Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Go Back   Dardania.de > Shkenca > Hapėsirė filozofike-psikologjike
User Name
Password
Hapėsirė filozofike-psikologjike Praktika e jetės njerėzore, sjelljet e individėve e tė shoqerisė. Proēeset mendore etj.Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 22-08-08, 18:14   #31
Psikologu
Shpirt shyptari
 
Psikologu's Avatar
 
Join Date: 30-09-03
Posts: 7,432
Psikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Si e shpjegoni "deja-vu"

Deja Vu ėshtė njė ndjenjė e pėrjetuar mė heret qė tashme nuk gjindet e pranishme .
Fjala Deja Vu vjen nga gjuha franqeze qė do tė thotė ” e parė , e kam pa ” .Njė ndjenė qė shumė mendojnė se ėshtė e pasqaruar , ndoshta pėr faktin se njeriu nuk e din se nga dhe si vjen. Pėrjetimet vijnė shpesh nga mungesa e gjumit 30-40 orė pagjumesi gjė e cila tregon pėr simptomin e lodhjen nė trurin e njeriut dhe njė jo balancė ne kemin e trurit.
Pėr herė tė parė Deja Vu ėshtė pershkruar ne vitin 1880 , dhe qė nga atehere kan lindur shumė teori tė ndryshme dhe mendime rrethė kesaj por pa ardhur deri ne njė perfundim konkret ose ndonjė sqarim.
Freudi mendon se Deja Vu paraqitet atehere kur njė person ,momentalishtė perkujtohet pėr njė fantazi.
Tė tjeret e kan parapa Deja Vu si njė simptom i kontaktit tė dobet me realitetin.Asnjera nga keto tė dhena nuk ėshtė ne perputheshmeri me studjuesit e tjerė tė diteve tė sodit.
Ka teori tė shumta rrethė arsyes se si ne biem ne Deja Vu.
Ngadalsimet ne trurin e njeriut janė sqarimet mė tė pėrputheshme me Deja Vu.Truri krijon njė pėrshtypje ne mbrendesi, por pėr ketė ne jemi tė vetdijshem vetem pak.Nganjehere truri ngec pėr njė kohė tė shkurter .
Por kur ne atehere behemi tė vetdijshem pėr atė se cka ka ndodhur , atehere ndodhė e ashtu quajtura ndjenja Deja Vu .
Fakti ėshtė se vetdijshmeria pėr realitetin ka qenė e cunguar vetem njė gjysme sekondi perderisa pavetdija ka vendosur njė respons prej gjysme sekondi para se procesi tė perfundoj.
Ne bazė tė Teosofis , trupi Astral ėshtė njė trupdrite qė egziston nė njeriun , i paparė pėr syrin e njeriut por qė ėshtė bartes i shpirtit tė njeriut, dhe mu pėr ketė, ne kemi njė trupastral dhe njė trup fizik.
Ne kemi jetuar me heret dhe kemi kujtime nga ajo Øjetė??!!
Teoria bazohet nė bazė tė mendimit Teosofik , pra nė atė se trupi Astral e braktis trupin fizik .Kjo ndodhė natyrishtė ne koncentrimin absolut ose atehere kur njeoiu ėshtė i pushuar si ne kohen kur flen.
Nese trupi Astral braktis njeriun pak dhe pastaj kthehet prapa pas ndonjė sekondi kur njeriu ėshtė i zgjuarė , atehere ka mundesi qė njeriu ka qenė nė Deja Vu.
__________________
Njerzitė fisnikė , me ligjeraten e tyre , fitojnė mė shumė armiq, sesa njerzit e ligj me veprimet e tyre tė liga.

Zhan Pol
Psikologu Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Nyje Interesante
Old 24-08-08, 18:25   #32
sakra
 
sakra's Avatar
 
Join Date: 02-03-08
Posts: 91
sakra shumė i dashursakra shumė i dashursakra shumė i dashursakra shumė i dashursakra shumė i dashur
Default Titulli: Si e shpjegoni "deja-vu"

