Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Go Back   Dardania.de > Kultura > Gjuha Shqipe
User Name
Password
Gjuha Shqipe Drejtėshkrimi i gjuhės, barbarizmat, morfologjia, gramatika, sintaksa, dialektet, historia, dhe studimet mė tė fundit nė lidhje me gjuhėsinė.Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 08-10-06, 11:49   #1
linguisti
 
Join Date: 08-10-06
Posts: 1
linguisti i vlerėsuar jo keq
Post dallimet e gjuhes shqipe me ate gjermane

miredita zonja dhe zoterinje
une jam nje student nga zvicrra, kam edhe nje vite deri sa ti mbaroje studimet (dega gjuha gjermane). si punim per mbrojtjen e diplomes kam zgjedhur KRAHASIMIN E GJUHES SHQIPE ME ATE GJERMANE. Ku jane keto dy gjuhe te njejta dhe ku dallojne njera prej tjetres, si nga ana morfologjike poashtu edhe nga ana e syntakses. do te isha shume i gezuar, neqofte se dikush ketu ne forum, do te kishte informacione relevante per mua.
veshtiresia me e madhe per mua eshte mungesa e literatures dhe mosnjohja e ghuhes shqipe si nga te folurit poashtu edhe nga gramatika.
per personat te cilit dojne direkt te me shkruajne, ky eshte e-maili im: fejus@bluewin.ch


linguisti Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Nyje Interesante
Old 10-10-06, 00:36   #2
Gentiani
...
 
Gentiani's Avatar
 
Join Date: 27-06-04
Location: Luginen e dashurise !
Posts: 4,053
Gentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėm
Default

Linguist i nderuar,

mė vjen mirė pėr shkresėn Tuaj, njėherit ju dėshiroj suksese nė lėminė qė keni zgjedhur.
Lidhur me atė qė keni kėrkuar, mendoj nėse jeni mė konkretė pėr materialet qė ju nevojiten, shpresoj qė do tė kesh ndihmėn-pėrkrahjen edhe nga anėtarė tė tjerė nė Forum.

Ėshtė e vėrtetė, qė nė Zvicėr, ėshtė mungesė e literaturės, pėr atė qė kėrkoni, por ndoshta me ndihmėn edhe tė anėtarėve qė shkruajnė nga trojet shqiptare, Kosovė, Shqipėri etj... mundet ndokush tė gjej literaturėn adekuate, sidomos, nėse ka nga ata qė studjonė gjuhėn gjermane nė Vendlindje.
Gentiani Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 21-10-06, 21:57   #3
Artisti
 
Artisti's Avatar
 
Join Date: 16-05-05
Posts: 6,513
Artisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėm
Default

linguisti,dallimi ne mes ketyre gjuheve eshte se:


Shqiptaret flasin Shqip

Gjermanet gjermanisht
.
__________________
Te jesh i Sinqert,do te thote:
Edhe shokun me te ngusht,
duhet ta kritikosh
---kur e ka keq----
Artisti Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 28-10-06, 00:03   #4
seriozja_19
 
Join Date: 28-06-06
Posts: 341
seriozja_19 shumė i dashurseriozja_19 shumė i dashurseriozja_19 shumė i dashurseriozja_19 shumė i dashurseriozja_19 shumė i dashur
Default

...paske zgjedhur drejtim mjaft interesant!

Kete pyetje s'di sa here ja kam parashtruar vetes, seriozisht. Gjuha gjermane eshte ''krejt dicka ekstra''.

Une kam mesuar anglishten, frengjishten dhe italishten si gjuhe te huaja ketu ne Austri mirpo GJERMANISHTJA me asnjeren prej ketyre nuk lidhjet. Gjithe kur kishim provime, u gezojsha qe jam shqiptare dhe qe e di shqipen sepse e perdorsha gjithe si fundament per tjerat gjuhe. Shoqeve mia Austriake i vinte shume veshtire sepse gjermanishtja shume veshtire kombinohet/krahasohet me gjuhe tjera.

