Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Go Back   Dardania.de > Shkenca > Hapėsirė filozofike-psikologjike
User Name
Password
Hapėsirė filozofike-psikologjike Praktika e jetės njerėzore, sjelljet e individėve e tė shoqerisė. Proēeset mendore etj.Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 29-11-06, 18:46   #16
Reana
 
Join Date: 18-04-05
Location: Manhattan
Posts: 6,108
Reana has disabled reputation
Default

"Bashkedyzimi" ne fjale, ka ndodhe ka nje kohe, por si duket dikujt s'i ka mbrri ende treni me informata...
__________________
DUHET BERE MBULIMIN E MESHKUJVE POSAQERISHT FYTYRAVE TE TYRE, MEQE PA LAKMINE E TYRE PER DCO GJE QE I RRETHON, KJO BOTE DO TE ISHTE NE PAQE PERPETUALE!!!
Reana Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Nyje Interesante
Old 30-11-06, 16:07   #17
LABI
Alone Ranger
 
Join Date: 05-01-04
Location: Kosove
Posts: 7,498
LABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėm
Default

Sipas teorise evolucioniste, cdo gje e krijuar ne toke - poashtu edhe njeriu , eshte zhvilluar si rezultat i nje procesi te rastesishem ..
Une mund t’i toleroj vetes te marre qendrim per nje ceshtje – te vlersoj- t’i la rastit dhe fatit - kur behet fjale per ndonje loje shperblyese- llotarie... Ne kete kontekst mund te vleje thenja “Rasti apo fati eshte mbret i botes” … Mirepo, asesi nuk eshte fati, apo rasti qe dominon , determinon boten.

Nese temes se problematizuar i bejme nje casje ne frymen e filozofise deterministe , do t’vinim ne perfundim se asgje ne kete jete nuk eshte dhe nuk ndodhe rastesisht …Sipas kesaj filozofie, cdo gje eshte e determinuar , e poashtu edhe jeta njeriut – (seksi, ngjyra, madje edhe semundjet e mundshme). E tere kjo eshte e determinuar shume sakt nga informacionet gjenetike te AND-se .

Kjo teori poashtu - bjen ndesh me pikepamjet e shume religjioneve… E tere jeta ne toke, e kjo nenkupton edhe ekzistenca e njeriut – paraqiten si te krijuara nga nderhyrja hyjnore (nga e mbinatyrshmja )… Perkunder ketyre pikepamjeve religjioze , teoria evolucioniste e Darwinit , e sheh zhvillimin dhe ekzistencen e njerezve dhe kafsheve si te rastesishme (te paqellimte).

Pyetja se a eshte njeriu rezultat i zhvillimit – apo krijimit ? Eshte pyetje qe hap debatin ne mes njeriut materialist dhe atij spiritualist (religjioz).

Per nje materialist si Darwini , njeriu eshte nje<<shtaze e perkryer>> Dhe se ndryshimi ndermjet shtazes dhe njeriut – eshte ne shkalle te persosshmerise… jo ne materie (cilesi).

Materia per argumentimin arsyes se ekzistences se njeriut eshte e ceket …Ekzistenca e argumentuar vetem ne fakte biologjike nuk eshte e mjaftueshme … Shpirti (fryma) , vetedija njerezore per Darwinin nuk ekzistojne …

Ne kete bote per te gjitha gjerat mund te ekzistojne dy te verteta kontradiktore – mirepo per njeriun dhe ekzistencen e tij jo .

Njeriu asesi nuk mund te perceptohet (te reduktohet) vetem ne biologji… As fiziologjia, morfologjia, antropologjia, e as fosilet e Darwinit nuk flasin mjaft, apo fare per ekistencen e njeriut -( perjashtimisht – kur behet fjale per realitetin e tij te jashtem, “te rastesishem” ).

Njerezit nuk rrjedhin prej majmuneve… Paraardhesit e njerezve ishin primatet qe ecnin me trupin drejt dhe kishin permasat e fizikusit te njejet , me njeriun e kohes se sotme… Trupat e tyre – supozohet pothuajse ishin pa qime … POR ne aspektet tjera, ata ngjanin me shume ne majmun sesa ne njerez – (pershkak zhvillimit te ulet kulturore )…. Mirepo eshte edhe fakt tjeter , qe specia njerezore ka disa cilesi te perbashketa me primatet tjere.

