Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Go Back   Dardania.de > Shoqėria > Diskutime Shoqėrore
User Name
Password
Diskutime Shoqėrore Gjithēka dhe asgjė, ēdo problem e hall virtual.Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 04-03-08, 09:36   #76
lirik
 
Join Date: 09-02-07
Posts: 12,675
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Si do tė ju dukej

Po sikur tė isha un nė qeveri e te ja bllokoja tėgjith tenderat pacollit ai do te bertiste deri ne kupė te qiellit dhe do tė thoshte pse pėr q arsye ja pra vetem pse pata qef ishte ky qef i imi apo jo.
JO I NDERUAR PANTA mos u nis kurr nga kto mendime e kti lloj te menduari ky i menduar ėsht
shum i pa pergjegjsi mesohuni me ndjenjen epergjegjsisė
SHIHENI SISE SI BOTA ERDHI TE NE NE KOSOVė DHE MBANTE PERGJEGJSI PER AT QKA NDODHTE HYNTE EDHE RREZIQEVE SEPSE ėSHT NDJENJA E PERGJEGJSISė AJO QE SHTYN NJERZIT T E MARRIN MASA PERNDRYSHE EDHE ATA MUND TE THONIN NUK DUAM TE NDERHYJM LE TE SHUHEN SERBT E SHQIPTART JA PRA SE DUHET NJI LLOJ EDUKIMI
PERGJEGJSIA ėSHT SENS NDJENJ INTUITė INSTIKT VETEDIJE NJERZORE E SHUMQKA TJETER QE LIDHET ME VLERAT MORALE DHE VLEREN E PERGJEGJSISė
Nuk mund tė thoni ashtu dhe te deklaroheni ashtu asksuh nuk po e fyen pacollin un jam i tillė pa
fakte nuk flas nuk kisha qellim vetem librat por deshiroja te jemi te organizuar deshoroja te jem i antarsuar ne at organizatė biznesi deshiroja te jem aktiv siq isha gjith jeten
Ju harroni se nga cili vit isha un aktiv per qeshtjen kombtare ndaluni dhe mendoni pak ne vitin 1976
kur un trajtohesha keq politikisht ne burg pra dhe periqeshin te me denonin me burg per rpopagandė.
Nė at kohė u tortrova aq shum sa qė pastaj nga te ftohurit e madh semundja me kaloi ne temperatur te fuqishme ne podrumet e pista te papastra dhe vetem kur e vrejten se mund te vdes e te ju mbes ne duar me leshuan me r arsyetimet etyre banale te poshtra si gjithmonė
qė ather mu ndrruar ritmi i punes se zemres dhe kam vuajt shum duke perdor ilaqe ne vitin 1976
ndejta tre muaj ne spital nga pasojat e ksaj torture dhe podrumeve plot nevoj♪7 e lagshti ku me kapi nji temperatur e hatashme qe nuk u hoq tre muaj dit qe as kali nuk do ta perballonte
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Nyje Interesante
Old 04-03-08, 09:54   #77
lirik
 
Join Date: 09-02-07
Posts: 12,675
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Si do tė ju dukej

Pra un vetem deshta te jem aktiv si gjithmonė sepse jam i betuar aktiv me qenė gjith jeten sa te jetoj
Mos e arsyetoni pacollin i ndruar phanta rhei se ju arsyetoni nji veprim te keq nji edukim te keq
Nji njeri qe ka zemer patriotike nuk do te me mohonte mua kshtu as qellimin emadh te nji miljon e pesqindmij vargjeve shqiptare jo jo phanta rhei ekeni gabim .
Sjellja e ktyre biznesmenve qė bėjn zhurmė patriotike s me ka pėlqyer aspak,ju sikur mbroni ndjenjen e egoizmit egoizmi ėsht tmerri mbi dhe.
Nė JETEN TIME KAM PA NJERZ EGOIST QE ME KAN RRENQETHUR AI NUK DONTE TI KRYENTE KURFAR SHERBIMI ASKUJT DO T E THOSHTE NJERIU NE RREGULL NESE KY NUK DO TI THOSHTE GJITHKUJT ME KRYEJ PUNė KUR KY KISHTE NEVOJė
KAM PA NJERZ EDHE NE BURG QE NUK TA JEPNIN NJI CIGARE POR KUR MBETESHIN PA TO DELNIN E KERKONIN SI LYPSARė NUK DI SE ME QFAR EMRI TI QUAJ ATA NJERZ
NES ENUK DON ME DHANė ASGJė AS MOS KėRKO:
MOS E MBRONI I NDERUAR PHANTA RHEI KėT LLOJ QYQARIE KET LLOJ EGOIZMI SE KY ESHT KOB NJERZORė
NJERIU KA LINDė I LIDHUR PER TE GJITHA OBLIGIMEVE DHE DETYRIMEVE QE KA MORALI DHE VLERAT IDEALET PER SE JETOJMė
MOS E MBRONI PACOLLIN DHE FODULLėT TJERė SI AI SEPSE MBETENI ROB I KSAJ VETEDIJE
EGOSTE EGOISTI ESHT NJERI I PA VLERA PRANDAJ ASNJI LLOJ EGOISTI MOS E MBRONI :
UN E KAM VREJT SE PO ZHVILLOHET NJI LLOJ EGOIZMI
DHE RAPORTI VETEM MBI BAZAT E INTERESAVE
POR KJO DO TA SHKATRROJ SHOQERINė DERI NE SHUARJEN EMOTIVEVE TE JETES
SEPSE NJERIU SI QENJE NUK MUND TE JET EGOIST AS NUK KA GJASA TI NDERTOJ EGOIZMAT
E VET PASI QE NE SECILIN HAP KA NBEVOJė PER DIQKA
PAS I QE VET ZOTI E KA NDERTUAR JETEN ME KUSHTE
NJERZISė I PARAQITEN SHUM KUSHTE DHE OBLIGIME MORALE
E PERGJEGJSI DHE NUK GUXON TE KALOJ PRAN TYRE INDIFERENT
PACOLLLI HARRON SE EDHE ATE E KA NDIHMUAR DIKUSH NUK KA ARDH NGA QIELLI
MBI KET DHE HARROJN EDHE SHUM TJERė SE KUSH ISHIN DERI DJE TE CILET E TERHEQNIN GOMARIN PER KAPISTRE PER TE SHITė DRU NE PAZARė
RAportet njerzore ndertohen mbi baza morale dhe te pergjegjsive e mundesive jo mbi baza te egoizmit dhe interesit te qastit pikrisht se shoqeria po i humb vlerat morale gjithnji e ma teper po bie natalitetit dhe po ka vetvrasje dhe nes e shkon kshtu do te ket shuarje te njerzimit
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 04-03-08, 10:18   #78
lirik
 
Join Date: 09-02-07
Posts: 12,675
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Si do tė ju dukej

Un nuk jam duke e perbalt askend vetem po tregoj se nuk u ndihmova as nuk eperfilla
askend nuk po e diskreditoj as nuk kam qellim ta diskreditoj flas vetem me fakte te gjalla ne te gjitha peprjekjet emia u mohova nga shum njerz Qė I KISHIN MUNDESITė reale te me japin dorė dhe nuk vepruan un dua vetem tė tregoj se deri ku shkon egoizmi ynė i cili dikurė nuk ishte ves i shqiptarit.

