Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Go Back   Dardania.de > Shoqėria > Diskutime Shoqėrore
User Name
Password
Diskutime Shoqėrore Gjithēka dhe asgjė, ēdo problem e hall virtual.Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 05-09-06, 14:11   #1
Vin-Diesel
is now known as Peja-Boy
 
Vin-Diesel's Avatar
 
Join Date: 04-05-06
Posts: 784
Vin-Diesel me shokė shumeVin-Diesel me shokė shume
Send a message via MSN to Vin-Diesel
Default Kosovarja & Magjistarja

Nes dikush nga Ju lexon revisten Kosovarja, mendoj se aty vereni edhe disa shkrime nga Magjistarja!!
Sa i besoni Magjistares ??


Vin-Diesel Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Nyje Interesante
Old 05-09-06, 21:17   #2
lenna
 
Join Date: 07-07-06
Posts: 95
lenna i dashurlenna i dashurlenna i dashurlenna i dashur
Default

HIC!...genjeshtra kah te sillesh..
lenna Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 08-09-06, 20:16   #3
Vin-Diesel
is now known as Peja-Boy
 
Vin-Diesel's Avatar
 
Join Date: 04-05-06
Posts: 784
Vin-Diesel me shokė shumeVin-Diesel me shokė shume
Send a message via MSN to Vin-Diesel
Default Hi

Quote:
Originally Posted by lenna
HIC!...genjeshtra kah te sillesh..
Vallahen nuk di gjo vetem edhe pak Gjysmen e Kosovares ka me e marr vetem Magjistarja ...edhe sa kam lexu me se shumti nga Ch i shkruajn !!!
Vin-Diesel Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 12-09-06, 11:37   #4
lenna
 
Join Date: 07-07-06
Posts: 95
lenna i dashurlenna i dashurlenna i dashurlenna i dashur
Default

me habit vet fakti, qe njerzt behen viktima te ktyre intrigave...shumicen e letrave ata vet i shkruajn, zbulojn naj histori palidhje edhe e shkrujan prap vet pergjigjen .. kjo esht taktika
lenna Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 13-09-06, 04:16   #5
ZeShKaNee
 
ZeShKaNee's Avatar
 
Join Date: 20-04-06
Posts: 413
ZeShKaNee i dashurZeShKaNee i dashurZeShKaNee i dashurZeShKaNee i dashur
Thumbs down Lexoni perrallat dhe besoni

Po skeni pse e qoni me larg , un e lexoja nje koh kete Kosovaren shum njeashtu dhe me pelqente pasi kishte gjera interesante qe nxjerrnin ata dhe me benin qe me gzim me prit javen tjeter qe vetem ta marr dhe ta lexoj dhe kur ne nje shkrim te shkruar nga tani sme kujtohet por vetem e pash qe kjo gje qenka vertet perrall ne at javore dhe as nje her nuk e kam marr dhe kurr nje her sdo ta marr.

Paramendoni ne nje shkrim te shkruar 20 Vjet pa fjet me burre? Kshtu shkruan gjyshi i asaj javore dhe thot ( Ne vitin 1986 u njoftuam per mes Internetit me X personin ) Paramendoni ju tani se n'1986 Interneti mejdis Vushtrris kishte qen ) Biles gazetari kishe qen at budalla saq edhe Telefonin shum her e shkruante aty.


Ja lexoni kete super perralle.

20 vjet e martuar pa BURRŹ Nje martes per tmerrr.

Ajo kishte 18 Vjeq. E Ai 30. Ajo sapo kishte ardhur per Studime ne Prishtin, ai kishte vite qe jetonte ne Amerike. Dhe ky ishte muhabeti i vetmi qe po benin permes Internetit ata te dy . Te gjith qeshtjet tjera i kishin zgjedhur familjet e tyre .
Ato po bekonin nje lidhje te re te sterknaqur qe te dyjat: ( Familja e Djalit E Kenaqur pse me ne fund biri i tyre kishte pranu te martoht , se kishim frik se do te mbetej per jet i pa martuar ) . Pasi as nje her nuk kishte treguar ndoj interesim per vajzat , familja e vajzes e knaqur se bijet se tyre i kishin gjetur nje burr Shqiptar ne amerike , nje djal te familjes se mire dhe , mbi te gjitha shum te pasur.