Struktura fizike e trupit te njeriut , ne shume aspekte eshte e ngjashme me ate te majmuneve … per dallim me gjitaret tjere .
Mirepo, megjitheate dallimi eshte i madh. Njerezit cendrojne me trupin drejte, ndersa majmunet kerrusun… Shputa e kembes se njeriut , ndryshon shume nga dora… kurse per shumicen e majmuneve ato jane te ngjashme… E me siguri qe edhe permasat e organeve te brendshme ndryshojne shume …

Mirepo, e pa mjaftueshme e them prap , ekzistenca dhe jeta njeriut flet me shume se i gjithe evolucioni Darwinit ( biologjia, kimia,fizika) dhe shkencat tjera se bashku .
__________________
Ai e shikonte.... ajo JO.... Ai e adhuronte.... ajo JO... Ai e donte.... Ajo JO.. Erdhi nje ēast dhe ai e harroi.. Ajo JO !
----------------------------------------------------
Femra ideale eshte ajo femer , qe eshte e vetedijshme qe mashkulli ideal s'ekziston dhe anasjelltas....
----------------------------------
Njerzit e rendomte mendojne me mendime te gatshme , madje edhe ndjejne me ndjenja te gatshme !

Be yourself, everyone else is taken.
LABI Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 08-12-06, 19:38   #18
Sunnih
Sunnih
 
Join Date: 30-11-06
Location: Londer
Posts: 291
Sunnih i vlerėsuar jo keq
Default

Para se te them dy fjale per kete ceshtje desha te theksoj se pozicioni im ne kete ceshtej eshte se njeriu dhe majmuni jane dy krijesa te ndryshme dhe secila eshte sjelle ne jete ne menyre te pa varur nga tjetra.

Tani: Tere ceshtja e prejardhjes se njeriut nga majmuni ka ardhur ne saje te vrojtimeve te Darwinit. Megjitheate ne shkence njihet evolution (evolucioni) dhe devolution (de-evolucioni). Duke u bazuar ne evolution atehere qenje te ngjashme por me rrang te ndryshem klasifikohen si qenja e grades me te ulet te kete evoluar ne qenje te grades me te larte. Sipas devolution, atehere qenia e grades me te larte ka devoluar ne qenjen e grades me te ulet.

Para se te thellohemi ne secilen nga keto teori, a mund te me thoni perse valle keni zgjedhur te besoni se njeriu eshte grada e larte e evolimit te majmunit dhe jo qe majmuni eshte grada e ulet e devolimit te njeriut? Perse zgjidhet instanca e pare ndaj te dytes nderkohe qe shanset jane 50% me 50%?

Pra ku eshte evidenca qe njeriu ka evoluar prej majmunit dhe jo majmuni ka de-evoluar nga njeriu?
Sunnih Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 24-12-06, 20:57   #19
turisti
nė sokaqet misterioze....
 
turisti's Avatar
 
Join Date: 25-07-04
Location: Mahalla e azganave p/n
Posts: 47,640
turisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėm
Default

Pershendetje per temen,autorin dhe diskutuesit.

Nuik di se si t'ja nisi ksaj teme,sepse ne meje po perzihen djenjat e pasardhesit e majmunit,fosilit te 2007.,mburrja e prej ardhjes dhe shume tjere,por me se shumti kam bindje se teoria e majmunave gabimisht kuptohet ja ndoshta edhe majmunat simbas arsyeve te veta,jane shume te hidheruar qe -shumica prej tyre- kan EMIGRUE ne NJERIUN e SODIT,por interesant se nuk jane te gjithe a ??????? Pse i kan ra pishman tjeret ?? By Shawn Ray tha : " me mire eshte te provosh dhe te dėshtosh se sa te deshtoni duke provuar ".

