Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Go Back   Dardania.de > Bota Shpirtėrore > Feja e Shqiptarit
User Name
Password
Feja e Shqiptarit Besimi dhe njeriu! Fetė, librat e shenjtė, mėnyrat e besimit .... 
 
Thread Tools Display Modes
Old 12-08-07, 18:28   #16
Malsori-Makaveli
 
Malsori-Makaveli's Avatar
 
Join Date: 04-08-07
Location: Zvicerr
Posts: 408
Malsori-Makaveli i dashurMalsori-Makaveli i dashurMalsori-Makaveli i dashurMalsori-Makaveli i dashur
Send a message via MSN to Malsori-Makaveli
Default

Qka te msoj ty Feja per Kombin Shqiptar???Preshevar!!

Pse nuk fol Shqip;Paqa qoft me ju Malsor

Por Selam???-Malsor???

Iher thu Zot iher Allah-kush asht Zoti e kush Allahi per ty??A jan dy a??


Mir m`betsh
__________________
Nuk ka m`bet Borxh pa u Kthy,
Ja me Pare ja me Kry.
Malsori-Makaveli Nuk ėshtė nė linjė  
Nyje Interesante
Old 12-08-07, 18:34   #17
Malsori-Makaveli
 
Malsori-Makaveli's Avatar
 
Join Date: 04-08-07
Location: Zvicerr
Posts: 408
Malsori-Makaveli i dashurMalsori-Makaveli i dashurMalsori-Makaveli i dashurMalsori-Makaveli i dashur
Send a message via MSN to Malsori-Makaveli
Default

PRESHEVAR LEXO E MSO


Shqipetare - A.Z. Cajupi


Shqiperin' e mori turku,
i vu zjarr
Shqipetar, mos rri, po duku,
shqipetar!
Mjaft punove per te tjere,
o fatkeq!
Kujto vendin tek ke lere
dhe tek heq.
Te ka bere perendia
luftetar,
si s'te lodhi roberia,
shqipetar!
Erdhi dita te ngresh koke,
te kerkosh
lirine, bashke me shoke
te leftosh!
Mos beni si keni bere
gjer me dje,
por te leftoni te tere
per Atdhe.
Peseqind vjet kemi rruar
me pahir,
Lidhure me kemn' e duar
me zinxhir!...
Myslyman' e te krishtere
jemi keq!
Te ngrihemi qe te tere,
djem e pleq!
Te ngrihemi te deftojme
trimeri;
ja te vdesim ja te rrojme
per liri!
O moj Shqiperiz' e dashur,
memedhe,
Te shoh me buze te plasur,
si me sheh.
U shkretove anembane,
Shqiperi,
se shqiptaret s'kane
dashuri.
Gjithe djemte qe ke qare
dhe mban zi,
per Morene jane vrare,
per Turqi!
Zhvish rrobat e roberise,
memedhe,
vish armet e trimerise
se ke ne!
__________________
Nuk ka m`bet Borxh pa u Kthy,
Ja me Pare ja me Kry.

Last edited by Bond; 17-08-07 at 14:04.
Malsori-Makaveli Nuk ėshtė nė linjė  
Old 12-08-07, 21:33   #18
Zana_ch
"Mistrece Gjakovare"
 
Zana_ch's Avatar
 
Join Date: 26-08-05
Location: n'shtepi
Posts: 8,192
Zana_ch i pazėvėndėsueshėmZana_ch i pazėvėndėsueshėmZana_ch i pazėvėndėsueshėmZana_ch i pazėvėndėsueshėmZana_ch i pazėvėndėsueshėmZana_ch i pazėvėndėsueshėmZana_ch i pazėvėndėsueshėmZana_ch i pazėvėndėsueshėmZana_ch i pazėvėndėsueshėmZana_ch i pazėvėndėsueshėmZana_ch i pazėvėndėsueshėm
Default

Quote:
Originally Posted by Preshevar
Pershendetje Zana,..

E kam nje pytje lidhur me qeto citate nga bibla qė kurr si kam kuptuar edhe pse nuk kam dyshim nė Zotin Njė...

Profetėt para Isės a.s. apo Jezus Krishtit, a i treguan te tjerve qė duhet tė ndjekin rrugėn e Jezus krishtit per te arritur tek "Ati" siq e quan ti.. edhe pse at her nuk egzistonte Jezusi...

N'qoft se po .. tregona me tepėr qė t'mėsojm diqka rreth katolicmizmit.

Po, n'qoft se jo,.. dua ta di, se ata njerėz qė nuk patėn fatin ta ndjekin rrugėn e J-K. a e kan takuar tė "Atin" ? ( normalisht sipas logjikės, jo! edhe pse kishin profet qė besonin ne te njejtin Zot me tė Jezusit, po tregona ti mė mir )

Preshevari me vjen keq per ty se nuk i kupton asgje nga bibla ....nese don me kuptue ja adresen dhe lexoje disa her edhe noshta e mson www.bibla .net


SHKENCA dhe ZOTI

A e hedh shkenca poshtė egzistencėn e Zotit? Apo shkenca na ndihmon tė kuptojmė qė duhet tė egzistojė njė Zot. Le tė shohim disa shembuj shkencorė qė na ndihmojnė tė kuptojmė a ka njė Zot, apo jo.


