Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Go Back   Dardania.de > Bota Shpirtėrore > Mėsime nga Kurani
User Name
Password
Mėsime nga Kurani Besimtarėt myslimanė mblidhen nė kėtė forum pėr tė diskutuar dhe ndarė me njėri-tjetrin mėsimet fetare dhe experiencat e tyre tė jetės.Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 09-03-07, 05:46   #16
hasanmehmeti
 
hasanmehmeti's Avatar
 
Join Date: 22-03-05
Location: Dunja
Posts: 2,150
hasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėm
Send a message via Skype™ to hasanmehmeti
Default

selamualejkum musliman

O ty te ka mbulu urrejtja , kete urrejtje as ne vatikan nuk e gjan (e gjan edhe ma te madhe po ata e mshefin) se le ne gjermani;
Quote:
Vetem nji gja ke harrue me cek se ata shkencatar dhe dijetar ishin ne Egjypt apo ne afriken veriore me shum shekuj para se te linte Islami, dhe me ardhjen e islamit ata mabruan,bashk me bibliotekat e Aleksandris dhe me shkollat e asaj kohe.Fillozofet e dijetaret ne afriken veriore kan lulezue qe nga Perhapja e Aleksandrit( Lek's Madh) dmth e kultures Helene, Ashtu qe tue u mundue me dhen lavd aty ku nuk i perket ti po i padit.Ne Europ mbas vitit 450 fillojn ardhjet(barbarve) e fiseve te ndryshme nga azija,qe djegun e shkatrrojn shumicen e europes mesme dhe perendimore ( italin,francen,gjermonin dhe panonin me gjith shumicen e Ilirikut) e duhen edhe 5 shekuj tjer deri sa gradualisht kta barbar zbuten e kulturohen qe europa e mesme dhe perendimore me fillue prap nji jete te rregullt,ashtu qe kur fillon me pershkrua diqka ose pershkruaje te verteten ose ma mire mos ja nis,se mbet gjysmak.
Une nuk kam harru se une asgje nuk kam fol o Malosh , po ata e kan thane njerezit e kryqit , po te mos ishte Islami qysh ne ate kohe njerezeve iu eshte dashte me hec me qizme neper toke se krejt token e kan flliq prej fcesit(m...) sa qe edhe qizmet i kan lidhe mandej tek gjuri me Lidhesa per mos i hy brenda ne kemb
E po te mos kishte shku islami ateher ne evrop sot flliqnia e vatikanit kish mrri 5 metra.

hahaha na myte krejt me shkrime je ban qetash ma i keq se ai psikopati .


selamualejkum musliman
__________________
Faik Konica:"Po mos te ishte islami shqiptaret do te ishin me shume ne numer po jo shqiptar"

"Me tė vėrtet fjalėt tona do tė qėndrojnė tė vdekura pėrderisa ne nuk do tė vdesim pėr qėshtjen e tyre keshtu qė ato tė mbesin tė gjalla midis tė gjallėve”

"Nena" Tereze:‘Ami Bharater Bharat Amar’ (‘I am Indian and India is mine’) Une jam indiane dhe India eshte imja.
hasanmehmeti Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Nyje Interesante
Old 09-03-07, 06:39   #17
hasanmehmeti
 
hasanmehmeti's Avatar
 
Join Date: 22-03-05
Location: Dunja
Posts: 2,150
hasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėm
Send a message via Skype™ to hasanmehmeti
Default

Si e ndryshojė Islami mjekėsinė
Mjekėt dhe dijetarėt Arab lėvruan bazat e mjekėsisė praktike nė Evropė.

Nė njė kohė civilizimi Islam u pėrhap qė nga India nė lindje e deri nė Oqeanin Atlantik nė perėndim. Ndėrtesat nė Andaluzi siē ėshtė Alhambra nė Granadė, Mezkuita nė Kordoba, dhe Xhiralda ne Sevilė na kujtojnė civilizimin e lashtė arkitektural tė mbetur nė Evropėn Perėndimore. Pak pėr tė kujtuar, megjithatė, nė mes tė viteve 800 dhe 1450
1 civilizimi Islam kishte njė ndikim tė madh nė shkencėn, teknologjinė dhe mjekėsinė Perėndimore. Siē u argumentua kėtė muaj nė Institucionin Mbretėrorė (Royal Institution) nė Londėr, bota Perėndimore e sotme do tė dukej shumė mė e ndryshme pa trashėgimin e dijetarėve Muslimanė nė Bagdad, Kajro, Kordoba e gjėkundi.2

