Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Go Back   Dardania.de > Bota Shpirtėrore > Mėsime nga Kurani
User Name
Password
Mėsime nga Kurani Besimtarėt myslimanė mblidhen nė kėtė forum pėr tė diskutuar dhe ndarė me njėri-tjetrin mėsimet fetare dhe experiencat e tyre tė jetės.Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 15-02-07, 10:53   #16
arton bala
 
Join Date: 24-12-06
Posts: 1,014
arton bala i pazėvėndėsueshėmarton bala i pazėvėndėsueshėmarton bala i pazėvėndėsueshėmarton bala i pazėvėndėsueshėmarton bala i pazėvėndėsueshėmarton bala i pazėvėndėsueshėmarton bala i pazėvėndėsueshėmarton bala i pazėvėndėsueshėmarton bala i pazėvėndėsueshėm
Default

Quote:
Originally Posted by hasanmehmeti
...

Per tu pergjigjur une ty ne kete pyetje , se pari prese nje pergjigjie te qarte nga ju ne keto Pyetje :
1. Sa eshte i dobishem duhani per shendetin e njeriut?
2. Sa eshte i dobishem duhani per shendetin e atyre ne mesin e te cileve pihet duhani?
3. Qka prej materieve perberse te duhanit eshte e dobishme per shendet?
4. A eshte e vertet se ndihmon ne problemet e ndryshme shendetesore , si frymarrja , kollitja , kanceri, pleqerija e lekures dhe e qelizave ne pergjithesi, nervozizmi dhe berja te mvarur nga diqka (ne kete raste nga duhani),dhimbja e kokes, marramendja, dobesimi i nervave,shtypja e larte e gjakut e majde edhe tek paraliza dhe me ne fund shtimi i numrit te vdekjeve nga duhani dhe smundjet qe ai shkakton?

...
dmth ti i shtron keto pyetje per te justifikuar ndalimin e duhanit simbas islamit. dmth mendimi yt eshte se co gje e cila ne nje menyre apo tjetren eshte e demshme per njeriun eshte e ndaluar.


ja si i pergjegj une pyetjet tua (une nuk jam duhangji, une e preferoj konjakun edhe verźn).

1. pirja e duhanit shihet nga shkenctaret e medicines si nje akt kryesisht i demshem per shendetin e njeriut, ketu dmth te jap te drejt se ka plot probleme shendetsore qe vijn nga duhani (ndoshta te gjitha ato qe i ke cekź ti ne pyetjen e katert). por shkenctaret thuan se duhani ka edhe nje ndikim qetesues ne njeriun (ate qe eshte ne mani, qe eshte i mesuar ne duhan). pra ka edhe nje dobi psiqike.

2. aspak.

3. ndoshta asnjera nga materiet nuk eshte e dobishme, pos ndoshta nikotina qe thuhet te kete ndikim relaksimi (per ata qe e pijne duhanin).

4. une them se eshte e vertetź.


E tani pergjegj ti pyetjet e mia:

1. Nga kush i ke ti keto informacione per demshmerinź e duhanit. nga kurani, suret, sunneti? apo nga gazetat, shkolla, e librat moderne te cilat raportojne per punen dhe provat e shkenctareve te medicines ne kete lźmi jetesore?

2. cka thua ti nese shkenca e medicines nje dite shpall nje gje si te pademshme, e cila simbas kuaranit (apo tradites muslimane) eshte e demshme? kujt duhem une t“i jap vemendje, shkences apo kuranit (tradites muslimane)?

3. a njeh dallon islami ne mes te "shkences muslimane" dhe "shkences katolike"?

4. ku eshte e dobishmja (shendetesore) e punes te rende qe kane p.sh. muratoret, minatoret, ushtaret, e plot profesione tjera? a kokan edhe keto pune "haram" a? ku eshte e dobishmja shendetsore e leximit, apo qendrimit para kompjuterit si une e ti qe bejme ndoshta perdite nga 5 ore? a nuk pi demtojme ne syte me kete gje a? me siguri se po. atehere edhe une e ti kokemi "harama"

falmeshnet nga artoni
arton bala Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Nyje Interesante
Old 15-02-07, 10:56   #17
arton bala
 
Join Date: 24-12-06
Posts: 1,014
arton bala i pazėvėndėsueshėmarton bala i pazėvėndėsueshėmarton bala i pazėvėndėsueshėmarton bala i pazėvėndėsueshėmarton bala i pazėvėndėsueshėmarton bala i pazėvėndėsueshėmarton bala i pazėvėndėsueshėmarton bala i pazėvėndėsueshėmarton bala i pazėvėndėsueshėm
Default

Quote:
Originally Posted by arton bala
...

3. a njeh dallon islami ne mes te "shkences muslimane" dhe "shkences katolike"?

falmeshnet nga artoni
pardon, sqartesim:

3. a dallon islami ne mes te "shkences muslimane" dhe "shkences katolike"?
arton bala Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 15-02-07, 12:33   #18
uliksi31
coaching w..
 
Join Date: 19-11-03
Location: catskills
Posts: 10,297
uliksi31 i pazėvėndėsueshėmuliksi31 i pazėvėndėsueshėmuliksi31 i pazėvėndėsueshėmuliksi31 i pazėvėndėsueshėmuliksi31 i pazėvėndėsueshėmuliksi31 i pazėvėndėsueshėmuliksi31 i pazėvėndėsueshėmuliksi31 i pazėvėndėsueshėmuliksi31 i pazėvėndėsueshėmuliksi31 i pazėvėndėsueshėmuliksi31 i pazėvėndėsueshėm
Default

Ceshtja e pirjes se duhanit eshte diskutuar edhe me pare. Eshte fol e perfol aq shume, sa qe tash vetem te perserisim fjalet.

As ne Kur'an e as ne Hadithe nuk eshte e ndaluar pirja e duhanit. Vertet grupi qe e quan haram duhanin, gjith'here tenton te gjeje "arsye" per t'ia "ngjit" diku si haram. Por, a kane baze? Jo.
I nderuar Hasan, sa u perket atyre "ingrediants", qe na i solle lidhje me duhanin, une kame per ty news. Sikur t'i lexojsh ingrediants label ne te gjithe artikujt qe i konsumon ti dhe une, me siguri ishe shtangur. Aty ka substanca shume te demshime per shendetin, nga aspekti medicinal. Kurse nga pozita islame vec e dijm se nese i bene dem trupit dhe shendetit eshte haram apo jo?
Nese bazohesh krejt cka thot shkenca e medicines sot, prap kame news per ty! Cka thua ti? A lindin femijt homoseksual? Do te thot ata nuk kane faj pse lindin te tille. Kete e vertetojn shkencat moderne medicinale.
Cka ta merr mendja, a ekziston ilaci per; kancer, diabetik,semundje te zemres e shume e shume smundje tjera? Pse nuk ka rezulltate? askurr nuk jane bere investime me te medhaja sesa ne kohna te sodit per te "zbulua" ilace lidhje me semundjet e lartepermendura. Por edhe askurr nuk kemi pas me shume te semur nga keto smurje, sesa ne kohe te sodit. Sepse ashtu duan........... Keshtu kane pune; mjeket, spitalet, farmacit, avoketnit e tjere..........
Vetem ujin qe e pijm, me perberje te "fluoride" dhe "chlorine" eshte aq i demshem sa qe peshku ngordh ne at uje.
Na e dijm nga hadithet, se cdo smundje ka ilac. Por si qe that edhe ju vet se;Kur'ani eshte burim i pashtershem. Ne te ka shume per te mesuar. Bile edhe ne te ardhmen, njohurit shkencore sado qe te perparojn, aty ne Kur'an gjinden.
Prandaj edhe beneficioni nga pirja e duhanit mund te jet aty. Na nuk dijm. Allahu Alem. Pra "don't jump over the conclusion"

Ne kohen kur ka zbrit Kur'ani, ajeti: "WE KUL-LUN FI FELEKIN JESBEHUUN" .... Edhe cdo njani
(planet) noton (siellet) ne nje Galaksion. Jasin. A ishte e llogjikshme per njerzit e asaj kohe, te shkullit te 7-te. Jo pra. por per neve sot eshte e llogjikshme, sepse te arrijturat shkencore e dokumentojn edhe pse shume me von.

