Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Go Back   Dardania.de > Shoqėria > Shėndeti
User Name
Password
Shėndeti Tė rejat dhe kuriozitetet mė tė fundit nga mjeksia. Cila eshte pyetja juaj ?Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 03-09-07, 18:21   #1
Naki
Moderator
 
Naki's Avatar
 
Join Date: 30-09-03
Location: Nė Gjermani
Posts: 7,932
Naki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėm
Default Semundjet kronike te zorrėve-Morbus Krohn

Morbus Krohn ėshtė njė sėmundje Kronike inflamatore e mukozes tė murit sė zorrėve.
Kjo sėmundje mbi 30 % te njė grup pacientave prekė pjesen e zorrės sė hollė 12 gishtore/ILEUM,ndėrsa tek 25% te pacentave zorrėn e trashė/Kolon.
Ndėrsa rreth 45 % i prekė sistemin e zorrėve.

Moshat mė tė rrezikuara nga kjo sėmundje janė nga 20/40 vjeqar,ndėrsa nuk ka dallime nė gjini po thuajė statistikat janė tė njejta.

Shkaktarėt:
 • nga studimet e shumta intensive mbi sėmundjet e zorrėve nuk kemi njė shpjegim total.
 • Dyshohet tė jenė disa faktorė sa vijonė:-Trashėgemia,-Infekcionet,-faktorėt psikologjikė e mbi tė gjitha sitemi Imunologjikė.
Tablloja klinike simptomet:
 • Morbus krohn manifestohet ose nė tabllo kronike ku ankesat zgjatin mbi 6 muajė,ose pjesėrisht nė intevale kohore.Pastaj kėto simptome largohen pėr njė kohė dhe paraqiten nė njė kohė tjeter tė caktuar.
Simptomet tipike janė:
 • Barkėqitjet 3-6x mbrenda 24 orėve
 • Humbja e appetitit
 • Plogėshti trupore
 • pezmatimi i nyjeve 25% ,jo te gjithė pacentet
 • Pezmatimė tė lėkures
 • pezmatimė tė mukozes sė gojės.
 • pezmatimė tė syve
Diagnostifikimi
 • Mbi 40% tė rasteve nė pjesen anale janė Fistelt shenja e parė nė dyshimin e sėmundjes Morbus Crohn.Pastaj barkėqitjet,dhimbjet e Barkut,humbja nė peshė,abzeset dhe edemet nė zorrė etj.
Njė dg.tė sigurtė tė kėsaj sėmundje janė egzaminimet sa vijon:
 • -Koloskopia
 • -Analizat Rentgenologjike me substanca kontrastit
 • -Sonografia
 • -Analizat biokimike tė gjakut dhe tė jashtėqitjes- sputumit.
Terapia
 • -Kortikoroide
 • -Mesalcin*njė substancė e varfur me kortikoroide
 • -Infliximab}njė medikament ēė bėnė pjesė nė grupin e antitrupave TNF
 • -BOSWELLIA njė substancė ēė prodhohet nė Indi.
 • -Antibiotikė tė spektrit tė gjėrė, nė rastė tė egzaminimit tė bakterjeve nė sputum
 • Tek Bakteriet Anajrobe, jipet METRONIDAZOL
Pėrkthyer dhe pėrshtatur nga gjuha Gjermane/ NAKI


__________________
""""""""Nuk ka jetė pa vuajtje,
""""""""""""""nuk ka vuajtje pa shkak,
""""""""""""""""""""por nuk ka shkak qė nuk mund tė tejkalohet

Last edited by Naki; 03-09-07 at 18:46.
Naki Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Nyje Interesante
Old 03-09-07, 19:13   #2
eMiraa
,,,,,,,,,,,,,,
 
eMiraa's Avatar
 
Join Date: 03-08-07
Posts: 43
eMiraa i vlerėsuar jo keq
Default

ju flm NAKI per ket tem
me duket se eshte kjo semundje qe un bera pytjen se si kurohet ne germany pasi qe ketu ku un jetoj nuk preferohet asgje tjeter perveq barrnave dhe konsiderohet semundej e pa sherushme
ka disa vite tani qe un ankoj nga kjo semundje dhe perdor brrna per gjdo dit edhe pse njera prej tabletave qe marr eshte ende ne studime por nuk ka rrugdalje tjeter per ta ndaluar ket inflamacoin.

me respekt
__________________
Jeto, Dhe jeten time eja dhe merre po deshe veq JETO
eMiraa Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 03-09-07, 19:30   #3
Naki
Moderator
 
Naki's Avatar
 
Join Date: 30-09-03
Location: Nė Gjermani
Posts: 7,932
Naki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėm
Default

Quote:
Originally Posted by eMiraa
ju flm NAKI per ket tem
me duket se eshte kjo semundje qe un bera pytjen se si kurohet ne germany pasi qe ketu ku un jetoj nuk preferohet asgje tjeter perveq barrnave dhe konsiderohet semundej e pa sherushme
ka disa vite tani qe un ankoj nga kjo semundje dhe perdor brrna per gjdo dit edhe pse njera prej tabletave qe marr eshte ende ne studime por nuk ka rrugdalje tjeter per ta ndaluar ket inflamacoin.

me respekt
Po eMiraa,kjo ishte tema ēė kėrkuat mjerishtė nuk kishte shpjegime nė gjuhen shqipe nga ndonjė specialistė enterologė,Unė ju sjella njė koncept pėrshkrues nga gjuha gjermane tė pėrkthyer dhe tė pėrshtatur .Do tė kėrkojė materiale tjera mė tė reja mbi terapitė dhe do tju shkruajė nė Mp.

Naki


__________________
""""""""Nuk ka jetė pa vuajtje,
""""""""""""""nuk ka vuajtje pa shkak,
""""""""""""""""""""por nuk ka shkak qė nuk mund tė tejkalohet
Naki Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Reply


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

All times are GMT +1. The time now is 15:16.
Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2015, vBulletin Solutions, Inc.