Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Go Back   Dardania.de > Shkenca > Hapėsirė filozofike-psikologjike
User Name
Password
Hapėsirė filozofike-psikologjike Praktika e jetės njerėzore, sjelljet e individėve e tė shoqerisė. Proēeset mendore etj.Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 23-10-09, 21:44   #46
Dallandyshja_718
Malsore per jete!
 
Dallandyshja_718's Avatar
 
Join Date: 17-10-08
Location: Ne perendim... :D:)
Posts: 4,333
Dallandyshja_718 i pazėvėndėsueshėmDallandyshja_718 i pazėvėndėsueshėmDallandyshja_718 i pazėvėndėsueshėmDallandyshja_718 i pazėvėndėsueshėmDallandyshja_718 i pazėvėndėsueshėmDallandyshja_718 i pazėvėndėsueshėmDallandyshja_718 i pazėvėndėsueshėmDallandyshja_718 i pazėvėndėsueshėmDallandyshja_718 i pazėvėndėsueshėmDallandyshja_718 i pazėvėndėsueshėmDallandyshja_718 i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Enderrat e nates dhe shpjegimi i tyre.

Po ne qe nuk shofim endrra, ose i shofim dhe nuk dijme t'i spjegojme, me nje fjale i harrojme derisa zgjohemi, ose shofim nje here n'muaj/vit...si spjegohet kjo?!!!
__________________
Me viēa nuk l’vrohet!
Dallandyshja_718 Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Nyje Interesante
Old 23-10-09, 23:42   #47
turisti
nė sokaqet misterioze....
 
turisti's Avatar
 
Join Date: 25-07-04
Location: Mahalla e azganave p/n
Posts: 47,640
turisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Enderrat e nates dhe shpjegimi i tyre.

Quote:
Originally Posted by emine
e dashura teuta ,sado te thuash nuke ju besoi andrrav apo si degjoi,thell ne mbrendsi brengosesh nese shef diqka ,,,,andaj andrra shume here eshte vetem ajo qka gjate dites mendojme apo pa vedije e ndjejme,po shume here psikolloget i shpjegojne andrrat si nje e vertet qe mshifet mbrenda qenjes ndjenjes sate si njeri,pra jo cdo enderr duhet marr seriozisht,po ajo eshte nendija jone,deshte apo sdeshte brengosesh apo gezohesh herdokure nga nje enderr,,,endrra te bukura!!!
Me vjen keq qe duhet me te demoralizue shoqe........,fakt qe enderrat reflektojne shumehere sendet me te cilat jemi te ngarkuar gjate dites,por edhe *paralajmerojne* sendet qe do te ndodhin ne te ardhmen e afert ja me te larget........

Psikologet filozofojne,ashtu si shkenca....psikologet ende nuk mujn me dhene pergjegjje ku -banon - shpirti,a teknika ende po vazhdon zbulimin e gjithsise a nuk eshte, ne anen tjeter ne gjendje me e ndertue -shpirtin-.........

Ēfare psokologet dhe shkencetaret jane?? A nuk e shef se jane te pafuqishem para enderrave dhe shpirtit.........
__________________
Ēdo gjė ėshtė e kalueshme,a mė i kalueshmi ėshtė njeri.

Last edited by turisti; 23-10-09 at 23:43.
turisti Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 26-10-09, 10:57   #48
Breshka
 
Breshka's Avatar
 
Join Date: 06-12-07
Location: N'gji t'Lovely
Posts: 5,174
Breshka i pazėvėndėsueshėmBreshka i pazėvėndėsueshėmBreshka i pazėvėndėsueshėmBreshka i pazėvėndėsueshėmBreshka i pazėvėndėsueshėmBreshka i pazėvėndėsueshėmBreshka i pazėvėndėsueshėmBreshka i pazėvėndėsueshėmBreshka i pazėvėndėsueshėmBreshka i pazėvėndėsueshėmBreshka i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Enderrat e nates dhe shpjegimi i tyre.

