Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Go Back   Dardania.de > Politika & Shtypi > Politika
User Name
Password
Politika Diskutime tė qeta e konstruktive rreth politikės dhe politikanėve...Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 11-10-08, 09:02   #61
lirik
 
Join Date: 09-02-07
Posts: 12,675
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Kush ishte Mehė Uka

Quote:
Originally Posted by agim-barja
PER TY LIRIK TI ASE QE PASKE MARR PJES NE VEPRIMTARIN KOMBETARE SE MEHE UKA ISHTE NDER TE PARET PER MITROVICEN EDHE NE DEMOSTRATA E 1981 E DERI NE FORMIMIN E NJESITEVE TE PARA TE UCKse KU EDHE NDER TA ISHTE IDEOLOGU I TRI SHKRONJAVE TE ARTA UCK E TI PO BEN LLAFE TE KOTA E GENJESHTRA SE SPAKE DITUR ASGJE PER MEHEN E TI STE KOKE KANE ASKUNDE Z:LIRIK PER TA NJOFTUR MEHEN U DUFT SHUME ME PAS BIOGRAFI TE PASTERT PER TU SHOQERUARE ME TE PER VEPRIMTARI EDHE TANI QKA KESAJ REDAKSIE PO I DREJTOHEM ME NJE QE SA ME PARE TI ZBULON KETA IP TE CILET NJOLLOSIN DESHMORET E KOMBITE TONE SHQIPTARE KETYRE PISAVE SA ME PARE DUHET TE JU JIPET HAKU CFARE E MERITOJN TE GJITHE ATYRE SI PO SHKRUAJN SE GGJOJA MEHA PASKA QEN TRADHETARE KETA FAQEZINJE E MERITOJN TE JU SHTYPET KOKA SI GJARPERIT DHE SHUME SERIOZISHT DO E MARRIM KETE SE KETU DIKUSH PO MUNDOHET TE BEJ PROPAGANDE PER VELLA VRASJE DHE NDARJE NESE JENI BURRA O JU THUANI EMRIN E MBIEMRIN E MOS U BENI SI LAVIRET EDHE PER TY PRESHEVARE DIQKA DUA TE THEM FAMILJA KURR NJEHER SE KA THEN SE KA BERE VETVRASJE E QKA JE KA SHEHE ENDRRA TAKIMI NE PREKAZ PO NE PREKAZ ATE DITE ESHTE MBAJT AI TAKIM DHE NE TE KTHYER MEHA ESHTE VRARE PASI QE JAN MARR DISA VENDIME SHUME TE RENDESISHME ATE DITE PER UCK A E KE TE KJARET E TI LIRIK QKA PO SHOHE UNE ME KETO SHKRIMET E TUA SE GJOJA MEHE UKA SPAKA QEN AQE I RENDESISHEM PERVEQ TI QE NA PASKE QEN NE MITROVICE E PASKE NGA BOLL KREJT PUNA JOTE PO SHIHET E MEHES SPO DOKET SIPAS TEJE VEQ KUR U KANE MEHE UKA SPO BESOJ QE KE DIT DIQKA MA SHUME SE ME SHKUE DERI NE VUSHTRRI TUNG KALONI MIRE SE MEHE UKA ISHTE GJENERAL DHE DO MBETET I PAVDEKSHEM GJITHMONE NE FAQEN E PARE TE HISTORISE SONE KOMBETARETi agim barja me keto far shprehjesh tua tejet tė pa nivel dhe gjelozo fshatareske
mos me tregua mua prralla
kot
sepse un e di ku ėsht fshati bare nė kohen kur un isha i lindur nė Mitrovicė
ne vitin 1958
nė katundin bare e nė disa katunde tė humbura malore
te kosoves ka mundur vetėm ujku ta dėrgoj posten
sa per dijeni tėnde qe ti thua as deri ne vushtrri nuk kam qen mua ne at kohė me kan njoft shum njerz nga rrethe te ndryshme qe jan deshmitar per veprimtarin time kombtare edhe deri ne kaqanik qka ti as ne ėndėrr nuk e ke pa
ne bare vidishiq bajgorė kovaqicė kaqanoll boletin rahovė kutllofc melenicė zasellė rashan pasomė
nuk ka katund qe nuk kam dikend tė njofshėm
si nė shalė si ne drenicė e nė shum regjione tjera qka ti fatkeqsisht
nuk ke dal pertej mahalles tande
Pra nga barja pyete lagjen gjafaj se se ka dikush qe me njeh aty dhe dije se un isha edhe ne fshatra te thella malore e shum her kam shkuar nė kėmbė nuk kam shkuar pas bullicave as pas dhive neper katunde por kam shkuar me zhvillu veprimtari kombtare
shum deshmitar jan gjall sot per ket fakt tjeter esht se Mitrovica fjalen e kam sot te qarqet e caktuara nė Mitrovicė Tė CILėT DUAN TA SHUAJN QDO GJURMė tė veprimtarisė sė asaj kohe dhe te veprimtarve qe u denuan dhe ishin nepermes shtypit
si te denuar
Fjala jote ti nuk paske qenė askund qė ti mė thua mua kjo nuk mė brengosė
fare as pse ti del e llomotit per biografi te paster se nuk je i vetmi ti qe nga gjelozija
krahinore ke tendenca te perlyesh nji njeri por shum njerz kjo smundje i ka verbuar
te un kjo smundje nuk ka nxan vend ne shpirtin tim asnjiher
Un nuk mund te genjej per hir te vertetes dhe per hir te ZOTIT as per j hir te historis
Nuk mund te them un se Meh uka ishte ne grupin tonė te vitit 1981 kur nuk ishte
sepse ekziston procesi gjygjsor dhe dokumentacioni aktakuzat dhe gazetat e asaj kohe qe kan shkruar jan ne te gjitha arkivat shtetrore botrore
barja nuk esht paris e londer por nji katund malor afer bajgores qe un ekam shkel me pllėmbė nė kambė dikur ne moshen njizet vjeqare deri ne picel te bajgore isha e mandej poshtė kam ra te lugu i livadheve te lagjes mehmeti tė bajgorve bile at dit qe isha mekujtohet ne pik te veres na zuri dimri re te zeza kokrriz dhe ftoft ka qen aq sa u detaruam me ecė nė kėmbė nga bjeshka e bajgores teposht kah barja e me ra ne trepqe te autobusi per me ardh ne mitrovicė
pėr mua nuk ishte e lehtė ather se un nuk isha miljoner as pasanik qe te udhtoja neper katunde sepse isha nji familje e perndjekur me traditė ndjekje qe nga gjyshrit
-------------------

Last edited by Bond; 11-10-08 at 11:27.
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Nyje Interesante
Old 11-10-08, 18:56   #62
lirik
 
Join Date: 09-02-07
Posts: 12,675
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Kush ishte Mehė Uka

Nė qoftė se MEHė UKA KA QENė I BURGOSUR POLITIK at'her le te del dikush e le TE thot cili gjykats e ka denuar
cili gjygj ėsht mbajtur nė vitin 1981
un pėr vete di me tregu me daten 9 prill 1981
jam arrestuar dit e mėrkurė KA QEN DIT ME DIELL NE MITROVICė
NE GJYGJ JAM DAL NE FILLIM TE KORRIKUT POR KA ZGJAT PROCESI DISA HER EDHE ME 29 QERSHOR JAM DAL NJIHER PRA KA VAZHDUAR DERI NE VENDIMIN PERFUNDIMTAR
gjykats hetues ishte regjep kaqaniku ne krejt procesin e landes hetuese te gjygjit politik
Mė ka mbrojtur avokati Gjuran Demaj
dibran NGA DIBRA E MAQDONISė
qė ushtronTE avokaturen ne Mitrovicė qe sa vite MA PARė
ndersa disa shokė tė mi TE DENUAR NE AT KOHė
ne vitin 1981 i ka mbrojt i Ndjeri
Bajram Kelmendi
te cilin e kan vra me dy te bijt gjat masakrave te fundit ne kosov ne vitin 1999

Tė gjith ne tė burgosurit politik jemi gjallė POR GJALL JAN NJERZIT MITROVICA E RRETHINA
PER DIQKA TE TILL NUK MUND TE GENJEHET
SEPSE NUK ESHT MIZė KJO GJė POR QESHTJE GJYKIMI KU ISHIM ME VJET TE DENUAR

E gjith kta qe ishim te denuar ne at grup
pra grupi i parė qė u denua nė MITROVICė DHE ME DUKET SE EDHE NE KOSOV NGA NE KAN FILLUAR NUK E DI SE A U DENU NDONJI GRUP PARA NESH A JO VEQ E DI SE GJYGJI I MITROVICES ME DUKET KA PAS FILLUAR E MANDEJ KOMUNAT TJERA ME DENIME TE BURGOSURVE POLITIK
MANDEJ DIKUND NE GUSHT APO NE SHTATOR JAN DENUAR GRUPE TJERA NGA KOMUNAT TJERA
NE JEMI TE DENUAR me aktakuza ne secilen fletė dhe vendim burgimi E paraburgimi
ekziston emri dhe mbiemri i te burgosurve
politik te vitit 1981
ne krye me te akuzuarin e parė Xhelal Ferizi--- Me nickun liriku ktu ne forumin dardania
kėshtu fillon aktakuza
un at aktakuzė nuk e kam formulu
vet por gjygji i qarkut nė Mitrovicė

