Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Go Back   Dardania.de > Shkenca > Hapėsirė filozofike-psikologjike
User Name
Password
Hapėsirė filozofike-psikologjike Praktika e jetės njerėzore, sjelljet e individėve e tė shoqerisė. Proēeset mendore etj.Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 20-11-09, 14:02   #91
roadrunner
Shote Galica
 
roadrunner's Avatar
 
Join Date: 07-09-09
Location: N'dor t'dades tem
Posts: 9,742
roadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Enderrat e nates dhe shpjegimi i tyre.

Leje kejt ih, a po do me ma fut bann aaa? Nuk osht ktu pa cenzure. A ki naj pershkrim per foto pa tesha hahahhah

Quote:
Originally Posted by emine
po a pave foto loqko a pave veten duke ba naj sen qasoje,shpjegoma se sune hy ne tru tandin me dite qka ke pa,ma kajrte du senet,pershkrim ngajrjesh
__________________
Nuk kam firme, jam fukara

Kosova, vendi me romantik ne bote. Te gjithe ta mbajn qirin :D.
roadrunner Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Nyje Interesante
Old 20-11-09, 15:23   #92
thellenza
 
Join Date: 12-05-08
Location: Te pellumbi
Posts: 4,678
thellenza i pazėvėndėsueshėmthellenza i pazėvėndėsueshėmthellenza i pazėvėndėsueshėmthellenza i pazėvėndėsueshėmthellenza i pazėvėndėsueshėmthellenza i pazėvėndėsueshėmthellenza i pazėvėndėsueshėmthellenza i pazėvėndėsueshėmthellenza i pazėvėndėsueshėmthellenza i pazėvėndėsueshėmthellenza i pazėvėndėsueshėm
Default AW: Enderrat e nates dhe shpjegimi i tyre.

Emine nje spjegim edhe per mua mbasi po dishe kaq mire te lutem:

Mbreme tan naten e kam pa nje enderr me nje bebe (djale) deri sa jam zgju me ka zgjat kjo enderr.. e mbasha ne dore, por isha merzitshem shume sepse ai qajke dhe une nuk disha se cka mi bo dhe i kujt eshte ky fmi.
__________________
100% vetevetja!
Kush ka zemer, ka edhe krah.
thellenza Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 20-11-09, 16:43   #93
Albonita
CroChicca & Gucci.
 
Albonita's Avatar
 
Join Date: 09-12-07
Location: Aty ku ndihem mire -->Split
Posts: 28,743
Albonita i pazėvėndėsueshėmAlbonita i pazėvėndėsueshėmAlbonita i pazėvėndėsueshėmAlbonita i pazėvėndėsueshėmAlbonita i pazėvėndėsueshėmAlbonita i pazėvėndėsueshėmAlbonita i pazėvėndėsueshėmAlbonita i pazėvėndėsueshėmAlbonita i pazėvėndėsueshėmAlbonita i pazėvėndėsueshėmAlbonita i pazėvėndėsueshėm
Smile Titulli: Enderrat e nates dhe shpjegimi i tyre.

Quote:
Originally Posted by emine
e dashura Albonita me fal se nuke me premtoi koha te pergjigjem ,jam ne pune edhe une xhan:( kshtuqe endrra jote ka ngajshmeri me endrren e Elines ne perjashtim te fundit UJIT.....

makina prezenton diqkafjen tende si mirresh me veten dhe njerzit afer teje,personi i tille di te frenoje dhe te orientoi veten dhe ndjenjat ne shumicen e rasteve siq do vete ai,shoki,vllau (mashkulli)simbolizone prape pashyqren tende dhe personalitetin tende te forte si te mashkullit,qe kjo cdo dite e me shume shfaqet tek ti te lidhe shume qka me boten emocionale te mashkullit,dhe me sukses te njejte dhe pa qen mashkull do arrish nje caku do perfundosh nje pune te rendsishme,,,
rruga qe ke ber kthimi si shmebull,eshte nje ngjarje e rendesishme ne jeten tende qe ke kalu ,dhe ndoshta eshte kjo rruge ky kthim, qe te thote kthehu aty ku gjen veten,
UJI
simbol i gjitha emocionev femrore, uji eshte substance e mistershme qe shume here ne gjana pa pare rrejdhe ,qkjo eshte sheje e asaj qe eshte ne udhe dhe munde te sjell shkatrrim ,uji eshte dhe potenciali i enderruseit aftesit e tija dhe deshira te nise nje jete te re dhe kjo munde te shfaqet si sheje uji,
uji eshte edhe pasterti e njeriut duke fillu nga shpirti dhe perfundone ne higjenen e trupit,kjo kerkes eshte shpirterore qe kerkone te pastrosh shume gjana qe i sjell perditshmeria,eshte si nje lloje lujtje qe ben cdo here nje simbole i besimit qe ke ne Zote ,te zhytesh ne uje tregone mangesin e knaqsive apo pasioneve ,zhytesh bie thelle ne uje eshte deshira te marresh fuqi prape dhe deshira te dalesh ne drite te marresh energi dhe te pozecinohesh aty ku ti do (deshirone ) te jesh ne te ardhmen
e gjithe kjo qka prezentone endrra jote ka te bej me emocionet tua ,dhe jo me zhytjen apo nje sheje fatkesie qe munde te ndodhe,,,
uroi te endrrosh vetem gjana te bukura,dhe nje her kerkoi falje e dije se asnjeher sdo jesh e tepert per mu,je gjithmone e mirseardhune!
te perqafon eminia!
Enderuar Emine.