Me pėrhapjen e Islamit pėrgjatė Gadishullit Arabik e deri ne Siri, Egjipt dhe Iran u themeluan njė varg civilizimesh dhe qendra tė studimeve. Dijetarėt arab pėrkthyen njė numėr tė madh tė punimeve filozofike dhe shkencore nga gjuhėt Greke, Siriane (gjuhė e dijetarėve Krishterė tė lindjes), Pahlavi (gjuhė e pėrdorur nga dijetarėt Iranian gjatė kohės para Islame), dhe nga Sanskrishtja nė Arabisht. Njė proces i tillė i pėrkthimeve arriti kulmnacionin e tij me themelimin e institucionit “SHTĖPIA E MENĒURISĖ” (Bait-ul-Hikma) nė vitin 830 nė Bagdad nga Kalifi Abasit Al-Mamun. Kjo bėri qė arabishtja tė bėhet gjuha shkencore mė e rėndėsishme pėr shumė shekuj me radhė dhe e cila njėherit arriti tė ruajė dhe thithė diturinė qė mund tė humbisej pėrgjithmonė.
Sikurse me asimilimin dhe shpėrndarjen e diturisė nga kulturat e ndryshme, dijetarėt Arab arritėn suksese tė mėdha ku edhe pėrvetėsuan njė numėr tė madh tė rėndėsishme tė pėrparime shkencore dhe teknologjike si nė matematikė, astronomi, kimi, metalurgji, arkitekturė, tekstil dhe agrokulturė. Teknikat e arritura siē janė distilimi, kristalizimi dhe pėrdorimi i alkoolit si njė mjetė antiseptik janė ende nė pėrdorim.
Mjekėt dhe dijetarėt Arab lėvruan bazat e mjekėsisė praktike nė Evropė. Para periudhės Islame, kujdesi mjekėsorė nė mėnyrė tė madhe mundėsohej nga priftėrinjtė nėpėr sanatoriume dhe anekse tė tempujve. Spitalet kryesore Arabe ishin qendra tė edukimit mjekėsorė dhe arritėn tė njoftojnė shumė nga konceptet dhe strukturat tė cilat ne i shohim nė spitalet moderne, siē janė pavonet e ndara veēmas pėr meshkuj dhe pėr femra, higjiena personale dhe institucionale, historiku i shėrbimeve mjekėsore, barnatoret etj.
Ibn El Nafis njė mjek i shekullit tė 13-tė, pėrshkroi Qarkullimin Pulmonar (qarkullimi i gjakut nga zemra nė mushkėri) mė shumė se 300 vite para Uilliam Harveit 3.

Kirurgu Ebu El Kasim El Zahraui shkroi librin Tasrif, i cili u pėrkthye nė gjuhėn Latine dhe arriti tė bėhet udhėheqės nėpėr universitetet Evropiane gjatė kohės sė pas Mesjetės. El Zahraui ishte po ashtu njė patolog, i cili pėrshkroi Hidrocefalusin dhe sėmundjet e tjera kongjenitale gjithashtu edhe zhvillimin e teknologjive kirurgjike siē janė qepjet e zorrės 4,5. Disa e pėrshkruajnė El Razin (Rhazes) i cili lindi me 865, si njė nga mjekėt mė tė mėdhenj tė botės Islame. Ai shkroi librin Kitab Al-Mansuri (nė Latinisht Liber Almartsoris), njė libėr shkollorė 10 volumesh rreth mjekėsisė Greke 6, dhe po ashtu i botuar rreth Li-sė dhe Fruthit. Tekstet e tija vazhduan tė ribotohen deri ne shekullin e 19-tė. Tekstet mjekėsore tė Ibn Ruzhdi (Averroes) po ashtu u pėrdorėn anembanė universiteteve tė Evropės.
Ibn Sina (Avicena) nė Perėndim ishte njohur si “princ i mjekėve”. Sintezat e tij rreth mjekėsisė Islame, al-Qanun fi'l tibb (Kanuni i Mjekėsisė), pėr shumė shekuj ishte autoriteti final nė ēėshtjet mjekėsore nė Evropė. Megjithėse Ibn Sina arriti pėrparim tė madh nė Farmakologji dhe nė praktikat klinike, me sa duket kontributi mė i madh i tij ka qenė nė filozofinė e mjekėsisė. Ai arriti tė krijojė njė sistem tė mjekėsisė qė ne sot do ta quajmė holistik dhe nė tė cilin faktorėt fizik dhe psikik, ilaēet, dhe dietat ishin kombinuar pėr shėrimin e pacientit.7

Pėrfundimisht, civilizimi Islam i ndėrtuar nga Arabėt morri tatėpjetėn. Nė lindje, lindėn shumė fuqi tė reja: sė pari Mongolėt, tė cilėt nė 1258 shkretuan Bagdadin, qytetin mė tė madh Arab tė asaj kohe, dhe mė vonė Turqit Osman, tė cilėt sollėn pjesė tė mėdha tė botės Arabe nė pamjen e njė perandorie tė re nė shekullin 14tė e tutje. I dobėsuar nga mosmarrėveshjet e brendshme dhe konfliktet civile, me tė arritur tė shekullit 14-tė shumica e qyteteve Islame tė Spanjės u pushtuan nga armatat Krishtere. Granada, shteti i fundit Islam nė Spanjė, iu dorėzua Spanjollėve me 1492, ku udhėheqėsi i saj Boabdil u arratis nė Afrikėn Veriore.8

Pėrcjellja e teknologjisė dhe ideve nga bota Islame tek ajo Perėndimore u ngadalėsua dhe nė 600 vitet e fundit ndryshojė kahjen. Akademikėt dhe politikanėt ende debatojnė arsyet dhe pasojat e rėnies sė shkencės dhe teknologjisė Islame. Megjithatė, trashėgimia e civilizimit Islam qėndron me ne pėr tė bėrė tė mundur rilindjen shkencore dhe kulturore tė Evropės.9

Azim Mexhid, profesor i kujdesit primar
Departamenti i Kujdesit Primar dhe Mjekėsisė Sociale, Fakulteti i Mjekėsisė Imperial College, Londėr W6 8RP
(a.majeed@imperial. ac.uk )
Pėrktheu: Asdren ZAJMI


Referencat
1. HRH Prince of Wales. Islam and the West: speech at Oxford Centre for Islamic Studies, 1993. www.princeofwales. gov.uk/speeches/ religion_ 27101993. html (accessed 3 Dec 2005).
2. Drabu R, Nanji A, Greenfield S. Science and learning in Islam—a shared legacy. Royal Institution of Great Britian, London, 1 December 2005.
3. Soubani AO, Khan FA. The discovery of the pulmonary circulation revisited. www.kfshrc.edu. sa/annals/ 152/mh9422ar. html (accessed 3 Dec 2005).
4. Aschoff A, Kremer P, Hashemi B, Kunze S. The scientific history of hydrocephalus and its treatment Neurosurg Rev 1999;22: 67-93.[CrossRef][ISI][Medline]
5. Al-Hassani STS. Thousand years of missing history. Manchester: Foundation for Science, Technology and Civilisation, 2004.
6. Van Alphen J, Aris A. Oriental medicine: an illustrated guide to the Asian arts of healing. London: Serindia, 2003.
7. Ėear A, Geyer-Kordesch J, French R. Doctors and ethics: the historical setting of professional ethics. Rodopi: Amsterdam, 1993.
8. Fletcher R. Moorish Spain. London: Phoenix, 2001.
9. Bulliet R. The case for Islamo-Christian civilization. Irvington, NY: Columbia University Press, 2004.


