Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Go Back   Dardania.de > Bota Shpirtėrore > Mėsime nga Kurani
User Name
Password
Mėsime nga Kurani Besimtarėt myslimanė mblidhen nė kėtė forum pėr tė diskutuar dhe ndarė me njėri-tjetrin mėsimet fetare dhe experiencat e tyre tė jetės.Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 21-09-06, 15:18   #1
amari
 
Join Date: 17-06-05
Location: Prishtine
Posts: 153
amari has disabled reputation
Default Muaji I Ramazanit

Mė lejo qė ta prezentoj vetveten edhe pse ndoshta tė kujtohem sepse tė vizitoj ēdo vjet nga njė herė. Unė jam Ramazani.

Falėnderimi i takon Allahut, ndėrsa lutjet dhe pėrshėndetjet tona qofshin pėr tė Dėrguarin e zgjedhur, familjen dhe shokėt e tij tė ndershėm. O agjėrues i nderuar, paqja dhe mėshira e Allahut qofshin mbi ty. Mė lejo qė ta prezentoj vetveten edhe pse ndoshta tė kujtohem sepse tė vizitoj ēdo vjet nga njė herė. Unė jam Ramazani. E shoh pėr obligim tė tė njohtoj me vetveten edhe pse ti ndoshta me njeh, mirėpo ka njerėz tė cilėt, pėr fat tė keq, nuk mė njohin aq mirė dhe mė konsiderojnė prej mysafirėve tė rėndė dhe me padurim e presin largimin tim duke m'i numėruar ditėt.
Ku janė ata tė cilėt gėzohen me ardhjen time, tė cilėt e lusin Allahun qė t'ua mundėsojė agjėrimin nė kėtė muaj? Ata e dinė mirė se sa muaj madhėshtor jam, e dinė vlerėn e adhurimeve nė kėtė muaj, andaj edhe bėjnė gara nė vepra tė cilat i afrojnė tek Allahu. Ata janė tė bindur se nė kėtė muaj Allahu ka pėrgatitur shpėrblime tė cilat nuk i gjejnė nė muajt tjerė dhe prandaj nuk ėshtė pėr t'u habitur pse kėta njerėz gėzohen me ardhjen time ashtu siē gėzohet i pėrmalluari i cili sė shpejti do tė bashkohet me atė tė cilėn e do. O agjėrues, dije se prej mirėsisė sė Allahut ėshtė qė Ai ta mundėsoi agjėrimin nė kėtė muaj. Ka shumė njerėz tė cilėt ishin tė gjallė dhe gėzoheshin me mirėsitė e Ramazanit vitin e kaluar, por nuk arritėn qė tė gėzohen me tė edhe kėtė vit. Andaj falenderoje Allahun pėr kėtė mirėsi dhe dije se ndoshta ky ėshtė rasti i fundit i cili nuk do tė pėrsėritet. Dyert e hajrit nė kėtė muaj janė tė shumta. Ato t'i pėrkujtojmė disa gjėra:

1. Kush agjėron dhe falet nė kėtė muaj me besim duke shpresuar nė shpėrblimin e Allahut, i falen mėkatet qė i ka bėrė mė parė. I Dėrguari [salallahu alejhi ve selem] thotė:"Kush agjėron muajin e Ramazanit me besim duke shpresuar nė shpėrblimin e Allahut, i falen mėkatet qė i ka bėrė mė parė". Gjithashtu ai thotė: "Kush ngrihet pėr t'u falur nė muajin e Ramazanit me besim duke shpresuar nė shpėrblimin e Allahut, i falen mėkatet qė i ka bėrė mė parė".

2. Nė kėtė muaj ėshtė nata e Kadrit e cila ėshtė mė e mirė se njė mijė muaj, ndėrsa ibadeti nė tė ėshtė mė i vlefshėm se ibadeti i cili bėhet brenda njė mijė muajve (mė tepėr se tridhjetė e tre vjet). Kush falet nė kėtė natė, i falen mėkatet qė i ka bėrė mė parė. I Dėrguari [salallahu alejhi ve selem] thotė: "Kush ngrihet pėr t'u falė natėn e Kadrit me besim duke shpresuar nė shpėrblimin e Allahut, i falen mėkatet qė i ka bėrė mė parė".