- Forma matematikore qė merr natyraĖshtė e mahnitshme se si tė gjitha dukuritė e larmishme shkencore mund tė shjegohen nga njė numėr i vogėl ekuacionesh matematikore si: Ligjet e Njutonit, Ligji i Tėrheqjes sė Gjithėsishme, Ligjet Elektromagnetike tė Maxėell, Ligji i energjisė sė materies i Einstein dhe disa tė tjerė. Nė fakt tė gjitha ngjarjet fizike nė bote ndjekin rigorozish disa ligjėsi tė caktuara. Shkencėtaret, gjatė studimeve tė tyre mbledhin shumė tė dhėna dhe ne bazė tė tyre pėrpiqen tė nxjerrin njė ligj tė natyrės, njė rregullsi, njė rregull qė ėshtė i njėjtė pėr tė gjitha rastet e studiuara. Nga vjen gjithė kjo rregullsi? Po qe se bota, universi do tė ishin produk i rastėsisė, nuk do tė kishte kuptim gjithė ky rregull. Po qe se universi do tė ishte produkt i rastėsisė, do tė prisnim qė edhe ngjarjet tė ndodhnin thjesht rastėsisht.

-Kushtet fillestare-Ėshtė shumė interesante po tė studiohen kushtet bazė fizike e kimike ta universit tonė, pasi do tė shohim se ato janė pikėrisht ashtu siē duhet tė jenė qė tė lejojnė jetėn tonė tė egzistojė. Ē’do tė thotė kjo? Le tė shohim disa shembuj.
Forca e tėrheqjes bėrthamore (forca tėrheqese midis protoneve e neutroneve). Nė qoftė se kjo forcė do tė ishte 5% mė e vogėl se sa ėshtė tani vetėm atomi i Hidrogjenit do tė kishte njė bėrthamė tė qėndrueshme dhe nuk do tė egzistonte nė univers asgje element tjetėr kimik. Nė tė kundėrt, nė qoftė se Kjo forcė do tė ishte vetėm 2% mė e madhe do tė egzistonin vetėm elementė me bėrthama tė mėdha dhe nuk do tė egzistonte Hidrogjeni, qė ėshtė i domosdoshėm pėr lėndėt organike. Do me thėnė forcat bėrthamore janė pikėrisht nė atė nivel madhėsie qė nevojitet nė mėnyrė qė tė kemi tabelėn e Mendelejevit me mė shumė se 100 elementė.
Ose po tė shohim njė shembull tjetėr.
Raporti i forcave tė tėrheqjes bėrthamore me forcat elektromagnetike. N.q.s. ky raport do tė ishte pak mė i lartė apo pak mė i ulėt nuk do tė egzistonin nivelet kuantike te nevojshme pėr elektronet e karbonit (C). Si pasojė do tė kishim njė univers qė do tė pėrmbante shumė berilium (Be – elementi pararendės i C) dhe fare pak C, ose do tė kishim shumė oksigjen (O – elementi pasrendės i C) dhe aspak C. Siē shihet ky raport ėshtė perfekt pėr egzistencėn e njė atomi si C, i cili me nivelet kuantike tė elektroneve tė tij krijon lidhje tė qėndrueshme (as shumė tė forta, as shumė tė dobta) me shumicėn e elementeve. Jo mė kot, sikurse e dimė, C ėshtė elementi bazė i jetės.
Rreth 100 shembuj tė tillė janė dokumentuar nė literaturėn shkencore dhe janė pėrmbledhur nė libra tė tillė si Parimi Kozmologjik Antropi (1986).
Por nuk ka nevojė qė tė futemi nė thellėsitė e forcave berthamore pėr tė kuptuar se universi ynė ka kushte bazė fillestare tė tilla qė janė shumė tė pėrshtatshmė pėr tė na krijuar ne mundėsinė tė egzistomė. Shembuj tė kushteve tė tilla mund tė gjejmė edhe nė gjėrat shumė tė zakonshme pėr tė cilat ndoshta s’kemi menduar shumė. P.sh.

Uji


-Kjo substancė ka disa veti tė ēuditshme dhe tė veēanta qė e bejnė shumė tė pėrshtatshėm pėr jetėn.
Uji ka konstante elektrike 81, gjė qė e bėn atė tretėsin mė tė mirė tė shumicės sė lėndėvė organike e inorganike.
Uji ka dendėsi maksimale nė 4°C, (normalisht do tė pritej qė dendėsia maksimale tė ishte nė 0°C, temperatura e ngrirjes). Kjo gjė bėn qė ai tė ngrijė nė sipėrfaqe, por tė mbetet i lėngėt nė thellėsi, duke bere tė mundur mbijetesėn e gjallesave ujore edhe ne klimė shumė tė ftohtė.
Uji ka njė tension sipėrfaqėsor shumė tė lartė, gjė qė bėn tė mundur ngjitjen e tij nė gyptha tė vegjel kundėr forcės sė gravitetit. Kjo siguron njomjen e sipėrfaqės sė tokės nga thellėsia dhe ushqimin e bimėve me ujin e domosdoshėm.
Njė shembull tjetėr shumė i qartė janė kushtet i deale qė ka Toka pėr tė mundėsuar jetėn tonė.
Largėsia e Tokės nga Dielli ėshtė optimale pėr temperaturėn e sipėrfaqes sė saj. Rrotullimi i saj rreth vetes ben qė sipėrfaqja tė ngrohet dhe ftohet rregullisht. Pėr mė tepėr boshti i rrotullimit tė Tokės rreth vetes formon njė kėnd me planin e rrotullimit rreth Diellit, gjė qė mundėson egzistencėn e stinėve. Madhėsia e Tokės ėshtė shumė e pėrshtatshme pėr egzistencėn e atmosferės sonė. Po qe se Toka do tė ishtė mė e madhe, H2 do tė tėrhiqej nga graviteti i Tokės nė sipėrfaqe tė saj dhe do tė bėnte tė pamundur jeten. Nė tė kundėrt nė se Toka do tė ishte mė e vogel nuk do tė kishte forcė gravitacionale tė mjaftueshme pėr tė mbajtur njė atmosferė rreth vetes.
Dhe shumė shembuj tė tjerė si kėto.
Si konkluzion i gjithė kėtyre shembujve tė lodhshėm.
Ē’kuptim kanė tė gjitha kėto gjėra. Si shpjegohet qė nė kėtė banesė ku jetojmė, tė gjitha kushtet janė krijuar optimale qė ne tė mund tė kemi jetėn. Duket sikur ne jemi si ai fėmija qė lind nė njė shtėpi ku i janė krijuar tė gjitha kushtet e nevojshme. Kjo na bėn tė mendojmė tė paktėn dy gjėra.
E para: Dikush duhet tė jetė kujdesur pėr t’a rregulluar kėtė shtėpi qė tė plotėsojė nevojat tona, ashtu siē prindi kujdeset pėr fėmitė e vet.