Meqė postimi i “Psikologut”, nė lidhje me temėn Deja-vu, mė duket paksa konfuz, pėr hir tė korrektėsisė ndaj tė interesuarve pėr kėtė dukuri, e shohė tė arsyeshme, pa dashur tė polemizoj me tė, tė jap disa sqarime shtesė.
Nocioni Deja-vu rrjedh nga frėngjishtja, dhe do tė thotė: “njė herė e parė (pėrjetuar) ose tashmė e parė (pėrjetuar)”. Ėshtė ndjenjė e njė pėrjetimi tė pėrsėritur. Imazh nganjė situate e panjohur por ne, por e pėrcjell me ndjenjėn e tė pėrjetuarit mė parė.
Dukuria Deja-vu, supozohet se e ka burimin nga koha e Napoleon Bonapartes. Flitet se, Napoleoni, derisa po e vėshtronte ushtrinė e armikut, i ishte parafytyruar beteja e cila do tė pasonte pak qaste mė vonė. Por Napoleoni ka ndėrruar jetė nė vitin 1821. Nga materiali qė unė kam arritur ta konsultoj, nuk kam hasur askund vitin 1880 si vit ku Deaja-vu pėrshkruhet pėr herė tė parė!
Edhe Frojdi, themeluesi i psikanalizės, ose siē mėtojnė disa ta quajnė edhe “baba tė psikologjisė”, natyrisht qė nuk ka mundur ta tejkaloj kėtė dukuri. Frojdi e ndėrlidh dukurin e Deja-vu-s me imagjinatėn, pėrjetimet dhe mendimet e panumėrta tė cilat janė tė ndrydhura diku thellė nė ndėrdijen tonė, por rėndėsi tė veēantė u jep sekuencave tė harrura nga ėndrrat tona tė shumta, tė cilat nė situata tė reja krijojnė ndjenjėn e Deja-vu-s.
Ndėrsa, sa i pėrket anės shkencore, hulumtimet dhe eksperimentet e bėra nė kėtė drejtim, kėtė fenomen e trajtojnė nga dy kėndvėshtrime.
Sipas pėrkrahėsve tė teorisė sė parė, ku fenomen paraqitet, pasi njė devijim i pėrcaktuar nė tru, shkakton spontanisht ndjenjėn e njohjes. Normalisht kjo ndodhė nė laprat e tėmthit tė trurit, nė qendrėn e vetėdijshme tė kujtesės, ku Hippocampusi, rregullon sipas njė strukture tė veēantė, pėr secilin perceptim shqisore pėrshtypjen e tė njohurės ose tė panjohurės. Nėse kjo pėrshtypje ėshtė e njohur, neuronet flakėn nė njė pjesė tjetėr tė laprave tė tėmthit, tek parahippocampalis Gyrus, ku edhe shkaktohet ndjenjėn e njohjes. Tek fenomeni i Deja-vu-s, flakėn neuronet nė parahippocampalis Gyrus, pa u pėrcaktuar mė parė si perceptime faktike. Pra, truri na mashtron dhe tek ne paraqitet ndjenja e njohjes, e bindjes sė pėrjetimit tė situatės edhe mė parė. Njė anomali e tillė mund tė shkaktohet nga faktor tė ndryshėm si: lodhja, medikamentet etj., por mė shpesh nga ndonjė avari qė pason gjatė proceseve metabolike nė tru.
Mirėpo, edhe pėrkrahėsit e teorisė tjetėr kanė argumentet e tyre.
Ata mendojnė se gjithēka qė na duket si e njohur, ne veē e kemi parė ose pėrjetuar diē tė ngjashme, ndoshta vite e vite mė parė, por me kohė ėshtė “harruar” diku nė depon e kujtesės. Nė fakt, gjatė procesit jetėsor ne u nėnshtrohemi vazhdimisht veprimit tė numrit jashtėzakonisht tė madh tė ngacmimeve. Pra, ne pranojmė shumė mė shumė pėrshtypje se sa nė tė vėrtet mendojmė. Mirėpo ne perceptojmė dhe zgjedhim vetėm njė pjesė tė vogėl tė tyre, ato qė i konsiderojmė si mė tė rėndėsishme dhe nevojshme pėr mirėqenien tonė. Pra, truri vendos se cilat informacione meritojnė vėmendjen dhe cilat mospėrfilljen tonė dhe ato informacione i memorizon nė forma tė ndryshme. Njė pėrshtypje nga ambienti i jashtėm, qarkullon nė forma tė ndryshme nėpėr procesin pėrpunues tė trurit dhe tek nė hierarkinė mė tė lartė qendrore tė tij, kėto pjesė informacionesh krijojnė imazhin e plotė. Mendohet se dukuria Deja-vu paraqitet kur ndonjė nga kėto informacione arrin pak me vonesė nė hierarkinė qendrore. Pra, arrin deri tek qendrat e kujtesės, derisa informacionet e tjerat veē kanė kaluar nė vetėdije. Kjo ngecje e informacioneve krijon pėrshtypjen se situata pasuese pėr ne ėshtė tashmė e njohur.
Natyrisht qė edhe parapsikologėt ose teozofėt, siē i quan “Psikologu”, kanė qėndrimet e tyre rreth dukurisė Deja-vu. Ata kėtė dukuri e sqarojnė pėrmes teorive tė tyre siē janė: “fenomeni i parashikimit”, “Telepatia”, teoria e “Dijes kozmike”, “reinkarnimi” etj. Pjesė pėrbėrėse ose ndėrtuese e niveleve tė tėrėsishme tė njeriu, sipas parapsikologėve, ėshtė edhe Astrali. Por bartės i cilit shpirt tė njeriut ėshtė ai? Bartėsi i shpirtit emocional, bartės i shpirtit hyjnorė apo bartės i shpirtit mendor! Nocioni “shpirt” (sidomos nė gjuhėn shqipe) ngėrthen nė vete disa kuptime... Ėshtė njė nocion shumė kompleks pėr t’u zbėrthyer...
Teorie e reinkarnimit (“ringjalljes” ose e thėnė ndryshe “lindja e re nė njė kohė tjetėr dhe trup tjetėr”) nuk ndėrlidhet me nivelin astral. Reinkarnimi si proces njihet dhe pranohet nga shumė popuj, por pėr besimtarėt e budizmin, reinkarnimi paraqet procesin bazė tė ndėrtimit tė kėtij religjioni. Edhe fenomeni Deja-vu, pėr pėrkrahėsit e kėsaj teorie, nuk ėshtė asgjė e jashtėzakonshme, thjesht, njė pėrjetimit nga jetėt e kaluara. Jeta, sipas tyre, nuk fillon me lindjen, dhe as qė mbaron me vdekjen. Ajo ėshtė njė vazhdimėsi reinkarnimesh.
Mirėpo, edha pas gjithė kėtyre teorive shkencore e alternative, ēėshtja e fenomenit Deja-vu mbetet edhe sot e kėsaj dite mister pėr natyrėn e mendjes sė njeriut.
sakra Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 26-03-10, 13:22   #33
Idila
Larguar
 
