Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Go Back   Dardania.de > Shoqėria > Diskutime Shoqėrore
User Name
Password
Diskutime Shoqėrore Gjithēka dhe asgjė, ēdo problem e hall virtual.Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 13-01-08, 21:18   #1
Linka_pz
E pandryshueshme
 
Linka_pz's Avatar
 
Join Date: 08-03-07
Location: Ne Qytetin Historik
Posts: 12,345
Linka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėm
Default Femijet e pasur dhe te varfer

Si ndiheni, kur e shihni nje femije me kushte te mira materiale ( te pasur) dhe nje femije me kushte jo te mira (varfer).....

Padrejtesi ka mjafte ne kete Bote ,mundesit dhe FATET nuk jane te ndara ne menyre te barabarte per te gjithe ......
por asnjehere nuk duhet nenvleresuar ajo qe kemi apo ajo qe nuk kemi ,,,,pra nuk duhet dorezuar !!

Si i shihni ju keta femije ,cfare mendoni ??

Diskutime te kendshme !
__________________
Thjeshtesia dhe modestia i ben njerezit me te perparuar.
.....................................
“Nė jetė, duhet pasur vullnet e durim – tė mirat vijnė pastaj”
...................................
Happiness in intelliggent people is the rarest thing I know!
Linka_pz Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Nyje Interesante
Old 13-01-08, 21:37   #2
Fshatari
 
Join Date: 12-07-05
Posts: 7,962
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Femijet e pasur dhe te varfer

Quote:
Originally Posted by Linka_pz
Si ndiheni, kur e shihni nje femije me kushte te mira materiale ( te pasur) dhe nje femije me kushte jo te mira (varfer).....

Padrejtesi ka mjafte ne kete Bote ,mundesit dhe FATET nuk jane te ndara ne menyre te barabarte per te gjithe ......
por asnjehere nuk duhet nenvleresuar ajo qe kemi apo ajo qe nuk kemi ,,,,pra nuk duhet dorezuar !!

Si i shihni ju keta femije ,cfare mendoni ??

Diskutime te kendshme !


Si zakonisht, ju zonjė e nderuar, keni shtruar njė temė interesante, e kėtė herė tė ndieshme, madje edhe pikėlluese kur vijnė nė shprehje "fėmijet e varfėr". Mė vjen keq pėr kėta fėmijė tė cilėt kanė pak shansa tė arrijnė moshatarėt e tyre tė njė mjedisi tė pasur.
Meqenėse fėmijėt(e do t'ia shtoja kėsaj kategorie edhe personat e moshuar dhe personat me hendikep fizik ose mendor) ndodhen, pa dėshirėn e tyre, nė njė pozitė delikate, u duhet ndihėmuar nė mėnyrė qė tė kenė sė paku njė shans, tė integrohen nė shoqėrinė ku jetojnė.

Last edited by jadore; 13-01-08 at 22:20.
Fshatari Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 13-01-08, 23:22   #3
4peace
m'su's "Pėrvoja"
 
Join Date: 01-10-03
Location: drejt dritės
Posts: 2,656
4peace has disabled reputation
Default Titulli: Femijet e pasur dhe te varfer

*


Duam ndihmė!

http://www.forumishqiptar.com/showthread.php?t=89824


*
__________________
!!! E vetmja shkėndijė shprese nė Kosovė: Lėvizja VETĖVENDOSJE!!!
4peace Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 14-01-08, 00:20   #4
LOJETARI
Administratorėt
 
Join Date: 12-10-05
Posts: 3,415
LOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Femijet e pasur dhe te varfer

