Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Go Back   Dardania.de > Bota Shpirtėrore > Mėsime nga Kurani
User Name
Password
Mėsime nga Kurani Besimtarėt myslimanė mblidhen nė kėtė forum pėr tė diskutuar dhe ndarė me njėri-tjetrin mėsimet fetare dhe experiencat e tyre tė jetės.Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 02-05-10, 16:15   #796
panta_rhei
 
panta_rhei's Avatar
 
Join Date: 16-03-06
Posts: 3,146
panta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Pyetje & Pergjigje

Megjithatė mendoj se duhet tė jemi tė sinēertė dhe real kur ėshtė fjala te koncepti i frikės nė fe.

Konkretisht, njeriun vazhdimisht e kėrcėnon ndėshkimi me djegie nė zjarrin e xhehnemit, nėse nuk sillet nė njė formė tė caktuar.
"Nuk ma ruan zoti pasurinė, nuk ma shton atė", "nuk do tė mė falė zoti fėmijė, nuk do tė m'i ruajė zoti fėmijėt" e tė tilla tė ngjashme... nėse nuk bėj namaz rregullisht, ose nėse nuk sillem ashtu ose kėshtu. Janė banale kėto, aspak hyjnore. Kėto ndėshkime e pasoja, njė musliman i devotshėm i pėrjeton si ndėshkim nga zoti (allahu)... nė tė njėjtėn kohė kur njė pijanec, njė kriminel, dhe njė jomusliman i ka 12 fėmijė, ėshtė milioner dhe gėzon shėndet tė plotė.
__________________
O shpirti im, mos ėndėrro pėr jetėn e pavdekshme, por shterro fushėn e sė mundshmes.
panta_rhei Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Nyje Interesante
Old 04-05-10, 20:39   #797
BE LK
Kalimtar
 
BE LK's Avatar
 
Join Date: 08-12-05
Location: Tirane
Posts: 4,372
BE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Pyetje & Pergjigje

Quote:
Originally Posted by panta_rhei
Megjithatė mendoj se duhet tė jemi tė sinēertė dhe real kur ėshtė fjala te koncepti i frikės nė fe.

Konkretisht, njeriun vazhdimisht e kėrcėnon ndėshkimi me djegie nė zjarrin e xhehnemit, nėse nuk sillet nė njė formė tė caktuar.
"Nuk ma ruan zoti pasurinė, nuk ma shton atė", "nuk do tė mė falė zoti fėmijė, nuk do tė m'i ruajė zoti fėmijėt" e tė tilla tė ngjashme... nėse nuk bėj namaz rregullisht, ose nėse nuk sillem ashtu ose kėshtu. Janė banale kėto, aspak hyjnore. Kėto ndėshkime e pasoja, njė musliman i devotshėm i pėrjeton si ndėshkim nga zoti (allahu)... nė tė njėjtėn kohė kur njė pijanec, njė kriminel, dhe njė jomusliman i ka 12 fėmijė, ėshtė milioner dhe gėzon shėndet tė plotė.
Une kam sqaruar pikerisht kete qe po thua ti, nese se ke kuptuar lexoje dhe njehere shkrimin tim, por mos e lexo me mendjen qe te gjesh gabime ne te por qe te kuptosh ate qe kam dasht me thene une!
Tung

BE LK
__________________
* " Vepra e nje personi ne mesin e njemije njerezve ka me teper ndikim se fjalet e nje mije njerezve drejtuar nje personi " *

Hasan El-Basri
BE LK Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 19-05-10, 09:45   #798
GURI SYLAJ
Moderator
 
GURI SYLAJ's Avatar
 
Join Date: 21-03-05
Location: Gjermani
Posts: 10,696
GURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Pyetje & Pergjigje

Pyetje:

E drejta per shkollim (per arsimim), me shami apo pa shami ,a e permban ,brenda vetes, edhe te drejten per te mos qen Robereshe???
Dhe nese po a eshte kjo ne kundershtim me Kuranin???
__________________
Shqiptaret,nese deshirojn qe te tjeret ti njohin, ata, duhet t'a njohin ,realisht,veteveten.
GURI SYLAJ Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 19-05-10, 12:30   #799
Hajdede
I pakėnaqur
 
