Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Go Back   Dardania.de > Bota Shpirtėrore > Mėsime nga Kurani
User Name
Password
Mėsime nga Kurani Besimtarėt myslimanė mblidhen nė kėtė forum pėr tė diskutuar dhe ndarė me njėri-tjetrin mėsimet fetare dhe experiencat e tyre tė jetės.Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 15-07-06, 10:27   #16
musl|m
Rob i All-llahut
 
musl|m's Avatar
 
Join Date: 25-09-04
Location: ILIRIDA
Posts: 1,152
musl|m has disabled reputation
Default Vazhdim...

E katerta magjia e cmendurise

Nga harixhe ibn Salt tran e ky nga xhahi I tij qe shkoi tek pejgamberi a.s dhe pranoi Islamin e kthye tek populli I tij , shkoi nje burre I lidhur me hekra e at ate familjes I thane na thane se shoku juaj erdhi me miresi .A keni ndonje gje qe ta mjekoni kete?i lexova atij El Fatihane dhe e sheroi Allahu e me dhane 100 dele.E shkova tek pejgamberi .as e I thashe .E profeti .as me tha se a the dicka tjeter pervec El Fatihase .I thashe –JO. Me tha merri ato se ti nuk hengrenga kendimi me kuran por ti hengre nga kendimi me hallall ( dhe se dhurata lejohet)Ne nje transmetim tjeter I lexoi El-Fatihane tre dite mengjes e mbremje.

Shenjat e magjise se cmendurise

Humbet mendjen gjithmone dhe ka harrese te forte
Flat fjale te palidhura
Ngre shikimin lart ne qiell (si ai qe eshte ne prag te vdekjes)
Nuk mund te qendroje ne nje vend
Nuk mund te punoje ne nje pune
Mosdhenia e perparesi paraqitjes se jashtme
E ne raste niset e cen pa e ditur se ku.

Si ndodh kjo magji

Xhidni punon me magjistarin e hyn tek personi si semure dhe perqendrohet ne trurin e tij sic e urdheron magjistari.Pastaj ushtron presion ne boten e tij te trurit sidomos ne sitemin te mendimit dhe kujteses ose vepron me to me raste .keshtu shfaqen shenja tek I semuri.

Mjekimi kesaj magjie

I lexohen kendimet qe permendem tek magjite e meparshme
Nese rrezohet ne toke punon me te sikur e qartesuam me pare .nese nuk rrezohet I perserit kendimin tre here ose me shume e nese prape nuk rrezohet I jep nje kasete me suret e e kendimit qe permendem tek magjia e ndarjes ose me ekto sure.
Sure Elbekare Hud El hixhr Es-Safat Kaf ,Rrahman, El Mulk, el Xhin, el Eala, El Humeze, El Kafirun El-Felak , En-Nas duke pas kujdes se I semuri do te ndjej ngushtim te forte mund te rrezohet gjate kesaj kohe e te flasi xhindi e mundet ti shtohen dhimbjet per 15 dite pastaj qetesohen gradualisht gjer ne fund te muajit e behet normal e pastaj I lexon kendimin vetem qe te bindesh.
Gjate mjekimit I semuri mos marre preparate mjeksore qetesuese se e demtojne.
Gjate mjekimit ska problem nese xhindi nuk bindet e godet me goditje elektrike e kjo gje e shpejton sherimin.
Mundet qe koha e sherimit te pakesohet nga nje muaj e mund te shkoje gjer n etre mua ose me shume .
Gjate kohes se mjekimit I semuri duhet te largohet nga kundershtimet e e vogla dhe te medha te shriatit si degjimi I muzikes pirja duhanit mosdhenia rendesi faljes.
Nese I semuri ndien dhimbje barku kjo argumneton se magjine e ka pire ose e ka ngrene.Atehere I lexohen atij keto sure ne uje dhe I jepet te pije e prishet magjia qe gjendet ne barkun e tij ose e vjal ate.

Shembuj te mjekimit te kesaj magjie

Me erdhi nje grup burrash qe shoqeronin nje djalosh te lidhur me pranga e kur me pa mua vrapoi e I keputi prangat.u versulen burrat dhe e perlasen ne toke e fillova ti lexoj kuran.Por sa here qe I lexoja me peshtynte ne fytyre .Se fundi I dhashe nje skasete me kuran qe ta degjonte per 45 dite e pastaj vinte tek une.Pas asaj kohe erdhi tek une dhe kishte nje force te plote mendore e me kerkoi falje se cfare ndodhi me pare.edhe pse ai nuk e dinte se kush ebente ate.Kur I lexova kendimin e dyte nuk iu shfaq asgje e doli me shendet te plote e falenderimi I takon Allahut.Pastaj me pyeti a duhet te jepte sadak ose te agjeronte si shenje falenderimi kundrejt Allahut I thashe nuk ke detyre por nese deshiron mund ti besh si shenje falenderimi ndaj Allahut.
__________________
Thotė All-llahu: "A menduan njerėzit tė thonė: "Ne kemi besuar, e tė mos vihen nė sprovė?" (29.2)
musl|m Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Nyje Interesante
Old 15-07-06, 10:28   #17
musl|m
Rob i All-llahut
 
musl|m's Avatar
 
Join Date: 25-09-04
Location: ILIRIDA
Posts: 1,152
musl|m has disabled reputation
Default Vazhdim...

Magjia e dembelizmit


Shenjat e magjise se dembelizmit


Deshire e plote per te qendruar vetem
Vecimi plote
Te folurit te pakte
Urretja e grupoeve te njerzve
Humbet vemendjen shume here
Dhimbje koke te perhershme
Qetesi dembelizem I madh

Si ndodh magjia e dembelizmit

Magjistari urdheron xhidnin tek personi qe do te beht magjia qe ti perqendrohet ne sistemin nervor ose ne tru .Xhindi ben ate qe I thueht siopas mundesive e shfaqen shenjat tek I semuri sipas forces ose dobesise se xhindit qe punon per kete magji.

Mjekimi I semundjes se dembelizmit

I lexon kuran sin e rastet e meparshme
Nese rrezohet ne toke urdheroje te qendroje Brenda tij
Nese nuk rrezohet I incizon kuran atij ne shirti keto sure
El fatiha El Beakre Ali Imran Jasin Es-Safat Ed-Duhan Edh-Dharijat El-Hasher El-Mearixh el-gashije Ez-zelzele El Karia El Falek En NasI incizon me tre kaseta e degjon te aprin ne mengjes te dytin ne ikindi te tretin para gjumit pergjat 45diteve
Kur te mbaroje koha inshalla do te jete sheruar plotesisht.
Largohet I semuri nga marrja e preparative mjeksore qetesuese.
Nese I semuri ndien dhimbje barku I kendon kuran ne uje dhe e pi gjate kohes se mjekimit.
Nese ndjen dhimbje te perhershme te kokes I lexon ne uje ajetet e kendimit te kuranit dhe lahet me te per tri dite (jo ne banjo ose vende te kanaleve te ujerave te zeza per shkak se ne uje jane kenduar ajete kurani) gjate kohes se mjekimit me kusht qe ketij uji mos I shtoje uje dhe mos e zije ujin dhe te lahet ne nje vend te paste rose ujin e derdhur ta hudhi j one banjo porn e rruge ose ne ndonje vend tjeter te paster.
__________________
Thotė All-llahu: "A menduan njerėzit tė thonė: "Ne kemi besuar, e tė mos vihen nė sprovė?" (29.2)
musl|m Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 15-07-06, 10:29   #18
musl|m
Rob i All-llahut
 
musl|m's Avatar
 
Join Date: 25-09-04
Location: ILIRIDA
Posts: 1,152
musl|m has disabled reputation
Default Vazhdim...

Magjia heuatatif

Shenja te kesaj magjie
Endrra te keqija te frikshme
Shikon ne enderr sikur dikush e therret
Kur eshte zgjuar degjon zera qe I flasin por nuk shikon person
Shtim I vesveseve
Shtimi I dyshimeve tek shoket dhe njerzit e dashur
Shikon enderr sikur bie nga ndonje vend I larte
Shikon ne ender kafshe qe endjekin pas qe ta hane .

Si ndodh kjo magji

Dergon magjistari xhindin tek personi kur eshte zgjuar ose ne gjume xhindi merr pamje te kafsheve te egra qe I versulen atij ose kur eshte zgjuar I flet atij me zera personash qe I semuri I njeh ose I del me pmaje te njerzve te vdekur te aferm pastaj eben qe te deshoje tek te afermit dhe te largetit.shenjat ndryshojne sipas forces se magjise ose dobesise.Mund te shtohen shenjat gjersa te behet budalla e mund te dobesohen sa te kete vetemn dyshime dhe vesvese.

mjekimi I kesaj magjie

I lexon kendimin e kuranit qe permendem me pare.
Nese rrezohet ne toke e mjekon sic permendem me pare.
Nese nuk rrezohet I thua te bej keto gjera
Te lahet para se te fleje te jete me abdes te lexoje ajetin 255 te sures El Bekare.
Berja e lutjeve te gjumit (shiko tek libri mburoja muslimanit.)
Leximi I sures Es-Safat ne mengjes e syres Duhan para gjumit dhe degjimi I tyre.
Leximi I sures El Bekare cdo tre dite ose degjimi I saj
Te thote ne mengjes Hasbij-Allahu la ilahe il-la hu-ue alejhi teuekeltu ue rab-bul arshil Adhijm(Me mjafton Allahu ska te adhurar tjeter pervec tij atij I mbeshtem dhe ai eshte Zoti I arshit madheshtor) shtate here
Leximi para gjumit I dy ajeteve te fundit te sures El bekare
Degjo me kasete suret Fusilet el-feth, El xhin .E degjon kete 3 here ne dite >Keto gjera ti beje per nje muaj dhe inshalla ka per tu sheruar.
__________________
Thotė All-llahu: "A menduan njerėzit tė thonė: "Ne kemi besuar, e tė mos vihen nė sprovė?" (29.2)
musl|m Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 15-07-06, 10:29   #19
musl|m
Rob i All-llahut
 
musl|m's Avatar
 
Join Date: 25-09-04
Location: ILIRIDA
Posts: 1,152
musl|m has disabled reputation
Default Vazhdim...

Magjia e semundjes

Shenjat e saj


Dhimbja e perhershme e ndonje pjese te trupit.
Rrezimi ne toke I herepashershem pa mundur te ngrihet si shkak I bllokimit te damareve.
Paralizmi I ndonje pjese te trupit.
Paralizmi I gjithe trupi
Mosfuskionimi I njeres prej shqisave.

Duhet pasur kujdes se disa prej ketyre shenjave ngjane me shenjat e semundjeve trupore e plotesohet dallimi mes tyre me leximin e kuranit tek I semuri.Nese I semuri ndejn gjate degjimit marrje mendsh mpirje ose dhimbje ose dridhje te gjymtyreve ose cdo ndryshim trupi atehere I semuri eshte sic thame ne magjine e semundjes e net e kunderten kjo eshte semundje trupore e kurahet tek mjeku specialist.

Si plotesohet kjo magji

Dihet qe truri eshte qendr kryesore e trupit te njeriut ne cdo shqise nga shqisat e trupit ka qendren e saj ne tru.Nese afron gishtin ne zjarr gishti dergon sinjal tregues te shpejte ne qendren ndjesore ne tru dhe nga kjo qender vijne urdherat per largimin e shpejte nga vendi I rrezikut e dora largohet prej zjarri.e gjithe kjo plotesohet ne nje pjese te sekondes
“ ky eshte krijimi I Allahut e me tregoni se ckrijuan te tjeret pervecse Allahut”
Nese e kap magjia njeriun perqendrohet xhindi ne tru ne qendren sipas magjise qe I behet psh ne qendren e degjim shikimit os edores ose kembes dhe keshtu pjesa e trupit ndodhet net re gjendje.

Xhindi ndalon plotesisht fuksionimin e saj me percaktimin e Zotit sinjalet qe te mberijne ne trupin epersonit e pjesa trupit e pjesa e trupit shkatarohet nga puna e saj.i semuri beht qorr ose memec ose shurdh ose paralyze e pjeseve te ndryshme.
2) xhindi me percaktimin e Zotit here lejon e here se lejon mberritjen e sinjaleve e pjeset etrupit punojne e here spunojne.
3) Ose xhindi e ben trurin te japi urdhera te njepasnjeshme pa shkak dhe I ngrin pjese te trupit.Njeriu nuk mund te levizi dhe nese nuk eshte I paralizuar.
4) Por pa lejen e llahut me ate askujt nuk mund ti bejne dem” sure el bekare 102) Allahu e fiksoi ne kuran se demin e qarte magjistari e bent e semurit por kjo varet ne deshiren e Allahut ecila ka lidhje me shkaqet qe shumica e njerzve nuk I kryejne si falja lutjet e mengjesit dhe mbremjes e te keqiat qe njerzit veprojne dhe allahu I sprovon me keto pasoja.
Disa doktorre nuk I besojne keto gjera por kur I poane me syte e tyre nuk I nbgeli tjeter vetem se te besonin e te dorezoheshin ceshtjes se Allahut te lartesuar.Nje here me erdhi nje doctor e tha nje rast te mahnitshem .e po me thoshte .erdhi nje burre me djalin e tij te paralelizuar qe smund te levizte e kur e vizitova mesova se eshte prekur nga nje semundje ne shtyllen kurrizore e kjo sipas doktorreve nuk sherohej as me operacion e as me ilace.Pas disa ditesh erdhi po ky burre tek une dhe e pieta per djalin dhe me tha qe ecen dhe luan siper murit.e pieta tek kush e sherove ate.Tha tek Uehidi.tha doktori Erdha te di se si e mjekove kete te semure .I thashe I lexova disa ajete nga kurani pastaj I lexova disa ajete tek vaji hab-batu Seuda dhe e urdherova te lynte pjeset e e paralizuara dhe Elhamdulilah u sherua.