dhe nuk mud te bejm histori tė pa qenė
e te qesim emra qka nuk ishin e njerz qe nuk ishin nuk kemni nevoj te rreh jm e te genjejm
un flas vetem realitetin dhe nuk mund te fus njerz ne
ne proces gjygjsor njerz qe nuk ishin
Meh Uka mund te jet denuar ne vitin 1984 ose 1986
POR ME GRUPIN TON NE VITIN 1981 NUK ISHTE
MA VONė NUK E DI ASPAK SE KAM HARRUAR SA NJERZ JAN DENUAR NE VITET PAS VITIT 1981 POR PER TE DENUARIT XHELAL FERIZI 8 VJET E 6 MUAJ BURG PER ORGANIZIM DEMOSTRATASH NE MITROVICė ME RRETHINė UJKAN ZENELI 8 VJET BURG SKENDER HAJREDINI 7 VJET E 6 MUAJ SABIT VESELI 7 VJET dhe NAZMI SHAQIRI i 6 VJET E 6 MUAJ BURG
TE VITIT 1981 PER ORGANIZIM DEMOSTRATASH NE MITROVIC DIREKT ISHIN KETA PERSONA
PRA SHTYPI I ATHERSHEM TELEVIZIONI AKTET DOKUMENTET QYTETI SHTETI NJERIT EDHE SOT JAN DESHMITARė NE KET VIT NUK ESHT NDEGJUAR PER EMRIN E MEH UKES NE MITROVICė KUSH DON TE KRIJOJ HISTORI TJETER QE NUK ESHT E VERTETė AI RRENė SHUM RRENė
UN NUK EKAM PER ASGJA POR KJO NUK ESHT E VERTET DHE NESE THEMI NE SE ISHTE EDHE MEH UKA I DENUAR ME NE NE RREJM VETVETEN DHE JA ULIM EDHE ATI VLERAT SEPSE NUK MUND TE THEMI SE DETI ESHT KODER AS BJESHKA ESHT KOPSHT AS E BARDHA ėSHT E ZEZė
VETEM MANJAKT Q EMUNDOHEN ME QDO KUSHT PER SHKAK TE SMUNDJES SH IZOFRENE Tė LAVDISė MAJNAK GENJESHTARė MUND TE KRIJOJN HISTORI TE PA QENA EDHE NESE NE
E KRIJOJM KET HISTORI TE PA QENė PROCESET DHE DOKUMENTET JAN GJALLė DHE NE NUK MUND TE KRIJOJM AKTE TE PA QENA AS NGJARJE TE PA QENA KETU DUA TE DAL E AS QE E KAM NDERMEND TA ULI VLEREN E DIKUJT AS ME INTRESON TE JA ULI DIKUJT VLEREN DHE NESE E KA VLEREN DHE MERITEN E FAKTIN AS KUSH AS UN NUK JA ULIN DOT VLEREN
AS NUK KA KUSH QELLIM ME JA UL VLEREN

MA VONė SE QKA U BA NE VITIN 1982 KUSH U DENUA NE MITROVICė ME RRETHINė
nuk e di sepse un ather kam qen ne vuajtje te denimit i transferuar ne repuBliken e sllovenis
me daten 14 nentor autobusi i njisiS speciale sllovene ka ardh e na ka marr NE te burgosurve politik

qe kan pas me u transferu me urdher te sekretariatit krahinorė ne prishtinė me duket se ather ishte
vesel latifi ISHTE ATHER KRYETAR ne jurispondencė ne prishtinė nenshkruante per te burgosurit

i cili dha urdher te gjith te burgosurit politik nga kosova
te transferohen ne republika tjera te ish jugosllavis
dhe u transferuam
Un as gjė nuk thash per keq per Meh Uken
un nuk mud te them se e kan njoft skenderbegun
nese nuk e kam njoft
se rrej rrej ATHER AQ shum aq shumm RRej E GJITH BOTA QESH ME MUA MANDEJ
sa qe edhe qielli bjen posht ė ME RREJT ASHTU
me than e kam njoft skenderbegun pa e njoft hiq
E ME THAN E KAM NJOFT JUL CZARIN
rrena i ka kamt e shkurta
me ja nis me rrejt tani mozomakeq shum keq esht me rrejt

E DISA PO RREJN SE PO MUNDOHEN ME NGRIT KATUNDIN E VET MOZOMAKEQ

kta pes e mra i tha TELEVIZIONI ATHER EEDHE GAZETA RILINDJA E ASAJ KOHE
E ILUSTROVANA POLITIKA DANASI E TE GJITHA GAZETAT E JUGOSLLAVIS ATHER
I THAN KTA EMRA si te denuar PER DEMOSTRATA TE VITIT 1981
kta pes emra qe i shkruajta ktu
e po i shkruaj edhe nji her QE TA DIN KY QORRI I BARES
se shum keq esht me rrejt jashtzakoionisht keq esht me rrejt
ma shizofreni se me rrejt nuk ka
pra Xhelal ferizi Ujkan Zeneli Skender Hajredini Sabit Veseli dhe Nazmi Shaqiri
meh uka nuk ishet askund hiq ne ket grup te denuarish
meh uka mund te jet denuar ne vitin 1994 ose 1996 as nuk edi ne cilin gjygj as me qfar grupi eshtdenuar as ku e ka mbajt burgun ka qen dikund ne sremska mitrovicė ne burg kshtu kamndegjuar
ka qen i burgosur por nuk kam njohuri se ku dhe cili gjygj e denoi me kend ishte ne grup
me kend veproi kur u denua per qfar aktiviteti konkret pergjigjej e qka shkruante e per qka engarkonte aktakuza me cilin grup dhe kush ishin emrat kush ishin avokatet cila gazet shkruajti
---------------------------------------------------------------------------------

un nuk thash asnji te keqe per Meh Uken
sepse nuk di e di s e mbas vitit 1981
gjenerata e parė e te burgosurve qe jemi denuar
Mmė pas taj nė vitin 1982 ka vazhduar dėnimi i njerzve ne Mitrovicė
JAN DENUAR GRUPE TJERA por ata jan te denuarit e gjeneratave tjera
pra jan te vitit 1982 1983 1984 85 e me
radhė
Un ne burg e kam pa Bali Uken NE VITIN 1981 vllaun e Meh Ukes profesorin tim TE HSITORIS
e di se e kan marr ne pyetje per disa dyshime KAN DYSHUAR NE BALI UKEN DIQKA E KAN MARR NE PYETJE E KAN LIRUAR MA VON PAS DISA DITESH NUK DI A DY JAV A TRI KA NDEJT NE BURG SAKT NUK E DI NUK DUHET ME RREJT DUHET ME PYET EDHE NJIHER VET PROFESOR BALIUN SA E MBAJTEN DHE QKA EKAN PYET NE SEKRETARIAT E DI SE E KAN PAS MARR DIQKA SI TE DYSHIMT PER QEWSHTJE POLITIKE POR NUK I KAN GJET NDONJI FAKT DHE KAN LIRUAR
E DI S ENJERZIT I MERNIN I MBANIN DISA DIT NE IZOLIM I PYESNIN E I LIRONIN
DISA I MBANIN NE ne burg NGA TRIDHJET DIT PER KUNDERVAJTJE
Duke dalė nė oborrin e burgut kur na qojshin ne vizita kur na vinin familjet
ose kur na qojshin me u rru te berberi i burgut e kam pa me sy te ballit vet Bali Uken
PROFESORINTIM TE HISTRORIS
DHE BILE PATA MENDU VET ME VETE PER QKA THASH E KAN MARRE E QKA E PYESIN
dhe e kam pa ne burg profersorin e historisė Bali Uken EDHE NJIHER PO THEM BALI UKA ESHT VLLAU I MEH UKES PREJ NANE E PREJ BABE PER MEH UKEN NUK DI
NUK PO RREJ SE KEQ ESHT ME RREJT SHUM B VON KAM NDEGJU PER KET PERSON
NDERSA BALI UKA ISHTE PROIFESORI I HISTORIS
Qė Mė KA DHANė MSIM Nė VITIN 1975 1976 Nė SHKOLlEN TEKNIKE boris kidriq
nė Mitrovicė ne degen e elektroteknikes EKAM NJOFT SHUM MIR PROFESOR MA TE GJITH PROFESORT E MI I KAM NJOFT SE NUK PO RREJ NUK JAM BUDALL KY QORRI I BARES EDHE BUDALL PO KQYR ME ME BA UN SHQIP PO SHKRUAJ E SHQIP PO THEM NUK EKAM NJOFT MEH UKEN AS NUK ISHTE MEH UKA I DENUAR I VITIT 1981 NE GRUPIN TONė QE U DENUAM
NE AT KOHė PO THEM MUND TE KET QENė I DENUAR MA VONė AS NUK JA DI MOSHEN ATIJ NJERIU QFAR GJENERATE ESHT DIKUSH DUHET TE DIJ PER KET NJERI DO TE DEL NE SHESH GJITHQKA
KRYESORJA UN NUK PO FLAS ASGJE PER TE SE NUK DI ASGJE PER KET NJERI

Last edited by Bond; 11-10-08 at 19:38.
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 12-10-08, 12:11   #63
lirik
 
Join Date: 09-02-07
Posts: 12,675
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Kush ishte Mehė Uka

Quote:
Originally Posted by Dilaver
I burgosur politik si anėtar i LPRK-sė.
Nė vitin 1996 ėshtė vra.
Shtabi i UĒK-sė e ka shpall hero i popullit tė Republikės sė Ksovės, i ka ndarė gradėn e Gjeneral Major, e njė brigadė e UĒK-sė mbante emrin e tij, (Ukė Meha).

Ka disa spekulime se pas hyrjės sė forcave tė NATOS i janė marrė tė gjitha dekorimet/nderimet.
A ėshtė e vėrtetė kjo?


