Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Go Back   Dardania.de > Shoqėria > Diskutime Shoqėrore
User Name
Password
Diskutime Shoqėrore Gjithēka dhe asgjė, ēdo problem e hall virtual.Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 22-07-07, 15:34   #1
XheBraiLi
Double G
 
Join Date: 29-05-06
Location: --Ne Parajse Tu Bo feature me 2pac
Posts: 406
XheBraiLi i vlerėsuar jo keq
Default Universitetet Private ne Kosove....

Po hapen perdite...Si Pompat e benzines ....
Qka o ka bohet....
Qka mendoni apo e shkaterron ministria vet me doren e vet universitetin Publik?

A mendoni se po blehen diplomat ne keto universitete private >?


tHJESHTE QKA MENDONI JU PER TOOO

hajdi qetu edhe te debatojme per kete dukurii


__________________
N'Londer, m'kan coptu - n'Berlin, m'kan tradhtu
n'Rambuje, m'kan mashtru e n'Vjen, m'kan studju
Po jom msu me u kesh e fjales huj me ju nenshtru
Kur s'di me vendos vet, n'New-York vendoset per mu
spo valon mo flamuri se e kan shti renovim (sepse)
simboli spo pershtatet lypet pelqim n'5% (pse pse!!)
plotsohen kushte qi krimineli me thon po kthehna (pse!!)
zavendsohet shqiponja me ni sorr me dy krena
XheBraiLi Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Nyje Interesante
Old 23-07-07, 01:34   #2
valiii
 
Join Date: 24-12-06
Posts: 3,777
valiii has disabled reputation
Default

Po krejt qysh e ke ceke ti , qashtu mendoj edhe une.

se ministria bash me doren e vet po e shkateron Univerzitetin publik, diplomat blehen thjeshte per 3 vjet minimum ti je i diplomuar , kane qarkulluar zera koheve te fundit se fakullteti i biznesit ne Peje do te mbyllet , shakaku kryesor ka qene, se nuk kane mbet as sorrat ne tela pa u diplomuar aty.
tash eshte hap nje univerzitet privat (hec e dije a eshte i licencuar ) , njejte edhe aty , profat e njejte regjimi i njejte , diplomen e ke qeshtje kohe vetem...


Une me mire do e kisha formuluar pyetjen tende keshtu ;

A ka edhe diku tjeter ne Rruzullin tokesor Fakulltet te Mjekesise Privat , apo vetem tek ne ne KS .?
valiii Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 23-07-07, 08:42   #3
XheBraiLi
Double G
 
Join Date: 29-05-06
Location: --Ne Parajse Tu Bo feature me 2pac
Posts: 406
XheBraiLi i vlerėsuar jo keq
Default

Quote:
Originally Posted by valiii
Po krejt qysh e ke ceke ti , qashtu mendoj edhe une.

se ministria bash me doren e vet po e shkateron Univerzitetin publik, diplomat blehen thjeshte per 3 vjet minimum ti je i diplomuar , kane qarkulluar zera koheve te fundit se fakullteti i biznesit ne Peje do te mbyllet , shakaku kryesor ka qene, se nuk kane mbet as sorrat ne tela pa u diplomuar aty.
tash eshte hap nje univerzitet privat (hec e dije a eshte i licencuar ) , njejte edhe aty , profat e njejte regjimi i njejte , diplomen e ke qeshtje kohe vetem...