<SPAN lang=SQ style="FONT-SIZE: 10pt; FONT-FAMILY: Verdana">
__________________
Faik Konica:"Po mos te ishte islami shqiptaret do te ishin me shume ne numer po jo shqiptar"

"Me tė vėrtet fjalėt tona do tė qėndrojnė tė vdekura pėrderisa ne nuk do tė vdesim pėr qėshtjen e tyre keshtu qė ato tė mbesin tė gjalla midis tė gjallėve”

"Nena" Tereze:‘Ami Bharater Bharat Amar’ (‘I am Indian and India is mine’) Une jam indiane dhe India eshte imja.
hasanmehmeti Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 09-03-07, 15:50   #18
Preshevar
Banned
 
Join Date: 13-12-05
Posts: 7,840
Preshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėm
Default

Quote:
Originally Posted by Albanian eX|PerT
...!!!!!

Kur Avicena (Iben Sina), apo te tjeret... kane formuar ligjet e mjekesise,... Europianet kane qene duke e bere gjumin me kafshet e tyre ne ahėr...!!!

albanian,
Pajtohem me ty,...

N'at kohė.. evropianet se kan dit as per gruan Se qka ėshtė ??? NJERI apo KAFSHĖ ? ..e le me tutje... kurse tek muslimanet.. grat i kan pas drejtat e tyre plus kan dit shkrim e lexim kur Evropianet... skan dit gjė pos me gJujt derrin e egėr ne mal dhe mu pijav me alkohol..
Preshevar Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 09-03-07, 16:48   #19
arton bala
 
Join Date: 24-12-06
Posts: 1,014
arton bala i pazėvėndėsueshėmarton bala i pazėvėndėsueshėmarton bala i pazėvėndėsueshėmarton bala i pazėvėndėsueshėmarton bala i pazėvėndėsueshėmarton bala i pazėvėndėsueshėmarton bala i pazėvėndėsueshėmarton bala i pazėvėndėsueshėmarton bala i pazėvėndėsueshėm
Default

nese ka ndonje merite shkencore islami, une them se kjo shkon ne konton e kulturave te vjetra, ne te cilat u shfaq islami, apo te cilat ai me vone i perfshiu. ne rend te pare e kam fjalen per kulturen e vjeter persiane. ne e dijme se edhe aleksandri i madh, i cili vinte nga nje kulture mjaft te zhvilluar shkencorisht (per definicione te asaj kohe) synonte pushtimin e persise, nga e cila i premtonte vetit pasuri materiale dhe shkencore. e tera kjo ndodhte ne shekullin e katert para krishtit, pra perafersisht 11 shekuj para se te shfaqej islami ne bote. me vone kultura persiane ra ne duart e muslimaneve. muslimanet profituan nga kjo kulture per vete, por edhe e shperndane kete pasuri kulture gjetiu.

nuk jam historian, por keshtu e shpjegoj une kontributin shlencor te islamit ne europe.
pra nuk eshte merite tipike e islamit. edhe nuk eshte asgje me speciale sesa zbulimet e grekeve te vjeter, te latineve, te imkasźve, te egjiptianeve, te indianeve e tj. te gjitha keto kultura kane meritat e tyre per shkence.

lexova se muslimanet paskan qene te paret te kene hapur akademi apo univerzitete ne europe (andaluzi). njerezit qe kane keso mendime, deshtojne te na komentojne se si duhet te shihen akademite e grekeve te vjeter (apo latinet). nga keto akademi antike kane dale njerez, formulat e te cileve edhe sot ende jane te pathyera.

sa me religjioz qe jane vendet islamike sot, aq me te mrapambetur jane ne disciplinat e ndryshme shkencore (ne irak njerezit ne vitin 2004 jane mahnitur kur kane degjuar se njeriu ka arritur te ateroj ne hen).

une nuk besoj se ka njerez te cilet prej natyres jane me te afte se tjeret, pa marre parasyshe se cfar konfessioni apo cfar titulli klerik kane keta. por se sa eshte nje shoqeri e perparuar (ne kuptim qe te jete ne gjendje te ofroj zgjedhje adekuate per problemet aktuale) varet nga kushtet qe kjo shoqeri i ofron individit per te zhvilluar aftesite e tija. islami eshte nje nder kulturat me pushtuese te intelektit te njeriut. sa me musliman qe deshiron te jesh, aq me shume tema tabu edhe dogma ta pushtojne intelektin - si burimin e vetem te ideve shkencore.
arton bala Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 09-03-07, 18:49   #20
gazi-de
mergimtari
 
gazi-de's Avatar
 
Join Date: 11-12-06
Location: ger
Posts: 32,034
gazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėm
Default Si e ndriqoj boten e paeaqarishe Evropen feja Islame?

