Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Go Back   Dardania.de > Kultura > Kultura kombėtare
User Name
Password
Kultura kombėtare Materiale tė reja, zbulime dhe ide personale per gjuhėsinė, artin, historinė ...Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 07-03-07, 10:10   #1
Penesti
 
Join Date: 15-02-07
Posts: 379
Penesti me shokė shumePenesti me shokė shume
Default 7 Marsi dita e arsimit shqip

urime Festa E Arsimit Shqip


Penesti Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Nyje Interesante
Old 07-03-07, 11:06   #2
Agolli
 
Join Date: 14-02-06
Posts: 14,234
Agolli i pazėvėndėsueshėmAgolli i pazėvėndėsueshėmAgolli i pazėvėndėsueshėmAgolli i pazėvėndėsueshėmAgolli i pazėvėndėsueshėmAgolli i pazėvėndėsueshėmAgolli i pazėvėndėsueshėmAgolli i pazėvėndėsueshėmAgolli i pazėvėndėsueshėmAgolli i pazėvėndėsueshėmAgolli i pazėvėndėsueshėm
Default

Urime 7 Marsi......dita e mesuesve dhe arsimit Shqip!

I dashuri dhe te dashurat mesues/e.''''Shprehi falenderimin tim per miresin tuaj, korrektesin dhe punen tuaj te pa lodhshme, u jam mirenjohes perjet...


Nxenesi...........Agolli!!
Agolli Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 07-03-07, 11:41   #3
Prishtinasja_
 
Prishtinasja_'s Avatar
 
Join Date: 15-06-05
Location: Larg Prishtines
Posts: 11,614
Prishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėm
Default

Me rastin e 7 marsit dites se mesuesit te gjithe arsimtareve URIME FESTEN !!!

Dhe vecanerisht ja uroj babit tim
__________________
Rendesia e njeriut nuk matet me vendin qe ai ze,por me boshllėkun qe krijon kur ai iken....!!!!
Prishtinasja_ Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 07-03-07, 12:14   #4
GENNTI
 
Join Date: 23-02-07
Location: Londer
Posts: 6
GENNTI i vlerėsuar jo keq
Default 7marsidita e arsimit shqip

persherndes mesuesit, arsimetaret, profesoret,e mese shumeti mesuesin time te pare me porosine se nuke do i harroje kurre shtagat e tua.
__________________
Sa me shume te kundershtohet nje ide ,aq me shume behet e .fuqishme
GENNTI Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 07-03-07, 12:21   #5
Paradox_13
 
Paradox_13's Avatar
 
Join Date: 06-02-06
Posts: 13,720
Paradox_13 i pazėvėndėsueshėmParadox_13 i pazėvėndėsueshėmParadox_13 i pazėvėndėsueshėmParadox_13 i pazėvėndėsueshėmParadox_13 i pazėvėndėsueshėmParadox_13 i pazėvėndėsueshėmParadox_13 i pazėvėndėsueshėmParadox_13 i pazėvėndėsueshėmParadox_13 i pazėvėndėsueshėmParadox_13 i pazėvėndėsueshėmParadox_13 i pazėvėndėsueshėm
Default

Me fat festa te dashur mesues,mesuese dhe gjithe ju puntoreve te arsimit ,qe gjithnje ishit ne sherbim te dijes dhe bartjes se saj nga gjenerata ne gjenerat.

Urime.
Paradox_13 Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 07-03-07, 13:13   #6
Zero Cool
Administratorėt
 
Zero Cool's Avatar
 
Join Date: 18-03-03
Location: Netherland
Posts: 32,936
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Default


Edhe une po i pershendes ata qe kontribojne ne te ardhmen e kombit, ne pasurine me te madhe te njeriut "DIJEN".
Extra pershendetje per mėsueset.__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 07-03-07, 13:26   #7
Murgesha
 
Murgesha's Avatar
 
Join Date: 24-10-03
Location: Diku nėpėr botė....
Posts: 40,987
Murgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėm
Default