Join Date: 09-05-10
Posts: 419
Hajdede VIPHajdede VIPHajdede VIPHajdede VIPHajdede VIPHajdede VIPHajdede VIPHajdede VIP
Default Titulli: Pyetje & Pergjigje

Ti, une dhe gjithsecili ketu jemi te vetedijshem se ky maltretim sot ushtrohet vetem mbi besimtaret myslimane, qe t'i kenaqin nderkombetaret, kryesisht Ameriken. Disa, disa, madje edhe motren bashke me nenen do t'ia jepnin Obames, nese ai keshtu do t'i urdheronte - jo pse do te donin, por pikerisht pse ndihen inferiore ne vend te vetin. Po ne ate moment kur edhe te krishterve/katolikeve u ndalohet ta mbajne simbolin e tyre (kryqin) ne qafe, atehere ne mund te flasim.

Ato gra myslimane qe duan te hyjne ne Xhennet, urdhrin e ALlahut nuk e marrin neper kembe pse disa bythepalare (politikane korruptues) pretendojne qe ato ashtu te veprojne. Fundja, kjo gje eshte ne mes femrave dhe vete Zotit. Askush askend s'mund ta detyroje te vere apo te mos vere mbulese.


Pse u zgjata kaq shume? (ti poshte shkruaj, "sepse te bene nervoz")
__________________
"Hajdede" ka braktisur forumin.
Hajdede Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 18-08-10, 08:42   #800
GURI SYLAJ
Moderator
 
GURI SYLAJ's Avatar
 
Join Date: 21-03-05
Location: Gjermani
Posts: 10,696
GURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Pyetje & Pergjigje

Pse ,gjat ceremonise se varrimit ,hoxha ,te vdekurin ,e thirre TRI HERE ne emer te NENES ?
Eshte kjo TRADITE, urdher apo dicka qe mbetet nga e kaluara !!??
Apo eshte thjeshte rrespsktim i POLIGAMISE !???
A ka mundesi qe kjo te jete nje fyerje e rende per te gjitha ato nena ku para nje xhemati vihet ne pyetje nderi i saje .
Ju lutem per pergjigje pa paragjykime e nervoze .Vetem ne baze te argumentit qe do te krijonte nje bindje tjeter !!
__________________
Shqiptaret,nese deshirojn qe te tjeret ti njohin, ata, duhet t'a njohin ,realisht,veteveten.
GURI SYLAJ Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 18-08-10, 11:30   #801
roadrunner
Shote Galica
 
roadrunner's Avatar
 
Join Date: 07-09-09
Location: N'dor t'dades tem
Posts: 9,742
roadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Pyetje & Pergjigje

Pyetje me vend, pres edhe une pergjigje...meqenese nuk e di


Quote:
Originally Posted by GURI SYLAJ
Pse ,gjat ceremonise se varrimit ,hoxha ,te vdekurin ,e thirre TRI HERE ne emer te NENES ?
Eshte kjo TRADITE, urdher apo dicka qe mbetet nga e kaluara !!??
Apo eshte thjeshte rrespsktim i POLIGAMISE !???
A ka mundesi qe kjo te jete nje fyerje e rende per te gjitha ato nena ku para nje xhemati vihet ne pyetje nderi i saje .
Ju lutem per pergjigje pa paragjykime e nervoze .Vetem ne baze te argumentit qe do te krijonte nje bindje tjeter !!
__________________
Nuk kam firme, jam fukara

Kosova, vendi me romantik ne bote. Te gjithe ta mbajn qirin :D.
roadrunner Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 18-08-10, 11:42   #802
valiii
 
Join Date: 24-12-06
Posts: 3,777
valiii has disabled reputation
Default Titulli: Pyetje & Pergjigje

Quote:
Originally Posted by GURI SYLAJ
Pse ,gjat ceremonise se varrimit ,hoxha ,te vdekurin ,e thirre TRI HERE ne emer te NENES ?
Eshte kjo TRADITE, urdher apo dicka qe mbetet nga e kaluara !!??
Apo eshte thjeshte rrespsktim i POLIGAMISE !???
A ka mundesi qe kjo te jete nje fyerje e rende per te gjitha ato nena ku para nje xhemati vihet ne pyetje nderi i saje .
Ju lutem per pergjigje pa paragjykime e nervoze .Vetem ne baze te argumentit qe do te krijonte nje bindje tjeter !!
Si si ??? E therasin te vdekurin ne emrin e nenes !!! E ku e degjove ti kete Guri ? Kam prezentuar ne shume varrime dhe asnjeher skam rastisur ne nje rast te ngjajshem .
Po edhe te ishte keshtu, atehere cka (sipas teje) e lidhe poligamine me kete rast, apo cka kane te perbashket ???