Join Date: 10-11-08
Location: Iliridė!
Posts: 11,047
Idila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėm
Default Pėrjetimi i njė ngjarjeje mė parė... Deja-Vu!

Pėrshėndetje tė nderuar/a anėtar/e.

Pėrjetimi i njė ngarjeje... jeni i sigurt qė ka ndodhur dhe mė parė, nė tė njėjtin vend, me persona tė njėjtė dhe tė njėjtat detaje. Ndjenja na merr pėrkohėsisht megjithėse afatshkurtėr. Ndihemi sikur humbemi nė kohė mes tė tashmes dhe sė kaluarės.

Ky fenomen quhet Deja-vu?

Vallė, ju ka ndodhur juve njė pėrjetim i kėtillė, nė vendin dhe kohėn e njėjtė?
__________________
Pėr tė arritur gjer te Caku,
duhen;
Urtėsia e tė gjithė dijetarėve,
Mundi i tė gjithė tė palodhurve,
Durimi i tė gjithė tė pėrvuajturve,
Besimi i tė gjithė tė pathyerve,
Syēeltėsia e tė gjithė tė zgjuarve,
Begatia e tė gjithė tė pasurve,
Trimėria e tė gjithė kreshnikėve,
Madhėshtia e tė gjithė ngadhėnjimtarėve.
Idila Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 26-03-10, 13:51   #34
roadrunner
Shote Galica
 
roadrunner's Avatar
 
Join Date: 07-09-09
Location: N'dor t'dades tem
Posts: 9,742
roadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Pėrjetimi i njė ngjarjeje mė parė... Deja-Vu!