E dyta: Ne duhet tė jemi shumė tė vlefshėm nė sytė e Atij qė ėshtė kujdesur pėr shtėpinė tonė, derisa Ai ka marrė mundimin tė bėjė gjithė kėto gjėra tė mrekullueshme dhe madhėshtore pėr ne.
__________________
Kėrkoje vetė fatin, me jetėn mos u grind, urrejtja fitohet ... Dashuria lind !
Zana_ch Nuk ėshtė nė linjė  
Old 13-08-07, 12:25   #19
Preshevar
Banned
 
Join Date: 13-12-05
Posts: 7,840
Preshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėm
Default

Quote:
Originally Posted by Malsori-Makaveli
Qka te msoj ty Feja per Kombin Shqiptar???Preshevar!!

Pse nuk fol Shqip;Paqa qoft me ju Malsor

Por Selam???-Malsor???

Iher thu Zot iher Allah-kush asht Zoti e kush Allahi per ty??A jan dy a??


Mir m`betsh
Mė mėsoj gjithqka hiq pa e pėrmendur fjalėn Shqiptari !..

Paj kishe shqip bre po ju flas.. Selam/Paqe,,, njėhit eshte per mue ! Apo ndoshta e kam me qellim me jav msue arabishtėn lol

Njė Zot ėshtė ! e ai eshte Allahu xh.sh !

ps.: Kėt poezin qė ma ke postue... isht shum e mir ! Mė pėlqeu,.. po me turkin e kem kry kishe luftėn, sot jan aleatėt tanė ! Sikur ta postojsha un tash nje poezi kundėr Moselinit... a ka kuptim ? kurse sot lidhjet qe i kemi me italin jan miqsore "kishe.


Quote:
Originally Posted by Zanushi
Preshevari me vjen keq per ty se nuk i kupton asgje nga bibla ....nese don me kuptue ja adresen dhe lexoje disa her edhe noshta e mson www.bibla .net
Jo, jo.. mos te vie keq ! S'ke pse :) Un jam i pa kuptueshem qė si mora vesh ato citate nga bibla .


Edhe per fat t'keq, ti s'me ndihmove ne sqarime me keto copy/paste....
Preshevar Nuk ėshtė nė linjė  
Old 13-08-07, 14:19   #20
Malsori-Makaveli
 
Malsori-Makaveli's Avatar
 
Join Date: 04-08-07
Location: Zvicerr
Posts: 408
Malsori-Makaveli i dashurMalsori-Makaveli i dashurMalsori-Makaveli i dashurMalsori-Makaveli i dashur
Send a message via MSN to Malsori-Makaveli
Default

Preshevar qy qy a po shkrujka ne Kuran per Hisotrin e Kombin e Kulturen Shqiptare a??

Hahahah jo bre menzi e dim qet gjuh Shqipe lena Arabishten,mos tkishin qen qta Aleatet ti ishe nder Dhe ka te hajn Krymat.Shoki.

Ta qova at Poezi se Historia Shqiptare veq rrin tu ju Perserit.Shkaku Feve dhe kundra njani Tjetrit.


feja jote asht ne vitin 1440 dikun qaty e pranume te Shqiptart,Kurse Feja ime asht edhe ne Bibel e shkrume se e ka parhap Apostulli deri ne Iliri.Dhe Shkrimet ma te vjetra se jan gjet ne Gjuhen shqipe jan gjet ne shekullin 13. Pagzimi i Fmive,Urat Shqip e plot gjana tjera.
Pra Feja ime e ka Rujt Gjuhen e Traditen Shqiptare.Pak kam msu nga Feja por jo edhe aq.
Se Bibla sme ka msu per Komb aty nuk shkrun per Shqiptar,veq se u perhap Ideja e Jezusit deri ne Iliri.
__________________
Nuk ka m`bet Borxh pa u Kthy,
Ja me Pare ja me Kry.
Malsori-Makaveli Nuk ėshtė nė linjė  
Old 13-08-07, 16:22   #21
Shqiptare
Besimtare!
 