Edhe unė pėrshėndes tė gjithė mėsuesit shqiptar. Pėr dijen qė na e dhanė, pėr hapje syri, pėr sakrificat e shumta nė punėn e tyre e mbi tė gjitha pėr mėnyrėn se si na mėsuan pėr tė ruajtur identitetin tonė edhe atėherė kur tė folėsh pėr kėto gjėra don tė thoshte humbje lirie ose edhe mė keq humbje jete.
__________________
Mė duaj ose mė urrej, sepse qė tė dyja janė nė favorin tim. Nėse mė do, do jem gjithnjė nė zemren tėnde, nėse mė urren do jem gjithmonė nė mendjen tėnde!
Murgesha Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 07-03-07, 13:28   #8
jEtA_1
My Eye
 
jEtA_1's Avatar
 
Join Date: 01-01-07
Location: Londer
Posts: 3,562
jEtA_1 i pazėvėndėsueshėmjEtA_1 i pazėvėndėsueshėmjEtA_1 i pazėvėndėsueshėmjEtA_1 i pazėvėndėsueshėmjEtA_1 i pazėvėndėsueshėmjEtA_1 i pazėvėndėsueshėmjEtA_1 i pazėvėndėsueshėmjEtA_1 i pazėvėndėsueshėmjEtA_1 i pazėvėndėsueshėmjEtA_1 i pazėvėndėsueshėmjEtA_1 i pazėvėndėsueshėm
Default

Gjithashtu edhe une i bashkangjitem urimit te festes se 7 marsit dites se mesuesit uroj qe ne te ardhmen kontributin e tyre ta vlersojm edhe me shume sesa deri me tani , kuptohet nese deshirojm qe te kemi gjenerata me te mira ne te ardhmen
__________________
Ne endra nene po me vjene ralle
Ndonse te varri kame ardhur shpesh
Cdo lot i imi pikon vec malle
Ti nuk me flet vetem buzqesh...
jEtA_1 Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 07-03-07, 14:30   #9
Albanian eX|PerT
.•:*ØØØØØØØØØØØØØØØ*:•.
 
Join Date: 09-11-06
Posts: 4,027
Albanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėm
Default

...7 Marsi.....!!!

...urime te gjitheve, posacerisht,... mesimdhenesve,...!!! ...te cilet me sinqeritet e dinjitet, vepruan per gjuhen e embel te pellazgeve tane te dashur... !!!

Krenar te jesh shqiptar...!!!

albanian,
Albanian eX|PerT Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 07-03-07, 15:09   #10
uck_aksh
Lavdi Dėshmorve
 
uck_aksh's Avatar
 
Join Date: 02-10-04
Location: Vevey-Suisse
Posts: 5,187
uck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėm
Default

edhe un ju uroj te gjithve mesuesve festen
__________________
Ne shqiptaret e kemi tradit
Qe t'a duam njeriun me zemer e me shpirt
Jemi xheloze por kemi te drejt
Se dashuria e shqiptarve eshte shume shtrenjt
uck_aksh Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 07-03-07, 15:17   #11
gazi-de
mergimtari
 
gazi-de's Avatar
 
Join Date: 11-12-06
Location: ger
Posts: 32,034
gazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėm
Default

Dhe une ja uroje kete feste mesusve tane,te cilet gjdo here kene prane nxensve dhe femive tane,edhe ne ditet me te veshtita qe ishte populli une..
URIME FESTA MESUSE TE DASHURE....................
__________________
09.08.2009 syn ti me ben te ndihem mire ;)
gazi-de Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 07-03-07, 15:35   #12
falma_lotin
 
falma_lotin's Avatar
 
Join Date: 05-02-07
Location: Ne doren e Zotit...
Posts: 770
falma_lotin i njohur pėr tė gjithėfalma_lotin i njohur pėr tė gjithėfalma_lotin i njohur pėr tė gjithėfalma_lotin i njohur pėr tė gjithėfalma_lotin i njohur pėr tė gjithėfalma_lotin i njohur pėr tė gjithėfalma_lotin i njohur pėr tė gjithė
Default

Urime 7 Maresi te gjithe Mesueseve:

Sod eshte vertet Dita e Mesuesit dhe nje profesjon i tille meriton te nderohet ne nje date historike si kejo qe eshte sod dhe une dua te uroj te gjithe mesueseve sukesese ne kete dite dhe sukesese me shume ne ditet e vitet tjera ne vijim.
Festa e 7 Marsit eshte festa e Mesuesit eshte feste edhe e te gjithe familjeve shqipetare te cilet kane femijet si nxenes , si studente ,si mesues e petagogen ne shkollat dhe universitetet tona.

urim i ngrohete per te gjithe ata , qe me zemer te mbushur plot dashuri , percjellin dituri prandaj ,Gezuar per te gjithe 7 Marsin , Diteb e Mesuesit.
Urimet ju dergoj te gjithe atyre mesimdhenseve qe ne vitet me te veshtira ne ate kohen te veshtire pra gjat luftes ne Kosove u shperndan anekend Kosoves neper shtepija private neper oda te ndryshme ne fusha te Kosoves duke safrikuar vetem qe rinia per te percjelle diturine e mos te i len rinin pa dituri pra nje urim te veqante atyre te gjitheve mesues e petagoge qe sod punojne pa u lodhur rinia jone te ndritohet e te lartesohet .

E ardhmja e nje femije varet nga nje mesues i mire dhe detyren e te mesuarit te tij nuk mund ta kryej si duhet asnje njeri tjeter veteem se mesuesi.

Me rrespekte .
falma_lotin

__________________
Kurr mos e dashuroni njeriun qe per juve nuk e ka shkru Zoti ,sepse tere jeten do te ju shoqeroj LOTI....

(`*•.ø(`*•.ø ø.•*“)ø.•*“)
.*(`**♥falma_lotin.♥*“)*.
(ø.•*“(ø.•*“ `*•.ø)`*•.ø)
falma_lotin Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 07-03-07, 17:35   #13
Buqja_ch
Prishtinalike
 
Buqja_ch's Avatar
 
Join Date: 03-03-07
Location: Zh _ Pr
Posts: 20,970
Buqja_ch i pazėvėndėsueshėmBuqja_ch i pazėvėndėsueshėmBuqja_ch i pazėvėndėsueshėmBuqja_ch i pazėvėndėsueshėmBuqja_ch i pazėvėndėsueshėmBuqja_ch i pazėvėndėsueshėmBuqja_ch i pazėvėndėsueshėmBuqja_ch i pazėvėndėsueshėmBuqja_ch i pazėvėndėsueshėmBuqja_ch i pazėvėndėsueshėmBuqja_ch i pazėvėndėsueshėm
Default

Edhe un se bashku me ju do tjau uroi ket dite Mesuasav ton
e MERITOJN..
Urime e shume te mira per te gjithe.....
Buqja_ch Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 07-03-07, 18:40   #14
Giovanni
I pa pune
 
Join Date: 16-02-04
Location: Ne planetin Toke
Posts: 11,800
Giovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėm
Default

Edhe une po ju bashkangjitem urimeve te juaja dhe ju uroj mesusve shqipetar diten e 7 marsit dhe ishalla ju rrisim pagat.

I uroj shume babit tim diten e mesusit pasi qe eshte edhe aj mesues i matematikes.


Urime 7 marsi o mesusaaaa
Giovanni Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 06-03-08, 15:22   #15
Dardan Kastrati
vizionar
 
Dardan Kastrati's Avatar
 
Join Date: 18-08-05
Location: Pranė Erės...
Posts: 10,723
Dardan Kastrati i pazėvėndėsueshėmDardan Kastrati i pazėvėndėsueshėmDardan Kastrati i pazėvėndėsueshėmDardan Kastrati i pazėvėndėsueshėmDardan Kastrati i pazėvėndėsueshėmDardan Kastrati i pazėvėndėsueshėmDardan Kastrati i pazėvėndėsueshėmDardan Kastrati i pazėvėndėsueshėmDardan Kastrati i pazėvėndėsueshėmDardan Kastrati i pazėvėndėsueshėmDardan Kastrati i pazėvėndėsueshėm
Send a message via Yahoo to Dardan Kastrati
Default Titulli: 7 Marsi dita e arsimit shqip

7 Marsi -Dita e Mesuesit

Nje nga temat me te renda e te shpeshta te mendimit aktual ,politik ka qene edhe eshte Arsimi dhe kultura shqiptare.Arsimi dhe kultura e nje populli jane pikerishte shpirti i nje Kombi,nese shkatrohet ai shpirt ,sikur vdes trupi i njeriut dhe me kete vdes edhe qenja e tij kombetare.