Mjekimi I magjise se semundjes

I lexon atij kendimin e kuranit qe permendem me pare nese rrezohet e mjekon si me pare nese nuk rrezohet atehere I thua te degjoje suret.El Fatiha ajetin 255 tre sures Bekare Suren Ed –Duhane Suren el xhin e suret te shkurtera dhe tre suret e fundit IHlas Felek dhe En nas
I degjon keto tre here ne dite
I lexon po keto ne vaj ulliri ose vaj habbedu soda dhe ia jep ti pij ose te ferkoj ballin e tij mengjes e mbremje dhe pjesen e dhimbjes .
Kendimi eshte El Fatihaja
Surja Ihlas Felek dhe En-Nas
Ue nunezilulu minel kur’ani ma hue shifaun ue rahmetul-li mu’minine shtate here.
Pastaj bismilahi erkike uallahu jeshfike min kul-li dain ju’dhik ue min kul-li nefsin ue anjnin hasidin.Allahu jeshfik Allahume raben nas idhhebil bese ue shfij entesh shifaen la jugadiru sekamen
vazhdo me keto per 40 dite e mbaron semundja nese jo I lexon kuran perseri pastaj I jep te veproje te njetat gjerqa per nje kohe tjeter perseri si ta shikosh gjendjen.

Shembuj te sherimit te kesja magjie

Vajza qe nuk fliste


Ma solli babi I saj e vellai I saj e ajo heshte e nuk fliste.Nuk mund te hapte gojen e as per ushqim .O Zot ja hapnin gojen me force ei jepnin lengje per te pire ose qumesht.thane eshte ne gjendje te tille prej 45 ditesh.Ku rdegjoi kuranin foli Elhamdulilahi rab-bil alemin.

Xhindi qe kapi kemben e nje gruaje

Tha se ndjente dhimbje te forte ne kembe e thashe .Deshiroj te jete reomatizem.Por I thashe ti lexoj kuran te vecante se s’mund te ecte vecse me veshtirsi.Kur degjoi El fatihane u rrezua e foli xhindi e me tha qe kish kapur kemben e saj dhe e urdherova te dilte si bindje ndaj allahut e u cua gruaja dhe eci .Falenderimet I takojne Allahut per cdo gjendje.

Fytyra e tij e shtremberuar per shkak te xhindit

Erdhi tek une nje burre e fytyren e kishte te shtremberuar nga krahu I djathte e shtremberimi ishte I qarte.Kur I lexova kuran foli xhindi e tha. Ai me demtoi mua(ndoshta me uje te nxehte).Ja mbusha mendjen se nuk e kishte pare ate dhe kjo gje ishte haram per xhindin.Patsaj e urdherova per mire dhe ndalova per nga e keqa e u pergjigj dhe doli prej trupit te tij Elhamdulilah u cua buri pasi ju drejtua goja dhe falenderoi Zotin.

Vajza qe smund ta mjekonin doktoret

Erdhi babi I saj e tha .Vajza ime u godit nga nje e keqe .humbi ndejnjat e qe prej dy muajve vazhdon te jete ne kete gjendje (kome) por ajo degjon e nuk mund te flase nuk ha e as nuk pi e nuk leviz nga vendi fare me trupin e saj.Tani e kam ne gjume ne spital.Nje nga doktorret me tha se te gjitha vizitat nuk tregonin gje e ata nuk dinin se cfare kishte.I hapen nje vrime ne gryke per ta ushqyer e te marri fryme e I futem nje tub e te jetonte ditet e saj qe kishin mbetur ne krevat ne ate gjendjeu thashe te shkoi tek ajo e me dhane leje nga spitali per te hyre ne kohen qe nuk kishte te vizita tek e semura.e gjeta ne nje gjendje qe nuk e di kush prevec Zotit sa sa te keqe e dobet qe smund te fliste pervec kokes qe levizte pak e shikonte e degjonte.E pieta per disa shenja dhe tundi koken ne shenje mohimi e nuk e dija cfare kishte.Shkuam te falim akshmin dhe beme lutje per te e kur kthyem I vendosa doren ne koken e saj e I kendova suren El felek dhe duane me numer 5 tek lutjet qe do japim me vone dhe vajza foli me miresin e Allahut.Bbai dhe vellezerit qanin nga gezimi e babi u cu ate me puthte koken e I thashe mos me beso mua per besoji Zotit dhe sherimi erdhi nga kurani e jo nga mua une jam rob prej roberve te allahut.Dhe po ashtu vajza falenderoi Zotin .

Xhindi tregoi vendin e magjise

Erdhi tek une nje djalosh I semure I lexova kuran e foli xhindi e tha qe ishte future me magji .pastaj me tregoi magjistarin qe I kish bere magji e me tregoi vendin e magjise qe ishte ne pragun e deres se shtepise e urdherova xhindin te dilte dhe ai dilte.Pastaj familja e ketij djaloshi shkoi tek vendi I permendur e germuan e gjeten magjine e prishen magjine dhe e dogjen.
__________________
Thotė All-llahu: "A menduan njerėzit tė thonė: "Ne kemi besuar, e tė mos vihen nė sprovė?" (29.2)
musl|m Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 15-07-06, 10:30   #20
musl|m
Rob i All-llahut
 
musl|m's Avatar
 
Join Date: 25-09-04
Location: ILIRIDA
Posts: 1,152
musl|m has disabled reputation
Default Vazhdim...

Magjia e gjakderdhjes

Si ndodh magjia e gjakderdhjes?


Ky lloj eshte magji qe ndodh vetem tek grate.magjistari I jep detyre xhindit te shkoje gruaja qe do ti behet magji e te merret me gjakderdhjen tek ajo .Hyn xhindi ne trupin e gruas e ecen neper damaret e gjakut sikurse thote profeti .as “Ecen shejtani tek biri I ademit nepermjet eneve te gjakut”
Nese xhindi mberrin ne damarin e duhur ne miter vrapon net e e damari nxjerr gjak.thote profeti .as kur e pyeti hanime vajza e xhaxhit per istihade(gjaku jashte menstrucionit) ajo eshte eshte tronditje nga tronditje e shejtanit” ne nje transmetim tjeter Ai eshte dammar e nuk eshte prej menstruacioneve.Shihet ne dy hadithete se istihade (gjakderdhja jashte menstruacioneve) eshte tronditje prej shejtanit nga damret qe kalojne ne miter.

Cfare eshte magjia e gjakderdhjes?

Eshte ajo qe dijetaret e fikhut e quajne istihade dhe doktorte e quajne En-Narijf .thote ibn Kethiri “istihade eshte vazhdimi I daljes se gjakut tek gruaja pas diteve te zakonshme te menstruacioneve.e vazhdon gjqakderdhja me muaj e sasia e gjakut mund te jete e paket ose e shumte.

Mjekimi I magjise se gjakderdhjes

I lexon ne uje kuran dhe pi dhe lahet me te tre dite dhe nderpritet gjaku me lejen e Allahut.Nese nuk nderpritet shkruan ajetin ne nje soje te paster dhe e tret ne uje ose I kendoj ujit kuran dhe pi gjate dy javeve ose tre e nderp[ritet gjakderdhja me lejen e Zotit.

Shembull I mjekimit te kesaj magjie

Erdhi nje grua me te afermin qe kishte gjakderdhje te forte dhe I lexove kuran dhe I dhashe nje kaset me kuran dhe per disa dite u nderpre gjaku.Persa I perket shkruarjes se ajeteve te kuranit dhe tertejes se tyre ne uje per pirje jep fetva sheik ibn Tejmija.Ai thote lejohet ti shkruhet atij qe ehste goditur dicka nga libri I Allahut dhe permendi nje midad te lejuar te lahet dhe te pije prej tij e saktesoi ahmedi dhe te tjeret .Kujdes jo nuskat me kuran por tretja e tij ne uje.
__________________
Thotė All-llahu: "A menduan njerėzit tė thonė: "Ne kemi besuar, e tė mos vihen nė sprovė?" (29.2)
musl|m Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 15-07-06, 10:30   #21
musl|m
Rob i All-llahut
 
musl|m's Avatar
 
Join Date: 25-09-04
Location: ILIRIDA
Posts: 1,152
musl|m has disabled reputation
Default Vazhdim...

Magjia e prishjes se marteses

Si plotesohet magjia e prishjes se marteses?

Shkon njeriu dinak I urryer tek magjistari I ndyre e kerkon prej tij ti bej magji vajzes se filanit qe te mos marrtohet.e kerkon magjistari emrin e personit ose nenes se tij ose te saj dhe ndonje shenje prej saj .Pastaj I ben magji dhe ia cakton kete magji ne nje ose shume xhinde.Dhe shkon xhindi dhe e ndjek kete grua gjersa gjen rastin e hyn tek ajo ne nje nga keto raste.
Frike e madhe
Nevriklleku I madh
Mosperkujtim I Allahut
Ndjekja e pesheve ose veprimi I gjynaheve

Xhindi eshte ndermjet dy gjendjeve
Ose hyn tek gruaja dhe e ben ate qe most e doje asnje person per bashkeshort nga ata qe e kerkojne per grua ose fejese dhe ajo I refuzon ato.
Ose nuk mundet te futet dhe I shkakton asaj magjine e imagjinimit duke qendruar jashte saj ose e ngacmon me vesvese dhe ben burrin ose gruan te mendoje se bashkeshorti(ja) I saj eshte I shemtuar.I ben vonese burrit per kete po keshtu I ben vonese dhe gruas.E shikon cdo burre qe shkon per fejese ajo e refuzon porse ne filim bie dakort e pastaj pas disa ditesh I kthehet mendja e kjo eshte vesves I shejtanit per te.
Ne rastet e fort ate magjise burri qe do te fejohet me te para se te hyje ne deren e shtepise se saj ndjen ngushtim gjoksi dhe I nxihet jeta para hyrjes se tij sikur eshte ne burg I duket e nuk ktheht me perseri gjate kesaj kohe xhindi I behet shkak gruas per dhimbje koke here pas here.

Shenjat e kesaj magjie

Dhembje koke here pas here e nuk mbaron me marrjen e preparataeve mjeksore
Ngushtim I forte I gjoksit sidomos mbas ikindise gjer ne mesnate
Shikimi I te fejuarit me nje pamje te shemtruar
Shtimi I mendimeve humbja e mendjes
Shqtesime gjate gjumit
Ndonjehere ka dhimbje te perhershme ne bark
Dhimbje te pjeses se poshtme kurizore.

Mjekimi I magjise se prishjes se marteses

I lexon kuran nga libri I Allahut e nese rrezohet flet xhindi punon me te sic thame me lart.
Nese nuk rrezohet por ndien ndryshim ne trup I thua te veproje si me posht
Te fail namzin ne kohen e duhur
Most e degjoje shume muzike dhe kenge
Te jete me abdes gjithe diten dhe para gjumit dhe te lexoje ajetin 255 te sures bekare

Leximi I lutjeve para gjumit
Degjimi I ajetit 255 cdo nje ore ne dite
Po keshtu suret e fundit Ihlas Felak Nas
I lexon ne uje kuran dhe lahet nje here ne cdo tre dite
Thote ne mengjes dhe mbremje lutjet e duhura
E zbaton keto gjithmone ose per nje muaj e do jete midis dy gjendjeve inshallah
1) OSE SHENJAT jane zhdukur e eshte sheruar semundja e magjia eshte prish
Ose jane shtuar dhimbjet e jane forcuar shenjat ne kete rast do te rrezohet e vazhdon si me lart.


Shembulli I mjekimit te kesaj magjie -

Gruaja qe ra dakort per martese ne mengjes refuzoi

Erdhi tek une nje djalosh e tha qe kishin nja vajze e kish nje problem te jo te zakonte.nese diksuh e kerkon per martese ajo bie dakort me kenaqesi por fled he pastaj gdhihet ndryshon mendimin e refuzon martesen pa dhen shkaqet.Kjo gje eshte perseritur shume here gjersa filluam te dyshojme.Kush eshte mendimi yt/
kur ja lexova asaj suret u rrezua e foli xhindi
Thashe kush je ti?
Tha –filani(nuk po permend emrin e tij)
I thashe Pse hyre tek ajo vajze?
Tha –Sepse e dua ate.
I thashe –Ajo nuk te do ty por ti cfare kerkon prej saj?
Tha-Nuk dua qe ajo te martohet.
I thashe Cfare I bere asaj.
Tha nese vinte dikush qe te fejohej me te ajo binte dakort ne gjume e kercenoja qe mos te martohej se do ti beja keshtu e ashtu.
I thashe ti cfare feje ke?
Tha -musliman.
I thashe kjo nuk lejohet nga sheriati dhe profeti a.s tha mos demto tjeret e mos u demto vete” Kjo qe po ben ti eshte demtim I muslimanes dhe eshte e ndaluar me sheriat.Ju mbush mendja xhindit dhe doli dhe u permend gruaja .