Une mendoje qe shume,edhe Evropa duhet me ju falenderu shume okupimit Arabe ne Spanje...
Ne ate kohe kure Arabet okupuane Spanjen,ata prune me vete shume te mra qe kishin,pore ato te mira i kishine prej Kurani,shkence,matimatike,tehnike e shume gjera tjera,qe per evropjanet ishin enderr dhe fantazi,pore me kohe e kupetuane edhe ata qa do te thote jete.
Normale qe sot shume njerz nuke dojne ta kupetojne ate,sepse gjdo njeri gjithe here deshiron te thote qe une e zbulova sende pa mare parasyshe se qka...
Te kethehem pake mbrapa ne kohen e kishese qe qeveriste ne Evrope,qka mendoni po te ishte ai sistem sote ne Evrope,ku ishime ne Evropejanet dhe qka ishime?qe une i them ty fjale se ku isht Evropa sot...
Ende ishim duke i sose me zjarre femrate rruve,dhe duke i quajture nje pjese te njerzve "dhempira"dhe duke bere sekes me grua tende me tesha veshur,dhe duke then se djelli zillete redhe toke,dhe toka eshte e rrafeshet,dhe nuke ka skaj,apo eshte duke e mbajte ne shpine nje balene e madhe,si shume kushe ne ate kohe ka thene,ky ishte realiteti i Evropes se atehereshme...
E kurse sot ne i shofime gjerate ndryshe,sepse nuke deshirojme te dime ralitetin.
Normale qe ne sot nuke e perjetuame kete realitet,dhe tashe nuke dojme ta kupetojme,siq thashe me heret,sepse te miren dojme te ja lem vetes,mendoje per evropjanet..
Kurse sot shume njerze e shofin Islamen si nje fe radikala,mendoje ne Evrop,dhe perendim,pore per ket jane vete fajtore do qe e quajne vehten musliman,dhe e kane shfrytezu fen Islame pere interesa private,dhe e kane perzi fene me kulture.
Sidomos per femrat eshte veshtire ta kupetojne fene Islame(po bazohna do shkrime ketu siper),Islamin nuke duhet ta shikoshe te Turqit,apo te do shtete arabe,ku femra eshte e shkelure,pore ashtu nuke thote Islami.
Pore ajo eshte nje kulture qe ka egezistu para Islami,apo u ndryshu spsase interesave te njerzve.
Pore i luse,sidomos femrate qe mose ta shikojne kulturen e popujve tjer pore ta shikojne Kuranin,mendoje qe jane te interesuara te dine per Islamin dhe fen muslimane.
E per te tjeret qe kane tjeter fe apo tjeter mendim,edhe per ata eshte veshtire ta kupetojne Islamine,sepse ata jane rrite me nje urrejtje te pa mase sidomos katoliket,dhe ajo urrejtje nuke hiqet lete.
Pore per ta kupetu nje mendim tjeter duhet se pari te e hiqesh urrejtjen,dhe te mendoshe per nje kohe te shkurte qe nuke ke kurfare besimi,dhe ateher do ta kupetoshe ralitetin dhe Islamin.
Ketu flitet shume qe Arabet dhe Islami,kane shume kopjuare prej Grekeve te vjeter apo Egjiptit te lashte...
Ajo eshte normale,sepse jeta dhe zhvillimi i njeriute nuke ja ka filluare preje Muhamedit a.s,pore prej njeriute te pare.
Muhamedi a.s,dhe Kuranin,vetem qe ka ber permisime ne jeten e njerzve,ashtu kane qene edhe librate e me hershme,por ato gjithe her jane ndryshu...
me kaqe nje here....
me respeket gazi-de,,,,,,,,
__________________
09.08.2009 syn ti me ben te ndihem mire ;)
gazi-de Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 09-03-07, 19:30   #21
Albanian eX|PerT
.•:*ØØØØØØØØØØØØØØØ*:•.
 
Join Date: 09-11-06
Posts: 4,027
Albanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėm
Default

Quote:
Originally Posted by hasanmehmeti
Si e ndryshojė Islami mjekėsinė

Mjekėt dhe dijetarėt Arab lėvruan bazat e mjekėsisė praktike nė Evropė.


Nė njė kohė civilizimi Islam u pėrhap qė nga India nė lindje e deri nė Oqeanin Atlantik nė perėndim. Ndėrtesat nė Andaluzi siē ėshtė Alhambra nė Granadė, Mezkuita nė Kordoba, dhe Xhiralda ne Sevilė na kujtojnė civilizimin e lashtė arkitektural tė mbetur nė Evropėn Perėndimore. Pak pėr tė kujtuar, megjithatė, nė mes tė viteve 800 dhe 1450
1 civilizimi Islam kishte njė ndikim tė madh nė shkencėn, teknologjinė dhe mjekėsinė Perėndimore. Siē u argumentua kėtė muaj nė Institucionin Mbretėrorė (Royal Institution) nė Londėr, bota Perėndimore e sotme do tė dukej shumė mė e ndryshme pa trashėgimin e dijetarėve Muslimanė nė Bagdad, Kajro, Kordoba e gjėkundi.2