Po. Saher t'me thirr nje kolege ne telefon, une jam duke kaluar neper fshatin Pozheran, ose duke shkuar ne pune, ose duke u kthyer ne shtepi hahaha. ....dhe nje dite i thash: Ti a po ma mat dakikin a? Bile bile aq shume u befasuam nga kjo ngjarje, saqe saher me thirr, me pyet: Mos je ne Pozheran? hahahahah
__________________
Nuk kam firme, jam fukara

Kosova, vendi me romantik ne bote. Te gjithe ta mbajn qirin :D.
roadrunner Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 26-03-10, 14:14   #35
lovely
SuperAdmunininistratore
 
lovely's Avatar
 
Join Date: 04-12-07
Posts: 33,860
lovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Pėrjetimi i njė ngjarjeje mė parė... Deja-Vu!

Quote:
Originally Posted by Idila
Pėrshėndetje tė nderuar/a anėtar/e.

Pėrjetimi i njė ngarjeje... jeni i sigurt qė ka ndodhur dhe mė parė, nė tė njėjtin vend, me persona tė njėjtė dhe tė njėjtat detaje. Ndjenja na merr pėrkohėsisht megjithėse afatshkurtėr. Ndihemi sikur humbemi nė kohė mes tė tashmes dhe sė kaluarės.

Ky fenomen quhet Deja-vu?

Vallė, ju ka ndodhur juve njė pėrjetim i kėtillė, nė vendin dhe kohėn e njėjtė?

PO Idilė , edhe jo veq njehere....


ps; Runke, per tjetersen e ka fjalen hahahahahahahaha :P
__________________
*I keep your heart.. I keep it in my heart!*

Last edited by lovely; 26-03-10 at 14:15.
lovely Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 26-03-10, 16:08   #36
Idila
Larguar
 
Join Date: 10-11-08
Location: Iliridė!
Posts: 11,047
Idila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Si e shpjegoni "deja-vu"

Mė falni, paska ekzistuar njė temė e tillė, ndėrsa unė pa gjurmuar nėse ndodhet njė temė e njėjtė, e hapa pėrsėri... pikėrisht si ky moment pėrjetimi lol

Por nė fakt, disi mė ra nė sy ky shkrim sa real aq dhe absurd.
Quote:
Originally Posted by Liburjana
Po , ky fenomen ka te beje me cregullimin e kujteses . Nese lexon per kujtesen , keryesisht ne literaturen boterore , do te bien ne sy disa te verteta shume interesante per Kujtesen .Nje nder aftesite e trurit eshte qe te beje falsifikimin e kujteses , manipulimin e saj ne varesi te gjendjes psikologjike te njeriut . Edhe mua me ka ndodhur disa her qe te perjetoj ate fenomen , dhe po te analizosh pak situaten dhe kontekstin e asaj ngjarje qe ti e ke pare si te perseritur ( dicka qe ke pare edhe me heret ) do te zbulosh gjera interesante . Une nuk kisha qellimin t'i them askujt i crregulluar menderisht , une thjesht po flisja duke u mbeshtetur ne fakte shkencore . Ne praktiken profesionale , kam takuar dhe folur me shume paciente te spitalit neuropsikiatrik dhe ky fenomen , me disa fenomene te tjera , ka qen shume i perhapur tek ata , kryesisht tek shizofrenet . Keta te fundit kan nje semundje shume misterioze ne thelb dhe eshte interesante se si ata jane shume besimtar , mistik - ndoshta kjo edhe eshte nje nga arsyet pse njeriu vazhdon te perjetoj gjera te atilla . Nuk kemi arsye te ofendohemi per kete gje , te gjithe e kemi perjetuar ne jete , dikush me pak , dikush me shum , e dikush fare .
Nese nuk beson ne keto informacione , kerko ne int. me key word : memory disorders , dhe sigurisht do te gjesh shume shpjegime .

Tung
Interesant, si paska mundėsi ky fenomen tė bėjė me ērregullimin e kujtesės kurse na e jep mundėsinė tė ripėrjetojmė ngjarjen nė tė njėjtin vend, tė njėjtėn kohė megjithėse afatshkurtėr. Paramendoni pikėrisht atė moment ne vimė nė dilemė, hapim sytė duke shikuar pėrreth, ē`po ndodh kėshtu me mua? Pse po pėrsėritet i njėjti veprim si nė tė kaluarėn? Dhe pas pak (brenda njė kohe shumė tė shkurtėr) gjėrat rrjedhin normal, dmth, dalim nga ai moment pėrjetimi.

