armė nė dorė tė luftojnė pėr liri:
Myderriz haxhi Ymer Prizreni dhe Myderriz Haxhi mulla Zeka. Pėr rėndėsinė e madhe historike tė kėtyre ngjarjeve, pėr rolin e kontributin e madh tė udhėheqėsve kryesorė, tė cilėt organizuan popullin, e bashkuan dhe e frymėzuan qė tė ngrihej nė luftė tė armatosur, deri sot ėshtė shkruar nė pėrputhje tė plotė me pikėpamje marksiste dhe ateiste...!
Shkrime tė tilla nė periudhėn komuniste mund tė «arsyetohen», se ishte koha e s’kishte mundėsi tjetėr... Por,nė kohėn postkomuniste, si tė arsyetohen? Tė shkruash pėr ngjarjet mė madhėshtore mbi
personalitetet mė fetare e atdhetare, tė pavarur nga Zoti, kjo ėshtė rrugė dinake e ateizmit.
Ateizmi nė vete pėrmban mohimin e ekzistencės sė Zotit si edhe tė Autoritetit tė Tij, ose tė dyja sė bashku.
Vetėm tė mos mendosh mbi Zotin, Krijues i tė gjithave, do tė thotė se je kundėr Tij, e lėre mė ta
mohosh! Ruajna Zot! Mėnyra se si e kuptojmė Zotin, Inteligjencėn e paskajshme,ėshtė me rėndėsi kryesore pėr jetėn njerėzore. Njeriut i ėshtė lėnė vullneti i lirė tė besojė ose tė mohojė, pra, secili e gėzon tė drejtėn, por tė gjithė ata qė janė marrė me kėtė veprimtari,edhe pse kanė tė drejtė tė
shkruajnė, kjo e drejtė pėr tė shkruar nuk do tė thotė se kanė shkruar drejt.
Tė shkruash studime e libra pėr Lidhjen e Prizrenit e Lidhjen e Pejės dhe tė mos pėrmendet fakti se ato mbledhje plenare u mbajtėn nė xhami, ėshtė padrejtėsi.
Tė shkruash pėr kryesuesit e kėtyre dy kuvendeve kombėtare, pėr ata dy burra tė shquar e tė mos pėrmendet se kėtė e kishin arritur pėrmes besimit dhe edukimit fetar -kjo s’ėshtė punė e mbarė!
Tė mos pėrmenden as titujt fetarė, si besimtarė qė ishin,Hoxhė, Myfti, Myderriz dhe Haxhi, vėrtet ėshtė krim kundėr dinjitetit tė tyre.I pėrmendėm kėto sepse «Feja na jep siguri dhe lumturi nė jetė, nė marrėdhėnie me tė tjerėt ėshtė njė burim dashurie», thotė Uilliam Xhems (William James), psikolog amerikan. Nga ky kėndvėshtrim po nisem, me shpresė se tė tjerėt, mė pas, do ta vazhdojnė...
Myderriz haxhi Ymer Prizreni (1821-1886), i biri i myderriz Sulejman Efendiut dhe Myderriz mulla Haxhi
Zenel Efendiu (1830-1902), (Zekė ėshtė deminutiv i emrit Zenel), i biri i Mehmet Abedinit, me prejardhje nga fshati Biberaj nė Malėsinė e Gjakovės, qė tė dyve qė kishin njė edukim tė mirė fetar, dhe
feja u dha siguri, mundėsi e dashuri qė t’i bashkonin pėrfaqėsuesit e popullit shqiptar nė Xhaminė e Gazi Mehmed Pashės nė Prizren (Bajrakli) 1878) dhe hamam Xhami tė Pejės (1899), si sot njėqind vjet mė parė. Kėto nuk duhen harruar dhe as qė u lejohet tė tjerėve t’i harrojnė. Pra, dikur shqiptarėt nėn udhėheqjen e myderrizėve nė xhami u bashkuan dhe n’Emėr tė Zotit pėr Atdhe lidhėn Besėn e luftuan...
Pėr bashkimin kombėtar, qė u krijua nė xhami, nga kėta hoxhallarė, besimtarė e atdhetarė, ndoshta mė mirė se historia flet poezia...A nuk tha Aristoteli se «poezia ėshtė mė mendore se historia»?!
Kėtu mė poshtė po sjellim dy poezi gojore (popullore): njė pėr Myderriz haxhi Ymer Prizrenin dhe njė pėr
Myderriz haxhi mulla Zekėn,dy figurat udhėheqėse,bartėse, frymėzuese nė pėrpjekjet pėr liri, nga mund tė nxirren mjaft elemente tė dobishme, tė ēmueshme, tė cilat mund tė na shėrbejnė sot o kurrė...
Nė kėto kėngė popullore, ku pasqyrohen nė mėnyrė besnike zhvillimi i ngjarjeve tė Lidhjes sė Prizrenit dhe Lidhjes sė Pejės, si edhe figurat qendrore tė myderriz haxhi Ymer Prizrenit dhe myderriz mulla Haxhi Zekės, mund tė zbulojmė rėndėsinė kryesore tė jetės: Besimin nė Zotin dhe bashkimin me Besa-Besėn drejt lirisė. Mjerisht, pėr shkak tė kompleksit tė inferioritetit te disa intelektualė, te shumica tė
dominuar nga mendimi sekularist, qė ka pėr themel degradimin e qenies njerėzore, prej njė qenieje
metafizike, mėnjanimi i vlerave fetare tė individėve, grupeve apo njė populli tė tėrė duket qė bėhet me qėllim,sepse kėto vlera prej tyre konsiderohen si pengesė e zhvillimit, pėrparimit dhe civilizimit. Civilizimi ėshtė formuar si mjet nė shėrbim tė njeriut. Vlerat fetare e ndihmojnė njeriun nė pėrsosjen e
tij shpirtėrore e morale...Myderrizi haxhi Ymer Prizreni dhe myderriz mulla Haxhi Zeka kėtė gradė e
kishin arritur dhe e dėshmuan me veprimtarinė e tyre, me bashkimin e pėrfaqėsuesve tė popullit nė xhami...Vetė fjala xhami ka kuptimin «vend tubimi», «vend bashkimi». Nė shoqėrinė amerikane,
po edhe tė shumė vendeve tė tjera perėndimore, vlerat fetare hebraiko-krishtere i kanė maksimalisht tė institucionalizuara, e ne pse tė veprojmė ndryshe?
Do tė jemi tė lirė vetėm duke i shėrbyer sė vėrtetės...Tė vėrtetėn ta shpallim se megjithatė ka njerėz qė janė tė gatshėm ta dėgjojnė e ta pranojnė...!