A jane tjetersue majmunat vetem qe e kan harruar - majmunishten- a ??? Nese majmunat jane ne evolim te siper,pse qai evolimi zgjate aq shume ??? J a ndoshta duke e pare problemet e njeriut te sotshem,majmunat jane demoralizue ??? Shume lehte diskutohet teoria e Darvinit e cila ka qene nashta per ate kohe diqka,por nese diskutohet sot ( mendimi im) edhe nese ne diskutim mirret parasysh teknologjia e sodit,une nuk besoj ne ate teori,sepse simbas saj ( sikur kishte me qene e vertete) deri sot ishin evolue te gjithe majmunat. Kjo teori na jep te drejta te mendojme se edhe olifantat kan evolue nga magari ( qe eshte evidente simbas veshve,hahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahah ahahahahahahahh) etj....ose DARVINI ka qene hidherueshem kur e ka pa veten ne pasqyre dhe ndoshta nga ky moment fillon -zanafillja- e kesaj teorije,simbas se ciles : te gjitha bimet dhe shtazet te cilat sot i njohimgjithashtu dhe njeriu - jane krijuar nga llojet me te thjeshta strukturore duke u zhvilluar ne organizmat e strukturave me te perbera a te gjitha kan filluar nga prashtazet njeqelizore te ashtuquajtura -protozoet-.kjo teori mbeshtetet ne 3 argumente themelore:

1) fosilat te cilat deshmojne per rrjedhen dhe shkallet te evolucionit,
2) strukturat trupore te sorteve te ndryshme shtazore te cilat perngjajne mes veti dhe
3) vet zhvillimi i njeriut ne brendesine e nenes.( Charles Roberi Dardwin 1809- 1882) - njeriu i cili me shume se 2 decenje ka punuar ne zhvillimin e kesaj teorie....Mirepo,nuk dmth se duheni te besoni ne teorite,sepse nese analizoni se sa dmth kohezgjatja 100 vjeqare,sa eshte e madhe kjo distance kohore,nese analizojme minutat dhe ore,ditet dhe vitet dhe se kjo teori eshte krijuar ateherit kur shumedo sende nuk kan ekzistue si sot ,kur nuk ka qene dionia ne nivel te sodit dhe nuk muj pa e pyt vehten se : ēka kish me mendue Darvini sot sikur te ishte gjalle per teorine e vet ,me dite te gjithat me ēka disponon teknika e sodit she shkenca ose ndoshta edhe vet e kish qfuqizue teorine e vetdhe e kish shpalle si te -pavlefshme-.......Me duket se tekniken moderne sot,kjo teori nuk intereson ,mirepo ne ēdo menyre (teknika) provon njeriut t'ja lehtesoje jeten dhe t'ja gjeje -pjese te ndryeshme te trupit-(thuaj si pjese rezerve) e ku jane aty pra PARAARDHESIT e TONE ??? Une ju tregoj,sot ,duke e ndjek EVOLUIMIN E VONUAR,gjinden ne ZOO ( kopsht zoologjik)sepse aq shume kan perparue saqe edhe DARVINI ish demoralizue me zhvillimin aq te " mire" simbas teorise se tij..... Nejse,DARVINI ka qene njeriu siq jemi ne sot dhe ndoshta koka e tij ashtu e ka kuptuar ate teorine duke u frikuar mos po e zbulon rasisht ate teorine tjeter.......,a ndoshta dhe teoria e Darvinit eshte DOGMATIKE,a -DOGMA- dihet,eshte diēka qe eshte ashtu dhe pike.Ajo eshte diēka pa argumente dhe argumentime,por nese i kerkon deshmit ja vetem deshmon - dihet fundi.....

Ne ane tjeter,ndoshta majmunat tjere deshirojne qe te evolujojne deri nivelin e njeriu dhe shpresojn se deshirat e njejta -i ujit- dhe njeriu duke deshiruar qe te evuloje ( te kthehet) ne boten e majmunave,sepse,PESIMISTI ESHTE OPTIMIST ME EKSPERIENCE....,per shkakunse ndoshta dhe DARVINI e ka pershtate ja e ka kopjuar teorine e vet prej -teorise se evoluimit = LAMARKIZMIT ( simbas LAMARKUT Franqez(1744- 1829) i cili siq shifet ka jetuar para Darvinit) dhe e cila quhet: TEORIA E ADAPTIMIT AKTIV,por t'i kthehemi -paraardhesit tone - MAJMUNIT:


Me se shumti,se ēdo kush,majmuni i perngjan njeriut( a jo pak here dhe njeriu majmunit),me gjith qe nuk ekzistojne PROVAT FOSILE ,SUPOZOHET se zhvillimi i njeriut ka filluar kaheret - para 17 deri 22 milion vjetesh( shume ngadale more...). Shkenctaret Gjerman kan konkludue se majmunat kan aftesi te planifikimit dhe te menduaritte ardhmerise.Njerzit nuk i kan zbuluar te paret drogat rekreative,.Disa majmunat kaheret i marrin stimulansat dhe HALUCINOGJENET,e pastaj mertypin rrenjet per shkakun e DETOKSINIMIT i cili ndoshta mundet me sherbye si sherim edhe per njeriun......
Profesori MICHAEL HUFTMAN nga instituti per primatet ne KYOTO dhe DON COUSINS,autori i " GORILA I MADHERUESHEM" ,ne artikullin me te ri te gazetes AFRICAN STUDY pohojne se majmunat marrin drogen -prej stimulansave me te lehta siq eshte ai i perdorimit te kafes deri tek marrjes se halucinogjenat e forte. Majmunat Afrikan me knaqesi ngrejne farat e ēdo lloji drurit te kolės i cili permban kofein dhe teobromin ,lidheset te cilat me sukses eliminojne lodhjen dhe japin energji.Gorilat ne Guinejen Ekuatoriale dhe shimpanzat ne Guinen konsumojne dy bimet halucinogjene : ALCHOMEA FLORIBUNDA dhe ALCHOMEA CORDIFOLIA.

FLORIBUNDEN e konsumojne antaret e kulteve GABONIKE si mjet i forte per intoksinacion dhe AFRODIZIAK. rrenja e FLORIBUNDES shpien njerez ne gjendje intensive te reaksioneve mbas te cilit peson depresioni i thelle ,jo pak here dhe vdekjeprurese.Pas marrjes se drogave,majmunat rendohen para KUNDERSHTARIT te PADUKSHEM.Afresia e planifikimit te ardhmerise eshte tek njeriu shume e zhvilluar,a disa e konsiderojne dhe si privilegji ekskluzive e sortes njerzore. Njeriu mundet m'i ba planet shume mire te analizuara per ardhmeri te larget,jo vetem te vetes por edhe te gjeneratave te veta,ēka nuk eshte konstatuar qe edhe majmunat munden aq lardge me planifikue( ndertimin e ambientit jetesor,pergatitja e ushqimeve.....). Simbas te gjithave,konkludohet se aftesia ( TE MENDUARIT DHE TE PLANIFIKUARIT) te paraardhesave te perbashket te njeriut dhe majmunit ka qene e zhvilluar dmth para 14 milion vjetesh,qe mbas asaj llogjike,majmunat duhet me qene te menqur si njerzit,por nuk jan,ashtu qe aty diēka nuk - perputhet- me teorine e lales DARVIN....

Ekzistojne shkencetaret ( te cilit simpatizuesit e kesaj teorie te Darvinit dojne m'i shukat),qe kan deshmi se njerzit nuk e kan prejardhjen prej majmunave por qe jetojne me majmunat me milijuna vjet....libri quhet: ARKEOLOGJIA E NDALUAR ( FORBIDDEN ARCHEOLOGY) :the hidden history of the human race by MichaelA.Cremo and Richard L. Thompson (" quickly became a best selling underground classic,with over 200.000 copies sold and translationsin more than 13 languages.This massivework,spawned waves of resistence and wonder amongst the scientific community,withover 900 pages welldocumentedevidence,sugesting that modern man did not evolve from ape man,but instead has co-exited apes for milions of years...").

Per fund,ka edhe prinder qe i spjegojne femijve se si jane krijuar nga MAJMUNI.....( ēfare ironie per baben).hahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahah ahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahah.

Nga - majmunllėqet-:

TURISTI PRAHISTORIK.
__________________
Ēdo gjė ėshtė e kalueshme,a mė i kalueshmi ėshtė njeri.
turisti Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 27-12-06, 16:47   #20
valiii
 