Antarė i lprk s a ėsht e vertetė kjo
u vra ne vitin 1996
disa thonė u vra duke shkuar ne prekaz disa thonė u vra
duke ardhur andej
MEH UKA E PASKA PAS MOTREN TE DHANUN NE FSHATIN KLINė TE DRENICES
DHE KA SHJKUAR TE MOTRA E NEPERMES MOTRES PASKA TENTUAR TE KONTAKTOJ
ME DISA AKTIVIST ANDEJ SIQ PO LEXOJ KETU TE DISA NJERZ QE PERFLASIN E SHKRUAJN POSHT E PERPJETė PA KURFAR KRITERESH PRA PO SHIHET SE KURFAR INFORMIMI TE SAKT NUK KA SEPSE NUK ESHT TRADIT TE NE SHQIPTART NEPERMES MOTRES ME KONTAKTU ME DIKEND E ME I THAN MOTRES E PASTAJ AJO TI THOT DIKUJT KJO ME DUKET QESHARAKE SE QKA KAN SHKRUAR DISA NJERZ DHE MENDOJ S EPIKRISHT PER MEH UKEN DUHET
TE MERREN MA HOLLSISHT NJERZ TE J KOHES S E TI QE E DIJN MA HOLLSISHT VEPRIMTARIN E KTI NJERIU
Nė kohen e millosheviqit rrugėt ishin plot me pika policore
kahdo qė levizte njeriu ishte rrezzik jete nė qdo hap
Nė at kohė un isha emigrant i vendosur qė nga viti 1989 nė gjermani
nė gazetat e pėrditshme qė i blenim ne banhof kshtu quhej stacioni i qytetit ku shiteshin gazetat e ne lajme te ndryshme percillnim situaten nė kosovė qdo vrasje e qdo #
padrejtesi masaker burgosje ketrajtim e qdo detal tejeter qė bėhej ndaj shqiptarve ne at kohė pra ishim te informuar nepermes lajmeve shtypit .

LPRK levizja popullore per reepubliken e kosoves ne te cilen ka qen edhe Hashim Thaqi Gjavit Haliti NE FAKT GJAVIT HALITIN EKAM PA NJIHER NE NJI TUBIM NE GJERMANI
POR HASHIM THAQIN JO KURR NE JETEN TIME ASNJIHER AS QE NJIHEMI AS QE E KAM PA PER DSE AFERMI DIKUND
PRA LEVIZJA POPULLORE KISHTE EDHE LIBREZAT E ANTARSISSė
nėnshkrimin e shefit te partisė dhe caktonte edhe pergjegjsit e zonave
dhe kishte kshillin dhe seksionet e saja neper regjione
pergjegjsit e regjioneve
le te dokumentohet tash kjo
LE TE DOKUMNTOHET EDHE PER MEH UKEN ME FAKTE
E SA I PERKET SI ISH I DENUAR NE VITIN 1981 NE ;MITROVICė
MUND TE DAL NE TELEVOZION PARA GJITH BOTEES E TE DESHMOJ SE NE GRUPIN TON TE DENUARVE NUK ISHTE POR JO VETEM UN POR LE TE DALIN TE GJITH QYTETART E MITROVICES QE E DIJN SE KUSH ISHIN TE DENUARIT NE AT KOHė PRA TE MOS QOHET PLUHUR KOT E TE KRIJOHEN LEGJENDA TE GJALLA NGA QORRAT E BARES PA KURFAR DOKUMENTIMI PA KURFAR FAKTI E PA KURFAR TE VERTETE
ku u antarsua dhe kur kush dinte pėr Meh Uken ku e kishte te caktuar regjionin e veprimtarisė kujt i jepte llogari kush ishin ata antar te lprk e te lkqk qe e dijn ket
fakt te gjallė kush jan ata dėshmitarė
Po nė mitrovicė kush e din se ai ishte ne oret e para aty ne vitin 1981 dhe se ishte i burgosur i ati“viti ne gjygj apo dikund
Vrasja e MEH UKES ėSHT KREJTSISHT E PA KJARTė
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 14-10-08, 12:05   #64
lirik
 
Join Date: 09-02-07
Posts: 12,675
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Kush ishte Mehė Uka

Nuk pask qenė ti XHELAL FERIZI NE VITIN 1981 NE DEMOSTRATA thot ky Agim Barja pa kurfar turpi
por paska qenė Mehė Uka nė vitin 1981 I ORVE TE PARA NE QYTET IN MITROVICė
Ky agim barja paska dalė me e rrejt krejt Mitrovicen e gjith boten arkivat shtetrore
e tė gjitha dėshmitė e njerzve
e ngjarjeve
dhe vetėm pse M eh Uka qenka nga regjioni i ti
tash vrap ta heqim faktin
ta heqim ta spostojm grupin e Xhelal Ferizit e ta vendosim Meh Uken PER VITIN 1981 Nė Mitrovicė
Ky ėsht turp i pa shembullt qė nuk ka shembull nė histori o Agim Barja
po me tė vėrtetė njerzit krahinarist si ti nuk paskan pas kurfar fytyre
dhe kėtu haptas po dalin gjelozi dhe inate krahinore FISNORE .
Pas lufte nė Mitrovicė linden pėrmendore si kėpurdhat menjiher
por kur erdhi nė pyetje tė ndertohet nji bust i
Adem Jasharit nė at qytet ku adem jashari edhe ka vepruar u kundėrshtua nga klanorėt antikombtarė
nga fisnorėt
me forcė dhe me hata tė jashtzakonshme
thue se ėsht fjala pėr nji hata mbi dhe
zhurma qė bėhej e piskama kunder bustit tė Adem Jasharit
trondiste sallen nė MITROVICė njejet si nga klanet e errsires fisnore nė prishtinė
dhe merret me mend se kush vepron kėshtu
le ta dij e gjith bota se ky komb nuk del prej verbrive klanore fisnore krahinore
se ka shum qorra e sakata si ky Agim Barja .
Nė Mitrovicė ka vite e vite qė bėhet tendencė e jashtzakonshme pėr spostimin e tė gjith atyre njerzve qe jan nga zona tjera nuk jan andej kah krahi i atyre qe tentojn te sundojn me fise si ne kohen e Mahmut Pashes
PO PROVOHET qė tė ju shuhet gjurma e historia komplet edhe si banorė aty
tė qytetit tė dėnuarve tė vitit 1981 nė mitrovicė
vetė m e vetėm qė qorrat si ky agim barja
po mendoj qorrat si ti o agim barja
e qiftat tu mohues
qė nat e dit grryejn themelet e atdheut
e shkaktojn pėrqarje e pezm nxitje klanore
por asgjė tė shėndoshė kombtare nuk ndertoni
-----
Edhe ai Sabit Idrizi Qorri klanorė nga katindi cerajė njeri fisnorė me vetedije fisnore
u bė pėrgjegjsi per kulturė nė Mitrovicė gjoja poet ky i madh
qė nuk eka pa ma par ė qytetin e Mitrovices
kurr nė jeten e ti deri pas lu fte tha:
Asnji varg POETIK I XHELAL FERIZIT Tė MOS QITET nė librin me titull Fjalė dhe Valė
asnji tha KY FISNORI
asnji varg te poetit xhelal ferizi te mos qitet NE LIBER
urdher i prerė i qorrit nė krye me qorrat TJERė UZURPUES TE POSTEVE TE KOMUNES SE MITROVICES
Ata kan uzurpuar gjithqka nė QYTETIN e Mitrovices KAN ARDH PREJ KATUNDEVE TE THELLA MALORE E KURR NUK KAN KONTRIBUAR ASGJė PER QYTETITN E MITROVICES
VETEM PERFITUAN NGA SITUATAT E TRUBULLTA TE KOHES
dhe vetem klani dhe krahu i tyre mund tė shkruaj TASH NE LIBRIN FJALė DHE VALė
VETEM ATA GRUPI I TIJ mund te jet aty nė at liber qė financon fondi i komunės s ė varfėr tė Mitrovices .
Ja kush jini ju qorrat dhe fytyra e juve gjeloze me zemer bloze e katrani qe nuk duroni askend tjeter jashta mahalles tuaj fisnore u pa fytra juaj e zezė hijanetizmi juaj fukarallak ne shpirtė kishit maskrallak

Last edited by Bond; 14-10-08 at 12:33.
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 14-10-08, 12:30   #65
lirik
 
Join Date: 09-02-07
Posts: 12,675
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Kush ishte Mehė Uka

Te ura e gjakut u vra ball per ball me qetnik u vra Selman vajvoda nga llausha mori plumbin nė lule te ballit
e Sadullah Dibrani PJSEMARRS AKTIV I DEMOSTRATAVE TE VITIT 1981 LUFTAR I UQK S
ME MUSTAQE SI TE ADEM JASHARIT
bashk me t e nipin U VRA DUKE LUFTUAR NE KATINDIN VAGANIC AFER MITROVICE
duke luftuar heroikisht si oso kuka deri ne fishekun e fundit U VRANė NIP E AGJė NDERSA E GJITH FAMILJA DIBRANI LUFTOJ ME PUSHK NE DORė DHE TENTOJN TI SPOSTOJNė TI ANASHKALOJN ė PERMENDEN VETEM DISA QE JU INTRESON KLANORVE
FAMILJA DIBRANI ISHIN TE NGJAJSHEM SI FAMILJA JASHARAJ E HARADINAJ
POR PO TENTOHET TE SPOSTOHEN ME QDO KUSHT NGA KOMUNA TE MOS JUN JEPET ASNJI MERITė PER VIKTIMAT Q ė DHAN E KONTRIBUTIN
KA S ATE DUASH KSI QE PO SPSOTOHEN TE FILLOJ MENJIOHER EMRIMI TASH NE MITROVICė NGA KUSH BėHEN KTO MARIFETE TE TURPSHME KUSH JAN ATA FIOSNORė PISA KATILA QE DUAN TE SPOSTOJN QDOI GJė ATDHETARE TE VEPRIMTARVE
ndersa djali i tij tjetri I FAMILJES DIBRANI NGA GRADICA TE ARDHUR NE MITROVICė hodhi bomba mbi s e rbian kur shumkush e ikte prapanicen per te shfrytzu pastaj rastin me u fry pas lufte me marr poste per se gatshmi
PO KUSHERIRI i Adem Jasharit
ARTIM JASHARI
qė u vra fyt pėr fyt me serbian heroikisht duke vra e plagos polic serb
ne lagjen tavnik te mitrovices

nji vdekje e lavdishme heroike e tij te gjith kta nuk po meritojkan permendore nė mitrovicė
apo jo
Agim Barja