Pra si perfundim do te kisha preferuar kete lutje Krijuesit te gjithsis: "O Zot na i fal mekatet qe i bejm me qellim dhe pa qellim." Poedhe AI thot se nese ruhemi nga mekate e medhaja, te voglat na i fal..... Inshallah.

P.S. I nderuar Hasan, nuk kame dyshim ne njohurit tua islame. Por mua pesonalisht me keq me bene dhjami-yndyra si dhe gjerat e ferguara ne voj, sesa duhani.
uliksi31 Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 15-02-07, 12:57   #19
valiii
 
Join Date: 24-12-06
Posts: 3,777
valiii has disabled reputation
Default

Quote:
Originally Posted by uliksi31-jr.
Ceshtja e pirjes se duhanit eshte diskutuar edhe me pare. Eshte fol e perfol aq shume, sa qe tash vetem te perserisim fjalet.

As ne Kur'an e as ne Hadithe nuk eshte e ndaluar pirja e duhanit. Vertet grupi qe e quan haram duhanin, gjith'here tenton te gjeje "arsye" per t'ia "ngjit" diku si haram. Por, a kane baze? Jo.
I nderuar Hasan, sa u perket atyre "ingrediants", qe na i solle lidhje me duhanin, une kame per ty news. Sikur t'i lexojsh ingrediants label ne te gjithe artikujt qe i konsumon ti dhe une, me siguri ishe shtangur. Aty ka substanca shume te demshime per shendetin, nga aspekti medicinal. Kurse nga pozita islame vec e dijm se nese i bene dem trupit dhe shendetit eshte haram apo jo?
Nese bazohesh krejt cka thot shkenca e medicines sot, prap kame news per ty! Cka thua ti? A lindin femijt homoseksual? Do te thot ata nuk kane faj pse lindin te tille. Kete e vertetojn shkencat moderne medicinale.
Cka ta merr mendja, a ekziston ilaci per; kancer, diabetik,semundje te zemres e shume e shume smundje tjera? Pse nuk ka rezulltate? askurr nuk jane bere investime me te medhaja sesa ne kohna te sodit per te "zbulua" ilace lidhje me semundjet e lartepermendura. Por edhe askurr nuk kemi pas me shume te semur nga keto smurje, sesa ne kohe te sodit. Sepse ashtu duan........... Keshtu kane pune; mjeket, spitalet, farmacit, avoketnit e tjere..........
Vetem ujin qe e pijm, me perberje te "fluoride" dhe "chlorine" eshte aq i demshem sa qe peshku ngordh ne at uje.
Na e dijm nga hadithet, se cdo smundje ka ilac. Por si qe that edhe ju vet se;Kur'ani eshte burim i pashtershem. Ne te ka shume per te mesuar. Bile edhe ne te ardhmen, njohurit shkencore sado qe te perparojn, aty ne Kur'an gjinden.
Prandaj edhe beneficioni nga pirja e duhanit mund te jet aty. Na nuk dijm. Allahu Alem. Pra "don't jump over the conclusion"

Ne kohen kur ka zbrit Kur'ani, ajeti: "WE KUL-LUN FI FELEKIN JESBEHUUN" .... Edhe cdo njani
(planet) noton (siellet) ne nje Galaksion. Jasin. A ishte e llogjikshme per njerzit e asaj kohe, te shkullit te 7-te. Jo pra. por per neve sot eshte e llogjikshme, sepse te arrijturat shkencore e dokumentojn edhe pse shume me von.

Pra si perfundim do te kisha preferuar kete lutje Krijuesit te gjithsis: "O Zot na i fal mekatet qe i bejm me qellim dhe pa qellim." Poedhe AI thot se nese ruhemi nga mekate e medhaja, te voglat na i fal..... Inshallah.

P.S. I nderuar Hasan, nuk kame dyshim ne njohurit tua islame. Por mua pesonalisht me keq me bene dhjami-yndyra si dhe gjerat e ferguara ne voj, sesa duhani.
pershendetje i nderuar

te citova ty inderuar si vlla ne islam dhe nuk dyshoj se ke dijeni per shume sende ne islam qofshin ato akide ose ndalesa,para se me ta parashtru nje pyetje te shkurt me duhet te pranoj se vet jam duhangji plus shume here te njejten pyetje ja kam parashtruar edhe vetit.

pra; athu valle kur une dhe ti ne kohen kur jemi duke pire duhan na afrohen melajket.
kur e dime shume mire se melajket (engjujt) nuk e durojn eren e keqe .

selam alejkum
valiii Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 15-02-07, 13:50   #20
uliksi31
coaching w..
 
Join Date: 19-11-03
Location: catskills
Posts: 10,297
uliksi31 i pazėvėndėsueshėmuliksi31 i pazėvėndėsueshėmuliksi31 i pazėvėndėsueshėmuliksi31 i pazėvėndėsueshėmuliksi31 i pazėvėndėsueshėmuliksi31 i pazėvėndėsueshėmuliksi31 i pazėvėndėsueshėmuliksi31 i pazėvėndėsueshėmuliksi31 i pazėvėndėsueshėmuliksi31 i pazėvėndėsueshėmuliksi31 i pazėvėndėsueshėm
Default