Join Date: 24-12-06
Posts: 3,777
valiii has disabled reputation
Default

Quote:
Originally Posted by LOJETARI
I Vetdijshem se nje teme e tille do te ndeze replika te nxehta mes debatuesve ,por edhe i bindur ne maturine e shumices do provoj te hap kete debat me shprese se do te hase ne interesin tuaj .
Mbroje bindjen qe njeriu ka prejardhje nga majmuni ,jo pse me pelqen por sepse me duket varianti me i logjikshem .Kete bindje kryesisht e bazoj ne faktin se ende edhe sot e kesaj dite nje pjese e paraardhsve jane ende ne evolim e siper edhe pse jetojne ne rrethin njerezore .Me shume i ngjajne majmunit se sa njeriut mesatare .Kete nuk e shohe si dicka te keqe por perkundrazi si dicka ku edhe mbeshtetet bindja ime .Majmuni si qenie ,kur u ndeshe ne kufijte e tij te zhvillimit ishte i detyruar te tjetersohet ,u be tjeter ,u be njeri .Filloj te mendoj ndryshe ,te veproj ndryshe dhe cka eshte me rendesi te komunikoj ndryshe ,te flase .Gjuha e dallon nga paraardhesit me se shumti .Gjuha kam pershtypjen edhe njeriun do ta detyroj te tjetersohet .Dhe pikerisht ketu qendron thelbi i asaj qe dua ta diskutojme .
A ka mundesi njeriu sot ta paramendoj se ne cka do te tjetersohet .Si dhe a kishte mundesi majmuni te paramendonte se si do te dukej si njeri
Nje lutje te vogel do ta kisha per ata qe cdo gjeje i qasen nga perspektiva e bindjeve fetare te na kursejne nga mendimet e perseritura .
pershendetje

nuk ke faj ti per kete qe beson por faj kan shkollat tona me at teorin e flliqt te darwinit qe hala sot e kesaj dite jane ne program arsimor. o shoku im teoria e darwinit ka ra poshte edhe shkenctarisht kurkush me nuk e beson madje as arsimtari im i dikurshem i biologjis .nje prej arsyeve kryesore qe e veqon njeriun prej krejt kafsheve eshte mendja, e kjo eshte dhunti e zotit qe ja ka kriju vetem njerzeve dhe xhineve ,qe ti sigurisht si beson xhinet.
mbetsh i pershendetur
valiii Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 29-12-06, 23:43   #21
LOJETARI
Administratorėt
 
Join Date: 12-10-05
Posts: 3,415
LOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėm
Default

Ne fillim te viteve te 90-ta shume shqiptare ia mesyne Evropes me shprese se do te gjejne nje jete me te mire .Nje pjese e tyre leu floket me gjell dhe u shendrrua ne italian ,franqeze .greke apo kroat varesisht prej gjuhes se huaj qe njihnin me mire .Kete nuk ua kerkoi askush por iu dukej se si shqiptare nuk do te dijne te shijojne te mirat e kesaj ane .Te tillet edhe sot kane probleme me identitetin e vet sepse aq shumehere perseriten gabueshem deshiren e tyre saqe sot veshtire t“i bindesh se kane prejardhje shqiptare .Ne Kosove pas luftes se fundit ,nje numer i madh i shqiptareve lexoi disa fletushka qe erdhen nga orienti dhe befasisht zbuluan afersine e kombit tone me popujt arabe .Te tillet leshuan mjekrra ,preferojne ngjyren e gjelbert te mbyllur , ndryshuan te ecurit dhe flasin me pasion arabisht .Askush nuk ua kerkoi ,por kete e bene vet ngase iu duket se keshtu Zoti do t“i kuptoj me mire dhe do te jete me i meshirshem ndaj tyre .
Nje pjese tjeter qe me shekuj mbete pakice brenda kombit te perbashket sot si kurre me pare thirret ne kembanat e Kishes ,tingujt e se ciles ende kane ne ndergjegje me mijera viktima te pafajshme .
E tera kjo ngjane te Ne vetem brenda pesembedhjetevjeteve te fundit ngase nje pjese e jona zbuloi se arsimtari i Biologjise ka filluar te dyshoj ne Darvinin ,keshtu qe evolucioni tash e tutje fillon dhe mbaron me keto KRIJESA te cileve Zoti ua fali mende per t“i dalluar nga shtazet tjera .
Dhe pikerisht me kete dhurate Zoti i mori ne qafe keta robe te tij sepse u dha me shume se sa kishin nevoje .Ua fali tere ato mende qe sot ketyre krijesave u krijoj probleme serioze .Nuk dine nga t“ja nisin .U kane dale mende jashta kontrolle .Ecin rrugeve te Kosoves plote me balte ndersa syte i kane te orientuar matan reve te qiellit duke enderruar Hyrijet e tyre tashme te rezervuara ne Meke .Arsimtarin i Biologjise me deshire do ta gozhdonin si Jezusin sepse para disa viteve u kishte thene se te paret e tyre kishin qene majmuna .Ndersa tani pasi Perendia ua dha mende keta zbuluan se nuk kane fare paraardhes ,por edhe nese kane nuk duan te dijne fare per ta .Te ardhmen e shendrruan ne te tashmen ."EVOLUCION I VONUAR "do ta quante dikush !
LOJETARI Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 30-12-06, 19:05   #22
Kavaleri
Aty ku bijn Tupanat..
 