-------------------------
-------------------------


poezi»
Kushtuar Myderriz
Haxhi Ymer PrizrenitYmer Efenija,trim shqiptar,
Sylejmani ni komandar,
I tubuan tre mi' luftarė,
Tanė malsorė,n'plisa t'bardhė,
N'Qafė t'Morinės kokan dalė,
Sylejmani majti fjalė:
- Ngoni ju vllazėn shqiptarė,
Do t'i dalim turkut pėrballė;
Dervish Pasha n'Gjakovė a
ardhė,
Pėr m'i zanė krent,m'i vjerr'
vet,
Me coptue kėt ven t'shkretė.
- Efeni,ēka me ba,
A ban turkut pushkė m'i ra?
Myderrizi kish pas thanė:
- Kur asht fjala pėr vatan,
Jo veē turkut e atij tjetrit,
Po ni plum kush ja jep mretit,
Ka me shkue n'lule t'Xhenetit!
Fjalėt e hoxhės kur i nguen
Tė tanė burrat n'kam u ēuen,
Lidhėn Besė e pajtuen gjaqe,
- Me ven tonė s'ka pazarl-
laqe...!

----------------
----------------

Na kti veni duhet m'i
dalė zot

(Kushtuar Myderriz Mulla
Haxhi Zekės)


