Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Go Back   Dardania.de > Shoqėria > Diskutime Shoqėrore
User Name
Password
Diskutime Shoqėrore Gjithēka dhe asgjė, ēdo problem e hall virtual.Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 08-02-07, 18:12   #1
Vin-Diesel
is now known as Peja-Boy
 
Vin-Diesel's Avatar
 
Join Date: 04-05-06
Posts: 784
Vin-Diesel me shokė shumeVin-Diesel me shokė shume
Send a message via MSN to Vin-Diesel
Default Gryka e Rugoves

Kush nga ju e ka Vizituar kete vend dhe sa ju ka len Mbresa ???
Mund te na thoni diq per kete vend ??


Vin-Diesel Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Nyje Interesante
Old 11-02-07, 00:18   #2
Giovanni
I pa pune
 
Join Date: 16-02-04
Location: Ne planetin Toke
Posts: 11,800
Giovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėm
Default

Une e kam vizituar disa her dhe prap do ta vizitoj se eshte vend i mrekullushem.

Rugova me bukurite e saj natyrore ka qen dhe do te mbetet nje vend turistik shume i vizituar ka pas dhe investime te shumta eshte asfaltuar rruga dha kan ber ndertime te ndryshme te restoranteve. Tek i pesti apo kilometri i 5 ndodhet nje restorant ku eshte shume i vizituar nga te huajt. Ne menyn e ati restorani mund te porositet edhe menyja popullore flija etj...
Nder te tjerat ne rugove jeton edhe nje familje amerikane nje amrikan gjat qendrimit ne kosove ne mision ka pare ket dukuri natyrore dhe tani jeton me familje.


Eshte per tu vizituar....
Giovanni Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 11-02-07, 19:57   #3
Prishtinasja_
 
Prishtinasja_'s Avatar
 
Join Date: 15-06-05
Location: Larg Prishtines
Posts: 11,614
Prishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėm
Default

Pershendetje Vin-Diesel

Njėra ndėr panoramat mė tė bukura tė Kosovės ėshtė pa dyshim Gryka e Rugovės.

Gjdo here kur shkoj per pushime ne Kosove vizitoj edhe Rugoven dhe Gryken e Rugoves ! Heren e fundit e vizitova ne Gusht (2006) dhe kalova shume mire !!!
Isha edhe ne disa fshatra te Rugoves, vizitova edhe fshatin e gjyshit sepse jam mbese e Rugoves !! Ishte gati afer kufi me Malin e Zi por ishte shume mire !!
Per vete e dua shume at vend sepse gjithmone me len pershtypje te mira !!

Ja ketu kam nje foto :

Eshte Nje pjese e ketij kanjoni madheshtor ku mund te shihen disa shpella te vogla siq eshte "Shpella e Princeshes"

Attachment 407

Pershendes gjithe sidomos te gjithe Rugovasit !!!!!
__________________
Rendesia e njeriut nuk matet me vendin qe ai ze,por me boshllėkun qe krijon kur ai iken....!!!!

Last edited by Prishtinasja_; 14-10-11 at 22:10.
Prishtinasja_ Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 11-02-07, 22:00   #4
Naki
Moderator
 
Naki's Avatar
 
Join Date: 30-09-03
Location: Nė Gjermani
Posts: 7,932
Naki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėm
Default