Kavaleri's Avatar
 
Join Date: 20-03-05
Location: USA
Posts: 1,467
Kavaleri has disabled reputation
Default

Valla o pritoj me lexu gjeth ket shkrim se nuk besoj kurr ne jet qe njeiru ka qen majmun!
Se pse nese ka qen njeiru majmun,ateher majmuni qka ka qen??!!
Qeni qka ka qen? sigurisht se nje her klysh hahah..
lopa qka ka qen? sigurisht se viq ni her pastaj mushtjerr edhe qe deri te lopa.
Logjik se si njeru, edhe qdo gjalles esht krijua qysh kur u krijua planeti,duke u perputh pluherat me uj,zjarr me temperatura te larta nga shperthimi i vullkaneve,avollime dhe grobullimin e substancav e deri tek baktrjeve.
Sikur se si fomohet sida nga papastersia.
Mos ma zini per te madhe se askund se kam lexuar,por vet shprehu mendimin tim.

Te fundi i fundit so kam intereson asgje se qka ka qen njeriu,por qka do behemi neser? Prap majmuna apo edhe edhe kafsh qe nuk lidhet as me me fjal po as me zingjir,e qe kurr ne jet sdo behet mir.
__________________
Faleminderit U Ē K
Kavaleri Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 04-04-07, 04:47   #23
Albanian eX|PerT
.•:*ØØØØØØØØØØØØØØØ*:•.
 
Join Date: 09-11-06
Posts: 4,027
Albanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėm
Default

Pamvarsisht rrespektit te madhe qe kam ndaj disa anetareve qe qenkan inkuadruar ne kete diskutim duke mbrojtur teorine se njeriu ka gjenealogjine nga nje familje e majmunave, qe sot do detyrohem te krijojė rezerva ne diskutimet me keta anetare, qe burimin e paskan shtazarak!

Ju pershendet NJERIU,
Experti!
Albanian eX|PerT Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 12-04-07, 01:38   #24
SoKoLi-i-Maleve
 
Join Date: 18-08-06
Posts: 1,196
SoKoLi-i-Maleve i pazėvėndėsueshėmSoKoLi-i-Maleve i pazėvėndėsueshėmSoKoLi-i-Maleve i pazėvėndėsueshėmSoKoLi-i-Maleve i pazėvėndėsueshėmSoKoLi-i-Maleve i pazėvėndėsueshėmSoKoLi-i-Maleve i pazėvėndėsueshėmSoKoLi-i-Maleve i pazėvėndėsueshėmSoKoLi-i-Maleve i pazėvėndėsueshėmSoKoLi-i-Maleve i pazėvėndėsueshėm
Wink

Edhe sa Miliona vjet do zgjat ky evolucion qe disa te behen njerz?
SoKoLi-i-Maleve Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 06-07-07, 01:58   #25
Berkan
 
Join Date: 03-05-07
Location: Rahovec, Kosove
Posts: 70
Berkan i vlerėsuar jo keq
Default