Nė njė bisedė me njė mikun tim i cili jeton nė Prishtinė , para dy ditėve mė tha :
"O nuk e din ti se ku po jetojmė "
U habita dhe nuk u durova t`i them se ,bile ti nuk ke tė drejtė tė ankohesh ,ngase e di qė ka njė standart bukur tė mirė tė jetesės .
M`u sėmur vajza, tha mbrėmė , kishte dhimbje tė mėdha nė vesh, e dėrgova nė spital [ natėn] dhe nuk gjeta kund njė mjek qė tė na ndihmoj .U ktheva nė shtėpi dhe i qita pika vaji nė vesh qysh bėnin prindėrit tanė dikur . Ētė duhen paratė nė kėso raste mė tha , kur nuk tė bėjnė fare punė.Paramendoni edhe sa e sa raste mė tė vėshtira ka , kur prindi nuk ka mundėsi as ta dėrgoj fėmiun e vet deri te spitali .
Ėshtė kjo njė temė mjaftė e ndieshme e cila edhe po tė diskutojmė natė e ditė nuk zgjidhet .Ndihma konkrete ėshtė ilaqi mė i mirė .Njeriu duhet tė ndihmoj aty ku mundet , me sa mundet .
Edhe unė kam patur njė fėmijėri tė varfėr nė kuptimin material ,mirpo sot nuk mundė tė them se kam kujtime qė kam lakmuar tė tjerėt qė kishin mė shumė .Kemi qeshur edhe pa lodra , kemi ngrėnė bukė that siē thuhet , kemi pirė ujė nga pėrrocka ,kemi luajtur me baltė ,me gurė ,me topa nga letra , me dele ,e pula , dathė e deshė ,por kemi qenė tė lumtur , nuk mundė tė pohoj diēka tjetėr .
Fėmijėt kėnaqen edhe me pak ,madje fėmijet qė kan prindėrit e pasurė shpesh janė mė tė palumtur se ata qė kan prind te varfėr .Me rėndėsi ėshtė qė fėmijėve mos t`u ndėrpriten ėndėrrat e tyre , me rėndėsi ėshtė qė atyre t`u jepet ndjenja se kanė kujt i drejtohen .Nė asnjė mėnyrė nuk bėn qė ata tė kuptojnė se prindi ėshtė i pafuqishėm ta mbrojė atė .Ngrohtėsia shpirtėrore e prindėrve mbetet nė kujtime tė fėmijve edhe pse ndoshta pėr njė moment fėmija duket se ėshtė i zhgėnjyer .
Mirpo unė nuk mbėshtes mendimet e disave qė kanė urrejtje ndaj atyre qė kanė pas fatin tė lindin nė familje qė kanė mundėsi tė shijojnė disa gjėra qė pėr pjesėn tjetėr tė shoqėrisė mbetet tė pa realizueshme .

Fundi i fundit perėndia e "pėrcakton" se kush ku lind !
__________________
Perfekte Frauen gibt es in jeder Ecke , so sprach der Gott und schuf die Erde , rund.

Femra perfekte ka nė ēdo qyshe ,kėshtu tha zoti dhe krijoi tokėn e rrumbullakėt .
LOJETARI Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 14-01-08, 11:11   #5
luan_i
 
Join Date: 08-12-05
Posts: 1,842
luan_i has disabled reputation
Default Titulli: Femijet e pasur dhe te varfer

Nuk ke si mos tė ndihesh mirė kur sheh njė fėmijė tė lumtur dhe me kushte tė mira jetese, ndėrsa s'ke si tė mos ndiesh njė dridhmė, s'paku njė keqardhjeje dhe dhembshuri njerėzore kur sheh fėmijun tjetėr qė s'ka, qė ėshtė i vobektė... Ndihma apo lėmosha momentale nuk i zgjedhin problemet e ati qė s'ka burim tė rregullt financiarė.
Ēėshtjet sociale do tė duhej ti zgjedhte shteti.
luan_i Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 14-01-08, 11:33   #6
Arkza
Ne shpirt te Birit tim.
 
Arkza's Avatar
 
Join Date: 09-03-07
Location: F.K
Posts: 15,269
Arkza i pazėvėndėsueshėmArkza i pazėvėndėsueshėmArkza i pazėvėndėsueshėmArkza i pazėvėndėsueshėmArkza i pazėvėndėsueshėmArkza i pazėvėndėsueshėmArkza i pazėvėndėsueshėmArkza i pazėvėndėsueshėmArkza i pazėvėndėsueshėmArkza i pazėvėndėsueshėmArkza i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Femijet e pasur dhe te varfer

Quote:
Originally Posted by Linka_pz
Si ndiheni, kur e shihni nje femije me kushte te mira materiale ( te pasur) dhe nje femije me kushte jo te mira (varfer).....

Padrejtesi ka mjafte ne kete Bote ,mundesit dhe FATET nuk jane te ndara ne menyre te barabarte per te gjithe ......
por asnjehere nuk duhet nenvleresuar ajo qe kemi apo ajo qe nuk kemi ,,,,pra nuk duhet dorezuar !!

Si i shihni ju keta femije ,cfare mendoni ??

Diskutime te kendshme !


Teme Shume e Prekshme dhe Inetresant !!!

S'dua te Zgjati shume Shkrime rreth kesaj per veq dua te them se ata qe jan jam shume e Lumtur sikur me pas vet keshtu jam e Lumtur per ata !!! Them Shpesht Le tet Knaqet dikus Bile !
Per Ata qe s'kan Zemra me Dhembe e as qe di se qka te Shkruj veq nje gje ja u them te Drejten se Kur dal me Ble diqka me Ndodhe shume rralle me hi Dikund me Pijt Kafe se sme Knaqe mua Kafja e Kur i Shoh Femijet neper Rruge duke kerkuar Lemosh nga te Tjtret !!!!
Une per veti si kam aq Kushtet por ato qe kam smuj te ja u Kthej Shpinen bile sado pak ju Jepi Diqka !


Arkza Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Reply


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

All times are GMT +1. The time now is 04:11.
Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2016, vBulletin Solutions, Inc.