Ka raste qe xhindi nuk I hyn ne trup por I ben vesevese dhe ngacmime nga jashte dhe tek personat e dobet me besim ia nderron mendjen shpesh dhe njeriu se kupton qe ndjekja e mendimeve duke rene pre e shejtanit.
__________________
Thotė All-llahu: "A menduan njerėzit tė thonė: "Ne kemi besuar, e tė mos vihen nė sprovė?" (29.2)
musl|m Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 15-07-06, 10:31   #22
musl|m
Rob i All-llahut
 
musl|m's Avatar
 
Join Date: 25-09-04
Location: ILIRIDA
Posts: 1,152
musl|m has disabled reputation
Default Vazhdim...

Dijet e rendesishme per magjine.

Mundet qe shenjat e magjise te ngjajne me shenjat e mesit hyrjes se shejtanit ne te .
Ndjenja e perhershme per dhimbje barku argumneton se magjia eshte pire ose ngrene
Nuk plotesohet mjekimi me kuran vetem se me dy kushte
Ai qe mjekohet te zbatoje urhderat e Allahut
Te bindet I semuri se sherimi vjen prej kuranit qe eshte fjale e Zotit dhe jo prej njeriut qe kendon ate.
Shumica e llojeve te magjise kane te perbashket ndierjen e ngushtimit ne kraharor vecanerisht naten.
Mund te mesosh vendin e magjise ne dy mynyra
Lajmerimi nga xhindi qe punon me kete magji por mos I beso gjersa te dergosh dike e te kerkoje per magjine ne vendin e duhur e nese e gjen atehere xhindi thote te verteten e ne rast te kundert dihet qe xhindet genjejne shume.
I semuri dhe mjekuesi fal dy rekat me sinqeritet net e njeten e nates dhe e lut Allahun tia bej te ditur vendin e magjise.e mundet qe te shikosh ne ender rose te ndjesh dicka ose te vjen ne mendjen tende vendi I magjise e nese ndodh kjo atehere shot falenderimet ndaj Allahut.
Mundet qete lexosh kuran ne vajin habbeti seuda e ta urdherosh te semurin qe te lyeje me te vendin e dhimbjes ne mengjes e mbremje e kjo per cdo lloj magjie .
I fiksua ne sahihun buhari se vaji hab-betu seuda eshte per cdo lloj semundje pervec vdekjes e ne disa vende ajo quhet fara e bereqetit ene disa vende quhet esh-shuimir.


E semura qe Allahu ia beri te shikoje vendin e magjise

Me erdhi kjo vajze e kuri lexova kuran mesova se kishte magji te forte.Shikonte imazhe ne gjume ose kur ishte zgjuar.e rendesishme eshte qe I thashe familjes se saj te perdornin kete ilac e magjia do te prishej ne vendin e saj.Ata me thane A ka ndonje rruge qe te gjejme vendin e magjise.
Po I thashe Beni lutje te shumta tek Allahu qe tua tregoj vendin e saj ne fundin e nates dhe keshtu beri e semura dhe pa nje enderr sikur dikush ia mori doren dhe e coi tek vendi I magjise dhe I tregoi per magjine grupsur net e.Ne mengjes lajmeroi familjen dhe net e njetin vend gjeten magjine.e nxoren ate e prishen dhe u sherua vajza dhe falenderoi Zotin per kete miresi.
__________________
Thotė All-llahu: "A menduan njerėzit tė thonė: "Ne kemi besuar, e tė mos vihen nė sprovė?" (29.2)
musl|m Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 15-07-06, 10:32   #23
musl|m
Rob i All-llahut
 
musl|m's Avatar
 
Join Date: 25-09-04
Location: ILIRIDA
Posts: 1,152
musl|m has disabled reputation
Default Vazhdim...

Mjekimi I atij qe smund te kryeje marredhnie seksuale me gruan e tij
Lidhja


Eshte qe burri deshiron por nuk mundet te kryeje marredhenie me gruan e tij.Nese duam te mesojme si ndodh kjo lidhje duhet qe te mesojme se si organi seksual vjen ne forme per te kryer marredhnie.Dihet se organi seksual burrit cope mishi elastike qe kur vjen gjaku fryhet e kur iken gjaku behet si me pare.

Procesi I ardhjes ne forme te penisit kalon ne tre faza

1) kur ndodh eksitimi I burrit testikulat leshojne hormone qe I hedhin ne gjak gjersa hormone arrin ne koken e penisit dhe karikohet trupi sic e ngjan energjise elktrike.
2) Mberrijne sinjalet e eksitimit tek qendra e vecante per kete gje ne tru.
3) Dhe qendra e kestimit ne tru dergon sinjale te shpeshta ne qendren e nervave seksuale qe ndodhet ne shtyllen kurrizore.keshtu hapet valvola qe ishte mbyllur dhe leshon gjak me shpejtesi ne oragnet seksuale I drejtuar ne penis e hidhet gjaku e ai fryhet.

Si ndodh lidhja tek burri?

Perqendrohet shejtani I magjise ne trurin e burrit saktesisht ne qendren e eksitimit qe dergon sinjale ne oragnet seksuale.Pastaj e le organin te punoje normalisht.nese afrohet burri tek gruaja e tij e deshiron te kryeje marredhenie seksuale me te shejtani prej xhindeve ia prish qendren e kesitimit ne tru e nderpriten sinjalet e derguara ne pareatrin qe punon gjakun ne penis.ne kete rast ktheht gjaku me shpejtesi prapa e penisi tkurret.
Keshtu e gjen burrin qe zakonisht perkedhel gruan e tij ose pergezon ate dhe fryhet penisi.e nese afrohet tek ajo tkurret e nuk mund te kryeje marredhnie seksuale me gruan e tij sepse fryerja ardhja ne forme e penisit eshte procesi kryesor ne plotesimin e aktit seksaul.sic ndodh tek burri magjia e lidhjes nga gruaj e tij po keshtu mund te ndodhe dhe gruas lidhja nga buri I saj.Lidhja e gruas eshte pse llojesh.

Lidhja e ndalimit

Ky lloj lidhje eshte qe gruaja te pervoje te ndaloje burrin e saj nga kryerja e marredhenieve seksuale.Ajo ngjit kofshet njera me tjetern saqe burri nuk mund te kryeje marredhenie me te sepse kjo eshte jashte deshires se gruas.Nje djalosh gruja ete cilit ishte goditur me magji e qortonte gruan e tij e ajo I thoshte se kjo eshte jashte deshiures se saj e I tha lidhi kembet e mia me litar para marredhnieve e mos ngjiten me njera tjetren.Dhe beri kete gje por nuk shkoi shkoi gje .Ajo I tregoi atij qe te jepte ilac gjumi kur donte te kryeje marrehdnie e kjo gje nuk bente .

Lidhja e naivitetit

Perqendrohet xhindi I lidhur me magjine ne qendren e ndjesore ne trurin e gruas.nese burri I saj do te kryeje marredhenie xhindi ia humbet ndjenjat dhe nuk ndjen kenaqesi e nuk I pergjigjet burrit te saj.Ajo eshte para tij e droguar e ai ben me te cfare do e gjendrat nuk leshojne lengun tek oragni seksual I gruas qe ndihmon ne kryerjen e marredhenieve e nuk plotesohet akti seksual.

Lidhja e gjakderdhjes

Folem per magjine e gjakderdhjes ne llojin e tete te magjise dhe qartesuam mynyren e saj.Por ky lloj magjie ndryshon nga magjia e gjakderdhjes ne kete ceshtje.lidhja e gjakderdhjes ndodh vetem ne kohen e marredhieneve kurse magjia e gjakderdhjes nuk ka lidhje me kete por vazhdon me dite.Lidhja e gjakdewrdhjes ndodh kur nese deshiron burri te kryeje marredhnie me gruan e tij shejtani behet shkak per gjakderdhje te madhe e burri nuk mund te kryeje marredhenie.Me tha nje burre qe kish qene ushtar qe kur shkonte me leje ne shtepi gruas I zbriste gjak e vahzdonte gjate lejes 5 dite ose me shume e kur kthehej ky ne ushtri asaj I nderpritje gjaku sapo dilte ai nga shtepia e keshtu I ndodhte gjithmone.

Lidhja e mbylljes

Nese burri me nje vajze te virgjer e nese do te kryej marredhenie me te e gjen sikur nuk eshte e virgjer e dyshon tek ajo.Ketu ka shume mundesi qe shejtan I ti beje magjine imagjinimit

Mjekimi I lidhjes ka disa rruge

Ruuga e pare

I lexon te semurit kuran e permdnur me pare e nese flet xhindi qe punon per magjine e pyat ate per vendin e magjise dhe e prish magjine duke e nxjerrur e djegur ate.e urdheron xhindi te dali nga trupi e nese del xhindi prishet magjia.e nese I lexon kuran e nuk flet perdor rruget me kendimin e kuranit ne uje.

Rruga e dyte lexon ajetet e meposhteme 2 here ne uje e pin dhe lahet me to per shtate dite e prishet magjia inshallah
Ajetet 81-82 te sures Junus
Ajete 117-122 el Araf.
Ajeti 69 I sure staha

Rruga e trete
Merr 7 flete sidiri jeshil dhe I shtyp mire me dy gure .Pastaj I fut ne ene me uje duke I trazuar gjethet me uje e lexon net e ajetin e sures Bekare 255 (7 here) dhe tre suret e dundit te kuranit Ihlas Felak e Nas 7 here pastaj e urhderon te semurin te pije e te lahet me ate uje 7 dite pa shtuar net e uje tjeter dhe pa e zier ujin ne zjarr.nese do ta ngrohe le ta ngrohe ne nxehtesine e diellit dhe nuk e hedh ujin ne vende te pista.prishet magjia dhe zgjidhet lidhja e magjise dhe ne larjen e pare inshallah.

Rruga e katert
I lexon atij kuran ne vesh e pastaj perseri ne vesh I lexon ajetin 23 te sures furkan.e perserit kete 100 here e me shume gjersa te ndjeje nje keputje te gjymytyreve te tij.Dhe leximin e perserit disa dite sa te mos ndjeje me gje e te ikin shenjat e magjiseE keshtu shenjat e magjise jane prishur.

Rruga e peste
merr nje ene me uje dhe lexon net e tre suret e fundit te kuranit dhe lutjen e meposhteme
I lexon keto dua shtate here dhe pi e lahet per 3 dite prishte magjia e zgjidhet me lejen e Zotit.

Rruga e gjashte
I lexon ne vesh te semurit el fatihane 70 here ose me shume
Ajetin 255 te sures bekare rreth 70 here gjeta tre diteve ose hstate diteve e prishte magjia me lejen e Allahut.
__________________
Thotė All-llahu: "A menduan njerėzit tė thonė: "Ne kemi besuar, e tė mos vihen nė sprovė?" (29.2)
musl|m Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 15-07-06, 10:33   #24
musl|m
Rob i All-llahut
 
musl|m's Avatar
 
Join Date: 25-09-04
Location: ILIRIDA
Posts: 1,152
musl|m has disabled reputation
Default Vazhdim...

Ndryshimi mes lidhjes se pamundesise dhe dobesimit truperor

E para lidhja
I lidhuri ndjen mundesi te plota per te pekedhelur gruan e tij.Kur eshte larg saj penisi vjen ne forme e nese afrohet tek ajo e deshiron te kryeje marredhnie tkurret penisi I tij dhe behet I pamundur per te kryer aktin

E dyta pamundesia truperore
E kjo eshte pamundesia e burrit per te kryer marredhnie me gruan e tij qofte larg asaj qofte afer dhe nuk vjen ne forme ne cdo rast.

E treta dobesimi trupor
Buri nuk mund te kryeje marredhnie me gruan e tij pervec pas kohe te gjate rrale dhe plotesohet akti seksual per caste te shkurtra. E penisi I tij dobesohet e tkurret pak caste pas aktit seksual.

Mjekimi
Permendem mjekimin e lidhjes me dhjete rruge
Pamundesia mjekohet tek doktorret nes em undesh dhe dobesimi mjekohet si me posht.

Merr nje kilogram mjalte blete te pastre dhe dyqind gram ushqim te mbretereshave te bleteve.
I lexon ne perzierjen e tyre El Fatihane dhe tre suret e fundit te kuranit(Ihals Felek dhe Nas) nga shtate here .
Ha i semuri nga cdo dite tre luge gjelle Nje luge esell ne mengjes nje luge para dreke dhe nje luge para darkes .Vazhdon me kete nje muaj rrjesht ose dy sipas dobise se tij.do te sherohet me lejen e Zotit.

Mjekimi I disa llojeve te shterpesise

Shterpesia tek burat eshte dy llojesh


Nje lloj qe mjekohet tek doktorri nese mundet
Shtrepesia per shka te kapjes se xhindit qe futet ne trupin e njeriut dhe qe mjekohet me kuran dua (lutje dhe dhiker.
Dihet nga praktika e pllenimit do disa kushtet me lejen e Zotit te jete perqindja e sperzmatoiteve tek burri me shume se 20 000 000 ne nje centimeter kub e ndonjehere ne testikulat e burrit qe prodhojne spermazotoid duke I shtypur ato del nr I nevojshem I tyre I shperngulur ne vendin hujsesel menevije.Ata kane nevoje per nje leng rreshqites qe prodhohet ne gjendren e kuber dhe hidhet ky leng tek heujsel meneuije shejtani eben qendren kuber qe te mos prodhoje lengun e nevojshme e keshtu kur nuk gjejne ushqim ato ngordhin e nuk plotesohte kushti per lindjen e femijes.ndryshimi shterpesise se a\zakonshme nga ajo sjell xhindi.