Si psh. fjala VIKTIM eshte ne frengjisht victim, ne shqip viktim, ne anglisht victim kurse ne gjermanisht?? OPFER

Une personalisht gjuhen tone nuk e di edhe aq mire por jan disa fjale qe na mungojne ne fjalor...ndoshta egzistojne por ja qe une nuk i di. Psh.: Mappe, Ordner...jan disa gjera qe i kam cdo dite ne perdorim mirpo si eshte perkthimi i ketyre gjerave???
Haha, me duket se aspak nuk te ndihmova, veq cka te bera te mendohesh me teper
__________________
Fascinating conversation is the art of telling people a little less than they want to know...
seriozja_19 Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 28-10-06, 00:46   #5
Dea_A
A_dea
 
Join Date: 26-04-06
Posts: 2,231
Dea_A has disabled reputation
Default

Quote:
Originally Posted by seriozja_19
...paske zgjedhur drejtim mjaft interesant!

Kete pyetje s'di sa here ja kam parashtruar vetes, seriozisht. Gjuha gjermane eshte ''krejt dicka ekstra''.

Une kam mesuar anglishten, frengjishten dhe italishten si gjuhe te huaja ketu ne Austri mirpo GJERMANISHTJA me asnjeren prej ketyre nuk lidhjet. Gjithe kur kishim provime, u gezojsha qe jam shqiptare dhe qe e di shqipen sepse e perdorsha gjithe si fundament per tjerat gjuhe. Shoqeve mia Austriake i vinte shume veshtire sepse gjermanishtja shume veshtire kombinohet/krahasohet me gjuhe tjera.

Si psh. fjala VIKTIM eshte ne frengjisht victim, ne shqip viktim, ne anglisht victim kurse ne gjermanisht?? OPFER

Une personalisht gjuhen tone nuk e di edhe aq mire por jan disa fjale qe na mungojne ne fjalor...ndoshta egzistojne por ja qe une nuk i di. Psh.: Mappe, Ordner...jan disa gjera qe i kam cdo dite ne perdorim mirpo si eshte perkthimi i ketyre gjerave???
Haha, me duket se aspak nuk te ndihmova, veq cka te bera te mendohesh me teper
hahahahha Shqipetaret vone kan nis me shkruajt dokumente e aq me pak me i rujt ato neper sirtar ,kjo eshte arsyeja qe nuk kane fjale perkatese !
Dea_A Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 28-10-06, 10:41   #6
Fshatari
 
Join Date: 12-07-05
Posts: 7,962
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Default Nuk e ka fajin gjuha...!

Quote:
Originally Posted by linguisti
miredita zonja dhe zoterinje
une jam nje student nga zvicrra, kam edhe nje vite deri sa ti mbaroje studimet (dega gjuha gjermane). si punim per mbrojtjen e diplomes kam zgjedhur KRAHASIMIN E GJUHES SHQIPE ME ATE GJERMANE. Ku jane keto dy gjuhe te njejta dhe ku dallojne njera prej tjetres, si nga ana morfologjike poashtu edhe nga ana e syntakses. do te isha shume i gezuar, neqofte se dikush ketu ne forum, do te kishte informacione relevante per mua.
veshtiresia me e madhe per mua eshte mungesa e literatures dhe mosnjohja e ghuhes shqipe si nga te folurit poashtu edhe nga gramatika.
per personat te cilit dojne direkt te me shkruajne, ky eshte e-maili im: fejus@bluewin.ch
Njė leksikograf i madh shqiptar, Vedat Kokona, nė parathėnien e fjalorit Frėngjisht-Shqip shkrun, po e rezymoj, se ēdo fjalė apo togfjalė frėnge ka ekuivalent edhe nė shqipen : mjafton qė pėrdoruesi tė gjejė formėn adekuate.
Mė sa kuptova unė, autorit tė postimit nuk i intereson aq shumė "leksiku" as vokabulari (fjalori)(po aludoj te seriozja 19 dhe Dea): ai do tė di cilat janė ngjashmėrit dhe dallimet nė planin morfo-sintaksik nė mes shqipes dhe gjermanishtes.