DASMA ZGJATI NJE JAVE , NUSJA E DHENDERI FJETEN NDARAS.

Ja Disa Pyetje te Burrit qe i beri Nuses.

- Nese ta bej nje viz a do vish ne Amerik?
- Po do te vij.
- Qellimet e mia jan serioze . te merremi vesh mire dhe te mos bej shpenzime kot qe te sjell nga Kosova ketu'' Jeni ne rregull me te gjitha ''
- Po Gjith cka eshte ne rregull
- Edhe ne hesapet tjera ne Rregull '' E Virgjer je ''
-Po e Virgjer Jam
- Bej gati leterat dhe nisu per Amerike pra.
- Ok!! Ok!!


Por , vete ata ishin me ndjenja dhe qellime krejt te ndryshme . Emeri(Zani I Djalit ) Ne Ameriken e Larget , dhe me martes po plotsonte nje deshir ne mes te ti , qe donte te shishte ne Shtepi '' Nje Nuse Te Mire Nga Kosova'' , deri sa Fjolla( Vajza) ne Prishtin ku a sa po kishte ardhur per studime po besonte ende ne Amerike do te gjej nje djal shum te mire dhe do te vazhdonte Studimet , te cilat ne Prishtin do ta kete Zor te i kryej per shkak te gjendjes shum te rend materiale te familjes , e cila jetonte ne nje fshat te larget dhe pa kurfar te ardhurash.
Pas Bisedes se bere me burrin e Ardheshem djali qe Jetonte ne vendin e enderrave , Fjolla shum shpejt I Rregulloj Dokumentat Dhe u nis drejt Amerikes. Por enderra e saj per burrin dhe per Ameriken zgjati vetem pak dite: Aq sa zgjati Ahengu i Dasmes per te i pa Zakonshem dhe me tepr i gjat . Po thuaj nje jav banesa e tyre mbeti e mbushur me miq e dashamir keshtu qe ajo As qe pati koh te rrij me burrin e saj .Bent gjum me vjerren e cila po thuaj deri ne mengjes e mbante zgjuar duke i folur per te miren qe ja kishin bere qe i kishin marr nga Kosova ne Amerik.
Por pas nje jave Kur Musafiret Shkuan dhe ajo mbeti vetem Me ( Vjeherren , Burrin ) nisen telashet ne mes nat kur priste se do te shkonte me burrin ne dhomen e fjetjes Zani kerko prej Fjolles qe te bente gati se kishte nje bised te rendesishme me disa afarit rreth biznesit . Ky ishte vetem Fillimi kaluan dite e jav Dhe Zani as qe po donte ta Vertetonte nese nusja e tij ishte '' Ne rregull me te gjitha'' Shkonte ne shtrat kur ajo tash me kshishte fjetur edhe nese ajo ishte e Zgjuar duke e pritur ja kriste gjumit apo behej Se ishte lodhur dhe binte flinte ne gjum . Dy tri her qe Fjolla deshi te hapte kete muhabet me vjerren
ajo nuk e la te fliste duke u be e eger dhe kercenuse dhe duke i be te ditur se nuk kishte pse te bisedonte me te pasi djali i saj e dinte se behet dhe fjala dhe veprimet e tij nuk kishin pse diskutoheshin.Pas ca muajsh kur tash me kishte bere e qart se nuk kishte mar burr por nje njeri kot me te cilin do te flinte pa obligime Fjolla nisi te thurr ndo nje plan per te dal nga kjo Situat propozoi te gjitha Variantat madeje edhe at qe ishte e gateshme te rrinte por me kushtė qe burri te fillonte te mjekohej por reagimet ishin teper te ashpera kercnimi '' Ta Hjek Kodren Si Kuderes'' ju duk me i buti filloi per te peridhua e Jetes , te cilin as nje her nuk e kishte menduar . Ne Telefon\Kosov guxonte te therriste vetem nje her ne muaj edhe At vetem kur ishin aty Zani Dhe Vjerra ne banes nuk guxonte te mbete e vetmuar as nje her , nder sa nga Banesa Do te Dilte dhe vetem me Shoqeri te dy tutorve te saje e vetme asesi .