Shqiptare's Avatar
 
Join Date: 22-09-05
Posts: 4,498
Shqiptare i pazėvėndėsueshėmShqiptare i pazėvėndėsueshėmShqiptare i pazėvėndėsueshėmShqiptare i pazėvėndėsueshėmShqiptare i pazėvėndėsueshėmShqiptare i pazėvėndėsueshėmShqiptare i pazėvėndėsueshėmShqiptare i pazėvėndėsueshėmShqiptare i pazėvėndėsueshėmShqiptare i pazėvėndėsueshėmShqiptare i pazėvėndėsueshėm
Lightbulb

Ekzistenca e Zotit eshte e padiskutueshme. Kush e diskuton ate, heredokurdo do te ballafaqohet me realitetin e Ekzistences se Zotit. Dita e ballafaqimit me Zotin NJe eshte afer per te gjithe!
__________________
Zoti ynė, mos na i lako zemrat tona pasi na i drejtove, na dhuro mėshirėn Tėnde, pse vetėm Ti je dhuruesi i madh- (3:8 Kur'an)
Shqiptare Nuk ėshtė nė linjė  
Old 13-08-07, 17:29   #22
Preshevar
Banned
 
Join Date: 13-12-05
Posts: 7,840
Preshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėm
Default

Quote:
Originally Posted by Malsori-Makaveli
Preshevar qy qy a po shkrujka ne Kuran per Hisotrin e Kombin e Kulturen Shqiptare a??.
:) Makavel,.. kur'ani nuk eshte vetėm per Shqiptaret, po per gjith njerzimiin ! Fjala/Mesazhėt kur'anore kan deportue nė ēdo vend sot ! Nuk bėn dallime mes njerzve apo racėve, jemi tė gjithė te barabart para Zotit xh.sh.

Nė qoft se Bibla yte flet per Kulturen Shqiptare, at here dua t'mi citosh disa shembujsh, se si i gjeti Apostulli Ilirianėt.. qfar kulture kishin ata, n'qfar gjendje sociale ishin etj.. oki ? Se me sa di un, ka shum per te folur per kulturen ton, per ate edhe te flm, paraprakisht per pergjigjen


Quote:
Originally Posted by Malsori-Makaveli
Hahahah jo bre menzi e dim qet gjuh Shqipe lena Arabishten,mos tkishin qen qta Aleatet ti ishe nder Dhe ka te hajn Krymat.Shoki..
Hahahaha shaka ishte Makavel,.. Per cilt aleat e ke fjalėn tash ?... se sun po te percjelli fort ne shkrime, jemi ka bisedojm per dy epoke krejt t'ndryshme...

Quote:
Originally Posted by Malsori-Makaveli
Ta qova at Poezi se Historia Shqiptare veq rrin tu ju Perserit.Shkaku Feve dhe kundra njani Tjetrit..
Cilja fe te meson per keq ore Malsor ?... Me pas qen te kqija moti i kishim braktis po qe, n'fakt ende i lexojm, i praktikojm dhe krenohem me to.
Feja e krishtere eshte syri i majt kurse feja islame eshte syri i djatht i kombit Shqiptar (Gandi, i adaptuar ne shqip lol ), Ne qoft se fillojm te mendojm keshtu s'besoj qe do t'kishim arrit deri kėtu ku jemi, siq tregon citimi me poshtė.. jo feja ime ka ber kshtu jo ashtu.. kurse nje Popull te nje kombi jemi, kemi punu e kemi perjetu shum luftra se bashku, por me besim te ndryshem.

Quote:
Originally Posted by Malsori-Makaveli
feja jote asht ne vitin 1440 dikun qaty e pranume te Shqiptart,Kurse Feja ime asht edhe ne Bibel e shkrume se e ka parhap Apostulli deri ne Iliri.Dhe Shkrimet ma te vjetra se jan gjet ne Gjuhen shqipe jan gjet ne shekullin 13. Pagzimi i Fmive,Urat Shqip e plot gjana tjera.
Pra Feja ime e ka Rujt Gjuhen e Traditen Shqiptare.Pak kam msu nga Feja por jo edhe aq.
Se Bibla sme ka msu per Komb aty nuk shkrun per Shqiptar,veq se u perhap Ideja e Jezusit deri ne Iliri.
Po si po mendon o Malsor ?.. qe muslimanet shqiptar prej n'1400 filluan te jetojn apo si ?..
Qata qe kan shkruar libra me par ndoshta edhe e kan pranuar fen Islame.
Nje besim e kishin te paret tanė... mos e harro ket !

Ani kqyr interesohu e meso per fet, se del fitimtar !

Paqe,
Preshevar Nuk ėshtė nė linjė  
Old 13-08-07, 18:22   #23
Bemal
 
Join Date: 08-08-07
Posts: 6
Bemal i vlerėsuar jo keq
Default

O ti Preshevar pse spo e thrret Alahun me na dhan Pavarsin masi ke njofci me te. Ose Muhametin dhe Jezusin (hazreti Isen) e kqyr se cka po bajn per ne. Se mesa di une te dyt jan arab njeri qind pqrqind e tjetri gjyst pergjyst. E ishalla i bindin popullin e vet e moste merziten per ne hiq.
Bemal Nuk ėshtė nė linjė  
Old 13-08-07, 19:32   #24
rilinda
 
rilinda's Avatar
 
Join Date: 29-06-04
Posts: 15,657
rilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėm
Default