Shterpesia per shkak te xhindit ka keto shenja

Ngushtim kraharori vecanerisht para ikindie gjer ne mesnate
Here here humbet vemendjen
Dhimbje ne fund te kurrizit
Shqetesime ne gjume endrra te frikshme

Shterpesia e gruas eshte dy lloje I zakonshme e krijoi Allahu

Per shka te xhindit qe banon ne mitren e gruas e prish vezet e saj.keshtu nuk plotesohet pllenimi.Ose ai e lejon plennimin por pas disa muajsh xhindi tund mitren e gruas e zbret nga ajo gjak endosh deshtime.Mundet qe deshtimi te perseritet per shka te xhindit.jane mjekuar shume raste te tilla eshte fiksuar nga buhari dhe muslimiper shejtanin qe ecen ne damret e gjakut te njeriut

Mjekimi I shterpesise


Incizon suret ne kaset dhe degjon tre here ne dite
Lexon suren Safate cdo megjeslexon ose degjon suren mearixh p[ara gjumit
Lexon ne vaj ulliri ose ne vajin habbedeu seuda suren el fatiha ajtin 255 te sures bekare dhe ady ajetet e fundit te sures bekare dhe sures dy ajete e fundit ali imran 7 here e tre suret e fundit te kuranit e pastaj lyen gjoksin dhe ballin shtyllne kurrizore para gjumit.
Pastaj me mjalte blete lexon te njetat gjera dhe cdo mengjes esell merr nga nje luge.vazhdon me kete tre muaj duke I zbatuar rregullat e fese te jete prej besimtareve te mire qe falet sepse allahu I sheron besimtaret sipas ajetit Ne ju zbritem kuranin qe eshte sherim dhe meshire per besimtaret (Isra 32) nAllahu I vecoi besimtaret nga te tjeret me meshiren e tij ato jane sheruar ne shume rate.

Mjekimi I daljes se psermes mundet qe kjo te jete gjendje e zakonshme e mjekohet tek doktori si me poshte

1) perdorimi I kremrave qe poakesojne ndjenjat
2) gjate marrehdnieve seksuale te mendosh per gjera te tjera
3) te mendosh oper ushtrime te veshtira matematikore gjate tyre
4) Mundet qe xhindi te behet shkak I nxjerrjes se sperms shpejt duke hyre ne testikujt e burrit e mjekohet si me poshte pas faljes se mengjesitLexon suren mulk para gjumit ose e degjon
5) Lexon cdo dite ajetin 255 te sures bekare ose e degjonate 70 here e me shume cdo mengjes embremje lexon duate e caktuara shiko tek libri mburoja muslimanit
__________________
Thotė All-llahu: "A menduan njerėzit tė thonė: "Ne kemi besuar, e tė mos vihen nė sprovė?" (29.2)
musl|m Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 15-07-06, 10:34   #25
musl|m
Rob i All-llahut
 
musl|m's Avatar
 
Join Date: 25-09-04
Location: ILIRIDA
Posts: 1,152
musl|m has disabled reputation
Default Vazhdim...

Mbrojtja e ciftit para martese

Dihet qe lidhja shume here I ndodh te riut kur martohet vecanerisht nese jeton ne nje shoqeri ku ka mundesi te cenohet prej magjistareve mekatare e ketu lind pyetja .
A mund qe te dy bashkeshortet te mbrohen kunder magjise.Pra nese atyre u behet magji te mos mundi te ndikoje tek ato.

Pergjigje:-Po mundet nje gje e tille dhe do te permend keto mbrotje inshallah por para kesaj do tiu tregoj nje histori.

Histori

Ishte nje djalosh qe shkonte e therriste njerzit ne fe.U fliste njerzve shume dhe I thirte ato ne njesimin e Zotit te vetem e te pashok ne besimin e paster dhe I porosiste ato te mosh shko0nin tek magjistaret.Ishte ne ate vend nje magjistar I njohur I ri armik I allahut qe nese nje I ri martohej shkonte tek magjistari e I thoshte ;Une do martohem ne kete dite dhe cfare kerkon prej meje nga frika e magjive te tij e e magjistari u kerkonte shume lekesh(si Gazmend Male ne shqiperi) edhe njerzit I jepnin leke ketij qe ky magjistar mos iu bente magji net e kunderten ai u bente magji qe mos kryenin dot marredhenie me grate e tyre.Ky djaloshi e luftonte magjistarin hapur e ia thoshte emrin e tij dhe I keshillonte njerzit mos shkonin tek ai .ne kete kohe ky nuk ishte martuar dhe njerzit prisnin qe si do ndodhte me kete djalosh kur te martohej.A do ti bente magji magjistari dhe cdo ndodhte me djaloshin besimtar.Erdhi koha dhe dhe djaloshi u martua dhe magjistari e kercenoi se do ti bente magji nese nuk paguante leke.(Cmendim keni ju a mund te me jepni disa mynyra qe djaloshi mos e kapi magjia)Edhe ne kohen qe djaloshi u martua I coi nje lajm magjistarit se ai do martohej dhe e sfidoi ne magjine e tij.Dhe perdori djaloshi disa metoda mbrotje qe do I permendim me poshte e u martua e kreu marredheniee nuk nikoi fare magjia e magjistarit.u cuditen njerzit dhe u ngrit fama e djaloshit dhe u zhduk fama e magjistarit.

Rastet e mbrotjes
Rasti I pare

Kush ha shtate hurma te shtrydhura me fare te zeze.nese ka mundesi prej hurmave te Medines e nese ska mundesi cdo lloj hurme .
Ka then profeti a.s “Kush ha ne mengjes 7 hurma te zeza nuk e demton ate gjate kesaj dite as helmi e as magjia”Transm Buhariu

Rasti I dyte

Magjia nuk ndikon tek muslimani me abdes e ky eshte I mbrojtur nga engjejt me urdherin e Zotit.transmetohet nga Ibn Abazi se ka dhene I derguari I allahut .Pastroni keto trupa ju pastron Allahu juve sepse nuk ka njeri qe kalon naten I pastre ma abdes vecse kalon naten me te nje engjell e ne cdo send te tij dhe nuk kalon moment nga nata e vecse duke bere lutje per te- O Zot fale robin tend sepse ai e kaloi naten I paster”

Rasti I trete
Kujdesja ndaj namazit me xhemat

E ben muslimanin ne nje vend te sigurte nga shejtanet.lenia pas dore e namazit me xhemat e kap ate ankth prej shejtanit dhe ne kete rast preket prej sehjtanit ose nga magjia ose dicka tjeter qe ka mundesi ai.Ebu derda trasmetohet se ka then profeti a.s “Nqs tre veta ne nje fshat qe nuk jane udhetare dhe nuk kryeht namazi me xhemat vecse I ka prekur ato ankthi I shejtanit.Prandaj duhet te falesh me xhemat sepse ujku e ha nga delet ate qe eshte e vecuar
Kete dua allahume barik li fijha ue kijha sherre hasidin idha hased ue sahirin idha sehar ue mekinirin idha reker

Para mbrojtja e katert
Ngritja naten

Kush deshiron te mbroje veten e tij nga magjia le te harxhoje dicka nga nata dhe mos neglizhoje net e sepse pertacia ne ngritje eshte e sunduar prej shejtanit.Dhe nese te ka sunduar shejtani je bere toke pjellore per ndikimin e magjise se tij.
Nga Ibn Mesudi transmetohet se nje burre u permen tek profeti .as dhe u tha “vazhdon te fleje burri derisa erdhi koha namazit te sabahut dhe nuk u ngrit per falje derisa lindi dielli vecse ka urinuar shejtani ne veshin e tij.

Parambrotja e peste
Kerkimi mbrotje kur hyn ne banjo

Kjo ndodh sepse shejtani shfrytezon vendet e pista qe jane vendbanime per shejtanet dhe e sundon njeriun.Dhe me ka njoftuar n je xhind se ai kishte hyre tek nje person sepse ai nuk kishte kerkuarmbrotje ne momentin e hyrjes ne banjo dhe kishte hyre ne trupoin e tij.Porse Allahu me ndihmoi ndaj tij dhe e urdherova ate qe te dale dhe doli elhamdulilah.dhe me ka then njeri prej xhindeve .me te vertete juve allahu ju ka dhen arme te forta qe keni mundesi ten a shafarosni me to.atehere e pieta kush jane keto.Ai tha permendjet profetike si lutjet e mengjesit dhe mbremjes

http://www.forumishqiptar.com/showthread.php?t=32340

Dhe sic eshte trasnmetuar nga profeti a.s se ai kur hynte ne banjo thoshte
Bismilah Allahume in-ni eudhu bike minel hubthi uel habaith.( "O Allah! Me emrin tėnd (mė tė mirė), kėrkoj ndihmė nga Ti, qė tė mė ruash nga xhindet dhe shejtanėt.")

Parambrotja e gjashte.Kerkimi mbrotjes kur hyn ne namaz

Nga xhubejri bin Mutimin r.a se ai ka pare profetin a.s duke u falur e ka then
Allahu ekber kebiren uelhadulil-lahi kethiren ue subhanallahi bukreten ue asilen (3 here)eudhu bilahi minesh-shejatnirr-rraxhim min nefhihi ue nefthihi ue hemzihi.
Zotin e madherojme shume dhe e falenderojme shume …… kerkoj mbrotje tek Allahu prej shejtanit te mallkuar dhe prej mendjemadhesise qe sjell ai dhe te pershtyerit te tij dhe ngacmimit te tij.

Parambrotja e shtate
Mbrotja e gruas gjate marreveshjes me te

Pasi arrin marereveshjen me gruan tende ne fejese ose martese vendos doren e djathte ne ballin e saj dhe thuaj
Allahume in-nij es-eluke hejreha ue hjare ma xhebelteha ue alejhi ue eudhu bike min sherriha ma xhebelteha alejhi”( "O Allah! Tė lutem vetėm Ty, qė tė m'i falėsh tė gjitha mirėsitė, qė Ti ia ke falur kėsaj gruaje. Tė lutem tė mė mbrosh nga tė kėqijat qė mund tė mė vijnė nga kjo (martesė) e nga tė kėqijat qė i ka kjo (grua).")

Parambrotja e tete

Hapja e jetes bashkeshortore me namaz

Ka then Abdullah ibn mesudi “kur te vije gruaja jote ne diten e kontaktit flani dy rekate te dy dhe thuaj mbas namazit “Allahume barik li fi ehli ue barik lehum fije Allahume ixhma bejnenna ma xhemate bihajnin ue ferrik bejnena idha ferrakte ilel hajri”
Parambrotja e nente mbrotja gjate marrredhenieve seksuale
Nga ibn abazi trans se ka then profeti a.s “Kur dikush ti afrohet bashkeshortes per marredhenie le te thote bismilahi Allahume xhenibnesh-shejtane ue xhenibish shejtane ma razektena”
{ "Me emrin e Allahut (po i afrohem kėsaj gruaje). O Allah! Largoje Shejtanin nga ne, largoje atė (qė tė mos marrė pjesė) nga ajo qė nae bėre risk neve!" }
Nese ate nate caktohet per ta femije nuk e prek ate shejtani kurretransmetoi buhariu.dhe me ka permendur mua xhindi pasi pranoi islamin dhe u pendua tek allahu se ai ka pase shoqeruar nje burre te semure gjate marredhenieve me gruan e tij sepse ai nuk e ka permendur kete dua.i lartesuar qofte Allahu sa thesare te cmuara kemi dhe nuk ja dime vleren atyre.

Parambrotja e dhjete
Merr abdes perpara gjumit lexo ajetin 255 te sures El-Bekare dhe permend Zotin derisa te kapi gjumi ose kotjas eshejtani I ka then ebu hurejres “se kush lexon ajetin kursij(bekare 255) para gjumit do te jete I mbrotjtur nga Allahu e nuk I afrohet atij shejtani derisa te gdhije.Dhe nje gje te tille e ka vertetuar profeti a.s ne thenien e tij.”Megjithese eshte genjeshtar ka then te verteten.”

Parambrotja e njembedhjete

Lexohen keto sure pas namazit te akshamit
Sure bekare 1-5 ajete e para
Ajeti 255 te sures bekare
Dhe tre ajetet e fundit te sures bekare
Te mbron nga magjia dhe xhindi I kesaj nate dhe dites se saj ne dashte Zoti.

Parambrotja e dymbedhjete

Te thuash pas namazit te sabahut ose pra namzit te akshamit
“La ilahe il-lall-llah uadehu le sherike leh lehul mulku ue lehul hamdu ue hu-ue al-la kul-li shein Kadir “100 here sepse profeti a.s thote /:kush thote kete ne dite eshte sikur ka liruar 10 rober I shkruhen 100 te mira I fshihen 100 te keqija eshte mbrojtur prej shajtnit deri ne mbremje.askush nuk ka vepruar me mire se ky pervec atij qe ia kalon ketij ne perseritje.


Para mbrotja e trembedhjete

Te thuash kur hyn ne xhami “Eudhu bilahi adhijm ue bi ueaxhilihil kerim ue sultanijihil kadim mineshj-shejtanirr-rraxhim kerkoj mbrotje te Allahu I madheruar e I nderuar ne sundimin e tij te perhershem nga shejtani I mallkuar.”
E eshte transmetuar nga profeti a.s se shejtani ka then kur njeriu ka then kete lutje eshte I mbrojtur nga une gjate pjeses tjeter te dites.