I nderuar Vali,

Falemderit per komplimente. Nuk ka dyshim se askurr neve si krijesa te te Allahut, kurr nuk mund te i falemderohemi Atij sa duhet, per gjithe te mirat qe na i ka dhen. Prandaj ne fund te shkrimit e shkruajta at lutje drejtuar Krijuesit, se pa dyshim te gjithe jemi mekatar edhe asnjani nga krijesat e Tij nuk do te hyn ne Parajs , sikur te mos ishte meshira e Tij. Por na shpresojm duke u bazuar ne hadithin e Profetit ku thot se nga 100 meshira te Tij, vetem nje eshte leshuar ne kete bote, per te gjitha krijesat e Tij, perfshir ketu edhe tjeret pervec njerzve. Kurse 99 tjera (meshira) do te na i dhuroj ne boten e amshuar. Prandaj pa meshiren e Tij me siguri te gjith jemi te humbur.
Ne kete forum une besoj se gjerat duhet thjeshtezuar pak, po mendoj nga spjeguesit islam. Ketu kemi antar te cilat nuk kan njohuri ose pak njohuri lidhje me keto ceshtje. Tani nga ana tjeter kemi edhe asish te cilet fyejn dhe nencmojn Profetin e Zotit si dhe cdo gje islame. Qe mua per 25 vjet kurr nuk me ka ndodh te ndegjoj ne Amerike aq anti islamizem sa ndegjoj ketu ne kete forum. Po edhe nese dikush fol dicka per fen islame si, Pat Robertson, ose ndonje jahudi, ate e kritikojn nga me te medhenjt, duke filluar nga Shtepia e Bardh. Sikur ndonje musliman do te fyente Jezu-Krishtin, une ma i pari do te ngre zerin.
Prandaj e shoh te arsyeshme qe fjalet e fundit mos t'i perdorim te parat, por te tregojm tolerance mes fetare, se ashtu na meson edhe feja islame. E jo kurqysh te kunderten.
Sa i perket eres se duhanit lidhje me afrimin e melekeve besoj se nga keto shkrime kemi edhe pergjegje. Ti e din se ken don AI e shpeton e kuj don AI kurr nuk ja jep driten e gjelbert. Pra Ai eshte apsollut ne cdo aspekt; i Gjithdijshmi, i Gjithemeshirshmi.
Ti sigurisht ke ndegjua punen e asaj lavires qe Zoti ja fali Parajsen, vetem pse i pat dhen uje nje qeni qe ishte duke ngordhur nga etja. Ose nje musliman ne kohen e Muhamedit a.s. qe kish pas pi tere jeten alkool. Por diten e xhuma e kish pas ndalua pirjen e alkoholit per hir te xhumas. At dite ishte vesh cdohere mire. Kur nje dite i than Muhamedit a.s se kishte vdek filan njeri. Ai tha se nuk do shkoj me ja fal xhenazen sepse ishte mekatar. Kur Xhebraili i erdh Muhamedit a.s. dhe i tha : ngritu se duhet me ja fal xhenazen, se urdher nga Zoti. Arsyeja se ky njeri ka jetuar larg dhe nuk ka pas kontakte me besimtaret. Por nje gje e ka dijt se dita e xhuma eshte dite e madhe. Pra ketu shihet se ken don Ai e fal e ken don ai se fal. Ai eshte ne charge per gjithcka. Dola nga tema per me spjegua esencen e temes.
Pra edhe era e parfumit me pengon jo te gjitha por disa, varet nga shija e personit.
uliksi31 Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 15-02-07, 15:47   #21
valiii
 
Join Date: 24-12-06
Posts: 3,777
valiii has disabled reputation
Default

Quote:
Originally Posted by uliksi31-jr.
I nderuar Vali,

Falemderit per komplimente. Nuk ka dyshim se askurr neve si krijesa te te Allahut, kurr nuk mund te i falemderohemi Atij sa duhet, per gjithe te mirat qe na i ka dhen. Prandaj ne fund te shkrimit e shkruajta at lutje drejtuar Krijuesit, se pa dyshim te gjithe jemi mekatar edhe asnjani nga krijesat e Tij nuk do te hyn ne Parajs , sikur te mos ishte meshira e Tij. Por na shpresojm duke u bazuar ne hadithin e Profetit ku thot se nga 100 meshira te Tij, vetem nje eshte leshuar ne kete bote, per te gjitha krijesat e Tij, perfshir ketu edhe tjeret pervec njerzve. Kurse 99 tjera (meshira) do te na i dhuroj ne boten e amshuar. Prandaj pa meshiren e Tij me siguri te gjith jemi te humbur.
Ne kete forum une besoj se gjerat duhet thjeshtezuar pak, po mendoj nga spjeguesit islam. Ketu kemi antar te cilat nuk kan njohuri ose pak njohuri lidhje me keto ceshtje. Tani nga ana tjeter kemi edhe asish te cilet fyejn dhe nencmojn Profetin e Zotit si dhe cdo gje islame. Qe mua per 25 vjet kurr nuk me ka ndodh te ndegjoj ne Amerike aq anti islamizem sa ndegjoj ketu ne kete forum. Po edhe nese dikush fol dicka per fen islame si, Pat Robertson, ose ndonje jahudi, ate e kritikojn nga me te medhenjt, duke filluar nga Shtepia e Bardh. Sikur ndonje musliman do te fyente Jezu-Krishtin, une ma i pari do te ngre zerin.
Prandaj e shoh te arsyeshme qe fjalet e fundit mos t'i perdorim te parat, por te tregojm tolerance mes fetare, se ashtu na meson edhe feja islame. E jo kurqysh te kunderten.
Sa i perket eres se duhanit lidhje me afrimin e melekeve besoj se nga keto shkrime kemi edhe pergjegje. Ti e din se ken don AI e shpeton e kuj don AI kurr nuk ja jep driten e gjelbert. Pra Ai eshte apsollut ne cdo aspekt; i Gjithdijshmi, i Gjithemeshirshmi.
Ti sigurisht ke ndegjua punen e asaj lavires qe Zoti ja fali Parajsen, vetem pse i pat dhen uje nje qeni qe ishte duke ngordhur nga etja. Ose nje musliman ne kohen e Muhamedit a.s. qe kish pas pi tere jeten alkool. Por diten e xhuma e kish pas ndalua pirjen e alkoholit per hir te xhumas. At dite ishte vesh cdohere mire. Kur nje dite i than Muhamedit a.s se kishte vdek filan njeri. Ai tha se nuk do shkoj me ja fal xhenazen sepse ishte mekatar. Kur Xhebraili i erdh Muhamedit a.s. dhe i tha : ngritu se duhet me ja fal xhenazen, se urdher nga Zoti. Arsyeja se ky njeri ka jetuar larg dhe nuk ka pas kontakte me besimtaret. Por nje gje e ka dijt se dita e xhuma eshte dite e madhe. Pra ketu shihet se ken don Ai e fal e ken don ai se fal. Ai eshte ne charge per gjithcka. Dola nga tema per me spjegua esencen e temes.
Pra edhe era e parfumit me pengon jo te gjitha por disa, varet nga shija e personit.
pershendetje uliks

uliks jame pjeserishte dakord me ty edhe une jam kunder ketyre temave qe hapen ne forum se e dim shume mire se Muhamedi a.s 13 vite ka fol veq per besim , e kto ndalesat jan thuajse gati te pa kapshme per nje fillestar ose nje musliman deklarativ,kurse nga ana tjeter bejm mekat sepse futet nje jomusliman dhe e shan All-llahun dhe Pejgamberin .
secili musliman qe eshte i udhezuar ne rruge te drejt nuk do ta fyente kurre Jezu Krishtin se e dime shume mire qfar respekti ja ka jap All-llahu ne Kur'an kur permendet me dhjetra here ,bile sureja Ali Imran eshte e kushtuar familjes se Ises a.s (krishtit),sureja Mejrem nenes se tij dhe nenes e te gjithe besimtareve dhe secili musliman qe e shan le ta din se ka dal nga feja.
uliks me duhet te flmnderoj per keto hadithe ,sigurishte qe i kam ndegjuar po te flmnderoj se mi rikujtove dhe me mbushe me iman , kurse sa i perket pirjes se duhanit te gjithe ulemaja (dijetart) jane dakord se eshte haram .
ta ceka punen e melaqeve sepse dihet mire sepse kur nuk te afrohen melaqet ateher e ke shejtanin afer , pra kur i ke melaqet afer je edhe afer All-llahut s.v.t , kurse .....

kalo bukur


valiii
valiii Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 15-02-07, 18:42   #22
Albanian eX|PerT
.•:*ØØØØØØØØØØØØØØØ*:•.
 
Join Date: 09-11-06
Posts: 4,027
Albanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėm
Default

Nuk deshiroj te futem ne kete debat, porse dua te shtoj ca gjera.
Quote:
Originally Posted by uliksi31-jr.
Cka thua ti? A lindin femijt homoseksual? Do te thot ata nuk kane faj pse lindin te tille. Kete e vertetojn shkencat moderne medicinale.