Quote:
Originally Posted by Bemal
O ti Preshevar pse spo e thrret Alahun me na dhan Pavarsin masi ke njofci me te. Ose Muhametin dhe Jezusin (hazreti Isen) e kqyr se cka po bajn per ne. Se mesa di une te dyt jan arab njeri qind pqrqind e tjetri gjyst pergjyst. E ishalla i bindin popullin e vet e moste merziten per ne hiq.
Fjalė ke fol valla! Pfff....
__________________
Guximi, kurreshtja,forca, vullneti dhe dėshira janė armėt kryesore dhe triumfuese nė duart e atij qė dėshiron ta braktis duhanin.
rilinda Nuk ėshtė nė linjė  
Old 13-08-07, 19:38   #25
Preshevar
Banned
 
Join Date: 13-12-05
Posts: 7,840
Preshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėm
Default

Quote:
Originally Posted by Bemal
O ti Preshevar pse spo e thrret Alahun me na dhan Pavarsin masi ke njofci me te. Ose Muhametin dhe Jezusin (hazreti Isen) e kqyr se cka po bajn per ne. Se mesa di une te dyt jan arab njeri qind pqrqind e tjetri gjyst pergjyst. E ishalla i bindin popullin e vet e moste merziten per ne hiq.
“Allahu nuk e ndryshon gjendjen e njė populli, pėrderisa ata ta ndryshojnė vetveten”
Kur’an, Sure El-Rrad (Murmurima):11


O ti Bemal,.. pavarsia ėshtė duke qendrue si nje mollė e pjekur nė njė maje t'degės... tashmė, po e presim deri sa te leshojn dega,. Po qė e deshtėm Pavarsin sa me shpejt, hiq pa u ber merak se po na mer ndokush.. at here po i u bashkangjitem te gjithėVETVENDOSJES ! dhe e marim hisėn qe na takon !


Preshevar Nuk ėshtė nė linjė  
Old 14-08-07, 12:02   #26
Malsori-Makaveli
 
Malsori-Makaveli's Avatar
 
Join Date: 04-08-07
Location: Zvicerr
Posts: 408
Malsori-Makaveli i dashurMalsori-Makaveli i dashurMalsori-Makaveli i dashurMalsori-Makaveli i dashur
Send a message via MSN to Malsori-Makaveli
Default

Preshevar un nuk thash se Bibla flet per Kulturen Shqiptare.
Por thash shkrun se u perhap Ideeja e Jezusit deri ne Iiri,pra Ilirt e kan pranu Ideen e Jezusit si mas zbolimeve te kishave shum te lashta.

Ne vitin 1400 kur e mur Turqija gati krejt Azin,Afriken e Ballkanin tuj pjek e djege qmos tuj ba.Erdh ni Fe tjeter,na robrun 500 vjet na ndrrun Kulturen dhe Fen Shqiptarve,Me Shpat ne Fyt e jo me lule e dhurata.
Lexo Librin Rrethimi Shkodres apo Libra tjera per Shqiptart e robruar.


Po mendoj per Aleatet Nato e USA,ata mos te ishin hi ne KS sod NOW KOSOVA-SERBIA.mor harro.Jo jo kurr ni Fe ne Zotin nuk asht e keqe,por njerzt jan te kqi.Se iher Bab i vet e mson Urrejtje ndaj Feve tjera.Ne vend se me kshilli si Njeri e me Respekt.sjam ka du me dit ma shum per fe time.E di se asht pre Israelit,un lutna shqip e foli shqip me Zotin besoj ne at qe me ka bind te besoj.Se sa per Prifta e Papen e Roms nuk me lajn pershtypje per Fe.As Hoxha.


klm
__________________
Nuk ka m`bet Borxh pa u Kthy,
Ja me Pare ja me Kry.
Malsori-Makaveli Nuk ėshtė nė linjė  
Old 16-08-07, 03:17   #27
Alko71
 
Alko71's Avatar
 
Join Date: 04-09-06
Posts: 215
Alko71 has disabled reputation
Default

Krishterimi fillestare nuk ishte si ky i sotmi. Ata e besonin nje Zot deri 300 vjet pas Ises a.s. dhe jo Isen (Jezusin )si zot e as si hyjni e as si bir i zotit. Ata besonin se Isa ishte nje i derguar apo profet i Zotit i lindur pa baba. Ne mbledhjen e mbajtur ne Nice nen direktivat e Konstantin paganit u vendos (me dhune) jo unanimisht qe Isas t'ia atribuojne hyjnine.

Iliret e kishin pranuar ate konceptin fillestare te Zotit Nje dhe me vone shume edhe u persekutuan qe nuk e pranonin trinine nder ta ishin edhe Bogomilet (Boshnjaket e sotem qe supozohet se jane Ilir te sllavizuar).

Me hyrjen e Islamit ata e gjeten qetesine ku u flinte zemra sepse edhe ashtu e kishin te ngaterruar konceptin e trinitetit ashtu sic e kane edhe sot te krishteret vete dhe iu kapen besimit te drejte te Nje Krijuesi te Vetem, pa shoke bije e bija dhe pa bashkepjesemarres ne pushtetin e tij, ashtu sic kishin qene ne fillim ne besimin e mirefillte te Isase a.s.

Pra Iliret kur e kishin pranuar besimin e pare te shpallur nga Zoti nepermjet te derguarit te tij Isa a.s. ishin ne Islam ashtu sic jemi edhe ne sot shumica dermuese bashk me Boshnjaket(Bogomilet).