Quote:
Originally Posted by Aurena.
Kuleta e mbushur me para tregon se do te keni nje shpenzim ose harxhim parash dhe paraja eshte sinonim i zenkes,hidherimit.
E NE FAKT SHUM SERIOZISHT JU THOM JO QE KOM HARGJU PO KAM FITU SHUM QUDI A ??? SERIOZISHT QE ESHTE MBUSH E AS HIDHRIM SKOM PAS
__________________
Fal,...por mos harro kurr
Breshka Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 26-10-09, 10:59   #49
Breshka
 
Breshka's Avatar
 
Join Date: 06-12-07
Location: N'gji t'Lovely
Posts: 5,174
Breshka i pazėvėndėsueshėmBreshka i pazėvėndėsueshėmBreshka i pazėvėndėsueshėmBreshka i pazėvėndėsueshėmBreshka i pazėvėndėsueshėmBreshka i pazėvėndėsueshėmBreshka i pazėvėndėsueshėmBreshka i pazėvėndėsueshėmBreshka i pazėvėndėsueshėmBreshka i pazėvėndėsueshėmBreshka i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Enderrat e nates dhe shpjegimi i tyre.

Quote:
Originally Posted by Aurena.
Kuleta e mbushur me para tregon se do te keni nje shpenzim ose harxhim parash dhe paraja eshte sinonim i zenkes,hidherimit.

APO NDOSHTA KET FITIM NORMAL QE KOM ME I SHPENZU DIKUN ??


ME U QUDIT ME ANDRRA !!!

LOTET VAJ QKA THON MUND TE ME TREGONI DIKUSH ???
__________________
Fal,...por mos harro kurr
Breshka Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 26-10-09, 11:45   #50
Idila
Larguar
 
Join Date: 10-11-08
Location: Iliridė!
Posts: 11,047
Idila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Enderrat e nates dhe shpjegimi i tyre.

Quote:
Originally Posted by Breshka
APO NDOSHTA KET FITIM NORMAL QE KOM ME I SHPENZU DIKUN ??


ME U QUDIT ME ANDRRA !!!

LOTET VAJ QKA THON MUND TE ME TREGONI DIKUSH ???
Gėzim Breshka, do tė gėzohesh. :)
__________________
Pėr tė arritur gjer te Caku,
duhen;
Urtėsia e tė gjithė dijetarėve,
Mundi i tė gjithė tė palodhurve,
Durimi i tė gjithė tė pėrvuajturve,
Besimi i tė gjithė tė pathyerve,
Syēeltėsia e tė gjithė tė zgjuarve,
Begatia e tė gjithė tė pasurve,
Trimėria e tė gjithė kreshnikėve,
Madhėshtia e tė gjithė ngadhėnjimtarėve.
Idila Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 27-10-09, 14:34   #51
selvija
N'kopshtin lulishteve!!!
 
selvija's Avatar
 
Join Date: 21-07-06
Location: Suomi
Posts: 28,059
selvija i pazėvėndėsueshėmselvija i pazėvėndėsueshėmselvija i pazėvėndėsueshėmselvija i pazėvėndėsueshėmselvija i pazėvėndėsueshėmselvija i pazėvėndėsueshėmselvija i pazėvėndėsueshėmselvija i pazėvėndėsueshėmselvija i pazėvėndėsueshėmselvija i pazėvėndėsueshėmselvija i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Enderrat e nates dhe shpjegimi i tyre.

Me se shumti shof enderr veten zdathur..kudo qe nisem kudo qe shkoj kembet e mija jan dath pa kepuca , e kjo me mundon shum gjat nederres nuk muj vazhdoj ate rrugetim
selvija Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 27-10-09, 23:02   #52
vjeshta
Thjeshtė ,njė zė!
 
vjeshta's Avatar
 
Join Date: 01-05-05
Location: neutrale
Posts: 24,925
vjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Enderrat e nates dhe shpjegimi i tyre.

Quote:
Originally Posted by Dallandyshja_718
Po ne qe nuk shofim endrra, ose i shofim dhe nuk dijme t'i spjegojme, me nje fjale i harrojme derisa zgjohemi, ose shofim nje here n'muaj/vit...si spjegohet kjo?!!!
Ehhhhhh juve qe nuk shihni enderra ju mungon sensi i 7 ...hahhaaaaaa

Enderat qe kujtohen ne mengjes jan endrrat qe shihen (enderrohe) rrethit mengjesit .