Nuk mė ndodh shpesh, rasti i fundit ishte para dy ditėsh...
__________________
Pėr tė arritur gjer te Caku,
duhen;
Urtėsia e tė gjithė dijetarėve,
Mundi i tė gjithė tė palodhurve,
Durimi i tė gjithė tė pėrvuajturve,
Besimi i tė gjithė tė pathyerve,
Syēeltėsia e tė gjithė tė zgjuarve,
Begatia e tė gjithė tė pasurve,
Trimėria e tė gjithė kreshnikėve,
Madhėshtia e tė gjithė ngadhėnjimtarėve.
Idila Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 26-03-10, 19:57   #37
GURI SYLAJ
Moderator
 
GURI SYLAJ's Avatar
 
Join Date: 21-03-05
Location: Gjermani
Posts: 10,696
GURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Si e shpjegoni "deja-vu"

Ketu kemi te bejme edhe me pershpejtimin e perpunimit te te dhenave.
Kur jemi zgjuar,kur jemi te "vetedijshem" kjo shpejtesi eshte ekstremn e ngadaleshme .Kurse kur jemi fjetur"Pa vetedije", kjo shpejtesi eshet ekstrem e madhe!
Cfar do te ndodhete sikur te egzistonet mundesia e arritjes se kesaj shpejtesie,te perpunimit te te dhenave. edhe kur jemi zgjuar!???
__________________
Shqiptaret,nese deshirojn qe te tjeret ti njohin, ata, duhet t'a njohin ,realisht,veteveten.
GURI SYLAJ Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 31-03-10, 00:14   #38
LABI
Alone Ranger
 
Join Date: 05-01-04
Location: Kosove
Posts: 7,498
LABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Si e shpjegoni "deja-vu"

Sa here i hapi syte ne mengjes, zgjohem nga kreveti...
__________________
Ai e shikonte.... ajo JO.... Ai e adhuronte.... ajo JO... Ai e donte.... Ajo JO.. Erdhi nje ēast dhe ai e harroi.. Ajo JO !
----------------------------------------------------
Femra ideale eshte ajo femer , qe eshte e vetedijshme qe mashkulli ideal s'ekziston dhe anasjelltas....
----------------------------------
Njerzit e rendomte mendojne me mendime te gatshme , madje edhe ndjejne me ndjenja te gatshme !

Be yourself, everyone else is taken.
LABI Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 02-04-10, 17:27   #39
qekiqi
Banned
 
Join Date: 02-04-10
Posts: 62
qekiqi
Default Titulli: Si e shpjegoni "deja-vu"

le bre se ju krejt po i merrshit prej forumeve tjera kit temė e kam pa ne ni forum tjeter shqiptar aiiiiiii mos u ban kopjac edhe ju
qekiqi Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 19-06-10, 19:19   #40
Kalimtare
 
Kalimtare's Avatar
 
Join Date: 02-02-10
Location: n'katundė
Posts: 410
Kalimtare i pazėvėndėsueshėmKalimtare i pazėvėndėsueshėmKalimtare i pazėvėndėsueshėmKalimtare i pazėvėndėsueshėmKalimtare i pazėvėndėsueshėmKalimtare i pazėvėndėsueshėmKalimtare i pazėvėndėsueshėmKalimtare i pazėvėndėsueshėmKalimtare i pazėvėndėsueshėmKalimtare i pazėvėndėsueshėmKalimtare i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Si e shpjegoni "deja-vu"

Nje dukuri qe nderlidhet me nje ambient apo person i njohur dhe transformohet ne ate ndjen...

moti skam pas nje ''deja vu''..dicka qe ''kame pa dikur''...
Kalimtare Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 16-01-12, 12:37   #41
Zero Cool
Administratorėt
 
Zero Cool's Avatar
 
Join Date: 18-03-03
Location: Netherland
Posts: 32,936
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Si e shpjegoni "deja-vu"

Deja Vu?
Ndjesia e nje situate te jetuar me pare? Shpjegimet dhe teorite e ndryshme per kete fenomen.