Edhe ashtu ishin gati ta braktisnin jo logjiken e trinitetit dhe ishin ne kundershti me pushtuesit Bizantino-Romak.
Neve si popull, me te mire mund te na ndryshoj dikush dicka, ndersa me dhune kurre as sot e as atehere. Kush nga ju te krishteret do ta nderronit sot besimin nga dhuna? Asnje.
Me goje mund te deklaroheni kinese po, dhe fshehtas prap do ta mbanit besimin tuaj.

Poashtu edhe mua, nga dhuna ndoshta do te pranoja siperfaqesisht ama ne brendi kurre.

E s'e besoj se te paret tane te "buk e lengut" ishin me te dobet dhe te bute se ne te gjenerates se "eurokremave" sot.
Alko71 Nuk ėshtė nė linjė  
Old 16-08-07, 17:59   #28
Malsori-Makaveli
 
Malsori-Makaveli's Avatar
 
Join Date: 04-08-07
Location: Zvicerr
Posts: 408
Malsori-Makaveli i dashurMalsori-Makaveli i dashurMalsori-Makaveli i dashurMalsori-Makaveli i dashur
Send a message via MSN to Malsori-Makaveli
Default

Quote:
Krishterimi fillestare nuk ishte si ky i sotmi. Ata e besonin nje Zot deri 300 vjet pas Ises a.s. dhe jo Isen (Jezusin )si zot e as si hyjni e as si bir i zotit. Ata besonin se Isa ishte nje i derguar apo profet i Zotit i lindur pa baba. Ne mbledhjen e mbajtur ne Nice nen direktivat e Konstantin paganit u vendos (me dhune) jo unanimisht qe Isas t'ia atribuojne hyjnine.

Iliret e kishin pranuar ate konceptin fillestare te Zotit Nje dhe me vone shume edhe u persekutuan qe nuk e pranonin trinine nder ta ishin edhe Bogomilet (Boshnjaket e sotem qe supozohet se jane Ilir te sllavizuar).

Me hyrjen e Islamit ata e gjeten qetesine ku u flinte zemra sepse edhe ashtu e kishin te ngaterruar konceptin e trinitetit ashtu sic e kane edhe sot te krishteret vete dhe iu kapen besimit te drejte te Nje Krijuesi te Vetem, pa shoke bije e bija dhe pa bashkepjesemarres ne pushtetin e tij, ashtu sic kishin qene ne fillim ne besimin e mirefillte te Isase a.s.

Pra Iliret kur e kishin pranuar besimin e pare te shpallur nga Zoti nepermjet te derguarit te tij Isa a.s. ishin ne Islam ashtu sic jemi edhe ne sot shumica dermuese bashk me Boshnjaket(Bogomilet).

Edhe ashtu ishin gati ta braktisnin jo logjiken e trinitetit dhe ishin ne kundershti me pushtuesit Bizantino-Romak.
Neve si popull, me te mire mund te na ndryshoj dikush dicka, ndersa me dhune kurre as sot e as atehere. Kush nga ju te krishteret do ta nderronit sot besimin nga dhuna? Asnje.
Me goje mund te deklaroheni kinese po, dhe fshehtas prap do ta mbanit besimin tuaj.

Poashtu edhe mua, nga dhuna ndoshta do te pranoja siperfaqesisht ama ne brendi kurre.

E s'e besoj se te paret tane te "buk e lengut" ishin me te dobet dhe te bute se ne te gjenerates se "eurokremave" sot.Se pasna Dit se ka egsistu Islami ne kohen Ilire?? Kur Gjamija ma e moqmja asht dikun ka shekulli 14. e diqka.e Kishat 12. e 13,Shekull.
Kur Iliret e shqiptaret niher si mas Besimtart ne Ballkan e Europ ku edhe Priftat Shqiptaro-Ilire i m`byti parendoria Romake se Besnonin ne Jezusin.
Edhe pse nuk e Pranun Mirdita e Malsort Fen Muslimane,Shtetet per Rreth si Hungaria,Romania,Bullgaria,Greqia,Kroacia,Rusia.Po veq Shqiptari athu pse??
Athu pse e marun afer Nishit Shpin me Krena Njerzish??Athu pse shkrun ne SHPAT te GJERGJ KASTRIOTIT ZOT FALMI M`KATET dhe ne KApel me koken e DHIS SHKRUN-JEZUSI ASHT ME MU??A don vertetim??? Athu pse e kini Symbol Yllin e Hanen si e ka Turkia ne Flamur.Ahtu pse Gjergj Kastrioti para gjdo Lufte u fal ne Kishen e Shen Kollit ne Shkoder dhe ajo Kish 2 her ka qen Gjami??
Pse Shqiptar mas disa Faqeve te Gjyshve dalin emra Shqiptar-dhe Katolik.
Athu pse iken Shqiptart ne Kalabri Arbreshet??Pse nuk iken edhe kta Tjeret.Pse ne Vatikan u gjeten Dokumente te Tokave Shqiptare se si u falen u shiten.

Pershembull.

Gjon Kastrati-i mur 20 Hektar Tok dhe Mal nga Sulltani Pranoj Fen Islame dhe e n`drroj emrin e bani-Muhamet-Islamaj
Paskan spekulu??

Pse ne Kosov njo plot Familje se skan pas as Kali,sod jan me MJEKRRA Vjaza 7 Vjeqare e shkreta duhet mu mlu e mej duru t`shamet e shikimet e tjerve,veq se ARABIA jau ka maru Shpin e re dhe e kan kaj MERCEDES.A nuk asht kjo FEJA per PASUNI??