Quote:
Originally Posted by LOJETARI
I Vetdijshem se nje teme e tille do te ndeze replika te nxehta mes debatuesve ,por edhe i bindur ne maturine e shumices do provoj te hap kete debat me shprese se do te hase ne interesin tuaj .
Mbroje bindjen qe njeriu ka prejardhje nga majmuni ,jo pse me pelqen por sepse me duket varianti me i logjikshem .Kete bindje kryesisht e bazoj ne faktin se ende edhe sot e kesaj dite nje pjese e paraardhsve jane ende ne evolim e siper edhe pse jetojne ne rrethin njerezore .Me shume i ngjajne majmunit se sa njeriut mesatare .Kete nuk e shohe si dicka te keqe por perkundrazi si dicka ku edhe mbeshtetet bindja ime .Majmuni si qenie ,kur u ndeshe ne kufijte e tij te zhvillimit ishte i detyruar te tjetersohet ,u be tjeter ,u be njeri .Filloj te mendoj ndryshe ,te veproj ndryshe dhe cka eshte me rendesi te komunikoj ndryshe ,te flase .Gjuha e dallon nga paraardhesit me se shumti .Gjuha kam pershtypjen edhe njeriun do ta detyroj te tjetersohet .Dhe pikerisht ketu qendron thelbi i asaj qe dua ta diskutojme .
A ka mundesi njeriu sot ta paramendoj se ne cka do te tjetersohet .Si dhe a kishte mundesi majmuni te paramendonte se si do te dukej si njeri
Nje lutje te vogel do ta kisha per ata qe cdo gjeje i qasen nga perspektiva e bindjeve fetare te na kursejne nga mendimet e perseritura .
Mire qe keni zgjuar nje debat te tille po se pari per te hapur nje debat duhet te merren njohur nga ajo fushe dhe si e tille kjo qe thuani ju eshte tori darviniste te cilen me argumente te fuqishme e ka hedhur poshte shkenctari i famshem turk Harun Jahja
Berkan Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 26-11-07, 11:49   #26
Fshatari
 
Join Date: 12-07-05
Posts: 7,962
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Majmuni Dhe Pasardhesit E Tij

Quote:
Originally Posted by LOJETARI
I Vetdijshem se nje teme e tille do te ndeze replika te nxehta mes debatuesve ,por edhe i bindur ne maturine e shumices do provoj te hap kete debat me shprese se do te hase ne interesin tuaj .
Mbroje bindjen qe njeriu ka prejardhje nga majmuni ,jo pse me pelqen por sepse me duket varianti me i logjikshem .Kete bindje kryesisht e bazoj ne faktin se ende edhe sot e kesaj dite nje pjese e paraardhsve jane ende ne evolim e siper edhe pse jetojne ne rrethin njerezore .Me shume i ngjajne majmunit se sa njeriut mesatare .Kete nuk e shohe si dicka te keqe por perkundrazi si dicka ku edhe mbeshtetet bindja ime .Majmuni si qenie ,kur u ndeshe ne kufijte e tij te zhvillimit ishte i detyruar te tjetersohet ,u be tjeter ,u be njeri .Filloj te mendoj ndryshe ,te veproj ndryshe dhe cka eshte me rendesi te komunikoj ndryshe ,te flase .Gjuha e dallon nga paraardhesit me se shumti .Gjuha kam pershtypjen edhe njeriun do ta detyroj te tjetersohet .Dhe pikerisht ketu qendron thelbi i asaj qe dua ta diskutojme .
A ka mundesi njeriu sot ta paramendoj se ne cka do te tjetersohet .Si dhe a kishte mundesi majmuni te paramendonte se si do te dukej si njeri
Nje lutje te vogel do ta kisha per ata qe cdo gjeje i qasen nga perspektiva e bindjeve fetare te na kursejne nga mendimet e perseritura .
Ndoshta jo tė gjithė njerzit por disa me siguri ! jo vetėm qė kanė prejardhjen prej majmunit por kanė ngelur nė shkallėn e majmunit:
psh: disa popuj negėr afrikanė;
disa fise euroaziatike: serbėt, e ndonjė tjetėr.
Kjo asht pėr fat tė keq e vėrteta. Fqinjėsia me kėto shtazė(majmuni asht shtazė) nuk asht gjithėmonė e lehtė po ēti bėsh.
Si pėrfundim: sikur njeriu do tė "zbriste" nga majmuni pse negrit dhe serbėt nuk u bon kurrė njerėz po mbetėn majmuna, dmth shtazė?!
Lus lojtarin tė mė pėrgjigjet.
Fshatari Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 26-11-07, 14:16   #27
Preshevar
Banned
 
Join Date: 13-12-05
Posts: 7,840
Preshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Majmuni Dhe Pasardhesit E Tij

Quote:
Originally Posted by Fshatari
Ndoshta jo tė gjithė njerzit por disa me siguri ! jo vetėm qė kanė prejardhjen prej majmunit por kanė ngelur nė shkallėn e majmunit:
psh: disa popuj negėr afrikanė;
disa fise euroaziatike: serbėt, e ndonjė tjetėr.
Kjo asht pėr fat tė keq e vėrteta. Fqinjėsia me kėto shtazė(majmuni asht shtazė) nuk asht gjithėmonė e lehtė po ēti bėsh.
Si pėrfundim: sikur njeriu do tė "zbriste" nga majmuni pse negrit dhe serbėt nuk u bon kurrė njerėz po mbetėn majmuna, dmth shtazė?!
Lus lojtarin tė mė pėrgjigjet.
Krejt m'varėt ne edukatėn qe e morin keta.