Fenomeni i memories te pandergjegjshme, ose kujtim i jeteve te kaluara. Eshte fenomeni deja vu, i quajtur gjithashtu edhe paramnezia (nga greqishtja). Ky fenomen ne fakt eshte shume me i perhapur nga sa ne besojme.Ashtu sic e dime, behet fjale per ate manifestim te cuditshem per shkak te se cilit nje person ka ndjesine sikur e ka vizituar me pare nje vend edhe kur e di me siguri qe ne ate vend nuk ka qene kurre me pare ne jeten e tij, apo ndjesia se e ka pare njehere me pare nje skene apo nje objekt me te cilin po perplaset ne fakt per here te pare. Ky fenomen shfaqet ne grade te ndryshme intensiteti. Filllohet qe nga sensacionet e pavendosura, deri ne nje perceptim te sakte te detajeve.

Ka patur raste ne te cilat nje person, duke u gjendur per here te pare ne nje vend, jo vetem ka provuar ndjesine qe ka qene nje here, por edhe ka pershkruar vende prane vendit ku ndodhej, madje edhe me detaje, pa i pare asnjehere.

Natyrisht ky fenomen ka patur interpretime te ndryshme dhe te shumta, disa prej te cilave jane sugjestive si per shembull konsiderimin e gjithe kesaj si nje ceshtje te lidhur me rimisherimin. Sipas ketij interpretimi, nje person duke u gjendur ne nje ambjent apo perballe objekteve, qe do e kishte afruar ne nje jete te tij te perparme, do te pesonte nje stimul qe do te rishfaqte ne memorien e tij, nga subkoshienca, mbetje dhe mbeturina te kujteses te ekzistencave te tij te meparshme, qe ne subkoshence do te kishin ngelur te paprekura. Natyrisht qe ky interpretim i ketij fenomeni nuk eshte i verifikueshem nga ana shkencore.

Duke e vezhguar fenomenin ne baze te nje optike psikodinamike, interpretimet mund te jene te shumta. Ne rastet kur sensacionet jane te turbullta apo te pasakta, mund te hipotizohet per fenomene te memorjes se subkoshiences, qe kthejne imazhet e fakteve te jetuara realisht, por te harruara dhe te hequra per motive psiqike te pa detektueshme, ne subkoshience, dhe qe rishfaqen nen stimuj te paidentifikueshem. Ky padyshim qe eshte nje interpretim i mire vetem ne ato raste kur nuk e keni sigurine qe vendi per te cilin behet fjale nuk eshte vizituar vertet asnjehere nga subjekti.

Nje interpretim tjeter i mundshem eshte ai qe merr ne konsiderate mundesine e proceseve telepatike te pandergjegjshme. Ne kete rast, personi mund te kete marre ne menyre telepatike, ne forme jo te ndergjegjshme, imazhe dhe mendime nga persona prezente, te cilet jetonin kujtime te tyre, dhe t'i pretendojne si kujtimet e tyre ne nivelin e koshiences.

Henri Louis Bergeson, filozof francez, studiues i thelle i fenomenologjise paranormale, e konsideronte fenomenin e paraamnezise nje fenomen psiqik normal duke e mbeshtetur kete me nje teori te veten. Duke u nisur nga principi qe cdo perceptim le ne mendje nje kujtim te vetin, i cili duke u shkeputur nga perceptimi shkon tek memoria, Bergeson hipotizon qe, nese per cfaredo lloj arsye shkeputja nuk ndodh, kujtimi qendron i lidhur me perceptimin e subjektit, pa u perfeksionuar si nje kujtim i fiksuar ne memorie. Ne nje perceptim te ngjashem, subjekti mund te kete impresionin e kujtimit te dickaje qe ne fakt vetem sa e ka perceptuar.

Nje hipoteze interpretuese qe ka disa pika takimi me te kaluaren dhe qe qendron ne nje plan ngushtesisht shpirteror, mbeshtetet ne dinamika psiqike. Pra, kjo hipoteze mbeshtet nje pres psikologjik, qe duke ndikuar ne thellesi te psiqikes, mund te prodhoje stimulime te vecanta deri ne gjenerimin e fenomeneve jo te zakonshem psiqike dhe deri tek fenomenet paranormale. Ne kete rast vihet ne akt nje fenomen ne te cilin nje sensacion qe i korrespondon nje sensi te caktuar, i asociohet asaj te nje sensi tjeter. Kjo ndodh per shembull kur keni sensacionin e nje ngjyre ndersa jeni duke degjuar nje tingull. Ne kete rast paraamnezia i atribuohet nje asocimi imazhesh qe nuk nis nga sfera noetike, pra nga sfera e aktivitetit te intelektit, por nga ajo afektive-emotive. Keshtu qe, dy ambjente te ndryshme mund te shkaktojne sensacione te njejta ne nivelin emotiv.

