Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Go Back   Dardania.de > Shoqėria > Shėndeti
User Name
Password
Shėndeti Tė rejat dhe kuriozitetet mė tė fundit nga mjeksia. Cila eshte pyetja juaj ?Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 09-09-07, 17:11   #1
Zana_ch
"Mistrece Gjakovare"
 
Zana_ch's Avatar
 
Join Date: 26-08-05
Location: n'shtepi
Posts: 8,192
Zana_ch i pazėvėndėsueshėmZana_ch i pazėvėndėsueshėmZana_ch i pazėvėndėsueshėmZana_ch i pazėvėndėsueshėmZana_ch i pazėvėndėsueshėmZana_ch i pazėvėndėsueshėmZana_ch i pazėvėndėsueshėmZana_ch i pazėvėndėsueshėmZana_ch i pazėvėndėsueshėmZana_ch i pazėvėndėsueshėmZana_ch i pazėvėndėsueshėm
Default Fruthi (Morbilli)

Ē'ėshtė fruthi?
Fruthi-morbili paraqet sėmundje serioze virale nė fėmijėri. Transmetohet pėrmes sekreteve nga hunda dhe goja e tė sėmurėve tė hedhura nė ajėr. Fėmija juaj ka qenė nė kontakt me fėmijė qė ka patur fruth? Lexojeni me vėmendje kėtė informacion.

Shenjat dhe simptomat
Simptomat zakonisht paraqiten 10-12 ditė pas ekspozimit ndaj virusit. Ato pėrfshijnė temperaturė tė lartė, simptoma qė i ngjajnė ftohjes, konjunktivit (inflamacion i syve) dhe shpėrthim i kuq i imėt nė lėkurė nė formė tė pikave qė fillon nga fytyra dhe qafa dhe pėrhapet gradualisht teposhtė duke e mbuluar tėrė trupin.

A janė tė mundshme komplikimet?
Komplikime tė mundshme pėrfshijnė infeksione tė veshit, pneumoni dhe inflamacion i rrallė i trurit.

Sa zgjat periudha e inkubacionit?

Periudha e inkubacionit: 10-12 ditė

Sa kohė fėmija ėshtė ngjitės pėr tė tjerėt?
Periudha ngjitėse: Fėmijėt zakonisht janė ngjitės nga 1-2 ditė para fillimit tė simptomave ose 3-5 ditė para zhvillimit tė shpėrthimit nė lėkurė, deri ditėn e katėrt pas shfaqjes sė shpėrthimit.

Kur mund tė kthehet fėmija nė ēerdhe/shkollė?
Largimi nga ēerdheja/qėndrimi ditor/shkolla: fėmijėt nuk duhet tė vijnė deri nė ditėn e gjashtė pas fillimit tė shpėrthimit nė lėkurė.

Parandalimi
Fruthi mund tė prevenohet me vaksin ė. Sipas ligjit tonė, imunizimi kundėr fruthit, parotitit dhe rubeolės (MRP) ėshtė e domosdoshme nė moshė prej 15 muaj. Fėmijėt qė janė tė vaksinuar para 12 muajsh duhet tė revaksinohet nė moshė prej 15 muaj. Doza e dytė e MRP-sė rekomandohet para regjistrimit nė shkollė (6 vjet) ose para regjistrimit nė shkollė tė mesme (11-12 vjet).
Nėse fėmija juaj deri tani nuk ėshtė i imunizuar, kontaktoni me pediatrin tuaj.
Nėse dyshoni qė fėmija juaj e ka fruthin, mbajeni nė shtėpi dhe kontaktoni me mjekun tuaj. Nėse diagnostikon fruth, me patjetėr i informoni pėrgjegjėsit nė ēerdhe/shkollė, qė tė mund tė ndėrmarrin masa mbrojtėse.

Ku tė drejtoheni pėr ndihmė?

1. Pediatri juaj
2. Infektologu
3. Klinika pėr Sėmundjet Ngjitėse


__________________
Kėrkoje vetė fatin, me jetėn mos u grind, urrejtja fitohet ... Dashuria lind !
Zana_ch Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Nyje Interesante
Old 18-08-12, 10:01   #2
emine
 
emine's Avatar
 
Join Date: 11-10-07
Posts: 37,400
emine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėm
Talking Titulli: Fruthi (Morbilli)

ani qyhs nemshin :te rafte Fruthi
Bolle mka nem qeky LOJTARI,amo hala sum ka ra,nema e ti


__________________
"Nuk ėshtė koha qė ka rėndėsi, por vetvetja".
emine Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Reply


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

All times are GMT +1. The time now is 03:36.
Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2016, vBulletin Solutions, Inc.