Me pėrhapjen e Islamit pėrgjatė Gadishullit Arabik e deri ne Siri, Egjipt dhe Iran u themeluan njė varg civilizimesh dhe qendra tė studimeve. Dijetarėt arab pėrkthyen njė numėr tė madh tė punimeve filozofike dhe shkencore nga gjuhėt Greke, Siriane (gjuhė e dijetarėve Krishterė tė lindjes), Pahlavi (gjuhė e pėrdorur nga dijetarėt Iranian gjatė kohės para Islame), dhe nga Sanskrishtja nė Arabisht. Njė proces i tillė i pėrkthimeve arriti kulmnacionin e tij me themelimin e institucionit “SHTĖPIA E MENĒURISĖ” (Bait-ul-Hikma) nė vitin 830 nė Bagdad nga Kalifi Abasit Al-Mamun. Kjo bėri qė arabishtja tė bėhet gjuha shkencore mė e rėndėsishme pėr shumė shekuj me radhė dhe e cila njėherit arriti tė ruajė dhe thithė diturinė qė mund tė humbisej pėrgjithmonė.
Sikurse me asimilimin dhe shpėrndarjen e diturisė nga kulturat e ndryshme, dijetarėt Arab arritėn suksese tė mėdha ku edhe pėrvetėsuan njė numėr tė madh tė rėndėsishme tė pėrparime shkencore dhe teknologjike si nė matematikė, astronomi, kimi, metalurgji, arkitekturė, tekstil dhe agrokulturė. Teknikat e arritura siē janė distilimi, kristalizimi dhe pėrdorimi i alkoolit si njė mjetė antiseptik janė ende nė pėrdorim.
Mjekėt dhe dijetarėt Arab lėvruan bazat e mjekėsisė praktike nė Evropė. Para periudhės Islame, kujdesi mjekėsorė nė mėnyrė tė madhe mundėsohej nga priftėrinjtė nėpėr sanatoriume dhe anekse tė tempujve. Spitalet kryesore Arabe ishin qendra tė edukimit mjekėsorė dhe arritėn tė njoftojnė shumė nga konceptet dhe strukturat tė cilat ne i shohim nė spitalet moderne, siē janė pavonet e ndara veēmas pėr meshkuj dhe pėr femra, higjiena personale dhe institucionale, historiku i shėrbimeve mjekėsore, barnatoret etj.
Ibn El Nafis njė mjek i shekullit tė 13-tė, pėrshkroi Qarkullimin Pulmonar (qarkullimi i gjakut nga zemra nė mushkėri) mė shumė se 300 vite para Uilliam Harveit 3.

Kirurgu Ebu El Kasim El Zahraui shkroi librin Tasrif, i cili u pėrkthye nė gjuhėn Latine dhe arriti tė bėhet udhėheqės nėpėr universitetet Evropiane gjatė kohės sė pas Mesjetės. El Zahraui ishte po ashtu njė patolog, i cili pėrshkroi Hidrocefalusin dhe sėmundjet e tjera kongjenitale gjithashtu edhe zhvillimin e teknologjive kirurgjike siē janė qepjet e zorrės 4,5. Disa e pėrshkruajnė El Razin (Rhazes) i cili lindi me 865, si njė nga mjekėt mė tė mėdhenj tė botės Islame. Ai shkroi librin Kitab Al-Mansuri (nė Latinisht Liber Almartsoris), njė libėr shkollorė 10 volumesh rreth mjekėsisė Greke 6, dhe po ashtu i botuar rreth Li-sė dhe Fruthit. Tekstet e tija vazhduan tė ribotohen deri ne shekullin e 19-tė. Tekstet mjekėsore tė Ibn Ruzhdi (Averroes) po ashtu u pėrdorėn anembanė universiteteve tė Evropės.
Ibn Sina (Avicena) nė Perėndim ishte njohur si “princ i mjekėve”. Sintezat e tij rreth mjekėsisė Islame, al-Qanun fi'l tibb (Kanuni i Mjekėsisė), pėr shumė shekuj ishte autoriteti final nė ēėshtjet mjekėsore nė Evropė. Megjithėse Ibn Sina arriti pėrparim tė madh nė Farmakologji dhe nė praktikat klinike, me sa duket kontributi mė i madh i tij ka qenė nė filozofinė e mjekėsisė. Ai arriti tė krijojė njė sistem tė mjekėsisė qė ne sot do ta quajmė holistik dhe nė tė cilin faktorėt fizik dhe psikik, ilaēet, dhe dietat ishin kombinuar pėr shėrimin e pacientit.7

Pėrfundimisht, civilizimi Islam i ndėrtuar nga Arabėt morri tatėpjetėn. Nė lindje, lindėn shumė fuqi tė reja: sė pari Mongolėt, tė cilėt nė 1258 shkretuan Bagdadin, qytetin mė tė madh Arab tė asaj kohe, dhe mė vonė Turqit Osman, tė cilėt sollėn pjesė tė mėdha tė botės Arabe nė pamjen e njė perandorie tė re nė shekullin 14tė e tutje. I dobėsuar nga mosmarrėveshjet e brendshme dhe konfliktet civile, me tė arritur tė shekullit 14-tė shumica e qyteteve Islame tė Spanjės u pushtuan nga armatat Krishtere. Granada, shteti i fundit Islam nė Spanjė, iu dorėzua Spanjollėve me 1492, ku udhėheqėsi i saj Boabdil u arratis nė Afrikėn Veriore.8

Pėrcjellja e teknologjisė dhe ideve nga bota Islame tek ajo Perėndimore u ngadalėsua dhe nė 600 vitet e fundit ndryshojė kahjen. Akademikėt dhe politikanėt ende debatojnė arsyet dhe pasojat e rėnies sė shkencės dhe teknologjisė Islame. Megjithatė, trashėgimia e civilizimit Islam qėndron me ne pėr tė bėrė tė mundur rilindjen shkencore dhe kulturore tė Evropės.9

Azim Mexhid, profesor i kujdesit primar
Departamenti i Kujdesit Primar dhe Mjekėsisė Sociale, Fakulteti i Mjekėsisė Imperial College, Londėr W6 8RP
(a.majeed@imperial. ac.uk )
Pėrktheu: Asdren ZAJMI