Last edited by valiii; 18-08-10 at 11:44.
valiii Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 18-08-10, 12:22   #803
panta_rhei
 
panta_rhei's Avatar
 
Join Date: 16-03-06
Posts: 3,146
panta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Pyetje & Pergjigje

Quote:
Originally Posted by valiii
Si si ??? E therasin te vdekurin ne emrin e nenes !!! E ku e degjove ti kete Guri ? Kam prezentuar ne shume varrime dhe asnjeher skam rastisur ne nje rast te ngjajshem .
Po edhe te ishte keshtu, atehere cka (sipas teje) e lidhe poligamine me kete rast, apo cka kane te perbashket ???
Pershendetje, Vali,

edhe une mund te konfirmoj ne lidhje me pyetjen qe ka shtruar Guri Sylaj. Deri tash, fare pak me ka rėnė te jem prezent ne ndonje varrim, por ne ato qe kam qene dhe per ato qe kam degjuar, e dij qe imami e therret te vdekurin me ze te ngritur "O filan, i biri i filanes", kurse kesaj i paraprin pyetja e hoxhes se si quhet Nena e vertete e te vdekurit.

nejse, kaq per pyetjen,

Personalisht, kam menduar per kete gje, dhe me logjike me eshte dukur qe "meqe vdekja, ne fene islame, eshte momenti i se vertetes, atehere, si te vertete mund ta dijme veq cila nene e ka linde, kurse per baben (???) (doren ne zemer).

Me pelqeu shume edhe arsyetimi (?!) i Gurit, rreth poligamise. Pse duhet te jete larg mendsh? Nese ti, Vali, i ki 12 gra, kur femija yt thote "Jam i Valit", kjo eshte veq gjysma e identitetit.
Apo, mos nana eshte veq per me linde, e pastaj ska kurrfare vlere!?

Disa gjera mund t'i heshtim per hir te forces dhe deshires se disa maniakeve mashkullorė e fetarė, por nuk mund t'i heshtim para Zotit. Apo jo?
__________________
O shpirti im, mos ėndėrro pėr jetėn e pavdekshme, por shterro fushėn e sė mundshmes.
panta_rhei Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 18-08-10, 12:57   #804
tipi engjellor
tipi engjellor
 
tipi engjellor's Avatar
 
Join Date: 30-03-10
Location: aty ku jeton dashuria
Posts: 14,541
tipi engjellor has disabled reputation
Default Titulli: Pyetje & Pergjigje

Quote:
Originally Posted by GURI SYLAJ
Pse ,gjat ceremonise se varrimit ,hoxha ,te vdekurin ,e thirre TRI HERE ne emer te NENES ?
Eshte kjo TRADITE, urdher apo dicka qe mbetet nga e kaluara !!??
Apo eshte thjeshte rrespsktim i POLIGAMISE !???
A ka mundesi qe kjo te jete nje fyerje e rende per te gjitha ato nena ku para nje xhemati vihet ne pyetje nderi i saje .
Ju lutem per pergjigje pa paragjykime e nervoze .Vetem ne baze te argumentit qe do te krijonte nje bindje tjeter !!
une mendoj qe nuk ka te beje me nderin e nenes pse thirret zeri i saj aty ne vorrim ska te beje me nder aty po normal nga kurani eshte ajo.