Un kam ndihmuar njerz mjaft i kam pru deri aty sa qe kan filluar biznese me duhej me qindra her me ju kry sherbime kur ata kishin ardh prej kosove dhe as nuk edinin ku ehst qendra e qytetit vetem te avokati s aher kam shkuar per ta neper komuna epas letrave te tyre nuk ka te numruar
tash ata kan firma bėjnė biznese dhe me flasin vetem formalisht kur takohemi
ME KUJTOHET NJI I TILLė I CILI E KISHTE VLLAUN NE SPITAL NUK ME KSIHTE THIRR NE TELEFON ME MUAJ EDHE PSE NUMRIN TIM E KISHTE
ME THIRRI DHE ME THA TE SHKOJ TE BISEDOJ ME MJEK GJERMAN SE PUNEN KEQ E KISHTE VLLAU I TI AI KURR NUK ME NDIHMOJ PER ASGJė UN SHKOVA JO PER HIRė TE TIJ SEPSE AI NUK MERITON AS SA NJI BAGEL ME NDER ME THANė POR SHKOVA PER HIRė TE MROALIT TIM TE MOS ETHYEJ NDJENJEN E PERGJEGJSISė NJERZORE IDEALIN DETYRIMIN NJERZORė SHKOVA PER SHKKAK TE NDJENJES TIME HUMANITARE PER HIRė TE KULTURES DHE NJERZORES DHE PER HIRė TE ZOTIT SA PER ATE AS NUK JA VLEN NJI SERVILI TE TILLė ME I BA SHERBIM
JA PRA KSHTU ISHTE DHE KUSH E DIN SE QFAR SHERBIMESH KAM KRYE UN E DIN SHUM
MIRė NUK KA NEVOJė Tė CEKEN KTU POR MBRENDA MUNDSIVE NUK KAM KAM THANė JO SE NUK PO DUA ėSHT QEJF I IMI APO ME TEKET TE THEM JO
I NDERUAR PANTA RHEI MOS U BėN AVOKAT I SE KEQES SEPSE KY LLOJ EDUKIMI EGOIST
I KUJT DO QOFTė SJELL KOB DHE SHKATRRIM TE SHOQERIS NJERIU VETEM ME VLEREN EPERGJEGJSISė DHE NDJENJEN EOBLIGIMEVE MORALE MUND TE MBAHET NE JETė PRANDAJ
DUHET TE JEMI MA SOLIDARė NJERI ME TJETRIN:
NUK EDI SI DO TA GJYKONIT NES E KTA NJERZ ME KAN LANė NE BALT E NESER DO TE KISHIN NEVOJė PER MUA PER SHEMBULL ME THUANI SI DO TE DUHEJ TE SILLESHA ME TA
ME KUJTOHET NJIHER NJI EGOIST I TILLė KUR UN ISHA I SEMURė DHE PATA NEVOJ TE ME DERGOJ DIKUSH TE MJEKU DHE ME THA NUK KAM KOHė IKU ME LA NE GJENDJE TE KEQE SHUM NUK JA HARROI ATIJ EGOSITI KURR
MA VONė ERDHI DITA E ME KERKONTE SHERBIME AI MUA SI DO TE DUHEJ TE VEPROJA UN
UN I THASH NE SY JA THASH TI JE NJI MALL I PRISHUR JA THASH UN PO TA KRYEJ SHERBIMIN
JO PSE TI E MERITON POR PO EKRYEJ PER HIR TE NDJENJES SIME DHE LIGJIT NJERZORė
NUK DUA TA THEJ PARIMIN E EDUKATES SI QENJE NJERZORE NUK DUA TE KALOJ NE EGOIZEM
NE NJI TMERR TE CILIN E URREJ NUK DUA TE JEM ROB I EGOIZMIT
NUK DUA TE BIE PRE E ASAJ NDJENJE TE CILEN E URREJ SEPSE SI I TILL NUK DUA TE NDJEHEM DUA TI RUAJ NDJNJENJAT EMIA TE MOS I THEJ NEN NDIKIMIN E NJERZVE TE PAPERGJEGJSHEM
GJITHMON E KAM LUT ZOTIN VEPRIMIN EBėJ PER ZOTIN DHE PER HIR TE NDJENJES
NJERZORE QE TI SHMANGEM EGOIZMIT APO DEGJENERIMIT NUK DUA TE DEGJENROHEM
DO TE NDJEHHESHA KEQ SIKUR TE DEGJENROHEM TE BėHEM EGOIST
SHPIRTI DO TE ME BRENTE PASTAJ DHE DO TI SHKAKTOJA DėM VETES PRANDAJ UN KRYEJ SHERBIME HUMANITARE KUR KAM MUNDSI NUK THEM JO SEPSE NUK DUA TE BEHEM EGOIST
SI DISA TE CILET MUND TE KJETOJN ME AT STRUKTURė ME ATO NDJENJA
DIKUSH MUND TE JETOJ EDHE ME ZGJEBEN NUK I PENGON FARE POR UN JO VETEM NJI PUQERR ME ME DAL SHKOJ TE MJEKU SE NUK E DUROJ
E SHOH SE DISA NJERZ PO EPERKRAHIN EGOIZMIN EKAM PERVOJė NGA JETA POR NUK I KUPTOJ SI TE KAN NEVOJ PER DIQKA PA PIK TURPI VIJN TE DERA HABITEM ME KET DYFTYRSI
ATA JAN VETEM NJERZ TA PACIPė TE PA KARAKTER
PER GJITHQKA TE THOT JO E ENE FUND PA PIK TURPI TE VJEN TE DERA E TE KEKRON NDIHMė
UN UA DHASH NDIHMEN POR NUK U DOROVA PA JU THANė JE VERTET I PA CIPė POR AS NUK JU SKUQ FYTYRA KUR I THASH MEDET QFAR KATASTROFE HABITEM
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 04-03-08, 10:32   #79
lirik
 
Join Date: 09-02-07
Posts: 12,675
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Si do tė ju dukej

--------------------------------------------------------------------------------

Un nuk jam duke e perbalt askend vetem po tregoj se nuk u ndihmova as nuk U perfilla
Nuk po e diskreditoj askend as nuk kam qėllim ta diskreditoj
flas vetem me fakte te gjalla
ne te gjitha peprjekjet e mia u mohova nga shum njerz Qė I KISHIN MUNDESITė reale te me japin dorė dhe nuk vepruan un dua vetem tė tregoj se deri ku shkon egoizmi ynė i cili dikurė nuk ishte ves i shqiptarit.

Un kam ndihmuar njerz mjaft i kam pru deri aty sa qe kan filluar biznese
me duhej me qindra her me ju kry sherbime
kur ata kishin ardh prej kosove
dhe as nuk e dinin ku esht qendra e qytetit
vetem te avokati s aher kam shkuar per ta
neper komuna e pas letrave te tyre nuk ka te numruar
tash ata kan firma
bėjnė biznese
dhe me flasin vetem formalisht kur takohemi
ME KUJTOHET NJI I TILLė I CILI E KISHTE VLLAUN NE SPITAL
NUK ME KIsHTE THIRR NE TELEFON ME MUAJ
EDHE PSE NUMRIN TIM E KISHTE
ME THIRRI DHE ME THA TE SHKOJ TE BISEDOJ ME MJEK GJERMAN
SE PUNEN KEQ E KISHTE VLLAU I TI
AI KURR NUK ME NDIHMOJ PER ASGJė mua
UN SHKOVA JO PER HIRė TE TIJ
SEPSE AI NUK MERITON AS SA NJI BAGEL
ME NDER ME THANė
POR SHKOVA PER HIRė TE MORALIT TIM
TE MOS E THYEJ NDJENJEN E PERGJEGJSISė
NJERZORE
IDEALIN DETYRIMIN NJERZORė
SHKOVA PER SHKKAK TE NDJENJES TIME HUMANITARE
PER HIRė TE KULTURES DHE NJERZORES
DHE PER HIRė TE ZOTIT
SA PER ATE AS NUK JA VLENTE
NJI SERVILI TE TILLė ME I KRY SHERBIM
JA PRA KSHTU ISHTE
DHE KUSH E DIN SE QFAR SHERBIMESH KAM KRYE UN NDAJ BASHKTHETARVE
QE VININ KTU ME QINDRA ENUKE DININ AS ELEMNTAREN
E DIJN SHUM
MIRė SHUMKUSH
NUK KA NEVOJė Tė CEKEN KTU
POR MBRENDA MUNDSIVE NUK KAM KAM THANė JO
SE NUK PO DUA TE KRYEJ SHERBIM APO
ėSHT QEJF I IMI
APO Mė TEKET TE THEM JO

I NDERUAR PANTA RHEI
MOS U BėN AVOKAT I SE KEQES
SEPSE KY LLOJ EDUKIMI EGOIST
I KUJT DO QOFTė
SJELL KOB DHE SHKATRRIM TE SHOQERIS
NJERIU VETEM ME VLEREN EPERGJEGJSISė DHE NDJENJEN E OBLIGIMEVE MORALE
MUND TE MBAHET NE JETė
PRANDAJ
DUHET TE JEMI MA SOLIDARė NJERI ME TJETRIN:
NUK E DI SI DO TA GJYKONIT
NES E KTA NJERZ Qė ME KAN LANė NE BALT NESER DO TE KISHIN NEVOJė PER MUA
PER SHEMBULL
ME THUANI SI DO TE DUHEJ TE SILLESHA ME TA
ME KUJTOHET NJIHER NJI EGOIST I TILLė
KUR UN ISHA I SEMURė DHE PATA NEVOJ TE ME DERGOJ DIKUSH TE MJEKU
DHE ME THA NUK KAM KOHė
IKU ME LA NE GJENDJE TE KEQE SHUM
NUK JA HARROI ATIJ EGOSITI KURR
MA VONė ERDHI DITA E ME KERKONTE SHERBIME AI MUA
SI DO TE DUHEJ TE VEPROJA UN
UN I THASH NE SY JA THASH
TI JE NJI MALL I PRISHUR I THASH
UN PO TA KRYEJ SHERBIMIN
JO PSE TI E MERITON
POR PO E KRYEJ PER HIR TE NDJENJES SIME DHE LIGJIT NJERZORė
NUK DUA TA THEJ PARIMIN E EDUKATES
SI QENJE NJERZORE
NUK DUA TE KALOJ NE EGOIZEM
NE NJI TMERR TE CILIN E URREJ
NUK DUA TE JEM ROB I EGOIZMIT
NUK DUA TE BIE PRE E ASAJ NDJENJE
TE CILEN E URREJ
SEPSE SI I TILLė NUK DUA TE NDJEHEM
DUA TI RUAJ NDJNJENJAT E MIA TE MOS I THEJ
NEN NDIKIMIN E NJERZVE TE PAPERGJEGJSHEM
GJITHMON E KAM LUT ZOTIN
VEPRIMIN E BėJ PER ZOTIN DHE PER HIR TE NDJENJES
NJERZORE
QE TI SHMANGEM EGOIZMIT
APO DEGJENERIMIT
NUK DUA TE DEGJENROHEM
DO TE NDJEHHESHA KEQ SIKUR TE DEGJENROHEM
TE BėHEM EGOIST
SHPIRTI DO TE ME BRENTE PASTAJ
DHE DO TI SHKAKTOJA DėM VETES
PRANDAJ UN KRYEJ SHERBIME HUMANITARE
KUR KAM MUNDSI
NUK THEM JO
SEPSE NUK DUA TE BEHEM EGOIST
SI DISA
TE CILET MUND Tė JETOJN ME AT STRUKTURė ME ATO NDJENJA
DIKUSH MUND Tė JETOJ EDHE ME ZGJEBEN
NUK I PENGON FARE
POR UN JO
VETEM NJI PUQERR ME ME DALė SHKOJ TE MJEKU
SE NUK E DUROJ
E SHOH SE DISA NJERZ PO E PERKRAHIN EGOIZMIN E KAM PERVOJė NGA JETA
POR NUK I KUPTOJ
SI Tė KAN NEVOJ PER DIQKA PA PIK TURPI VIJN TE DERA KEROJN SHERBIME
HABITEM ME KET DYFTYRSI KAM PERVOJA NE KET DREJTIM
ATA JAN VETEM NJERZ TA PACIPė TE PA KARAKTER
PER GJITHQKA Tė THOT JO
E NE FUND PA PIK TURPI TE VJEN TE DERA E TE KERKON NDIHMė
UN UA DHASH NDIHMEN
POR NUK U DUROVA PA JU THANė DISA QE ISHIN TE TILLė
JE VERTET I PA CIPė
POR AS NUK JU SKUQ FYTYRA
KUR I THASH
MEDET QFAR KATASTROFE HABITEM SA MA SHUM QE KRIJOJ PERVOJA