Referencat
1. HRH Prince of Wales. Islam and the West: speech at Oxford Centre for Islamic Studies, 1993. www.princeofwales. gov.uk/speeches/ religion_ 27101993. html (accessed 3 Dec 2005).
2. Drabu R, Nanji A, Greenfield S. Science and learning in Islam—a shared legacy. Royal Institution of Great Britian, London, 1 December 2005.
3. Soubani AO, Khan FA. The discovery of the pulmonary circulation revisited. www.kfshrc.edu. sa/annals/ 152/mh9422ar. html (accessed 3 Dec 2005).
4. Aschoff A, Kremer P, Hashemi B, Kunze S. The scientific history of hydrocephalus and its treatment Neurosurg Rev 1999;22: 67-93.[CrossRef][ISI][Medline]
5. Al-Hassani STS. Thousand years of missing history. Manchester: Foundation for Science, Technology and Civilisation, 2004.
6. Van Alphen J, Aris A. Oriental medicine: an illustrated guide to the Asian arts of healing. London: Serindia, 2003.
7. Ėear A, Geyer-Kordesch J, French R. Doctors and ethics: the historical setting of professional ethics. Rodopi: Amsterdam, 1993.
8. Fletcher R. Moorish Spain. London: Phoenix, 2001.
9. Bulliet R. The case for Islamo-Christian civilization. Irvington, NY: Columbia University Press, 2004.


<SPAN lang=SQ style="FONT-SIZE: 10pt; FONT-FAMILY: Verdana">
I nderuar ju falemnderit shume per kete material, me te vertete shume akademik!
Albanian eX|PerT Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 11-03-07, 03:17   #22
SoKoLi-i-Maleve
 
Join Date: 18-08-06
Posts: 1,196
SoKoLi-i-Maleve i pazėvėndėsueshėmSoKoLi-i-Maleve i pazėvėndėsueshėmSoKoLi-i-Maleve i pazėvėndėsueshėmSoKoLi-i-Maleve i pazėvėndėsueshėmSoKoLi-i-Maleve i pazėvėndėsueshėmSoKoLi-i-Maleve i pazėvėndėsueshėmSoKoLi-i-Maleve i pazėvėndėsueshėmSoKoLi-i-Maleve i pazėvėndėsueshėmSoKoLi-i-Maleve i pazėvėndėsueshėm
Lightbulb

Quote:
Originally Posted by hasanmehmeti
selamualejkum musliman

O ty te ka mbulu urrejtja , kete urrejtje as ne vatikan nuk e gjan (e gjan edhe ma te madhe po ata e mshefin) se le ne gjermani;


Une nuk kam harru se une asgje nuk kam fol o Malosh , po ata e kan thane njerezit e kryqit , po te mos ishte Islami qysh ne ate kohe njerezeve iu eshte dashte me hec me qizme neper toke se krejt token e kan flliq prej fcesit(m...) sa qe edhe qizmet i kan lidhe mandej tek gjuri me Lidhesa per mos i hy brenda ne kemb
E po te mos kishte shku islami ateher ne evrop sot flliqnia e vatikanit kish mrri 5 metra.

hahaha na myte krejt me shkrime je ban qetash ma i keq se ai psikopati .


selamualejkum musliman
Me fal, se mire je ti ,sepse e di qe ste shkon per shtati por ndoshta meson diq,ktu ma se miri na e sqaron me fakte nji Mulslimane qe ka edhe titullin doktor dhe e njef mire Historin,psikologjin dhe kulturen dhe traditat laike dhe fetare Islame,ndegjoje me kujdes dhe ndoshta meson diqka te vertet.
http://www.youtube.com/watch?v=lYB4pG3kHIY
Por amanet per disa minuha hjeke urrejtjen dhe ndigjo e meso te verteten,sasht nga Vatikani por nga Dijetaret Islam.
SoKoLi-i-Maleve Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 11-03-07, 03:26   #23
SoKoLi-i-Maleve
 
Join Date: 18-08-06
Posts: 1,196
SoKoLi-i-Maleve i pazėvėndėsueshėmSoKoLi-i-Maleve i pazėvėndėsueshėmSoKoLi-i-Maleve i pazėvėndėsueshėmSoKoLi-i-Maleve i pazėvėndėsueshėmSoKoLi-i-Maleve i pazėvėndėsueshėmSoKoLi-i-Maleve i pazėvėndėsueshėmSoKoLi-i-Maleve i pazėvėndėsueshėmSoKoLi-i-Maleve i pazėvėndėsueshėmSoKoLi-i-Maleve i pazėvėndėsueshėm
Default