Te faliminderit shume per mos pritesen Tende...Rrespket.

Mua me fal se te kam dyterua..po aq kisha deshr ta dija....edhe nje her faliminderit.

Edhe une Sinqerish edhe me Rrespket te perqafoj Forte...!
__________________
(⁀‵⁀,) ♥♡ø.•*♡ø.•*♡ø.•♡♥♡ø.•*♡ø.•*♡ø.•♡♥♡ø.•*♡ø.•*♡ø
.`⋎“ ø.•°*”˜˜”*°•.Asnjehere ma e Lumtur se Tani
☻/ ♥ø.•°*”˜˜”*°•. ♥♡ø.•*♡Ne Gjakun e zemres te Mamit
/▌♥ø.•°*”˜˜”*°•. ♥░ A ░░░░░ & ░░░░ L ░░░♥♡ø.•*♡ø.•*♡ø.•♡
/ \


Per Familje jap Jeten......Per Dashurine Shkatrroj Boten!!

Njeriu me i madh eshte ai i cili kur eshte ne grade te larte tregohet modest..
kur ka force ne dore, fal dhe...kur eshtė i nevrikosur vepron me drejtesi.

Last edited by Albonita; 20-11-09 at 16:44.
Albonita Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 21-11-09, 18:09   #94
emine
 
emine's Avatar
 
Join Date: 11-10-07
Posts: 37,400
emine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: AW: Enderrat e nates dhe shpjegimi i tyre.

Quote:
Originally Posted by thellenza
Emine nje spjegim edhe per mua mbasi po dishe kaq mire te lutem:

Mbreme tan naten e kam pa nje enderr me nje bebe (djale) deri sa jam zgju me ka zgjat kjo enderr.. e mbasha ne dore, por isha merzitshem shume sepse ai qajke dhe une nuk disha se cka mi bo dhe i kujt eshte ky fmi.
femija sheje e vetvetes e diqkaje qe ke femijrore ne veten tuaj...
Femija duke qare te lidhin me ndjenjat e dhembjes ai /ajo qe endrrone eshte i/e merzitune per diqka te dhimbshme ne te kaluaren dhe ka frige ne te ardhmen se do vazhdoje ne nje ritem te till , eshte shfaqje e ndjenjav qe ne fjale nuke munde ti pershkruaje dhimbjet e se kaluares ,cdo gjini ka ne vete dy anete femerore dhe mashkullore,po shume here femijet shfaqen ne endrrat e femrav si deshire qe shfaqet ndoshta pa vedijen e tyre te mbajne ne dore nje foshje,apo natyra femrore qe kerkone pasardhes ,po me shume ndeshet me diqka emocionale qe ka te bej me ju me ndjenjen me momentin apo si me nalte me te qarat,me frige e shume gjana tjera,,,


e dashura thellenza nuke em premtone koha te pergjigjem menjehere ketu,po ashtu eshte diqka qe nuke e kam perdore kurre (shtjellimin e endrrav) per tjeret ,kjo ka qen nevoja ime dhe shume e rendsishme te mesoje e lexoi per domethenien e endrrav,kshtuqe ju kisha kerku mirkuptim ,per cdo gje qka ndodhe rreth nesh kemi qelsin per ti kuptuare,po asnjeher gjanat nuke jane ashtu siq duken,e sidomose andrrat,ato shafeqen si sheja femije objekte dhe gjithmone eshte e njejta pergjigje,ato pasqyrojne emocionet tona deshirat tona qe ndoshta gjate dites ne i ndrydhim,vetem ateher kure nje enderr e njete shfaqet gjithmone ateher eshte e domosdoshme te mirret seriozisht,

ju uroi endrra te bukura dhe realizimin e tyre,,,
ju perqafon eminia miqesisht!!!
__________________
"Nuk ėshtė koha qė ka rėndėsi, por vetvetja".
emine Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 21-11-09, 20:08   #95
lovely
SuperAdmunininistratore
 
lovely's Avatar
 
Join Date: 04-12-07
Posts: 33,862
lovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Enderrat e nates dhe shpjegimi i tyre.