PERMIRSIM

RUBRIKA NUMER 77 MUND TE FSHIHET TE NDERUAR MODERATORė ESHT SHKRUAR GABIM
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 04-03-08, 10:57   #80
lirik
 
Join Date: 09-02-07
Posts: 12,675
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Si do tė ju dukej

VAZHDOJM ME NJI TREGIM TE SHKURTER TE NJI HISTORIKU TE PREJARDHJES
DHE JETES TONė NEPER MUNDIME


Nji plaqkitje e tillė TE PASURIS DHE TOKES NE FSHAT E MAKINERIVE TE DRITHIT e ka detyruar babain te lėshoj fshatin PAS SHUM TORTURAVE TJERA KU DONIN TE SHKATRRONIN
E TE NA SHPERNGULNINPER NE TURQI
BABAI SHKON NE
qytetin e Mitrovices
NUK PRANON SHPERNGULJEN PER TURQI
NE AT QYTET
ku kemi jetuar jetuar jetė te mundimshme luftė per eksistencė
NE MITROVICė KU U LINDEM SEPSE BABAI NUK PRANONTE IKJEN NETURQI NE ASNJI MENYRė
KėTU DUHET TE RRITENI JU THOSHTE ETE KONTRIBONI PER ATDHE NES EUN NUK JAM DO TE VDES AMANET LJANI BREZAVE TE VAZHDOJN QE ATDHTERIZMI I FAMILJES TONė TE MOS NDALET
JA MBAJ NE MEND KTO FJALė UN SI I VOGEL
Jeten e jetonte
gjysėm ilegale si familje e ndjekur patriotike
NE TE KATER DJEMT U LINDėM Nė QYTET Nė MITROVICė
BABAI YNė ėSHT NGA DRENICA
NDERSA NėNA JONė NGA MITROVICA
E NJI LAGJEJE Tė QYTETIT
QE DIKURė ISHTE SI FSHAT NE SKAJ TE QYTETIT
POR TASH QUHET MITROVICė
SEPSE ATY U ZGJERUA QYTETI
BABAI IM ME MUND Tė MADH NA KA RRITė
SI FAMILJE E IZOLUAR POLITIKISHT KOMPLET ANTIJUGOSLLAVE QUHESHIM
DHE TE NDJEKUR NGA PUSHTETI
KOMUNISTOQETNIK I ISH JUGOSLLAVISė
AI NDRRONTE Nė MITROVICė SHTEPIT՞ ME QIRA
SHPESH QE TE HUMBTE GJURMET PER TE MOS RA NE SY
KISHTE R ASTE KU VETEM TRE MUAJ RRINIM NE NJI SHTEPI ME QIRA
NE MITROVIC DHE DILNIM NE TJETREN
MU NEQENDER TE MITROVICES TE TREGU I GJELBER U LINDA UN
TE RRUGA E TAKAJVE NJI FIS I VEJTER QIBNDRA VJEQARė NGA MITROVICA QE ISHIN SHPERNGULL ME SHEKUJ NGA ATY THUHET SE KSHIN SHKUAR NE GREQI
NE PLANIN E PANSLLAVIZMIT SERBET EKISHIN KTHYER NE TAKOVSKA RRUGEN POR AI FIS ISHTE SHM I LASHTė DHE ISHIN SHPėRNGUL;QYSH NE KOHEN E TURKUT
NGA AJO RUGė UN NDJEKA SHKOLLEN FILLORE NE QENDER TE QYTETIT
SHKOLLA QUHEJ MUHARREM BEKTESHI MU PRAN IBRI PRAN URES S E IBRIT
ME KUJTOHET SI I RI NE KLASAT FILLORE ME RECITIMET E MIA QE I KOMPONOJA VET ARSIMTARTQANIN DHE DETYRIMISHT EDHE KLASA QANTE
NGA EMOCIONET E VARGJEVE ATY MANDEJ FILLUAN MUNDIMET EMIA FILLOVA TE BIE NE SY
BABAI SHKONTE HER PAS HERE NE FSHAT POR EDHE NE VETEM SA PER VIZITA
SEPSE NE FSHAT UDBA JA PREGATISTE PERSERI BURGOSJEN
E BABAIT
DHE NXISTE NGATRRESA BELA DONTE TE NA FUSTE NE GRACKė ME NGATRRESTARė PER TOKA
E SHTINTE NJERZ KUNDER TIJ
TREGOJN SE BABAI IM E LAVRONTE TOKEN ME PUSHK N՞ KRAH
DIKURė
NGA ARMIQT QE DONIN TE JA MERRNIN
Qė NXITESHIN PėR NGATRRESA
MBAS TENDENCES PER TA BURGOS PRAP
DHE PėR Tė JA KRIJU KURTHEN
DEL NGA FSHATI PER TE JETUAR SHUM VJET SI ILEGAL
PER TE JETUAR Nė QYTET
BABAI E KA SHITė LIRė PJESEN TJETER Tė TOKES
Qė E KISHTE PRONė
PRAN SHTEPIJAVE Nė DRENICė PER TE MBIJETUAR ILEGAL NE MITROVICė
BABAI IM KISHTE SHPėTUAR SHUM SHQIPTARė ATHER
NGA UDBA NGA OZNA KRIMINALE
ISHTE TEJET I ZJGUAR INTELEGJENT
DUKE I SHPėTUAR NGA PUSHKATIMI
DHE NJIHEJ Nė MBAR REGJIONIN SI NJERI I RESPEKTUAR
AI KA QENė NJI TALENT I JASHTZAKONSHėM I POLITIKES
MJESHTER I VERTET DHE MENDJEHOLLė
ART I VERTET I MENQURISė
FENOMEN PėR KOHEN E VET
INTELEGJENT I JASHTZAKONSHėM
DHE PIKRISHT PėR KTO RROL E DHE AFTėSI MUNDOHEN SėRBėT TA ZHDUKUN FIZIKISHT


JETEN JA KA SHPETUAR NIPI I TIJ DJALI I MOTRES

NJI TRIM I QARTUR

I CILI KE RCNON GJYGJIN E OZNEN UDBEN E ASAJ KOHE
SE DO Tė UA QES BOMBAT NESE PUSHKATOHET DAJA AI I KERCNOJ DISA TRADHTAR QE KISHIN GISHT NE TENDENCEN E ZHDUKJES S E BABAIT

A TIJ NIPIT TE BABAIT I JAN TREMBUR SHUM
SEPSE KA QENė SHUM TRIM I MADH
SėRBėT E KAN MBAJT^ DISA VITE Nė BURG BABAIN Nė QELIJA
E KAN SJELL NE TRIDHJET KILOGRAM NJERI
DUKE E AKUZUAR SE KISHTE VRA SERB NE LUFTEN E DYTė BOTRORE
ATIJ JA NGARKOJN SE GJOJA KOMPLET SHTABIN E SERBVE DHE MALAZEZVE NE PREKAZ GJAT LUFTES SE DYT BOTRORE
AI E KA QIT NE PRITė
BABAI NUK E KISHTE PRANAUR ASNJI FJALė
EDHE PSE MISHU IN I A KISHIN SHKULė ME DANA
THOJT IA KISHIN NXJERR PER SE GJALLI DHE EKISHIN TORTURUAR JASHT MASE KURR FJAL S KA QIT NGA GOJA KOT E KANN PAS QETNIKT
E KISHIN TORTURUAR TMERRRSISHT
KU GJITH JETEN KA PAS DHIMBJE ME VESHKA
DHE PROBLEME ME SY
DERI SA U VERBUA DHE VDIQ I VERBER
KJO ISHTE POLITIKA QETNIKE E ISH JUGOSLLAVIS Qė MALTRETONTE SHQIPTARė PA NDEPRE NEPER SHEKUJ SIDOMOS FAMILJET PATRIOTIKE
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 04-03-08, 12:40   #81
lirik
 
Join Date: 09-02-07
Posts: 12,675
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Si do tė ju dukej