As AGIM HAJRIZI i njohur VEPRIMTARI MITROVICAS qė vdiq trimrisht
u masakarua me gjith djalė e nanen e vet pa ju tremb syri
intelektuali i rrallė
veprimtari dhe aktivisti i shkelqyeshėm i kohes kryetar i sindikatave te asaj kohe
as Latif Berisha
profesori i njohur nė MITROVICė
qė kishte nji aktivitet te jashtzakonshėm e u masakrua nga serbet
por as nuk bėri ah as oh tregojn dėshmitart PER TRIMRIN E TI

pėrse kėta njerz qė historia e tyre ėsht aq heroike e famshme
perse nuk po meritojkan buste PERMENDORE NE QYTETIN E MITROVICES
dhe duhet tė shuhen nga historia dhe gjurmėt e qytetit
DHE HESHTET PER TA NE MENYRAT MA KLNORE E FISNORE
sepse ne qytet erdhen uzurpatorė NJERZ Tė PA DREJT QE NE SHPIRT NUK E KAN NDJENJEN KOMBTARE POR KLANORE MAFIOZE HIJANETE
qe kurr nuk kan vepruar ne at qytet
e nuk i ka njoft kush pėrveq bullicat e dHitė e veta nė aher Nė STALLė TE FSHATTIT
A po do me na bė budall neve nji qytet budall ti Agim Barja
jo jo agim barja shum gjėra duhet te pastrohen e te sqarohen
se kshtu nuk do te shkoj kungulli mbi ujė
nuk po lufton populli shqiptar per klane hijanete
por pėr komb atdhe e liri
drejtesia duhet te dal nė shesh
mjaft ma me padrjtesi te poshtra klanore me perbuzje spostiome anakronizma
me uzurpime postesh nga njerz te pa aft klanorė qė hiq asgjė nuk bėjn per qytettin
PRANDAJ KOSOVA DHE MBAR SHQIPTARIA DUHET TA DIJ S ENE DUAR TE KUJT KA MBET QYTETI I MITROVICES E QKA PO ZIHET ATY EKUSH E KA NE DORė E PSE NUK ECET ASNJI MILIMETER PERPARA AS NUK NDRYSHON GJENDJA NE MITROVICė AS NIK KTHEHEN SHQIPTART NE SHTEPI TE VETA ANDEJ URE
SEPSE KLANORT NUIK BėJN ASGJė PėR QYTETTIN PER VEQ PER DISA NJERZ TE MAHALLES S E TYRE FISNORE

Last edited by Bond; 14-10-08 at 12:33.
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 14-10-08, 12:34   #66
lirik
 
Join Date: 09-02-07
Posts: 12,675
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Kush ishte Mehė Uka

Deri mė tani kemi besuar nė drejtėsi kur i kemi pa disa padrejtėsi nė fillim na jan dukė tė rastit
por tash po e shohim se gjithqka u bė me plan me poshtėrsi te hijanetve gjelozve tė sėmurė
tė cilėt jashta mahalles se vet nuk duan ta shohin kend me sy edhe ne qoftė ADEM JASHAR
Mjaft ma he qena te bushtrave me padrejtesi se po me shtini me than tipat si ju e mertoni me ua ba kshtu e kshtu nanes shkjau se ua njohin fytyren juve e zemren qorre se ju jeni lindur me ja hanger hakun njeriut por zoti nuk ja han hakun jo

Last edited by Bond; 14-10-08 at 12:37.
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 14-10-08, 12:54   #67
lirik
 
Join Date: 09-02-07
Posts: 12,675
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Kush ishte Mehė Uka

KA ARDH KOHA TI DAL ZOT VETES
TASH
E NUK ME INTRESON FARE A ME DEL ZOT KUSH A JO
SE PREJ QYQARVE NUK KAM PRIT KURR DIKQA
POR PO E THEM --PA MARR PARA SYSH
SE QKA FLITET-- E QKA SHKRUHET-- PER GRUPIN E XHELAL FERIZIT
DHE SE EKZISTON TENDENCA NE KOMUNė TE NA SPOSTOJN NGA KOMUNA
E BILE DESHTEN TE NA SHLYEJN NGA AKTET MEZI E KAM GJET NJI DESHMI QE JAM BANOR ATY
E MUA MA KISHIN RRėXU EDHE MURIN E OBORRIT
E U MUNDUAN ME MAR R EDHE ATA PAK OBORR HISE QE MA LA BABA NE MITROVIC
E NJI SHTEPI TE VOGEL KAH RREXOHET
PO JU THEM HAJNAVE SE KOT E KAN E PERGOJSAVE E
LLAFAZANAVE E FALCIFIKATORVE TE HISTORIVE E NGJARJEVE
SE EDHE PSE PO MUNDOHEN TA SPOSTOJN GRUPIN E XHELAL FERIZIT NGA NGJARJET NE MITROVIC NE VITIN 1981 EKET PO E BEJN ME KEMBNGULJE
NUK DO TE ARRIJN
VETEM FTYREN E TYRE E TREGOJN
SE U MUNDUAN NE FILLIM TE MOS NA REGJISTROJN AS SI BANORė Tė QYTETIT
QE JEMI LINDUR ATY
POR ME SHUM MUND ARRITA Tė REGJISTROHEM
NE KOMUNė
DUKE ME NDIHMUAR DISA TE NJOFSHEM DHE VLLAU IM
NE VITIN 2002 DHE MORA PASPORTEN E UNMIKUT POR ME SHUM MUNDIME

SE PO TE MOS ISHIN DISA NJERZ TE NJOFSHEM E MUNDI I VLLAUT TIM
QE KA SHUM TE NJOFSHEM NE AT QYTET
UN AS QE ISHA REGJISTRU NE KOMUNė SI BANORė
A S NUK KISHA MARR PASAPORT TE UNMIKUT
NE VEND SE TE NA PRISNIN SI ISH TE BURGOSUR POLITIK VENDAS
QE NUK NA KAN PA QE NJIZET E MA TEPER VJET
PO MUNDOHEN TE NA SHUAJN TE NA FSHJIJNė NGA FAQJA E DHEUT
POR NUK PASKA SKEJ A S FUND E KEQJA BRE
HAJT SHQIPTARI HAJT S E KE ME JA PA VETI HAJRIN ME KTO SJELLJE
GRUPORE FISNORE KLANORE DUKE JA HANGER HAKUN GJITHNJI TE MUNDUARIT
PADREJTESIA BESA PO BEHET SOT LIGJ TE SHQIPTART DAL NGADAL E DO TE BEHET KULT
MOZOMAKEQ ISHALLA PO PSHTOJM O MILETI I MEMLEQETIT SE SI JAN ARDH PUNET
NUK PO DIHET KUSH ESHT RROGTAR E KUSH ESHT MBRET U PERZI PAZARI
E DERI SA TE QEROHET PUNA E HANGER UJKU VATANIN

Last edited by Bond; 14-10-08 at 16:30.
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 15-10-08, 12:16   #68
agim__barja
agim__barja
 
agim__barja's Avatar
 
Join Date: 14-10-08
Location: veriu i shqiperise etnike
Posts: 54
agim__barja i vlerėsuar jo keq
Default Titulli: Kush ishte Mehė Uka