Ndoshta i ndjeri ende ju pergjigjet ne pytje: http://youtube.com/watch?v=RJRjm11846E
Preshevar Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 26-11-07, 15:21   #28
LOJETARI
Administratorėt
 
Join Date: 12-10-05
Posts: 3,415
LOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Majmuni Dhe Pasardhesit E Tij

Quote:
Originally Posted by Fshatari
Si pėrfundim: sikur njeriu do tė "zbriste" nga majmuni pse negrit dhe serbėt nuk u bon kurrė njerėz po mbetėn majmuna, dmth shtazė?!
Lus lojtarin tė mė pėrgjigjet.
Fshatari, unė nuk mund tė tė jap pėrgjigje ,sepse nuk jam zot .Vetėm ai e din pse !Si duket ai dikėnd e ka pajisė me aftėsi ndryshimi[zhvillimi] e dikėnd e ka zbritur nė tokė ,-tė pėrkryer [majmun tė pėrkryer ] .Tė tillė kemi edhe nė radhėt tona ,nuk jemi as ne tė gjithė pėr ndryshime .Dikush jeton njėjtė si para 1400 vitesh , dikush si nė shekullin e kaluar ,e disa jetojnė me kohėn ,ose tė paktėn bėjnė pėrpjekje tė ecin me kohėn .
Gjithėherė ata qė u munduan tė largohen nga fazat e para [primitive] tė zhvillimit pėrveq qė u ndeshėn me vėshtirėsitė e vet procesit ,pengesė serioze iu paraqitėn qėndrimet konzervative[ tė majmunėve] qė luftojnė me tėrė qenien e tyre pėr mos ndryshime ......
__________________
Perfekte Frauen gibt es in jeder Ecke , so sprach der Gott und schuf die Erde , rund.

Femra perfekte ka nė ēdo qyshe ,kėshtu tha zoti dhe krijoi tokėn e rrumbullakėt .
LOJETARI Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 26-11-07, 16:19   #29
Fshatari
 
Join Date: 12-07-05
Posts: 7,962
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Majmuni Dhe Pasardhesit E Tij

Quote:
Originally Posted by LOJETARI
Fshatari, unė nuk mund tė tė jap pėrgjigje ,sepse nuk jam zot .Vetėm ai e din pse !Si duket ai dikėnd e ka pajisė me aftėsi ndryshimi[zhvillimi] e dikėnd e ka zbritur nė tokė ,-tė pėrkryer [majmun tė pėrkryer ] .Tė tillė kemi edhe nė radhėt tona ,nuk jemi as ne tė gjithė pėr ndryshime .Dikush jeton njėjtė si para 1400 vitesh , dikush si nė shekullin e kaluar ,e disa jetojnė me kohėn ,ose tė paktėn bėjnė pėrpjekje tė ecin me kohėn .
Gjithėherė ata qė u munduan tė largohen nga fazat e para [primitive] tė zhvillimit pėrveq qė u ndeshėn me vėshtirėsitė e vet procesit ,pengesė serioze iu paraqitėn qėndrimet konzervative[ tė majmunėve] qė luftojnė me tėrė qenien e tyre pėr mos ndryshime ......
Flm Lojtari,

Ndoshta nuk je zot po pėrgjigjja mė duket shumė e qartė.
Edhe unė mendoj se ata qė "jetojnė sikur para 1400 vjetėsh" nuk i kupton askush sot po janė objekt shumė interesant i studimeve antropologjike. Njė mori antropologėsh merret edhe sot me "kėto mentalitete primitive", mbeturina kėto qė nuk patėn fatin tė njohin njė shvillim e qytetėrim normal, siē asht, psh, qytetėrimi shqiptar.
Flm edhe i herė qė mė sqarove pa prit e pa pėrtesė kėtė kategori fymorėsh tė shekullit tė 6-tė!
Tė pėrshendet Fshatari i shekullit 21


Fshatari Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Reply


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

All times are GMT +1. The time now is 22:39.
Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2016, vBulletin Solutions, Inc.