Ndersa per shpjegimin e endrrave gjate stines se vjeshtes mos i kerkoni sepse me ramjen e gjetheve shpjegimet qe vlejn gjate gjithe vitit nuk vlejn ne kete periudhe stinore .
__________________
Faleminderit qe ekziston !
vjeshta Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 28-10-09, 21:09   #53
GURI SYLAJ
Moderator
 
GURI SYLAJ's Avatar
 
Join Date: 21-03-05
Location: Gjermani
Posts: 10,696
GURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Enderrat e nates dhe shpjegimi i tyre.

Nese deshironi mos me harru enderren atehere kur te zgjoheni ,para se te hapni syte, kujtojeni edhe nje here cfar keni enderru!
Kontakti vizuel me rrethin e fshine enderren nga kujtesa!!
__________________
Shqiptaret,nese deshirojn qe te tjeret ti njohin, ata, duhet t'a njohin ,realisht,veteveten.

Last edited by GURI SYLAJ; 28-10-09 at 21:09.
GURI SYLAJ Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 29-10-09, 15:40   #54
parajsa
 
Join Date: 29-10-09
Posts: 2
parajsa i vlerėsuar jo keq
Smile Titulli: Enderrat e nates dhe shpjegimi i tyre.

Quote:
Originally Posted by Kalt
Secili prej nesh enderron gjate nates. Vecanerisht shqiptaret enderrojne jo vetem naten por edhe diten me sy te hapur.
Enderrat jane nga me te ndryshmet dhe po ashtu shpjegimet per to jane nga me te ndryshmet.

Do te ishte me interes nese secili prej do te tregonte se cfare enderre ka pare mbreme dhe me pas te perpiqemi qe te japim shpjegimet tona per kete enderr, duke ju referuar pervojes apo shpjegimeve neper internet.


QKA DO TE THOT TE ENDRROSH NJE NJERI TE PASUR QE E SHOH SHUM SHPESH ATE
parajsa Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 29-10-09, 15:43   #55
parajsa
 
Join Date: 29-10-09
Posts: 2
parajsa i vlerėsuar jo keq
Smile Titulli: Enderrat e nates dhe shpjegimi i tyre.

Qka Do Te Thot Te Endrrosh Kafe Ne Filgjan
parajsa Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 31-10-09, 12:03   #56
Agolli
 
Join Date: 14-02-06
Posts: 14,235
Agolli i pazėvėndėsueshėmAgolli i pazėvėndėsueshėmAgolli i pazėvėndėsueshėmAgolli i pazėvėndėsueshėmAgolli i pazėvėndėsueshėmAgolli i pazėvėndėsueshėmAgolli i pazėvėndėsueshėmAgolli i pazėvėndėsueshėmAgolli i pazėvėndėsueshėmAgolli i pazėvėndėsueshėmAgolli i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Enderrat e nates dhe shpjegimi i tyre.

Quote:
Originally Posted by parajsa
Qka Do Te Thot Te Endrrosh Kafe Ne Filgjan
Don te thot, asi breh kan domethenje te njejta me ate njeriun e pasur, qekjo endrra e filxhonit!
Ngo knejna mara ti Parajsa e nerume,..
Orkani si orkan pagzohet me emrin e femrave! A e dini pse?
Qetash te tregoje une, kshtu-tne. Femra eshte si orkani qe don te thot, vjen me nje shpejtsi te madhe t'i merr te gjitha asi breh krejt cka ke dhe ne fund te len me gishta ne gojė! Qahjoja mundet me i ndodhen qati njeriut te pasur..
Agolli Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 12-11-09, 15:02   #57
Murgesha
 
Murgesha's Avatar
 
Join Date: 24-10-03
Location: Diku nėpėr botė....
Posts: 40,989
Murgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Enderrat e nates dhe shpjegimi i tyre.