Last edited by tipi engjellor; 18-08-10 at 12:58.
tipi engjellor Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 18-08-10, 18:39   #805
uck_aksh
Lavdi Dėshmorve
 
uck_aksh's Avatar
 
Join Date: 02-10-04
Location: Vevey-Suisse
Posts: 5,189
uck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Pyetje & Pergjigje

Quote:
Originally Posted by GURI SYLAJ
Pse ,gjat ceremonise se varrimit ,hoxha ,te vdekurin ,e thirre TRI HERE ne emer te NENES ?
Eshte kjo TRADITE, urdher apo dicka qe mbetet nga e kaluara !!??
Apo eshte thjeshte rrespsktim i POLIGAMISE !???
A ka mundesi qe kjo te jete nje fyerje e rende per te gjitha ato nena ku para nje xhemati vihet ne pyetje nderi i saje .
Ju lutem per pergjigje pa paragjykime e nervoze .Vetem ne baze te argumentit qe do te krijonte nje bindje tjeter !!
hahahaha disa jeni shum fetara ketu por nuk esht e vertet se thirret emri i nenes tri her

nese i vdekuri e ka nenen gjall nuk thirret emri i nenes

pas vorrimit hogja kendon nje dov apo qka i thon po ne fund e therret ne emer me te afermin i cili ka vdek me heret qe i ban lutje atij qe te vdekurin ta pranoj afer vetes dihet se ju qe besoni ne zot besoni qe ekziston jeta edhe pas vdekjes e kjo esht ajo qe hogja i ban thirrje qe te vdekurin ta pranojn afer te afermit e vdekur me heret
__________________
Ne shqiptaret e kemi tradit
Qe t'a duam njeriun me zemer e me shpirt
Jemi xheloze por kemi te drejt
Se dashuria e shqiptarve eshte shume shtrenjt
uck_aksh Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 19-08-10, 01:37   #806
valiii
 
Join Date: 24-12-06
Posts: 3,777
valiii has disabled reputation
Default Titulli: Pyetje & Pergjigje

Quote:
Originally Posted by panta_rhei
Pershendetje, Vali,

edhe une mund te konfirmoj ne lidhje me pyetjen qe ka shtruar Guri Sylaj. Deri tash, fare pak me ka rėnė te jem prezent ne ndonje varrim, por ne ato qe kam qene dhe per ato qe kam degjuar, e dij qe imami e therret te vdekurin me ze te ngritur "O filan, i biri i filanes", kurse kesaj i paraprin pyetja e hoxhes se si quhet Nena e vertete e te vdekurit.

nejse, kaq per pyetjen,

Personalisht, kam menduar per kete gje, dhe me logjike me eshte dukur qe "meqe vdekja, ne fene islame, eshte momenti i se vertetes, atehere, si te vertete mund ta dijme veq cila nene e ka linde, kurse per baben (???) (doren ne zemer).

Me pelqeu shume edhe arsyetimi (?!) i Gurit, rreth poligamise. Pse duhet te jete larg mendsh? Nese ti, Vali, i ki 12 gra, kur femija yt thote "Jam i Valit", kjo eshte veq gjysma e identitetit.
Apo, mos nana eshte veq per me linde, e pastaj ska kurrfare vlere!?

Disa gjera mund t'i heshtim per hir te forces dhe deshires se disa maniakeve mashkullorė e fetarė, por nuk mund t'i heshtim para Zotit. Apo jo?
Thash edhe me heret qe nuk kam ndegjuar ndonjeher. Perderisa nuk kam ndegjuar dhe nuk jam i informuar edhe nuk mund te jap pergjigje. Bon vaki !!! Nje e di se ceremonite mortore te udhehequra nga pseudohoxhallaret, nen ombrellen e BIK-ut jane FULL Bid'ate (bid'a- risi ne fe) shume lehte mund te jete edhe ndonje tradite qe praktikohet ne regjione te ndryshme por ketej ka ana ime tana t zezat i bojne ne varrime ama per qeto s'muj me thane. Vet logjika e shendoshe nuk e pranon nje gje te tille qe njeriu kompetent, ne kete rast hoxha te flase me te vdekurit, apo te ju drejtohet ti filan i biri e fistekes e blla blla blla...
Ne Islam xhemati e ka obligim faljen e xhenazes qe zgjate 2-3 min dhe me ate u kry puna, nuk e ke obligim as me prite deri sa e m'lon dheu e as mu skaju e me dhez njo e as me ndegju gargija t hoxhes. Qaq, mendimi im personal !
Edhe une jam kureshtar me e dijte, po presim mos po vjen dikush me i informum qe t'i jape pergjigje Gurit.
valiii Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 19-08-10, 12:14   #807
LABI
Alone Ranger
 
Join Date: 05-01-04
Location: Kosove
Posts: 7,498
LABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Pyetje & Pergjigje

Mendoj se ceshtja per t' cilen diskutohet per dilemen e ngritur nuk eshte nėnvėnė(supsumuar) nen termat adekuat .. Pasi qe Poligamia gjegjesisht ne kete rast POLIANDRIA eshte nje raport mardhenie gjinore te cilen e vendos dhe formen e reprodukimit dhe mbijeteses se SISTEMIT SHOQERORE konkret.