Minush, e kam pa ni anerr, i myta nja 10 makedon ushtare, ishin ardh ktu me luftu, edhe zhdrypen pej ni kamionii t madh, une me kerr erdha diqysh e drejt n ta, plus asaj ma gjujten ni automat mu, demek dilum fer, e ma gjujten ni bume ner kerr po nuk eksplodoi nafaka jem, e t iu hi thashe dek se dek bile te mys nejnjo, e i strelata nja 10 copa kur e pashe njanin te xhami i kerrit ma kish rras automatin n fyt edhe m dul gjumi :(
lovely Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 21-11-09, 20:32   #96
roadrunner
Shote Galica
 
roadrunner's Avatar
 
Join Date: 07-09-09
Location: N'dor t'dades tem
Posts: 9,742
roadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Enderrat e nates dhe shpjegimi i tyre.

Ke menu shum per kullturen e komunikimit para gjumi tpaska dal shosh e dermol hahahaaaa

Quote:
Originally Posted by lovely
Minush, e kam pa ni anerr, i myta nja 10 makedon ushtare, ishin ardh ktu me luftu, edhe zhdrypen pej ni kamionii t madh, une me kerr erdha diqysh e drejt n ta, plus asaj ma gjujten ni automat mu, demek dilum fer, e ma gjujten ni bume ner kerr po nuk eksplodoi nafaka jem, e t iu hi thashe dek se dek bile te mys nejnjo, e i strelata nja 10 copa kur e pashe njanin te xhami i kerrit ma kish rras automatin n fyt edhe m dul gjumi :(
__________________
Nuk kam firme, jam fukara

Kosova, vendi me romantik ne bote. Te gjithe ta mbajn qirin :D.
roadrunner Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 21-11-09, 21:28   #97
thellenza
 
Join Date: 12-05-08
Location: Te pellumbi
Posts: 4,678
thellenza i pazėvėndėsueshėmthellenza i pazėvėndėsueshėmthellenza i pazėvėndėsueshėmthellenza i pazėvėndėsueshėmthellenza i pazėvėndėsueshėmthellenza i pazėvėndėsueshėmthellenza i pazėvėndėsueshėmthellenza i pazėvėndėsueshėmthellenza i pazėvėndėsueshėmthellenza i pazėvėndėsueshėmthellenza i pazėvėndėsueshėm
Default AW: Titulli: AW: Enderrat e nates dhe shpjegimi i tyre.

Quote:
Originally Posted by emine
femija sheje e vetvetes e diqkaje qe ke femijrore ne veten tuaj...
Femija duke qare te lidhin me ndjenjat e dhembjes ai /ajo qe endrrone eshte i/e merzitune per diqka te dhimbshme ne te kaluaren dhe ka frige ne te ardhmen se do vazhdoje ne nje ritem te till , eshte shfaqje e ndjenjav qe ne fjale nuke munde ti pershkruaje dhimbjet e se kaluares ,cdo gjini ka ne vete dy anete femerore dhe mashkullore,po shume here femijet shfaqen ne endrrat e femrav si deshire qe shfaqet ndoshta pa vedijen e tyre te mbajne ne dore nje foshje,apo natyra femrore qe kerkone pasardhes ,po me shume ndeshet me diqka emocionale qe ka te bej me ju me ndjenjen me momentin apo si me nalte me te qarat,me frige e shume gjana tjera,,,


e dashura thellenza nuke em premtone koha te pergjigjem menjehere ketu,po ashtu eshte diqka qe nuke e kam perdore kurre (shtjellimin e endrrav) per tjeret ,kjo ka qen nevoja ime dhe shume e rendsishme te mesoje e lexoi per domethenien e endrrav,kshtuqe ju kisha kerku mirkuptim ,per cdo gje qka ndodhe rreth nesh kemi qelsin per ti kuptuare,po asnjeher gjanat nuke jane ashtu siq duken,e sidomose andrrat,ato shafeqen si sheja femije objekte dhe gjithmone eshte e njejta pergjigje,ato pasqyrojne emocionet tona deshirat tona qe ndoshta gjate dites ne i ndrydhim,vetem ateher kure nje enderr e njete shfaqet gjithmone ateher eshte e domosdoshme te mirret seriozisht,