PERSHENDETJE LIRIK PO TE PERGJIGJEM EDHE UNE KESHTU ME DISA FJAL TE MIRA SE KAM DITE KUSH JENI MIR PASKE BA QE PASKE NGA PER REPUBLIKEN E TITOS PASKE HIJEK BOLLE UNE STE PASNA NJOFTE SE JAM KREJT PER TJETER SEN PER BASHKIMIN E TE GJITHA TROJEVE SHQIPTARE KU MA KA MESUARE KETE MEHE UKA DHE BETIMI IME I DHENE ESHTE DERI NE VDEKJE SE JAM LINDUR E RRITURE NE FSHTAT ATY KU GJITHEQKA MESOHEHET SE SI TE LUFTOHET PER BASHKIM KOMBETARE ATY KU UKSHIN KOVAQICA BERI NAM MBI SHKIE ATY NE ATO FSHATRA KU U LINDEN TRIMATE QE ZDIJTEN QKA ESHTE FRIKA DHE JA NGRITEN ZERIN SHQIPERISE EDHE PERTEJE OQEANIT TI LIRIK TE KOKE NJERI I SEMURE NE KOKE ASE VET SPO DI SE QKA PO SHKRUN PO I NJOLLOSE FIGURAT KOMBETARE E SIDOMOS ATA DJEMET SHALJAN PASKE ORATORI DIPLOMATIKE ME MJESHTRI PO DIJSHE PO NUK PO TE SHKO ZERI KERKUN HIQ E TI MUA SME NJEHE TI RRI ATJE MIR TE KOKE PASKE KQYR LUFTEN E SHEJT TE UCKse NE TV E TASH PO MAN VAJZE NEPER INTERNETA KUSH ESHTE MEHE UKA EDHE SELMAN VOJVODEN PO E PERMEND E TI [PER TA HIQ SKI QKA ME TREGON SE KAME PAS FATIN ATE DITE DIKU I TRETI RENDE ISHA NE DEMOSTRAT PO EDHE AI VORRIMI I TI ISHTE AQE I MADHE SA QE ME BEHEJ ZEMERA MAL DHE THOJE LUM UNE QE I TAKOJE KETI KOMBI ISHA UNE ME 4 VELLEZERIT E MI E TI PO MI SILLE DO FAR PERALLASH PO I NJOLLOS NJEREZIT PER TY SABIT IDRIZI ESHTE AKADEMIK E TI PO I URREJSHE PERSE ESHTE VETEM SHALJAN EDHE PER ARTIMIN TI MOS SHKRUJ FORT PREJ STAMI SE NA JENA KETU KENA QEN BASHKE NE NJE PARTI ATEHER NE PARTIN REPUBLIKANE KU UNE ISHA PER REGJIONIN TIME EDHE SEKRETARE I PARTIS REPUBLIKANE SKENDER HOTI KRY..... ANTARET E KRYESIS HAMDI VISOKA ABEDIN BAJRAKTARI SHABAN MUJA E SHUME DO TJER QE TI NUK I NJEHE E PER MEHEN PO SHKRUN SE PO I DIJSHE SENET EDHE PO TE BREN ME DITE MEHE UKA PO E KA LIDHEJE NE KLIN PO ATE DITE SKA TE BEJE KJO ME VIZITEN EDHE ME MOTREN E MEHES SE MEHA KA PAS TAKIM NE PREKAZE KUR KA MBRRI NE PREKAZ U ANULUA TAKIMIN PO ATE DITE ESHTE PLAGOSUR SAHIT JASHARI E NE TE KTHYER KUR VIJE NE FSHATIN LUSHTE KETI TRIMI TE RRALLE PO I VIJE VDEKJA DHE ATY ESHTE QELLUARE ME ARME ZJARRI DHE DREJTIMI SIPAS DISA HETIMEVE QE JAN DUKE U ZHVILLUARE I KA HUMBUR U VRA MEHE UKA EDHE QKA TASH DO DALIN SENET NE SHESH E AI QE E BERI DO I SHTYPET KOKA SI GJARPERIT SE NJE DITE E VERTETA DO DEL NE SHESH DHE KURR NUK DO HUMBET GJAKU I TI EDHE MOS QIT GENJESHTRA SE E PASKAN DEGRADUARE KU DHE KUSH TI THA KETO TY NA SPO DIJMI SEN EDHE PSE PASI MORA INFO NGA TI PER KETE KAME PYETUR NE SHTABIN E TMKse SHUME GJENERAL DHE I KAM THENE KUSH ESHTE AI DJAL NANE QE DO MUNDET TE DEGRADON DESHMORIN TONE KOMBETARE MEHE UKA U THA NE ASGJE NUK DIJMI PER KETE E TY PO TI VRAN SYT QE TE KOKA PERMENDORJA NE ZEMREN E QYTETIT TE MITROVICESE PO ATY E KA VENDI MORE KY TRIM I TRIMAVE LUME KJO TOKE QE LINDI KETE DJALE E LUME NE QE E PATEM NE BALLE DHE NE FUNDE DOLUM FITIMTARE DHE ARRIJTUM QE TE GJITHA DYERET E DIPLOMACIVE TI HAPIM PER CESHTJEN TONE TE MADHE KOMBETARE DHE I THAME BOTES NE JEMI CLIRIMTARE E SJEMI TERORIST E ASE DORE E ZGJATURE E SERBISE E NE JEMI ATA QE ENDE KEMI PER TE BERE PUNE DERI NE FINALE DERI SA TI RIBASHKOJMI TROJET TONA SHQIPTARE E TI MOS BE PROPAGANDE E MOS I NJOLLOS NJEREZIT SE STE KA FAJ KERKUSH ASGJE QE SPASKE DIJT ME KERKUE RRUGEN E DREJTE EDHE KUSH TE KA THENE TY SE NE MITROVICE KA PAS ZERA KUNDER ADEM JASHARIT NUK ESHTE E VERTET PERVEQ DISA NJEREZEV TE LDKse PER TA NUK ESHTE QUDI SE NA KAN QUAJTURE EDHE DORE E ZGJATURE E SERBISE E MOS U MUNDO ME PERQA LEXOJE SHKRIMET TUA SE QKA PO SHKRUN SE UNE I KAM PATUR MUNDESIT SI TI ME DALE JASHTE SHTETI E ME RRNUE NE LUXE PO TE GJITHA MBI TE GJITHA PER MUA ESHTE CESHTJA JONE SHQIPTARE SHQIPERIA ETNIKE RIBASHKIMI I TROJEVE SHQIPTARE QE PADREJTESISHTE NA I KANE NDA KJO EUROPA PLAK QE NA ESHTE BERE KANCER I TROJEVE SHQIPTARE QE NUK PO DIJ TE NDALURE DUKE NA COPTUARE E ME TY NUK PO JA VLEKJE ME TE MIRREM ME JU

Last edited by Bond; 15-10-08 at 12:42.
agim__barja Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 15-10-08, 13:11   #69
agim__barja
agim__barja
 
agim__barja's Avatar
 
Join Date: 14-10-08
Location: veriu i shqiperise etnike
Posts: 54
agim__barja i vlerėsuar jo keq
Default Titulli: Kush ishte Mehė Uka

Mos i perserit shkrimet me shkronja te zmadhuara lexo rregulloren.


Bond

Last edited by Bond; 15-10-08 at 13:15.
agim__barja Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 15-10-08, 16:22   #70
lirik
 
Join Date: 09-02-07
Posts: 12,675
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Kush ishte Mehė Uka

Agim barja shum qesharak po dukesh ti
thirresh ne edukimin luftarak te Ukshin Kovaqica
po nuk them un qė nuk ka luftua
Ukshin Kovaqica
Ukshini luftoj Nė kovaqicė
por pėr baren nuk kam ndėgju
asnjiher nė histori diqka luftarake apo kontribut atdhetarė
pėr ndonji hero
as per kurfar kontributi patriotik qė ka dhėn dikush
nga ai katun
Ose SE aty ka pas ndonji luftarė

mundesh me ju shit ti tjerve pallavra pra tjerve qe jan
nga regjionet tjera te kosoves
te tjera anve
e q e nuk e njohin terenin
e historin ė
un flas realitetin

Un e njoh secilin fshat sidmos regjionet andej
deri te rrethi i prishtines# e qka e kap rrethin e rrafshit te kosoves e drenicen
e di nė pllammbė tė dores.
Republika e titos e quan ti kryengritjen demostraten ma te ashper shqiptare te pergjakshme
te vitit 1981
po gjithqka per ju e te njerzve si ti dhe kush do qė ka vepruar pėr qėshtje tė atdheut nė at kohė pėr ju jan titista

Ata te burgosurit e vitit 1981 e kan humbur rininė jeten shkollimin shendetin ardhmerin perspektiven
dhe kan pas pasoja edhe familjet e tyre kan jetuar ne bojko varfri ne izolim diferencim s ekur dola prej burgu nuk guxointe qdo kush me me fol e me me pershendet se jetonin rahat ne krahinen autonome socialiste titiste e merrnin blloka traktora dikush besa jetonte per bukuri jet luksoze
Ndersa te burgosurit pülitik ndiqeshin neper dyer e strehė kahdo duke ikur per te mos ju shkuar koka
edhe pasi dolen prej burgjeve
se ne at kohė tė tjerėt nuk ekam fjalen per te gjith flenin nė krahinen ap pokrainen e tito rankoviqit bėnin sefa jet luksoze bile me ja u permend qėshtjen e vatanit dy syt ti qitshin
deri sa millosheviqi ju hini mbarė e nuk pyeti ma
mos me trego prralla mua ti Agim Barja
se un i njoh shum mirė rrethanat
Te burgosurit politik te vitit 1981 ju i quani tash titista kshtu duke ju vu bishta e etiketa
por ata te gjith ishin atdhetarė
qe nuk donin me ja pa syt shkjaut e hoqen te zit eullirit neper burgje qe veq nates s e vorrit ja tregefshim ato vuajtje e zullume te shkjaut mbi ne
ATA donin ti nxjerrnin trojet etnike prej kthetrave te armikut dhe e vazhduan at rrug deri sot
me veprimtari kombtare ne sherbim te atdheut
edhe pse kushtet tona ne at kohė nuk ishin si kushtet tash kur hyni NATO
me aeroplana luftonte
bota per ne
e disa e rrezitnin prapanicen perddredheshin ne muzik ne plazhet e durrsit e te lezhes
po po keshtu keni filluar ju ti fyeni te burgosurit e vitit 1981
sepse ne at kohė duhej shtrenguar bukur shum prapanicen me dal para tankeve tė armikut
se tė shkelte tanku si mizen ene ishim me duar that e her i kishim ka dy gur ne dor para tankut .
Por tash sa te doni fyeni e poshtroni te burgosurit politik meqense Adem Demaqi i shkretė i mbajti
tridhjet vjet burg
i shkoj jeta neper qelija e errsira
e tash po luajn si me leckė njerzit me te
e me shum tjerė mirė besa veq vazhdoni
Merrja jeten njeriut humbja ditėt ma tė bukura tė jetes e tallu me te pastaj .
Po pash zotin mos dil andej kah kovaqica
kah ai katund se larg e ke ukshinin ti#
e ke bajgoren ndermjet
se larg ke shkue
fol per baren pak ma teper
e mos na shit prralla bėnu ma real
se ne i dijmė e i njohim tė gjitha regjionet e katundet dhe hollsirat
mos na shit kapalla ktu Agim Barja
me u lavdu ne krah te Ukshin Kovaqices
se ti nuk je hiq i ati fshati
.Fyerja e tė burgosurve politik qė ti e shokėt tu ua bėjnė
SIQ KAM PAS RAST TE DEGJOJ EDHE NE DISA raste TJERA
esht turpi ma i madh kombtarė
kjo duhet tė ket vulen e turpit ma tė madh
ky esht antikombtarizėm sulm i ngjajshėm si nė gazetat serbo qetnike
kush i fyen te burgosurit poilitik te vitit 1981 ai fyen krejt qeshtjen kombtare shqiptare njejt si gazetat serbe qe na kan fye
ashtu na fyenin ne ather
tash po fyhemi nga tjer shkje
se shkie jan ata qe i fyejn te burgosurit politik tė vitit 1981
N e na quanin iredenta
njerz iredentista nacionalista kshtu na quante shtypi i asaj kohe e politika jugosllave
njerz thoshin ata per ne njerz shqiptaromdhej
q ė po luftojn per republiken e kosoves
pėr tė ia bashkangjitur shiqperisė
nen kto akuza
ne kemi mbajtur burgun
dhe jemi akuzuar
ndersa sa per dijeni un edhe ne vargjet e mia qe ti kurr asnji nuk e ke lexuar
dhe ku do ne literaturen e kam pas te shkruar shqipnija etnike
edhe sot e kam ket ideal
nuk e kam bindjen te ndryshuar
por e kam te njejtin ideal
po ti ne jeten tende nuk ke lexuar kurr asnji germė
o i mjerė
se nė fshatin ku je rritė ti ka pas veq llama me gaz
nuk ka pas elektrikė ne at vend bjeshkė malorė qė athher ka qen katasrof larg per kohen tonė
shum larg prej mitrovice
bile ne at kohė ka qen katastrof me ardh deri ne qytet
shum shum teper veshtirė deri sa ka pas dal autobusi
por prap veshtir ka q enė shum veshtir ME ZBRIT NGA AJO BJESHKė
Sa pėr padrejtėsitė nė Mitrovicė e din tash edhe lopa e gomari me bisht
edhe kali
se le ma njeriu me mend nė kokė
askush nuk ėsht budall ė
Mitrovica u bė regjioni ku ma s e tepėrmi bėhen padrejtėsi e dallime klanore
GRUPORE E RAJONALE
qka nuk ishte kshtu para lufte
por pas lufte filloi kjo dukuri
pėrqarjet aty i ka filluar tjeter kush nė krye me kuadrin komunist
pėrgojsin ma tė ndyrė e tinzarin ma dredharak qė ka nxjerrė toka shqiptare
njeriu dinak teper i dyshimt
PROFESORI I LANDES kulturologji NE gjimnazin e Mitrovices
Ramadan Kelmendi
Ai kur punonte ather nė vitet e shtatdhjeta nė kohen e titos nė fabriken e akumulatorve baterive
nė Mitrovicė
njerzve qė ishin te pėrkushtuar pėr bashkim vllazrimin jugosllav
ne kohen e titos ju krijonte shum lehtesira i punsonte menjiher
ndersa shqiptarėt e familjeve patriotike i sabotonte ne te gjitha format
duke i sorollatur me nga nji vjet per nji dokument