Une me mire do e kisha formuluar pyetjen tende keshtu ;

A ka edhe diku tjeter ne Rruzullin tokesor Fakulltet te Mjekesise Privat , apo vetem tek ne ne KS .?
qa ska ne kete shqiptarii
__________________
N'Londer, m'kan coptu - n'Berlin, m'kan tradhtu
n'Rambuje, m'kan mashtru e n'Vjen, m'kan studju
Po jom msu me u kesh e fjales huj me ju nenshtru
Kur s'di me vendos vet, n'New-York vendoset per mu
spo valon mo flamuri se e kan shti renovim (sepse)
simboli spo pershtatet lypet pelqim n'5% (pse pse!!)
plotsohen kushte qi krimineli me thon po kthehna (pse!!)
zavendsohet shqiponja me ni sorr me dy krena
XheBraiLi Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 24-07-07, 00:40   #4
rilinda
 
rilinda's Avatar
 
Join Date: 29-06-04
Posts: 15,657
rilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėm
Default

Jo, nuk jam e mendimit me juve.
Vet, sivjet jam regjistruar nė njė universitet privat. Po na mbajnė kurse edhe gjatė pushimeve pėrditė. E si do tė ishte e mundur qė po tė "bliheshin" diplomat, ashtu siē mendoni ju, pse do tė mbaheshin kurset nė kėtė kohė me vapė?!
Nėse dikush ia mėsyen punės sė blerjes sė diplomave, atėherė atė do ta bėnte edhe nė Universitetin Publik, siē ėshtė bėrė (futi paratė n'index, e i sigurtė dil e qaros).

Bile, Universitetet Private janė tė sakta- ka rregull nė krahasim me Universitetin Publik, ku lirisht mund tė them se ėshtė bėrė tamam si Hamami i Prizrenit!
__________________
Guximi, kurreshtja,forca, vullneti dhe dėshira janė armėt kryesore dhe triumfuese nė duart e atij qė dėshiron ta braktis duhanin.

Last edited by rilinda; 24-07-07 at 01:15.
rilinda Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 24-07-07, 01:03   #5
rilinda
 
rilinda's Avatar
 
Join Date: 29-06-04
Posts: 15,657
rilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėm
Default

Quote:
Originally Posted by valiii

A ka edhe diku tjeter ne Rruzullin tokesor Fakulltet te Mjekesise Privat , apo vetem tek ne ne KS .?
Pėr kėtė nuk qenkam e informuar.
Universiteti Fama:
 1. Fakulteti Ekonomik
 2. Fakulteti Juridik
 3. Fakulteti i Shkencave Politike
 4. Fakulteti i Psikologjisė
 5. Fakulteti i Komunikimit Masiv
 6. Fakulteti i Studimeve Evropiane
 7. Fakulteti i Shkencave Kompjuterike
Universiteti Mbretėror Iliria:
 1. Fakulteti ekonomik
 2. Fakulteti i menaxhmentit dhe informatikės
 3. Fakulteti i biznesit ndėrkombėtar
 4. Fakulteti juridik
 5. Fakulteti i psikologjisė
Universiteti Dardania:
 1. Fakulteti Ekonomik
 2. Fakulteti i Shkencave Politike dhe Administrimit Publik
 3. Fakulteti juridik
 4. Fakulteti i psikologjisė
 5. Fakulteti i Gjuhėve tė huaja
 6. Fakulteti i Shkencave Kompjuterike dhe Teknologjive tė Komunikimit
 7. Fakulteti i Marrėdhėnieve Ekonomike dhe Diplomatike Ndėrkombėtare
Universiteti AAB
 1. Fakulteti i Komunikimeve Masive
 2. Fakulteti Juridik
 3. Fakulteti Ekonomik
 4. Fakulteti i Shk. tė Kriminalistikės
 5. Fakulteti i Gjuhėve tė Huaja
 6. Fakulteti i Arteve Figurative
 7. Fakulteti i Arteve Aplikative
 8. Fakulteti i Arteve Muzikore
 9. Fakulteti Postdiplomike - Master
__________________
Guximi, kurreshtja,forca, vullneti dhe dėshira janė armėt kryesore dhe triumfuese nė duart e atij qė dėshiron ta braktis duhanin.