Udba Vriste Burgoste Ather
Dyvllezer Mi Mbyti
Njerin Embyti Duke Goditur Me Kondak Pushke Si Femij Djepi Tjetrin E Mbbyti Ne Rrethana Te Dyshimta Ne Spital Pasi Disa Her Eburgosi Politikisht
Babain Ma La Te Verber Me Pasoja Edhe Ai I Burgosur Politikisht
Trgeojn Se Edhe Gjyshi Nga Pasojat Eburgosjes Kishte Pesuar Por Edhe Stergjyshi Q Ekishte Qen I U Internuar Ne Anadoll Dikur Ne Kohen Eturkut
Te Gjithve Na Burgosi Ena Burgosen Regjimet Antishqiptare
Por Kto Vuajtje Nuk Jan Asgjė
Ne Krahasim Me Masakrat E Millosheviqit
Qė Bėri Gjat Luftes Ne Kosovė
Ne Kosvė Me 1998 1999 Mbi Popllin Tonė Te Pambrojtur Shqiptar
Dhe Te Pafajshėm
Un Vetem Po Tregoj Nji Te Kaluar Sa Per Identifikim
Se Ka Shum Familje Qe Hoqen E Ma Zi S E Ne Dhe Vuajten
Ma Zi Se Ne Edhe Pse Ne Kaluam Te Gjith Neper Ferrin E Udbes S Ezezė Kriminale


Ne Vitin 1999 Vllaut I Thash Te Jet Syqelė Se Jemi Ne Shenjester Kujdes Se Serbet Na I Dhunojn Qika T Vajzat E Vllaut I Thash Ne Telefon Nga Gjermania

Duke Qenė Syqelė E Duke Fjetė Veshur Shpeshher
Vllau Ma Ne Fund E Kuptoi Vrejtjen Time Dhe U Kujdes Por Edhe Kunata Ime Mjekja Enderuar Qe Beri Sakrifica Dhe Dha Kontribut T E Madh Edhe Kombtar Edhe Familjarė E Ila Esht Krenaria E Dy Fiseve Tona Fisit Te Saj Dhe Fisit Ton♪7 Grua Te Cilen Shum Rrall Mund Te Ja Gjesh Krahasimin Me Vyrtyte E Ajo Esht Doktor Mybera Ferizi Nga Mitrovica Sot Mjeke Dermatologe Ne Prishtinė

Duke E Ditė Se Qka Mund Te Ndodhė Ajo Vrapo Dhe I Nxori Vajzat Nga Rrethi I Qetnikve E I Shpetoj Edhe Pse Vez T Ishte Shtatzanė Udhtoi Pes Kilometra Ne Rreth Te Qetnikve Shtatzanė Dhe I Nxori Te Gjitha Nga Nji Rreth Tejetr I Shpetoi
Sepse ėsht Nji Trimreshė Grua Shqiptare Mjeke Humanitare Qe Nuk E Ka ShoqenQetnikt Kishin Ardh Ne Oborr Per Ti Masakruar E Dhunuar Vajzat
Por Nuk I Kan Gjetė Aty
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 04-03-08, 12:46   #82
lirik
 
Join Date: 09-02-07
Posts: 12,675
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Si do tė ju dukej

Ka Qen Vetem Qeshtje Minutash Kta Kan Dal Neper Oborr Te Nji Komshiu
Dhe Jan Larguar Nga Lagjja Ne Anen Tejter Se Bashku Me Kunaten Time Ku Mandej Vllau Ka Organizuar Shpetimin Dhe Strehimin Etyre I Ka Nis Per Ne Shqiperi

Sepse Qetnikt Jan Ardh Me Listė Te Na Qfarosin Si Familje

Shpetojn Kunatat Dhe Femijt E Vllaut E Vajzat Qe Na I I L A Vllau Jetime
Kater Qikat Jetime Qe Na I La Vllau
Qe Vdiq Ne Rrethana Te Dyshimta Ne Vititn 1986 Ne Spitalin Emitrovices
Ishte I Burgosur Politik Edhe Ai Ndejti Ne Burg Disa Vite Ishte Edhe Pjesmarrs I Demostratave Te Vitit 1981 Dhe Aktic Vict I Madh I Qshtes Kombtare Shum Heret
Qysh Ne Kohen E Fazli Greiqevcit Lidhjet Etij Patriotike Shkonin Shum Thell Neper Kosovė Me Grupe Q E I Kishte
Edhe Ate Udb Ja Ekishte Torturuar Mjaft

Nga Kush Tjeter Vdiq Perveq Nga Dora E Zgjatur E Udbes Qe E Kishin Ne Sy Jashtzakonisht

Vajzat E Tij Shpetuan Per Fat Pa Ra Ne Dorė Te Serbit Gjat Luftes
Ne Kosovė

Tregojn S E Vetem Per Disa Minuta Kan Shpetuar Familja Femijt Vajzat Kunatat Dhe Vllau
Nėna Im E Vdiq Para Se Te Filloj Lufta Edhe Ajom Ka Perjetuar Trauma Bastisje Dhe Mundime Qe Nga Lufta E Dyt Botrore Dhe Me Rastin Eburgosjeve Te Burrit Dhe Ne Djemve Ka Vujatur Gjith Jeten
Pak Para Se Te Filloj Sulmi Ne Prekaz Vdiq Ajo Nga Gjakderdhja Ne Tru
E Humbi Te Folurit Njiher E Mandej Vdiq U Varros Ne Vaz Rrezat E Vendlindjes Ne Mitrovicė
Ajo Vuajti Edhe Nga Ana E Gjinisė Sepse Babai I Vdiq Ne Kushte Te Luftes Se Dyt Botrore Ndersa Nga Nji Smundje E La Ket Shum Te Re Nuse 17 Vjeqe E Dhanun Per Babain Tim Ne Drenicė
Si Familje Luftarėsh U Shperngulen Iken Ne Turqi Daja Ishte Luftar I Madh Neperluftra Kunder Hordhive Qetnike Luftojn Ne Koloshin E Deri Ne Sagnjak Kunder Hordhive Te Drazha Mihailoviqit Pastaj Iku Ne Truqi Me Te Gjith Te Tjeret Vetem Nana Ime Mbeti E Vetmuar Pa Gjini Te Burri Si Nuse
Un Embaj Ne Mend Kur Ja Lexonin Letrat Qe I Vinin Nga Gjinija Evet Ne Truqi
Udha Ather Ishte E Mbyllur Dhe Nana Im Qante Kur Ja Lexonin Letrat Qe Ja Dergonte Daja Luftari Trim I Cili Vdiq Ne Turq I Pak Para Bombardimit Te Natos Nuk Epriti Lirinė E Kosves Per Te Cilen Luftoj Me Pushk Ne Dorė Kshtu Ishin Pra Historitė E Familjeve Shqiptare Ndejekje Lufta Burgosje Nga Qetnikt Pansllav Te Karpateve Qe Rrafsh Njimij E Treqind Vjet Kasapaiten Shqiptar Q E Nga Shekulli Kur Erdhen Ne Ballkan Pa Nderpre Masakra
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 04-03-08, 12:47   #83
lirik
 
Join Date: 09-02-07
Posts: 12,675
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Si do tė ju dukej

Nga Shekulli Kur Erdhen Ne Ballkan Pa Nderpre Masakra Burgosje Ndjekje
Pra Ruajeni Lirinė Breza Ruajeni Se Shum Kan Qa Per At Liri E Shum Vuajtje Pati Toka E Fiset Shqiptare Neper Shekuj Nga Armiqt E Pa Meshirė

Gjat Vitit 1999 Un Isha Ne Gejrmani Duke Organizuar Protesta Dhe Duke Marr Pjes Ne Protesta E Demostrata Ne Gjermani Kunder Maskarave Te Likoshanit Qirezit Prekazit Ne Dilnim Shpesh Neper Rrugė Demostronim Protestonim Ne Rruget Gjermane Kekronin Intervenim Dhe Ndaleje Te Masakrave
Besonim Ne Moral Dhe Drejtesi Dhe Ne Intervenimin E Natos Dhe Te Fuqive Te Mdha
Un Isha Ne Gjermani Me Familje Dhe Nji Vlla I Imi Po Ashtu I Ndjekur
Per Shkak Se Ishte Aktivist Edhe Ai Ne Doemstratat E Vitit 1981
Dhe Ne Trepqe Ne Vitin 1989
Ne Greva Te Minatorve Ather

Per Fat Familja Ne Kosov Shpetoj Su Iq E Thash
Duke Dal Nga Nji Derė Tjeter E Oborrit
Ku Qetnikt Vijn Te Armatosur Per Ti Masakruar
Ne Mure Kishin Shkruar Do Te Ju Qfarosim Familja Ferizi
Kercnime Qetnike Te Shkruara Neper Mure Te Shtepis ė
Per Fat Kan Shpetuar Maleve Te Kosoves
Dhe Kan Dal Ne Shqiperi
Ma Ndej
Ndersa Un Me Vllaun Tjeter
Un Qenga Viti 1981
Nuk Jam Ne Kosovė
Po Behen Mbi 27 Vjet 8 Vjet Ndejta Ne Burg E Mandej Ika Ne Gjermani
Nga Gjakpirsit
Panslavo Serbijan
Jeten Ma Kan Shpetuar Ilaqet Gjermane Nga Pasojat E Burgut
Sepse Neper Damarė Me Qarkullonte Shum Keq Gjaku Nga Pasojat E Burgut
Dhe Shum Me Mereshin Mendet Her Mbas Here
Por Shum Her Jam Shtri Neper Spitale Gjermane
I Falanderoj Jashtzakinisht Gjermant Per Shishet Eshtrejta Te Ushqimit Artificial Kam Marr Edhe Gjylpana Speciale Per Pastrimin E Damarve Dhe Infuzione Sepse Damart Nga Mbrenda Jan Xanė Duke Krijuar Shtresa
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 04-03-08, 12:55   #84
lirik
 