I nderuar, edhe pse kete nuk e ke drejtuar tek une, por tek hasani, porse une te them, se nuk eshte e sakte nje konkludim i tille, per kete lexo librin: Ceshtje bashkohore, te B. Philipsit, liber shume i bukur. Momentalisht nuk kam mundesi te sjell fragmente nga libri, por shpresoj ne te ardhmen, nese kemi mundesi, inshaAllah.

Per uliksi31-jr.
I nderuar! Kur lexova keto postime e juaja, me erdhi nje shprese e madhe, se elhamdulilah edhe "Mesime nga Kur'ani" (rubrika me e bukur) paska moderator. Diturija juaj fetare, me befasoi, sa qe thash ne vete, ku ka qene ky vella i yni, i ketij forumi para ca muaj, ku mu ne kete rubrik shahej e fyej Profeti Muhamed, ndersa postimet e tyre lulzonin pa asnje prekje moderimi. Jam qe ca muaj ketu ne forum, mirepo nje aktivitet tuaj te tille ketu ne kete rubrik si moderator qe jeni nuk kam par, porse nuk te akuzoj asgje, ndoshta ke qene i zene, porse mendoj qe duhet/duhesh, te jesh me syqel ndaj postimeve te pahijshme. Ndoshta po behem i tepert, porse mendoj ta ceki, ceshtjen e Saviorit. Sa tema provokative ka hapur, sa shkrime fyese ka bere, askush modifike nuk iu ka bere. Pse nje gje e tille? Sidoqofte, ju gezoni nje rrespekt tek une, ia kalofshmi sa me mire i nderuar. Allahu na bashkofte ne Xhennetet e Tij te larta.

Quote:
Originally Posted by uliksi31-jr.
I nderuar Vali,

Falemderit per komplimente. Nuk ka dyshim se askurr neve si krijesa te te Allahut, kurr nuk mund te i falemderohemi Atij sa duhet, per gjithe te mirat qe na i ka dhen. Prandaj ne fund te shkrimit e shkruajta at lutje drejtuar Krijuesit, se pa dyshim te gjithe jemi mekatar edhe asnjani nga krijesat e Tij nuk do te hyn ne Parajs , sikur te mos ishte meshira e Tij. Por na shpresojm duke u bazuar ne hadithin e Profetit ku thot se nga 100 meshira te Tij, vetem nje eshte leshuar ne kete bote, per te gjitha krijesat e Tij, perfshir ketu edhe tjeret pervec njerzve. Kurse 99 tjera (meshira) do te na i dhuroj ne boten e amshuar. Prandaj pa meshiren e Tij me siguri te gjith jemi te humbur.
Ne kete forum une besoj se gjerat duhet thjeshtezuar pak, po mendoj nga spjeguesit islam. Ketu kemi antar te cilat nuk kan njohuri ose pak njohuri lidhje me keto ceshtje. Tani nga ana tjeter kemi edhe asish te cilet fyejn dhe nencmojn Profetin e Zotit si dhe cdo gje islame. Qe mua per 25 vjet kurr nuk me ka ndodh te ndegjoj ne Amerike aq anti islamizem sa ndegjoj ketu ne kete forum. Po edhe nese dikush fol dicka per fen islame si, Pat Robertson, ose ndonje jahudi, ate e kritikojn nga me te medhenjt, duke filluar nga Shtepia e Bardh. Sikur ndonje musliman do te fyente Jezu-Krishtin, une ma i pari do te ngre zerin.
Prandaj e shoh te arsyeshme qe fjalet e fundit mos t'i perdorim te parat, por te tregojm tolerance mes fetare, se ashtu na meson edhe feja islame. E jo kurqysh te kunderten.
Sa i perket eres se duhanit lidhje me afrimin e melekeve besoj se nga keto shkrime kemi edhe pergjegje. Ti e din se ken don AI e shpeton e kuj don AI kurr nuk ja jep driten e gjelbert. Pra Ai eshte apsollut ne cdo aspekt; i Gjithdijshmi, i Gjithemeshirshmi.
Ti sigurisht ke ndegjua punen e asaj lavires qe Zoti ja fali Parajsen, vetem pse i pat dhen uje nje qeni qe ishte duke ngordhur nga etja. Ose nje musliman ne kohen e Muhamedit a.s. qe kish pas pi tere jeten alkool. Por diten e xhuma e kish pas ndalua pirjen e alkoholit per hir te xhumas. At dite ishte vesh cdohere mire. Kur nje dite i than Muhamedit a.s se kishte vdek filan njeri. Ai tha se nuk do shkoj me ja fal xhenazen sepse ishte mekatar. Kur Xhebraili i erdh Muhamedit a.s. dhe i tha : ngritu se duhet me ja fal xhenazen, se urdher nga Zoti. Arsyeja se ky njeri ka jetuar larg dhe nuk ka pas kontakte me besimtaret. Por nje gje e ka dijt se dita e xhuma eshte dite e madhe. Pra ketu shihet se ken don Ai e fal e ken don ai se fal. Ai eshte ne charge per gjithcka. Dola nga tema per me spjegua esencen e temes.
Pra edhe era e parfumit me pengon jo te gjitha por disa, varet nga shija e personit.

I nderuar! Shume gjera ne Islam, argumentohen me krahasim, apo sic quhet ne termonolojine Islame "kijjas". Krahasohen gjerat e kaluara me ato te epokes tone, dhe mund te arrijme deri tek definimi i nje ceshtje. Para ca muaj, ne nje tribun (dvd qe e shikova), te hoxhes se ndjere, Molla Jakup ef. Hasipi (Allahu e paste ne meshiren e Tij), u be nje pyetje e tille, sikur kjo ne kete teme, dhe hoxha u porgjigj, se, ska dyshim se cdo veper e demshme eshte e ndaluar ne esenc ne Islam, porse edhe ne raste konkrete vlen i njejti gjykim. Pastaj tha, duke e cituar fjalen e Allahu: Mos e mbytni veten tuaj..., se edhe duhani hy ne kete kategori. Dijetaret jane ndare ne dy opinione: 1. Haram (e ndaluar), 2. Mekruh (e papelqyeshme), porse nuk ka mendim te dijetareve eminent, qe ka thene se eshte teresisht i lejuar. Tani ata qe thone se eshte haram, e kane bazen ne Kur'an dhe Sunnet, ngase nje sure mban emrin "ed-Duhan (Tymi)", e qe na kjo fjale arabe rrjedh edhe emri i kesaj lende te demshme. Bile ne leximin e librit te Bilal Philipsit, rreth ketyre gjerave bashkekohore, ai thote, se, ata qe thone, ndoshta nuk vdes nese e pi, eshte njesoj sikur te thote: Po hidhem prej avionit, se ndoshta shpetoj, se kane shpetuar shume njerez, (shresoj se e kuptuat kete).

Ata dijetare qe mbajne mendin se eshte veper e papelqyeshme d.m.th. mekruh, gjithashtu jane po ata dijetare, qe kane mendimin se nese perseritet mekruhi, atehere ajo veper behet haram, e ndaluar.

Te gjithe dijetaret ne esenc e kane pare si haram kete veper, tek e fundit, cka mendoni, kur e dijme se veprat tek Allahu ndahen "Te mira, te dobishme", dhe "Te keqija, te demshme", ku mund te bie pirja e duhanit? Te behemi te sinqert, ė!

ps| I nderuar! Edhe une pajtohem plotesisht me ju, se ka shume tema te tjera per te cilat duhe folur, duke e pasur parasysh, se ketu ne forum jemi shumica qe nuk e njohim fene mire. Porse nje gje e tille, mund te behet me ndihmen dhe aktivitetin tuaj me neve anetaret mysliman.