Parambrojtja e katermbedhjete

Te thuash ne mengjes e dhe ne m,bremje bismilahi ledhi la jedurru mea ismihishejun filerdi ue la fis semai ue hu-ue semiul alim( 3 here)
“me emrin e Allahut me te cilin nuk te demton asgje ne toke e ne qiell e ai eshte degjues I dijshem.”
__________________
Thotė All-llahu: "A menduan njerėzit tė thonė: "Ne kemi besuar, e tė mos vihen nė sprovė?" (29.2)
musl|m Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 15-07-06, 10:35   #26
musl|m
Rob i All-llahut
 
musl|m's Avatar
 
Join Date: 25-09-04
Location: ILIRIDA
Posts: 1,152
musl|m has disabled reputation
Default Vazhdim...

Parambrotja e pesembedhjete

Te thuash gjete daljes nga shtepia Bismilahi te-uekeltu al-lall-llahi la haule ue la ku-uete il-la bil-lah” me emrin e Allahut tek Ai jam mbeshtetur ska ndryshim dhe fuqi pa ndihmen e Tij”
Sepse nese ti thua keto te thuhet ty te mjaftoj ty u ruajte ti u udhezove ti e eshte terhequr shejtani prej teje dhe I thote shejtanit tjeter si eshte puna jote me kete njeri qe eshte udhezuar u mjaftua dhe u ruajt.

Parambrojtja e gjeshtembedhjete

Te thuash pas dy namazeve te sabahut dhe te akshamit”Eudhu bikelimati lahi et-tamati e leti la juxhaiuizuhune berr un ue la faxhiu min sherr-rri ma halaka ue dheree ue beree ue min sherri ma jenzilu mines-semai ue min sherri ma jenzilu mines-semai ue min sherri ma juraixhu fijha ue min sherri ma dherree fil erdi ue min sherri ma jahruxhi min ha ue min sherri fetenil lejli ue nehari ue min sherri tauarihil lejli ue nehari ila tarikunm jatruku bi hajrin ja rahmanu” Mbeshtetem ne fjalet e plot ate Allahut te cilat nuk I kap asgje qe sundon toka dhe I cthururi nga e keqa e cdo gjeje qe ka krijuar dhe nga e keqa e cdo gjeje qe zbret nga qielli dhe nga e keqa e cdo gjeje qe ngjitet net e dhe nga e keqa e cdo gjej te krijuar ne toke dhe nga e keqa e cdo gjeje qe del prej saj dhe nga joshja e nates dhe dites pervec vizitorit qe troket me te mire o Meshirues.

Parambrotja e shtatembedhjete

Te thuash ne mengjes mbremje “Eudhu bikelimati lahi et-tamati min gadabihi ue ikabinihi ue min sherri ibadihi ue min hamezadihi shejatini ue en jahduruni”Mbeshtem ne fjalet e plota te Allahut nga zemerimi I Tij dhe denimi I Tij nga e keqa e krijesave te Tij nga cytjet e shejtanit dhe qe ai te me mbikqyre.

Parambrotja e tetembedhjete

Te thuash mengjes e dhe ne mbremje
Allahume in-ni eudhu binexhi hike elkerin ue kelimatike et-tamati min sherri ma ente akidhunibun binasijetihi Allahume ente tekshifu elmetheme uel magreme,Allahume inehu la juzemuemu ue la juhhlefu ua deku sbhaneke ue bihamdike”
O Allah une mbeshtem ne madheshtine tende bujare me fjalet e tua te plota nga e keqa e asaj qe ti e merr prej balukesh.o Allah ti zbulon mekatin dhe humbjen.o Allah me te vertete ushtria jote nuk shpartallohet dhe premtimi yt nuk shkelet .I lartesaur dhe I falenderuar qofsh ti o Zot.

Parambrotja e nentembedhjete

Te thuash ne mengjes dhe ne darke
Eudhu bi uexh hi lahi adhijm eledhi la shejun eadhemu min hu ue bi kelimatihi lahi tamati eleti la ju xheuizuhune berrun ue la faxhir ue bi esmailahi elhusna kuliha ma alimtu minha ue ma lem alem min sherri ma halaka ue dheree ue beree ue mi sherri kuli-lidhi sherrin la utijktu sherrehu ue min sherri kul-li dhi sherrim ente ahidhun binasijetihi in-ne rab-bi ala siratin mustekim”
Mbeshtetm ne madheshtine Allahut tek I cili nuk ka gje me te madhe se aid he me fjalet e plot ate tij nuk I kap ato asgje qe sundon toka dhe I cthururi dhe me emrat e bukur te tij me ata qe I did he ata qe nuk I di nga e keqa e cdo gjeje qe ka krijuar dhe nga e keqa e cdo gjej qe ka te keqen dhe qe nuk e erpballoj te keqen e saj dhe nga e keqa e cdo te keqe Brenda saj dhe e mer ate prej balukesh me te vertete Zoti im e di rrugen e drejte.

Parambrotja e njezete

Te thuash ne mengjes dhe ne mbremje
Tahasentu bilahi la ilahe ila hu ilahi rue ilahu kul-li shejin ue itesemtu birabij ue rasbi kul-li shejin ue teuekeltu alal haj-ji eledhi la jemutu ue stedfatu eshere bla hauli ue la kueti ila bilah hasbi Allahu ue nimel ue kil hasbirab-bi minelaibadi hasbielhakaliku nin elmakluki hasbiraziku ninel narzuku hasbi eledhi bijedihi melekutu kul-li shejin ue hue-ue juxhiru ue la juxharu alejhi hasbi Allahu la ilahe ila hu ue alejhi teuekeltu ue hu-ue rab-bil arshil adhijm”
Jam I siguruar te ALlahu tek I cili nuk ka Zot tjeter per vec Tij Ai eshte Zoti im dhe Zoti I cdo gjeje dhe I permbahemi me vendosmeri Zotit tim dhe Zotit te cdo gjej jam I mbeshtetur tek I gjalli I cili nuk vdes dhe kerkoj ta largoj te keqen ma ansje ndryshim dhe fuqi vecse me ndihmen e eAllahut.Me mjafton mua Zoti nga roberit me mjafton sa mbeshtetes I mire eshte ai.Me mjafton mua Zoti nga roberit me mjafton mua krijuesi nga krijesat me mjafton mua furnizuesi nga te furnizuarit me mjafton mua Ai ne doren e te cilit ndodhen mbreterit e cedo gjeje dhe ai mbron dhe nuk kerkon mbrotje.Me Mjafton Allahu nuk ka Zot tjeter pervec Tij tek ai jam mbeshtetur Ai eshte Zoti I Arshit te madh.

Modele pune per zgjidhjen e lidhjes

Rastet dhe mynyrat jane te shumta por do te permendim vetem nje.
Me erdhi mua nje djalosh me villain e tij I cili ishte martuar qe prej dy javesh por ai nuk kishte mundesi te kontaktonte me gruan e tij dhe shkoi tek fallxhoret dhe mashtruesit por pa dobi.Kur degjova se ai ka shkuar tek ata kerkova prej tij qe te pendohet me nje pendim te sinqqerte dhe tu pergenjshtroje keta mashtruesa ne mynyre qe te poshterohet prijesi I tij dhe qe te sjelle dobi atij kurimi.dhe ai me tha mua pasi shkova tek ata me eshte shtruar vendosmeria ndaj pergenjshtrimit te tyre mashtrimit dhe dobesise se tyre.Pasi I kendova atij kuran dhe kerkovaprej tij shtate gjethe nga sidri jeshil por nuk dhane dobi.Atehere mora shtate gjethe nga pema e kafurit e pastaj I copetuam pastaj u hudhem ne uje dhe I kendova ajetin 255 te syres bekare dhe dy suret e fundit te kuranit(Felek-Nas) pastaj I thashe qe ta pije dhe te lahet me te e veproi kete dhe u prish magjia e tij dhe u zgjdh nyja e tij ne moment.Falenderimi I takon Allahut per cdo miresi.

Magjia e lidhjes kthehet ne marrezi

Ishte djalosh I mencur por diten qe hyri ne gruan tij u shnderua gjendja e tij dhe u perball me magjine e lidhjes.Pastaj kjo magji u shnderrua ne magji dhe shnderrimi I rasteve po ndodhin shume per shkak te injorances se magjistareve ndaj berjes magji.nje rast injoraces se magjistarit eshte kur gruaja shkoi tek magjistari per ti bere magji bashkeshortit te saj per ti neveritur te gjitha grate me perjashtim te saj dhe net e vertete ndodhe kunderta.ia pergatiti asaj magjine dhe ja vendosi ajo burrit te saj ne ushqim atehere bashkeshortit te saj iu neveriten te gjitha grate me perjashtim te saj dhe ne te vertete ndodh e kunderta.ia [pergatiti asaj magjine dhe ia vendosi ajo burrit te saj ne ushqim atehere bashkeshortit te saj iu neveriten te gjitha grate e deri dhe gruaja e tij.dhe jo vetem kaq por e divorcoi ate.Atehere shkoi gruaja perseri tek magjistari per tia zgjidhur magjine mierepo ai kishte kohe qe kishte vdekur.E rendesishme eshte se djaloshi binte e rrezohej mbi fytyren e tij ecte ne ate vend dhe bertiste si I cmendur.kur iu lexua kuran ne uje me sider e piu ate e u la dhe u sherua dhe shkoi tek familja e tij shendoshe e mire dhe falenderimet e takojne Allahut te vetem e te pashok.
__________________
Thotė All-llahu: "A menduan njerėzit tė thonė: "Ne kemi besuar, e tė mos vihen nė sprovė?" (29.2)
musl|m Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 15-07-06, 10:38   #27
musl|m
Rob i All-llahut
 
musl|m's Avatar
 
Join Date: 25-09-04
Location: ILIRIDA
Posts: 1,152
musl|m has disabled reputation
Default Vazhdim...

Mjekimi I syrit
Argumenta nga kurani I nderuar per ndikimin e syrit

Ajeti 67-68 sure Jusuf)

67. Po ai (Jakubi) tha: "O bijt e mi, mos hyni (nė Egjipt) pėr njė derė, po hyni nėpėr dyer tė ndryshme. Unė nuk mund tė largoj prej jush asnjė send nga caktimi i All-llahut, vendimi nuk ėshtė i tjetėrkujt vetėm i All-llahut, vetėm Atij iu kam mbėshtetur dhe vetėm Atij le t'i mbėshteten ata qė besuan.
68. Dhe ata hynė ashtu si i porositi babai i tyre, po ajo nuk ishte gjė qė do t'u ndihmonte asgjė nga caktimi i All-llahut, pėrveē njė dėshire tė Jakubit qė e kishte nė vete dhe e kreu. Po ai (Jakubi) ishte i dijshėm pėr tė, ngase Ne e kemi mėsuar pėr atė, por shumica e njerėzve nuk e dinė.


Ka then ibn kethiri rahimuallah ne komentin e ketyre ajetetve Allahu na lajmeron neve per jakubin a.s se ai I urdheroi bijte e tij kur bashke me vellane e tyre benjaminin I pergatiti per te hyre ne egjypt qe te mos hynin te gjithe nga nje dere port e hynin nga dyer te ndryshme.Sic tha Ibn Abasi Muhamed ibn kabb muxhahidi ed-dahak katade dhe suddi.Ai u frikesau se mos ata I godiste syri sepse ata ishin te bukur dhe me emer te mire.
Dhe syri eshte I vertete dhe rrezon kaloresin nga kali e thenia “Unė nuk mund tė largoj prej jush asnjė send nga caktimi i All-llahut, vendimi nuk ėshtė i tjetėrkujt vetėm i All-llahut, vetėm Atij iu kam mbėshtetur dhe vetėm Atij le t'i mbėshteten ata qė besuan”

Tregon porosia qe u dha dhe se ruajtja nga keto gjera nuk e tregojne percaktimin e Allahut e Allahu nese do dicka ajo nuk e ndryshohet e nuk ndalohet.

Ajeti 51 kalem
51. E ata qė nuk besuan gati sa nuk tė zhdukin ty me shikimet e tyre, kur e dėgjuan Kur'anin, e (nga inati) thanė: "Ai ėshtė i marrė!"

Tha ibn kethiri se ka then Ibn Abasi dhe Muaxhahidi etj se fjala “ Do te zhdukin me shikimet e tyre “ dmth do te hanin ne sy se te kishin cmire nga urretja e tyre nese nuk do ishte mbrotja e Allahut prej tyre.Ky ajet eshte argument se ndikimi e goditja e syrit eshte e vertet me lejen e Zotit sic eshte transmetuar ne shume hadithe te tjera.

Argumente nga hadithet e profetit Muhamed per ndikimin e syrit.