Join Date: 09-02-07
Posts: 12,675
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Si do tė ju dukej

Ne Te Kater Djemt U Lindėm Nė Qytet Nė Mitrovicė
Babai Ynė ėsht Nga Drenica
Ndersa Nėna Jonė Nga Mitrovica
E Nji Lagjeje Tė Qytetit
Qe Dikurė Ishte Si Fshat Ne Skaj Te Qytetit
Por Tash Quhet Mitrovicė
Sepse Aty U Zgjerua Qyteti
Babai Im Me Mund Tė Madh Na Ka Rritė
Si Familje E Izoluar Politikisht Komplet Antijugosllave Quheshim
Dhe Te Ndjekur Nga Pushteti
Komunistoqetnik I Ish Jugosllavisė
Ai Ndrronte Nė Mitrovicė Shtepit՞ Me Qira
Shpesh Qe Te Humbte Gjurmet Per Te Mos Ra Ne Sy
Kishte R Aste Ku Vetem Tre Muaj Rrinim Ne Nji Shtepi Me Qira
Ne Mitrovic Dhe Dilnim Ne Tjetren
Mu Neqender Te Mitrovices Te Tregu I Gjelber U Linda Un
Te Rruga E Takajve Nji Fis I Vejter Qibndra Vjeqarė Nga Mitrovica Qe Ishin Shperngull Me Shekuj Nga Aty Thuhet Se Kshin Shkuar Ne Greqi
Ne Planin E Pansllavizmit Serbet Ekishin Kthyer Ne Takovska Rrugen Por Ai Fis Ishte Shm I Lashtė Dhe Ishin Shpėrngul;qysh Ne Kohen E Turkut
Nga Ajo Rugė Un Ndjeka Shkollen Fillore Ne Qender Te Qytetit
Shkolla Quhej Muharrem Bekteshi Mu Pran Ibri Pran Ures S E Ibrit
Me Kujtohet Si I Ri Ne Klasat Fillore Me Recitimet E Mia Qe I Komponoja Vet Arsimtartqanin Dhe Detyrimisht Edhe Klasa Qante
Nga Emocionet E Vargjeve Aty Mandej Filluan Mundimet Emia Fillova Te Bie Ne Sy
Babai Shkonte Her Pas Here Ne Fshat Por Edhe Ne Vetem Sa Per Vizita
Sepse Ne Fshat Udba Ja Pregatiste Perseri Burgosjen
E Babait
Dhe Nxiste Ngatrresa Bela Donte Te Na Fuste Ne Grackė Me Ngatrrestarė Per Toka
E Shtinte Njerz Kunder Tij
Tregojn Se Babai Im E Lavronte Token Me Pushk N՞ Krah
Dikurė
Nga Armiqt Qe Donin Te Ja Merrnin
Qė Nxiteshin Pėr Ngatrresa
Mbas Tendences Per Ta Burgos Prap
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 04-03-08, 12:57   #85
lirik
 
Join Date: 09-02-07
Posts: 12,675
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Si do tė ju dukej

Ne Te Kater Djemt U Lindėm Nė Qytet Nė Mitrovicė
Babai Ynė ėsht Nga Drenica
Ndersa Nėna Jonė Nga Mitrovica
E Nji Lagjeje Tė Qytetit
Qe Dikurė Ishte Si Fshat Ne Skaj Te Qytetit
Por Tash Quhet Mitrovicė
Sepse Aty U Zgjerua Qyteti
Babai Im Me Mund Tė Madh Na Ka Rritė
Si Familje E Izoluar Politikisht Komplet Antijugosllave Quheshim
Dhe Te Ndjekur Nga Pushteti
Komunistoqetnik I Ish Jugosllavisė
Ai Ndrronte Nė Mitrovicė Shtepit՞ Me Qira
Shpesh Qe Te Humbte Gjurmet Per Te Mos Ra Ne Sy
Kishte R Aste Ku Vetem Tre Muaj Rrinim Ne Nji Shtepi Me Qira
Ne Mitrovic Dhe Dilnim Ne Tjetren
Mu Neqender Te Mitrovices Te Tregu I Gjelber U Linda Un
Te Rruga E Takajve Nji Fis I Vejter Qibndra Vjeqarė Nga Mitrovica Qe Ishin Shperngull Me Shekuj Nga Aty Thuhet Se Kshin Shkuar Ne Greqi
Ne Planin E Pansllavizmit Serbet Ekishin Kthyer Ne Takovska Rrugen Por Ai Fis Ishte Shm I Lashtė Dhe Ishin Shpėrngul;qysh Ne Kohen E Turkut
Nga Ajo Rugė Un Ndjeka Shkollen Fillore Ne Qender Te Qytetit
Shkolla Quhej Muharrem Bekteshi Mu Pran Ibri Pran Ures S E Ibrit
Me Kujtohet Si I Ri Ne Klasat Fillore Me Recitimet E Mia Qe I Komponoja Vet Arsimtartqanin Dhe Detyrimisht Edhe Klasa Qante
Nga Emocionet E Vargjeve Aty Mandej Filluan Mundimet Emia Fillova Te Bie Ne Sy
Babai Shkonte Her Pas Here Ne Fshat Por Edhe Ne Vetem Sa Per Vizita
Sepse Ne Fshat Udba Ja Pregatiste Perseri Burgosjen
E Babait
Dhe Nxiste Ngatrresa Bela Donte Te Na Fuste Ne Grackė Me Ngatrrestarė Per Toka
E Shtinte Njerz Kunder Tij
Tregojn Se Babai Im E Lavronte Token Me Pushk N՞ Krah
Dikurė
Nga Armiqt Qe Donin Te Ja Merrnin
Qė Nxiteshin Pėr Ngatrresa
Mbas Tendences Per Ta Burgos Prap
Babain E Denojn Me Pushkatim Por Nipi I Babait Tim Kercnohet Se Nese I Pushkatohet Daja Do Ti Vras Te Gjith Ka Qen Trim I Qartur
Pastaj Esht Shit Edhe Nji Pjes E Tokes Dhe Jan Dhanė Edhe Para Per Ta Shpetuar
Pas Daljes Nga Burgu Babai Detyrohet Me Leshu Fhsatin I Fikur Deri Ne Pul♪7 Dhe Me Jetu Ne Varfri Kjo Esht Historia Eshkurt E Ksaj Familje Dikur Shum Te Pasur
Qe Evarfruan Pa Meshiirė
Ket Veprim Ekan Ba Me Qellim Q Ete Na Shperngulin Per Ne Truqi Ku Babai Kundershton
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 04-03-08, 12:58   #86
lirik
 
Join Date: 09-02-07
Posts: 12,675
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Si do tė ju dukej