Familja eshte qelize e shoqerise (dhe nje herit moster e saj)... POLIANDRIJA ESHTE MARDHENIE E LEGJITMIUAR (e PRANUESHME)BRENDA NJE RAPORTI, SISTEMI SHOQERORE (fisnore, klanore).


SEKSI ESHTE MONOPOL (pjese) E PUSHTETIT TE PERGJITHESHEM NE NJE RAPORT dhe MARDHENIE SHOQERORE. DOMINIMI dhe KONTROLLI SA I TERRITOREVE po AQ I KNAQESISE KA QENE I PERCAKTUAR/DETERMINUAR NGA FORCA REALE (andaj nuk mund te behej fjale per nje jete aq te lire seksuale sa meton te retorizohet me pyetjen, pasi qe dihet sistemi i retributiv/ndeshkues I SISTIT TE DENIMIT ne SHERIAT ESHTE I PA MESHIRSHEM) !!!!!
__________________
Ai e shikonte.... ajo JO.... Ai e adhuronte.... ajo JO... Ai e donte.... Ajo JO.. Erdhi nje ēast dhe ai e harroi.. Ajo JO !
----------------------------------------------------
Femra ideale eshte ajo femer , qe eshte e vetedijshme qe mashkulli ideal s'ekziston dhe anasjelltas....
----------------------------------
Njerzit e rendomte mendojne me mendime te gatshme , madje edhe ndjejne me ndjenja te gatshme !

Be yourself, everyone else is taken.
LABI Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 19-08-10, 16:03   #808
BE LK
Kalimtar
 
BE LK's Avatar
 
Join Date: 08-12-05
Location: Tirane
Posts: 4,372
BE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Pyetje & Pergjigje

Quote:
Originally Posted by GURI SYLAJ
Pse ,gjat ceremonise se varrimit ,hoxha ,te vdekurin ,e thirre TRI HERE ne emer te NENES ?
Eshte kjo TRADITE, urdher apo dicka qe mbetet nga e kaluara !!??
Apo eshte thjeshte rrespsktim i POLIGAMISE !???
A ka mundesi qe kjo te jete nje fyerje e rende per te gjitha ato nena ku para nje xhemati vihet ne pyetje nderi i saje .
Ju lutem per pergjigje pa paragjykime e nervoze .Vetem ne baze te argumentit qe do te krijonte nje bindje tjeter !!
I nderuar,

Ne kosove ku je rrit ti dhe ketej nga jam rrit une grave nuk duhet ti zihet emri ne goje sepse ato jane te pavlera dhe duhen vetem per te bere punet e shtepise dhe epr te pjellur !
Sic dhe gomari i nastradin hoxhes e kishte pas dit se femija eshte i nenes dhe i banes por qe nena e ka mbajt ne bark per 9 muaj, ndersa babai ka kryer thjeshte ritin e ēejfit !
Keshtu qe nena ka me shume te drejte ndaj femijeve... apo nuk e din ti kete, apo ndoshta je nga ata burrat me nomuz qe thone se nuk duhet tu zihet emri grave ?!

Se cfar hyn poligamia ketej, ska mendje gjeniale qe e kupton kete pyetje, keshtu qe te keshilloj qe te mesoshs te pyesesh ne fillim dhe me pas te vish dhe te shkruash dicka ketej.
Per te mesuar pyetjet mund te pyesesh pant/den leshatok dhe laraman!