Meshira e Allahut eshte shume e madhe. Sic thote Ai i Gjithefuqishmi: "O roberit e mi, qe e keni renduar veten me mekate, pendohuni, se meshira Ime eshte me e madhe se sa mekatet e juaja". Mirepo, duhet pasur parasysh, se nuk duhet ti mashtrojme njerezit e devijuar me shpresa, ngase kjo per te eshte inkurajim per mekatet, sikur, nese nje hoxhe, xhematit te tij, plo pleq e te meshuar, te iu mban ligjerat per rrespektin e prinderve, a ka efekt? Pra, edhe ne, ne forum duhet te diskutojme njekohesisht per te gjitha mesime kur'anore, duke treguar se Allahu meshiron ata qe pendohen sinqerisht dhe nuk kthehen ne ato mekate, porse edhe denon dhimshem ata qe jane kryenec dhe bejne mekate me qellim, dhe nuk permiresohen, ngase Allahu ka thene: Nuk eshte mekat per ju nese harroni..., porse eshte mekat, ajo qe zemrat tuaja e bejne me qellim.

Me falni se e zgjata, kisha nderin te diskutoj me ju, me rrespekt
Albanian eX|PerT
Albanian eX|PerT Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 15-02-07, 21:38   #23
arton bala
 
Join Date: 24-12-06
Posts: 1,014
arton bala i pazėvėndėsueshėmarton bala i pazėvėndėsueshėmarton bala i pazėvėndėsueshėmarton bala i pazėvėndėsueshėmarton bala i pazėvėndėsueshėmarton bala i pazėvėndėsueshėmarton bala i pazėvėndėsueshėmarton bala i pazėvėndėsueshėmarton bala i pazėvėndėsueshėm
Default

Quote:
Originally Posted by uliksi31-jr.

...

Tani nga ana tjeter kemi edhe asish te cilet fyejn dhe nencmojn Profetin e Zotit si dhe cdo gje islame. Qe mua per 25 vjet kurr nuk me ka ndodh te ndegjoj ne Amerike aq anti islamizem sa ndegjoj ketu ne kete forum. Po edhe nese dikush fol dicka per fen islame si, Pat Robertson, ose ndonje jahudi, ate e kritikojn nga me te medhenjt, duke filluar nga Shtepia e Bardh. Sikur ndonje musliman do te fyente Jezu-Krishtin, une ma i pari do te ngre zerin.

...

Prandaj e shoh te arsyeshme qe fjalet e fundit mos t'i perdorim te parat, por te tregojm tolerance mes fetare, se ashtu na meson edhe feja islame. E jo kurqysh te kunderten.
Sa i perket eres se duhanit ....
pershendetje!

une jam nder ata "muslimanet deklarativ", ata qe kane thumbuar dhe sarkazmuar profetin muhamed. ndonje pendim nuk njoh deri me tani. nese me con zoti edhe nje here ne ate situate ne te cilen isha (pra p.sh. nese perjetoj qe nje shqiptar musliman i thot nje shqiptari katolik "serb"), do e perserisja kete akt milimeter per milimeter.

prandaj gezohem qe ne mesin tone eshte nje njohes i islamit, i cili e arrite qellimin te edukoj vellezerit e mi muslimanź qe te mburren me bashkekombasit si dhe paraardhesit e tyre, te cileve disi si aksidentalisht dhe para pragut te deres se tyre ju detyrua ta mbrojne krishterizmin si kulturen dhe religjionin shqiptar te deriatehershem, e te disa nga ne edhe te derisotshem.

shpresoj qe nuk keni deshtuar te mesoni nga ato suret e gjithedijźshme e te gjithmeshirshme (e nganjehere edhe me shume se kjo) se ku te con nje mizź nese ti e kaleron ate. e respektoj gjergj kastriotin, eqrem cabej, ismail kadare, alfred moisiun e plot njerez tjere per cdo fjale e per cdo veper. a jam musliman i mire?
arton bala Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 15-02-07, 22:54   #24
Dilaver
 
Dilaver's Avatar
 
Join Date: 29-09-03
Posts: 2,294
Dilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėm
Default

Quote:
Originally Posted by hasanmehmeti
Per Zotin me akuzon me diqka qe nuk e kam , dhe per kete kerkoj qe Allahu te me pastroj nga akuzat e tilla dhe une nuk njoh njeri qe e quan veten Vahabi apo pasues i Vahabizmit .Psuesit e sektit tė shpikur nga Muhamed Ibn Abdulvehab quhen ”nexhdistė ose vehabist”. Ata gjithashtu quhen ”firka-i mel’une” (sekta tradhtare).

Kjo sektė thonė se- ndėrtimi i tyrbeve nė varr, minarja e xhamisė, dhe ngrėnja me lugė ėshtė risi nė islam (bidat), pastaj ata ndaluan pirjen e duhanit kallėn te gjitha llullat e duhanit, thyen e coptuan tė gjitha kutijat e duhanit si edhe instrumentet muzikore.

Libri: Kijamet ve ahiret nė faqen 388
__________________
Aj, qė shkon tuj mjellė e tuj hapė fjalė tė kqija e gergasa herė per njanin herė per tjetrin, me gojė tė kanunit thirret »Argat i keq«.
Dilaver Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 15-02-07, 23:33   #25
Albanian eX|PerT
.•:*ØØØØØØØØØØØØØØØ*:•.
 
Join Date: 09-11-06
Posts: 4,027
Albanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėm
Default

Quote:
Originally Posted by Dilaver


ndėrtimi i tyrbeve nė varr,
I nderuar! Ndertimin e objekteve fetare, apo faltoreve, mbi apo ne varre, e ka ndaluar i Derguari i Allahut, Muhamed a.s., e jo vehabitet.

Lexo keto transmetime-hadithe:

Nga Abdullah ibn Mes'udi i cili thotė se ka thėnė pejgamberi, paqja dhe shpėtimi i All-llahut qoftė mbi tė: ”Me tė vėrtetė njerėzit mė tė kėqij janė ata tė cilėt ballafaqohen me katastrofėn (shkatėrrimi i Ditės sė Kijametit) dhe janė tė gjallė, dhe ata tė cilėt i marrin varret pėr xhamia.” (Transmeton Ahmedi dhe Ibn Huzejmete)

Transmetohet nga Ebu Hurejra se Pejgamberi alejhi selam ka thėnė: “O All-llah! Mos e bė varrin tim idhull! E ka mallkuar All-llahu njė popull qė marrin varret e Pejgamberėve tė tyre pėr faltore.” (Transmeton Ahmedi)

Transmetohet nga Aishja, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, tė ketė thėnė: 'Ka thėnė Pejgamberi, paqja dhe shpėtimi i All-llahut qoftė mbi tė, gjatė sėmundjes, prej sė cilės nuk ėshtė shėruar mė:
“Allahu i ka mallkuar ēifutėt dhe tė krishterėt qė i kanė marrė varret e pejgamberėve tė tyre pėr faltore (xhami)”. (Buhari & Muslim)


Transmetohet nga Ebu Hurejra, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, tė ketė thėnė: 'Ka thėnė Pejgamberi, paqja dhe shpėtimi i All-llahut qoftė mbi tė:
”Allahu i shkatėrroftė ēifutėt dhe tė krishterėt qė i kanė marrė varret e Pejgamberėve tė tyre pėr faltore (xhami)!” (Buhari & Muslim)