A LIND FEMIJ VIRGJERESHA.

Nje her te vetme qe arrin te flas me nenen e vet ne fshat per mes telefonit ajo nuk e mori pergjithesin qe ti ndihmoj . Kisha frik se do ti shperthej hataja '' Nese kete pun e marrin vesh burrat'' ne kry te vitit , Zani dhe nena e tij nisin te hapin rrefimin se nusja eshte e pa afte per te lindur. Madje , per ta bindur Fjollen ne kete qe po thon e qe tash flitej neper miq e shok te tyre e te dergojn te nje gjinokolog , i cili i kontrollon shkel e shko at dhe i jep nje list te gjat me rekomandime per sherim , list qe Fjolles ju duk qe ishte shkruar me heret ishte 100% e bindur ,se kete pun e kishin te rregulluar Zani dhe Vjerra. Tek tash filloi ferri i vertet per te , Burri nisi te behet agresiv dhe ta rrah nisi edhe ta Akuzoj bublikisht qe ishte epa aft te lind qe nuk ishte ne gjendje ta shtonte familjen e tij ti bente nje Trashigimtar per Pasurin e tij te madhe. Por me gjith at akuzat e Zanit jan gje nuk harronte ta bente: I u rrinte gati termineve te Caktuara gjith nje nga i njejti mjek e Kontrollonte Gruan e Tij diten qe shkonim te mjeku ai e merrte Fjollen dhe Dilnin bashk ne disa Lokale ku miqt dhe Shoket ku ishin aty degjonin rrefimin qe ai kishe po kujdeset qe Ishim te mjeku si ju kishte dhene Shpres te ngjashme . Ne kry te 10-vjeteshit te Marteses , Se Fjolles i vdiq Vjerra . Mbeti vetem me Zanin . Fjolla nuk ju gezua vdekjes se vjerres ne vet vete besoi se me moren vund gjitha mundimet e saj. Edhe Fizik edhe Psiqik . Mire po kishte Gabuar Rende nese gjith cka deri ateher ne jeten e saj ishte ferr tash me zbuloi se ka ferr mbi ferrtash me thene thjesht ajo nisi jeten ne nje burg , Burri dilte ne mengjes dhe merrte qelesin e deres me vete shkyqte telefonin e shtepis ndaloej qdo Ardhje te te aferme ne shtepi shpetimi ishte vetem ne daljet e shkurtura ne qytet nje her ne muaj vizita e shpejt te mjeku dhe kthimi prapa ne te merrin e 4 mureve .