Direkt mbi qytetin e kendshem Kosovar te Pejes,i cili shtrihet ne nje lartesi mbidetare prej 525m, dhe i cili per nga pozita e bukur qe ka prane bjeshkeve te larta, te perkujton me se shumti ne qytetin e Salzburgut i cili shtrihet prane maleve Tennegebirge, dhe aty ka hyrjen nje gryke e veqant dhe unike. "Lumi i Bardhe" i cili buron nga malet e larta gjate shekujve ka formuar gryken ne nje gjatesi prej 25 km, perderisa lugina eshte nje nder me te egrat dhe nje nder me fascinueset ne Ballkan, dhe e cila njifet me emrin “Gryka e Rugoves”, dhe ka nje karakter te nje kanjoni te madhe, me shkembinje te larte gjer ne 800metra, pothuajse krejtesisht vertikal. Perafersishte ne mesin e kesaj gryke, aty ku lumi e prene nje shkembe te madhe gelqeror, aty fillon te ngjitet edhe rafshnalta e Lumbardhit me nje madhesi prej 70km2 dhe mu prej aty zhvillohet nje arterie signifikante dhe autoktone hidrologjike, ne nje form te burimit te ngritur ujor, i cili ne fakt eshte edhe fillimi apo hyrja ne kete sistem te veqant te shpellave, dhe i cili quhet me emrin “Gryka e Madhe”. Ky sistem shpellash deri me tani ka arrit gjatesine prej me shume se 10km, dhe per kete fakt radhitet ne nje nder me te gjatat ne Ballkan, dhe eshte shume interesant fakti se kjo shpelle qe nga hyrja e saj permbi burimin e lumit nentokesor praktikisht fillon te ngjitet ne lartesi te vazhdueshme. Nga ngjitjet e veshtira neper ngushticat e saja diferenca ne lartesi eshte 310m ( +296 m, -14 m). Dhe kjo e bene kete shpelle unike dhe poashtu me te larten ne Ballkan.

Gjatė gushtit 2006,nė bjeshkėt e Rugovės isha pėr herė tė parė nė pushime verore nė zonat tek guri i kuq dhe liqeni,mė ka fascionuarė bukuritė natyrore,ushqimi dhe jeta nė pėrgjithėsi e Rugovanasve.

I gėzohem pėrseri pushimeve verore 2007,tė shijojė edhe mė tepėr bukuritė e bjeshkėve tė Rugovės.


Naki
__________________
""""""""Nuk ka jetė pa vuajtje,
""""""""""""""nuk ka vuajtje pa shkak,
""""""""""""""""""""por nuk ka shkak qė nuk mund tė tejkalohet
Naki Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 11-02-07, 22:04   #5
e_martumja
Merita
 
e_martumja's Avatar
 
Join Date: 13-04-05
Location: ne dhome me 4 qyshe qe gjindet ne katund
Posts: 19,505
e_martumja i pazėvėndėsueshėme_martumja i pazėvėndėsueshėme_martumja i pazėvėndėsueshėme_martumja i pazėvėndėsueshėme_martumja i pazėvėndėsueshėme_martumja i pazėvėndėsueshėme_martumja i pazėvėndėsueshėme_martumja i pazėvėndėsueshėme_martumja i pazėvėndėsueshėme_martumja i pazėvėndėsueshėme_martumja i pazėvėndėsueshėm
Default

Quote:
Originally Posted by Vin-Diesel
Kush nga ju e ka Vizituar kete vend dhe sa ju ka len Mbresa ???
Mund te na thoni diq per kete vend ??

Nuk e kam vizitu kurre por e kam pa ne TV, shume bukur u duke, shpresoj te kam rrast te shkoj dhe te vizitoj sepse me pelgjejn vendat e tilla !
__________________
Ka shume gjera qe i harrojme, por nje dite do te pendohem secili apo secila por do te jete pak vone.Sepse koha ec edhe ne me kohen duhet me ec, se berem at kot te jetojme.
e_martumja Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 11-02-07, 22:19   #6
Agolli
 
Join Date: 14-02-06
Posts: 14,234
Agolli i pazėvėndėsueshėmAgolli i pazėvėndėsueshėmAgolli i pazėvėndėsueshėmAgolli i pazėvėndėsueshėmAgolli i pazėvėndėsueshėmAgolli i pazėvėndėsueshėmAgolli i pazėvėndėsueshėmAgolli i pazėvėndėsueshėmAgolli i pazėvėndėsueshėmAgolli i pazėvėndėsueshėmAgolli i pazėvėndėsueshėm
Default