ju uroi endrra te bukura dhe realizimin e tyre,,,
ju perqafon eminia miqesisht!!!
Emine me fal mos durimin tim ;).
Te flm shume per kete spjegim.. puqi
__________________
100% vetevetja!
Kush ka zemer, ka edhe krah.
thellenza Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 24-11-09, 23:21   #98
elsaaa08
 
elsaaa08's Avatar
 
Join Date: 02-06-09
Posts: 145
elsaaa08 i dashurelsaaa08 i dashurelsaaa08 i dashurelsaaa08 i dashur
Default Titulli: Enderrat e nates dhe shpjegimi i tyre.

une mbrem tan naten jam kane nxore prej komunistave me njekshin me me myt sdi snede neper prizren kerssh jam kan me ta me do pallta te mdhaja ata o zottt jam trenu bre
elsaaa08 Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 07-12-09, 16:14   #99
YanYan
➫ ➬ ➩ ➪ ➭ ➮ ➯ ➱
 
YanYan's Avatar
 
Join Date: 02-05-07
Location: Shshshshshsh!
Posts: 3,445
YanYan i pazėvėndėsueshėmYanYan i pazėvėndėsueshėmYanYan i pazėvėndėsueshėmYanYan i pazėvėndėsueshėmYanYan i pazėvėndėsueshėmYanYan i pazėvėndėsueshėmYanYan i pazėvėndėsueshėmYanYan i pazėvėndėsueshėmYanYan i pazėvėndėsueshėmYanYan i pazėvėndėsueshėmYanYan i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Enderrat e nates dhe shpjegimi i tyre.

Po kur kerkon dike ne enderr? E din se ke kerkon e shume veta te ngjajne nga pas me te por jane njerez te tjere. E ti vazhdon me kerku. Ca dmth?
__________________
Quod me nutrit, me destruit!
YanYan Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 08-12-09, 20:53   #100
pirro
FUND!
 
pirro's Avatar
 
Join Date: 17-12-05
Posts: 4,455
pirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėm
Send a message via ICQ to pirro
Default Titulli: Enderrat e nates dhe shpjegimi i tyre.

Quote:
Originally Posted by YanYan
Po kur kerkon dike ne enderr? E din se ke kerkon e shume veta te ngjajne nga pas me te por jane njerez te tjere. E ti vazhdon me kerku. Ca dmth?
Emineeeeee, hajde kallxoj ose ja nisa une me i kallxu, e po tutna se nuk ja qelloj!!
__________________
ka me u bo mire..!!

FUND!
pirro Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 09-12-09, 00:54   #101
Urata
Jeta vazhdon...!
 
Urata's Avatar
 
Join Date: 26-06-04
Location: Bote
Posts: 12,961
Urata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Enderrat e nates dhe shpjegimi i tyre.

pirro, ja kom nise me pa andrra t'kqija...! Ca don me thane kjo...! Po m'duket kom hy n'gjynah me ty tek tema Anetari i Vitit ha,ha,haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa aaa...!

Vete pyeta e vete u pergjigja...!
__________________
Kur ndegjoj qe vdes ne bote,
Nje njeri i Vendit Tim,
Jam ne zemer i piklluar,
Vdes nje cope e shpirtit tim.

Ibrahim Rugova
Urata Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 12-12-09, 12:21   #102
Diana007
Miss Dardania 2007
 
Diana007's Avatar
 
Join Date: 04-10-04
Location: Ne Zemer Te Gazit ♥
Posts: 39,557
Diana007 i pazėvėndėsueshėmDiana007 i pazėvėndėsueshėmDiana007 i pazėvėndėsueshėmDiana007 i pazėvėndėsueshėmDiana007 i pazėvėndėsueshėmDiana007 i pazėvėndėsueshėmDiana007 i pazėvėndėsueshėmDiana007 i pazėvėndėsueshėmDiana007 i pazėvėndėsueshėmDiana007 i pazėvėndėsueshėmDiana007 i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Enderrat e nates dhe shpjegimi i tyre.