Nga Pasojat Egoditjes Gjithmon Thoshte Se I Lajmrohej Diqka Ne Sy Nji Far Errsire Deri Sa Elan Syt Krejt Dhe Ka Vdek I Verbber
Ne Vitin 1981 Edhe Pse Kishte Probleme Me Pa Me Qeleshe Ne Kokė Si
Plak Mori Pjesė Ne Demostrata Te Vitit 1981 Ku Ishim Ne Te Gjith Djemt Dhe Kusherijjt Ndersa Pjesa Tjeter I Fisit Tonė Te Larguar Poashtu Ne Vuqitern Ishin Pjesmarrs Ne Vuqietern Dhe Aktiv Ne At Qytet Kuptohet Ne Marrveshje Me Ne
Te Gjith U Denuam Me Burg Kush Ma Pak E J Kush Ma Shum
Ndersa Stergjyshi Yne Per Mosbindje Ishte Interbaur Ather Ne Anadoll
Dhe Denuar Me Burg Mbas Ramjes S E Truqis Nuk Edijm Sakt Se Si Ka Dalė Dhe Kardh Ne Kambė Nga Anadolli Ne Kosovė Me Njimij Vuajtje Ka Udhtuar Sa Kohė Derisa Ka Mbrri
Dhe Kakundrshtuar Se Bashku Me Te Birin Shpernguljen E Shqiptarve Ne Turqi
Nga Agjallaret Ebabait Dhe Djemt E Agjallarve Ka Shum Pjesmarrs Ne Lufta
Tre Kan Shkuar Vullnetar Ne Mbrojtje Te Atdheut Ne Vitin 1913 Me Bajraktarin E
Llaushes Per Ta Mbrojt Kosoven Nga Serbia Dhe Disave Nuk Ju Dihet As Voorri Atje
Nga Fisi Yne Pat Edhe Pjesmarrs Ne Luften Ekaqanikut Kunder Ushtrive Te Dergut Pashes Ndersa Ne Luften E Dyt Botrore Ne Anen S Haban Polluzhes Ishin Te Gjith
Fisi Yne Po Thuajse Pikrisht Per Kto Shkaqe Kemi Qen Te Urrejtur Nga Psuhtuesi
Brez Pas Brezi Sepse Edhe Ne Vitin 1981 Ema Vonė Te Gjith Kemi Qenaktiv Neper Demostrata
Un Poashtu I Denuar Me Burg Te Gjat E Te Rėndė Npo Ashtu Edhe Vllau I Madh Te Cilin Nuk Dijm Se Qka I Kan Ba Ne Spital Ne Mitrovicė I Cili Vdiq Dhe I La Kater Vajza Jetime Dhe Gruan Un Ather Isha Ne Burg Ndersa Te Tjeret Ndiqeshin E Rraheshin Brutalisht Dhe Izolohehsin Duke Vuajtur Ekonomikisht Edhe Per Nji Kilogram Miell
Kshtu Na Shkatrruan Pushtuesit Serb Pa Meshirė Neper Epoka Prandaj Jemi Sot Kshtu Siq Jemi Se Sikur Te Lenin Te Lir Familjen Tonė Ekonomikisht Ne Sot Do Te Ishim Shum Lart Prandaj Nuk Kan Nevoj Te Na Perqeshin Pse Jemi Sot Te Varfer
Sepse Na Shkatrroj Serbia Me Kohė Familja Jonė Merrte Dikur Makinerai
Dhe Pregatiste Mulli Modern Dhe Kishte Plane Me Qel Edhe Seksione Tjera Te Proidhimitm Kur Ju Moren Makinat Dhe E Gjith Pasuria
Sidomos Na Dhemb Shpirti Per Token Te Cilen Emoren Dhe Ekan Shtetzu Si Ara Te Shtetit
Aty Bėhej Lule Dielli
Dhe Un I Gėzova Kur Kontaktova Me Disa Biznesmen
Duke Menduar S E Aty Mund Te Hapet Edhe Nji Fabrikė E Vojit
Por Po E Them
Hapur Pas Kti Zhgenjimi
Un Nuk Dua As Te Ndeggjoj Ma Emrin
E Tyre
Nuk Jemi Ne Nejrz Q E Mund Te Punojm Bashk
Sepse E Kemi Dreqin Ne Bark
E Mendjen E Madhe Ne Kokė
Prandaj Jemi Ku Jemi Me Shekuj Tė Nperkembur Per Shkak Te Mos Unitetit
Qfar Te Keqe Paska Me U Taku Me Biznesmen E Me Pas Bashkpunime Po Ata Prej Qielli S Kan Pikė Njerz Jan Un Mendoja Te Bashkpunojm Ne Disa Drejtime
Edhe Ma Shum Vullnet E Fuq Do Te I Kisha Pasė Per Vargjet E Per Punė Por Nejse
As Qė Mė Intresona Tash
Qafen Le Te Thejn
Le Tė Bėjn Qka Te Duan
S Me Intreson Fare Fabrikat Dhe Prodhimet Tona I Marrin Bulgart Indian
E Turq E Ne Sho Him Stambollin Pastaj Do Te Mbesim Nji Koloni E Shfrytzuar Ne Varfri
Sa Per Vete Shyqyr Ne Hall Nuk Jam Nėn Kulm Jam
Buk Kam Mirė Jam
S Kam Nevojė Fare
Atyre Ju Thash Ne Qoft Se Sponzorizoni Librat E Mrin Tuaj Do Ta Keni N E Librin Tim Si Sponzor
Por Tah A Snuk Vjen Ne Shprehje
E Shoh S E Kam Gabuar
Librat E Mi I Financoj Vet
Por Nuk Dua Ti Shoh Disa Njerz Duke Mu Laritur Disa Lariqka
E Servila Pastaj
E Tė Llomotisin Se Neveritem Prej Lpirsave
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 04-03-08, 14:36   #87
lirik
 
Join Date: 09-02-07
Posts: 12,675
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Si do tė ju dukej

Nė veren e vitit 2006 shfrytzova rastin ne prishtinė dhe shkova dy her ne selinė e veton surroit
nė arbėri LAGJE E PRISHTINES
por dy her nuk e gjeta aty
bile ishte nji ditė shum e gzuar me diell
me knaqej shpirti
edhe pse kisha shum punė rreth pasaportes SE UNMIKUT
qe na e pinte gjakun ne komunė duke vrapuar gjthmon pas atyre letrave burokratike Tė URRYERA .
Nė SELINė E PARTISė takoj nji djalosh dhe i prezentohem
ishte sekretari i veton surroit
me tha s e jam student dhe jam nga QYTETI ferizaj
BISEDUAM NJIHER GJER E GJAT PER QEILLIMIN E TAKIMIT DHE ME KUPTOJ SHUM DREJT
AI DJALOSHI
DHE THA SE I VJEN MIRė QE TAKON NJI MERGIMTARė
QE KAQ GJAT NUK KA ARDH NE KOSOVė
U PAJTUAM DHE RAMė NE TAKORT Qė AI TE JA SPJEGOJ FILL E PER PE SITUATEN

MORA LETER DHE JA SHKROVA VETON SURROIT QELLIMIN
ASHTU SIQ JA KAM SHKRUAR EDHE BEHGJET PACOLLIT
letren ja kam shkruar shum te bukur
i thash le te shikon edhe ne forume
PER VARGJET E MIA
ja tregova edhe forumet ku Mund ti lexon vargjet e mia
DHE TE INFORMOHET PER MUA MA TEPER NESE DON TE DIN
JA DHASH EDHE IMEIL ADRESEN
DHE JA LASH LETREN ME ADRESė TE SAKT E NUMER TELEFONI
biseduam me sekretarin e tij rreth dy orė
dhe ja lash letren E SHKRUAR NE DETALE
ja lash edhe imeil adresen
i thahs i thuaj te nderuarit surroi
te me shkruan
NE IMEIL ADRESė
kam deshirė te bisedojm rreth nji qeshtje madhore
dhe ja spjegova ne leter ME SHKRIM
sekretari tha se do te informoj VETONIN
me tha se i vjeN shum mir qe pat rastin te njoh nji njeri me kaq shum vargje
TE KRIJUARA
dhe me nji te kaLuar
te tillė
letren aty per aty ja nenshkrova
ndersa veton surroi as ne imeil kurr nuk u lajmrua
as sekretari i ti asnjiher
thejsht nga mendjemadhsia dhe megalomania
Dua ti tregoj publikut se sa veshtir esht te kesh punė me njerz tonė
dhe sa megaloman jan nji pjesė e tyre
pra ne tė gjitha pėRprjekjet qė kam bė ne ket drejtimm gjithqka ka shkuar huq
NUK MUND TE BASHKPUNOSH
ėSHT VESHTIRė SHUM VSHTIRė SEPSE ESHT NJI MENTALITET SHUM I KOMPLIKUAR SIDOMOS NE KOSOVė
MBI TE GJITHA MENDJEMADHSIA SHKATRRON ESHT AQ PREZENTE NE DISA MJEDISA SA TE NEVERITė JASHTZAKONISHT
UN NUK JAM PARTIAK DHE NU K ME PELQEN TE HYJ NE ASNJI PARTI
KA NDOSHTA PARTI QE ME PELQEN
NDOSHTA MA AFER IDEALIT I KAM DY PARTI
ATE REPPUBLIKANE DHE NACIONAL DEMOKRATIKE
POR NUK DUA TE HYJ NE PARTI
KAM DESHIR ME POPULLIN TIM TE BASHKPUNOJ VETEM SI I PA ANSHEM
NEUTRAL
Tė KEM MIQ DHE SHOKė NGA Tė GJITHA PARTITė
NUK I SHERBEJ PėRQARJEVE E NDASIVE KOMBTARE
POR JAM PėR AFRIM SA MA Tė MADH Nė MES Tė SHQIPTARVE
PARTIAKISHT ASNJI NGA FAMILJA FERIZI NUK JEMI TE ANGZHUAR NE PARTI
AS UN
VETEM SI POET DO TE DOJA TE JEM ME TE GJITH NE RAPORTE NJERZORE SE PAKU TE MUND TE BASHKPUNOJM
EDHE ME BIZNESMEN
POR JO ME ATA BIZNESMEN QE ME KAN PERBUZUR DERI ME TANI
NUK KAM DESHIR TE TAKOHEM AS TE BISEDOJ ME TA
AS TE KEM PUNė ME TA
JAM SHUM I PEZMATUAR NE TA
EDHE FIRMA KELMENDI NE GJERMANI KSHTU U SOLL ME MUA MOHUESHEM
MENDJEMADHSISHT
EDHE PSE KEKROVA TAKIM DISA HER
NDERSA POASHTU BėRA PERPJEKJE TE TAKOHEM ME ZOTRI REMZI EJUPIN NGA EUROKOHA POR EDHE ATY ME DESHTOI PLANI
ATA TE EUROKOHES ME THAN SE DO TE JA PERCJELLIN FJALET E MIA SE ME NJIHNIN DISA ATY POR AS ME KET NJERI NUK U TAKOVA
MENDOVA SE SE PAKU SELATIN NOVOSELA DO T E ME PERGJIGJET NJI TAKIMI
POR EDHE KY TAKIM DESHTOI
NUK MU PERGJEGJ NE LETREN QE IA DERGOVA NEPERMES TE IMEIL ADRESES
Kėtu nuk ka asgjė tjeter perveq mendjemadhsi
dhe dua ti tregoj publikut se gjithqka ndertohet mbi bazat e interesit
jo mbi bazat e bashkpunimit
nese ka interes nga ti te keRkon NESE JO NUK TE DON ME TE PA ME SY