Transmetohet nga Aishja dhe Ibn Abbasi, All-llahu qoftė i kėnaqur me ta, tė kenė thėnė se: 'Pejgamberi, paqja dhe shpėtimi i All-llahut qoftė mbi tė, nė momentet e vdekjes sė tij ka vendosur nė fytyrėn e tij njė pjesė tė leckės dhe kur ėshtė dėshpėruar, e ka hequr atė nga fytyra e tij duke thėnė:
"Allahu i shkatėrroftė ēifutėt dhe tė krishterėt qė i kanė marrė varret e pejgamberėve tė tyre pėr faltore (xhami)." Dhe thotė Aishja, All-llahu qoftė i kėnaqur me tė, qė tė ruhen ata tė cilėt bėjnė njė veprim tė tillė! (Buhari & Muslim)


Transmeton Aishja, se kur ka qenė Pejgamberi alejhi selam i sėmurė, ia kanė kujtuar disa nga gratė e tij njė kishė nė tokat e Habeshit, tė quajtur Marie, duke e ditur se Ummu Seleme dhe Ummu Habibete kanė kaluar nėpėr tokat e Habeshit. Ato ia kanė pėrmendur bukurinė dhe fotografitė e saj. Ka thėnė (Aishja):
“E ka ngritur kokėn Pejgamberi alejhi selam dhe ka thėnė: “Ata janė qė kur tė vdesė ndėr ta njė njeri i sinqertė, ndėrtojnė mbi varrin e tij xhami dhe pikturojnė piktura tė tilla. Ato janė krijesat mė tė urryera (kėqija) tek All-llahu.” (Buhari, Muslim, Nesa'i)

Transmetohet nga Xhundeb Ibn Abdullah el-Bexheli, All-llahu qoftė i kėnaqur me tė, tė ketė thėnė: ”Kam dėgjuar Pejgamberin, paqja dhe shpėtimi i All-llahut qoftė mbi tė, para vdekjes pėr njė kohė tė shkurtėr duke thėnė:
‘Unė jam i pastėr tek All-llahu nga ju, qė tė kem njė mik, me tė vėrtetė All-llahu mė ka marrė mua pėr mik (dost) ashtu siē e ka marrė Ibrahimin alejhi selam pėr mik. Sikur tė kisha marrė dikė pėr mik, do ta kisha marrė Ebu Bekrin, me tė vėrtetė ata qė kanė qenė para jush kanė marrė varret e tė Dėrguarve tė tyre pėr xhamia, ndėrsa ju mos i merrni varret pėr xhamia pėr atė se ju ndaloj nga njė gjė e tillė." (Muslim)

Transmetohet nga Harith en-Nexhrani se ka dėgjuar pejgamberin, paqja dhe shpėtimi i All-llahut qoftė mbi tė, pak para vdekjes duke thėnė:
”Me tė vėrtetė ata qė kanė qenė para jush i kanė marrė varret e tė dėrguarve tė tyre dhe njerzėve tė sinqertė pėr xhamia, mirėpo ju mos i merrni varret xhamia sepse unė (Muhamedi alejhi selam) ju ndaloj nga kjo!" (Transmeton Ibn Ebi Shejbe)

Transmetohet nga Usame bin Zejd se Pejgamberi alejhi selam ka thėnė gjatė sėmundjes prej sė cilės edhe ka vdekur:
“M’i sillni shokėt e mi!” Kanė hyrė tek ai dhe ka qenė mė fytyrė tė mbuluar (e ka zbuluar fytyrėn) dhe ka thėnė: “Allahu i ka mallkuar ēifutėt dhe tė krishterėt qė i kanė marrė varret e pejgamberėve tė tyre pėr faltore (xhami)!” (Transmeton Tajalesi ne Musnedin e tij)

Nga Ali bin Ebi Talib transmetohet tė ketė thėnė: “Mė ka takuar Abbasi dhe mė ka thėnė: ‘O Ali! Na dėrgo neve te i Dėrguari i All-llahut, ndoshta kemi diēka pėr ta pyetur apo qė t’i kėshillojė edhe tė tjerėt pėrmes neve. Kemi hyrė tek ai, dhe ai me sy tė mbyllur e ka ngritur kokėn dhe ka thėnė: “I mallkoftė All-llahu ēifutėt qė kanė marrė varret e Pejgamberėve tė tyre pėr faltore!” Kur e pamė se ēka na kėshilloi, u larguam dhe nuk pyetėm mė asgjė. (Transmeton Ibn Seadi dhe Ibn Asakir)

Transmetojnė nėnat e besimtarėve (gratė e Pejgamberit alejhi selam) se sahabėt kanė pyetur se si ta rregullojnė varrin e Pejgamberit alejhi selam; A ta bėjnė xhami? Ka thėnė Ebu Bekri: “Kam dėgjuar Pejgamberin alejhi selam dukė thėnė: “I mallkoftė All-llahu ēifutėt dhe tė krishterėt qė kanė marrė varret e pejgamberėve tė tyre pėr faltore!” (Transmeton Ibn Zenxheuie)

Pra i nderuar, shpresoj ta kesh te qarte, se ndalimi i adhurimit ne varreza, ndertimi i xhamija mbi varre, dhe gjera te ngjajshme jane haram-te ndaluara, ne Islam, e qe kush ben gjera te tilla, eshte i mallkuar nga gjuha e Profetit te dalluar.


Veprat e tilla, jane shirk, d.m.th. idhujtari, dhe nje veprim te tille e bejne vetem idhujtaret, e jo besimtaret e vertete, d.m.th. ata qe e besojne vetem nje Zot, te Cilin e adhurojne.

Me rrespekt per ju i nderuar
albanian expert
Albanian eX|PerT Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 15-02-07, 23:44   #26
Dilaver
 
Dilaver's Avatar
 
Join Date: 29-09-03
Posts: 2,294
Dilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėm
Default

Temė diskutimi ėshtė duhani: A lejohet pirja e duhanit nė Islam ?

Unė e kam cekur se si u ndalua dhe nga kush u ndalua duhani, sa i pėrket tyrbeve mund tė hapni tem tjetėr e diskutojmė edhe pėr atė, ose edhe pėr ngrenjėn me lugė.
__________________
Aj, qė shkon tuj mjellė e tuj hapė fjalė tė kqija e gergasa herė per njanin herė per tjetrin, me gojė tė kanunit thirret »Argat i keq«.
Dilaver Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 15-02-07, 23:59   #27
Albanian eX|PerT
.•:*ØØØØØØØØØØØØØØØ*:•.
 
Join Date: 09-11-06
Posts: 4,027
Albanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėm
Default

I nderuar! Faleminderit per kete perkujtim, porse une kete e pash te nevojes per ta sqaruar.

Shpresoj te jeni me mua, ne ate, qe mos te mirremi me gjera sekondare, a te hajme me luge apo jo,..? etj., keto jane muhabete, qe ata qe mundohen te kapen per to, tregojne "seriozitetin" e qasjes se tyre ne teme .

Me rrespekt vella
albanian expert
Albanian eX|PerT Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 16-02-07, 00:58   #28
hasanmehmeti
 
hasanmehmeti's Avatar
 
Join Date: 22-03-05
Location: Dunja
Posts: 2,150
hasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėm
Send a message via Skype™ to hasanmehmeti
Default

selamualejkum musliman

Dilaver shkruan:
Quote:
Psuesit e sektit tė shpikur nga Muhamed Ibn Abdulvehab quhen ”nexhdistė ose vehabist”. Ata gjithashtu quhen ”firka-i mel’une” (sekta tradhtare).