Pershendetje Emine, deshta me te mundu pak qe ke kohe !?
Nuk do tregoj nje onderr por keshtu, po behen 4 vite nje reje e asgjes tim ka vdek nga kanceri, shum shum shpesh e shoh enderr ate , gati se gjithmon e shoh nuse te veshur me rropa te nuseve, shpesh edhe ne dasem,,, por gjithmon e di se ka qen e semur , por shpesh edhe ne enderr e di se eshte e vdekur
__________________
♥(Æ`“•.ø(Æ`“•.ø _________❀✿❀_________ ø.•““Æ)ø.•““Æ)♥
.>>>>> ✿°° ❀✿❀ ..L & L Xemlat e Mamit... ❀✿❀ °° ✿>>>>
♥(_ø.•““(_ø.•““ ÆÆÆÆÆÆÆÆÆ❀✿❀ÆÆÆÆÆÆÆÆÆ `“•.ø_)““•.ø_)♥.
Diana007 Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 13-12-09, 19:52   #103
Domira
 
Domira's Avatar
 
Join Date: 02-02-05
Posts: 16,792
Domira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Enderrat e nates dhe shpjegimi i tyre.

Emine pot drejtona edhe une dhe po ta tregoj nje enderr qe e pash mbram.
Nje person te dashur per mua e kam pa enderr disa here dhe disi si njisoj. Por ashtu siq po sho ne enderr ashtu ne realitet nuk ka mundesi kurr me ndodhe. Po shoh enderr perseri se jam ne shtepine e tij dhe e shoh mikun tim shume te zymte. Nuk ndodh asgje. Vetem gjindem aty me gjith familjen time.
Thash kjo nuk mund te ndodh ne realitet sepse ai jeton shume larg dhe nuk besoj kurre se mund te gjindem atje. Cfar mund te jete kjo enderr? Keshtu kur po tregoj nuk duket kushedi se cfare, por kur jam aty ne enderr, eshte dicka shume e pazakonte dhe me siklet
__________________
Ėndrrat e mia dua ti fal vetem ty!
Domira Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 19-12-09, 12:28   #104
Sibora
 
Sibora's Avatar
 
Join Date: 10-12-09
Posts: 292
Sibora i pazėvėndėsueshėmSibora i pazėvėndėsueshėmSibora i pazėvėndėsueshėmSibora i pazėvėndėsueshėmSibora i pazėvėndėsueshėmSibora i pazėvėndėsueshėmSibora i pazėvėndėsueshėmSibora i pazėvėndėsueshėmSibora i pazėvėndėsueshėmSibora i pazėvėndėsueshėmSibora i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Enderrat e nates dhe shpjegimi i tyre.

Pashe nje enderr mbreme sikur ishim ngritur ne demonstrate.Nje djale mu afrua dhe me tha te hyja ne turme.Une,nga frika,mendoja te shkoja kah fundi i kolones duke u arsyetuar se aty kisha shoqet.Ne dore kisha nje mandarine,e haja dhe e nuhasja eren e saj.Papritmas u gjenda ne shkolle.Na thonin te jepnim nga nje dhurate,nuk di per kend,por une nuk dhashe asgje.
Se di cfare dmth kjo?
__________________
INJORANTI flet vend e pa vend, I ZGJUARI flet ne momentin e duhur, I URTI flet nese e pyesin, BUDALLAI flet gjithmone.
....................................................................................................................
"Cdokund spiunet i bleme me para,tek shqiptaret i gjetem gratis"(thenje e huaj).
Sibora Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 22-12-09, 12:49   #105
Sibora
 
Sibora's Avatar
 
Join Date: 10-12-09
Posts: 292
Sibora i pazėvėndėsueshėmSibora i pazėvėndėsueshėmSibora i pazėvėndėsueshėmSibora i pazėvėndėsueshėmSibora i pazėvėndėsueshėmSibora i pazėvėndėsueshėmSibora i pazėvėndėsueshėmSibora i pazėvėndėsueshėmSibora i pazėvėndėsueshėmSibora i pazėvėndėsueshėmSibora i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Enderrat e nates dhe shpjegimi i tyre.

Nese keni deshire te njiheni me disa shpjegime enderrash, lexoni me poshte.


Akrepi: Kur sheh nė ėndėrr akrep, armiqtė tė luftojnė fshehurazi. Nė qoftė se akrepi tė pickon, armiqtė do tė tė dėmtojnė.

Arma: Po qe se sheh armė nė ėndėrr, tė vjen njė lajm i mirė ose gruaja do tė lindė djalė.

Arapi: Shfaqja e arapit nė ėndėrr ėshtė shenjė mėrzie. Gratė qė shohin arapin nė ėndėrr, tradhtohen nga miqtė e tyre.

Arra: Nė qoftė se nė ėndėrr thyen arra me gojė, do tė largohen shqetėsimet. Kur janė arra tė thata, prit gėzime familjare.

Ari: Kur nė ėndėrr sheh ar (flori), njerėzit qė mendon se tė duan, flasin kundėr teje. Kur sheh arin tėnd, do tė tė plotėsohen dėshirat.