dhe nuk i punsonte asnjiher nė fabrikė as nji atdhetarė patriot qe veq pak ka pas diqka me atdhetarizmin
ose te gjith ata qe kishin te kaluar patriotike e atdhetare i pėrjashtonte nga mundsia e punsimit
sepse ishte kuadėr kėmbė e krye titist
projugosllav
qė diefrenconte qdo gja e sidomos ata qė kombtarisht ishin tė prirur
ata qe ishin atdhetarė nga familjet patriotike
ndėrsa titistve ua lehtsonte menjiher punsimin
e atdhetart i zvarriste me vite pėr nji dokument
Mafiozi titist Ramadan kelmendi e filloj i pari pėrqarjen nė mitrovocė
pastaj vijn te tjerėt pėrqarsa dinak
Sa pėr Adem Jasharin Selman Vajvoden Artim Jasharin Sadullah Dibranin Agim Hajrizin
POR NUK JAN VETEM KėTA KA SHUM TJERė njerz te kontributit te madh kombtarė
QE NUK GUXOJNė AS Tė PėRMENDEN Nė MITROVICė SE BėHET NAMI
TAMAM SI NE KOHEN E QETNIKVE RANKOVUIQIST ASHTU FUNKSIONON
garnitura antikombtare e pėrqarse nė Mitrovicė
NDėRSA SADULLAHI FAMILJA E TE CILIT ISHIN KOMPLET Nė UQK E SADULLAHU ME MUSTAQE SI TE ADEM JASHARIT E ME PO AT KRESHNIKI HEROIKE
qė u vra herokisht ne UQK
duke luftuar SI LEGJEDNARė SI MIC SOKOLI
as q ė guxon kush me i permend nė Mitrovicė EMRIN E TI
e le ma me emru ndonji rrugė a sokak me emrin e tyre
mua mos mė trego prralla ti Agim Barja SE GJOJA LDK JA po bėjka pengesa
thell ėsht ezeza ktu shum thell smundje hijanete e quaj un ket ne gjuhen time popullore smundje e pasherueshme prej zemres hijanete e shpirtit te zi te gjelozis se ngushtė primitive
smundje qe nuk ka aspak kurfar kombtarizmi ne shpirtėas atdhetarizmi pėrveq hijanetizmi
klanorė
q e sa vite u bėnė pas lufte e as qe guxon te emrohet nji rrugė me emer te sadullah dibranit e Artim Jasharit ose tė Agim Hajrizit
padrejtesitė qė bėhen aty nė Mitrovicė jan po ashtu si nė kohen e serbisė
veq format i kan ndryshe prandaj Mitrovicen e ka marr pusi i ka la duart qyteti pasha bacin .
.
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 15-10-08, 17:05   #71
lirik
 
Join Date: 09-02-07
Posts: 12,675
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Kush ishte Mehė Uka

E sa per at sabit idrizin
mozomakeq
u tut sabiti i shkreti
se mos po dal nė sipėrfaqe
kur shkova ne zyren e ti
i thash veq nja dy a tri poezi me i qit ne librin me titull fjalė dhe valė
libri qe del ne Mitrovicė i poetve
dhe financohet nga komuna e mitrovices jo nga sabit idrizi
kur shkova me tha pyftyrsisht e rreencakrisht tė kan humbė poezitė
nuk i ke ma te un nuk di ku jan
qehren mashtruese e kishte kapadai mendjen hu pėrpjetė
veq e shikova me qudi
bile nji qehre mozomakeq qfar qehreje ja vrejta hijanetizmin ne shpirtė e fodullizmin fytyren mashtruese qendrimin katastrofal ndaj njeriut e sineritetit qdo gja ne fytren e tij shihej uzurpuese
klanore
Po nuk ėsht vetėm sabit idrizi qė ka uzurpuar qendren kulturore nė mitrovicė pa kurfar merite
ka shum sabit idriza #
qe mua jan munduar tė me qesin poshtė
e ma poshtė
por un nuk mėrzitem un vazhdoj punen time krijoj vazhdimisht
Frigohej i gjori sabit se mos po dal ne siperfaqe ME KRIJIMTARIN TIME MOS PO DEL EMRI IM NE LIBER
e mos po shihet dikund ndoj varg i xhelal ferizit ne liber
prandaj mi kishte humbė
poezitė
nja 20 minuta kishe po i kontrolloj dokumentet se ku i kam lanė
e tha me vjen keq por nuk i ke ktu ma
po si ka mundsi it hash a ti ka dhan vllau ty ne dor po tha por kan humbur #
haaaaaaaaaaa me qesh besa edhe me qa eh mjerim mjerim
ka mendu i gjori se un nuk krijoj tjera poezi
vllau im ja ka dhan me i botu ne librin me titull fjalė
dhe valė
qė del me fondin e komunes ne mitrovicė
e jo me fondin e sabit idrizit
TEATRI QE luante me mua duke mi mshef vjershat qe i ksihte marr nga vllau im per botim
shihej nė syt e tij
lexohej friga s e mos po dal rastėsisht s nė siperfaqe

e vaj halli mandej
un i di arsyet tė gjitha pse ai nuk donte qė asnji punim i imi tė del nė liber
un i di shum mirė
nuk ėsht vetėm ky sabit idrizi
q ė ka vepruar kėshtu
ka tė tjerė sa tė duash
qė ju tremben vargut tim e fjales time
me kohė
eheeeeee ka shum vite e njerz kjo histori shum e gjat esht
bile qka as mendja nuk ta merr #
ka asi qe me penguan qė kishinedhe emėr nė at kohė mozomakeq
ata ju trembeshin
krijimtarisė time
fjales time
se fjala ime prente si shppata nuk duronte as klane as antikombtarizma
poezija ime godiste fuqishėm gjithqka
shum mbreht
nuk duronte asgja “ negative
vargu im i sakatoste dukuritė negative
ne shoqeri
ishte i drejtė dhe shum godits i mbreht siq e shohin edhe sot lexuesit me fakt t ė gjallė

por nejse
SABITI U TREMB
SE MOS PO DAL NE SIPERFAQE I GJORI NUK KA FAJ trembej shum
ratsesisht se mos po del qoft edhe nji poezi e imja
NDERSA ATA TE KOHES SE MONIZMIT
ku ku--- mos ta prefshin udhen ata--- qka kam heq prej tyre
e disa prej tyre shtiheshin si dhelp ra se gjoja vargu yt po ma prekė shpirtin e nė anen tjetėr vraponin nė hyqymet te hyqymeti i titos se asaj kohe mozomakeq
pasha nderen
dreqi e marrt vesh ket punė
a shkonin naten ne hyqymet
a diten heret ne mengjez e ju thonin udbashve
ku ku nana jeme qfar vargjesh propagandistike kunder jugasllavie e vllazrim bashkimit ka ky xhelal ferizi---
shkoni ne filan ven veq me i pa---por edhe un nuk ehaja sapunin per djath e ndrrojsha shpesh vendin
ishte pak zor edhe mua me ma ngjit per fakti se edhe un syt embreht bukur shum i kam pas me i nuhat te kqijat edhe pse si dreqi maskoheshin njerzit
ata ishin mozomakeq shpijuna hafije
por nganjiher disa shtihoheshin aq shum dreqi i marrt
qe un mendoja se po ju dhemb shpirti per qeshtjen kombtare
qe besa boll shum her jam therr edhe un i shkreti edhe pse boll
largpams mundohesha me qenė e me u ruajt por ishte shum veshtir se kisha pun me shum njerz
mozomakeq sa e zorshme ishte jeta luftė krejt luftė kjo jetė ishte
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 15-10-08, 17:05   #72
agim__barja
agim__barja
 
agim__barja's Avatar
 
Join Date: 14-10-08
Location: veriu i shqiperise etnike
Posts: 54
agim__barja i vlerėsuar jo keq
Default Titulli: Kush ishte Mehė Uka