3. Nė kėtė muaj muslimanėt tubohen pėr ta falur namazin e natės (teravinė). Ai i cili falet me imamin derisa ai tė largohet, i shkruhet sikur tė ishte falur tėrė natėn. I Dėrguari [salallahu alejhi ve selem] thotė:"Kush falet me imamin deri sa ai largohet, i regjistrohet sikur tė jetė falur tėrė natėn." (Transmeton Nesaiu).

4. Nė kėtė muaj shpėrblimi i atij qė bėn umre ėshtė sikur shpėrblimi i haxhit. I Dėrguari [salallahu alejhi ve selem] thotė:"Umreja e cila kryhet nė muajin e Ramazanit, e ka shpėrblimin e haxhit." (Transmeton Buhariu).

5. Nė kėtė muaj Allahu i pranon duatė e besimtarėve, andaj kij kujdes dhe shfrytėzoje kohėn duke e lutur Allahun pėr tė mirat e kėsaj bote e nė veēanti pėr begatitė e xhenetit. Mos e harro duanė nė kohėn e iftarit, sepse kjo ėshtė kohė nė tė cilėn Allahu e pranon duanė. I Dėrguari [salallahu alejhi ve selem] thotė: "Tri dua janė tė pranuara: duaja e agjėruesit, duaja e atij qė i ėshtė bėrė padrejtėsi dhe duaja e udhėtarit." (Transmeton Bejhakiu).
6. Dėgjo edhe pėr kėtė derė tė hajrit! Kjo ėshtė dhėnia iftar agjėruesit. Pse po e harron kėtė vepėr tė mirė edhe pse e di se ai i cili i jep iftar agjėruesit e ka shpėrblimin e njėjtė. I Dėrguari [salallahu alejhi ve selem] thotė:"Kush i jep iftar agjėruesit e ka shpėrblimin e njėjtė sikur agjėruesi duke mos iu pakuar shpėrblimi as vetė agjėruesit." (Transmeton Tirmidhiu). Lidhur me kėtė, tė pėrkujtoj, vėlla i dashur, se ka mijėra muslimanė tė cilėt nuk gjejnė ushqim pėr iftarin e tyre, andaj mos i harro edhe kėta! Gjithashtu dije se veprat e kėqija nė kėtė muaj janė tė rrezikshme, posaēėrisht nė kėto ditė tė bekuara, nė kėto net tė ndershme, prandaj kij kujdes dhe largohu prej tė gjitha mėkateve dhe shpejto me pendim qė tė mos jesh prej atyre qė e kanė dėshtuar duke mos e shfrytėzuar kėtė muaj tė bekuar. I Dėrguari [salallahu alejhi ve selem] thotė: "Ka dėshtuar ai i cili e arrin muajin e Ramazanit dhe ky muaj nuk i bėhet shkak pėr faljen e mėkateve." (Transmeton Tirmidhiu). Pėrsėri tė pėrkujtoj, pendohu dhe kėrko falje pėr mėkatet tua! Allahu nė Librin e tij thotė thotė: "Pendohuni tė gjithė te Allahu o besimtarė nė mėnyrė qė tė gjeni shpėtim." (En Nur; 31).