Last edited by rilinda; 25-07-07 at 14:15.
rilinda Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 24-07-07, 01:05   #6
hasanmehmeti
 
hasanmehmeti's Avatar
 
Join Date: 22-03-05
Location: Dunja
Posts: 2,150
hasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėm
Send a message via Skype™ to hasanmehmeti
Default

Pikerisht mungesa e kushteve qe ofrohen duke filluar nga qeveria e pastaj vet ministria e arsimit per universitetin e prishtines mendoj qe jane shume te ulta. Studentet e ngrat qe nga koha e Titos nuk din qka eshte praktika perveq ne Fakultetin e Mjeksis qe sipas atyre fal te semureve po kan ku me ban praktitk ata studenta.Po qka me i ban studentave te elektros apo kompjuterikes qe nuk merren me njerez te smut po kerkojne laboratore dhe qendra kompjutere ku do mundeshin ta aplikoshin dijen e tyre. Thjeshte theme se ne disa drejtime studimi ne UP eshte kohe humbje , nuk shef praktik kurr me sy. Meson per Hidroteknik nuk ke pa si bashkohen gypat te pakten kurr apo meson arkitetktur apo ndertimtari konstruktive qe dijen vetem ne leter e qet , e kurr nuk ke shku me pa ndonje Temel si eshte puna e tij apo gradientit te lekundjeve toksore. Shkon te fakulteti i Kompjuterikes , te pyetin ku po studion ne kete fakultet , qka din me ban? di Msn me qel eedhe Internet Explorerin me reshashu ma shum sen.Por gjuhet programuese a kan te ngratit student ku ti praktikojen , po projektet per zhvillim ne keto drejtime etj etj , eshte marri e madhe qe studentit te informatikies te mos i ofrohet nje qender kompjuteresh dhe intereneti ne te qe ti zgjeroj dijen e ti. E mos te futemi me thelle ne punen e hardwerit qe shume pak nga ta dine se si punon te pakten freskusi i Mikroprocesorit. Pse ateher me studiju aty ?
thjeshte kush i ka mundesit me shku dikund me mire menjher duhet te iken, qofte ai edhe Universitet Privat.
Korrupcioni ne Up ka qene edhe eshte i larte duke filluar nga paraja per provime e deri tek pagesa e marrshme dhe e trupshme e mardhenjeve me femra te profesoreve per kete shkak.
Me keq nuk do te jene besoj edhe Universitet Private, madje keto te fundit kane bollak psh : Mesojne gjuhen angleze se nuk ban ne shume prej tyre, kan qendra kompjuteresh dhe intereneti ne to , kane bibloteka ku mund te gjejne libra te mjaftushme , kane nxehtesi ne dhomat e ligjeratave dhe mesimeve , kane uje sa deshirojne dhe banjo perkatesisht wc te bollshme dhe te pastra.

Thene thjeshte nuk mund ta paramendoj nje student te xehtaris apo planifikimit hapsinor qe i thot vetit ingjinier, e kurr ne laborator te kimis nuk ka qene per te bere dallimin dhe per te fitu ndjenjen se qka eshte dhe si duket te pakten ai Carboni i grafitit apo perberjen e ndonje lloji te dheut etj etj.

Tek e fundit e shef qdo student vleren e tij se pasi te merr diplomen dhe i kerkohet herdokurdo qe dijen e tij ta qes ne praktik si do ndjehet.

Lus Zotin te permiresoj gjendjen e Up e studentet tane te jene me kualitativ e sidomos ne qeshtjen e praktikes. Boll kemi fol si popull deri me tash si ne mbledhje partish e keng me cetelia , tash duhet mu qu e me punu secili kokeulur e me nje zell te larte e rezultati vie vet.
Thot Profeti alejhiselam:Nuk e ndryshon Zoti gjendjen e nje Populli pa e filluar vete ata ate ndryshime.

me respekt
hasani
__________________
Faik Konica:"Po mos te ishte islami shqiptaret do te ishin me shume ne numer po jo shqiptar"