lirik po mi peshtjell senet une me ty jam duke shkruare dhe personalisht ty tu kam drejtu edhe po te drejtohem perse po i urren djemet e shalese ti po behesh si nje njeri i shkolluare e veprimtare e nuk paske ndegjuare per mehe uken asgje deri mbase lufte kjo eshte nje gjuhe e jotja dhelpnake kur thojn nje fjale e gjun gurin e mshefe doren po mundohesh diqka me thane me politike se gjoja ste koka kan meha asgje e tash ti si veprimtare po thue qe jam po tregoje se meha ishte edhe ideologu i tri shkronjave UCK bashke me Ukshin Hotin e po hyn llugave po qka ka rendesi sa ka barja trima po nje eshte po na fort ja kena merrzi me i ba llaf senet se eshte historia ajo qe do shkruhet ne ate kohe gaqa furtonovic ishte nje komandant policie e shkive e feriz barja i ka ra ne lule te ballit plumb e i tha jo ore ne shale ska vend per ty se na jena ketu se ke dit se po e njofshe shalen mir e ne luften e fundit qka eshte me e shejta ne bare me shoke une dhe nje zenel ferati i kemi zen shkiet te gjalle kjo eshte per kete kohe te kesaj historie shume qe ja vlen te shkruhet shume ne e detyruam serbin ta njofe UCK ushtri te barabaret edhe krejt bota tha kjo me te vertet qenka ushtri e rregullet po na spo kemi kohe fort me nga mbase qiftelijave e sharkijave se nuk eshte kohe tani e ti te kokshe per ato ndasit e po i urrejshe njerezit me regjione paske qef veq vet me kan komandant po spo ki kaqike me majt e per ate mos e merr nje pune kur nuk je i zoti me i dal ne balle e une nje po te them shume je tu e be nje lufte speciale kunder shaljaneve e sidomos kunder mehe ukes se une mehe uken e kam pas nip e cka do me teper takohem ne mitrovice e ti tregoje te gjitha se paske qef me gju gur prej stami e ti mua sme njehe se nuk jam une se pari cka do dhe kush do merr vesh edhe njiqind vjet me rrnue ti ski me mujt nje dite timen ta zesh sa kam punuare une per qeshtjen kombetare edhe me mos ma permend emrin askund se une jam Agim Barja
agim__barja Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 15-10-08, 18:11   #73
agim__barja
agim__barja
 
agim__barja's Avatar
 
Join Date: 14-10-08
Location: veriu i shqiperise etnike
Posts: 54
agim__barja i vlerėsuar jo keq
Default Titulli: Kush ishte Mehė Uka

  1. e keshtu shoqit po dishe bolle zdi ishalla si ki edhe poezit qysh je ka shkrun me keto ndasi se kogja jam nje sponzor i shume do librave se gjitheqka qka eshte ne interese te kombit tone nuk pritoje me zgjate doren me dhane ase per lapidare e permendore te deshmoreve se tkisha kallxue historikun e bare po e la nje dite tjeter se jam duke e lexuar nje liber te nje miku tim shume te madhe ne shenje respekti ma kishte derguare nga suedia Fadil SHyti Drejt Vetevendosjes se bashku me nje trimeresh shqiptare Mona Agrigoroaiei e cila jeton ne rumani edhe nga XHemil Zeqiri e juve lirik po te them njeqind her mendo e njeher shkruje se ka shkrimtare e mbi shkrimtare qe ti analizojn shkrimet edhe te pergjigjen se cfare ki ne shpirt ti lexojn si une qe e kuptova qe po kishe qef veq vet me kan dikushi e ashtu nuk bene se nuk mundeni mesohu me zgjeru rrethin shoqnin edhe kur te shkojsh diku ndonje fshat meso diqka nga fshataret se ti paske qen sheherli e na katunare jena po me vjen shume keq qe edhe prej nje poeti kete e ndegjova kush paska jetuare ne llampa e qira e paskan udhetuare me qerre e kuaj per ta sja vlen te shkruhet asgje keshtu e ke thene zotri poet edhe po te theme une jam i lindur ne mitrovice kurr skam jetuare ne fshatin bare dhe gjithe e them se jam i bares nuk me vije turp mburrm me kete edhe qe e them e ti ishalla sja nis me ju thane te tjereve se jam i jashtit te pershendes zotri poet edhe pse diku e patem mir e diku keq opet behet mir se ato qka ti paska peshtjell sabit idrizi mund te ndodhe edhe ty neser nuk eshte diqka tragjike se ndodhin keto gjera njeri po e humbe jeten sot se lere ma ndonje poezi edhe ska qka me i ba te medhaja keto pune e me shkrue neper internet burri i fort keshtu se ka se edhe une me ra nje poezi ne koke e po e shkruaje n'shale te bajgorese ne ato male mirren n'gryke nena me dajle po ku po e nis loke ate djale tu e rrehe kraheve e tuj i thene rruga e mbare po e nisa djalin aty ku jane burrat qe nuk shemben kurr kullat po aty ku nuk vdiset kurr ku shkruhet emri e nuk harrohet kurr kjo vazhdone per Mehe Uken eshte nje kenge e cila se shpejti do del pershendetje te nderuare vizitor gjithmon fol shkurt e shqip drejt vetem drejt
agim__barja Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 15-10-08, 21:24   #74
lirik
 
Join Date: 09-02-07
Posts: 12,675
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Kush ishte Mehė Uka

Po po ju zanat e kini tipat si ti
llojet e njerzve si ti
kjo poshtersi kjo etiketė akuzė
qė po mundohesh me ma ngjit ėsht paftyrsija ma e madhe

Edhe kėt e ndjeva nė jeten time
pse u i urren djemt e Shales
do me thėnė gjithqka ėsht e mundur me ta ngjitė
ndersa un ruaj shum vargje e poezi per djemt e uqks e betejat qe nuk i kam botuar
nder ta ka shum deshmor nga ana e shales e nder ta edhe meh uka i ka vargjet e krijuara nga un
por ato vargje nuk kan shum permbajtje pasuri sepse pak kam njohuri per te
por i kam thur ashtu siq kam mundur
ndersa per isak ibrahimine abaz ibrahimin dy deshmor edhe ata andej jan te ardhur i kam perjetsuar ne vargje te bukura aq sa kam dit dhe kam pas informim pra ndersa jam duke pregatitur
te gjitha vargjet ne lirikė fishtiane te te gjitha zonave por vetem ata te cilet e meritojnė dhe marr gjithmon informata teper te sakta e precize jam shum i kujdeshsem qe atij qe nuk e meriton te mos i shkruaj varg
jo jo o ngjitsa jo o etiketues jo jo o intriganta ket etiket nuk do te ma ngjitni kurr se shpirtin patriotik ma njeh shum kush por thuaj sa te duash fjalė te pa baza e ngjitse trilluese
sepse po e humb betejen me fakte e nuk po pergjegjesh konkret pse sabit idrizi veproi ashtu me mua
pse
fol pra pse
JU qė leni kopila nė derė KUR KAPMNI NE FAJ E njerzve MUNDOHNI TE UA NGJITNI PASTAJ
e bėni me nder me thanė at qe nuk permendet e LENI EREN E ikni
un ne asnji vend nuk flas per urrejtje ndaj askuj
flas vetėm pėr padrejtėsi pėr klanocentrizėm
pėr njianshmėri tė grupeve te caktuara tė njerzve Qė NDEROJN KALNO CENTRIZMIN
edhe sikur vllau i im te ishte ai do te me kishe pa ktu me grindje me te ne debate
dhe flas vetem per faktin
por e vėrteta dhemb shum dhemb dhe ti po kalon nga nji diskutim qe do te duhej te ishte me fakte e drejtesi ne pytje dhe intriga tejet te ulta primitive

Un e spjegova per se e injoroj sabit idrizin
per shkak te primitvizmit klanocentrisdt ai per mua esht i pa kurfar niveli
njeri me prirje mahalle aq shkon vetedija eti jo ma teper
dhe nuk ka potencial ashtu siq thua ti
ai esht njeri i mohimit dhe dhe hiles ekam pa me sy dhe jam bindur dhe e di motivin pse eberi at veprim
e ti per shkak te sjelljeve klanore per shkak te vetive te ti fodulle dhe padrejtesisė sė ti
dhe qiftave tė ti e tjer si ai edhe ti duhet me i urrejt ejo me i mbrojt e me kalu ne krahun etyre vetem pse jan nga mahalla ejote nuk po luajm ktu mahallas por me fakte po flasim
Po sabit idrizi e ramadan kelmendi nuk jan shala
por jan klanocentrista SIDMOS RAMADANI QE NJERI MA DYFTYRSH MA DINAK MA PIS NUK KA
AI E DIN MIR SE QFAR LLOMOTIJESH ESHERRESH KA BA NE QYTET E QFAR NGATRRESASH
Kėta
JAN nji grup njerzish q e po perpiqen te bėjn klanocentrizėm dėmtime
e qe esht i dėmshėm pėr shoqėrinė dhe kombin
edhe sikur te ishin kusheri te mi do ti gjuaja me fjalė e thumba sepse jam i betuar dukurit e kqija me i luftu
NE VARGJET E MIA KA SHPALLJE LUFTE KUNDER Tė KQIJAVE DUKURIVE NEGATIVE
E
gjėra tjera
Un jam per drejtsi jo pėr njianshmeri
un jam pėr ata qė e meritojnė meriten jam gjithmonė kunder te pa merituarve qė po bėhen kulte pa merita jam kundeer kultomanisė e klanocentrizmit
por ti pėr kėt kulifikim qė e thua dhe mundohesh me ma bashkangjitė si etiketė
kjo ėsht kopili e jotja fshatareske bastarde dhe shum e paskurpullt
UN TE THASH PėR KėTO VETI JO E URREJ POR E QORTOJ SABIT IDRIZIN
jam i llefosur ndaj sjelljes s e tij teper dinake e dyftyrshe le te jet ky edhe i afganistanit se pa ja than te verteten ne sy nuk e lshoj e dil e thuj ti pse e i urrej djemt e atij e jo te kti por po ben poshtersi
diaalog te padrejt dhe tendencioz jo konstruktiv dhe duzhet te kekrosh falje per ket intrigė ngjitse
Un e perbuzi sabit idrizin
SEPSE U SOLL ME POSHTERSI
DHE KA BOTKUPTIME KLANO CENTRISTE
NEJRZ Tė TILLė NUK MUND Tė MOS I GJYKOJ

UN TY NUK Tė THASH PSE E URREN LLAPIN E GJAKOVEN AS PRISIHTINEN
JE TI AI Qė PO THUA ME PSOHTERSIN MA Tė MADHE PO MA NGJET ME ANė TE INTRIGES KET TE PA VERTETė
DHE KėT AKUZ ė TE NDYRė
HALA Nė JETEN TIME NUK E KAM NDEGJUAR NGA ASKUSH KET LLOJ AKUZE
JE TI I PARI Q ė MA THUA
Ne nuk kemi pas asnjiher paragjykime
as per shalen as per rugoven as per gjakoven per

askend
Ne shalė kemi marrė e dhanė shum bija vajza e agjes tim ishte e dhanun ne terstenė
e tri vajzat e vllaut jan te martauar per djem shaljan
ndersa nji ėsht e martuar nė ferizaj
me pas daSht un nuk ishte ba kjo punė
po mos shit pallavra fshatareske injorante
por dsiskuto PER DREJTESI mos ja jep kodrave bregut pa lidhje +#
e koncentrou aty ku po tė them re drejtesia
Mua nuk me pelqen tė krijoj kulte por me peklqen realiteti
natyrisht kjo qė ma ka shkaktuar sabit idrizi dhe tė tjerėt mė kan shkaktuar lėndime neveri
jo vetėm mua por shumkuj
me ato sjellje injorante klanoro centriste tencencioze.