Pse nuk e kini EMRIN SHQIPTAR por te Arabve e Turkve.


Un nuk jam aq Fetar as sjam Fanatik as sdu mu shit i Dishum e as skam Urrejtje kundra as nje Njeri e as nje Feje.Por kundra REALITETIT.
Me than Po Vlla qeshtu asht si me thojn shumica dhe jau jap Doren se e din te Verteten.
A je Shqiptar se qka Beson problemi yt,por jo me Perzi Kombin me Arabi e Turki.Shkojn e Flliqin Shqiponjen me shkrime Arabe e Yll e Han.Marre.

Ako71 te prsh.pa keqkuptim Vllaznish.klm
__________________
Nuk ka m`bet Borxh pa u Kthy,
Ja me Pare ja me Kry.
Malsori-Makaveli Nuk ėshtė nė linjė  
Old 17-08-07, 06:36   #29
Alko71
 
Alko71's Avatar
 
Join Date: 04-09-06
Posts: 215
Alko71 has disabled reputation
Default

Me duket se nuk me ke kuptuar si duhet. Per ne qe nga Adami e deri te Muhamedi perfshi ketu edhe Abrahamin e Jezusin kane qene keshtu si ne muslimanet:

Besoni nje Zot dhe mos i pershkruani shoke ne pushtet.

Mos ndertoni shembelltyra idhujsh te asnje krijese ne qiell ne toke dhe ne det dhe mos i adhuroni ato.

Adhuroje Perendine tend.

(perafersisht ky eshte kuptimi atytyre fjaleve ne dy dhijatat ndersa ti Makiaveli malesor mund te na i sjellish citatet ashtu sic jane aty po deshe)

Keto te gjitha jane ne pajtueshmeri me Islamin andaj ne i konsiderojme si musliman te gjithe ata profet dhe pasuesit e tyre fillestare.

Pra Islami eshte qe nga Adami (Ademi) e deri ne ditet e sotme i njejti. Asnje pike nuk i eshte hequr ligjit.

Kete shpresoj se e kupton tani.

Quote:
Edhe pse nuk e Pranun Mirdita e Malsort Fen Muslimane,Shtetet per Rreth si Hungaria,Romania,Bullgaria,Greqia,Kroacia,Rusia.Po veq Shqiptari athu pse??
Pse-ne ta tregova une me heret. Po tash ti pergjigjmu pse.? A nuk te duket edhe ty e pa logjikshme ?
Te gjithe keta popuj qe ishin nen sundimin osman a nuk paten dhune?

Sigurisht qe po, ama jo per ta pranuar fene por per shkak te rrezistences se pushtimit ashtu si edhe ne. Kjo cka e ceke ti ne fakt e hedh poshte ate dhunen qe e ceke me heret. Pra po te ishte me dhune atehere te gjithe do te ishin muliman edhe serbet, bullgaret greket, hungarezet, rumunet etj si dhe nuk do te gjindej qendra e ortodoksise ne Stamboll. Perandoria Osmane e kishte pushtetin dhe fuqine qe t'i detyronte por kjo nuk ndodhi sepse "Ne fe nuk ka dhune" eshte qarte ne Kur'an. Ata e dinin kete gje sepse sipas Kur'anit punonin.

Jo se dua t'i mbroj turqit une por logjika nuk e kape nuk e di sa jam i qarte, te rrim shtrember e te flasim drejt.

Quote:
Athu pse e marun afer Nishit Shpin me Krena Njerzish??
Ata krena ishin vrare ne lufte duke i rezistuar okupimit pra duke tentuar qe ta perzene turkun dhe jo se nuk e pranuan fene e tyre. Dhe keta si cdo okupues tjeter deshironin qe ta ndalnin ate rrezistim dhe per tua shtire friken vepruan ashtu. Jo se kan bere mire se mal pa therra nuk ka, 500 vite nuk jan pak dhe ka pas edhe manjak udheheqes. Ne islam ndalohet gjymtimi dhe masakrimi i kufomave e lere me te pastrosh kafkat dhe te ndertosh kulle prej tyre.

Quote:
Athu pse shkrun ne SHPAT te GJERGJ KASTRIOTIT ZOT FALMI M`KATET
Une shpaten e Skenderbeut e kam pare ne nje emision dhe aty ne te dy anet e shpates shkruante arabisht po thuajse deri ne gjysme te shpates sepse ishin fshire shkronjat me tutje nga koha apo edhe nga mprehja e saje. Mund te bindesh edhe vet po e pe. Do te thot ai e ka perdorur nje shpate te ushtrise turke qe e ka pase sepse shqip edhe po deshi nuk shkruante se ne akoma nuk kishim alfabet shqip. Sigurisht qe as arabisht nuk e kishte shkruar por i ka mbetur nga sherbimi ne oborr. E logjikshme apo jo?

Per kapele, hera e pare qe e degjoj, nuk kam dije.

Quote:
Athu pse e kini Symbol Yllin e Hanen si e ka Turkia ne Flamur
Jo ne nuk e kemi simbol yllin dhe henen kjo nuk qendron, bile ne nuk kemi simbole fare. Ato qe kan mbetur ne maje te xhamive jane qe nga turku sot nuk ka me ne te rejat.