Kjo sektė thonė se- ndėrtimi i tyrbeve nė varr, minarja e xhamisė, dhe ngrėnja me lugė ėshtė risi nė islam (bidat), pastaj ata ndaluan pirjen e duhanit kallėn te gjitha llullat e duhanit, thyen e coptuan tė gjitha kutijat e duhanit si edhe instrumentet muzikore.


Libri: Kijamet ve ahiret nė faqen 388
O dilaver vellait , keto mesele e di , po leje se nuk eshte tema atu por pergjigjmu mua ne pyetjet e mia qe ti kame bere nje nga nje , ne menyr qe pastaj une te tregoj se Nuk eshte vetem Shejkh Abulvehabi rahimehullah qe e ka bere duhanin haram por jane edhe shume dijetar te methehebit Hanefi qe e ke ti ne qef qe e kan bere haram madje edhe shkrime kane shkru per te , por ti per diqka qe nuk e ke ndegju me heret mendon se vetem nga Abdulvehabi ka filluar kjo mesele dhe hukmi i saj ne Islam. Asgje nuk ka filluar dhe as mbaruar me nje Alim ne Islam , por ka mundesi qe ai ne kohen e vet te kete punuar per te ndihmuar qe meselet e fese ,njerezit e thjesshte ti kuptojn me mire. Dhe e di qe e ke sikur semundje temene e Vahabizmit , por ata nuk egzistojne asgje kundi se nese jane vetem Vahabit qe e bajn haram duhanin ateher kur ti ceku disa dijetar te medhenje hanefi qe me qindra vite para Abdulvehabit e kan bere duhanin haram , na qenkan edhe ata Vahabi , jo o vellait keto gjera nuk shkojne ashtu .Por do sqarohen ngadal ngadal , vetem saberin Allahu na dergofte dhe na dhente bereqet ne jeten tone dhe kohen gjithashtu .Ndersa sa i perket ketyre meseleve tjera , ti e din mire se kur ke fol me mua tek shkolla juridike hanefite atje , me ke dhene definicion jo te sakte te fjales Bidat , ndoshta tash e ke mesuar ate mirpo hape temen e mos e bej lamsh ketu dhe inshaAllah do te pergjigjemi edhe pse jemi te zene keto dy jave me mesime.


Arton Bala , nje njeri qe e paraqet Islamin aq poshte ne temat tuaja dhe poezit me bene mua te mos keme kohe ti lexoj shkrimet e tua , pasi nuk ia vlen te hupe kohe , e sidomos kur thua se duhani na qenka i dobishem per qetsim per ata qe e pine .Ne themi se eshte haram dhe nuk ben te pihet e ti na thua qe eshte i dobishem .Demi me dem nuk sherohet loles .

Ndersa me Allahun qendron suksesi.

selamualejkum musliman
__________________
Faik Konica:"Po mos te ishte islami shqiptaret do te ishin me shume ne numer po jo shqiptar"

"Me tė vėrtet fjalėt tona do tė qėndrojnė tė vdekura pėrderisa ne nuk do tė vdesim pėr qėshtjen e tyre keshtu qė ato tė mbesin tė gjalla midis tė gjallėve”

"Nena" Tereze:‘Ami Bharater Bharat Amar’ (‘I am Indian and India is mine’) Une jam indiane dhe India eshte imja.
hasanmehmeti Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 16-02-07, 01:08   #29
hasanmehmeti
 
hasanmehmeti's Avatar
 
Join Date: 22-03-05
Location: Dunja
Posts: 2,150
hasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėm
Send a message via Skype™ to hasanmehmeti
Default

Selamualejkum musliman


Ulikes , per me qartesu kete teme ateher duhet ne si besimtar nese i themi vetit kur te flitet per lejesat e ndalesat te kemi kulturen qe e permend Allahu subhanehu we teAla ne Kuran ku thote:

“Thėnia e vetme e besimtarėve, kur ata thirren nė Allahun dhe tė Dėrguarin e Tij qė tė gjykojė nė mes tyre ėshtė: Dėgjojmė dhe bindemi. Ata janė tė suksesshmit.” [Sureja en-Nur, 24:51].

Pra le te jete thenja e jone nese jemi besimtar dhe deshirojme te jemi te suksesshem Degjuam dhe Bindemi.Shume me rendesi eshte per tu kuptuar ajeti i mesiperm per te qene i sinqert me pastaj.

Ju thoni:
Quote:

Ceshtja e pirjes se duhanit eshte diskutuar edhe me pare. Eshte fol e perfol aq shume, sa qe tash vetem te perserisim fjalet.
NUk eshte perfol shume , vetem artikulli i mesiperm eshte cekur nga une ndersa ata qe e kann lejuar vetem kann llomotitur per ta ber te lejuar ate.

Ju thuani:


Quote:
As ne Kur'an e as ne Hadithe nuk eshte e ndaluar pirja e duhanit.


Ai qe gjykon vetem me Kuran dhe Hadithe , dhe i lene anash Seleful Salih nuk e ka kuptuar fene Islame dhe nuk i ka kuptu rregullat e sheriatit mire .Kush jane Seleful Salih , jane te paret tane te devotshem , Sahabet, Tabeinet ,Tabitabeinet , Imamet e methhebeve te njohura Ebu Hanife , Imam Maliku , Shafiu dhe Ahmedi , e me pastaj ata qe i pasuan ata pa u bere ekstrem ne njeren apo ne tjetrin imam kushdo qofte ai.Pra ti po shifet se nuk e ke kuptuar mire ate mesele , dhe nuk beson ende se per qdo gje ne kete jete e deri ne diten e gjykimit ka Pergjigjie kjo Fe e jona me te gjitha ato pjeset qe i permenda ; Kuranin , Sunetin dhe Seleful Salih.

Ju thuani:

Quote:
Vertet grupi qe e quan haram duhanin, gjith'here tenton te gjeje "arsye" per t'ia "ngjit" diku si haram. Por, a kane baze? Jo.


Shiqo se ku bie vellait , ata qe e quajn haram jane te gjithe dijetaret e botes Islame qe vlen te mirret feja prej tyre , Nese ke ndegjuar se ka ndonje dijetar qe ta ka bere te lejushme duhanin na bie dhe ne do e pranojme per hire te Allahut se eshte ashtu .Argumente ka gjithmon ne fene Islame , por dikujt here I mbyllen syt e ballit e here te zemeres dhe nuk I pranon per tia lehtesuar vehtes kete fe.Dhe argumentet do ti shofim bidhniteAla.


Pastaj thuani:


Quote:
I nderuar Hasan, sa u perket atyre "ingrediants", qe na i solle lidhje me duhanin, une kame per ty news. Sikur t'i lexojsh ingrediants label ne te gjithe artikujt qe i konsumon ti dhe une, me siguri ishe shtangur. Aty ka substanca shume te demshime per shendetin, nga aspekti medicinal. Kurse nga pozita islame vec e dijm se nese i bene dem trupit dhe shendetit eshte haram apo jo?


Te kame thene se eshte Haram dhe kam argumente per te.Por me thuaj me plote kuptimin e fjales se “duhani eshte i demshem dhe nuk ka dobi gje ne te , e pastaj do fillojm te argumentohemi se nuk e kam ne qef te bej postime te padobishme per muslimanet.