KTHIMI NGA FERRI JE JETA E RE

Po behshin gati 20 vjet qe kishte shkuar ne Amerik dhe Fjolla ne nisi me kembe Ngulje te kerkoj nga Zani qe te vijn per nje Vizit ne Kosov ai u terbua fare ne fillim por dikur i premtoi dhe do te vinim por pas disa muajsh premtimet shkuan duke u shtyr nga muaj ne muaj Fjolla beri nje plan dhe e ndihmuan nga Kamarierja shqiptare ne nje lokal ku dilnin nje her ne muaj me Burrin e tij .Mundi te marrr nje kopje te qelesit te baneses huazoi po nga Kamarierja parat per bilet dhe e rregulloi punet e u nis deri ne Aeroport E Percolli Kamarierja e cila gjith ashtu kishte arsye te Hakmerrej ndaj Zani-t qe e kishte mbajtur kishte per dashnore per vjet te tera dhe ja kishte humbur cdo shanc per te jetu ne jet Normale. Kur u kthye ne Banes nuk e gjeti Fjollen Zani u tmerrua . Kerkoi neper banes dhe nuk e pati te veshtir ta gjeti leteren Shpjeguse te Shkruar Shkurt " Shkova ti duhet ta dish pse !! Un dua nje burr me te cilin do te lind femij dhe do te Krijoj Famile " .
U tmerrua . Vuri ne levizje te gjith njerzit ne Kosov qe te pa mundesonin daljen e saj nga Aeroporti dhe te Siguronin kthimin e saj prapa per te njejten gje kishte bere edhe Fjolla duke kerku nga Vllavi i saj qe te shkoj ne Polici te shpjegoj ter Rastin . Njerzit e Zanit deshtuan te kryejn detyren dhe Fjolla mbrriti ne Banes te Prinderve te saj te cilet tash kishin kaluar te jetojn ne qytet.. pasi pushi disa dite. dhe u shpjegua para Familjes ajo deshi te Ballafaqoj edhe me familjen e Zanit ne Kosov e cila ishte edhe e madhe edhe e fort. Deri sa burrat e 2 Familjeve ishin mbledhur dhe po bisedonin jo pa zhurm per ta zgjedhur problemin ishte fjolla ajo qe hyri ne mes te Burrave per tu ja thene vetem nje fjal '' NUK KAM QEN E MARTUAR PER NJE BURR POR PER NJE GRUA SI KAM SHKUAR ASHTU JAM KTHYER.'' Sherri mbes familjeve u mbyll po at dite Fjolla doli ne nje internet kaffe dhe i nisi nje Porosi Zanit : '' U KTHEVA NE KOSOV PA TE BERE SHPENZIME , U KTHEVA ASHTU SI ERDHA ISHA 18 VJEQARE DHE E VIRGJER SIKUR JAM TASH 38 VJEQARE MOS ME KERKO ME ... MOS MERR NE QAF NDOJ NJE TJETER SI ME MORE MUA''!
__________________
Mė mir i varfur,zemėr PATRIOT!
Se sa i pasur,e zemėr IDIOT!
ZeShKaNee Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 13-09-06, 18:34   #6
Vin-Diesel
is now known as Peja-Boy
 
Vin-Diesel's Avatar
 
Join Date: 04-05-06
Posts: 784
Vin-Diesel me shokė shumeVin-Diesel me shokė shume
Send a message via MSN to Vin-Diesel
Default Hi

Faktikisht e kam Verejt edhe shume e shume, shkrime me dometheje te Njejt !
Edhe une mendoj se nuk jan Te verteta ato gjera, por edhe ne disa shkrime te asaj Magjisares kam verejt se shume shume te pa Verteta gjerat kur ajo permes shkrimi po e njeh Personin...edhe te gjitha po ja din !
Une e kam ble shume me herete mu kan dok gjerat shume interesante edhe pse skan ndodhur ndoshta do ishe pak e komplikuar te shkruhet aj Text i Pare ku ne Vazhdim vetem ndrim te Emrave edhe Ngjarje e domethenje te njejat!!
Vin-Diesel Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 09-10-07, 11:29   #7
Hasim Tolaj
 
Join Date: 09-10-07
Posts: 3
Hasim Tolaj i vlerėsuar jo keq
Default Titulli: Kosovarja & Magjistarja

une besoj shum nga ajo
Hasim Tolaj Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 09-10-07, 11:36   #8
Hasim Tolaj
 