"Me tė vėrtet fjalėt tona do tė qėndrojnė tė vdekura pėrderisa ne nuk do tė vdesim pėr qėshtjen e tyre keshtu qė ato tė mbesin tė gjalla midis tė gjallėve”

"Nena" Tereze:‘Ami Bharater Bharat Amar’ (‘I am Indian and India is mine’) Une jam indiane dhe India eshte imja.
hasanmehmeti Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 24-07-07, 01:10   #7
lyra2
 
Join Date: 28-04-07
Location: Aty ku e kam vendin...
Posts: 6,246
lyra2 i pazėvėndėsueshėmlyra2 i pazėvėndėsueshėmlyra2 i pazėvėndėsueshėmlyra2 i pazėvėndėsueshėmlyra2 i pazėvėndėsueshėmlyra2 i pazėvėndėsueshėmlyra2 i pazėvėndėsueshėmlyra2 i pazėvėndėsueshėmlyra2 i pazėvėndėsueshėmlyra2 i pazėvėndėsueshėmlyra2 i pazėvėndėsueshėm
Default

Universitete private ne fillim kane qen te hapur nga njerez ...........dhe per njerez...........,e uroj qe struktura e tyre te permiresohet!!
__________________
...
lyra2 Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 24-07-07, 01:23   #8
lyra2
 
Join Date: 28-04-07
Location: Aty ku e kam vendin...
Posts: 6,246
lyra2 i pazėvėndėsueshėmlyra2 i pazėvėndėsueshėmlyra2 i pazėvėndėsueshėmlyra2 i pazėvėndėsueshėmlyra2 i pazėvėndėsueshėmlyra2 i pazėvėndėsueshėmlyra2 i pazėvėndėsueshėmlyra2 i pazėvėndėsueshėmlyra2 i pazėvėndėsueshėmlyra2 i pazėvėndėsueshėmlyra2 i pazėvėndėsueshėm
Default

Quote:
Originally Posted by rilinda
Jo, nuk jam e mendimit me juve.
Vet, sivjet jam regjistruar nė njė universitet privat. Po na mbajnė kurse edhe gjatė pushimeve pėrditė. E si do tė ishte e mundur qė po tė "bliheshin" diplomat, ashtu siē mendoni ju, pse do tė mbaheshin kurset nė kėtė kohė me vapė?!
Nėse dikush ia mėsyen punės sė blerjes sė diplomave, atėherė atė do ta bėnte edhe nė Universitetin Publik, siē ėshtė bėrė (futi paratė n'index, e i sigurtė dil e qaros).

Bile, Universitetet Private janė tė sakta- ka rregull nė krahasim me Universitetin Publik, ku lirisht mund tė them se ėshtė bėrė tamam si Hamami i Prizrenit!
Pse jane me te sakta,pse ka rregul..... kualiteti i studenteve apo.........?!
__________________
...
lyra2 Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 24-07-07, 09:49   #9
rilinda
 
rilinda's Avatar
 
Join Date: 29-06-04
Posts: 15,657
rilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėm
Default

Quote:
Originally Posted by lyra2
Pse jane me te sakta,pse ka rregul..... kualiteti i studenteve apo.........?!
Studentėt e universiteteve private janė shokė e shoqe tė atyre studentėve qė janė nė Universitete Shtetėrore. E njė fjalė e urtė thotė "Me kė tė rrish, ashtu bėhesh."
Edhe profesorėt janė po ata tė njejtit, tė universiteteve shtetėrore, por meqė nuk ka kontroll nėpėr universitete shtetėrore, atėherė ata i shtyejnė, i shtyejnė e i shtyejnė afatet e provimeve. E nė Universitet Privat, me vetė faktin qė ėshtė privat, profesorėt nuk mund tė luajnė siē donė sepse ėshtė dikush qė i rri mbi kokė.

