Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Go Back   Dardania.de > Kultura > Letėrsia
User Name
Password
Letėrsia Letėrsia shqiptare dhe e huaj.Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 03-01-07, 23:28   #1
vjeshta
Thjeshtė ,njė zė!
 
vjeshta's Avatar
 
Join Date: 01-05-05
Location: neutrale
Posts: 24,925
vjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėm
Default Epi i Gilgameshit .

Epi i Gilgameshit eshte vepra me e vjeter letrare e shkruar dhe e zbuluar deri me sot.Kjo veper e letersise se Mesopotamis eshte rreth 4000 vjet e lashte.Epi konsiderohet 900 vjet ma e vjeter se "Iliada" e Homerit.

I shkruar me kunja ( shkrim kuneiformė) ne pllaka deltine,epi qendroi rreth 2500 vjet i mbuluar nen dhe .Ai eshte i perbere prej 12 pllakash (kengesh), ne te cilat rrefehet per ngadhnjimet e mbretit te Urukit,Gilgameshit,dhe per mikun e tij Enkidujin.

Kur u zbulua biblioteka e Asurbanipalit ,me 1850 ,ne te u gjeten edhe vepra letrare te jashtzakonshme .Ne kete bibliotek u zbuluan edhe pjese te Epit te Gilgameshit .

Epi i Gilgameshit

(Nga kenga e dhjete)


25 Ne hyrje t'kopshtit Sabituja e hap derėn
edhe keshtu i thote Gilgameshit:
"Pse kaq te zbehura i ke ti faqet
e t'rrudhur ballin ne zymti te madhe?
Pse pikėllimi shpirtin ta ka mbytur
30 e dyfish shtatin ty ta paska bere?
N'zemer t'plagosur qfar dhimbje ke?
Porsi shtegtar i rrugeve t'largeta dukesh.
Stuhia e dielli shume te paskan pjekur,
vapa e mesdites fytyren ta ka regjur.
35 Kudo neper stepe kaq fort pse shpejton?
Dhe Gilgameshi i thote Sabituse:
"Faqet e zbehura si te mos i kem
e t'rrudhur ballin ne zymti te madhe ?
Kaq i helmuar n'shpirt si te mos jem
40 si edhe shtatin te bere dyfish ?
Ne zemren time dhembja si t'mos ndryhet?
Si te mos perngjaj n'shtegtar rrugesh t'pafund?
Stuhia e dielli si te mos me pjekin?
Si t'mos me regje fytyren vapa e mesdites?
45 Si te mos ngarend neper stepen e pafund ?
Vellaun tim ,qe ishte partner i stepes,
me t'cilin s'bashku rreziqet i mboshtem
e me ndihmoi ne Ceder te arrijme,
ta zeme e mbysim demin e hyjnueshem
50 e s'bashku t'ngadhnjejme mbi Humbaben,
qe i patrembur rrinte n'mal te Cedrit,
n'prit luanet grykave tu'i mbytė;
me t'cilin ndava t'mirėn e te keqen,
mik Enkidujin ,qe pamase e desha-
55 ate e gjeti fati i njeriut!
Gjashte dite e nete e qava Enkidujin
e zemra nuk me beri n'dhe ta shti.
Kaq shume prita e shpresa fort me mbajti
se do te ngjallej nga thirrjet e mia.
60 Shtat dite e net si krimb i shkelur ndenji.
Fort e kerkova jeten ,por s'e gjeta.
Prandaj neper stepė posht e lart une turrem
sikur te isha bishe e eger mali -
fati i mikut rende me peshon.
65 Si mund ta hesht une gjithe kete peshe
e t'mos e shpreh, ksodore te mos shqirrem?
Miku ,te cilin une shume e desha,
mik Enkiduji n'pluhur u shnderrua,
sikurse baltė toke ai u bė!


Ideja qe pershkon kete ep eshte ; lufta e njeriut kunder se keqes.Te keqijat per njerzit jane te shumta ,por e keqja me e madhe eshte vdekja, se ciles nuk i shpeton dot asnje njeri.

Ne kete pjes u fol per vdekjen e Enkidujit dhe vajtimin e Gilgameshit.

Fjalor:

Gilgameshi-personazhi kryesor ,mbreti i Urukut.
Humbaba-roje e malit te Cedrit ,qenie me fuqi te jashtezakonshme.U kanoset dhe u shkakton te keqija njerzve,si dhe eshte armik i Gilgameshit .
Enkiduji-emri i mikut te mbretit te Urukit ,Gilgameshit, me fuqi te jashtezakonshme. Se bashku mbysin rojen e Humbabes ,pastaj vete Humbaben, mėzatin (demin) e derguar nga qielli.
Cedri-mali hyjnor.
Sabituja-hyjneshe deti ,rojė ne hyrje te kopshtit hyjnor ,i cili ishte ne afersi te ujit te vdekjes.


Ps : Ishte krejt rastesisht qe ky text me ra ne dore ,nese edhe ju gjeni ndonje kenge te Epi-t do te ishte mire te sillnit shkrimet ketu ,sepse e di qe ka te interesuar .


__________________
Faleminderit qe ekziston !
vjeshta Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Nyje Interesante
Reply


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

All times are GMT +1. The time now is 21:26.
Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2016, vBulletin Solutions, Inc.