Nga Ebu Hurejre r.a trasn se tha I derguari I Allahut .as se “Syri eshte I vertetete” (Buhariu-Muslimi)
Nga Aishe r.a trasnmetohet se profeti .as tha “kerkoj mbrotje e Allahut nga syri I keq se syri eshte I vertete”
Transmeton Ibn maxha
Nga iBn Abasi r.a trasn se I derguari I Allahut a.s ka thenSyri eshte I vertete sikur te kishte dicka qe do shpejtonte kaderin e Allahut do te kishte qene syri nese ju kerkojne qe te laheni atehere lahuni.trasn Muslimi.
Pra ne se ju kerkohet te laheni per ndodnje nga vellezerve tuaj muslimane qe e ka goditur syri plotesojani kerkesen duke u lare.
Nga Esma bint Emejes r.a tha O I derguari I Allahut bijte e xhaferrit I godet syri e te kerkon tu lexosh atyre per sherim.tha .Po nese do te kishte dicka do ta shpejtonte caktimin e allhut do te ishte syri”
Nga ebu dheri tha I derguari I Allahut “Syri ndikon tek burri me lejen e Allahut derisa ai burri gjendet ne nje vend te larte e p[astaj rrezohet prej tij”
Nga ibn Abasi trans se ka thene I derguari I Allahut Syri eshte I vertete e te rrezon nga lartesia”.
Nga xhabiri r.a tras se ka thene I derguari I Allahut .Syri e fut burrin ne varr dhe devene ne tenxhere”
Dmth e vdes njeriun dhe e semur devene dhe pastaj duhet ta theresh se mos ngordhi e e gatuan ne tenxhere per ta ngrene.

Nga xhabiri r a trans se ka thene I derguari I Allahut.Shumica e tyre qe vdesin pas gjykimit te Allahut jane nga percaktimi I syrit

Nga Aishe r.a tha se .ishte I derguari I Allahut qe urdheronte per kerkimin e leximit nga syri
Nga Enes ibn Malik r.a trans se “lejoi I derguari I Allahut leximin e kuranit per sherim nga syri dhe pickimi qelbi qe del nga te carat e trupit.(pickimi eshte per cdo pickim gjarpri ose akrepi)
Nga ume Seleme r.a trasm se I derguari I Allahut I tha nje fshinje ne shtepine esaj qe kishte nje njolle ne fytyre .Ate e ka goditur syri laxoji asaj.(buhariu –Muslimi)
Nga xhabiri r.a trasm se Lejoi I derguari I Allahut a.s leximin per sherim nga gjarpri) tek familja e hazim dhe I tha Esma bint Umejes.cfare ndodh qe po shoh trupat e bijve te vellait tim te dobet mos kane ndonje gje?Ajo I tha jo por syri shpejton tek ata.tha lexoji atyre dhe tregoi atij femijet e u tha .lexohu atyre (kuran)

Theniet e dijetareve per vertetesine e syrit

Tha hafidh ibn Kethir Ndikimi nga goditja e syrit eshte vertete me lejen e Allahut
Tha hafidh Ibn haxheh vertetesia e syrit eshte se ai eshte shikim I perzier me cmiren e njeriu me shpirt te keq dhe demtohet ai qe I bie syri.
Tha ibn Ethir e godet filanin syri nese armiku e shikon ate ose e ka cmire ndikon tek ai aid he semuret per shka te tij.
Tha ibn kajim Permbledhja e fjales se tij Ai qe mohon syrin eshte inorant.

Ndryshimi midis syrit dhe cmires

Cmira eshte e pergjithshme nga syri.
Syri eshte I vecante .jo cdo cmire shte sy e cdo sy eshte cmire.Per kete erdhi kerkimi I mbrotjes nga cmira ne suren El Felek.nese muslimani kerkon mbrotja nga e keqa e cmires hyn net e dhe syri.

Kjo eshte permbledhja e kuranit per cdo gje mrekullia e tij dhe forca sheruese e tij dhe ajo letrare.
2)Cmira vjen nga urretja e madhe e deshira e shpresa qe ti ike beagtia atij qe e ka ndersa syri eshte si shkak I cuditjes e pelqimit te dickaje te mire.
3)Cmira dhe syri shoqerojne njeri tjetrin ne ndikimin keq tek ai qe e kap cmira apo syri e ndryshojne ne origjinen e tyre.origjina cmires eshte djegia e zemres per shtimin ebegatise se vetes tende dhe deshira qe atij tjetrit ti largohet begatia.
Ndersa nga origjina e syrit eshte me shume cuditje dhe ndezja e shikimit te syrit per pasurine kafshen ose mbjeljen e tjetrit por pa deshiruar largimin e asaj gjeje nga I zoti I saj dhe perzihet shikimi me nefsin e keshtu ndodh ndikimi nga syri I keq.

4) Cmirezinjte mundet qe te kene cmire per nje ceshtje para se te ndodhe ajo nderkohe qe syri nuk godet pervecse kur e shikon objektin.
5) Njeriu nuk ka cmire pasurine e tij por veten e tij por I ha ata me sy.
6) nuk godet cmira pervec nga personat e ndyre ndersa syri mund te godase dhe nga nje person I mirebesimtar si pasoje e cudise se tij per dicka pa dashur ai qe ajo te largohet ose ti prishet te zotit te saj.sic ndodhi Amir ibn rebijes kur e goditi syri I Sehl Ibn Hunejfe edhe pse Amiri ishte nga te paret ne islam dhe pjesetaret e bedrit>prej atyre qe vecuan syrin nga cmira jane ibn Xheuzi,Ibn Haxher,Ibn Kajimi Allahu I meshirofte.Eshte e pelqyeshme per muslimanin qe nese shikon dciak qe e cudit te luetet per begati ndaj asaj gjeje qofte e tij kjo gje ose e tjereve sipas thenies se profetit a.s then Sehl Ibn Hunejfe “A nuk u lute per bereqet ndaj tij” sepse kjo dua e ndalon ndikimin e syrit .(te thoshte Mashallah la kuete ila bilah ose Mashallah tebarekallah.

Xhindi ha ne sy njeriun
]Nga ebi Seid el hudrij rat ha se Ishte I derguari I Allahut a.s qe kerkonte mbrotje nga syri I xhindeve pastaj nga syri I njerzve.Kur zbriti surja Felek dhe EN_Nas lexonte ato dhe I la lutjet e tjera

Nga nena jone um-mu Seleme r.a trasm se Pejgamberi .a.s pa ne shtepine e saj ne fqinje qe ne fytyren kishte njolle te zeze e tha “kerkoni ti lexohet asaj se ate e ka goditur syri””
Nga keto dy hadithe na qartesohet se syri godet nga xhindi ashtu sic godet syri I njeriut prandaj eshte detyre per muslimanin qe te kujtoje Allahun kur heq rroben e tij ose kur shikon veten e tij ne pasqyre ose ne cdo pune tjeter qe keshtu ta largoje veten e tij nga demtimi I syrit te xhindeve.

Mjekimi I syrit
Ka disa rruge per mjekimin e syrit e po permend prej tyre
Rruga e pare
Larja e atij qe te ha ne sy nese njihet se kush e e ka ngrene ne sy e urdheron ate te lahet e paswtaj e merr ujin qe ai u la dhe hidhet mbrap atij qe e ka goditur syri I keq e sherohet me lejen e Zotit

Nga Ebi Sehli ibn Hunejf ne herrar (Elherar eshte lugine nga luginat e medines) dhe hoqi xhuben Sehli.Amiri ibn Rebija pa tek ai se e skihte lekuren shume te bardhe e te bukur e tha Amiri si nje vajze qe nuk e ka rrahur dielli filloi te kollitet Sehli dhe iu forcua kola dhe lajmeruan profetin a.s per kollen dhe jut ha atij se Sehli nuk ngrihej atehere I derguari I Allahut tha-A dyshon tek ndonje?I then Amer ibn rebija.Dhe e thirri ate profeti a.s e merzit me te e I tha-Pse te vrase ndonjeri prej jush vellane e vet dhe nuk lutet per bereqet per te dhe I that e lahej.U la Amiri fytyren duart breyllat gjunjet kembet pastaj ia hodhi ujin nga pas dhe u sherua Sehli aty ne vend.
__________________
Thotė All-llahu: "A menduan njerėzit tė thonė: "Ne kemi besuar, e tė mos vihen nė sprovė?" (29.2)
musl|m Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 15-07-06, 10:38   #28
musl|m
Rob i All-llahut
 
musl|m's Avatar
 
Join Date: 25-09-04
Location: ILIRIDA
Posts: 1,152
musl|m has disabled reputation
Default Vazhdim...

CILESITE E LARJES
Tha ibn Shibab ez Zuhri .Larja qe na cilesuan dijetaret tane eshte .I jepet atij qe e ka marre ne sy nje ene me uje e fut doren e aty dhe merr abdes dhe pastaj me kete uje hidhet ne koken e atij qe e ka marre mesysh

Ligjerimi I larjes se atij qe ha ne sy.
Tha profeti a.s “Syri eshte I vertete dhe nese do kishte gje qe do shpejtonte caktimin e Zotit do ta shpejtonte syri. Nese dikujt prej jush I kerkohet te lahet le te lahet(muslimi)
Nga Aishe a.s trans se urdherohej e merrte abdes ai qe hante ne sy dhe pastaj lahej me te I godituri nga syri.

Rruga e dyte
Vendos doren ne koken e atij qe e goditi syri e lexon –
Bismilahi erkike Allahu jeshfike min kul-li dain ju dhike ue min kul-li nefsin ue ajnin hasidin Allahu jeshfike bismilahi urkike.
Me emrin e Allahut lexoj I cili te sheron nga cdo semundje qe te sjell dem dhe prej cdo shpirti dhe syri cmirekeq Allahu sheron me emrin e tij lexoj.

Rruga e trete
Vendos doren ne koken e te semurit e thua
Bismilahi jubrike min kul-li dain jeshfike ue min sherri hasidin iadha hasede ue min kul-li dhi ajnin.
Me emrin e Allahut ruhem prej cdo te keqe qe te sjell dem dhe prej cdo cmirekeqi qe ka cmire dhe prej cdo msyri te keq.

Rruga e katert

Vendos doren tek koka e te semurit dhe thua
Allahume rab-be nasi edhhebil bas shfij enete shafij la shafea ila shifauke shifaean la jugadiru sekamen.

Rruga peste
Vendos doren ne vendin qe dhemb dhe lexon suret
Ihlas
Felel
En-Nas

Rruga gjashte
Merr nje ene me uje dhe lexon tre suret e fundit te kuranit qe I pemrnedem me lart pastaj thua duane e nr 4 (tre here)
Bismilahi erkike Allahu jeshfike min kul-li dain ju dhike ue min kul-li nefsin ue ajnin hasidin Allahu jeshfike bismilahi urkike.
(Me emrin e Allahut lexoj I cili te sheron nga cdo semundje qe te sjell dem dhe prej cdo shpirti dhe syri cmirekeq Allahu sheron me emrin e tij lexoj.
pAstaj derdh ene me uje ne koken e te semurit qe e ka godit syri njeheresh pastaj qe uji ti lage te gjithe trupin dhe sherohet me lejen e Zotit.

Shembulli I mejkimit te syrit

Foshnja qe refuzonte gjirin e nenes ose qan naten

Isha duke vizituar disa te aferm e me thane se tek ta nje femije refuzonte gjirin e nenes qe prej disa diteshe me pare pinte normalisht.U thashe me sillini femijen ma sollen dhe I lexova suret e fundit te kuranit dhe duate qe I pemendem.Pastaj ju thashe cojeni tek nena e me pas me thane se filloi te pinte gji si me pare me miresine e Zotit fuqiplote.Po te njeten gje mund te bejme me femijet qe qajne naten shume.

Femija qe nuk fliste

Sihte nje femije qe fliste bukur mes shokeve e kolegeve te tyre ne shkollen 8 vjecare.Fliste ne emer te tyre neper mbremje e festa e mbante ligjerime para njerzve.Por nje dite prej ditesh u ngrys memec.nuk duroi I jati e shkoi ne spital dhe doktoret filluan te benin analizat e radiskopi por pa sukses dhe ma sollen mua ate e pashe .Per pak me lotuan gjak syte sikur mos e permblidhja veten sepse e njihja ate nga aktiviteti I tij dhe shakthtesia e tij,E peyta babin e tij dhe me tregoi historin e djalit se sa kishte qe ishte semure.mesova se djalin e ksihte goditur syri dhe I lexova tre suret e fundit te kuranit pastaj I lexova ne uje leximin e syrit dhe I thashe babit te tij lahej djali nga ky uje e te pinte prej tij per shtate dite e pastaj te vinte prape tek une.Pastaj mbas 7 dite djali erdhi I sheruar dhe I mesova atij disa metoda parandalimi mbrojtese qe te thoshtre mengje se mbremje lutjet qe te mbrohej nga syri I keq.(shikoni tek mburoja e muslimanit)
__________________
Thotė All-llahu: "A menduan njerėzit tė thonė: "Ne kemi besuar, e tė mos vihen nė sprovė?" (29.2)
musl|m Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 15-07-06, 10:41   #29
musl|m
Rob i All-llahut
 
musl|m's Avatar
 
Join Date: 25-09-04
Location: ILIRIDA
Posts: 1,152
musl|m has disabled reputation
Default Vazhdim...