O ju malet dhe bjeshket e Rugoves... e ju o lisat e gjate!
Fushat e gjera me lule, q'u kam nder mend dit' e nate!
Ju bregore bukuroshe e ju lumenjt' e kulluar!
Ēuka, kodra, brinja, gerxhe dhe perplot pyje te gjelberuar!....
Agolli Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 12-02-07, 14:50   #7
Vin-Diesel
is now known as Peja-Boy
 
Vin-Diesel's Avatar
 
Join Date: 04-05-06
Posts: 784
Vin-Diesel me shokė shumeVin-Diesel me shokė shume
Send a message via MSN to Vin-Diesel
Default

Quote:
Originally Posted by giovanni
Une e kam vizituar disa her dhe prap do ta vizitoj se eshte vend i mrekullushem.

Rugova me bukurite e saj natyrore ka qen dhe do te mbetet nje vend turistik shume i vizituar ka pas dhe investime te shumta eshte asfaltuar rruga dha kan ber ndertime te ndryshme te restoranteve. Tek i pesti apo kilometri i 5 ndodhet nje restorant ku eshte shume i vizituar nga te huajt. Ne menyn e ati restorani mund te porositet edhe menyja popullore flija etj...
Nder te tjerat ne rugove jeton edhe nje familje amerikane nje amrikan gjat qendrimit ne kosove ne mision ka pare ket dukuri natyrore dhe tani jeton me familje.


Eshte per tu vizituar....

Ne Hagjaj, Rruga prej Kuqishte qe te qon ne Boge, eshte i Ndertuar Stani i nje Amerikani ku jeton me Familje ...Eshte pak veshtir per ta Zbuluar ate Stan sepse e ka te Ndertuar e rrethuar me Pisha !!

Edhe Mua me Pelqen shume aj vend,ne Kilometrin e 12 eshte Restauranti "Rugova Camp"
Por edhe ne Leqinatin e Kuqishtes eshte ndertuar edhe eshte Hapur nje Restaurant teper teper i mire !!!

Ata qe nuk e kan Vizituar shpresoj, se nje dite do ken kohen te bej nje Vikend ne kete vend!!
Vin-Diesel Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 13-02-07, 16:46   #8
Guri i madh
Kafir Arrnaut
 
Guri i madh's Avatar
 
Join Date: 28-08-05
Location: nė klysyr
Posts: 14,662
Guri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėm
Send a message via AIM to Guri i madh
Default

rugoven e kam vizitue shum her disi jam shum i lidhur me qytetin e PEJES e kam pas rast shum her me vizitue esht nji bukuri e rrall natyrore
__________________
Kosoven nuk e pret rreziku nga Serrbija po te mos e kishte PDKen e SHIKun e pikrishit Hashim thaqin
Guri i madh Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 17-02-07, 14:44   #9
Vin-Diesel
is now known as Peja-Boy
 
Vin-Diesel's Avatar
 
Join Date: 04-05-06
Posts: 784
Vin-Diesel me shokė shumeVin-Diesel me shokė shume
Send a message via MSN to Vin-Diesel
Default

Po veshja e RUGVASVE, Shalli apo si te themi QEFINI per te Mbuluar te VDEKURIN qe Rugovasit e Mbajn ne KOKE??medium_IMG_4777.jpg
Vin-Diesel Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 17-02-07, 14:46   #10
Vin-Diesel
is now known as Peja-Boy
 
Vin-Diesel's Avatar
 
Join Date: 04-05-06
Posts: 784
Vin-Diesel me shokė shumeVin-Diesel me shokė shume
Send a message via MSN to Vin-Diesel
Default

medium_IMG_4779.jpg-----------------------------
Vin-Diesel Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 17-02-07, 14:50   #11
Prishtinasja_
 
Prishtinasja_'s Avatar
 
Join Date: 15-06-05
Location: Larg Prishtines
Posts: 11,614
Prishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėm
Default

Muzika dhe Folklori

Folklori shqiptar nė Regjionin e Pejės(pėrfshin Regjionin e Dukagjinit) ėshtė shumė i pasur dhe i krijuar nė kushte specifike ndėr shekuj,nėn ndikime tė ndryshme,mirpo gjithmon i ruajtur elementi autokton dhe ėshtė njė prej elementeve tė rėndėsishme qė zė vend nė valorizimin turistik tė regjionit.
Instrumentet qė pėrdoren nė kėng dhe janė autoktone janė:

Lahuta,Sharkia, Fyelli, Qiftelia,Kavall etj.