Kėshtu ėshtė me neve... Qė tė jemi tė rregullt veē duhet qė dikush tė na rrijė mbi kokė, ose pėr ndryshe, orėve ua vėmė kapakėt!
__________________
Guximi, kurreshtja,forca, vullneti dhe dėshira janė armėt kryesore dhe triumfuese nė duart e atij qė dėshiron ta braktis duhanin.
rilinda Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 24-07-07, 12:55   #10
XheBraiLi
Double G
 
Join Date: 29-05-06
Location: --Ne Parajse Tu Bo feature me 2pac
Posts: 406
XheBraiLi i vlerėsuar jo keq
Default

hahahah
po E Shoh Se Koka Nxe Tema...

kom Shume Pyetje Per Ty Rilinda...

fakultetet Private Shumica Prej Tyre Jan Themeluar Nga Njerez Afariste Qe Skan Ere Me Universitet...

qka Ta Merr Mendja Nje Biznesmen Ne Kosove Mendon Ma Shume Per Xhepin E Vet Apo Per Sistemin Arsimore Ne Ks?

qka Ta Merr Mendja Ty Rilindja Ne Shumicen E Qatyne Universiteteve Private Kush Ligjeron A Thu ?

e Di Qe Ki Me Thon Filan Profi E Andej E Kendej Po Rren Oshte Ajo Pune Se Aty Ligjerojne Studentat Qe Kan Diplomu Bachellor E Shtrohet Pyetja Student I Kujt Te Behem Student I Studentit Apo Student I Profesorit...

e Dime Qe Universiteti Publik Eshte Ne Krize Por Ta Krahasosh Me Privatin Eshte Mizore Se Na E Dime... Qe Kualiteti Eshte Faktor Me Rendesii Ne Secilen Shoqeri Por Te Pretendosh Per Kualitet Nga Shkollat Ehapura Nga Biznismenet Eshte Sikur Te Enderrrosh Me Arrit Nivelin Taknologjik Te Japonis....


mendimi Jem....

ka Ma Shume Rregull Vetem Te Pretedentopsh Kualitet Eshte Enderr....
nejse Si Duket Atyre Me Xhepa Te Thelle Ju Ka Marre Ajom Kjo Amulli Se Per Nje Kohe Te Shkurte Po Behen Te Diplomuar........
__________________
N'Londer, m'kan coptu - n'Berlin, m'kan tradhtu
n'Rambuje, m'kan mashtru e n'Vjen, m'kan studju
Po jom msu me u kesh e fjales huj me ju nenshtru
Kur s'di me vendos vet, n'New-York vendoset per mu
spo valon mo flamuri se e kan shti renovim (sepse)
simboli spo pershtatet lypet pelqim n'5% (pse pse!!)
plotsohen kushte qi krimineli me thon po kthehna (pse!!)
zavendsohet shqiponja me ni sorr me dy krena
XheBraiLi Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 24-07-07, 22:23   #11
Gentiani
...
 
Gentiani's Avatar
 
Join Date: 27-06-04
Location: Luginen e dashurise !
Posts: 4,053
Gentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėm
Default

Me njė fjalė pazar diturish e diplomash, mė shumė ngjajnė nė Compani pėrfitimesh, por tė mbėshtjellura me ambalazhim tė sofistifikuar nė emėr tė nxėnjes sė dijes paguhen euro tė thata dhe nė fund jipen letra tė quajtura diplomė. Personalisht shumė dyshoj nė kualitetin qė ofrojnė kėto tė quajtura univerzitete private, pamvarėsisht emrit, kush qėndron pranė tyre dhe organizon e liēenson ato.

Last edited by Gentiani; 24-07-07 at 22:23.
Gentiani Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 25-07-07, 11:01   #12
rilinda
 
rilinda's Avatar
 
Join Date: 29-06-04
Posts: 15,657
rilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėm
Default

Quote:
Originally Posted by XheBraiLi

kom Shume Pyetje Per Ty Rilinda...
Veē urdhėro!