Tung !
__________________
* " Vepra e nje personi ne mesin e njemije njerezve ka me teper ndikim se fjalet e nje mije njerezve drejtuar nje personi " *

Hasan El-Basri

Last edited by BE LK; 19-08-10 at 16:07.
BE LK Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 19-08-10, 16:09   #809
BE LK
Kalimtar
 
BE LK's Avatar
 
Join Date: 08-12-05
Location: Tirane
Posts: 4,372
BE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Pyetje & Pergjigje

Quote:
Originally Posted by valiii
Thash edhe me heret qe nuk kam ndegjuar ndonjeher. Perderisa nuk kam ndegjuar dhe nuk jam i informuar edhe nuk mund te jap pergjigje. Bon vaki !!! Nje e di se ceremonite mortore te udhehequra nga pseudohoxhallaret, nen ombrellen e BIK-ut jane FULL Bid'ate (bid'a- risi ne fe) shume lehte mund te jete edhe ndonje tradite qe praktikohet ne regjione te ndryshme por ketej ka ana ime tana t zezat i bojne ne varrime ama per qeto s'muj me thane. Vet logjika e shendoshe nuk e pranon nje gje te tille qe njeriu kompetent, ne kete rast hoxha te flase me te vdekurit, apo te ju drejtohet ti filan i biri e fistekes e blla blla blla...
Ne Islam xhemati e ka obligim faljen e xhenazes qe zgjate 2-3 min dhe me ate u kry puna, nuk e ke obligim as me prite deri sa e m'lon dheu e as mu skaju e me dhez njo e as me ndegju gargija t hoxhes. Qaq, mendimi im personal !
Edhe une jam kureshtar me e dijte, po presim mos po vjen dikush me i informum qe t'i jape pergjigje Gurit.
Val, ka disa hoxhallare qe e praktikojne kete, te pakte ketej nga ne e praktikojne shume...

Eshte dhe nje moment kur thone beni nijet me fal namazin e filanit te birit te filanes...etc.


Gjithe te mirat.

BE LK
__________________
* " Vepra e nje personi ne mesin e njemije njerezve ka me teper ndikim se fjalet e nje mije njerezve drejtuar nje personi " *

Hasan El-Basri
BE LK Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 19-08-10, 16:22   #810
panta_rhei
 
panta_rhei's Avatar
 
Join Date: 16-03-06
Posts: 3,146
panta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Pyetje & Pergjigje

Quote:
Originally Posted by BE LK
I nderuar,

Ne kosove ku je rrit ti dhe ketej nga jam rrit une grave nuk duhet ti zihet emri ne goje sepse ato jane te pavlera dhe duhen vetem per te bere punet e shtepise dhe epr te pjellur !
Sic dhe gomari i nastradin hoxhes e kishte pas dit se femija eshte i nenes dhe i banes por qe nena e ka mbajt ne bark per 9 muaj, ndersa babai ka kryer thjeshte ritin e ēejfit !
Keshtu qe nena ka me shume te drejte ndaj femijeve... apo nuk e din ti kete, apo ndoshta je nga ata burrat me nomuz qe thone se nuk duhet tu zihet emri grave ?!

Se cfar hyn poligamia ketej, ska mendje gjeniale qe e kupton kete pyetje, keshtu qe te keshilloj qe te mesoshs te pyesesh ne fillim dhe me pas te vish dhe te shkruash dicka ketej.
Per te mesuar pyetjet mund te pyesesh pant/den leshatok dhe laraman!

Tung !
BE_LK,

Ne fene islame poligamia eshte e zakonshme, dhe e lejueshme.
Ne po flasim per rit musliman te varrimit, me hoxhė.

Nese nje burre ka 12 gra, atehere femija i tij, potencialisht i ka 12 nana, keshtuqe hoxha detyrohet me ia thirr emrin e nanes para xhematit, sepse xhemati duhet me e dijte i ciles prej 12 nanave eshte i vdekuri (se per baben po dihet).
Sikur lopet edhe delet qe jane 100 a 200, e e kane veq nje dash ose ka, edhe viēin ose qingjin gjithmone mundesh me e identifiku veq permes nanes ose femres, deles ose lopes.

Besoj se, tashme, e ke me te kjarte ku konsiston poligamia, ofendimi dhe riti ne fjale.

tė pėrshėndes dhe te deshiroj Ramazan te lehte (nėse e mbanė)


__________________
O shpirti im, mos ėndėrro pėr jetėn e pavdekshme, por shterro fushėn e sė mundshmes.

Last edited by panta_rhei; 19-08-10 at 16:24.
panta_rhei Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Reply


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

All times are GMT +1. The time now is 08:33.
Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2016, vBulletin Solutions, Inc.