1) Natyra e fjalėve :

Sa kategori morfologjike numron shqipja sot ? (psh. emra, mbiemra, pėrmera, folje, ndajfolje, etj.).
2) Funkcioni i fjalėve:

Si kombinohen kėto kategori mes veti dhe cili ėshtė roli(funkcioni) i tyre nė nivelin e fjalisė (kryefjalė : cila, cilat kategori mund tė jenė kryefjalė; kallzues : cila kategori mund tė jetė kallzues; ēfarė ėshtź ndajshtimi, kundrina...!).

Ndihma e njė albanologu duket e paevitueshme nė kėtė kontekst.
Fshatari Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 28-10-06, 20:03   #7
seriozja_19
 
Join Date: 28-06-06
Posts: 341
seriozja_19 shumė i dashurseriozja_19 shumė i dashurseriozja_19 shumė i dashurseriozja_19 shumė i dashurseriozja_19 shumė i dashur
Default

Quote:
Originally Posted by Fshatari
Njė leksikograf i madh shqiptar, Vedat Kokona, nė parathėnien e fjalorit Frėngjisht-Shqip shkrun, po e rezymoj, se ēdo fjalė apo togfjalė frėnge ka ekuivalent edhe nė shqipen : mjafton qė pėrdoruesi tė gjejė formėn adekuate.
Mė sa kuptova unė, autorit tė postimit nuk i intereson aq shumė "leksiku" as vokabulari (fjalori)(po aludoj te seriozja 19 dhe Dea): ai do tė di cilat janė ngjashmėrit dhe dallimet nė planin morfo-sintaksik nė mes shqipes dhe gjermanishtes.

1) Natyra e fjalėve :

Sa kategori morfologjike numron shqipja sot ? (psh. emra, mbiemra, pėrmera, folje, ndajfolje, etj.).
2) Funkcioni i fjalėve:

Si kombinohen kėto kategori mes veti dhe cili ėshtė roli(funkcioni) i tyre nė nivelin e fjalisė (kryefjalė : cila, cilat kategori mund tė jenė kryefjalė; kallzues : cila kategori mund tė jetė kallzues; ēfarė ėshtź ndajshtimi, kundrina...!).

Ndihma e njė albanologu duket e paevitueshme nė kėtė kontekst.
...kuuuu na ftofe neve dyave...hahaha...ok ndegjom mua dhe nderro nickun tend sepse FSHATAR nuk po te u pershtatka
__________________
Fascinating conversation is the art of telling people a little less than they want to know...
seriozja_19 Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 28-10-06, 20:23   #8
Artisti
 
Artisti's Avatar
 
Join Date: 16-05-05
Posts: 6,513
Artisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėm
Default

Quote:
Originally Posted by seriozja_19
...kuuuu na ftofe neve dyave...hahaha...ok ndegjom mua dhe nderro nickun tend sepse FSHATAR nuk po te u pershtatka

Me shume i shkon pershtati KATUNDAR

hahahahahahahahahahahhahahahahaahhahaahhahaahahaha
ahaahahhahahahahhahahhhahaa


( Fshatari mos u idhno se shaka qyyyy)

.
__________________
Te jesh i Sinqert,do te thote:
Edhe shokun me te ngusht,
duhet ta kritikosh
---kur e ka keq----
Artisti Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 29-10-06, 10:10   #9
Fshatari
 
Join Date: 12-07-05
Posts: 7,962
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Default Flm !

Do ta ndrroj "niēkname" sa per t'ia ba qejfin seriozes19 por shpresoj se edhe do ndjek nje keshill te specialistit dhe te shkruaj keshtu :
1) shqip : viktimė.
2) frėngjisht : victime.
Nė tjera gjuhė nuk di por jam i bindun se as seriozja nuk i di ashtu siē pretendon; por e re asht e ka kohė me mėsue.