N'grykė t'Pejės,more,u dhez
rrfeja
Shqiptarisė,more,ju forcue
beteja.
N'kam na u ēue,o vėllazėn,
Haxhi Zeka,
Nisi fjalė,more,shqiptarėve
po u man:
- Ngoni knena,o vllazėn
shqiptarė,
N'kit ven juve o qi u kam
marrė,
N'kit ven juve o qi u kam
thirrė;
Fjalė me dhanun,besa-Besė
me lidhė.
Pėr me lidh-o ni Besė tė Zotit,
M'i dal n'ball,more,o
anmikut t'sodit
si n'kohėn e Gjergj Kastriotit.
Na kti veni duhet m'i dalė zot;
Dy syt,more,ju mbushėn me
lot.
Atėherė Isa koka ēue n'kam:
- Ngo mor Zekė,unė ēka po
t'tham,
I madh e i vogėl,tanė n'kam
m'u ēue,
Pėr tokė tonė kena me liftue,
Me derdh' gjakun,more,bash
si prrue!
Kem m'u kallė tan',more,si
cigare,
s'kem me lanė anmik n'tokė
shqiptare!
Fort u gzue,more,trimi Haxhi
Zekė
Nxuerr alltin,more,paj qiti
pėrpjetėė:
- Ktu koftė lidhė,more
vllazėn,Besa-Besa.
E na u nisėn trimat,more,
ēeta-ēeta,
shkon t'u pri,more,trim-o
Haxhi Zeka.
Haxhi Zeka o ni zog shqiptari
O pėr Kosov' o n'luftė ma i
pari.Info:Gazeta Besa
__________________
--------------------------------------------
\"I sinqerte eshte ai i cili i fsheh veprat e veta te mira ashtu siē i fsheh veprat e veta tė keqija\"
Jakup a.s.
---------------------------------------------
munti Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 04-07-06, 05:55   #9
King_Gentius
 
King_Gentius's Avatar
 
Join Date: 22-03-05
Location: Boston
Posts: 1,248
King_Gentius has disabled reputation
Default

Pra Ymer Prizreni dhe Haxhi Zeka kan shkuar kunder vllaznis islame te cilen disa prej jush ketu e vlersoni me shum se vatanin. Tash keta jan tradhtare apo heronj per ju muslimant e dedikuar, spo marr vesh. E pastaj ju keni qujt tradhtar Gjergj Kastriotin, po tash po shoh se po e permendni si hero ne vjershe. Tash nuk po marr vesh a jeni dakort me ato qe postoni apo jo.
King_Gentius Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 04-07-06, 11:47   #10
Psikologu
Shpirt shyptari
 
Psikologu's Avatar
 
Join Date: 30-09-03
Posts: 7,432
Psikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėm
Default

Sikur keto kengė tė lartė cekura , i deshmon mirė dhe kjartė At Bernardin Palaj ne vepren e tij Visaret e kombit ...
Franceskani shqiptarė At Bernardin Palaj ėshtė mbledhese i kengeve shqiptare pėr 35 vite pa nderpre.
Haxhi Zeka i Qallapekut afer Klines , ka shumė ndodhi dhe fjalė tė cilet njerezit e asaj ane i flasin si deshmi tė percjellura kohė pas kohe , dhe ne ketė , jo vetem qe shkruhet pėr Haxhi Zeken dhe ndoshin e vrasjen se Ali Pshė Gucis , janė shumė gjera qė flasin kjart e mirė.
Ndikimi i Islamit pėr ruajtjen e identitetit kombetar , nuk ka qenė deri me sot pozitiv ne asnjė menyrė , sepse tė gjithė heronjet , luftetaret e asaj kohe , nuk janė mbajtur thuja aspak pėr Islamin , por cdo here kan qenė ne mbeshtetje tė prifterinjueve dhe fretenve shqiptarė.
Do tė ishte mirė qe kjo Gazeta qe na paske sjjellė shkrime ketu tė shkruan ehde pėr Ded Cokun , Ded Daken ( kumbar i Haxhi Zekes ) etj etj pra tė mos na lidhen gjerat vetem ne anen "pozitive" tė Islamit , edhe pse ky Islam na la pa shkollė e shkollim deri vonė , ketė e din cdo kush edhe bota edhe toka edhe dreqi e i biri.
Pėrmendja e figurave tė larta shqiptare tė besimit tė krishterė , kohė pas kohe eshte munduarė tė hiqet nga shumė shkrime historike.
Tė mos harrojmė edhe ndikimin e Mirditasve ne Lidhjen e Prizrenit .
__________________
Njerzitė fisnikė , me ligjeraten e tyre , fitojnė mė shumė armiq, sesa njerzit e ligj me veprimet e tyre tė liga.

Zhan Pol
Psikologu Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 07-07-06, 22:56   #11
King_Gentius
 
King_Gentius's Avatar
 
Join Date: 22-03-05
Location: Boston
Posts: 1,248
King_Gentius has disabled reputation
Default

He pra, cka jan Haxhi Zeka dhe Yme Prizreni sipas opinionit tuaj? Tradhtare apo heronj?


King_Gentius Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Reply


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

All times are GMT +1. The time now is 04:16.
Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2016, vBulletin Solutions, Inc.