Armiku: Po qe se nė ėndėrr i ndjek armiqtė, patjetėr do t'i mposhtėsh. Po i vrave, do tė kesh veē tė mira.

Aeroplani: Kur sheh nė ėndėrr sikur je nė aeroplan, tė shkon puna mbarė.

Bakllavaja: Bakllavaja nė ėndėrr tė sjellė sherr ose sėmundje.

Barra: Kur sheh nė ėndėrr gruan shtatzėnė, nė lindje do tė ketė vėshtirėsi.

Bashkia: Bashkia nė ėndėrr tregon se ēėshtjet tuaja do tė kenė pėrfundim tė mirė. '

Bilbili: Kur sheh nė ėndėrr bilbilin duke kėnduar, do tė kesh fal nė dashuri.

Bora: Nė qoftė se nė ėndėrr sheh borė, tė nesėrmen do tė ketx kohė tė mirė.

Bomba: Bomba nė ėndėrr tregon se tė presin punė tė rrezikshme. Brumbulli: Brumbulli nė ėndėrr paralajmėron sėmundje.

Breshka: Breshka nė ėndėrr paralajmėron pėr njė armik tė fshehtė dhe tė panjohur.

Bufi: Bufi nė ėndėrr tregon se do tė ēlirohesh nga njė frikė e
kotė.

Buka: Nė qoftė se e sheh veten duke ngrėnė bukė, do tė kesh shėndet tė mirė.

Burimi: Kur pi ujė nė burim, do tė kesh lajme tė mira.

Byreku: Kur gruaja sheh nė ėndėrr byrek, do tė ketė fatkeqėsi. Ēorapi: Po tė veshėsh ēorapė nė ėndėrr, do tė biesh rigushtė pėr para. Kur i zhvesh ato shpėton nga hallet.

Dardha: Kur sheh nė ėndėrr dardha tė pjekura, do tė kesh sukses nė veprimet e tua. Po qenė tė papjekura, tė presin sherre familjare.

Dasma: Dasma nė ėndėrr paralajmėron fatkeqėsi.

Dashuria: Nė qoftė se nė ėndėrr bėn dashuri me ndonjė grua tė bukur, do tė kesh gėzim; po tė jetė e shėmtuar tė presin rreziqe tė mėdha.

Daullja: Kur nė ėndėrr sheh daulle, do tė kesh dėme tė vogla.

Deti: Kur nė ėndėrr tė shfaqet det i qetė dhe pa dallgė, do tė thotė se je pėrtac, kur deti ėshtė i trazuar, parathotė se nė shumė punė do tė dėshtosh.

Dėbora: Endrra me dėborė nė kohė dimri tregon se nuk do tė ketė dėborė, ndėrsa ėndrra me dėborė nė kohė vere parathotė prodhime tė mbara.

Djepi: Djepi nė ėndėrr ka kuptimin e lindjes sė shumė fėmijėve.

Domatja: Domatet nė ėndėrr parathonė lajme tė mira prej mėrgimtarėve.

Dhalla: Po pe dhallė nė ėndėrr, tė humb njė send i vlefshėm.

Dhelpra: Dhelpra nė ėndėrr paralajmėron pėr njė mik tė dyshimtė, qė do tė tė dėmtojė.

Dhėndrri: Kur nė ėndėrr e sheh veten dhėndėrr, do tė kalosh njė sėmundje tė rėndė.

Embėlsira: Po tė shohėsh nė ėndėrr gjėra tė ėmbla, tė nesėrmen do tė kesh tė kėqia; kur sheh gjėra tė tharta, do tė kesh tė mira.

Fiku: Fiqtė e bardhė nė ėndėrr sjellin lajme tė mira, fiqtė e zinj sjellin fatkeqėsi. ^

Frika: Endrra e frikshme sjellė tė mira.

Ftoi: Ftoi nė ėndėrr paralajmėron lumturi tė papritur.

Gazeta: Nė qoftė se lexon gazetėn nė ėndėrr,
shoqėria tė pėrqesh, ndėrsa po tė redaktosh, do tė vesh pasuri me mundime.

Gomari: Nė qoftė se sheh gomarin nė ėndėrr do tė kesh mbarėsi.

Gostia: Nė qoftė se nė ėndėrr ndodhesh nė gosti, do tė kesh suksese nė punė.

Gruri: Futja e grurit nė hambaret e tua nė ėndėrr, do tė thotė lumturi; ndėrsa nxjerrja, mjerim.