Prandaj mbaje gojen e mos flliq Pa ldihje
se kjo ėsht akuzė e randė dhe kėt po e shpifė ti
Un nuk te thash ty pse eurren ket apo at prandaj koncentrou te drejtesia e fakti
sa pėr sponzorizimin qė thua ti
qenke nji dhelpėr e vėrtetė qe po mundohesh me luajt me fjalė por ne kurtha po bjen vet
por me mua e ke tė veshtirė pak
ti e paske pa qe sa kohė se un kam nevojė per sponzoor
e paske fut bishtin nėn shalė pra
si i thonė nji fjal popullore ne shqipri
e kam ndegjuar
te ne ne kosovė thon bisht ndėr kėmbė

pra ti qenke sjellė indfierent si behgjet pacolli gjon berisha veton surroi
e shum tjerė qė e dijn rastin tim
e
heshten per gjithqka ti nuk paske dasht pra me me sponzorizu
nga urrejtja dhe gjelozija veq pse nuk jam prej shale apo jo a te them
tash edhe un ty kshtu si te duket hė
------
un i kam gjykuar ne vargjet e mia dukurit negative agjenturat wehabizmin katolikocentrizmin klanocentrizmin fundmantalizmin e qdo veprim tejete r te dėmshėm e ksaj nuk i shpetojn as kta pshtjellsat ne mitrovicė qe po gabojn tash s avjet e po shihet me sy veprimi i tyre i njianshem
nuk ekursej un askend mos hyfsh ne vargjet e mia s ebahesh pishman
edhe ata karrieristat e shum kend i kam gjaujtur me shtiza
e shigjeta kritike pra secilen dukuri begative ndersa ti per me pshtue me bisht te perdrdhur po ma qet ne teren tjeter mos po te peshperit t e veshi sabit idrizi e ramadan kelmendi e disa tjer klnocentrist aty
Pėr gabimet e tyre KATATSROFALE nes e dikush ua terheq vrejtjen ti menjiher me intrighen e kalbur
thuaj tash se edhe ata jan prej shale e per ata po i gjuan me fjal te kqija
jo jo zotri u trashė shum zullumi prandaj e jo per tjeter as pse ky esht andej e ky kendej por per shkka te padrejtesive
djalo une edhe me re te qiellit kapem e ngatrrohem per princip e per drejtesi
e mos ngjit te zeza ktu
se un ne asnji rast nuk e kam cekė askund konkret
se eurrej dikend nuk jam un antikombtarė
qė tė u rrej fshatra e krahina
por kur ua them tė verteten dikujė po i djeg fort
e nuk po din si me u mbrojt
e hajt hidhja nji fjalė lirikut ta nervozoj si serbia per shembull masakroi e bėri me miljona te zeza e kur u moren masat ndaj sajė krejt botes i tho po na urreni veq qe jemi serb
jo jo zotri bota nuk te urren per ata po per veprimet tua qnjerzore
Por publiku me qenė real e shohin ktu s e ku kam shprehė un urrejtje kshtu SI thua ti
ASKUND NE ASNJI RRESHT PRA VEQ POSHTERSIA JOTE QPIFI KET ETIKETė
un kam shum shokė prej atyre anėve
DHE MBETEMI SHOKė TE PERJETSHEM
dhe kjo qka thua ti nuk qendron aspak
POR NUK JE NJERI QE EPERBALLON KRITIKEN
po hajt te gjuj fjalen si lopa baglen ja qėllova s ja qėllova hajt te them diqka por veq veten po e pasqyron se ka njerz ktu qe dijn me analizu eme gjyku kush po flet per drejtesi e kush per urrejtje
un edhe baben tem e vllaun e gjykoj
nese nuk punon drejt
e vepron shtremt e keq e padrejtesisht
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 15-10-08, 21:53   #75
lirik
 
Join Date: 09-02-07
Posts: 12,675
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Kush ishte Mehė Uka

Pse nuk paskam dėgjuar Pėr meh Uken
un po e urrejsha shalen a e sheh se sa cekt logjikon ti
pikrisht ktu po diskreditohesh dhe po me vjen mir qe edhe publiku po eshohin se si kceni ju menjiher ndaj qdo lloj kritike dhe sa esht e mundur me diskutu me njerz si ti
domethen sa te humbsh dialogun e duelin me emnxjerr menjiher o primitvizmin
e me thanė me ureen se jam prej shale po a aka ma turp e psohtersi se qka qet prej goje jo jo duhet drejtesia me drejtesi lufto dhe kur te sheh s e tjeztri ka te drejt jepja doren e mos e trego shpirtin fanatik katran hijanet e me ja ngjit tjetrin ne kamb e ne dorė pa lidhje
sa njeri i pa pregatitje je e i pa vizion po tegohesh
un edhe ma lart kam thanė se nuk kam njohuri te bollshme e te hollshishme per at njeri
as detale gjėrat po paraqiten turbullt per n mehen jo kjartė prandaj ka edhe shum tjerė qe ket rast do ta ndjekune do ta hetojn nuk jam un prokurori un veq u deklarova sinqerisht
kur them njohuri njohuri duhet me pas te thella shum te gjithanshme
un nuk jam qiellorė qe rti di te gjitha apo jo
Po me quani te shkolluar jo jo nuk jam i shkolluar
se me jan nderpre studimet nuk e kam mbaruar fakultetin hiq
as nuk gjeta askund sponzor as per ket qellim per ta vazhduar se nga kushtet financiare nuk mundem
dhe nuk arrita kam pas deshir ta kryej gjuhen dhe letersinė
mos me quani te shkolluar un jam nji ish studient asgja ma teper
as nuk dua te jem dikushi
krejt gabim po flet
veq etiketė mbas etikete po ngjet
ashtu si po ta don shpifja jote
duke kercyer si zogu degė mė degė
pa tė pre asnjiher sakica nė nji vend
mos u sjell kshtu s e trup ėsht
E SA I PERKET Fadil Shytit mona e agrigorei ka vite qe un atyra u kam kushtuar vargje
dhe kam thanė per qdo njeri qe tregon kshtu zell e vrull ne publicistikė e i diskrediton
armiqt si ti Fadil shyti si ti o Mona
edhe pse me bindjet politike me fadilin ndryshojm
ai esht enverist
e un nuk jam
por prap ne ato sfera ku ka kontribuar fadili
nuk ja kam ngranė hakun
edhe pse ne nji far menyre ne shum pika nuk pajtohemi
sepse un enverizimin ndoshta vetem ne disa pika shoh diqka krejt pak pozitibve
shum pak ka te mira
por shum ka pas te kqija ajo looj dikature e gabuar politikisht dhe ekonomikisht e bile qeshi shpeshher kur analizoaj hollsitė eveprimit t epartisė komuniste te shqiperisė kur thoshte ekonomija e partisė
kur MEHMET SHEHU E ENVER HOGJA E TE TJERET NE PARTI AS LIDHJE NUK KAN PAS ME EKONOMI

eknomin e eudhehqin ekonomistat ekspert jo partia sistem i gabuar ne shum aspekte
edhe ne diplomaci sidmos varfria ka qen hataja mbi dhe andej kam me mija fakte qe mund ti qes
por nejse
un nuk e dua a“t sistem un ma teper jam demokrat
ma teper i djatht se sa i qendres
ndersa jam pėr shqipni etnike si ideal
Edhe pse per ibrahim rugoven kam vrejtje prap s eprap i kam kushtuar vargje atij njeriu
ne pikat ne ato pika ku e ka pasė mirė por kur e shikon njeriu ne na u imponua situata ma katastrofale as rugova nuk kishte qka ben ma teper veq me ua lan ne dor superfuqive
punen rrolet i kn luajtur ata te mdhejt ne jemi te vegjel na esht imponuar loja pra siq po e sheh o ti shaljan qe po e urreejshe veten
se un as nė ėndėrr nuk e kam ndjenjet e urrejtjes
ashtu siq mundohesh ti me shpif per tė me diskredituar
pra siq e sheh me qdo kend un ngatrrohem e ku i ka te mirat aty pajtohem
PER IBRAHIM RUGOVEN KAM SHUM NJOHURI E FAKTE E INFORMIME SE KAM LEXUAR PER KET NJERI PRANDAJ KAM MJAFT pika ku e ngris e ku i terheq vrejtje ne vargje por me qindra mija vargje qe i kam nuk i qes neper forume ato presin sponzor por ti nuk do te jesh ai qe mi sponzorizon
se un nuk pranoj asnjiher ne jetė te jetve qe ti te jesh sponzor
sepse me ke ngacmuar ke q ma ke shpif akuzen pa fakt dhe nuk ke fol pėr drejtesi nuk qenke njeri i drejt aspak por teper i shtremt dhe tendencioz i pa kurfar talenti ne dialog


lirik Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Reply


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

All times are GMT +1. The time now is 00:45.
Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2016, vBulletin Solutions, Inc.