Mundohu vazhdimisht ta mbushėsh kohėn tėnde me vepra tė mira, siē ėshtė leximi i Kuranit, leximi i asaj qė tė bėn dobi. Pėrkujtoje vazhdimisht Allahun dhe mos e harro bamirėsinė ndaj prindėrve! Vizitoje farefisin dhe kėshilloi ata! Bėhu bujar dhe ndihmoi tė varfėrit dhe tė nevojshmit! Mos e harro thirjen nė rrugė tė Allahut, sepse ditėt e kėtij muaji janė pak! Ato ditė shumė shpejt largohen dhe vijnė ditė tė reja tė cilat thonė: "O biri Ademit, unė jam ditė e re, dėshmitare pėr veprat tua, andaj furnizohu me vepra tė mira, sepse unė largohem dhe nuk kthehem deri nė Ditėn e Gjykimit. I gėzuar ėshtė ai i cili shpejton nė vepra tė mira duke kėrkuar falje pėr mėkatet. Allahu xh.sh. thotė: "Shpejtoni nė atė qė fitoni falje prej Zotit tuaj dhe xhenetin qė gjerėsia e tij ėshtė si gjerėsia e qiellit e tokės i pėrgaditur pėr ata qė i besuan Allahut dhe tė dėrguarve tė tij. Ajo ėshtė dhuntia e Allahut qė ia jep kujt tė dojė e Allahu ėshtė dhurues i madh." (El Hadid; 21). Kij ndėrmend fjalėn e Allahut: "Shpejtoni nė atė qė fitoni falje prej Zotit tuaj dhe xhenetin qė gjerėsia e tij ėshtė si gjerėsia e qiejve e e tokės i pėrgatitur pėr tė devotshmit.". Pas kėsaj mė lejo tė tė njohtoj me disa gjėra tė cilat do tė ndihmojnė qė t'i kalosh ditėt dhe netėt e kėtij muaji tė bekuar me mė tepėr ibadete. Prej kėtyre gjėrave ėshtė vendosmėria e sinqertė, durimi, pėrkujtimi i vdekjes dhe garimi nė vepra tė mira me vėllezėrit muslimanė. Vepro ashtu qė tė jesh musliman mė i mirė pas Ramazanit e jo mė i dobėt dhe mos u bėn prej atyre tė cilėt i kthehen mėkateve pas kėtij muaji tė bekuar! Sa rob i keq ėshtė ai i cili nuk e njeh Zotin e vet jashtė kėtij muaji! Para se tė pėrfundoj, tė pėrgėzoj, o agjėrues i dashur, me fjalėt e Allahut i cili thotė: "E, pėrgėzoi ata qė besuan dhe bėnė vepra tė mira se ata do tė jenė nė xhenete nė tė cilėt rrjedhin lumenj. Sa herė qė u jepet ndonjė ushqim nga frutat e tij, ata thonė: "Ky ėshtė qė me tė u ushqyem dhe mė parė". Ngase, u sillet ushqim i ngjashėm. Aty do tė kenė ata bashkėshorte tė pastra dhe aty do tė jenė pėrgjithmonė." (El Bekare; 25). Tė pėrgėzoj, sepse Zoti yt ėshtė mėshirues i Cili e pranon veprėn e vogėl dhe shpėrblen pėr tė me shpėrblim tė madh. Ai i falė mėkatet dhe ėshtė mė i mėshirshėm pėr ty se nėna pėr fėmijėn e saj. Tė pėrgėzoj, sepse nė kėtė muaj hapen dyert e xhenetit dhe mbyllen dyert e xhehenemit. Nė fund tė them: Nėse nuk arrin qė t'i shfrytėzosh kėto ditė tė bekuara dhe kėto net madhėshtore, mos e akuzo askėnd, pos vetvetes, sepse me tė vėrtetė ke humbur njė rast tė madh qė tė shpėrblehesh me shpėrblime tė mėdha pėr vepra tė pakta. Unė mbetem me shpresė se pėrsėri do tė takohemi me ty vitin e ardhshėm nėse do tė jesh gjallė. Paqja dhe mėshira e Allahut qofshin mbi ty.


amari Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Nyje Interesante
Old 21-09-06, 19:41   #2
Arijanit
 
Arijanit's Avatar
 
Join Date: 19-09-06
Posts: 97
Arijanit i vlerėsuar jo keq
Default Mesazh:

'' O ju qe besuat,,agjerimi u eshte bere obligim sikurse qe ishte obligim edhe i atyre qe ishin para jush, keshtu qe te beheni te devotshem. (Kur'an)''

''O ju njerezju jeni duke hyre ne hijen e nje muaji te bekuar.Nje nate e tij eshte me e mire se 1000 muaj.Allahu xh.sh. e beri agjerimin obligim ne kete muaj dhe nxiti njerzit te falen me shum ne netet e tij.Te kerkosh afersin me All-llahun nepermjet nje vepre te mire,do konsiderohet si kryerja e nje akti te obligueshem adhurimi..........(Muhammedi a.s)


Ne emer te Allahut meshiruesit,meshirberesit.
Paqa dhe meshira e Allahut qoft mbi ju.
Falnderojm Allahun xh.sh qe na beri te mundur edhe sivjet te mberrijm muajin e Ramzanit, qe eshte nje nder muajt me te begatshem,mbasi ne kete muaj filloi edhe zbritja e Kur'anit famelart, ky muaj eshte i shenjt dhe teper i vecant per me shum se 1 miliard musliman ne rruzullin tokesor.Eshte koh adhurimi dhe meditimi koh per te reflektuar thell mbrenda vetes, per te treguar devocion ndaj Zotit dhe vet-kontroll,eshte koh per te forcuar lidhjet familjare,miqesore dhe ato shoqerore.
Uroj te gjith besimtaret musliman,qe ne kete muaj lutejt e tyre te pranohen,te ofrohen ne mes veti,te duan njeri-tjetrin,te ndihmojn ne baze mundesive te gjith ata qe kane nevoj....