Sa pėr Dea: shqiptarėr nuk ia kanė nisė vonė "shkrimit" : ka dokumente shumė tė vjetra tė shkrueme nė gjuhėn shqipe. Dokumentet e shkruem ekzistojnė ashtu siē ekziston injoranca jote.

Artisti : haaaaaaaaaaaaaaaaaa, qyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyy, i tregova edhe reanes kėtu diku : linguistėt nuk i konsiderojnė si fjalė dyfish tė nyjtueme prandaj nuk mundėsojnė komunikimin mes njerzish edhepse funkcioni thelbėsor i njė gjuhe asht pikėrisht "inter-komunikimi".
Mos u idhno se veē "hajgare" e kisha!
Fshatari Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 29-10-06, 10:29   #10
Dea_A
A_dea
 
Join Date: 26-04-06
Posts: 2,231
Dea_A has disabled reputation
Default

Quote:
Originally Posted by Fshatari
Do ta ndrroj "niēkname" sa per t'ia ba qejfin seriozes19 por shpresoj se edhe do ndjek nje keshill te specialistit dhe te shkruaj keshtu :
1) shqip : viktimė.
2) frėngjisht : victime.
Nė tjera gjuhė nuk di por jam i bindun se as seriozja nuk i di ashtu siē pretendon; por e re asht e ka kohė me mėsue.

Sa pėr Dea: shqiptarėr nuk ia kanė nisė vonė "shkrimit" : ka dokumente shumė tė vjetra tė shkrueme nė gjuhėn shqipe. Dokumentet e shkruem ekzistojnė ashtu siē ekziston injoranca jote.

Artisti : haaaaaaaaaaaaaaaaaa, qyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyy, i tregova edhe reanes kėtu diku : linguistėt nuk i konsiderojnė si fjalė dyfish tė nyjtueme prandaj nuk mundėsojnė komunikimin mes njerzish edhepse funkcioni thelbėsor i njė gjuhe asht pikėrisht "inter-komunikimi".
Mos u idhno se veē "hajgare" e kisha!
lol:

a u qove a fjete o Fshatari?
pergjegjia ime ishte veq nje shaka e rasit dhe nuk ta jep ty ate te drejte te me quan injorante lol:
e sa per Shqipetaret se kur kan nis te shkruajn e te ruajn ate e di dhe me dhemb sikurse edhe ty
shqipetartet e quajtur te vetendershem secili i ardhun ne pushtet nuk dijti te ruaj lisin e mbjellun nga paraardhesi i tij por e preu tu mendue se vete do ta mbjell me te mirin
kjo eshte arsyeja qe kurr smundem ta kultivojm malin tone ,por gjitheher te prer te rifilluar dhe keshtu me radhe po perseritet historia jone ...

Shnet i nderuar Fshatari !
Dea_A Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 29-10-06, 11:44   #11
Fshatari
 
Join Date: 12-07-05
Posts: 7,962
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Default Gabim e ke !

Po tė citoj :
"...hahahahha Shqipetaret vone kan nis me shkruajt dokumente e aq me pak me i rujt ato neper sirtar ,kjo eshte arsyeja qe nuk kane fjale perkatese !".

Saktėsoj edhe nji herė se shqiptarėt nuk ia kanė nis vonė me shkruejt dokumente : kėto janė tė shekullit 16-tė; ruhen nė arkivin e boblitekės shtetnore nė Tiranė. Kopje tė kėtyne dokumenteve janė edhe nė bibliotekėn universitare tė Kosovės, dhe te shumė individ.
Kur njeriu ndien dhembje pėr diēka, nuk e vė nė krye tė fjalisė "hahahahha" : kjo e fundit shpreh gėzim e hare.
Atributi "injorant" nuk e ka gjithėmonė kuptimin pėrēmues qė ia mvesh ti : personalisht, injoroj gjermanishten, dmth. nuk di tė flas as tė shkruaj gjermanisht. Injoroj plot gjana tjera. Nėse tė bahet ēejfi, cilėsom si injorant : aq mė ban.

