Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Go Back   Dardania.de > Kultura > Kuzhina & Gatimi
User Name
Password
Kuzhina & Gatimi Receta nga kuzhina shqiptare dhe nga mbarė bota.Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 31-05-07, 21:36   #1
drytty
 
Join Date: 10-05-07
Posts: 116
drytty i dashurdrytty i dashurdrytty i dashurdrytty i dashur
Send a message via Skype™ to drytty
Default Lazanja (lasagna)
Eshte nje nga pjatat me te njohur te tradites bolognese.
Per 4 PERSONA;
VESHTIRESIA :MESATARE
Koha e pergaritjes;50 min
Ingredienti:
Lasagna Barilla(kur nuk keni kohe ti pergatitni mund ti bleni fare kollaj ne supermarket)
800 gr qumesht
Ragu te pergatitur me ;qepe,mish i grire ,salse e ereza
40 gr gjalp
40 gr miell 00'
40 gr djathe te grire
kripe

Pergatitja e beshameles.
Shkrijme gjalpin,hedhim miellin,hedhim qumeshtin dhe e perziejme per te mos lejuar formimin e kokrrave.I hedhim kripe,dhe e leme te ziej per disa min. (ose mund t'a blimi te gatshme dhe kurse kohe)


Lyejme Tepsine me gjalpin e ngelur,hedhim nje shtrese me ragu dhe beshamela nje shtrese te petave Lasagna Barilla ku i leme vetem 30 sek ne uje te nxehte e te kripur.Sepse po ti leme 5 MIN,ngjiten...
Fillojme te njejtin proēes deri ne 5 shtresa max.Ne fund ,siper hedhim djathin e ngrire.
E veme ne furre per 20 min,ne 200/220°C.
Psi e nxjerrim nga furra,e leme 10 min ,pastaj fillojme ta ndajme ne pjata.


Pjata eshte gati.
JU BEFTE MIRE:
Edhe pse ēdo kush ka metoden e saj te gatimit.
Kjo eshte ajo e imja.
Shpresoj t'ju pelqeje.
drytty Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Nyje Interesante
Old 31-05-07, 21:55   #2
Era1
Moderatore
 
Join Date: 09-06-06
Location: Tirane
Posts: 362
Era1 i pazėvėndėsueshėmEra1 i pazėvėndėsueshėmEra1 i pazėvėndėsueshėmEra1 i pazėvėndėsueshėmEra1 i pazėvėndėsueshėmEra1 i pazėvėndėsueshėmEra1 i pazėvėndėsueshėmEra1 i pazėvėndėsueshėmEra1 i pazėvėndėsueshėmEra1 i pazėvėndėsueshėm
Default

Une tek salca shtoj edhe karrota te grira(dmth kur e pregatis) dhe beshamelen ja hedh siper (dmth nje shtrese vetem) kur e fus ne furre , kurse brenda i hedh copa djathi (mozzarella). 10 minuta perpara se ta heq nga furri i hedh pak djath te grire (ose copa mozzarelle).
Era1 Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 01-06-07, 05:05   #3
Albanian
I`m Proud To Be...
 
Albanian's Avatar
 
Join Date: 08-04-07
Location: Switzerland
Posts: 172
Albanian i vlerėsuar mirė
Default

nuk e duuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu

nje here kam provu edhe ma kurrrrrrrrrrrr nuk mundem

(biberi i kuq) me ben me vjelllllll
__________________
Menduat se ne ju krijuam kot dhe se nuk do te ktheheni ju tek ne?
Albanian Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 28-10-12, 20:16   #4
emine
 
emine's Avatar
 
Join Date: 11-10-07
Posts: 37,400
emine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Lazanja (lasagna)

Quote:
Originally Posted by Albanian View Post
nuk e duuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu

nje here kam provu edhe ma kurrrrrrrrrrrr nuk mundem

(biberi i kuq) me ben me vjelllllll
Me siguri ke provu ndonje lazanje te konzervune qe e ke nxe ne microwelle
I thuaj nje mame Italiane te pergadis nje Lasanje dhe do mendojshe ndryshe
__________________
"Nuk ėshtė koha qė ka rėndėsi, por vetvetja".
emine Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 28-10-12, 20:18   #5
e_martumja
Merita
 
e_martumja's Avatar
 
Join Date: 13-04-05
Location: ne dhome me 4 qyshe qe gjindet ne katund
Posts: 19,505
e_martumja i pazėvėndėsueshėme_martumja i pazėvėndėsueshėme_martumja i pazėvėndėsueshėme_martumja i pazėvėndėsueshėme_martumja i pazėvėndėsueshėme_martumja i pazėvėndėsueshėme_martumja i pazėvėndėsueshėme_martumja i pazėvėndėsueshėme_martumja i pazėvėndėsueshėme_martumja i pazėvėndėsueshėme_martumja i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Lazanja (lasagna)

Quote:
Originally Posted by emine View Post
Me siguri ke provu ndonje lazanje te konzervune qe e ke nxe ne microwelle
I thuaj nje mame Italiane te pergadis nje Lasanje dhe do mendojshe ndryshe
edhe une e marroj vete pa dyshim qe eshte mija her ma e mire se ato te gatshme qe mund ti blen.


__________________
Ka shume gjera qe i harrojme, por nje dite do te pendohem secili apo secila por do te jete pak vone.Sepse koha ec edhe ne me kohen duhet me ec, se berem at kot te jetojme.
e_martumja Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Reply


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

All times are GMT +1. The time now is 13:17.
Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2015, vBulletin Solutions, Inc.