Gjindem nė shtėpinė ku u rrita, por nuk janė familjarėt e mi aty!
Jam me burrin, fėmijėt e familjen e burrit. Jemi duke shiquar diēka nė dritare gjithė mė duket fėmijė qė luanin nė oborr kur papritmas qielli merr ngjyrė e shfaqen aty dy ylberė tė cilėt shpejt mbulohen nga retė, mė pastaj duken katėr ylberė afėr njėri tjetrit. Kėrkoj ta gjej shpejt aparatin fotografik pėr ti fotografuar. Prap ofrohen re dhe i mbulojnė ylberėt pėr tu shfaqur njė ylber rreth i cili sillet e sillet. Nė momentin kur shkrep aparatin pėr tė marr fotografinė paraqitet njė zhurmė e madhe ngjyrash, shof fėmijėt se mbėshteten pėr muri tė shtėpisė nga nėntoka dalin kafshė tė zeza qė ju ngjasojnė lopėve, ngjyrė mė tė zezė e mė tė pastėr nuk kam parė kurrė. Ndihet njė zė i fuqishėm ky ėshtė fundi i botės. Shof shumė njerėz qė dalin nga shtėpitė e tyre, ēuditėrisht nuk jan tė tmerruarr, nuk jam e tmerruarr as vetė e vetmja gjė qė e mendoj si tė mund tė bėj sa mė shumė foto. Nė largėsi shof njė kodėr e fokusoj nė aparat atė kodėr, unė e dua foto po aparati fillon tė gjiroj pamje me njerėz qė jan ka luftojnė. Njė kunat mė thot le mo atė aparat dil nga shtėpia. Nė oborrin e mixhės tim shof njė bazen tė mbushur me ujė aty filluan tė gjuhen njerėzit. Nė kėtė moment kunati im mė largon aparatin prej dore, mė gėrvish pak nė dorė e dhimbja e saj mė nxjerr gjumin....


Sa do tė doja tė ishte ndokush qė ma spjegon kėtė ėndėrr!
__________________
Mė duaj ose mė urrej, sepse qė tė dyja janė nė favorin tim. Nėse mė do, do jem gjithnjė nė zemren tėnde, nėse mė urren do jem gjithmonė nė mendjen tėnde!
Murgesha Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 12-11-09, 15:21   #58
AlbaSoft
 
AlbaSoft's Avatar
 
Join Date: 28-04-08
Posts: 1,678
AlbaSoft i pazėvėndėsueshėmAlbaSoft i pazėvėndėsueshėmAlbaSoft i pazėvėndėsueshėmAlbaSoft i pazėvėndėsueshėmAlbaSoft i pazėvėndėsueshėmAlbaSoft i pazėvėndėsueshėmAlbaSoft i pazėvėndėsueshėmAlbaSoft i pazėvėndėsueshėmAlbaSoft i pazėvėndėsueshėmAlbaSoft i pazėvėndėsueshėmAlbaSoft i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Enderrat e nates dhe shpjegimi i tyre.

Jan preokupim i dites endrrat e nates .
__________________
99% t'bukuris t'1 femnes munesh me fshi , me 1 Pallom t'lagt !
AlbaSoft Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 12-11-09, 15:37   #59
emine
 
emine's Avatar
 
Join Date: 11-10-07
Posts: 37,400
emine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Enderrat e nates dhe shpjegimi i tyre.

Quote:
Originally Posted by Murgesha
Gjindem nė shtėpinė ku u rrita, por nuk janė familjarėt e mi aty!
Jam me burrin, fėmijėt e familjen e burrit. Jemi duke shiquar diēka nė dritare gjithė mė duket fėmijė qė luanin nė oborr kur papritmas qielli merr ngjyrė e shfaqen aty dy ylberė tė cilėt shpejt mbulohen nga retė, mė pastaj duken katėr ylberė afėr njėri tjetrit. Kėrkoj ta gjej shpejt aparatin fotografik pėr ti fotografuar. Prap ofrohen re dhe i mbulojnė ylberėt pėr tu shfaqur njė ylber rreth i cili sillet e sillet. Nė momentin kur shkrep aparatin pėr tė marr fotografinė paraqitet njė zhurmė e madhe ngjyrash, shof fėmijėt se mbėshteten pėr muri tė shtėpisė nga nėntoka dalin kafshė tė zeza qė ju ngjasojnė lopėve, ngjyrė mė tė zezė e mė tė pastėr nuk kam parė kurrė. Ndihet njė zė i fuqishėm ky ėshtė fundi i botės. Shof shumė njerėz qė dalin nga shtėpitė e tyre, ēuditėrisht nuk jan tė tmerruarr, nuk jam e tmerruarr as vetė e vetmja gjė qė e mendoj si tė mund tė bėj sa mė shumė foto. Nė largėsi shof njė kodėr e fokusoj nė aparat atė kodėr, unė e dua foto po aparati fillon tė gjiroj pamje me njerėz qė jan ka luftojnė. Njė kunat mė thot le mo atė aparat dil nga shtėpia. Nė oborrin e mixhės tim shof njė bazen tė mbushur me ujė aty filluan tė gjuhen njerėzit. Nė kėtė moment kunati im mė largon aparatin prej dore, mė gėrvish pak nė dorė e dhimbja e saj mė nxjerr gjumin....