Mjekimi

Vendos doren tek koka e semurit dhe lexon kuran me ze.
“Eudhu bil-lahi minesh-shejtanirr-rraxhim min hemzihi ue nefhihi nefthihi Bismil-Lahirr-rrahmanirr-rrahim

“
Lexo
Suren el fatiha
Bismil-Lahirr-rrahmanirr-rrahim
4 ajetet e par ate sures El-Bekare
Pastaj Eudhu bil lahi minesh shejtanirr rraxhim …………….
Ajetin 102 e suren El Bekare
Pastaj Eudhu bil lahi minesh shejtanirr rraxhim …………….
Ajetet 163-164 e sures El Bekare
Pastaj Eudhu bil lahi minesh shejtanirr rraxhim …………….
Pastaj ajetin 255 te syres El-Bekare
Pastaj Eudhu bil lahi minesh shejtanirr rraxhim …………….
Pastaj ajetin 285-286 te sures El Bekare
Pastaj Eudhu bil lahi minesh shejtanirr rraxhim …………….
Ajetet 18-19 te sures Ali Imran
Pastaj Eudhu bil lahi minesh shejtanirr rraxhim …………….
Ajetet 54-56 te syres El-Arafe
Pastaj Eudhu bil lahi minesh shejtanirr rraxhim …………….
Ajetet 117-122 te syres el-Arafe (I perserit keto shume here sidomos ajetin 120 30 here)
Pastaj Eudhu bil lahi minesh shejtanirr rraxhim …………….
Ajetet 81-82 te sures Junus( e kete e perserit shume)
Pastaj Eudhu bil lahi minesh shejtanirr rraxhim …………….
Ajetin 69 te sures Taha ( edhe kete e perserit shume)
Pastaj Eudhu bil lahi minesh shejtanirr rraxhim …………….
Ajetin 115-118 te sures Muminun
Pastaj Eudhu bil lahi minesh shejtanirr rraxhim …………….
Ajetet 1-10 te sures Saffate
Pastaj Eudhu bil lahi minesh shejtanirr rraxhim …………….
Ajetet 29-32 te sures Ah-kaf
Pastaj Eudhu bil lahi minesh shejtanirr rraxhim …………….
Ajetet 33-36 vte sures Rrahman
Pastaj Eudhu bil lahi minesh shejtanirr rraxhim …………….
Ajetet 21-24 te sures El Hasher
Pastaj Eudhu bil lahi minesh shejtanirr rraxhim …………….
Ajetet 1-9 te sures Xhin
Pastaj Eudhu bil lahi minesh shejtanirr rraxhim …………….
Suren ihalas
Pastaj Eudhu bil lahi minesh shejtanirr rraxhim …………….
Suren Felek
Pastaj Eudhu bil lahi minesh shejtanirr rraxhim …………….
Suren En-NasKeto sure kendohen arabisht por nese dikush deshiron mund ti lexoje dhe ne shqip.Por me mire eshte ti degjoje ose kendoje ne arabisht.

“Eudhu bil-lahi minesh-shejtanirr-rraxhim min hemzihi ue nefhihi nefthihi Bismil-Lahirr-rrahmanirr-rrahim

1. Fatiha
1. Me emrin e All-llahut, Mėshiruesit, Mėshirėbėrėsit!
2. Falėnderimi i takon All-llahut, Zotit tė botėve!
3. Mėshiruesit, Mėshirėbėrėsit!
4. Sunduesit tė Ditės sė Gjykimit (pėrgjegjėsisė-shpėrblimit)!
5. Vetėm Ty tė adhurojmė dhe vetėm te Ty kėrkojmė ndihmė!
6. Udhėzona (pėrforcona) nė rrugėn e drejtė!
7. Nė rrugėn e atyre, tė cilėt i begatove me tė mira, jo nė tė atyre qė kundėr veti tėrhoqėn hidhėrimin, e as nė tė atyre qė e humbėn veten!

“Eudhu bil-lahi minesh-shejtanirr-rraxhim min hemzihi ue nefhihi nefthihi Bismil-Lahirr-rrahmanirr-rrahim

2. Bekare
1. Elif, Lam, Mim
2. Ky ėshtė libri qė nuk ka dyshim nė te (sepse ėshtė prej All-llahut) ėshtė udhėzues pėr ata qė janė tė devotshėm.
3. Tė cilėt e besojnė tė fshehtėn, e kryejnė faljen (namazin) dhe prej asaj qė Ne u kemi dhėnė, ata japin (zeqat, sadaka etj.).
4. Dhe ata, tė cilėt besojnė nė atė qė t'u shpall ty, dhe nė atė qė ėshtė shpallur para teje, dhe qė janė tė bindur plotėsisht pėr (jetėn e ardhshme nė) botėn tjetėr (Ahiretin).

“Eudhu bil-lahi minesh-shejtanirr-rraxhim min hemzihi ue nefhihi nefthihi Bismil-Lahirr-rrahmanirr-rrahim

102. (E hodhėn librin e Zotit) E ndoqėn atė qė e thonin djajt nė kohėn e sundimit tė Sulejmanit. Po Sulejmani nuk ishte i pafé, djajt ishin tė pafé, sepse u mėsonin njerėzve magjinė. (ndoqėn) Edhe ēka u zbriti nė Babil dy engjėjve, Harutit dhe Marutit. E ata tė dy nuk i mėsonin askujt (magjinė) para se t'i thonin: "Ne jemi vetėm sprovė, pra mos u bėn i pa fé!" E, mėsonin (njerėzit) prej atyre dyve atė (magji) me ēka ndanin burrin prej gruas sė vet, por pa lejėn e All-llahut me atė askujt nuk mund t'i bėnin dėm dhe ashtu mėsonin ēka u sillte dėm e nuk u sillte dobi atyre. E ata (jehuditė) e kanė ditur se ai qė (hodhi librin) e zgjodhi atė (magjinė), ai nė botėn tjetėr nuk ka ndonjė tė drejtė (nė mėshirėn e Zotit). Po ta dinin, ata se pėr ē'ka e shitėn vetveten, ajo ėshtė shumė e keqe.

“Eudhu bil-lahi minesh-shejtanirr-rraxhim min hemzihi ue nefhihi nefthihi Bismil-Lahirr-rrahmanirr-rrahim

163. Zoti juaj (qė meriton adhurim) ėshtė Njė, All-llahu, nuk ka zot pos Atij qė ėshtė mėshirėplotė, gjithnjė mėshiron.
164. Ėshtė fakt se nė krijimin e qiejve e tė tokės, nė ndėrrimin e natės e tė ditės, tė anijes qė lundron nė det qė u sjell dobi njerėzve, nė atė shi qė e lėshon All-llahu prej sė larti e me tė ngjall tokėn pas vdekjes sė saj dhe pėrhapė nė te nga ēdo lloj gjallese, nė qarkullimin e erėrave dhe reve tė nėnshtruara mes qiellit e tokės, (nė tė gjitha kėto), pėr njė popull qė ka mend ka argumente.

“Eudhu bil-lahi minesh-shejtanirr-rraxhim min hemzihi ue nefhihi nefthihi Bismil-Lahirr-rrahmanirr-rrahim

255. All-llahu ėshtė njė, nuk ka zot tjetėr pėrveē Atij. Ai ėshtė mbikqyrės i pėrhershėm dhe i pėrjetshėm. Atė nuk e kap as kotja as gjumė, gjithēka ka nė qiej dhe nė tokė ėshtė vetėm e Tij. Kush mund tė ndėrmjetėsojė tek Ai, pos me lejen e Tij, e di tė tashmen qė ėshtė pranė tyre dhe tė ardhmen, nga ajo qė Ai di, tjerėt dinė vetėm aq sa Ai ka dėshiruar, Kursija e Tij (dija-sundimi) pėrfshijnė qiejt dhe tokėn. Kujdesi i Tij ndaj tė dyjave, nuk i vjen rėndė, Ai ėshtė mė i larti, mė i madhi

“Eudhu bil-lahi minesh-shejtanirr-rraxhim min hemzihi ue nefhihi nefthihi Bismil-Lahirr-rrahmanirr-rrahim"

285. I dėrguari i besoi asaj qė iu shpall prej Zotit tė tij, e ashtu edhe besimtarėt. Secili i besoi All-llahut, engjėjve tė Tij, shpalljeve tė Tij, tė dėrguarve tė Tij. Ne nuk bėjmė dallim nė asnjėrin nga tė dėrguarit e Tij, dhe thanė: "Iu pėrgjigjėm thirrjes dhe respektuam urdhėrin. Kėrkojmė faljen tėnde o Zoti ynė! Vetėm te Ti ėshtė ardhmėria jonė".
286. All-llahu nuk e obligon asnjė njeri pėrtej mundėsisė sė tij, atij (njeriut) i takon ajo qė e fitoi dhe atij i bie ajo (e keqe) qė e meritoi. "Zoti ynė, mos na dėno nėse harrojmė ose gabojmė! Zoti ynė, mos na ngarko neve barrė tė rėndė siē i ngarkove ata qė ishin para nesh! Zoti ynė, mos na ngarko me atė pėr tė cilėn ne nuk kemi fuqi! Na i shlyej mėkatet, na i mbulo tė kėqijat, na mėshiro. Ti je mbrojtėsi ynė, na ndihmo kundėr popullit pabesimtar!

“Eudhu bil-lahi minesh-shejtanirr-rraxhim min hemzihi ue nefhihi nefthihi Bismil-Lahirr-rrahmanirr-rrahim"

3. Ali Imran
18. All-llahu vėrtetoi se nuk ka zot tjetėr pėrveē Tij, e dėshmuan edhe engjėjt e dijetarėt, dhe se Ai ėshtė Zbatues i drejtėsisė. Nuk ka zot pėrveē Tij, Fuqiplotit e tė Urtit.
19. Feja e pranueshme tek All-llahu ėshtė Islami, e atyre qė u ėshtė dhėnė libri, pasi mėsuan pėr tė vėrtetėn, vetėm nga zilia mes vete kundėrshtuan. E kush mohon argumentet e All-llahut, le ta dijė se All-llahu shpejtė do t'i japė llogarinė

“Eudhu bil-lahi minesh-shejtanirr-rraxhim min hemzihi ue nefhihi nefthihi Bismil-Lahirr-rrahmanirr-rrahim"

7. Araf
54. Vėrtet, Zoti juaj, All-llahu, ėshtė Ai qė krijoi qiejt dhe tokėn brenda gjashtė ditėsh, pastaj qėndroi mbi Arshin, Ai e mbulon ditėn me natėn, qė me tė shpejtė e kėrkon atė (mbulimin e dritės sė ditės), edhe dielli, edhe hėna e edhe yjet i janė nėnshtruar sundimit tė Tij. Ja, vetėm Atij i takon krijimi dhe sundimi. I madhėruar ėshtė All-llahu, Zoti i botėve.
55. Luteni Zotin tuaj tė pėrulur e nė heshtje, pse Ai nuk i do ata qė e teprojnė.
56. Mos bėni ērregullime nė tokė pas rregullimit tė saj (me tė ardhur tė pejgamberėve) dhe luteni Atė duke pasur frikė (dėnimin) dhe duke shpresuar (mėshirėn). S'ka dyshim se mėshira e All-llahut ėshtė pranė atyre tė mirėve.

“Eudhu bil-lahi minesh-shejtanirr-rraxhim min hemzihi ue nefhihi nefthihi Bismil-Lahirr-rrahmanirr-rrahim"

117. E Ne e frymėzuam Musain (duke i thėnė): "Hidhe shkopin tėnd!" Kur qe, ai gėlltiste atė qė kishin magjepsur.
118. Atėherė u dėshmua e vėrteta dhe u zhduk ajo qė kishin pėrgatitur.
119. Aty u mundėn ata (magjistarėt dhe faraoni) dhe u kthyen tė poshtėruar.
120. E magjistarėt u hodhėn (u pėrulėn) nė sexhde.
121. Dhe thanė: "Ne i besuam Zotit tė gjithėsisė,
122. Zotit tė Musait dhe tė Harunit!"

“Eudhu bil-lahi minesh-shejtanirr-rraxhim min hemzihi ue nefhihi nefthihi Bismil-Lahirr-rrahmanirr-rrahim"
__________________
Thotė All-llahu: "A menduan njerėzit tė thonė: "Ne kemi besuar, e tė mos vihen nė sprovė?" (29.2)
musl|m Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 15-07-06, 10:41   #30
musl|m
Rob i All-llahut
 
musl|m's Avatar
 
Join Date: 25-09-04
Location: ILIRIDA
Posts: 1,152
musl|m has disabled reputation
Default Vazhdim...

10. Junus
75. Pastaj, pas tyre dėrguam Musain dhe Harunin me argumentet tona, te Faraoni dhe paria e rrethit tė tij, po ata paraqitėn kryelartėsi, pse ishte popull qė bėnte krime.
76. E kur u erdhi atyre e vėrteta e sigurt nga Ne, ata thanė: "Kjo nuk ėshtė tjetėr pos magji e qartė".
77. Musai tha: "A tė vėrtetės i thoni magji? A magji ėshtė kjo? Magjistarėt nuk shpėtojnė?"
78. Ata thanė: "Mos erdhe tė na largosh nga ajo (feja) qė e gjetėm te prindėrit tanė, pėr t'ju mbetur juve dyve madhėshtia nė tokė? Po ne nuk ju besojmė juve dyve".
79. Faraoni tha: "Sillmėni mua tė gjithė magjistarėt e aftė".
80. E kur erdhėn magjistarėt, Musai u tha: "Hidhni ē'keni pėr tė hedhur".
81. E kur i hodhėn ata, Musai u tha: "Kjo qė e sollėt ju tash, vėrtet ėshtė magji!" Po All-llahu do ta asgjėsojė kėtė, sepse All-llahu nuk e pėrkrah veprėn e tė prishurve.
82. Dhe me argumentet e veta All-llahu e fuqizon tė vėrtetėn, ndonėse e urrejnė tė pabesėt.

