Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Go Back   Dardania.de > Shoqėria > Diskutime Shoqėrore
User Name
Password
Diskutime Shoqėrore Gjithēka dhe asgjė, ēdo problem e hall virtual.Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 01-09-07, 22:23   #1
illyria
 
Join Date: 19-03-04
Location: Kosovė
Posts: 378
illyria has disabled reputation
Default Krimi i organizuar nė Kosovė

Tė nderuar bashkėkombas,krimi i organizuar nė Kosovė ka egzistu qysh moti,mirėpo pas lufte ka marrė pėrmasa dhe forma tejet alarmante dhe seriozisht ėshtė duke e rrezikuar mirėqenjen ekonomike dhe vet sigurinė fizike tė mbarė popullit.
Pas lufte nė Kosovėn e gjakosur nga armiku shekullor sllav filluan vrasjet e shumta ndėrshqiptare pėr shkaqe tė ndryshme ekonomike,politike,kriminale apo edhe morale tė cilat ende po vazhdojnė me intenzitet tė ndryshėm.
Pas lufte ndodhėn edhe vjedhjet e shumta tė pasuris publike,falsifikime tė dokumenteve katastrale,uzurpime,mashtrime dhe keqpėrdorime shumė tė mėdha tė fondeve dhe arkave tė ndryshme shoqėrore kryesit e tė cilave ende nuk janė zbuluar e lėre mė gjykuar.
Shumė persona nė mėnyra tė dyshimta u bėnė milionerė mbrenda natės,grabitėn gjithcka qė ishte e mundur.
Njerėzit e rinjė tė fortė nė pushtetet e pasluftės u bėnė menjėherė ortakė me "biznismenėt" milionerė duke iu ndihmuar atyre gati haptazi nė punėt e flliqura,me korrupcion,familjarizėm dhe keqpėrdorime flagrante tė pozitave.
Shumė njerėz anė e mbanė Kosovės me forcė grabitėn patundshmėrit publike nėn pretekstin se gjoja tė njėjtat ua ka grabitur pushteti serb e nė tė vėrtetė ata ishin kompenzuar bukur mirė nga i njėjti pushtet qysh me kohė.
Sipas mendimit tim,ėshtė pikėrisht krimi i organizuar ose MAFIA qė ka bėrė qė i vetmi shtet shqiptar nė Botė gjer mė sot ende edhe pas njė shekulli ekzistimi nuk ėshtė shtet stabil si ekonomikisht ashtu edhe juridikisht.
E njėjta gjė kėrcėnon me tė madhe edhe ardhmėrinė e Kosovės.
Si ta ndalim kėtė kėrcėnim tejet tė rrezikshėm dhe a ka Kosova kapacitete juridike,policore apo edhe ushtarake qė ti del pėrpara armiqėve tė shumtė vendorė qė janė futur nė cdo kėnd ekonomik,politik,ushtarak dhe policor.
A mund populli i Kosovės,institucionet e saja sė bashku me miqtė e vėrtetė nga Europa dhe SHBA,krahas armiqėve tė jashtėm si qė janė Serbia dhe Rusia tu bėjnė ballė edhe kolonės sė pestė vendore qė ka formėn e krimit tė organizuar dhe qė me fjalė tjetėr quhet MAFI!?


__________________
\"O Zot,na jep mė shumė mend e jo tru,tru ka edhe lopa\"
illyria Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Nyje Interesante
Old 04-09-07, 10:10   #2
Domira
 
Domira's Avatar
 
Join Date: 02-02-05
Posts: 16,792
Domira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėm
Default

Gjithkund ka krim te organizuar, diku ma pak e diku ma shume. Te na ne Kosove ka gjithashtu...por e keqja eshte se krimi i organizuar te na ka per qellim me na lan pa shtet...
__________________
Ėndrrat e mia dua ti fal vetem ty!
Domira Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 05-09-07, 22:17   #3
Undertaker
 
Join Date: 10-06-07
Posts: 92
Undertaker i dashurUndertaker i dashurUndertaker i dashur
Default

Quote:
Originally Posted by illyria
a ka Kosova kapacitete juridike,policore apo edhe ushtarake qė ti del pėrpara armiqėve tė shumtė vendorė qė janė futur nė cdo kėnd
Kosova nuk ka kurrgje. Kosova pikesepari nuk ka njerez qe e duan Kosoven. Krejt cka ka Kosova fatkeqsisht jane te ndaluara me Ligjin Penal plus budallakine e cila nuk denohet me ligj.

Nuk do te shkoj larg kur e gjithe Evropa do te ruaj me gjitha forcat kufirin dhe fizikisht ta ndaje boten Shqiptare nga ajo e qytetruar.
Undertaker Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 05-09-07, 22:28   #4
Arb
 
Arb's Avatar
 
Join Date: 09-10-04
Location: Little Dardania, NEW YORK
Posts: 11,552
Arb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėm
Default

Quote:
Originally Posted by Undertaker
Kosova nuk ka kurrgje. Kosova pikesepari nuk ka njerez qe e duan Kosoven. Krejt cka ka Kosova fatkeqsisht jane te ndaluara me Ligjin Penal plus budallakine e cila nuk denohet me ligj.

Nuk do te shkoj larg kur e gjithe Evropa do te ruaj me gjitha forcat kufirin dhe fizikisht ta ndaje boten Shqiptare nga ajo e qytetruar.
Gajret he burre...

E shtine krimin e organizuar dhe krejt nje komb ne nje thes...
Arb Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 05-09-07, 22:47   #5
Undertaker
 
Join Date: 10-06-07
Posts: 92
Undertaker i dashurUndertaker i dashurUndertaker i dashur
Default

Quote:
Originally Posted by Arb
Gajret he burre...

E shtine krimin e organizuar dhe krejt nje komb ne nje thes...
Lexova se je nga New York. Sa per informate (mbase edhe e din), ne Amerike ekziston nje sektor Policor i quajtur Albanian Task Force per te luftuar krimin e organizuar Shqiptar ne Amerike. Aq shume ka arritur Shqiptari liridashes. E Shqiptaret, kane hapur nje teme e pysin njeri tjetrin, "A thua Mafia Shqiptare eshte realitet apo propagande e armikut"??? hahah... Gnarls Barkley do te thoshte, bless their souls.


Krim dhe kriminela ka cdo shtet. Kur KOMBI (pjese e te cilit jemi edhe une dhe ti) toleron kriminelet...kur kriminelet i quan heroj dhe politikan...si ta quajme ate komb? Komb fisnik?


Undertaker Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Reply


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

All times are GMT +1. The time now is 13:49.
Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2015, vBulletin Solutions, Inc.