Sa do tė doja tė ishte ndokush qė ma spjegon kėtė ėndėrr!
shtepija simbolizone shpirtin e njeriut dhe kjo gjithmone shifet ndryshe nga ajo se si dhe njerzit ndjejne dhe ndertojne jeten e tyre ,,,,,
lufta qe ben njeriu ndaj individt(unit)duhet te mbrohet dhe te mbes ne familje dhe kjo seshte gjithmone e sigurte ,ne enderr manipulohen antaret e familjes per ti perballu problemet personaledhe duke u kujdes mos te lendohen kta njerz ,kjo done te thote ne te ardhmen presish konfrontime me keta njerz qe te jane shfaq ne enderr,dhe ngjallen disa probleme qe kan qen ne te kaluren mu ne ket reth familjar,,,,,,,kjo shpjegone qe nje lloje frige keni nga vellai i burrit derisa vjen tek lendimi ne dore,,ylberet e shfaqun ne enderr jan sheje e shpreses ,dhe fjaleve te dhene se do behet mire,,,ngjyrat po ashtu jan simbole te sherimit dhe ktu dominone ngjyra e zeze po ashtu kjo i permbane gjitha ngjyrat ,kjo shpjegone gjanat negative qe mlidhen ne shendetin e njeriut,,,,dhe per fund kafshet e sidomos lopet simbolizojne ndjenjen e nenes per pasardhesit e saj ,si do ushqehen dhe si do ken te ardhmen...uroi qe enderrosh ne te ardhmen gjana vetem te bukura!!!?

me rrespekt emine..
__________________
"Nuk ėshtė koha qė ka rėndėsi, por vetvetja".

Last edited by emine; 12-11-09 at 15:39.
emine Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 12-11-09, 15:50   #60
jEtA_1
My Eye
 
jEtA_1's Avatar
 
Join Date: 01-01-07
Location: Londer
Posts: 3,562
jEtA_1 i pazėvėndėsueshėmjEtA_1 i pazėvėndėsueshėmjEtA_1 i pazėvėndėsueshėmjEtA_1 i pazėvėndėsueshėmjEtA_1 i pazėvėndėsueshėmjEtA_1 i pazėvėndėsueshėmjEtA_1 i pazėvėndėsueshėmjEtA_1 i pazėvėndėsueshėmjEtA_1 i pazėvėndėsueshėmjEtA_1 i pazėvėndėsueshėmjEtA_1 i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Enderrat e nates dhe shpjegimi i tyre.

Une shohe endra shume rall por nje nate e kam pare ne enderr nenen time te ndjer sikur une isha e ulur ne nje karige dhe luhatesha kurse ajo gjithnji me bertiste dhe me akuzonte se gjoja une ja kisha shqyer nje pal perde dhe mbas dy dite atje ne Kosov te familja ime vllau i vogel ishte ngatruar dic me babain dhe ishin ndar vllau kishte kaluar ne nje banes me qira a din kush te ma spjegoj athua cka ka desht nena ime te me thot ne kete enderr


__________________
Ne endra nene po me vjene ralle
Ndonse te varri kame ardhur shpesh
Cdo lot i imi pikon vec malle
Ti nuk me flet vetem buzqesh...
jEtA_1 Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Reply


Currently Active Users Viewing This Thread: 5 (0 members and 5 guests)
 
Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

All times are GMT +1. The time now is 16:28.
Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2016, vBulletin Solutions, Inc.