Gjaku: Po tė shohėsh nė ėndėrr gjak qė tė rrjedh ty ose ndonjė tjetri, do tė tė plotėsohet njė dėshirė.

Gjarpri: Po e vrave gjarprin nė ėndėrr, do tė fitosh mbi armiqtė. Kur tė kafshon gjarpri, njė armik i fuqishėm do tė tė sjellė dėm.

Gjethja: Kur bien gjethet e pemėve, ėndrrat nuk dalin.

Gjykata: Nė qoftė se nė ėndėrr gjykata tė shpall fajtor, nė jetė tė ndodh e kundėrta.

Hekuri: Hekuri nė ėndėrr tregon se me dikė do tė zihesh.

Hėna: Kur sheh nė ėndėrr hėnėn e ndritshme, do tė vesh pasuri, hėna e errėsuar parathotė rreziqe nė udhėtim ose vdekjen e ndonjė tė afėrmi.

Ilaēi: Nė qoftė se nė ėndėrr sheh mjekun qė tė jep ilaēe, do tė marrėsh lajme tė kėqia.

Janari: Nė muajin janar ėndrrat nuk duhen besuar.
Jezu Krishti: Po t'u shfaq nė ėndėrr Jezu Krishti, nė jetė do tė kesh prehje e qetėsi shpirtėrore.

Kafeja: Kur nė ėndėrr pi kafe, nė jetė do tė kesh hidhėrim pėr shkak tė njerėzve tė afėrt.

Kali: Kali nė ėndėrr ka kurdoherė kuptim tė mirė.

Kapelja: Kapelja nė ėndėrr tregon fitime tė pashpresuara; kapelja e vjetėr, vėshtirėsi dhe mjerim.

Kėnga: Kur sheh nė ėndėrr ndonjėrin duke kėnduar, tė nesėrmen do tė kesh hidhėrime.

Kisha ose Xhamia: Nė qoftė se nė ėndėrr sheh kishė ose xhami dhe falesh nė tė, kjo ėshtė shenjė lumturie nė tė gjitha veprimtaritė e tua.

Kungulli: Kur sheh nė ėndėrr njė kungull me loze tė trashė, vdes njė nga familja.

Kumbulla: Kur sheh nė ėndėrr sikur ha kumbulla tė thata, do tė kesh sukses nė dashuri. E kundėrta ndodh me kumbullat e papjekura.

Lakra: Ngrėnia e lakrės nė ėndėrr ėshtė shenjė vėshtirėsish.

Loti: Nė qoftė se sheh nė ėndėrr sikur derdh lot pėr ndonjė tė afėrm, do tė kesh gėzime.

Lulja: Po tė kėputėsh lule tė kuqe nė ėndėrr, do tė kesh suksese nė punėt e tua.

Lumi: Kur nė ėndėrr e sheh veten nė lumė me ujė tė turbullt, do tė kalosh njė sėmundje tė rėndė, ndėrsa po qe uji i kulluar, prit njė gjė tė mirė.

Macja: Nė qoftė se shikon macen nė ėndėrr, njerėzit e afėrt tė vjedhin. Macja e egėrsuar nė ėndėrr nėnkupton sherre.

Makina: Kur sheh nė ėndėrr makina tė zeza ke fatkeqėsi. Manastiri: Manastiri nė ėndėrr parathotė vetmi.

Mėsuesi: Kur sheh mėsuesin nė ėndėrr, do tė kesh sukses nė punėt e tua.

Mishi: Mishi i pjekur nė ėndėrr sjellė gėzim, mishi i papjekur hidhėrim.

Molla: Mollėt e kuqe nė ėndėrr janė shenjė suksesi nė dashuri.

Monedha: Monedhat prej floriri ose argjendi nė ėndėrr parathonė zėnie me fjalė tė ashpra.

Mulliri: Kur e sheh veten nė mulli duke bluar, tė lind njė djalė.

Nėpėrka: Po tė kafshoi nepėrka nė ėndėrr, tė afėrmit e tu do tė tė tradhtojnė; po e vrave nepėrkėn, djallėzitė e gruas do t'i mundėsh.

Ora: Kur sheh nė ėndėrr orėn, tė lind djalė.

Orizi: Po tė hash oriz nė ėndėrr, do tė kesh hidhėrime.

Pambuku: Nėse nė ėndėrr mban nė dorė pambuk ose fle nė dyshek pambuku, do tė kalosh njė sėmundje tė rėndė.

Peshku: Po tė zesh ose tė blesh peshk nė ėndėrr, do tė kesh fitime tė mėdha.