po pse ta pranoj un atheR shtrohet pyetja nese ai me kerkon dhe nese don te me pershendes ne publik e te ma zgjat doren servilisht pse te ja jap doren njerzve te tillė
dhe kshtu mbesim ne shqiptart pa bashkpunuar
sepse mendja rrin e zezė nėn kapak te kresė
E keRkova shokun tim te burgut NAIM MALOKUN
por ai paska qen ne nji takim politik ne maqedoni NE AT KOHė DHE NUK U REALIZUA TAKIMI
dhe nuk arritem te takohemi ME NAIMIN JEMI TAKUAR VETEM NJIHER NE PRISHTINė PAS LUFTE DHE ME KA THėNė S ENUK ESHT IDE E KEQE NE NJIHEMI QE NGA BURGU KU ISHIM BASHK DHE KTO TEMA I KEMI RRAHUR QE NE BURG DHE ME PAT THėNė KUR TE VI NE KOSOV TA SHTROJM KET TEMė POR SI DI UKET TASH AI NE KUVEND KA SHUM PUNė ESHT U I ZANUN
AS SHOKU I BURGUT NUK KA MA KOHė VESHTIRė SHUM VESHTIRė
DESHIRė KAM PAS TE TAKOHEM ME RAMUSH HARDINAJN kisha deshir te madhe te takohem por as at nuk arrita ta takoj DESHIRA IME ISHTE TE INFORMOHEM DIREKT NGA NGJARJET E LUFTES PREJ TIJ PASTAJ TI STILIZOJ NE VARGJE DISA BETEJA TE CILAT MA MERR MENDJA SE DO TE DELNIN TE BUKURA KUR UN TI PERVESHEM PUNES ME SERIOZITET
MEQENSE UN KAM VETEM DHJET DIT NE KOOSOV HIQ MA TEPER DHE ME DUHET TE KTHEHEM NE GJERMANI PRANDAJ NUK PO ARRIJ AS TE MBLEDHI SHENIME LUFTE
AS NGJARJE AS DETALE NGA NJERZT
OSE AKOMA NUK PO E DIJN RENDESIN AVRGJEVE OSE PO JU DUKEM I VOGEL PICIMUL
OSE VET MENTALITETI ESHT I TILLė KAN DESHIR TA ZVOGLOJN NJERIUN APO KUSH DREQIN EMER VESH QKA ėSHT KTU POR SJELLJE TE TILLA NA LėNė MBRAPA NE ZHVILLIM
MOS BASHKPUNIMI ESHT KATASTROFA MA MA EMADHE E NJI KOMBI AI KOMB QE NUK BASHKPUNON DHE NUK ORGANIZOHET MIRė NUK MBIJETON BJEN SHEMBET NUK MUND TA MBAJN A SKOMBET E BASHKUARA

Shkova ne zyren e PDK s te takohem me zotri Thaqin dhe zotri krasniqin ATHER PRA NE VITITIN 2006
por nuk arrita sepse kishin takime ATA ndersa un kohė nuk kisha
me vinin ditet me u kthy ne gjermani
sepse femijt kishin shkollė
Kam shkuar edhe ne qendren e tregtis NE PRISHTINė kam
biseduar me disa aty rreth problemeve te e koniomis
kam biseduar mandej edhe me
NASER GRAIQEVCIN I QENDRES TREGTARE MENAGJUESE TE KOSOVES
SINQERISHT ISHA I INTRESUAR PER RRJEDHAT DHE SITUATEN Nė EKONOMINė E KOSOVES
MORA DISA KATALOG ATY TE FABRIKES S E DAMPERIT DHE U INTRESOVA QKA PRODHOHET
ME THAN SE VETEM DISA RRYPA TE THJESHT E KURGJA NUK PRODHOHET AKOMA
ME DUKET SE DISA KUADRA ISHIN ATY TE KOHES SE ISH JUGOSLLAVIS S ASHTU MU DUK MUA
MIR E NJIHNIN SITUATEN EKONOMIKE
ISHA I INTRESUAR ME KREJT FUQIN E SHPIRTIT MUNDSISHT TE TE FORCOHEM NE LIDHJE E PASTAJ Tė AKTIVIZOHEM
MENDOJA QE NDONJERI PREJ TYRE EDHE MUND TE NDERTONTE NDONJE OBJEKT NE TOKEN TONė EVENTUALISHT
TOKA E BABAIT TIM ISHTE AJO QE SERBET NA E MOREN DHUNSHEM
E DIN FSHATI DHE KOMPLET REGJIONI ANDEJ
SE SI NA SHKATRRUAN DHE NA I MOREN
MENDOVA S E ME BIZNESMEN MUND TE SHKONIM S EBASHKU DHE TE SHOHIM TOKEN
VENDIN DHE KADATSTRAT
DHE MUNDESITė QE TE NA KTHEHET TOKA
POR UN JAM SHUM I PEZMATUAR NGA SJELLJA E TILLė E PERBUZJEVE
DHE MENDJEMADHSIA
JAM ALERGJIK NDAJ MENDJEMDHEJVE DHE I PREKSHEM
IDHNAK
NGA PERBUZZSAT E MOSPERFILLSAT
QE JU DUKET VETJA MBRET
KY MENTALITET KJO LLOJ SJELLJE BAJRAKTARISTE NA KA MARR NE QAFė ME SHEKUJ
ENA KA LANė PA BASHKPUNIM
HARROJN SHQIPTART S E QFAR POSHTRIMESH NA BENTE SERBI E SI SI SILLESHIN PARA TI
NDERSA ME TE VETIN SILLEN KSHTU ME KAQ MENDJEMADHSI
ASPAK MA NUK MUND TI AKCEPTOJ SITUATAT PAS KTYRE SJELLJEVE
dhe nuk dėshiroj te kem takime ma ata njerz qe u sollen kshtu M MUA
Mė VJEN KEQ Qė PO SHPREHEM KSHTU NUK DUA Tė BėJ DALLIME
POR NE NA LA SERBIA ME TE META
DHE DISA VESE BUROKRATIKE TE MENDJEMADHSISė I MOREM NGA ATA
MENDJEMADHSIA NUK ESHT ASPAK PRAKTIKE
UN JAM MESUAR NE MENTALITET DHE KULTURė TE PRENDIMIT
KTU MUND TE BISEDOSH Q TE DUASH ME KEND TE DUASH
JEP MENDIME E PROPOZIME KERKON TAKIM
ME KEND TE DUASH PA PROBLEM
QOFT AI SHEFI APO KRYESHEFI I FABRIKAVE
APO I PARTIVE POLITIKE APO DEPUTET
MJAFTON TE ORGANIZOSH NJI TERMIN DHE REALIZON TAKIMIN
POR JO SI TE NE KU TE PERBUZ NJERIU
QE DERI DJE KA TERHEQ GOMARIN PER KAPISTRE
QOHET EPERBUZ NJERIUN E VARGJEVE SDHQIPTARE
THUA SE NGA QIELLI NA ZBRITI NE TOKė
KSHTU SILLENM DHE KJO SJLLEJE BURIMIN VETEM TE MENDJEMA DHSIA E KA
TE THEM TE DREJTEN SE NE SHQIPRI MA LEHT BISDOHET ME NJERZ
NUK DUA TE FYEJ KTU
ASKEND
POR KSHTU Mė DUKET MUA SIPAS PERVOJES TIME
NE JETė
PRAKTIKA ANDEJ Mė DUKET MA E LEHTė DHE BISEDIMET ME NJERZ SIKUR MA LEHT REALIZOHEN
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 04-03-08, 14:52   #88
lirik
 
Join Date: 09-02-07
Posts: 12,675
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Si do tė ju dukej

M e nji fjalė dua te them se prej gjith ktyre biznemsenve nuk arrita me hy ne nji qeshtje shum serioze
ndoshta edhe un meqense jetoj shum gjat ne perendim po gaboj kan thanė si ėsht vendi bahet kuvendi
e di s ektu mundesh me lan takim ne zyre me ke te duash vetem e ben terminin
ndooshta po mendoj se edhe ne kosovė vlenė enjjeta gjė ne fakt kosova epas luftes ka ndryshu shum
dikurė ma leht ishte te bisedohej sot ėsht shum ma veshtirė
Nese mund te bisedohet me njerz vetem nese njeriu ka para un mendoj se kjo esht shum pa edukatė
ėsht interes dhe shkatrrim barbar i shoqerisė.
Duher te krijohet ndjenja epergjegjsis per qytetarin sepse edhe qytetari ka ndonje kerkesė
ndoshta
Me gjithat un krijova edhe nji pervojė u pa tash qdo gjė mendimin dhe qellimin ekisha tė mirė por
nuk u realizua
Disa pasanik po sillen me aq mendjemadhsi thue s ejan sheik te arabis saudite
RUANA ZOT NGA MENDJEMADHSIA E KRYELARTSIA
SA PER PATRIOTIZEM UN PATRIOTIZEM E KONSIDEROJ AT PERSONA QE NDERTON FABRIKė PRODHUESE E I PUNSON SHQIPTART SE JO ATA Q EPARANė E SHPERDOROJN PER SHTAT PAL QEJFE KAN PASURI POR NUK EPUNSOJN POPULLIN
SIKUR TA J KISHA UN PASURIN AS NE SHQIPERI AS NE KOSOV NUK KISHA LANė NJERI PA PUNė PATRIOTIZMI DESHMOHET ME VEPER DERI ME TANI ASNJI NGA KTA NUK KAN INVESTUAR NE PRODHIM
UNJAM ADHURUES I MADH I PRODHIMEVE DHE ZHVILLIMIT TJKERAT ME DUKEN PRRALLA
NJI POPULL JETON E GOZN JETė E STABILITET VETEM NESE PRODHON TE TJERAT JAN MASHTRIME
NUK ME INTRESOJN AS HOTELET AS EMRAT E MDHEJ TE ASKUJT AS KRAVATA EMADHESHTITė EFJALT EMEDHA POR PUNA KONKRETE PUNSIMI DHE PRODHIMI
TE TJERAT JAN KREJ T MASHTRIME NA DUHET FABRIKA E GJAMIT QELQIT PLASTIKES ENVE
BICIKLETAVE TRAKTORVE BATERIVE TEKSTILIT ETJ NA DUHET PUNSIM I POPULLIT SA PER NDERTIM HOTELESH E OBJEKTE PA RENDESI QE NUK NA JAPIN PRODHIM KU MUND TE KET DOBI E PUINSIM
POPULLSIA UN NUK I QUAJ KTO AKTE PATRIOTIKE
AKTE PATRIOTIKE I QUAJ VETEM FABRIKAT DHE UZINAT PRODHUESE BUJQSIN MODERNE DHE PUNSIMIN E POPULLIT TE TJERAT JAN PALLAVRA
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 04-03-08, 14:54   #89
Arkza
Ne shpirt te Birit tim.
 