Ju thuani:

Quote:
Nese bazohesh krejt cka thot shkenca e medicines sot, prap kame news per ty! Cka thua ti? A lindin femijt homoseksual? Do te thot ata nuk kane faj pse lindin te tille. Kete e vertetojn shkencat moderne medicinale.

Pse te marre medicinen une kur ajo eshte kunder lligjeve te fese , dhe nje konkludim I till per ata ateher nuk eshte nga te gjithe por eshte nga disa njerez dhe shumica e tyre jane mjeke Kafira , ndersa mjeket musliman kete kurr se kane thene , dhe per me shume lexo historin e Popullit te Lutit.Dhe nuk eshte tema e tyre ketu , por inshaAllah ke mendimin e fese mbi ta , se nuk eshte puna mire ateher per nje muslimanet qe mendon dhe gjykon ndryshe nga kjo fe.

Pastaj thua ti:

Quote:
Cka ta merr mendja, a ekziston ilaci per; kancer, diabetik,semundje te zemres e shume e shume smundje tjera? Pse nuk ka rezulltate? askurr nuk jane bere investime me te medhaja sesa ne kohna te sodit per te "zbulua" ilace lidhje me semundjet e lartepermendura. Por edhe askurr nuk kemi pas me shume te semur nga keto smurje, sesa ne kohe te sodit. Sepse ashtu duan........... Keshtu kane pune; mjeket, spitalet, farmacit, avoketnit e tjere..........
Vetem ujin qe e pijm, me perberje te "fluoride" dhe "chlorine" eshte aq i demshem sa qe peshku ngordh ne at uje.

Na e dijm nga hadithet, se cdo smundje ka ilac.
Por si qe that edhe ju vet se;Kur'ani eshte burim i pashtershem. Ne te ka shume per te mesuar. Bile edhe ne te ardhmen, njohurit shkencore sado qe te perparojn, aty ne Kur'an gjinden.
Prandaj edhe beneficioni nga pirja e duhanit mund te jet aty. Na nuk dijm. Allahu Alem. Pra "don't jump over the conclusion"Mos thuaj Na por thuaj thjeshte Une dhe te gjithe ata qe nuk e kane kuptuar mire.Ndersa Ulemaja po thojne se ka dhe i kane prur ato argumente por prap dikujt nuk i bajn syte drite.

Pastaj thuani:

Quote:
Ne kohen kur ka zbrit Kur'ani, ajeti: "WE KUL-LUN FI FELEKIN JESBEHUUN" .... Edhe cdo njani
(planet) noton (siellet) ne nje Galaksion. Jasin.
A ishte e llogjikshme per njerzit e asaj kohe, te shkullit te 7-te. Jo pra. por per neve sot eshte e llogjikshme, sepse te arrijturat shkencore e dokumentojn edhe pse shume me von.Pra kjo shkenca qe tash ti po bazohesh , e ka bere Duhanin si Demtues per shendetin e njeriut qe mund ta qoje deri ne vdekje. A e ka bere apo jo ? Sigurisht qe po , edhe mjeket musliman qe i kane frike Allahut e kane thene kete dhe ne i pyesim se pari ata qe i kane frike Allahut e pastaj marrim nga tjeret siq eshte rasti i Ebu Hurejres radiallahu anhum qe muar nga Shejtani permendjen e ajetul kursije.Ne na lejohet te marrim nga te tjeret perderisa ajo eshte ne pajtim me rregullat tona te fese.

Pastaj thua:
Quote:

Pra si perfundim do te kisha preferuar kete lutje Krijuesit te gjithsis: "O Zot na i fal mekatet qe i bejm me qellim dhe pa qellim." Poedhe AI thot se nese ruhemi nga mekate e medhaja, te voglat na i fal..... Inshallah.


Edhe ne Luslim nje lutje te tille , dhe themi se duhani eshte mekat ndaj Allahut subhanhu we teAla , prandaj lusim ate qe te na fal ne dhe ata qe e perdorin Allahu ua mundesofte ti largohen sa me shpejt keti harami.Pra muslimani nuk duhet te jetoj vetem ne peshoren e shpreses tek meshira e Allahut subhanehu we teAla , por edhe ne ate te frikes dhe denimit te Tij subhanehu we teAla

Pastaj thua:

Quote:
P.S. ……………. Por mua pesonalisht me keq me bene dhjami-yndyra si dhe gjerat e ferguara ne voj, sesa duhani.


Mos e ha ateher , por ta dish se edhe tek ato ka diqka hajr dhe atu ku ka hajr eshte meselja tjeter se atu ku nuk ka asgje hajr siq eshte Duhani .Pra edhe eshte i tille si haram.Dhe ty nese ta verteton mjeku musliman apo edhe nje numer i mmjaftushem i mjekeve kafira se je nje Tipp qe nuk i duron ato mos i ngren se do i besh dem shendetit tend , dhe ta dish se e ke farze perkujdesjen ndaj shendetit per aq sa mundesh.

Selamualejkum musliman.
__________________
Faik Konica:"Po mos te ishte islami shqiptaret do te ishin me shume ne numer po jo shqiptar"

"Me tė vėrtet fjalėt tona do tė qėndrojnė tė vdekura pėrderisa ne nuk do tė vdesim pėr qėshtjen e tyre keshtu qė ato tė mbesin tė gjalla midis tė gjallėve”

"Nena" Tereze:‘Ami Bharater Bharat Amar’ (‘I am Indian and India is mine’) Une jam indiane dhe India eshte imja.
hasanmehmeti Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 16-02-07, 17:12   #30
Dilaver
 
Dilaver's Avatar
 
Join Date: 29-09-03
Posts: 2,294
Dilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėm
Default

Hasan aga, pyetjet tė cilat i ke parashtruar, unė tė kam drejtuar e pasi qė po insiston po tė drejtoj nė adresė tė saktė, tė njejetėn pėrgjigje e ke edhe nga unė, si mė poshtė.
http://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=20559

http://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=14276

http://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=13813

http://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=14141

Nė besimin islam ėshtė e ndaluar tė shkaktosh dėme tjerve, ndersa pirja e duhanit pa marr parasysh edhe pse ka capina qė mundohem me radhit nė listėn e gjėrave tė ndaluara, nė asnjė mėnyrė nuk pranohet si haram, pra nuk ėshtė e ndaluar PIRJA E DUHANIT sepse me pirjen e duhanit njeriu i bėn dėm veti.Ja po e sjelli edhe materialin tėnd nė tė cilin bazohe sa pėr t’a lehtėsuar punėn mos me u lodh shumė me ato copy paste.

http://forumi.kurandhesunet.net/feja-dhe-shoqeria(32)/eshte-haram-e-ndaluar-pirja-e-duhanit(1057).htmlhttp://www.alb-net.com/pipermail/alb-islam/2000-June/000029.htmlPa marrė parasysh kush ka thėnė tė gjitha kėto bien poshtė sipas rregullave dhe dispozitave islame, pasi qė nuk kemi ndonjė tekst Kur’anor por as nė synet tė profetit i cili nė menyrė tė prerė ndalon pirjen duhanit.

Gjdo tėntim i mbrojtjės sė kėsaj teze tė rrėjshme ėshtė sikurse tentimi i drejtimit tė brirėve tė dashit.....


__________________
Aj, qė shkon tuj mjellė e tuj hapė fjalė tė kqija e gergasa herė per njanin herė per tjetrin, me gojė tė kanunit thirret »Argat i keq«.
Dilaver Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Reply


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

All times are GMT +1. The time now is 19:43.
Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2016, vBulletin Solutions, Inc.