“Eudhu bil-lahi minesh-shejtanirr-rraxhim min hemzihi ue nefhihi nefthihi Bismil-Lahirr-rrahmanirr-rrahim"

20. Ta Ha
57. (Atėherė faraoni) Tha: "O Musa, a mos na ke ardhur qė me magjinė tėnde tė na nxjerrėsh prej tokės sonė (prej Egjiptit)?
58. Edhe ne do tė kundėrvihemi me njė aso magjie, pra cakto njė kohė dhe njė vend qė do tė na pėrshtatet, e qė nuk do ta thyenim as ne as ti".
59. (Musai) Tha: "Koha e caktuar le tė jetė dita e festės nė mėnyrė qė njerėzit tė tubohen paradite".
60. Faraoni u kthye dhe tuboi magjistarėt e vet dhe doli nė kohėn (dhe vendin) e caktuar.
61. Atėherė Musai u tha atyre (magjistarėve): "Mjerimi ėshtė juaji, prandaj mos shpifni ndaj All-llahut ndonjė gėnjeshtėr e t'ju shkatėrrojė me ndonjė dėnim, se pa dyshim ai qė shpif ka dėshtuar keq".
62. Ata (magjistarėt) polemizuan pėr ēėshtjen e tyre, por bisedėn e bėnė fshehurazi (nga masa).
63. Ata pastaj (pas bisedės sė fshehtė) thanė: "Kėta tė dy janė magjistarė, qė me magjinė e tyre duan t'ju nxjerrin nga toka juaj dhe ta zhdukin drejtimin (ideologjinė) tuaj qė pa dyshim ėshtė mė i drejti".
64. Pra, (meqė janė magjistarė) ju vendosni seriozisht ēėshtjen tuaj dhe dilni nė shesh tok tė bashkuar, e ai qė triumfon sot, ai ka arritur suksesin.
65. Ata thanė: "O Musa, do tė hedhėsh ti apo ne po hedhim tė parėt?"
66. Ai (Musai) tha: "Jo, hidhni ju!" Kur ja, atij iu duk se nga ajo magji e tyre litarėt dhe shkopinjtė lėviznin (si gjarpėrinj).
67. E Musai ndjeu nė vete njėfarė frike.
68. Ne i thamė atij: "Mos kr frikė, ėshtė mė se e sigurt se ti do tė jesh triumfues!"
69. Tani hidhe atė qė e ke nė dorėn tėnde tė djathtė (shkopin), qė t'i gėlltisė ato qė i bėnė ata, sepse ajo qė bėnė ata nuk ėshtė asgjė tjetėr pos mashtrim magjistari, e magjistari nuk do tė ketė sukses kudo qoftė.
70. Atėherė (kur shkopi i Musait i gėlltiti) magjistarėt u hodhėn nė sexhde e thanė: "Ne i besuam Zotit tė Harunit dhe tė Musait!"
71. Ai (faraoni) tha: "A i besuat atij para se t'u japė unė leje? Ai (Musai) ėshtė prijės i juaj, i cili ua mėsoi magjinė, unė do t'ua pres duart e kėmbėt tėrthorazi e do t'u var nė trungujt e hurmave, e atėherė ju do ta kuptoni se cili prej nesh ka dėnim mė tė ashpėr e mė tė vazhdueshėm?"
72. Ata thanė: "Pasha Atė qė na krijoi, nuk tė japim pėrparėsi ty ndaj argumenteve qė na erdhėn, e ti bėje atė qė mendon ta bėsh, dhe mund ta zbatosh vetėm atė qė i takon jetės sė kėsaj bote!"
73. Ne i besuam Zotit tonė qė Ai tė na i falė gabimet dhe magjinė, me tė cilėn ti na detyrove. All-llahu ėshtė mė i miri (nė tė shpėrblyerit) dhe mė i pėrjetshmi (nė tė dėnuar)!
74. Ai qė i paraqitet Zotit tė vet si kriminel, e ka xhehennemin, nė tė cilin as nuk vdes as nuk jeton.
75. Ndėrsa ai qė i paraqitet Atij besimtar e qė ka bėrė vepra tė mira, tė tillėt i presin merita tė larta.

“Eudhu bil-lahi minesh-shejtanirr-rraxhim min hemzihi ue nefhihi nefthihi Bismil-Lahirr-rrahmanirr-rrahim"

23. Muminun
115. A menduat se Ne ju krijuam kot dhe se ju nuk do ktheheni te Ne?
116. I lartė ėshtė All-llahu, Sunduesi i vėrtetė, nuk ka zot tjetėr pos Tij, Zot i Arshit bujar.
117. E kush adhuron me All-llahun edhe ndonjė zot tjetėr, pėr tė cilin nuk ka kurrfarė fakti, pėrgjegjėsia e tij ėshtė para Zotit tė vet, e mohuesit nuk do tė shpėtojnė.
118. E ti thuaj: "O Zoti im, mė fal e mė mėshiro, se Ti je mė mėshiruesi i mėshiruesve!"

“Eudhu bil-lahi minesh-shejtanirr-rraxhim min hemzihi ue nefhihi nefthihi Bismil-Lahirr-rrahmanirr-rrahim"

37. Safat
1. Pasha tė radhiturit (melaiket), qė nė rreshta (safa) qėndrojnė.
2. Dhe nxituesit, qė me nxitim shtyjnė.
3. Dhe pasha lexuesit, qė lexojnė pėrkujtimin.
4. Ėshtė e vėrtetė se Zoti juaj ėshtė vetėm Njė.
5. Zot i qiejve dhe i tokės e ēka ka mes tyre dhe Zoti i lindjeve (tė yjeve).
6. Vėrtetė, Ne kemi stolisur qiellin mė tė afėrt (tė Dunjasė) me bukurinė e yjeve.
7. Dhe me mbrojtje prej ēdo djalli tė prishur.
8. Ashtu qė nuk mund tė pėrgjojnė parinė mė tė lartė (engjėjt mė tė zgjedhur), pse gjuhen me shkėndija nga tė gjitha anėt.
9. Ata janė tė pėrzėnė dhe do tė kenė njė dėnim tė pėrhershėm.
10. Pėrveē atij qė rrėmben vrullshėm, po atė e ndjek ylli qė e djeg.

“Eudhu bil-lahi minesh-shejtanirr-rraxhim min hemzihi ue nefhihi nefthihi Bismil-Lahirr-rrahmanirr-rrahim"

46. Ahkaf
29. (Pėrkujto) Kur disa prej exhinėve i drejtuam te ti qė ta dėgjojnė Kur'anin dhe kur u afruan dhe e dėgjuan atė, thanė: "Heshtni!" dhe kur u krye, u kthyen te populli i vet dhe e kėshilluan.
30. Thanė: "O populli ynė, ne dėgjuam njė libėr tė shpallur pas Musait, qė vėrteton atė para tij, qė udhėzon nė tė vėrtetėn dhe nė rrugėn drejtė!"
31. O populli ynė, pėrgjigjuni thirrėsit tė All-llahut dhe besoni atij! Ai ua falė mėkatet tuaja dhe ju shpėton prej njė dėnimi plot vuajtje.
32. E kush nuk i pėrgjigjet atij qė thėrret nė rrugėn e All-llahut, ai nuk ėshtė i pamposhtur nė tokė dhe pos Atij, ai nuk ka mbrojtės, tė tillėt janė nė njė humbje tė hapėt!"

“Eudhu bil-lahi minesh-shejtanirr-rraxhim min hemzihi ue nefhihi nefthihi Bismil-Lahirr-rrahmanirr-rrahim"

55. Rrahman
33. O turmė e xhinėve dhe e njerėzve, nėse keni mundėsi tė dilni pėrtej kufijve tė qiejve e tė tokės, depėrtoni pra, po nuk mundeni vetėm me ndonjė fuqi tė fortė (por ju nuk e keni atė).
34. E, cilėn tė mirė tė Zotit tuaj po e mohoni?
35. Juve dy grumbujve u derdhet pėrmbi flakė zjarri dhe do t'u derdhet rem i shkrirė e nuk do tė keni mundėsi tė mbroheni.
36. E, cilėn tė mirė tė Zotit tuaj po e mohoni?

“Eudhu bil-lahi minesh-shejtanirr-rraxhim min hemzihi ue nefhihi nefthihi Bismil-Lahirr-rrahmanirr-rrahim"

59. Hashr
21. Sikur Ne ta zbritnim kėtė Kur'an mbi ndonjė kodėr, do ta shihje atė tė strukur e tė ēarė prej frikės nga All-llahu. Kėta janė shembuj qė ua shkoqisim njerėzve, qė ata tė mendojnė.
22. Ai ėshtė All-llahu qė nuk ka zot tjetėr; vetėm Ai, qė e di tė fshehtėn dhe tė dukshmen, Ai ėshtė Mėshiruesi, Mėshirėbėrėsi!
23. Ai ėshtė All-llahu qė nuk ka zot tjetėr pėrveē Tij, sundues i pėrgjithshėm, i pastėr (prej tė metave qė i mvishen), shpėtimtar (qė i shpėton njerėzit prej ndėshkimit tė padrejtė), sigurues (qė i siguroi njerėzit me premtimin e vet dhe pejgamberėt me mrekulli) mbikėqyrės (qė mbikėqyr dhe pėrcjell ēdo send), i plotfuqishėm, mbizotėrues, i madhėrishėm. I lartėsuar ėshtė All-llahu nga ēka i shoqėrojnė!
24. Ai ėshtė All-llahu, Krijuesi, Shpikėsi, Formėsuesi. Tė tij janė emrat mė tė bukur. Atė (All-llahun) e madhėron ēka ka nė qiej e nė tokė dhe Ai ėshtė ngadhėnjyesi, i urti!

“Eudhu bil-lahi minesh-shejtanirr-rraxhim min hemzihi ue nefhihi nefthihi Bismil-Lahirr-rrahmanirr-rrahim"

72. Xhin
1. Thuaj: "Mua mė ėshtė shpallur se njė grup i vogėl nga xhinėt i vuri veshin dhe dėgjoi (Kur'anin) dhe (kur u kthyen te tė vetėt) thanė: "Ne kemi dėgjuar njė Kur'an qė mahnit,
2. qė udhėzon nė tė vėrtetėn, andaj ne i besuam atij dhe Zotit tonė, kurrsesi nuk do t'ia shoqėrojmė mė askė".
3. Dhe se lartėsia e madhėruar e Zotit tonė nuk ėshtė qė ka as grua, as fėmijė.
4. S'ka dyshim se ai mendjelehti jonė fliste tė pavėrteta ndaj All-llahut.
5. Ndėrsa ne kemi pas menduar se as njerėzit, as xhinėt nuk flasin gėnjeshtra pėrkitazi me All-llahun,
6. Dhe se ka pasur burra prej njerėzve, qė kėrkonin ndihmė prej disa xhinėve dhe ashtu ua shtonin atyre edhe mė shumė arrogancėn.
7. Dhe se ata (njerėzit) kanė menduar, siē keni menduar edhe ju, se All-llahu nuk ka pėr ta ringjallur askė.
8. Dhe vėrtet, ne kemi hulumtuar ta arrijmė qiellin, po atė e gjetėm pėrplot roje tė forta dhe me shkėndija (zjarri qė djeg),
9. Dhe ne mė parė hulumtonim nė vendvėshtrimin pėr tė dėgjuar, e kush pėrpiqet tė dėgjojė tash, ai has nė pusinė e shkėndijės sė zjarrtė.

“Eudhu bil-lahi minesh-shejtanirr-rraxhim min hemzihi ue nefhihi nefthihi Bismil-Lahirr-rrahmanirr-rrahim"

112. Ihlas
1. Thuaj: Ai, All-llahu ėshtė Njė!
2. All-llahu ėshtė Ai qė ēdo krijesė i drejtohet (i mbėshtetet) pėr ēdo nevojė.
3. As s'ka lindur kė, as nuk ėshtė i lindur.
4. Dhe Atij askush nuk i ėshtė i barabartė.

“Eudhu bil-lahi minesh-shejtanirr-rraxhim min hemzihi ue nefhihi nefthihi Bismil-Lahirr-rrahmanirr-rrahim"

113. Felek
1. Thuaj: I mbėshtetem Zotit tė agimit,
2. Prej dėmit tė ēdo krijese qė Ai e krijoi.
3. Dhe prej errėsirės sė natės kur ngryset plotėsisht.
4. Dhe prej dėmit tė atyre qė lidhin dhe fryejnė nyja.
5. Edhe prej dėmit tė smirėkeqit kur sipas smirės vepron.

“Eudhu bil-lahi minesh-shejtanirr-rraxhim min hemzihi ue nefhihi nefthihi Bismil-Lahirr-rrahmanirr-rrahim"

114. Nas
1. Thuaj: "Mbėshtetem (mbrohem) me Zotin e njerėzve!
2. Sunduesin e njerėzve,
3. Tė adhuruarin e njerėzve,
4. Prej tė keqes sė cytėsit qė fshihet.
5. I cili bėn cytje nė zemrat e njerėzve,
6. Qoftė ai (cytėsi) nga xhinėt ose nga njerėzit".


__________________
Thotė All-llahu: "A menduan njerėzit tė thonė: "Ne kemi besuar, e tė mos vihen nė sprovė?" (29.2)
musl|m Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Reply


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

All times are GMT +1. The time now is 01:08.
Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2016, vBulletin Solutions, Inc.