Lahuta:Kėtu duhet pėrmendur ansamblin e kėngėve dhe valleve "Rugova"dallohet pėr ekzekutimin e valleve tė bukura tė Rugovės me lėvizje,dinamizėm dhe me veshje karakteristike,qė pėr turistė paraqet atraksion tė vėrtetė.
__________________
Rendesia e njeriut nuk matet me vendin qe ai ze,por me boshllėkun qe krijon kur ai iken....!!!!
Prishtinasja_ Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 17-02-07, 14:53   #12
Prishtinasja_
 
Prishtinasja_'s Avatar
 
Join Date: 15-06-05
Location: Larg Prishtines
Posts: 11,614
Prishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėm
Default

Veshmbathja si motiv turistik

Sikurse nė tėrė Kosovėn ,nė refshin e Dukagjinit e poashtu edhe ne regjionin e Pejės janė ruajtur veshjet e traditės sė vjetėr shqipėtare.
Karakteristik e veshjės sė burrave nė regjionin e Pejės janė: tiqit e bardhė me gajtan tė zi ,kėpucėt prej lėkurės,ndėrsa Rugovasit nė kokė e mbajn edhe shallin e bardhė.
Atė shall qe e bajn rreth kokės e quajnė "qejfin", me at e mbulojn te vdekurin !!!

__________________
Rendesia e njeriut nuk matet me vendin qe ai ze,por me boshllėkun qe krijon kur ai iken....!!!!
Prishtinasja_ Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 17-02-07, 14:55   #13
Prishtinasja_
 
Prishtinasja_'s Avatar
 
Join Date: 15-06-05
Location: Larg Prishtines
Posts: 11,614
Prishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėm
Default

Vallė burrash rugovase e ansamblit folklorik"Rugova"

__________________
Rendesia e njeriut nuk matet me vendin qe ai ze,por me boshllėkun qe krijon kur ai iken....!!!!
Prishtinasja_ Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 17-02-07, 14:58   #14
Prishtinasja_
 
Prishtinasja_'s Avatar
 
Join Date: 15-06-05
Location: Larg Prishtines
Posts: 11,614
Prishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėm
Default

Antarėt e ansamblit folklorik "Rugova", kėngė me lahutė

__________________
Rendesia e njeriut nuk matet me vendin qe ai ze,por me boshllėkun qe krijon kur ai iken....!!!!
Prishtinasja_ Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 17-02-07, 14:59   #15
Prishtinasja_
 
Prishtinasja_'s Avatar
 
Join Date: 15-06-05
Location: Larg Prishtines
Posts: 11,614
Prishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėm
Default

"Veshje femrash rugovase"

Nė veshjen e grave ėshtė e komponuar ngjyra e zezė me tė bardhėn ndėrsa te vajzat ngjyra e bardhė me tė kuqėn.

Veshmbathja e traditės sė vjetėr tashti mund tė gjendet vetėm te gjenerata e vjetėr,sit ė berrat poashtu edhe te gratė,si dhe mund tė shihen tė ekspozuara nė muzeun e qytetit tė Pejės apo nė dyqanet qė shesin punime artizanale.__________________
Rendesia e njeriut nuk matet me vendin qe ai ze,por me boshllėkun qe krijon kur ai iken....!!!!
Prishtinasja_ Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Reply


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

All times are GMT +1. The time now is 11:32.
Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2015, vBulletin Solutions, Inc.