Pema: Kur sheh nė ėndėrr se mbjell pemė, ke mbarėsi.

Pjeshka: Kur ha pjeshkė nė ėndėrr, tė presin gėzime tė mėdha. Plehu: Nė qoftė se sheh nė ėndėrr pleh, dita tė shkon ters.

Polici: Sidoqė ta shohėsh nė ėndėrr policin, dikush shpif kundėr teje.

Portokallja: Portokallet nė ėndėrr parashikojnė mėrzi e strese.

Pranga: Po tė shohėsh nė ėndėrr pranga, do tė kalosh njė sėmundje tė rėndė.

Pushka: Pushka nė ėndėrr tregon njė lajm tė mirė. Kur shtie me pushkė tė vjen njė lajm i keq. Kur sheh pushkė, tė lind vajzė.

Qeveritari: Kur nė ėndėrr sheh qeveritarė, tė shkon dita ters.

Qeni: Kur nė ėndėrr tė ndjek njė qen, tė ndjek njė armik. Qetė: Kur sheh qetė nė arė, ke fatkeqėsi.

Rakia: Kur pi raki nė ėndėrr, do tė provosh njė shqetėsim tė madh.

Rroba: Po tė shohėsh nė ėndėrr sikur pret rrobat e dhėndėrrisė, do tė shkosh deri nė grykė tė varrit nga njė sėmundje e rėndė.

Rruajtja: Kur sheh nė ėndėrr duke u rruajtur apo duke u qethur, prit thashetheme.

Rrushi: Rrushi nė ėndėrr paralajmėron shi.

Sheqeri: Po tė hash sheqer nė ėndėrr, do t'i kalosh pa dhimbje sbqetėsimet qė ke.

Shiu: Shiu pa rrebesh nė ėndėrr, pėr tė varfėrit ėshtė shenjė e mirė, pėr tė pasurit sjellė dėme.

Shqiptari: Kur sheh shqiptarin nė ėndėrr, tė shtohet rroga.

Shtėpia: Kur sheh nė ėndėrr njė qoshe shtėpie tė shembur, vdes i zoti i shtėpisė.

Treni: Po tė shohėsh tren nė ėndėrr, punėt tė shkojnė mirė.

Thika: Thika nė ėndėrr sjellė fatkeqėsi.

Udhėtimi: Udhėtimi nė ėndėrr ėshtė shenjė sėmundjeje.

Varri: Kur sheh varr nė ėndėrr, po tė jesh beqar, do tė martohesh e do tė kesh fėmijė.

Vdekja: Po tė shohėsh nė ėndėrr fėmijėn tėnd tė vdekur do tė gėzohesh nga lindjae njė fėmije tjetėr. Kur sheh prindėrit e tu tė vdekur, pėrfiton trashėgim, ndėrsa kur sheh miqtė e kushėrinjtė e vdekur ėshtė shenjė dasmash e martesash. Kur njė tė gjallė e sheh nė ėndėrr tė vdekur, kjo ėshtė shenjė jetėgjatėsie pėr tė.

Ylberi: Ylberi qė tė shfaqet nė ėndėrr nga lindja, tregon shenjė tė keqe pėr tė sėmurėt. Kur ylberi ndrit mbi kokėn tėnde tregon mjerim.

Zarzavate: Ngrėnia e zarzavateve tė papjekura nė ėndėrr ėshtė shenjė sėmundjesh e mosmarrėveshjesh, ndėrsa ngrėnia nė ėndėrr e zarzavateve tė pjekura sjell prehje shpirtėrore.

Zjarri: Kur sheh nė ėndėrr zjarr nė shtėpinė tėnde, do tė dėmtohesh, kur e shuan zjarrin, merr njė trashėgim tė papritur.

Zėnia: Kur nė ėndėrr zihesh me dikė, dikush tė ndjek qė tė tė bėjė keq.

Zhaba: Nėse sheh zhaba nė ėndėrr, do tė zbulosh shpejt djallėzitė e miqve; kur dėgjon zėrin e zhabave, rreth teje ke lajkatarė tė kėqinj.


Nxjerre nga libri "Perla Shqipatre" i autorit Hilmi Kolgjegja


__________________
INJORANTI flet vend e pa vend, I ZGJUARI flet ne momentin e duhur, I URTI flet nese e pyesin, BUDALLAI flet gjithmone.
....................................................................................................................
"Cdokund spiunet i bleme me para,tek shqiptaret i gjetem gratis"(thenje e huaj).
Sibora Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Reply


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

All times are GMT +1. The time now is 02:11.
Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2016, vBulletin Solutions, Inc.