Arkza's Avatar
 
Join Date: 09-03-07
Location: F.K
Posts: 15,269
Arkza i pazėvėndėsueshėmArkza i pazėvėndėsueshėmArkza i pazėvėndėsueshėmArkza i pazėvėndėsueshėmArkza i pazėvėndėsueshėmArkza i pazėvėndėsueshėmArkza i pazėvėndėsueshėmArkza i pazėvėndėsueshėmArkza i pazėvėndėsueshėmArkza i pazėvėndėsueshėmArkza i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Si do tė ju dukej

Lirik te Lumt ty sa Bukur Shkruan te kam Lakmi une keshtu sdii !!!
P/S Lirik mos je per nje kafe !? nese po Lajmrohu te Nen-Forum i Kafes te Lutem !
__________________
Bac ! Krejt Kosova Krenohet me ty !
Arkza Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 04-03-08, 16:46   #90
lirik
 
Join Date: 09-02-07
Posts: 12,675
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Si do tė ju dukej

Arkza e nderuar flas nji tė vertetė nji fakt nji kujtim tregoj nji realitet, sa her pėrpiqem ti kuptoj disa gjėra disa rrethana por nuk gjej spjegime ne disa absurditete.
Nėse e vreni arkza edhe nė vargjet e mia un gjith jeten po luftoj me pendė pėr nji kulturė apo si tė them per nji sjellje tjeter nė shoqėrinė tonė shqiptare.
po luftoj qė tė largohemi nga praktika e sjelljeve fodulle nga praktika e megalomanizmit dhe ftoftėsisė
nga metoda e mohimit dhe pozicionit te superioritetit mbi tjerin.
Mentalitetit i nji shoqerie duhet te jet sama praktik sa ma komunikues sa ma bashkpunues sa ma kulturorė sa ma i afert dhe njerzorė .
NDERTIMI i nji mentalitetit e akull distancues me forma perpbuzje eme kyeneqsi e forma lavdije
ėsht mentalitet rrėnues i nji shoqerie
Shoqėria duhet tė bashkpunoj shoqeria duhet te jet sa ma praktike kulturore vizionare komunikuese.
Njeriu nuk duhet perbuzur nenqmuar mendoj se ne mentalitetitn tonė ka shum qka qė duhet ndrruar
Po e them sinqerisht s ektu ne europė paraqet nji kekres per termin dhe mund te bisedosh me deputetitn ekonomistin biznesmenin ja paraqet idenė bisedon diskuton dhe nuk ka problem
kshtu e di un.
Qėllimi im ishte vazhdim i qellimeve dhe idealeve te rinisė un nuk shes pallavra dhe fjalė te kota por te un ka praktika konkrete thelbe dhe qeshtje reale .
Komplet qellimi im ishte organizimi dhe lidhja shpirtrore qė kisha deshirė ta arrij te biznesment bile ekisha ne plan nese arrihet ndonje kuvend i madh siq ju kam shkruar edhe ne leter te lexoj edhe vargje aty
Qellimi im ishte qe te ua preku shpirtin te kenė besė shqiptare ete bashkohen per qellime kombtare
Un jam njeri i cili sa te jem gjall nuk mund te ri pa ide te reja vet jam i tillė prandaj vazhdimisht rropatem posht e lart me ide nuk jam njeri qė mund te rri i qetė pa ide dhe lavrime te reja shkudnje e ide.
MEndoj s eideja ime ishte emirė pamvarsisht s enuk u perfill ideja si ide do te jet e shkelqyeshme bashkimi i biznesmenve dhe te gjith pasanikve shqiptarė per shpetim kombtarė per punsim te shqiptarve
sepse pikrisht nga varfria te ne lindi krimi dhe shpirti i sterkequr.
UN JAM PER RUAJTJEN ESHPIRTIT DHE TE KULTURES prandaj jam i brengosur per situaten
prandaj qortoj kritikoj apeloj shkruaj vlersoj diskutoj dhe kundershtoj te keqen.
Un kam pa shum firma gjermane ku bashkarisht e kishin te bashkuar kapitalin me nga 10 e ma teper
investues dhe funksiononte firma per bukuri pa probleme shkonte puna si sahati.
PO SHQIPTART SI PO MENDOJN ME E ZHVILLU ARDHEMRINė ME EGI OIZEM DHE PERBUZJE PA BASHKPUNIM PA URTESI duke u sjell me pozita dhe nenqmime si duket ky organizem akoma nuk e ka kuptuar qka do te thot evropianizim refromim perpunim .
Q Tė KEQE KISHTE IDEJA IME Qė PERPOQA TI BASHKOJ BIZNESMENT QE SA KOHė KAM SHKRUAR VARGJE PER KTO QELLIME POR EDHE ME LETRA EME REFERATE NEPER SHOQATA E BISEDA KA VITE QE THRRAS PER KET IDE:
bashkimi i fuqisė dhe psuris shqiptare me marrveshja dhe ndarja e sferave te interesit se ku e ne cilet sektor te investohet me marbeshje dhe kompromise ėsht kusht dhe kulturė e jetes e mirqenjes se ekonomis dhe nji shoqerie.
Nji shoqeri embuluar me varfri dhe egoizem megalomani dhe shpirtė jo te integruar kalon ne nji lloj depresionin ne nji lloj shpresthyerje.
secila shoqeri e pa organizuar dhe pa bashkpunim e dashamirsi perfundon ne depresion kolekti ku
bėn kerdi papunsia qthurja eksodi vuajtja varfria shoqeria mbetet ne meshiren e ligjit t e mbijeteses.
Habitem me me disa njerz qe mendojn me optimizem iliuzionist jo real duke ja bė qejfin vetes .
VETEM KONKRETIZIMI vetem praktika dhe veprimi siq e kam stilizuar edhe ne vargje siq e dini
vetem ato sjellin frytin dhe rezultatin ne nji shoqeri.
BIZZNESMENT TANė TE SHPERNDARė SI VEZET E QYQES PA KURFAR KORDINIMI E PLANI
pa kurfar konkretizimi qe merren vetem me shitjen e llafeve por konkrete nuk bėhet asgjė pėr atdhe
varfria vahdon tė bėj kėrdi populli ka vuajtje papunsi.
Nga papunsia ka vetem dukuri negative brezat ngecin dhe shoqeria ka pasoja tė rėnda perpektiva shihet vetem ne eksod dhe ikje pa shpresa vuajn njerzit dhe nuk vjen ne shprehje talenti i nji shoqerie as kultura sepse pa bazė matereiale nuk ka as aktivitete kulturore as kualitete tjera te jetes.
Pikrisht duke e dit ku qėndron qelsi i suksesit dhe meqense ne jeten time lexova litertur te ndryshme
jam i vetedijshem ne cakun e jetes s e qka synoj
Biznesmenė tanė dhe milionerat tė mos bėhen rob tė shkelqimit dhe te pozites s emadhrishme te parasė por duhet te perfillin kshillen e dikujt.
Ditruia ėsht e te gjithve sespe vetem nji person nuk mund ta perfshij kurr diturin sepse dituria e gjith botes nuk hyn vetem ne nji kokė prandaj vetem si organizim dhe kordinim mund te veprohet ne sfera te ndryshme.
shqiptari duke kekruar shqiptarin sa ma persosmerisht te synohet organizimi dhe formula e bashkimit kombtarė e forma e funksionimit .
NES EUN KEKROVA KET ORGANIZIM KET KORDINIM UN NUK KEROVA LEMOSHė POR KEKROVA TE JEM PJESTARė I SHOQERISė I PJESES TIME TE VENDIT TIM TE ASAJ KOSOVE PER TE CILEN KONTRIBUAM DHE MENDOJ S E I TAKOJM
PERSE DISA NJERZ KEQKUPTOJN NESE DUA TI AFROHEM NJI BIZNESMENI APO PASANIKU
E TE BASHKOHEMI SA MA SHUM NE FUNKSON TE NJI BASHKIMI SA MA TE GJERė KU LINDIN IDE DHE INICIATIVA Q TE KEQE KA KTU
PO edhe vargjet emia nese do te ishin sponzorizuar q te keqe ka ktu per qka luftojm dhe jetojm ne vetem qe shoqeria te ecė para dhe sa ma ebukur me funksionu jeta njeriun qe e ka qellimin emirė hapi vesht dhe ndegjoje


lirik Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Reply


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

All times are GMT +1. The time now is 02:13.
Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2016, vBulletin Solutions, Inc.