Quote:
Ahtu pse Gjergj Kastrioti para gjdo Lufte u fal ne Kishen e Shen Kollit ne Shkoder dhe ajo Kish 2 her ka qen Gjami??
Per kete nuk kemi njohuri dhe, edhe po qe se eshte falur cka? Nuk po e kuptoj pyetjen ,cka do te deshmosh me kete, se ka qen i krishter? Kete e dim te gjith edhe po te mos shkonte ne kishe fare.
Ka qen xhami kur? Para apo pas Skenderbeut se nuk e kam te qarte dhe prap cka nese ka qene xhami.

Une e di se ka pasur kisha ne kohet e vona te romakeve dhe kjo gje nuk eshte e re, ka pasur faltore edhe para romakeve ne cdo kohe ne trojet tona. Edhe hebrejt kane sinagoga sepse ato per ate sherbejne per tu lutur. Edhe se iliret i kishin pranuar mesimet e Ises(Jezusit) per ta adhuruar nje Perendi ate qe e kishte derguar Jezusin si Profet dhe qe e adhuronte edhe Jezusi deri sa e ndrroi Konstantini ne Nice dhe e shpallen Jezusin hyjni krah per krah me Perendine e vertete duke e thyer keshtu nje prej urdheresave vitale qe gjendet ne te dy Beselidhjet. A jam i qarte deri ketu? Sdo mend se nuk e pranonin kete gje shumica e besimtareve sepse e dinin se eshte trillim i shpikur nga Konstantini dhe keshtu i persekutuan per ta pranuar doktrinen e re. Ata edhe se e pranuan nga dhuna prap i mbeten besnik me zemra te pares Adhuro Zotin Perendine tend qe ne parim eshte kjo qka e thot Islami, jo idhuj, krijesa dhe shembelltyra te tyre.

Quote:
Pse ne Vatikan u gjeten Dokumente te Tokave Shqiptare se si u falen u shiten.
Nga kush? Sill ndonje reference qe ta lexojme.

Quote:
Pershembull.

Gjon Kastrati-i mur 20 Hektar Tok dhe Mal nga Sulltani Pranoj Fen Islame dhe e n`drroj emrin e bani-Muhamet-Islamaj
Paskan spekulu??
Mire de ky paska qene katolik e ka pranuar islamin me deshire dhe i kan dhuruar toke. Ketu nuk po shoh dhune.

Ti a do te beheshe musliman po te te dhuronin tani 20 Ha. toke te mire diku ne Prishtine apo Tirane si dhe nja 5 lokale te medha ne qender? Nuk ma ha mendja po qe se je besimtare i forte. Por po tu mbush mendja se besimi i ri eshte me i logjikshem dhe i drejte, e pranon sigurisht dhe pastaj te te japin toke dhe lokale nuk te vie keq jo.

Quote:
Pse ne Kosov njo plot Familje se skan pas as Kali,sod jan me MJEKRRA Vjaza 7 Vjeqare e shkreta duhet mu mlu e mej duru t`shamet e shikimet e tjerve,veq se ARABIA jau ka maru Shpin e re dhe e kan kaj MERCEDES.A nuk asht kjo FEJA per PASUNI??
A kan qene te krishtere ata para se tua ndertonin shtepine apo cka?

Mire de, arabet nuk u kan vu kamera atyre per t'i vezhguar ngado qe te sillen a po mbajn shami apo jo as nuk i kan kushtezuar me kete gje. Ke plot qe u kan ndertuar shtepine dhe nuk jane mbuluar asnje. Ketu ka vepruar lufta shume. Shume njerez jane zgjuar gjate luftes nga gjumi, e shume kan fjetur edhe me. Kjo eshte dhunti nga Zoti. Ke te doje e zgjon e ke te doje ia vdes zemren, veshin dhe syrin ( me duket se edhe ne Bibel permenden keto fjale).

Quote:
Un nuk jam aq Fetar as sjam Fanatik as sdu mu shit i Dishum e as skam Urrejtje kundra as nje Njeri e as nje Feje.Por kundra REALITETIT.
???

Quote:
A je Shqiptar se qka Beson problemi yt,por jo me Perzi Kombin me Arabi e Turki.Shkojn e Flliqin Shqiponjen me shkrime Arabe e Yll e Han.Marre.
Per pjesen me bold , pajtohem, ndersa per kete tjetren nuk kam njohuri qe e kan perzi kombin me Arabi e Turki. Edhe shqiponja eshte simbol pagan e me vone Bizantin. Ne me Bizantin skemi asgje te perbashket por ja e kemi marre ate simbol dhe na ka mbete. Nuk eshte cudi qe pas disa shekujsh te ndryshoje edhe ky simbol. Para shqiponjes ku me dit cka kemi pas, ndoshta secili fis flamurin e vet, stemen dhe vulen dhe jo ndoshta por sigurisht.

Me te mira.
Alko71 Nuk ėshtė nė linjė  
Old 17-08-07, 13:34   #30
Malsori-Makaveli
 
Malsori-Makaveli's Avatar
 
Join Date: 04-08-07
Location: Zvicerr
Posts: 408
Malsori-Makaveli i dashurMalsori-Makaveli i dashurMalsori-Makaveli i dashurMalsori-Makaveli i dashur
Send a message via MSN to Malsori-Makaveli
Default

Lexo i nderuar Alkohttp://www.dardania.de/vb/upload/sho...276post1097276


__________________
Nuk ka m`bet Borxh pa u Kthy,
Ja me Pare ja me Kry.
Malsori-Makaveli Nuk ėshtė nė linjė  
 


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

All times are GMT +1. The time now is 02:32.
Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2015, vBulletin Solutions, Inc.