Sa i pėrket metaforės me lisa tė prem, nuk di (injoroj domethanien e saj) si ta interpretoj prandaj jam injorant edhepse jam zgjue para i ore.
Besoj se ta kam ba qejfin dhe do tė ndihesh mirė gjatė kėsaj tė diel (te unė kėtu me diell)!
Fshatari Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 29-10-06, 11:52   #12
Dea_A
A_dea
 
Join Date: 26-04-06
Posts: 2,231
Dea_A has disabled reputation
Default

Quote:
Originally Posted by Fshatari
Po tė citoj :
"...hahahahha Shqipetaret vone kan nis me shkruajt dokumente e aq me pak me i rujt ato neper sirtar ,kjo eshte arsyeja qe nuk kane fjale perkatese !".

Saktėsoj edhe nji herė se shqiptarėt nuk ia kanė nis vonė me shkruejt dokumente : kėto janė tė shekullit 16-tė; ruhen nė arkivin e boblitekės shtetnore nė Tiranė. Kopje tė kėtyne dokumenteve janė edhe nė bibliotekėn universitare tė Kosovės, dhe te shumė individ.
Kur njeriu ndien dhembje pėr diēka, nuk e vė nė krye tė fjalisė "hahahahha" : kjo e fundit shpreh gėzim e hare.
Atributi "injorant" nuk e ka gjithėmonė kuptimin pėrēmues qė ia mvesh ti : personalisht, injoroj gjermanishten, dmth. nuk di tė flas as tė shkruaj gjermanisht. Injoroj plot gjana tjera. Nėse tė bahet ēejfi, cilėsom si injorant : aq mė ban.

Sa i pėrket metaforės me lisa tė prem, nuk di (injoroj domethanien e saj) si ta interpretoj prandaj jam injorant edhepse jam zgjue para i ore.
Besoj se ta kam ba qejfin dhe do tė ndihesh mirė gjatė kėsaj tė diel (te unė kėtu me diell)!

Metafora e lisave te prem :

secili qe erdh ne pushtet nga shqipetaret ,shkaterroi ate qe e la shoku i tij perpara
dhe e filloi nga fillimi duke menduar secilen here se eshte me i menqur
dhe keshtu me rradh e shkaterruan gjithqka te lashte e qe sot ne si popull me i vjeter ne Ballkan do te krenoheshim me te arritura shkencore e jo ende te luftojm per vendosje te kufijve !

Per tu ndier mire gjate kesaj dite ose keq ndikimi juaj eshte fare i padukshem ,i nderuar Zoteri do te mjaftonte te ndihesh mire vete e te mos reflekton atmosfera replikash me secilin !
Dite te bukur ne vijim ..eshte nje deshir e imja e sinqerte pa injorance !
Dea_A Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 30-10-06, 13:38   #13
Dibrane
 
Join Date: 25-10-06
Posts: 9
Dibrane i vlerėsuar jo keq
Default

Ju lutem Dea si thuani ju ne eshte dashur veq ta riperterijme kulturen e pushtuesit ... natyrisht qe ne beme ate qe ishte ne kundershtim me riperterirjen e ndjenjave ,kultures me turqit, jugosllavet e tash me ndihmene e Amerikes, gati dhe jena Zot ne shtepine tone ndersa ato pushtete qe ti i permende ishin pushtete te pushtuesit qe kane vajte sot e tutje ne djall te mallkuar ndersa na gezojna te gjitha lirite qe si kishim gezuar kurre me pare , nuk besoj qe shqiptert shkaterruan asgje te lasht ata e ruajten me fanatizem, por pushtuesit u munduan ta zhbejne kulturen shqiptare ,duke na akuzuar ja shqiptaret e prishin kulturen e vet, andaj ne vetem kena bere ,ndertuar kultaura dhe nuk kena zhbere.

Te deshiroj nje pasdite te knaqshme


Dibrane Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Reply


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

All times are GMT +1. The time now is 00:02.
Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2015, vBulletin Solutions, Inc.