Join Date: 09-10-07
Posts: 3
Hasim Tolaj i vlerėsuar jo keq
Default Titulli: Hi

un si person i besoj shum shum asaj ajo nuk osht magjistare por osht e ardhun nga perendija ajo nuk bon magji por sheron koft e bekuar per mua
une kam rrespekt tek ajo
Hasim Tolaj Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 09-10-07, 11:36   #9
Preshevar
Banned
 
Join Date: 13-12-05
Posts: 7,840
Preshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Kosovarja & Magjistarja

Ma shum keni dobi mi lexu perrallat e Nastradinit se sa prrallat e Kosovares ;)
Preshevar Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 09-10-07, 11:39   #10
Hasim Tolaj
 
Join Date: 09-10-07
Posts: 3
Hasim Tolaj i vlerėsuar jo keq
Default Titulli: Hi

Quote:
Originally Posted by Hasim Tolaj
un si person i besoj shum shum asaj ajo nuk osht magjistare por osht e ardhun nga perendija ajo nuk bon magji por sheron koft e bekuar per mua
une kam rrespekt tek ajo
une vetem nje her kam kerku ndihmen eh allahut dhe te asaj dhe me esht kthye pergjigje shum e mir dhe shum e sakt
Hasim Tolaj Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 15-10-09, 13:34   #11
zemra12
 
Join Date: 15-10-09
Posts: 5
zemra12 i vlerėsuar jo keq
Default Titulli: Kosovarja & Magjistarja

jam nje vajz kisha pas deshir te di diqka per fatin tim ju falenderoj
zemra12 Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 15-10-09, 13:41   #12
zemra12
 
Join Date: 15-10-09
Posts: 5
zemra12 i vlerėsuar jo keq
Angry Titulli: Kosovarja & Magjistarja

dua ta di per fatin tim
zemra12 Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 15-10-09, 14:26   #13
roadrunner
Shote Galica
 
roadrunner's Avatar
 
Join Date: 07-09-09
Location: N'dor t'dades tem
Posts: 9,742
roadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Kosovarja & Magjistarja

Po zonjush. Fati juaj gjindet ne FD. RRi ma aktive dhe priti mesazhet private.

Me respekt kasandra, mbesa e dorindes

PPS (dorinda ka vdek, ma la mu zanatin)

Quote:
Originally Posted by zemra12
dua ta di per fatin tim
__________________
Nuk kam firme, jam fukara

Kosova, vendi me romantik ne bote. Te gjithe ta mbajn qirin :D.

Last edited by roadrunner; 15-10-09 at 14:26.
roadrunner Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 15-10-09, 20:36   #14
Amina
Miss Buzeqeshja
 
Amina's Avatar
 
Join Date: 16-10-06
Location: Gjermani
Posts: 4,846
Amina i pazėvėndėsueshėmAmina i pazėvėndėsueshėmAmina i pazėvėndėsueshėmAmina i pazėvėndėsueshėmAmina i pazėvėndėsueshėmAmina i pazėvėndėsueshėmAmina i pazėvėndėsueshėmAmina i pazėvėndėsueshėmAmina i pazėvėndėsueshėmAmina i pazėvėndėsueshėmAmina i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Kosovarja & Magjistarja

Aq sa e lexoj Kosovaren ... do te thote : hiq
__________________
"Someone like You....."
Amina Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 15-10-09, 22:10   #15
emine
 
emine's Avatar
 
Join Date: 11-10-07
Posts: 37,400
emine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Kosovarja & Magjistarja

Quote:
Originally Posted by roadrunner
Po zonjush. Fati juaj gjindet ne FD. RRi ma aktive dhe priti mesazhet private.

Me respekt kasandra, mbesa e dorindes

PPS (dorinda ka vdek, ma la mu zanatin)


__________________
"Nuk ėshtė koha qė ka rėndėsi, por vetvetja".
emine Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Reply


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

All times are GMT +1. The time now is 02:52.
Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2016, vBulletin Solutions, Inc.