Quote:
Originally Posted by gazi-de
Une mendoje qe shume,edhe Evropa duhet me ju falenderu shume okupimit Arabe ne Spanje...
Ne ate kohe kure Arabet okupuane Spanjen,ata prune me vete shume te mra qe kishin,pore ato te mira i kishine prej Kurani,shkence,matimatike,tehnike e shume gjera tjera,qe per evropjanet ishin enderr dhe fantazi,pore me kohe e kupetuane edhe ata qa do te thote jete.
Normale qe sot shume njerz nuke dojne ta kupetojne ate,sepse gjdo njeri gjithe here deshiron te thote qe une e zbulova sende pa mare parasyshe se qka...
Te kethehem pake mbrapa ne kohen e kishese qe qeveriste ne Evrope,qka mendoni po te ishte ai sistem sote ne Evrope,ku ishime ne Evropejanet dhe qka ishime?qe une i them ty fjale se ku isht Evropa sot...
Ende ishim duke i sose me zjarre femrate rruve,dhe duke i quajture nje pjese te njerzve "dhempira"dhe duke bere sekes me grua tende me tesha veshur,dhe duke then se djelli zillete redhe toke,dhe toka eshte e rrafeshet,dhe nuke ka skaj,apo eshte duke e mbajte ne shpine nje balene e madhe,si shume kushe ne ate kohe ka thene,ky ishte realiteti i Evropes se atehereshme...
E kurse sot ne i shofime gjerate ndryshe,sepse nuke deshirojme te dime ralitetin.
Normale qe ne sot nuke e perjetuame kete realitet,dhe tashe nuke dojme ta kupetojme,siq thashe me heret,sepse te miren dojme te ja lem vetes,mendoje per evropjanet..
Kurse sot shume njerze e shofin Islamen si nje fe radikala,mendoje ne Evrop,dhe perendim,pore per ket jane vete fajtore do qe e quajne vehten musliman,dhe e kane shfrytezu fen Islame pere interesa private,dhe e kane perzi fene me kulture.
Sidomos per femrat eshte veshtire ta kupetojne fene Islame(po bazohna do shkrime ketu siper),Islamin nuke duhet ta shikoshe te Turqit,apo te do shtete arabe,ku femra eshte e shkelure,pore ashtu nuke thote Islami.
Pore ajo eshte nje kulture qe ka egezistu para Islami,apo u ndryshu spsase interesave te njerzve.
Pore i luse,sidomos femrate qe mose ta shikojne kulturen e popujve tjer pore ta shikojne Kuranin,mendoje qe jane te interesuara te dine per Islamin dhe fen muslimane.
E per te tjeret qe kane tjeter fe apo tjeter mendim,edhe per ata eshte veshtire ta kupetojne Islamine,sepse ata jane rrite me nje urrejtje te pa mase sidomos katoliket,dhe ajo urrejtje nuke hiqet lete.
Pore per ta kupetu nje mendim tjeter duhet se pari te e hiqesh urrejtjen,dhe te mendoshe per nje kohe te shkurte qe nuke ke kurfare besimi,dhe ateher do ta kupetoshe ralitetin dhe Islamin.
Ketu flitet shume qe Arabet dhe Islami,kane shume kopjuare prej Grekeve te vjeter apo Egjiptit te lashte...
Ajo eshte normale,sepse jeta dhe zhvillimi i njeriute nuke ja ka filluare preje Muhamedit a.s,pore prej njeriute te pare.
Muhamedi a.s,dhe Kuranin,vetem qe ka ber permisime ne jeten e njerzve,ashtu kane qene edhe librate e me hershme,por ato gjithe her jane ndryshu...
me kaqe nje here....
me respeket gazi-de,,,,,,,,

Shkenca sja humb kujt meritat,nese ka pas aq shum njerz te ditun ,lexo librat shkencore dhe historike neper qendrat e kultures dhe shkences qe kan libra ,shkrime dhe analiza te verifikuara nga te gjitha kohnat dhe aty do ti gjejsh,por ama mos na lodh me perralla e propaganda arabe se ata as sot sdin gja per vehte pos me dhunue mendjen dhe lirin e njerzve, e jo ma para 14 shekujve,Lexo dhe ndoshta nxen diq.
SoKoLi-i-Maleve Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 12-03-07, 01:20   #24
hasanmehmeti
 
hasanmehmeti's Avatar
 
Join Date: 22-03-05
Location: Dunja
Posts: 2,150
hasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėm
Send a message via Skype™ to hasanmehmeti
Default

selamualejkum musliman

O Sokol burri:

Quote:
Me fal, se mire je ti ,sepse e di qe ste shkon per shtati por ndoshta meson diq,ktu ma se miri na e sqaron me fakte nji Mulslimane qe ka edhe titullin doktor dhe e njef mire Historin,psikologjin dhe kulturen dhe traditat laike dhe fetare Islame,ndegjoje me kujdes dhe ndoshta meson diqka te vertet.
http://www.youtube.com/watch?v=lYB4pG3kHIY
Por amanet per disa minuha hjeke urrejtjen dhe ndigjo e meso te verteten,sasht nga Vatikani por nga Dijetaret Islam.
behu njeher real , ajo nuk ka lidhje me dije Islame , po te kishte dije Islam do kishte se pari mbule. Po pse nuk e shiqove ate anglezin nje film me poshte qka fol , hahahaha qe e ke ma poshte videon :
http://www.youtube.com/watch?v=WKOD2...related&search=

je ban edhe ti si me kan i Holliwudit haha ma zi se psiko me video.

Dhe shkrimi jote per gazi_de:
Quote:
Shkenca sja humb kujt meritat,nese ka pas aq shum njerz te ditun ,lexo librat shkencore dhe historike neper qendrat e kultures dhe shkences qe kan libra ,shkrime dhe analiza te verifikuara nga te gjitha kohnat dhe aty do ti gjejsh
shkenca nuk ja hup po kisha po , po ti as nuk e paske kqyr programin qe e kam pru ne fillim , apo ndoshta nuk e ke kuptu , kur prifti i vjedhi librat e shkenctareve Islam dhe i mshefi dhe pas vdekjes se mbretit e larguan shkenctarin musliman .


hajt me te mira
hasani

selamualejkum musliman
__________________
Faik Konica:"Po mos te ishte islami shqiptaret do te ishin me shume ne numer po jo shqiptar"

"Me tė vėrtet fjalėt tona do tė qėndrojnė tė vdekura pėrderisa ne nuk do tė vdesim pėr qėshtjen e tyre keshtu qė ato tė mbesin tė gjalla midis tė gjallėve”

"Nena" Tereze:‘Ami Bharater Bharat Amar’ (‘I am Indian and India is mine’) Une jam indiane dhe India eshte imja.
hasanmehmeti Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 12-03-07, 11:43   #25
Zero Cool
Administratorėt
 
Zero Cool's Avatar
 
Join Date: 18-03-03
Location: Netherland
Posts: 32,939
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
DefaultUne nuk kam njohuri a e ka ndriquar islami evropen ma heret dhe ne cilen menyre, por jam dhe jemi deshmitare qe ne kohe te fundit islamistet vertete jan ka e ndriqojne evropen me veprimet e tyre. Mos harroni "ndriqimin" ne Madrid, ne disa vende te Britanise se Madhe etj... Keso lloj ndriqmimesh nuk e di se sa i nevojiten njerezimit, por me siguri islamistet e dijne kete pune me mire dhe me siguri me keso lloj ndriqimesh do te vazhdojne...
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 12-03-07, 15:22   #26
Preshevar
Banned
 