Quote:
Originally Posted by XheBraiLi
fakultetet Private Shumica Prej Tyre Jan Themeluar Nga Njerez Afariste Qe Skan Ere Me Universitet...
Fatkeqėsisht, dihet rroga e njerėzve "me erė" pėr themelimin e Universiteteve. Mirė qė kanė arritur tė edukojnė brez pas brezi gjenerata tė reja, e mirė qė kan arritur t'i mbajnė tė gjalla familjet e tyre!

Quote:
Originally Posted by XheBraiLi
qka Ta Merr Mendja Nje Biznesmen Ne Kosove Mendon Ma Shume Per Xhepin E Vet Apo Per Sistemin Arsimore Ne Ks?
Xhepin e vet e ka mė afėr, por me fakin qė kanė hapur Universitete, i bie qė tė kenė menduar edhe pėr sistemin arsimor nė Kosovė.

Quote:
Originally Posted by XheBraiLi
qka Ta Merr Mendja Ty Rilindja Ne Shumicen E Qatyne Universiteteve Private Kush Ligjeron A Thu ?
Rilinda e jo Rilindja. E thash edhe mė lart: "Edhe profesorėt janė po ata tė njejtit, tė universiteteve shtetėrore."

Quote:
Originally Posted by XheBraiLi
e Di Qe Ki Me Thon Filan Profi E Andej E Kendej Po Rren Oshte Ajo Pune Se Aty Ligjerojne Studentat Qe Kan Diplomu Bachellor E Shtrohet Pyetja Student I Kujt Te Behem Student I Studentit Apo Student I Profesorit...
E din, se ashtu ėshtė.
Edhe po tė ligjėronin studentėt e diplomuar, a nuk duhet tė ishin edhe kėta kualitet, pasi qė kanė diplomuar aty ku ekzistuaka kualiteti, pra studentėt e Universitetit publik?!
-Pse po bjen n'kundėrshtim me fjalėt tua?

Quote:
Originally Posted by XheBraiLi
e Dime Qe Universiteti Publik Eshte Ne Krize Por Ta Krahasosh Me Privatin Eshte Mizore Se Na E Dime... Qe Kualiteti Eshte Faktor Me Rendesii Ne Secilen Shoqeri Por Te Pretendosh Per Kualitet Nga Shkollat Ehapura Nga Biznismenet Eshte Sikur Te Enderrrosh Me Arrit Nivelin Taknologjik Te Japonis....
Po pra, kualiteti ėshtė me rėndėsi! E qfarė kualiteti i bie kjo mungesa e profesorėve, e shtyerja e provimeve!? Ēka po na mėson ky "kualitet"?!
- Qė nuk duhet tė jemi tė rregullt!
- Qė vetėm shtypja na bėn t'i pėrfillim rregullat!
...Quote:
Originally Posted by XheBraiLi
ka Ma Shume Rregull Vetem Te Pretedentopsh Kualitet Eshte Enderr....
Edhe ėndėrra mund tė dalė e vėrtetė!

Quote:
Originally Posted by XheBraiLi
nejse Si Duket Atyre
Me Xhepa Te Thelle Ju Ka Marre Ajom Kjo Amulli Se Per Nje Kohe Te Shkurte Po Behen Te Diplomuar........
E si e shihni ju tė arsyeshme, kur dihet sa si janė mundėsitė e shkollimit tė NJĖ fėmije nė Kosovė- shkojnė studentėt nga tė gjitha skajet e Kosovės nė provim, e kthehen duarthatė?! Kush po ua paguan rrugėn? Kush ua paguan edhe banesėn, po tė banojnė nė Prishtinė, e ku janė pagimet e semestrave?
Po ta bėsh edhe njė llogaritje tė tillė, ma "hesap" ke qė ta regjistrosh njė fėmijė nė Universitet Privat, ku e ke edhe mė afėr, e mund ta kontrollojė ēdo prind fėmiun e vet...
"Nga lėkura askush nuk mund tė dalė!"
__________________
Guximi, kurreshtja,forca, vullneti dhe dėshira janė armėt kryesore dhe triumfuese nė duart e atij qė dėshiron ta braktis duhanin.
rilinda Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 25-07-07, 12:45   #13
XheBraiLi
Double G
 
Join Date: 29-05-06
Location: --Ne Parajse Tu Bo feature me 2pac
Posts: 406
XheBraiLi i vlerėsuar jo keq
Default

Quote:
Originally Posted by rilinda
Veē urdhėro!