Allahu ju bekoft,dhe ua pranoft agjerimin e juaj...
Me nder dhe respekt
Arijanit Forinas/Frankfurt
Arijanit Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 21-09-06, 20:14   #3
laliloli
 
laliloli's Avatar
 
Join Date: 18-03-05
Location: Kosovė
Posts: 9,232
laliloli VIPlaliloli VIPlaliloli VIPlaliloli VIPlaliloli VIPlaliloli VIPlaliloli VIP
Send a message via ICQ to laliloli Send a message via MSN to laliloli
Default

Te gjitheve besimtareve te besimit islam ua uroj muajin e bekuar te Ramazanit
Paqi agjerim te lehte ,dhe e kalofshi sa me mire
__________________
Rrespekto tė tjeret ,
ashtu siq dėshiron tė jesh i rrespektuar
laliloli Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 22-09-06, 02:25   #4
djal_serioz
 
Join Date: 22-05-06
Posts: 12
djal_serioz i vlerėsuar jo keq
Default

Eselamu Alejkum We rahmetullahi
ju pershendes te gjithve e ua Uroj muajin e madh te Ramazanit e ju deshiroj agjerim te leht .
Vllazni shfrytezojeni ket Muaj dhe bani Ibadet e dua per mbar njerzimin e mire qe tna udhezoj e te na perparoj ne te gjitha fushat , lusim Allahun qe tnai fal te gjitha mekatet tona dhe te gjith besimtarve musliman , lusim Allahun qe ne diten e Bajramit te dalim faqe bardh duke qen te lehtesuar prej mekateve e duke buzeqesh prej te mirave te Allahut .
per mos me zgjat shume te nderuar po e perfundoj e lusim Allahun qe tkem ymer e ta percjellim Ramazanin ashtu siq kerkon Allahu dhe pejgamberi a.s
selam......
djal_serioz Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 22-09-06, 10:12   #5
amari
 
Join Date: 17-06-05
Location: Prishtine
Posts: 153
amari has disabled reputation
Default

"...Muaji i Ramazanit qė nė te (filloi tė) shpallet Kur`ani, qė ėshtė udhėrėfyes pėr njerėz dhe sqaruesi i rrugės sė drejtė dhe dallues (i tė vėrtetės nga gėnjeshtra)... "(El-Bekare 185).

Po ta kishte lėnė All-llahu vetėm Zbritjen e Kur`anit na kishte mjaftuar nė ketė muaj tė bekuar, por All-llahu ėshtė falės dhe mėshirues i drejtė, e donė drejtsinė, me tė e ka zbritur edhe mėshirėn e Tij. Mbyllen dyert e xhehenemit, hapen dyert e xhenetit.

Lusim All-llahun qė tė na pranon agjėrimin tonė dhe lutjet tona duke kėrkuar kėnaqsinė e Tij nė kėtė botė dhe nė ahiret.
amari Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 22-09-06, 15:03   #6
Studenti1
"Jam kėtu"
 
Studenti1's Avatar
 
Join Date: 04-03-06
Location: n'Bote.
Posts: 383
Studenti1 me shokė shumeStudenti1 me shokė shume
Post

Perhajr Muaji i Shenjte i Ramazanit, gjithe muslimaneve anekend botes.
Studenti1 Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 22-09-06, 19:45   #7
Hacker
 
Join Date: 22-09-06
Posts: 2
Hacker i vlerėsuar jo keq
Default

Pėrhajer muji i shejt i ramazanit
Hacker Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 23-09-06, 01:33   #8
Dea_A
A_dea
 
Join Date: 26-04-06
Posts: 2,231
Dea_A has disabled reputation
Default

Te gjithe besimtareve mysliman ua uroj muajin e shenjet te Ramazanit !Paqja dhe meshira e Zotit qofte mbi ju !
Dea_A Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 23-09-06, 03:53   #9
SoKoLi-i-Maleve
 