Por historiografia shqiptare quditerisht ka pranuar Mėsonjėtoren e Korēės si shkollė tė parė shqiptare duke ia vėnė pikėpytejen e ekzistencės sė kombit nė kėtė hapsirė.kėtė gjė mė shumė se tė tjerėt e kanė deshiruar sllavet nga se u shkonte pėr shtati pėr tė argumentuar tė pavertetat mbi tė drejtėn e Kosovės.Kjo data nuk ka te bėjė me tė vėrteten historike dhe shkencore,sepse nuk mund tė pajtohemi se kjo ishte shkolla e parė shqipe,por kishte edhe shkolla tjera qė u hapen edhe me herėt.Por ishte ishe me e drejt tė thuhet se u rihap shkolla shiqpe me 7 Mars tė vitit 1887 nė Korēė.

Shkolla e Kurbinit ishte e hapur nė vitin 1632,shkolla e Pėrdhanės nė vitin 1638,Shkolla e Blinishtit nė vitin 1639,Shkolla e Janjevės ,Akademia e Re e Voskopjės nė vitin 1970 ......

Kjo ditė e Mėsuesit pėr herė tė parė ka filluar tė festohet qė nga viti 1960 me vendimin e Presdiumit Tė Kuvendit Popullor tė RPSH .Sot 7 Marsi /Dita e Mėsuesit shėnhet si ngjarje me rėndėsi kulturore nė gjithė Hapsirėn Shqiptare ,ndėrsa ne Kosove ka filluar tė festohet vetem pas vitit 1990.
Para kėsaj date kjo festė me rendėsi nuk ėshtė festuar sepse ka qenė e ndaluar nga regjimi komunisto-jugosllav.

Mėsimdhėnėsit tė cilėt kanė folur pėr ketė datė fshehurazi me rendėsi kombėtare kanė pėrfunduar nė burg.Prandaj shkencėtaret kosovarė shumė pak e kanė fjalėn e tyre rreth kėsaj date , tek pas viteve te '90 ...

Dita e Mėsuesit qė pėrkon me datėn 7 Marsi 1887 nė vehte ngėrthen dy koncepte kryesore:
E para: Tradita e shkollės shqipe tė ketė histori tė shkurtėr , qė pėrkon me pkiepamjet sllave mbi lashtėsinė e shqiptarėve nė ballkan .

E dyta:Tė gjitha pikėpamjet dhe konceptet tė jenė me origjinė sllave nė menyrė qė mesuesit tė zhveshen nga ēdo ndjenjė kombėtare.

Por tani nė Kosovė janė krijuar institucionet shtetėrore dhe duhet tė vendos pėr shumė ēėshtje e nė veēanti pėr 7 Marsin/ Ditėn e Mėsuesit .Institucioneve tė Kosovės u mbetet pėr detyrė qė t'i qasen problemeve qenėsore , sė bashku me Akademin e Shkencave dhe tė Arteve tė Kosovės,Institutin Albanologjik ,Entet Pedakagjike dhe Institucioneve relevante nė komuna.
Tė merren seriozishtė me datat historike,teponimet , emertimet e caktuara,shpalljet e titujve tė nderit pėr pėrsona tė caktuar ,monomenteteve historike e me vlere, e jo tė bėhen nėn ndikim euforik (si nė tė kaluaren) tashmė janė kushtet shumė tė favorshme pėr ēeshtjet mbarė kombėtare..

URIME FESTA E MĖSUESIT 7 M A R S I


__________________
***Sikur tė gjithė njerzit tė kenė deshirė tė jenė tė ditur , sa kanė deshirė tė jenė tė bukur , nuk do tė ekzistonte injoranca.***

Last edited by Dardan Kastrati; 06-03-08 at 15:27.
Dardan Kastrati Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Reply


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

All times are GMT +1. The time now is 13:20.
Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2015, vBulletin Solutions, Inc.