Fatkeqėsisht, dihet rroga e njerėzve "me erė" pėr themelimin e Universiteteve. Mirė qė kanė arritur tė edukojnė brez pas brezi gjenerata tė reja, e mirė qė kan arritur t'i mbajnė tė gjalla familjet e tyre!


Xhepin e vet e ka mė afėr, por me fakin qė kanė hapur Universitete, i bie qė tė kenė menduar edhe pėr sistemin arsimor nė Kosovė.Rilinda e jo Rilindja. E thash edhe mė lart: "Edhe profesorėt janė po ata tė njejtit, tė universiteteve shtetėrore."


E din, se ashtu ėshtė.
Edhe po tė ligjėronin studentėt e diplomuar, a nuk duhet tė ishin edhe kėta kualitet, pasi qė kanė diplomuar aty ku ekzistuaka kualiteti, pra studentėt e Universitetit publik?!
-Pse po bjen n'kundėrshtim me fjalėt tua?


Po pra, kualiteti ėshtė me rėndėsi! E qfarė kualiteti i bie kjo mungesa e profesorėve, e shtyerja e provimeve!? Ēka po na mėson ky "kualitet"?!
- Qė nuk duhet tė jemi tė rregullt!
- Qė vetėm shtypja na bėn t'i pėrfillim rregullat!
...
Edhe ėndėrra mund tė dalė e vėrtetė!


E si e shihni ju tė arsyeshme, kur dihet sa si janė mundėsitė e shkollimit tė NJĖ fėmije nė Kosovė- shkojnė studentėt nga tė gjitha skajet e Kosovės nė provim, e kthehen duarthatė?! Kush po ua paguan rrugėn? Kush ua paguan edhe banesėn, po tė banojnė nė Prishtinė, e ku janė pagimet e semestrave?
Po ta bėsh edhe njė llogaritje tė tillė, ma "hesap" ke qė ta regjistrosh njė fėmijė nė Universitet Privat, ku e ke edhe mė afėr, e mund ta kontrollojė ēdo prind fėmiun e vet...
"Nga lėkura askush nuk mund tė dalė!"
Valla Rilinda....
Shume sendee jan ma ndryshe se mendon ti...
Une kam jep argumente te mjaftueshmee ..po nejse nese duhet me hedh balte mbi universitetin publik...atehere duhet hedhe se nuk ka rregulle ska dicipline .....ska send te hajrit por ama eshte publik... eshte diqkaa..qe duhet me rujte se eshte e shtetit e shteti me privatizim shkon drjet humneres....

Ti mendon se biznismenet mendojne per sistemin arsimore.....KJoo ska teori me kon...
Kualitet ska aty ..Paramendoo nxenesat qe mezi kalojne te mesmen ne universitete private jan studenta te 10sheve...