Join Date: 18-08-06
Posts: 1,196
SoKoLi-i-Maleve i pazėvėndėsueshėmSoKoLi-i-Maleve i pazėvėndėsueshėmSoKoLi-i-Maleve i pazėvėndėsueshėmSoKoLi-i-Maleve i pazėvėndėsueshėmSoKoLi-i-Maleve i pazėvėndėsueshėmSoKoLi-i-Maleve i pazėvėndėsueshėmSoKoLi-i-Maleve i pazėvėndėsueshėmSoKoLi-i-Maleve i pazėvėndėsueshėmSoKoLi-i-Maleve i pazėvėndėsueshėm
Default

Te gjithe Shqiptarve te besimit islam jau uroj Ramazanin,e kalofshi sa ma leht e mire
SoKoLi-i-Maleve Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 23-09-06, 20:31   #10
fuli_88
 
Join Date: 28-03-06
Location: n .............
Posts: 33
fuli_88
Send a message via MSN to fuli_88
Default selam

i pershendes te gjithe forumistet ne kete rast te gjithe besimtareve musliman ju uroj muajin e shenjt te ramazanit e per ata qe agjerojn ishalla ALL-LLAHU u a ben kabul kalofshi mire
__________________
Every one want the paradise,but no one want to die
fuli_88 Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 23-09-06, 23:58   #11
Ora
 
Join Date: 06-09-06
Posts: 27
Ora i vlerėsuar jo keq
Default

Ju uroje muajin e malle te Ramazanit,zoti qoft me ju,
ju ndihmofte zoti qe agjerimin te e kini sa ma te lehte.
Ora Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 24-09-06, 01:38   #12
munti
 
munti's Avatar
 
Join Date: 18-04-05
Posts: 516
munti has disabled reputation
Send a message via AIM to munti
Default

__________________
--------------------------------------------
\"I sinqerte eshte ai i cili i fsheh veprat e veta te mira ashtu siē i fsheh veprat e veta tė keqija\"
Jakup a.s.
---------------------------------------------
munti Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 24-09-06, 10:03   #13
GURI SYLAJ
Moderator
 
GURI SYLAJ's Avatar
 
Join Date: 21-03-05
Location: Gjermani
Posts: 10,696
GURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėm
Default

Besimtareve , te besimit islam, ua uroj Muajn e Bekuar te Ramezanit!
Paqe, meshire ,dashuri ne mes njerezve.
__________________
Shqiptaret,nese deshirojn qe te tjeret ti njohin, ata, duhet t'a njohin ,realisht,veteveten.
GURI SYLAJ Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 24-09-06, 10:24   #14
Murgesha
 
Murgesha's Avatar
 
Join Date: 24-10-03
Location: Diku nėpėr botė....
Posts: 40,989
Murgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėm
Default

Tė gjithė besimtarėve Islam ju uroj muajin e shenjtė tė Ramazanit.

Agjėrim tė lehtė pėr agjėruesit.

Murgesha!
Murgesha Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 24-09-06, 15:45   #15
selvija
N'kopshtin lulishteve!!!
 
selvija's Avatar
 
Join Date: 21-07-06
Location: Suomi
Posts: 28,059
selvija i pazėvėndėsueshėmselvija i pazėvėndėsueshėmselvija i pazėvėndėsueshėmselvija i pazėvėndėsueshėmselvija i pazėvėndėsueshėmselvija i pazėvėndėsueshėmselvija i pazėvėndėsueshėmselvija i pazėvėndėsueshėmselvija i pazėvėndėsueshėmselvija i pazėvėndėsueshėmselvija i pazėvėndėsueshėm
Default

Urime per te gjith muji i shejt ramazanit, ishalla zoti na ban kabull.
por kam nje pytje nese dikush mundet qe te thot diqka
ne neket vend ku jetojm asht dita pak sa ma e gjat, por edhe disa vite mujin qershor-korrik thujse veq dit kemi ora 24.00 perendon djelli a lind ora 03.00 per ate koh se di si do tja bejm shum gjat dita.


selvija Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Reply


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

All times are GMT +1. The time now is 10:47.
Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2016, vBulletin Solutions, Inc.