Prandaj nje individ qe ndodhet ne nje vend qe i jep sensacione te njejta me ato qe nje vend tjeter i ka dhene ne nje moment tjeter, i recepton ato ne nje plan afektiv. Ne momentin e transferimit ne planin koshient, arrin duke i identifikuar me vendin ne te cilin ndodhet, duke besuar se eshte duke e njohur vendin, nderkohe qe ne fakt vetem sa rijeton nje forme emocionale te transferuar dhe te kamufluar ne planin mendor.

Le te marrim nje shembull. Supozojme qe nje person gjendet ne nje vend te caktuar. Nder sensacionet e ndryshme qe merr, ja nje muzike, Ai nuk e regjistron menderisht dhe kjo regjistrohet ne memorjen subkoshiente, dhe melodia i krijon vetem nje stimul emotiv krejtesisht te neglizhuar nga sfera racionale. Imagjinojme pastaj qe i njejti person, mbas nje fare kohe, ndodhet ne nje vend tjeter, ndryshe nga vendi i pare. Per shkak te nje rastesie, ne kete vend degjon po te njejten muzike qe kishte regjistruar me pare emotivisht. Ne kete rast, mund te prodhohet nje veprim i subkoshiences, qe duke risjelle ne siperfaqe te koshiences eksperiencen emocionale, transferon ne ''vend'' kujtimin e muzikes, duke e identifikuar ne kete. Keshtu qe do te krijohej ndjesia e ndodhjes ne nje ambjent te njohur me pare, ndersa nderkohe nuk ka ndodhur gje tjeter, por vetem eshte rijetuar nje eksperience emocionale.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 16-01-12, 14:06   #42
emine
 
emine's Avatar
 
Join Date: 11-10-07
Posts: 37,400
emine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Si e shpjegoni "deja-vu"

Asgje pos pjelle fantazis njerzore,njerzit harrojne se kan lexu rromane,kan ndegju histori te ndryshme kan taku njerz te ndryshem,pa vedijen tone ne mbjellim ne mendje gjera te cillat sjemi te vedishem qe jetojne ne nderdijen tone,ato shfaqen ne momente emocionale dhe jan te pakuptushme shfaqen ne at menyre si endrra si te ishte vertet nje jete e jetuar dikur,,,,,,,une sbesoi ne ket fenomen,edhe pse shume here kam pa ndodhi te nje jete te dikurshme,thjesht e arsyetoi si shkas i gjith atyre romanev dhe mendimev si kan mundur te jetojne njerzit dikur,,,,,,

si magjistaret ata asgje nuk arrijn te kuptojne me shume pos atyre simbolev te jetes qe truri i tyre i kam dhe i mban mbrenda dhe kure shfaqen njerz te till ,ato spontan dalin nga jasht dhe thuhen dhe njerzit prap besojne ja magjistarja,,,,,,kjo asht loje e cilla e ban truri yne dhe per disa eshte si mrekulli,magji,,,,,

truri yne eshte nje lloje pllake e mistershme,de duhet ti gjejme pjeset e mistershme per ti jap pamje asaj qka sot duket e mistershme po ne realitet eshte normale
thjesht loje puzzel,
__________________
"Nuk ėshtė koha qė ka rėndėsi, por vetvetja".

Last edited by emine; 16-01-12 at 14:10.
emine Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 17-01-12, 10:50   #43
Zero Cool
Administratorėt
 
Zero Cool's Avatar
 
Join Date: 18-03-03
Location: Netherland
Posts: 32,936
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Cool Titulli: Si e shpjegoni "deja-vu"

Une per vete besoj qe kam jetu perpara edhe qe kam me jetu prap. Shpesh e shoh veten ne ata filmat kauboj, ne jeten e qatehershit, shpesh me revolver duke ba dyluftime, veq emrin kurr spo muj me majt mend,,,,


__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Reply


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

All times are GMT +1. The time now is 21:38.
Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2015, vBulletin Solutions, Inc.