Join Date: 13-12-05
Posts: 7,840
Preshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėm
Default

Quote:
Originally Posted by Zero Cool


Une nuk kam njohuri a e ka ndriquar islami evropen ma heret dhe ne cilen menyre, por jam dhe jemi deshmitare qe ne kohe te fundit islamistet vertete jan ka e ndriqojne evropen me veprimet e tyre. Mos harroni "ndriqimin" ne Madrid, ne disa vende te Britanise se Madhe etj... Keso lloj ndriqmimesh nuk e di se sa i nevojiten njerezimit, por me siguri islamistet e dijne kete pune me mire dhe me siguri me keso lloj ndriqimesh do te vazhdojne...

M'fal.. po, a ma shum ka vler jeta e nje spanjolli/britanik,.. apo jeta e nje irakiani/afgan ????

Sa Amerikan vdiqen prej 11 Shtatori ? Sa Irakian ? Sa Afgan ?

Per ty ndoshta... kuptohet ndryshe.. cili shtet eshte me i pasur aty ka vler jeta me shum.. jo Zero-Cool.. gabim je. Kur ke lufta ne kosovė... te kisha pas mundsiii e kisha boe rrafsh me tokė Beogradin e Moskėn... dhe sum kish interesue se qka mendojn pastaj mendimet e njerzve... edhe ktyre.. kur po ju vrahen ter familja... Qka kan me humb me teper ??? Thojn qe Rujuuuu nje njeriut qe ska asgjė per me humb.. se aj ska kon me rrezikue kurse ti qe ke shum ? mund te humbesh shum.

Per me kuptue me se mirti situaten e ktyre luftrave... nuk duhesh me lexue vetem nje gazet.. por 3 a 4-a.. Lexo, anglisht, gjermanisht,. frengjisht edhe spanjollqe n'qoft se din.. pastaj mundesh me bo komparacione dhe mi kuptue kamikazat. E sa ti lexojsh mediat Shqiptare.. gjithmon dot mendojsh kshtu... se mediat shqiptare.. se lodhin fort kryt.. veq e bojn copy/paste n'Fox-News..edhe u kry..

ps: Nuk jan fajtor islamistet. Po okupatoret.
Preshevar Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 13-03-07, 01:23   #27
SoKoLi-i-Maleve
 
Join Date: 18-08-06
Posts: 1,196
SoKoLi-i-Maleve i pazėvėndėsueshėmSoKoLi-i-Maleve i pazėvėndėsueshėmSoKoLi-i-Maleve i pazėvėndėsueshėmSoKoLi-i-Maleve i pazėvėndėsueshėmSoKoLi-i-Maleve i pazėvėndėsueshėmSoKoLi-i-Maleve i pazėvėndėsueshėmSoKoLi-i-Maleve i pazėvėndėsueshėmSoKoLi-i-Maleve i pazėvėndėsueshėmSoKoLi-i-Maleve i pazėvėndėsueshėm
Default

Quote:
Originally Posted by hasanmehmeti
selamualejkum musliman

O ty te ka mbulu urrejtja , kete urrejtje as ne vatikan nuk e gjan (e gjan edhe ma te madhe po ata e mshefin) se le ne gjermani;


Une nuk kam harru se une asgje nuk kam fol o Malosh , po ata e kan thane njerezit e kryqit , po te mos ishte Islami qysh ne ate kohe njerezeve iu eshte dashte me hec me qizme neper toke se krejt token e kan flliq prej fcesit(m...) sa qe edhe qizmet i kan lidhe mandej tek gjuri me Lidhesa per mos i hy brenda ne kemb
E po te mos kishte shku islami ateher ne evrop sot flliqnia e vatikanit kish mrri 5 metra.

hahaha na myte krejt me shkrime je ban qetash ma i keq se ai psikopati .


selamualejkum musliman

Ne cilin nga shkrimet ktu ka urrejtje ? ne shkrimin tim apo tendin,dhe cili i permbahet te vertetes ?Nji besimtar kur genjen ban mekat, si dhe urrejtaj asht mekat,kujdes!
SoKoLi-i-Maleve Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 13-03-07, 17:55   #28
pirro
FUND!
 
pirro's Avatar
 
Join Date: 17-12-05
Posts: 4,455
pirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėm
Send a message via ICQ to pirro
Default

Kurgjo nuk e ka ndriqu atehere (ne kohen e okupimit te spanjes) cka asht tuj e ndriqu ne ditet e sotme.
__________________
ka me u bo mire..!!

FUND!
pirro Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 13-03-07, 18:36   #29
eksperti 1
 
Join Date: 01-12-06
Posts: 176
eksperti 1 i vlerėsuar jo keq
Default

une nuk e di perse u hapni tema te ketilla injoranteve,po a nuk shihni se nuk kane fjalor per dialog por vetem ofendojne,nejse kam thene edhe me pare se nuk i kan fajet ata por feja e tyre KRISHTERIZMI
eksperti 1 Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 13-03-07, 18:40   #30
eksperti 1
 
Join Date: 01-12-06
Posts: 176
eksperti 1 i vlerėsuar jo keq
Default

Po haj te bej edhe une nje pyetje? po cfar i dha krishterizmi njerzise ???.

prostitucion, alkool, droge, vjedhje e cka jo tjeter,e shohim EVROPEN moderne


eksperti 1 Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Reply


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

All times are GMT +1. The time now is 12:23.
Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2016, vBulletin Solutions, Inc.