Turpi Vazhdon...
Ti thu se studentat qe ligjerojne ne cilesin e asistentave jan te diplomuar ne UP qe dmth kan kualitet ,por nuk dmth qe jan stundeta te dalluar o yllo per me ligjeru ne fakultet duhesh me pase titull shkencor....
__________________
N'Londer, m'kan coptu - n'Berlin, m'kan tradhtu
n'Rambuje, m'kan mashtru e n'Vjen, m'kan studju
Po jom msu me u kesh e fjales huj me ju nenshtru
Kur s'di me vendos vet, n'New-York vendoset per mu
spo valon mo flamuri se e kan shti renovim (sepse)
simboli spo pershtatet lypet pelqim n'5% (pse pse!!)
plotsohen kushte qi krimineli me thon po kthehna (pse!!)
zavendsohet shqiponja me ni sorr me dy krena
XheBraiLi Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 25-07-07, 13:52   #14
pirro
FUND!
 
pirro's Avatar
 
Join Date: 17-12-05
Posts: 4,455
pirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėm
Send a message via ICQ to pirro
Default

Pershendetje

Nuk ka lidhje qe pas univerziteteve private qendrojn njerz afarsit,sepse nese nuk qendrojn ata kush te qendroj tjter.Ne gjithe boten mendoj beht keshtu.

Mirpo problemi eshte tek menyra e funksionimit te univerzitetit dhe menyra se si ka ardhur deri tek licencimi e tyre nga ana e ministrise se arsimit dhe ministrit perkates.
Ne pergjithesi edhe univerziteti publike ne prishtine eshte i prapambetur me planprograme te vjetruara.Mirpo univerzitetet private,perveq kushteve komode ligjerimi ne ne ore te ndryshme (sipas deshires se studenteve)lokaleve te mira tjter gje nuk kemi ne keto univerzitete.Ajo cka kishte me qene me e rendesishmja eshte menyra e testimit te studentve.Dhe une e di se per te perfunduar studimet ne keto fakultete vetem duhet te paguash parat per vit studimi dhe pas tri vitesh ta marresh diplomen.
Atehere mos te flasim se ne keto univerzitete ligjerojne pjestar te ministrise se arsimit qe kan marr pjes ne licenciime
__________________
ka me u bo mire..!!

FUND!
pirro Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 25-07-07, 15:12   #15
XheBraiLi
Double G
 
Join Date: 29-05-06
Location: --Ne Parajse Tu Bo feature me 2pac
Posts: 406
XheBraiLi i vlerėsuar jo keq
Default

Quote:
Originally Posted by pirro
Pershendetje

Nuk ka lidhje qe pas univerziteteve private qendrojn njerz afarsit,sepse nese nuk qendrojn ata kush te qendroj tjter.Ne gjithe boten mendoj beht keshtu.

Mirpo problemi eshte tek menyra e funksionimit te univerzitetit dhe menyra se si ka ardhur deri tek licencimi e tyre nga ana e ministrise se arsimit dhe ministrit perkates.
Ne pergjithesi edhe univerziteti publike ne prishtine eshte i prapambetur me planprograme te vjetruara.Mirpo univerzitetet private,perveq kushteve komode ligjerimi ne ne ore te ndryshme (sipas deshires se studenteve)lokaleve te mira tjter gje nuk kemi ne keto univerzitete.Ajo cka kishte me qene me e rendesishmja eshte menyra e testimit te studentve.Dhe une e di se per te perfunduar studimet ne keto fakultete vetem duhet te paguash parat per vit studimi dhe pas tri vitesh ta marresh diplomen.
Atehere mos te flasim se ne keto univerzitete ligjerojne pjestar te ministrise se arsimit qe kan marr pjes ne licenciime
skom qka shtoj .....

shume me vend je jarann


__________________
N'Londer, m'kan coptu - n'Berlin, m'kan tradhtu
n'Rambuje, m'kan mashtru e n'Vjen, m'kan studju
Po jom msu me u kesh e fjales huj me ju nenshtru
Kur s'di me vendos vet, n'New-York vendoset per mu
spo valon mo flamuri se e kan shti renovim (sepse)
simboli spo pershtatet lypet pelqim n'5% (pse pse!!)
plotsohen kushte qi krimineli me thon po kthehna (pse!!)
zavendsohet shqiponja me ni sorr me dy krena
XheBraiLi Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Reply


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

All times are GMT +1. The time now is 07:20.
Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2015, vBulletin Solutions, Inc.